I Regering wil haast met windmolenpark Goede toets inbouwen in de middenschool itkering ineens »te ingewikkeld, te kostbaar en Jriiet doeltreffend Bijstandsuitkeringen per 1 juli '82 Computerpaspoort moet vervalsing tegengaan weer INNENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 7 JULI 1982 PAGINA 7 Overvaller taxi chauffeur weer vast AMSTERDAM De 25-jarige Belg, tegen riens abusievelijke vrijlating maandag in le Amsterdamse binnenstad met een taxi- lokkade werd geprotesteerd, zit weer vast. [ij liet zich vrijwillig opsluiten nadat de olitie hem ervan had overtuigd dat dit oor zijn veiligheid noodzakelijk was. De nan wordt ervan verdacht een taxi-chauf- sur met een steen op het hoofd te hebben «slagen. Collega's van het slachtoffer pro- eerden afgelopen vrijdag „eigen rechter" te [>elen en verzetten zich, vergeefs, tegen de rrestatie van de Belg. Door een beoorde- ngsfout van een politieman kwam hij la ir toch weer op vrije voeten. Dit leidde tot e taxi-blokkade. Bevolkingsonderzoek na gifvondst in Stadskanaal STADSKANAAL B. en w. van Stadskanaal hebben gisteren beslo ten om op korte termijn een voorlo pig bevolkingsonderzoek in te stel len onder de bewoners van de hui zen die met hun tuinen grenzen aan een afvoersloot van de Philipsfa- briek in Stadskanaal. Deze fabriek heeft jarenlang afvalwater geloosd op de sloot, die daardoor sterk is ver ontreinigd met onder meer cadmi um. Ook in de gewassen van de aan de sloot grenzende groentetuintjes is cadmium aangetroffen. Verontruste bewoners drongen aan op een bevol kingsonderzoek, wat door betreffen de instanties aanvankelijk voorbarig werd genoemd. „Probleem jongeren" op klipper De in originele staat herstelde 70-jarige Noordzeeklipper De Tukker is vandaag ge presenteerd. De Stich ting Zeilschip De Tuk ker organiseert elk jaar dertig reizen voor jon geren van veertien tol twintig jaar die maat schappelijk in de knel hebben gezeten. De jongeren hebben mee geholpen met de res tauratie van het schip. DEN HAAG Het afschaffen van selectie aan het begin en het eind van een schoolperiode is geen garantie voor meer gelijke kansen voor kinderen van verschillende sociale milieus en tussen jongens en meisjes. De selectie voor de middenschool dreigt ondoorzichtig en on controleerbaar te worden, per school te verschillen en volledig af hankelijk te zijn van subjectieve oordelen van leerkrachten. Het eindresultaat van de middenschool dient dan ook centraal te worden getoetst. Tot deze slotsom komt het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) in een advies over de nota „Verder na de basisschool", waar mee de wet op de middenschool wordt voorbereid. De middenschool wil aandacht geven aan achterblijvers en de invloed van het sociaal milieu op de onderwijskansen verminderen, maar deze doelstellingen zijn onvoldoende uitgewerkt in kwaliteitsbeoordeling, aldus het Planbureau. PLAN LIEVENSE IN ZAKFORMAAT (Van onze parlementaire redactie) )EN HAAG Er komt en groot demonstratie- roject voor windenergie. Iet project wordt opgezet de vorm van een windpark waarin vol- oende windturbines taan om ervaring op te oen met parkeffecten". )e aanleg van het wind- ark (het plan-Lievense i zakformaat) zou al in 15 gereed moeten zijn. Vaar het project verrijzen an, staat nog niet vast, al ift de regering voor- ;eur voor het werkeiland Néeltje Jans" in de Oos- erschelde. De regering zegt in haar overi- »ens nog geheime standpunt •ver de toepassing van winde nergie de helft van de kosten te willen dragen, echter met een maximum van 35 miljoen gulden. De andere helft moet opgebracht worden door „de Nederlandse industrie en de elektriciteitswereld". Er is in de ministerraad vorige week wel even over het plan gesproken, maar omdat een aantal technische zaken nog geregeld moet worden met mi nister Deetman van Onderwijs en Wetenschappen is een defi nitief besluit over het rege ringsstandpunt verschoven naar deze week. Voornaamste doel van het pro ject is het bekijken van de mo gelijkheden windenergie in het Nederlands energiever bruik in te passen. Daarnaast streeft men naar „een uitbouw van ruimere industriële activi teiten in Nederland, zodat een wisselwerking ontstaat tussen industrie, markt en weten schap". Ons land zou zich een naam kunnen verwerven op het gebied van de produktie van windturbines. Om die re den zullen in het windpark verschillende soorten turbines getest worden; de wiekdiame- ter zal schommelen tussen de 20 en 30 meter. Dat de regering zich nog niet ronduit positief over het plan Lievense uitspreekt, komt door de onzekerheid over de rentabiliteit van windenergie, gezien de ontwikkeling van de energieprijs. Grootschalige windenergieprojecten, zoals het plan Lievense, „zijn slechts aantrekkelijker dan de tradi tionele projecten als de ener gieprijzen in de komende de cennia aanmerkelijk uitstijgen tot boven de nu aangenomen prijsontwikkelingen". Het plan van de Bredase ingenieur Lie vense beoogt van het Marker meer een spaarbekken te ma ken waarvan de waterstand door middel van windturbines een ander niveau krijgt dan het omringende water van het IJsselmeer. Het verschil in waterhoogte wordt gebruikt voor de opwekking van ener gie. De regering zegt er naar te streven eind '83 de studies naar de mogelijkheden van zulke spaarbekkens af te ron den. Op grond van de nu be schikbare gegevens komen „allereerst de kustlokaties bij Voorne en Schouwen en bij het IJsselmeer dan wel het Markermeer in aanmerking". Opgemerkt wordt nog dat, als besloten zou worden tot de aanleg van een spaarbekken in het Markermeer, de inpol dering daarvan hierover heeft de Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening giste ren een verdeeld advies uitge bracht van de baan is. Die keuze zal „in het verdere ver loop van de besluitvorming meegenomen worden". ■erste imob bp het knoop- AaK? *-• eren de eerste bnbelbuisobsta- [^beveiliger (ri- tob) geïnstal- serd. Op de foto 5 te zien dat de «veiliger be- staat uit doos- rormige con- tructies. Daarin «vinden zich üuminium buizen lie de klap op gangen. Voor een .soepele gang lan zaken" staat le hele rimob op fieletjes. Met de istallatie van io'n 100 rimobs 5 een bedrag |an een miljoen ulden gemoeid. Smartegeld na afzetten van verkeerd been EINDHOVEN Een verzeke ringsmaatschappij heeft smar tegeld uitgekeerd wegens het afzetten van een verkeerd been bij een 87-jarige vrouw uit Veldhoven in het Eindho- vense Sint Jozephziekenhuis. Het precieze bedrag is niet be kend gemaakt. De vrouw, die inmiddels overleden is. werd op 11 februari van dit jaar geo pereerd. De chirurg kon uit het operatieverslag niet opma ken om welk been het ging. Hij vond echter dat het rech terbeen er slechter uitzag en amputeerde het, naar later bleek, verkeerde been. Later werd alsnog het linkerbeen van de vrouw afgezet. Tegen de chirurg is een strafvervol ging ingesteld. Ingemetseld lijk gevonden UTRECHT De politie is gis teren in een woning in IJssel- stein gestuit op een lijk, dat in de vloer van een slaapkamer was gemetseld en daar ver moedelijk enkele weken ver borgen heeft gelegen. De poli tie was gealarmeerd door om wonenden die klaagden over ondraaglijke stank. Het lijk was gisteren nog niet geïdenti ficeerd. Het huis werd onder verhuurd en er hebben de laatste tijd tal van mensen ge woond. Het staat nog niet vast wie de laatste bewoners wa ren. Ministers houden vast aan ingreep prijs geneesmiddelen DEN HAAG De prijs van geneesmiddelen kan al leen omlaag gebracht worden als de importeur ver plicht wordt aan te tonen hoe dit bedrag is ontstaan, zodat ook de winstmarge bekend wordt. In ons land liggen de prijzen van geneesmiddelen aanzienlijk hoger dan in het land van herkomst. Dit hebben de ministers Terlouw (Economische Zaken) en Gar deniers (Volksgezondheid) laten weten in antwoorden op vragen van de Kamerleden Dees en Van Aardenne (beiden VVD) over de sinds 18 juni bestaande regeling waarbij importeurs van ge neesmiddelen de prijzen moeten kunnen waarmaken ten opzich te van de Economische Controledienst. Tot deze maatregel is be sloten omdat er op dit terrein nauwelijks concurrentie bestaat. Overigens dient de rechter op 16 juli nog een uitspraak te doen in een een kort geding dat de Nepharma en een aantal indivi duele bedrijven aangespannen hebben tegen de staat inzake dit nieuwe systeem rond prijzen van geneesmiddelen. Indien de rechter de staat in het ongelijk stelt moet de overheid de Prij zenwet wijzigen om alsnog greep te krijgen op de prijzen van geneesmiddelen. Dit gaat dan echter twee tot drie jaar duren. Dl (Van onze parlementaire redactie) )EN HAAG Het verstrekken van een uitkering-in- ens aan mensen met een minimum-inkomen om hun loopkracht enigszins te herstellen, heeft vorig jaar uim 118 miljoen gulden gekost. Meer dan een kwart ran dit bedrag is verloren gegaan aan uitvoeringstech- lische zaken. De gemeenten, en dan met name de soci- le diensten, zijn door de uitvoering overbelast geraakt 1 n moesten vaak hun eigenlijke „cliënten" verwaarlo- 1 en. En tenslotte moesten zij met bitterheid vaststellen, j lat bij lange na niet alle mensen, die een uitkering dit-nodig hadden, zijn bereikt. Als de uitkering een 1 ëregeld terugkerende zaak wordt, moet het maar via 1 Ié belastingdienst, schrijft de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) in een hartekreet aan het j larlement. )e eerste klacht van de VNG is, dat het verstrekken van de itkering vorig jaar door het kabinet was aangekondigd als een ènmalige aangelegenheid. Daarom waren de gemeenten wel lereid aan de uitvoering ervan mee te werken, hoewel de socia- ïdiensten echt niet om werk verlegen zaten. Een derde van de emeenten moest er extra personeel voor inzetten, andere moes- en op grote schaal laten overwerken. |it alles heeft handenvol geld gekost: ruwweg 30 miljoen gulden an kosten op 90 miljoen aan uitkeringen. Als zo'n uitkering- ïin ieens wordt herhaald, moet de procedure worden vereenvou- igd, meent de VNG. n het zou allemaal minder erg zijn geweest als de echte mini- beter zouden zijn bereikt, zo gaat de klacht verder. Zo is het ls onbillijk ervaren, dat bepaalde bevolkingsgroepen, zoals dfstandigen en studenten, werden uitgesloten. En de aanvraag- ■föcedure had voor velen te hoge drempels: Men ging niet graag het postkantoor om een formulier te halen, de vragen wa- Bjfo te ingewikkeld en de voorlichting aan het publiek was on voldoende. Met name culturele minderheden, werkloze jongeren fn mensen met een minimumloon hebben het minste van hun ■jecht gebruik gemaakt. DEN HAAG Bij de halfjaarlijkse her ziening van de bijstandsnormen zijn de netto bedragen (normbedragen) als volgt vastgesteld, zo heeft het ministerie van CRM meegedeeld. per week per maand Echtparen zonder/ met kinderen 335,05 1451,1 Een-oudergezinnen ,n' 301,55 1306,65 Het vakantiegeld bedraagt bij echtparen ƒ81,81 per maand en bij e e n-oudergezinnen 73,63 per maand. Voor thuisinwonende (werkloze) kinderen zijn de normbedragen: per week per maand ƒ118,10 ƒ511,80 95,85 415,25 79,10 342,75 62,65 271,45 51,50 223,10 bij 20 jaar bij 19 jaar bij 18 jaar bij 17 jaar bij 16 jaar Vakantiegeld per maand bij 20 jaar 49,59 bij 19 jaar 43,46 bij 18 jaar 37,81 bij 17 jaar 32,08 bij 16 jaar 29,02 Voor alleenstaanden zijn de normbedragen: per week per maand bij 23 jaar of ouder ƒ234,50 ƒ1016,25 bij 22 jaar 213,65 925,75 bij 21 jaar 194,55 843,-- bij 20 jaar 173,30 750,95 bij 18 en 19 jaar 167,50 725,90 In zeer bijzondere gevallen komt het voor dat jongeren beneden de 18 jaar niet meer thuis kunnen wonen en dus alleenstaand zijn. De ge meente beslist of en hoe lang hiervoor bijstand wordt gegeven. Vakantiegeld voor alleenstaanden per maand 57,27 54,49 49,64 49,59 43,46 37,81 bij 23 jaar of ouder bij 22 jaar bij 21 jaar bij 20 jaar bij 19 jaar bij 18 jaar Het vakantiegeld wordt eens per jaar, in juni, Uitbetaald. Voor bewoners van bejaardentehuizen en in richtingen is het maandelijks bedrag voor per soonlijke uitgaven vastgesteld op 245,30 (voor alleenstaanden) en op 422,65 (voor echtparen). Het vakantiegeld is gelijk aan dat van de AOW en bedraagt voor een alleenstaande 57,27 en voor echtparen ƒ81,81 per maand. Dit vakan tiegeld wordt eens per jaar, in mei, uitbetaald. Als de broodmaaltijden niet in de verzorging zijn opgenomen, ontvangst een alleenstaande hiervoor ƒ92,45 per maand en een echtpaar 184,90 per maand. Woonkosten: Huurders met een huur tussen 217,50 en ƒ700,- per maand hebben meestal recht op huursubsidie. Bijstandsontvangers met een eigen huis waarvan de woonkosten tussen ƒ217,50 en 700,- per maand liggen, kunnen een toeslag krijgen die gelijk is aan de huursub sidie. Bij woonkosten boven 700,- per maand kan hooguit tijdelijk een toeslag worden gege ven. Bijverdiensten uit arbeid: Voor het geld dat een bijstandsontvanger met een bijbaan verdient, wordt een derde niet van de uitkering afge trokken. Bij een e e n-oudergezin wordt de eerste 148,80 van wat de ouder per maand verdient, niet afgetrokken. Onderverhuur en kostgangers: Twee derde van de overeengekomen huur wordt niet afgetrok ken. Van wat de kostgangers betalen, wordt veertig procent beschouwd als verdiensten. Deze verdiensten worden per kostganger ge steld op minimaal 223,25 per maand. Evenals andere bijverdiensten wordt een derde deel, dus minimaal 74,40 per maand, niet afgetrok ken. Zijn er drie of meer kostgangers, dan is er sprake van een pensionbedrijf en worden de in komsten volledig afgetrokken. Van alle bijverdiensten samen mag niet meer worden behouden dan: 372,05 per maand voor het hoofd van een e e n-oudergezin (inclusief de eerste 148,80 per maand van bijverdiensten uit arbeid); ƒ223,50 per maand voor een echtpaar met of zonder kinderen; 156,25 per maand voor een alleenstaande; 83,70 per maand voor een thuisinwonende. Eigen vermogen: Niet al het spaargeld behoeft te worden aangesproken, voordat men voor bij stand in aanmerking komt. Het vrij te laten vermogen is sinds 1 januari 1982 (dus ongewij zigd): 15.200 voor gezinnen; ƒ7.600 voor alleenstaanden; ƒ9.200 voor bejaarde echtparen in bejaardente huizen en inrichtingen; 4.600 voor bejaarde alleenstaanden in bejaar dentehuizen en inrichtingen. Drs Uiteriinden van buitenlandse zaken met het nieuwe model-paspoort, dat vanaf 1985 wordt gebruikt in Eg-verband. DEN HAAG Alle EG- landen krijgen vanaf 1 ja nuari 1985 een nieuw 32 bladzijden tellend gestan daardiseerd „computer"- paspoort, dat veel moeilij ker te vervalsen en ook sneller te controleren is. Er staan iets meer gege vens in dan in het oude Nederlandse paspoort, dat 23 pagina's bevat en er nogal armoedig uitziet, in vergelijking met de in het buitenland afgegeven pas poorten. Het Europaspoort krijgt een rood kaft. Voor Nederland geldt dat er een in goud ge drukt Nederlands wapen op komt. Binnenin zit een geplas tificeerde identiteitskaart. Als de Nederlandse Tweede Ka mer ermee akkoord gaat komt er onderaan nog een strook, die alleen door de machine te lezen is. Als je die strook in een leesap- paraat steekt, vertelt de daar op aangesloten computer ra zendsnel (sneller èn accurater dan momenteel het geval is) of iemand het land uit mag of niet. Of zij of hij geen vonnis moet uitzitten bijvoorbeeld. Of boetes niet betaald heeft. Dus: of iemand zijn verplichtingen aan de staat voldaan heeft. Het nieuwe paspoort is moei lijk te vervalsen. Het kan wel, maar loont de moeite niet, ver telt drs P. Uiteriinden, waar nemend hoofd van het bureau paspoortaangelegenheden en policiaire zaken van het minis terie van buitenlandse zaken. „Het kan als je er tenminste een paar miljoen tegenaan gooit", zo legt hij uit. Ook Bui tenlandse Zaken is een slordi ge duit kwijt aan de invoering. Hoeveel kan Uiteriinden in dit stadium nog niet zeggen. De foto Hét zwakke punt van ons oude paspoort is de foto. Die is voor al in Nederland sommige andere landen hebben er al wat aan gedaan, hoewel ook dat lang niet afdoende is ge woon te vervangen door een andere. Uiteriinden: „Op Schiphol wordt nog streng ge controleerd, maar verder is het niks. Als het buitenland zich realiseert hoe makkelijk onze paspoorten te vervalsen zijn, zouden ze wel eens wat minder soepel kunnen wor den". De vervalsing van paspoorten vormde ook in de andere Eu ropese landen een groot pro bleem. De banken en giro-in stellingen klagen steen en been. „Een beetje handige PASSPORT PASSEPÖPT - ANY COUNTRY TOUS PAYS 1^0EC, k f AMSffrRDA* OjLjJJfr 75 "fj; 1|3.4,S6781 «ARIA I A P<AC<VAf*STEË&l&Ste IA <L<A<<<<<<<<<<<<< 1234567819EUR1112566F0202804<<<<<<<< Het modelpaspoort amateur kan al heel wat on heil aanrichten", meent Uiter iinden. De bank en giro wor den door deze praktijken voor ettelijke miljoenen gedupeerd. Mensen vervalsen reisdocu menten om daarna gestolen bank- en girocheques te innen. Het nieuwe paspoort kan ech ter ook tegen die praktijken nuttige diensten bewijzen. De vervalsers maken vooral gebruik van vermiste, verlo ren paspoorten. Dat zijn er in Nederland zo'n 15-20.000 en in de hele EG zo'n 100.000. Al leen al op Schiphol bedienen zo'n 4000 mensen zich jaarlijks van een vals paspoort. Slechts tien procent daarvan kan wor den onderschept. De „eige naars" van de reisdocumenten worden teruggestuurd naar het land van herkomst. Meer kan de marechaussee niet doen. Daarpaast zouden er ook wel vervalsers zijn, die gebruik maken van paspoorten van overleden mensen. Zij slaan de overlijdensadvertenties in de kranten erop na en troggelen nabestaanden op slinkse wijze het paspoort van overledenen af. En verkopen die voor. grof geld door aan drugskoeriers, criminelen, illegale werkne mers, terroristen etc. Big Brother Er zijn mensen geweest die zich bezorgd afvragen of met de invoering van het „compu terpaspoort" het „Big Brother is watching you" ingang gaat vinden. Of de staat niet toch meer dan de algemene, on schuldige gegevens in compu tertaal op de identiteitskaart zal zetten. Dus: of de privacy van de mensen wel gewaar borgd blijft. Uiteriinden: „In het nieuwe paspoort komen nauwelijks meer gegevens te staan. Wel codes, waarvoor achterin een woordenlijst in negen talen staat. En meer visabladzijden. Meer niet. De persoonsgege vens die wij nu kunnen aan brengen op de onderkant van de kaart zijn na een eenvoudi ge verklaring makkelijk te lé zen. En het gaat helemaal niét om bijzondere gegevens. Met de privacy is het in het Neder landse paspoort dus wel in orde". MARTIN VOORN Veel nieuwe paspoorten aangevraagd DEN HAAG - In juni van dit jaar zijn er erg veel nieuwe paspoorten aangevraagd. In de gemeente Den Haag alleen al ruim 6500. In een „normale" maand schommelt dit aantal rond de 3250. Toch liggen de getallen voor juni wat lager dan in 1981. Ook in Rijswijk en Voorburg is die tendens zichtbaar. Verlengingen van het paspoort vinden veel min der plaats, in juni '82 waren dat er 1353. Er gaan echter ook meer mensen over op een toe- ristenkaart. Die biedt beperk tere reismogelijkheden, maar is ook aanzienlijk goedkoper. Warmer DE BILT Het is morgen droog en zonnig en de tempe ratuur loopt in de middag op tot circa 25 graden. Alleen aan de kust blijft het wat koeler. Het warme weer wordt ver oorzaakt door een hogedruk- gebied. dat boven Midden-Eu ropa tot ontwikkeling komt. Met zuidelijke wind stroomt dan uit .Frankrijk warme lucht naar ons land. Op de Oceaan trekt ondertussen een vrij die pe depressie van IJsland in de richting van Noorwegen. Een bij deze depressie behorend re- gengebied dringt over Schot land naar de Noordzee op maar zal ons land niet berei ken. Wel kunnen enkele wol kenvelden over onze noorde lijke provincies drijven en de zonneschijn temperen. Weersgesteldheid van gisteren Vlissingen Z.-Limburg 19 120.2 n 19 15 0 n 21 15 On 19 10 On 29 20 O n onbew 31 15 0 n Klagenturt zw bew. Kopenhagen l bw Lissabon onbew 15 0 n 16 0 n 12 0 n

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7