r ¥an Agt trots op soldaten in „hete zandbak Straten in West-Beiroet zijn levensgevaarlijk Totale censuur in Guatemala Inwoners West-Beiroet zijn uitputting nabij Sluiting dreigt voor British Rail Nederland bereid tot meer troepen voor Unifil ^JITENLAND LHDSE COURANT WOENSDAG 7 JULI 1982 PAGINA 9 Jommissie onderzoekt I alkland-oorlog j '(Van onze correspondent Roger Simons) jNDEN Britse oud-politici onder deping van de 77-jarige Lord Franks h door premier Thatcher aange- »ht om zitting te nemen in de com- Ssie die de oorzaken van de Falk- ge|d-oorlog moet onderzoeken. Op i ^dringen van de Labour-oppositie miteft Thatcher beslist, dat de com- ïgtsie zich in de eerste plaats zal con- '"ptreren op de periode onmiddellijk —or het conflict. Maar als het nodig mag ze ook dieper graven. De jnmissie krijgt ongeveer zes maan- r. n de tijd om een rapport op te stel- Een jonge para wordt door zijn huilende moeder ontvangen, nadat hij met de 250 overige leden van het tweede en derde bataljon gisteren terug keerde van de Falkland- Eilanden. De te- ruggekeerde pa il ra's werden door I prins Charles ontvangen. GUATEMALA De president van Guatemala, generaal Efrain Rios Montt, heeft voor wat betreft de berichten over de strijd tussen leger en guerrillastrijders een tota le perscensuur. ingesteld. Alleen berichten die afkomstig zijn van het bureau van de president mo gen voortaan worden gepubli ceerd. De censuur is een van de uitvloeisels van de staat van beleg, die sinds 1 juli in het land van kracht is. Doodvonnissen in coup- proces op Seychellen VICTORIA Vier buitenlanders zijn gisteren in Victoria, de hoofdstad van de Afrikaanse eilanden-republiek de Seychellen, ter dood veroordeeld we gens een mislukte poging tot een staats greep, vorig jaar november. Een vijfde verdachte ging voor 20 jaar de cel in. Verwacht wordt dat de doodstraffen in celstraffen zullen worden omgezet. Het vijftal moest de coup voorbereiden, die later door huurlingen zou worden vol tooid. De huurlingen werden echter voortijdig ontmaskerd en konden al leen na een schietpartij en een vlieg tuigkaping naar Zuid-Afrika ontko men. Het vermoeden bestaat dat Zuid- Afrika bij opzet van de staatsgreep be trokken was, maar dat is niet bewezen. Ecevit opnieuw veroordeeld ANKARA De vroegere Turkse premier Bulent Ecevit is gisteren door een militaire rechtbank veroor deeld tot twee maanden en 27 dagen celstraf wegens verboden contacten met de buitenlandse pers. Het ging daarbij om interviews met het West- duitse weekblad „Der Spiegel" en NCRV's „Hier en Nu". Eerder dit jaar werd Ecevit na een celstraf van 54 dagen op vrije voeten gesteld. Ook toen zat hij gevangen wegens het be kritiseren van de huidge militaire lei ders in interviews met de buitenland se pers. Totdat de militaire comman dant van Ankara het vonnis heeft bekrachtigd, mag Ecevit op vrije voe ten blijven. Tribunaal voor Poolse politici i WARSCHAU In de Poolse hoofdstad Warschau is giste-; ren de installatie bekendge maakt van een staatstribunaal. Voor dit bijzondere gerechts hof zullen inmiddels aan de kant gezette politici zich moe ten verantwoorden voor het financieel wanbeleid en de machtsmisbruiik, waaraan zij zich de voorbije jaren schuldig zouden hebben gemaakt. Ver wacht wordt dat als eersten ex-partijleider Gierek en de vroegere premiers Jaroszewicz en Babiuch voor het tribunaal zullen moeten verschijnen. (Van onze speciale ^rslaggever Rik in 't Hout) i, GORRAH Premier in Agt is trots op de 106 jderlandse soldaten, die iel uitmaken van de ültinationale Vredes- acht (MFO) in de Sinaï- |>estijn. Vlak voordat hij El Gorrah, waar het lofdkwartier van de is gevestigd, weer in vliegtuig naar Kairo ipte, zei de minister-pre- flent: „Ik vind dat er re in is voor trots. Wie zou aantrekkelijk vinden aantal maanden in [ze hete zandbak te moe- i- verblijven?". tweede dag van het bezoek aan Egypte, dat de minister president onder meer naar het noorden van de Sinai voerde. Een in de zon geplaatste ther mometer was opgelopen tot boven de 50 graden Celsius. En zanderig was het ook; rond de basis woedde zelfs een klein zandstormpje. Volgens twee sergeants, die met enige gretigheid over hun ervarin gen wilden vertellen, heeft die wind ook zo zijn voordelen. „Dat is de Shamrin. Die steekt elke middag om een uur of twee op. Dan is de hitte best uit te houden". Overigens zijn vrijwel alle gebouwen in El Gorrah voorzien van air con ditioning, zodat het binnen zelfs een beetje kil aanvoelt. Niet door de beugel [et was het inderdaad op de De Nederlandse MFO'ers heb ben twee taken: het onderhou den van de verbindingen en het uitoefenen van politietoe zicht. De twee genoemde ser geants zitten bij de verbin dingsdienst. Via radio en telex leggen mensen zoals zij de contacten met de observatie posten midden in de woestijn en met de hoofdsteden van Is raël en Egypte. Immers, de MFO is er vooral om te con troleren of de beide landen zich houden aan de akkoorden van Camp David. In die akkoorden staat onder meer, dat de Egyptenaren in het geheel geen militairen mo gen hebben in de zone bij de grens en dat de Israëliërs er slechts een beperkt aantal mo gen hebben. Als de MFO schendingen van het verdrag constateert, geeft zij die door aan zowel Jeruzalem als Kai ro. Of er scheningen voorko men, daarover zwijgt eenieder in El Gorrah als het graf. Sommige soldaten glimlachen geheimzinnig, waaruit zou kunnen worden afgeleid, dat er wel eens iets gebeurt wat niet door de beugel kan. Overste B.G. Rademaker, die de leiding heeft over het Ne derlandse contingent, heeft het drukker met andere za ken. Althans, hij heeft het drukker gehad, want de beno digde verbindingsapparatuur werd niet op tijd geleverd. „Dus moesten we improvise ren, en dat kostte de nodige hoofdbrekens". Water was er aanvankelijk ook niet vol doende, zodat deze vooral in de woestijn zo nodige vloeistof gerantsoeneerd moest worden. Ni» is er echter een pijpleiding met Yamit, de door de Israë liërs met zoveel pijn ontruim de en vernietigde nederzet ting. In Yamit ziin bronnen, die nu de in totaal ruim 3.500 MFO'ers van water voorzien. Geen klachten Het was ook premier Van Agt opgevallen, dat niemand van de Nederlanders klaagde over verveling. „Ik had dat eigen lijk wel verwacht op een plek als deze", aldus de premier. De twee sergeants legden uit, dat er ook na het werk in El Gor rah wel het een en ander te doen is. Regelmatig worden er feestjes gehouden, bijvoorbeeld barbecues, waar bovendien ook de andere sekse vertegen woordigd is. De MFO telt ruim 900 burgermedewerkers, on der wie meer dan 250 vrou wen, die meest administratief werk doen. Tijdens hun verlof kunnen de Nederlandse solda ten overal heen, behalve naar Israël. Eén van de sergeants was net terug van een veer tiendaagse reis door Egypte, waarbij „ik alles gezien heb wat ik al zo graag eens had willen zien". In opdracht van minister Van Mierlo (Defensie) hebben alle Nederlandse Sinaï-soldaten gisterenochtend de nieuw in gestelde MFO-medaille gekre gen. In een dagorder prijst de minister het „vakmanschap en improvisatievermogen" van zijn mannen. Een deel van de Nederlanders gaat vandaag naar huis en wordt afgelost door een nieuwe groep. Koeien Premier Van Agt was gisteren ook in een andere woestijn, ten westen van Kairo, en niet ver van de pyramiden van Gi- zeh. Hij bracht daar een be zoek aan een reusachtige boer derij, die deels is opgezet met behulp van Nederlandse fir ma's. In loopstallen verblijven 630 Friese koeien, welk aantal moet uitgroeien tot een kleine 3000 eind 1983. Volgens de Ne derlandse bedrijfsleider Siem Portegijs kunnen de koeien uitstekend tegen de woestijn- hitte. „Ze geven viftien liter melk per beest per dag. Dat is nauwelijks minder dan het ge middelde in Nederland". De Tonsy-boerderij, genoemd naar de eigenaar, voor wie premier Van Agt „grote be wondering" uitte, herbergt ook 180.000 kippen. Dat aantal moet nog veel groter worden, want meneer Tonsy streeft er naar één miljoen eieren per dag te produceren. Verjaardag Mevrouw Eugenie van Agt, die het bezoek aan Egypte meemaakt, vierde gisteren haar verjaardag. Haar man had het echter zo druk met zijn werk, dat hij zich pas rea liseerde welke datum het wasr toen hij het gastenboek van de. Tonsy-farm tekende. Zijn vrouw reageerde nogal lako- niek op deze vergeetachtig heid. „Ach, de dag begon van ochtend zo vroeg en we had den zo veel andere dingen aan ons hoofd". BEIROET Op een normale zomerse dag is de boulevard langs het strand van Beiroet ge vuld met slenterende ge- I zinnen. Nu is het een spookstad, die ogen- ischijnlijk alleen nog wordt bewoond door ge wapende mannen die wachten op de Israëli sche invasie. De voetballers, vissers en diverse straathandelaren j zijn verdwenen uit het j recreatiegebied. In hun I plaats zijn er nu verster kingen van zandzakken, jeeps met machinegewe ren en luchtafweerge schut te vinden. Ik her ken sommige van de voetballers, maar ze lo pen nu in uniform. De ambassades zijn verlaten en de Britse en Amerikaanse ambassades worden zelfs niet meer door politieagenten be waakt. Alleen de Canadese, Noorse en Russische ambas sades worden nog door een diplomatieke staf bemand. De Canadese ambassade ver stuurde zelfs nog uitnodigin gen om in het omsingelde West-Beiroet deze week de nationale feestdag van Cana da te vieren. „Als er mannen uit dixie komen, wordt het feest verplaatst naar de derde kelder", aldus een getypte mededeling op de uitnodi ging. „Dixie" is eigentijds bargoens in Beiroet. Het woord bete kent „Israël" en wordt ge bruikt om problemen te voorkomen met Libanezen die alle buitenlanders in de gaten houden, op jacht naar spionnen. „Als er 's avonds een paar uur stroom is en ik kijk om me heen, zie ik nog in een of twee flats licht branden. Ver der is iedereen weg", zei Sha mir, een Arabische diplomaat die in de buurt van de kust woont. Zware Israëlische beschietin gen door kanonneerboten hebben de mensen verjaagd uit de kuststrook. Artillerie en luchtaanvallen dwongen anderen te vluchten uit de 'Palestijnse sloppenwijken in het zuiden van de stad. Naar schatting van de regering hebben in totaal 120.000 men sen de wijk genomen sinds de Israëli's pamfletten uit strooiden waarin burgers werden gewaarschuwd te vluchten om „uzelf en uw ge liefden te redden". In het zakencentrum van West-Beiroet zijn de hotels voor het eerst sinds de bur geroorlog van zeven jaar ge leden volgeboekt. De kamers worden bewoond door welge stelde Libanezen en buiten landers, die de door de be schietingen geteisterde delen van de stad zijn ontvlucht. De door de vluchtelingen achtergelaten woningen wor den snel in bezit genomen door krakers, die hun komst veelal met geweerschoten aankondigen. Velen van hen zijn vluchtelingen uit de vrij wel verlaten Palestijnse kam pen. Anderen zijn. sji'itische moslims die kort na de Israë lische invasie uit het zuiden van het land naar Beiroet vluchtten. De straten van West-Beiroet zijn levensgevaarlijk. Foto graaf Philip Sey van the As sociated Press werd beroofd door een gewapende man die zei zijn papieren te willen controleren en ongeveer 150 gulden stal, na een pistool te gen zijn hoofd te hebben ge drukt. Een Amerikaanse verslagge ver reed door een straat in West-Beiroet, toen, zonder enige waarschuwing, het vuur op zijn auto werd geo pend. Enkele centimeters naast zijn lichaam sloeg een kogel in de voorbank. Om als journalist over straat te gaan heb je een hele zak met pasjes en identiteitsbe wijzen nodig. Ik heb docu menten van de Syrische re gering, de Libanese regering, twee verschillende fracties van de PLO en van de rechts-christelijke militie. Zo hier en daar staat nog een verkeersagent het verkeer te regelen, soms gewapend met een kalashnikov-geweer. Van enig regulier gezag op straat is echter geen sprake en het is dan ook niet verba zingwekkend dat er buurtmi- lities zijn gevormd om eigen dommen te beschermen. „Die staan hier om de vluch telingen uit de buurt te hou den", zei de huisbaas van mijn flat aan de kust over de militie van druzen die de straat bij de Amerikaanse ambassades heeft afgezet en niemand doorlaat die er niet thuishoort. Twee gebouwen van de Amerikaanse Universiteit zijn in bezit genomen door Syrische deserteurs en Pales tijnse guerrillastrijders. En kele professoren gaan nog naar hun werkkamers om te voorkomen dat het hele com plex wordt overgenomen, maar college wordt er al lang niet meer gegeven. I Een libanees kind weet nog enkele druppels water uit een kraan te halen, nadat de Israëlische strijdkrachten de water, voedsel en stroomvoorziening van West-Beiroet hadden afgesneden. BEIROET De Israëli- sche strijdkrachten heb ben vandaag voor de vierde achtereenvolgen de dag de voedsel, drink- I water en stroomvoorzie- j ning van West-Beiroet afgesneden. Het Libanese Rode Kruis heeft om internationale tus- I senkomst gevraagd om de nood van de ongeveer 600.000 inwoners van deze stad te verlichten. Koning Fahd van Saoedi-Arabië liet gisteravond weten deze kwestie opnieuw bij de Ame rikaanse president Reagan ter sprake zullen brengen. Dit meldde de Libanese Ra dio. „Honderduizenden bele gerde inwoners dreigen te sterven aan honger, dorst en ziekte", aldus de noodkreet van het Rode Kruis. Koning Fahd beloofde de Libanese premier Wazzan in een tele foongesprek alle moeite te zullen doen „om de tragedie in Beiroet te doen eindigen en en bij president Reagan aan te dringen op persoonlij ke interventie", aldus de Li banese Radio. Afgelopen maandag sprak Reagan zijn persoonlijke steun uit aan een resolutie van de Veilig heidsraad, waarin werd opge roepen tot herstel van de voedsel, water en stroom voorziening in Beiroet. Het hoogste beleidsorgaan van de Verenigde Arabische Emiraten heeft de Ameri kaanse regering opegroepen haar Midden-Oosten politiek te wijzigen. Gebeurt dit niet dan riskeren de Amerikanen een boycot van de Arabische landen, zo heeft het persbu reau van de Emiraten giste ren bekend gemaakt. De waarschuwing werd gedaan na een spoedvergadering, die maandag in Aboe Dhabi werd gehouden. Gedreigd wordt met een olie-embargo en het terugtrekken van de Arabische fondsen en inves teringen in de VS. Het Israëlische leger heeft gisteren de Palestijnse Bir Zeit-Universiteit op de wes telijke Jordaanoever afgeslo ten na betogingen van stu denten tegen de Israëlische invasie in Libanon. De stu denten riepen leuzen, waarin de PLO werd ondersteund. Maansverduistering In de Verenigde Staten was men gistermorgen getuige van een maansverduistering. Een fotograaf in Boston voegde twee negatieven samen en maakte bovenstaande fraaie af druk van Boston met de maan In verschillende standen ach ter elkaar, Een fotograaf in New York maakt op een film beeldje opnamen van de maansverduistering met op de ach tergrond het wereldhandelscentrum (foto onder.). LONDEN Het hoofd van de Britse spoorwegen Sir Peter Par ker heeft gisteravond laten doorschemeren dat het Engelse staatsbedrijf gesloten zal moeten worden wanneer de spoor wegstaking nog langer duurt. Het aantal treinbestuurders dat hun bond negeert, heeft zich gisteren overigens aanzienlijk uit gebreid. Hoewel hij daardoor engszins bemoedigd was. ver wachtte hij dat de staking nog lang zou duren. Volgens Parker kan, wanneer de treinbestuurders de spoorwegen en hun toe komst koppig blijven verlammen, het ogenblik aanbreken dat sluiting van het bedrijf niet langer te vermijden is. (Van onze speciale verslaggever Rik in 't Hout) KAIRO Hoewel hij geen overleg heeft kunnen voeren met het kabinet, vindt premier Van Agt dat Nederland bereid moet zijn eventueel meer troe pen voor Unifil te leveren.: Volgens de premier is het wel duidelijk dat de V.N.-vredes macht voorlopig niet in Liba non gemist kan worden. Inte gendeel, Unifil zal een groot en gesloten gebied moeten krijgen en derhalve een groter aantal manschappen, aldus Van Agt. „Als ons gevraagd wordt daaraan mee te werken, vind ik dat we positief moeten reageren". Van Agt verklaarde verder dat als het waar is dat de PLO binnen 48 uur uit Beiroet zal verdwijnen, daarna ook de an dere vreemde troepen zo snel mogelijk Libanon moeten ver laten. Hij zei dit nadat hij van de Egyptische minister van buitenlandse zaken, Kamal Hassan Ali, had gehoord dat er in Beiroet een akkoord was bereikt. Premier Van Agt zei geen reden te hebben aan de woorden van Kamal Hassan Ali te twijfelen. De PLO heeft een akkoor# over de evacuatie vanmorgen: overigens formeel tegenge sproken. Onder vreemde troe pen verstaat Van Agt ook die van Israël. „Voor de Israëli sche aanwezigheid is bij eva cuatie van de Palestijnen hele maal geen reden meer". Dat de regering-Begin er kennelijk voorlopig niet in zal slagen de PLO te vernietigen, ontlokt^ de Nederlandse minister de volgende reactie: „Een volk laat zich ook niet vernietigen. Zonder deze oplossing zal er bovendien een golf van wan hoop en haat bij de Palestijnen zijn ontstaan, met alle rampza- lige gevolgen vandien". De mededeling van Kamal Hassan Ali aan Van Agt kwam er op neer dat de meest be trokken partijen het eens wa* ren geworden over een voorlo pige oplossing. Deze houdt in, aldus de Egyptische regering, dat alle zes achtduizend PLO-soldaten West-Beiroet zullen verlaten op Franse ma rineschepen, die geëscorteerd worden door de Amerikaanse Zesde Vloot. De bestemming zou zijn de Syrische havenstad, Latakia aan de Middellandse Zee. Een aantal Palestijnen zou lichte wapens mogen mee-' nemen. De evacuatie zou om streeks vrijdag moeten zijn voltooid, omdat Israël andera op die dag West-Beiroet zou bestormen. Volgens de Egypte naren zijn de PLO-strijders in middels zo vertwijfeld geraakt, dat zij bereid zijn te vertrek ken. Het bezoek van premier Van Agt aan Egypte heeft in de kranten van dit land grote aandacht gekregen. Alle lan delijke dagbladen maakten gisteren melding van de ge sprekken die Van Agt had ge voerd, vooral dat met presi dent Moebarak, over de toe stand in Beiroet.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9