TAFEL dagpuzzel Nieuw religieus project verschaft onderdak aan heroïne-prostituees Hervormd moderamen: BMD de moeite waard kerk wereld brieven van lezers üïl7 kunstagenda bioscopen dienstverlening KERK EN WERELD LEIDSE COURANT WOENSDAG 7 JULI 1982 PAGIN Sinds enkele weken wordt in de Amsterdamse binnenstad een initiatief ontwikkeld, dat onder de naam „Huiskamer project" speciaal bestemd is voor jonge vrouwen, die als gevolg van hun heroïnever slaving in de prostitutie te recht zijn gekomen. Tussen acht uur 's avonds en acht uur 's ochtends bieden drie vrouwelijke religieuzen en verscheidene vrijwilligsters deze meisjes een plaats waar zij zich thuis en op hun ge mak kunnen voelen. Onge veer tachtig procent van de twee- tot driehonderd meisjes, die in Amsterdam de heroïne- prostitutie bedrijven, heeft geen onderdak. Het idee voor dit aanloopa dres is ontstaan in de landelij ke werkgroep „Vraag en Aanbod", in 1979 gevormd door vrouwelijke en mannelij ke religieuzen die een bijdra ge willen leveren om eigen tijdse noden dichter bij een oplossing te brengen. De werkgroep richt haar aan dacht vooral op daklozen, ex- gedetineerden, ex-sekteleden, jeugdwerklozen en jeugdige prostituees. De aandacht van een van de projectgroepen binnen „Vraag en Aanbod" werd gevestigd op de moeilijkheden van de verslaafde jonge prostituees, die praktisch aan hun lot wer den overgelaten en onder er barmelijke omstandigheden moeten leven. Na veel ge sprekken en grondig onder zoek werd een speciale stich ting opgericht, die na veel moeite erin slaagde een huis te kopen aan een van de Am sterdamse grachten. Verscheidene orden en con gregaties van religieuzen zorgden voor de nodige finan ciële armslag, omdat het nog niet mogelijk bleek subsidie te krijgen. Het aantrekken van medewerksters verliep aan vankelijk evenmin gemakke lijk, voornamelijk, omdat men zich nauwelijks een voorstel ling kon maken van de conse quenties van het werk. Uit eindelijk konden drie vrou welijke religieuzen van drie verschillende congregaties zich van hun baan vrijmaken en zich als vaste medewerk ster beschikbaar stellen. Een aantal vrijwilligsters, bij wie enkele vrouwelijke religieu zen van de Hermon-gemeen- schap in Amsterdam, wilde medewerking verlenen. Na enkele weken al kan wor den gezegd, dat het adres in een grote behoefte voorziet. Medewerksters en stichtings bestuur denken zelfs aan uit breiding van de voorzienin gen, vooral voor de meisjes, die niet over een vaste slaap plaats beschikken. Het experiment van een brede maatschappelijke discussie is de moeite waard. Het is immers een heel interessante poging om te oefenen met een nieuwe manier van besluitvoorbereiding binnen onze samenleving". Dit staat te lezen in de „handreiking voor de bezinning op het energievraagstuk", die het moderamen van de hervormde sy node heeft gezonden aan alle kerkeraden. Al eerder zond het moderamen de kerkeraden een „handvat" toe voor een metho dische aanpak van de maatschappelijke discussie over energie beleid. De hervormde synode heeft tijdens een van haar vorige vergaderingen de hoop uitgesproken, dat de plaatselijke ge meenten aan deze discussie actief zullen deelnemen. „Natuurlijk is zo'n maatschappelijke discussie geen garantie, dat de rechtvaardiger samenleving er ook zal komen", aldus de handreiking, „maar we moeten er naar streven". In elk geval is het een uitdaging voor de gemeente om stem te geven aan de zwakken, die leven waar geen welvaart is en om te werken aan de toekomst van onze eigen samenleving ten dienste van de toekomst van de wereldsamenleving op de aarde, die Gods aarde is". In de handreiking wordt een korte uiteenzetting gegeven van het gebruik van energie in het verleden, heden en toekomst, van de vragen rond de produktie van energie en van de be trokkenheid van de kerken daarbij. Vanuit de wereldoecume- ne geeft de handreiking drie criteria voor de toekomstige ener gievoorziening, namelijk een rechtvaardige verdeling van wel vaartsbronnen en ontwikkelingskansen in de wereld als ge heel. Voorts duurzaamheid en houdbaarheid van de aarde en de samenlevingsstructuren voor de komende geslachten en voor de dieren en de planten, die ook tot de schepping beho ren. Tenslotte de mogelijkheid voor mensen om deel te hebben aan de beslissingen waarvoor hun samenleving is gesteld. Korte metten De Britse kerken hebben aangekondigd actie te gaan voeren tegen de door de rege ring Thatcher aangekondigde kortingen op de sociale uitke ringen. Onder het motto „Kerken in actie tegen de ar moede" eisen de gezamenlijke kerken onder meer een ver hoging van de uitkering voor het snel toenemend aantal langdurig werklozen, verho ging van de kinderbijslag en een rechtvaardiger verdeling van de subsidies voor de fi nanciering van aankoop van een woning. Het overlegor gaan voor deze actie telt ver tegenwoordigers van de angli canen, rooms-katholieken, methodisten en verenigde hervormde kerken. Van 16 juli tot en met 1 au gustus wordt in het Belgische Oostmalle het generaal kapit tel (algemene bestuursverga dering) gehouden van de orde der norbertijnen. Hieraan zal worden deelgenomen door ongeveer honderd uit de ge hele wereld afkomstige verte genwoordigers van de norber tijnen en norbertinessen. Tij dens deze bijeenkomst zal een nieuwe abt-generaal worden gekozen. De huidige abt-gene raal is de Fransman Norbert Calmels, die de zeventig is ge passeerd. Hij is abt-generaal sinds 1962. De vergadering zal zich voorts bezighouden met de verschillende manieren waarop men met de orde ver bonden kan zijn, alsmede met de opleiding en vorming van jongeren. De Duitse capucijn W. Bühlmann zal drie inlei dingen houden. „Theologische Prinzipien- lehre Bausteine zur Funda-* mentaltheologie" is de titel van een dezer dagen bij de uitgeverij Erich Wewel in München verschenen boek van kardinaal Joseph Ratzin- ger. De curiekardinaal zei bij de presentatie van het 416 pa gina's tellende werk, dat „het niet gaat om een publikatie van de prefect van de Ro meinse congregatie voor de geloofsleer maar van profes sor Ratzinger". Het boek be vat eerder gepubliceerde af zonderlijke artikelen, voorna melijk uit de tijd, dat de latere aartsbisschop van München nog hoogleraar was. De collecte voor de unie „School en Evangelie" 1981/1982 heeft 4.040.000 gul den opgebracht, dat is 85.000 gulden méér dan het jaar er voor. Dit jaar zal de collecte worden gehouden in de week van 26 september tot en met 3 oktober. Voordien zal op 7 september in de Martinikerk te Franeker de jaarlijkse ge bedssamenkomst voor christe lijke opvoeding en christelijk onderwijs worden gehouden met als voorganger de voor zitter van de unie, drs. K. de Jong Ozn. De dienst zal op 9 september door NCR V-radio worden uitgezonden. Tot 30 september is op werkdagen in de leeszaal van de bibliotheek van de katho- Kerken DDR tegen plaatsing kernwapens De produktie en plaatsing van kernwapens „waar en door wie ook", is te allen tijde een ethisch kwaad, dat de gods diensten behoren te veroorde len. Dit zegt de Bond van Evangelische Kerken in de DDR in een verklaring, die gisteren in Berlijn is uitgege ven. De kerken in de DDR pleiten daarin voor volledige bevrie zing van produktie en plaat sing van nieuwe kernwapens en tevens voor een verbod van alle proeven. De bond verzet zich tegen een politiek van militaire, economische en politieke confrontatie. Boven dien wijzen de Oostduitse ker ken „vijandige retoriek" af. De geloofwaardigheid van het streven naar ontwapening kan eenzijdige stappen nooza- kelijk maken, aldus de ver klaring. De bond komt tot deze uit spraken naar aanleiding van het vredescongres der wereld godsdiensten, dat van tien tot veertien mei in Moskou is ge houden. De bond onder schrijft de uitspraken van het congres, dat een oorlog met kernwapens op geen enkele manier kan worden gerecht vaardigd, dat meer wapens geen grotere veiligheid bete kenen en dat vrede niet van gerechtigheid kan worden losgemaakt. lieke hogeschool aan de Aka- demielaan 9 te Tilburg een expositie te bekijken over Jan van Ruusbroec. De theologi sche faculteit heeft gepro beerd de figuur van Ruus broec en zijn invloed door de eeuwen heen te schetsen met behulp van geschriften en do cumenten. Het oudste stuk is een handgeschreven passage van Ruusbroec's werk uit de vijftiende eeuw. Belicht wor den leven en werken van Ruusbroec, de mystiek voor en na hem, de studie van, Ruusboec van de vijftiende tot de negentiende eeuw en de moderne studie. Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich hpt recht- vöör' ingezon den stukken te bekorten Libanon In uw commentaar „Rollen omgedraaid" van schrijft U dat de Arabieren nog nooit zo ver nederd zijn in een oorlog met Israël. U vergeet de oorlog van '73. Terwijl de hele bevolking van Israël in de synagogen was, vielen Egypte en Syrië ons aan. De oorlog eindigde met het in de houdgreep ne men van het Egyptische leger in de Sinaï, terwijl Syrië ver achter de linies werd terugge drongen die ze voor die oorlog innamen. U schrijft dat sinds de oprich ting van de staat Israël er vijf oorlogen om het behoud ervan zijn gevoerd, maar dat deze oorlog een heel andere reden heeft: om aan de regio Israëls wil op te leggen, waarbij het geleid werd door arrogantie. U ziet een paar feiten over het hoofd. Israël heeft in '47, in '48, in '56, in '67 en in '73 en vele malen tussendoor iedere keer weer opnieuw om vre desonderhandelingen ge vraagd. Dit werd keer op keer geweigerd: geen erkenning, geen vredesonderhandelingen, geen vrede. Tot de huidige dag heeft behalve Egypte geen en kele Arabische staat het be staansrecht van Israël erkend. De PLO eist de vernietiging van Israël. Ook nu Egypte de PLO politiek onderdak wil verschaffen om vandaar uit een een eigen staat te stichten op de westelijke Jordaanoever en de Gaza Strook, wordt dit door de „gematigde" Arafat afgewezen. Israël bewijst niet alleen zichzelf, Libanon (waar de Israëliërs vaak als bevrij ders ontvangen worden, maar dit zal wel niet in de Neder landse media getoond wor den), maar ook Europa een grote dienst door te proberen de PLO als terreurorganisatie uit te schakelen. U weet toch dat bij de gedode en gevange nen leden van allerlei andere terreurorganisatie waren, zoals de Baader-Meinhoff en de IRA. U schrijft dat Israël met supe rieure middelen de oorlog voert. U vergeet te vermelden dat de tegenpartij door Ameri ka is uitgerust met vliegende radartoestellen en F-16-ge- vechtsvliegtuigen. Als we niet zouden proberen er een supe rieur leger op na te houden, dan zou Israël snel verloren zijn. Vergeet U niet dat de Arabieren honderd oorlogen kunnen verliezen zonder de kans te lopen uitgemoord te worden door de Israëliërs. Is raël hoeft er maar een te ver liezen en er leeft geen jood meer in dit land. U schrijft dat we niet meer underdog zijn. Mijn antwoord daarop is: God dank. Mgr. Simonis (4) De heer Jansen bemerkt in het uitstekend interview in deze krant met bisschop Simo nis „een droeve ondertoon". Ik heb daar niets van bemerkt, wel sprak uit het in het inter view weergegeven betoog van de bisschop bezorgdheid, zoals een herder betaamt t.a.v. zijn kudde. Hij voelt zich persoon lijk verantwoordelijk voor zijn bisdom. Wat de traditie van de kerk betreft zijn de reacties van de heer Jansen weinig zinvol, want je kunt alleen maar een traditioneel patroon doorbre ken, wanneer je met een goed alternatief komt. Zijn opmer king dat iedere katholiek ge looft in de „praesentia realis" van Christus in de Eucharistie, is prachtig geformuleerd. Maar als dat zo is: waar is dan de ge lovige? Waarom hebben we dan half volle kerken? Waar om is één uur per week voor veel mensen nog te veel? De factor van de tijd (geschie denis) wordt door de heer Jan sen ook gebruikt om aan te to nen, dat de opvatting(en) van onze bisschop mogelijk onjuist zouden kunnen zijn. Het heeft echter géén zin om alleen dat gene te gebruiken wat theolo gen zeggen - of hebben gezegd. In het interview komt een be zorgde, maar diepgelovige priester-bisschop aan het woord. Bovendien is weten schap géén voorwaarde, om goed te geloven, zoals u schijnt te denken. Met het steeds weer verwijzen naar in het verleden gedane uitlatingen en uitspra ken van grote of kleinere ge leerde mensen komen we geen stap verder. De kerk bestaat uit mensen, die in welke tijd ook levend fouten zul len blijven maken, echter le vend in de wetenschap, dat God hen begeleidt, op een dus danige manier, dat Zijn Geest werkzaam kan zijn, in het Goddelijk plan, dat hij in oor sprong al gereed had. Reagerend op de vreemde op merkingen van de heer Jan sen over het ambt van bis schop wijs ik erop, dat wij o.a. in de handelingen der Aposte len en in de Apocryfe boeken van de RK kerk wel degelijk kunnen lezen, dat de hand(en) werd opgelegd door de aposte len. Daarvóór was Petrus door Christus als „hoofd kerk" aangesteld. Uw opn king over mgr. Gijsen is stens niet terzake doende bovendien grof beledigi Een bisschop heeft alle ri zijn zaken zo te regelen „zijn" bisdom zoals hij dat Het is jammer, als men nie één lijn over de diverse loofszaken denkt. Mgr. Odijk zal best een prachtni zijn, maar hij „paste" nie een beleid dat de bissc voorstond. Uit de brief van de inzen komt weinig waardering voren voor de bisschopj Jammer dat u meer wa< schijnt te hechten aan theologische uitspraak, aan een spontaan geloven, daarin geloven de bisscho zeker! Ze zullen dus niet de hemelpoort staan; ze zu vermoedelijk al binnen zijn J.H.M. Biesjot, LEID Bisschop Simonis In de betogen van de Jansen valt heel wat rech zetten. Ik beperk me tot enkel voorbeeld. Het twe Vaticaanse Concilie noeml niet minder dan twaalf pl sen de bisschoppen „de op gers van de apostelen". Du lijk wordt verklaard dat episcopaat door Christus ii gesteld en dat de apostelen volgers in hun functie aan: den. Als bron van deze wordt gewezen op de trad authentieke geloofsbi waarover de heer Jansen. komen zwijgt. U leze „Lui gentium" nr. 20, „Christus minus" nr. 20 enz. Met anderen zou de heer Jansei goed aan doen het Com ernstig te bestuderen: het helderheid kunnen brengei verwarde geesten. Wanneer een bisschop ste verliest zijn vicaris ipso zijn functie. De nieuwe schop kan deze vicaris hei noemen of niet. Het een zo als het ander gebeurt. Zo- noemde Mgr. Zwartkruis opnieuw de zeer verdiensti ke en hooggeachte vicaris zijn voorganger. Daartoe hij het recht, en niemi maakte er drukte over. Bi opmerking over mgr. Gi' en zijn vicaris mgr. Van Oi zou de vermelding hier dienstig zijn geweest voor eerlijke, onpartijdige, objei ve informatie. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiiiiiiiiiiiiiiiiii Geen krant ontvangen? Bel tusi 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tus 14.00 en 15.00 uur, nummer C 122248 en uw krant wordt nog de de avond nabezorgd. iimiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiimiiiiimiimiiiii Spekschnitzel met sla en aardappelen - rijst met bitterkoekjes Nodig voor twee: 250 g spek lap, ei, paneermeel, zout, 30 g boter, mespunt bloem, papri kapoeder; sla, 4 lepels yog hurt, 1 lepel azijn, zout, peper, suiker, verse tuinkruiden zo als dille, bieslook, peterselie; Vs -1 kg. aardappelen; Vz liter melk, 40 g rijst, 1 ei, 35 g sui ker, 4a 5 bitterkoekjes, jam of Frans vruchtje. Knip de speklappen in twee of drie stukken en haal die door losgeklopt ei en paneermeel met zout. Bak het vlees in hete boter bruin, houdt daarbij zo veel mogelijk het deksel schuin op de pan, want het kan gemeen spatten. Bak de lapjes als ze bruin zijn, nog even op een kleinere it, zodat ze gaar kunnen worden. Laat ze in totaal 10 a 12 minuten opstaan. Maak de jus af als het vlees uit de pan is met even gebakken bloem, weinig lauw water en wat paprikapoeder. Maak de sla aan met een saus je met yoghurt als basis. Het wordt op deze manier vriende lijk voor de lijn en de smaak van een yoghurtsaus is voor treffelijk. Gebruik zoveel mo gelijk verse tuinkruiden, want het is er nu de tijd voor. Was de rijst in een zeef onder de koude kraan tot er helder water afkomt. Laat hem uit lekken en strooi hem in de aan de kook gebrachte melk. Na dertig minuten zacht ko ken en af en toe roeren is de rijst gaar. Splits vervolgens he tei, roer het geel stevig met de suiker, schenk er wat hete rijst bij, doe het in de pan en warm het nog éven mee. Zet de pan af, klop het eiwit stijf en schep het voorzichtig door de rijst met de in stukken gebroken bitterkoekjes. Laat de vla koud worden en leg er een versiering op van jam of een Frans vruchtje. jEANNE Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Canada, wekelijkse afvaart; Israël ms „Raqefet" 12 juli; Japan ms „Kurama Maru" 13 juli; Ned. Antillen ms „Nedlloyd Hollandia" 12 juli; Nieuw- Zeeland ms „Remuera Bay" 16 juli; Ver. Staten van Amerika ms „Atlan tic Saga" 12 juli; Zuid Afrika (Rep.) ms „S.A. Helderberg" 13 juli. suske en wiske de droevige duif '0«c hfcEFT ZO'N NIEUWE UWMlEfie6 8CÖCH0UD- .MACHINE OP DE AEpELUJU V T.' door dik en dun HE, JE hoeft NIET ONGERUST TE- ZON Et_<2> KO*AT HEU5 WEL IK- "Z.IT Ml ET OP MON VROUW TE WACHTEM IK KOK NAAR PE PILAA. TOEVALLie HOU IK VAM E.HIR-LEV TEAAPLE Buitenheer Voor een uitgebreide agenda, ook voor de komende dagen raad plege men „Uit", de gratis wekelijkse bij lage van deze krant. Woensdag 7 juli LEIDEN Stadsgehoorzaal (Bree- straat 60 tel. 131704) 20.15 All Ohio State Fair Youth Choir. The Jam (Eerste Binnenvestgracht) 22.30 Pop groep Hegt) DEN HAAG Circustheater (Gevers Deynootplein 50 tel. 558800) 20.15 Holland Festivalvoorstelling The slee ping beauty (Het Nationale Ballet). Ontmoetingskerk (Louis Davidsstraat 2) 20.00 Blue Lake Youth Symphony Orchestra. NOORDWIJK N.H. Kerk (Hoofd straat) 20.30 Woensdagavondzang door het Noordwljks Dubbelkwartet, C. Hoek piston, Jaap Star en Jac. Plug orgel en N.H. Kerkkoor Noord- WARMOND Het Trefpunt (Heren weg) 19.30 Kamermuziekavond Mu ziekschool Bloembollenstreek. LEIDEN* LUXOR (Stationsweg 19. tel. 071-121239): All that jazz (al); 14.30, 19.00, 21.15. LIDO I (Steen straat 39, tel. 124130): Sound of mu sic (16); 14.30, 20.00. LIDO II: Vice squad (16); 14.30, 19.00, 21.15. LIDO III: Missing (16); 14.30, 19.00, 21.15. LIDO IV: Monty Python (12); 14.30, 19.00, 21.15. STUDIO (Steenstraat 39, tel. 133210): Tales of ordinary madness (16); 19.00, 21.15. do. vr. ma. di. ook 14.30. TRIANON (Breestraat 31, tel.123875); Les una et les autres (al); 14.00, 20.00. REX (Haarlemmerstraat 52, tel. 071- 125414): Sexy achatjes uit New York (16); 14.30, 19.00, 21.15. KINDERVOORSTELLINGEN: STUDIO: Tekenfilm Arsenaal (al); wo. 14.30. ALPHEN AAN DE RIJN* EUROCINE MA I (Van Boetzelaerstraat 6, tel. 01720-20800): Les uns et lea autres (al); 20.00. Sphinx (16); ma. dl. do. en vr. 13.30. EUROCINEMA II: On kruid vergaat niet (12); 13.30, 18.45, 21.00. EUROCINEMA III; Pornolek- kerland in Zweden (18); 13.30, 19.00, 21.30. EUROCINEMA IV: Jaws I (12); 13.30, 18.30. 21.15. zo. 13.30, 16.00, 18.30, 21.15. KINDERVOORSTELLINGEN EUROCINEMA I: Donald Duck'8 zomerfeest (al) wo. 13.45. DEN HAAG* APOLLO I (Spui- straat21, tel. 460340); Laat die Tiro- lers maar schuiven (16); 14.15, 19.15, 21.30. APOLLO II: Het ware verhaal van de non van Monza (16); 14.00, 19.00, 21.15. ASTA (Spui 27, tel. 463500): De tien geboden (al); 14.00, 20.00. BIJOU (Spul 27, tel. 461177): Missing (16); 14.00, 18.45, 21.30. CALYPSO (Spul 27. 463502): Le professionel (12); 14.00, 19.15, 21.45. BABYLON I (naast Centraal Station, tel. 471656): Les uns et les autres (al); 14.00, 20.00. BABYLON II: Stripes (al); 14.15. 19.15, 21.45. BABYLON III: Last tango in Paris (16); 14.15, 19.00, 21.30. CINEAC I (Buitenhof 20, tel. 630637): Hair (al); ma. t/m wo. 14.00, 20.00. CINEAC II: Dokter Zjivago (16); ma. di. 14.00, 20.00. wo. 20.00. CINEAC III: De ogen der ver schrikking (16); ma. t/m wo. 14.00, 20.30. DU MIDI (De Carpentier- straat 141, tel. 855770): For your eyes only (12); 20.15. EUROCINE MA (Leyweg 910, tel. 667066); The sound of music (12); 13.45, 19.45. HAAGSFILMHUIS (Denneweg 56, tel. 459900): Eijanaika (16); 20.15. Ci tizen Kane (16); 20.30. Ungetso mo- nogatari (16); ma. 20.15, 22.15. Suru - de kudde (16); di. 20.30. METRO- POLE I (Carnegielaan 16, tel. 456756): Raiders of the lost arc (12); 14.00, 18.45, 21.30. METROPOLE II: Goldfinger (12); 14.00, 18.45, 21.30. METROPOLE III: Clair de fem me (16); 14.00, 18.45, 21.30. ME TROPOLE IV; Lili Marleen (16); 14.00, 18.45, 21.30. METROPOLE V: Roar (al); 14.00. 18.45, 21.30. ODEON I (Herengracht 13, tel. 462400): The sound ol music (al); 14.00, 20.00. ODEON II: De nacht portier (16); 14.00, 19.00, 21.30. ODEON III: The border (16); 14.00, 19.00, 21.30. ODEON IV: Die sehn- sucht der Veronika Voss (16); 14.00, 19.00, 21.30. ODEON V: César et Rosalie (12); 13.45, 18.45, 21.30. LE PARIS I (Kettingstraat 12-b. 656402): Covergirl (18); 12.00, 13.45, 15.30, 17.15, 19.00, 20.45. LE PA RIS II: Heet van de naald (18); 12.15, 14.00, 15.45, 17.30, 19.15, 21.00. LE PARIS III: Jeugdig speelgoed (18); 12.30, 14.15, 16.00, 17.45, 19.30, 21.15. PASSAGE (Passage 63, tel. 460977): An eye for an eye (16); ma. t/m wo. 14.00, 20.00. KINDERVOORSTELLINGEN: CINEAC II: Tweety; wo. 14.00. DU MIDI: De onvoorstelbare tocht; wo. 14.00. EUROCINEMA: Pirn Pandoer in het nauw; wo. 13.30. VOORSCHOTEN* GREENWAYTHE- ATER (Schoolstraat 23b, tel. 01717- 4354): Southern Comfort (16); ma. t/m. wo. 20.00. KINDERVOORSTELLINGEN: GREENWAY THEATER: Billy Turf (al); ma. t/m 14.00. WASSENAAR* ASTRA (Langstraat 32, tel. 01751-13269): De stilte rond Christine M. (12); ma. t/m wo. 20.00. APOTHEKEN De avond- en nacht diensten van de apotheken In de re gio Leiden worden van vrijdag 2 juli tot vrijdag 9 juli waargenomen door Apotheek Voorschoten In Voorscho ten, Apotheek Boehmer in Leiderdorp en Apotheek Beker in Oegstgeest. ONGEVALLENDIENST ZIEKENHUI ZEN LEIDEN Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis be halve van dinsdag 13.00 u. tot woens dag 13.00 u. (Diaconessenhuis) en van vrijdag 13.00 u. tot zaterdag 13.00 u. (Elisabeth-ziekenhuls). BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: Bezoekuur dage lijks van 16.00 tot 20.00 uur. Kinder afdeling dagelijks van 14.00 tot 20.00. Niet meer dan twee bezoekers per patiënt Sint Elizabeth-ziekenhuis: Volwassenen dagelijks van 14.00- 14.45 u. en van 18.30-19.30 u.; klas se-afdelingen ook 11.15-12.00 u. Kraamafdeling; dag. van 11.15-12.00 u. (alleen voor echtgenoten) van 15.00-16.00 u. en van 18.30-19.30 u. Kinderafdeling dag. 15.00-18.30 u. CCU (hartbewaking) dag. van 14.00- 14.30 u. en van 19.00-19.30 u. Inten sieve verpleging: dag. van 14.00- 14.30 u. en van 18.30-19.00 u. Sport- Medisch Adviescentrum: Spreekuur ma. 19.30-20.30 u. In het St. Elisa beth-ziekenhuls. Endegeest: Di. en vr. 13.00-14.30 u.; zo. 11.00-12.00 u. en 14.00-15.00 u.; eerste klasse: de gehele dag. Academisch Zieken huis: Voor alle patiënten (behalve kin deren) zijn de bezoekuren als volgt: Dagelijks 14.15-15.00 u. en 18.30- 19.00 u. Avondbezoekuur afdeling verloskunde: 18.00-19.00 u. De Prae- maturenafdeling dagelijks van 14.30- 14.45 u. en 18.30-18.45 u. Bezoek aan ernstige patiënten: wanneer aan ernstige patiënten doorlopend be zoek wordt toegestaan kan de hoofd verpleegkundige hiervoor speciale kaarten verstrekken. De bezoektijden van de kinderkliniek zijn dagelijks 15.00-15.45 u. en 18.30-19.00 u. De bezoektijden van de kinderafdeling (alleen voor ouders van kinderen kan er een afwijkende tijd afgesproken worden met de hoofdverpleegkundi ge) zijn dagelijks van 14.15-15.00 u. en van 18.30-19.00. Rijnoordzie- kenhuis: Dagelijks 14.30-15.15 u. en 18.30-19.30 u. Extra bezoek hartbe waking: 11.00-11.30 u. Extra bezoek vaders kraamafdeling: 19.30-20.30 u. Kinderafdeling 15.00-15.30 u. alleen voor ouders 18.00-18.30 u. S.O.S.-DIENST Telefonische hulp dienst, tel. 071-125202. Voor allen die in moeilijkheden verkeren of eenzaam zijn. Vertrouwelijk. Dag en nacht reikbaar. BUREAU VOOR RECHTSHULP Herengracht 50. tel. 123942; sprei ren ma. en di. 10.00-12.30 i 13.30-16.00 u.; do. 18.30-20.30 tl LEIDSE RECHTSWINKEL disch Adviesbureau, Noordelndt (voormalige marinecomplex), 130775. (Vakantierooster tot er 15 augustus): Afdeling wonen l werken: aanmelden: wo. 10.15-11 a u.; do. 18.30-18.45 u. Afdeling bel. ting: spreekuur: di. 18.30-20.30 Klachtenburo: spreekuur: di. 18 J 20.30 u. DIERENHULPDIENST i Hulpverlening aan verongelukte h den, katten, vogels, e.d. in de meenten Lelden, Leiderdorp, Oe geest, Warmond en Zoeterwoi;, Tel. 071-125141. BURGERRAADSLIEDEN Koi brugsteeg 2, tel. 143171 (kantoi ren). Spreekuren ma., di. 11.00-12.00 u., do. 18.30-20.00 GEZINSVERZORGING Stich f gezinsverzorging Leiden. Aanvra1' hulp voor bejaarden en langdu I zieken én gezinsverzorging, R e brandtstraat 17, tel. 149441 (ma. vr. 9.00-10.00 u. en 13.00-14.00 i KINDER- EN JONGERENTELEFC Op woensdag- en zaterdagmid van 14-18 u. telefoon 071 - 1206 MAATSCHAPPELIJK WERK reau Maatschappelijk werk, 0 Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14 15.00 u.; do. ook 19.00-20.00 u., 142144. Spreekuur gemeentelijke ciale dienst: di 14.00-15.00 u. Apt laan 1a, Zuid-West; do. 14.00-1 |j u. Herensingel 3, Lelden Noord. tel. van 09.00-10.30 via 766600, a ling maatschappelijk werk. RAAD VAN ARBEID Hoge Rijn 306, Lelden, tel 071-899375. Kan geopend ma. t/m vr. 9-12 u. 14-1 Telefonische informatie over kin 2 bijslag: 8-12 u. r, SOCIALE RAADSVROUW Spr< uren sociale raadsvrouw. Binnens Gerecht 10, wo. 17.00-18.00 Noord: Van Hogendorpstraat 36, 10.30-11.30 u.; Kooi: Driftstraat di. 10.30-11.30 u.; Morskwaï Buurthuis Morskwartler, Topaasli 10.00-11.00 u. wo. 10.00-13.00 1 Tuinstadwijk: Herengracht 45, 10.30-11.30 u. SOCIALE RAADSVROUW VO R SCHOTEN Spreekuren: ma. 19 20.00 u. wo. en vr. 9.00-10.30 u. lf* seweg 33, Voorschoten. Tel. 3254 I SP HULP- EN INFORMATIEDIEI Groenesteeg 33, Leiden. Tel. 134640 of 071-144600. Hulp en Ir k' matie op medisch. Juridisch en ml f' gebied, werk, sociale verzekering huurkwestles. Spreekuur: elke i derdag van 20.00-21.00 u. Horizontaal: 1 dans; 8 loofboom; 9 rond en dik; 10 voorzetsel; 11 eerstkomende (afk.); 13 paling; 15 bok- sterm (afk); 16 Portugese munt; 18 luchtig gebakje; 20 insekt; 21 hectogram; 22 strijdperk voor boksers; 24 telwoord; 25 eminentie (afk.); 26 waterblaasje; 28 ante meridiem (vóór de middag) (afk.); 29 bijwoord; 31 deel van de hals; 33 de onbekende (afk. Latijn); 34 uitslag. Verticaal: 1 klimvogel; 2 rund; 3 rivier in Siberië; 4 taaie lekkernij; 5 hoewel; 6 muzieknoot; 7 overdracht v.e. wissel door een opdracht met handtekening aan de keerzijde; 12 tapijtachtige stof; 13 verbrandings rest; 14 briefaanhef (afk. Latijn); 15 land In Afrika; 17 elektrisch geladen atoom; 19 gehoororgaan; 23 groot- Brittannië (afk.); 24 inhoudsmaat (afk.); 27 wars van laagheid; 30 muzieknoot; 31 op dit moment; 32 karaat (afk.); 33 voorzetsel. OPLOSSING eu ee "w ze :nu te oe 40P© lz "ip pz "a o ez üoo 6i :uoj ZL :b|U0>I SI "SI n :se ei :w||0>l zl Uuaiuessopue i !|S g '|e g ;e6ou p !qo '-so z ueiaj/ueded 1 qeeoqjOA ïeennsaj f£ :-NN EE !>|0u l£ üe 62 "we 82 !|0q 92 "tug 92 fe|jp pz :6uu ZZ :suo iz :o|A 02 -'seos gi :siej gt :*o >t 91 :iee £L >|'e U :u| 01 :|0q 6 'se 8 lesieuojod I qeejuozuoH

Leidse Courant | 1982 | | pagina 12