e „Kneet loont karakter AN KILOMETER TOT KILOMETER OP DE LOSSETOUR „Koningskoppel uitgeschakeld... ORT LEIDSE COURANT PAGINA 11 1SKR0EN In Beauraing start- 61 renners voor de vierde etap- n de Ronde van Frankrijk t iloWieter naar Moeskroen. p.l doorkomst op de Cote de Merlemont (4e cat.): 1. Vallet, 2. Mai- er, 3. Nilsson. Aanval van Villemiane mislukt. 27 km.: valpartij met o.a. Lubber- ding, Gauthier en Peeters. 42 km.: eerste bonificatie-tussen- sprint 1. Hinault (12 sec.), 2. Thurau (87). 3. Willems (4). 58 km.: tweede bonificatie-tussen- sprint: 1. Kelly, 2. Hinault, 3. Ander- 103 km.: derde bonificatie-tussen- sprint: 1. Anderson, 2. Kelly, 3. McKenzie. 104 km.: vlucht van Gomez, Willems en Wijnands. 116 kin.: Albelda staakt strijd. 120 km.: kopgroep ingelopen. 136 km.: vierde bonificatie-tussen- sprint: 1. Kelly, 2 Anderson, 3. McKenzie. 148 km.: doorkomst op de Muur Vangeraardsbergen (3e cat): 1. Val let 2. Pevenage, 3. Van der Velde. 4 Anderson, 5 Kelly. Vergeefse aanval Kuiper in afdaling. 184 lun.: doorkomst op de Kluisberg (4e cat.): 1. Vallet, 2. Verschuere, 3. Kuiper, 4. Mutter, 5. Van der Velde, 6. Hoste, 7. Van Vliet. Deze zeven vormen vluchtgroep. 187 km.: voorsprong kopgroep 24 195 km.: Anderson en ploeggenoten organiseren jacht en halen kopgroep 267 km„' vijfde bonificatie-tussen- sprint: 1. Kelly, 2. Anderson, 3. Wil lems. 212 km.: kopgroep ingelopen. 216 km.: Braun, Knetemann. Urruti, 219 km.: peloton achterhaalt kop groep. Knetemann wint etappe voor Kelly en Braun. Anderson behoudt gele trui, Kelly de groene en Vallet blijft bergkoning. DE ALPEN UIT... donderdag 22juli-10eehjppc-215km Uitslag vierde etappe 1. Knetemann (Ned-Post) 5.46,16 (met bonificatie 5.45,46, gem. snel heid 37.948 km p/u). 2. Kelly (Ier-De Gribaldy) 5.46,16 (met bonificatie 5.45,56). 3. Braun (Wdl-Godefroot) 5.46,126 (met bonificatie 5.46,06). 4. Vandenbroucke (Bel-Crepel). 5. Eddie Planckaert (Bei-De Klmpe). 6. Milanl (ItaZandegu). 7. Mutter (Zwi-Ar- nofd). 8. De Wilde (Bei-Crepel). 9. Bertln (Fra-Dangulllaume). 10. Thaler (Wdf-Arnold). 11. Sherwen (GBR-Crewpel). 12. Glaus (Zwi-GI- rard). 13. Gomez (Fra-Bolshardy). 14. Gallopln (Fra-De Gribaldy). 15. Raas- (Ned-Post). 16. De Cnljf (Bel-Swerls). 17. De Wolf (Bel-Swerts). 18. Hoste (Bei-Post). 19. De Rooy (Ned-Gode- froot). 20. Tackaerl (Bei-De Bruyne) allen dezelfde tijd als de winnaar. Algemeen klassement: 1. Anderson (Aus-De Muer)21.05.10. 2. Kelly (Ier-De Grlbaldy)op 28 aec., 3. Hinault (Fra-Gulmard) op 1.02, 4. Wil lems (Bei-Drlessens) op 1.39, 5. Kne temann (Ned-Post) op 1.39, 6. Vallet (Fra-Crepel)op 1.42, 7. Peeters (Bei- -Post) op 1.48, 8. Lubberding (Ned- -Post) op 2.01, 9. Michaud (Fra-Dan gulllaume) op 2.01, 10. Demlerre (Zwl- -Glrard) op 2.08, 11. Braun (Wdl-Go- defroot)op 2.11, 12. Clere (Fra-Dan gulllaume) op 2.15, 13. Bonnet (Fra- -Gulmard) op 2.19, 14. Laurent (Fra- -De Muer) op 2.21, 15. Zoetemelk (Ned-Dangulllaume) op 2.22, 16. Thu rau (Wdi-Zandegu) op 2.25, 17. Win nen (Ned-Godefroot) op 2.27, 18. Beccia (Ita-Zandegu) op 2.28, 19. Poieeon (Fra-Gulmard)op 2.29, 20. Mutter (Zwi-Arnold) op 2.30. 34. Kui per op 2.43, 35. Van der Velde op 2.44, 42. De Rooy op 2.53. 54. Van Vliet op 3.05, 69. Veldscholten op 3.23, 85. Jan van Houwellngen op 3.58. 90. Wijnands op 4.08, 93. Adri van Houwelingen op 4.17, 95. De Keulenaer op 4.23, 99. Raas op 4.31, 107. Hoste op 4.42, 137. Van der Poef op 9.22, 139. Zijerveid op 10.49, 153. Schipper op 15.59, 160. en laat ste SgalbazzJ (Ita-Boifava) op 35.48. Bergklasaement: 1. Vallet 69 punten; 2. Bernaudeau 30; 3. Nilsson 19; 4. Peeters, Bourreau, Bittlnger en Breu, allen 16 punten; 9. en beste Neder lander Adrl van Houwellngen 12. Algemeen ploegenklassement: 1. Ploeg-Post 84.29,43; 2. Ploeg-D* Muer op 1 sec.; 3. Ploeg-Gulmard op 11 sec.; 4. Ploeg-Danguillaume op 28 sec.; 5. Ploeg-Godefroot op 1,00; 6. Ptoeg-Crepel op 1,26. Puntenklassement: 1. Kelly 167 pun ten, 2. Anderson 88. 3. Willems 51. 4 Demlerre 49, 5. Knetemann 48, 6. Vallet 48. na =ï>ESKROEN In de htenduren, terwijl de jaw uit de groene Ar- hnen optrok, zag het er pn naar uit dat het voor Raleigh-ploeg in de ur de France een dra- tische dag zou worden, epn half uur wedstrijd, it bij het begin van de l m naar Merlemont, lag btseling eenvijfde van t enorm grote peloton de weg. Tientallen pe- rdure fietsen werden Kraakt, ellebogen, knie- L enkels en kuiten tot oedens toe geschaafd. Er ltstond grote verwar- hg. Ploegleiders en me- miciëns snelden toe om an renners te helpen in [n wirwar van lichamen l fietsen. De ploeg van iter Post werd het 'aarste van allen getrof- [Ji. Jan Raas, Ludo Pee ls, Ludo de Keulenaere, b van Vliet, Frank Hos- li Henk Lubberding en k de latere winnaar van i etappe Gerrie Knete- lann. Zeven van de tien jaleighs dus, waren be- jokken bij de massale flpartij. jdat met man en macht de hade zo goed en zo snel mo- lijk was hersteld en de Tou- irtsen de wonden hadden pandeld, zat Peter Post bfdschuddend in z'n auto. e hebben veel te veel ren ts toegelaten", riep hij, adprzover zijn door verkoud-- i vid aangetaste stem het toe- t ij. „Honderdveertig in het 'olute maximum voor deze jen. Op deze manier zijn ïlukken niet te voorko- itfiteraf viel de schade nog want na een verbeten t namen de meeste slacht- De „Kneet" schreeuwt van blijdschap. Hij klopt onder andere de snelle Ier Kelly met een fietslengte voor sprong. offers van de valpartij hun plaats in het peloton weer in. Toen vermoedde nog niemand dat het weer een succesdag voor de ploeg van Post zou worden, waarin vooral Gerrie Knetemann zich na zijn terug keer in het peloton erg actief behaald. Sindsdien joeg hij toonde. verbeten nieuwe successen na. De „Kneet", bezig aan zijn ne- Het leek er stilaan op dat hij gende Tour, had op 9 juli 1980, meer succes oogstte als graag toen hij de etappe van Agen geziene gast in talrijke televi- naar Pau won, zijn laatste gro- siekwissen en praaturen, dan te internationale overwinning op de fiets. In de Tour van vo- TOURVRAAG 8: Hoeveel renners van Tl-Ra- leigh staan bij de eerste twaalf in het algemeen klas sement na de achtste etap pe Concarneau-Chateaulin? (196 km). \ntwoord: uw antwoord moet 10 juli in ons bezit zijn) Spelregels: ^"1. Dagelijks het antwoord op de vraag in de krant opsturen. Jpij voorkeur per briefkaart (frankering 50 cent), door het lolnvulformulier uit de krant te knippen en op de achterzijde van de briefkaart te plakken of over te schrijven. Daarbij —moet vooral niet worden vergeten het juiste vraagnummer te vermelden. Het invulformulier kan ook worden Inge stuurd per brief (open enveloppe frankering 60 cent, geslo pen enveloppe frankering 70 cent). 0.?. Per vraag slechts één inzending op dezelfde naam, om ?neen eerlijke puntentelling mogelijk te maken. n.p. Halverwege de Tourprijsvraag een rebus en een extra ^gVraag over de eindtijd van de Tourwinnaar oplossen. Inzendingen aan de Leidse Courant, Postbus 9, 2501 CA Den Haag. 0 mag uw antwoord ook (zonder postzegel) in de bus doen op ons adres Apothekersdijk 34, Leiden, maar dan wel vóór (de bij de vraag vermelde datum. Alle inzendingen moeten uiterlijk op de datum die ver leid staat bij de vraag in ons bezit zijn. TOURVRAAG 9: Welke renner draagt de gele trui na de negende etappe Lorlen-Nantes? (182 km). Antwoord: (uw antwoord moet 10 juli in ons bezit zijn) INZENDER: Adres: Postcode:Woonplaats: Spelregels: 1. Dagelijks het antwoord op de vraag in de krant opsturen. Bij voorkeur per briefkaart (frankering 50 cent), door het invulformulier uit de krant te knippen en op de achterzijde van de briefkaart te plakken of over te schrijven. Daarbij moet vooral niet worden vergeten het juiste vraagnummer te vermelden. Het invulformulier kan ook worden inge stuurd per brief (open enveloppe frankering 60 cent, geslo ten enveloppe frankering 70 cent). 2. Per vraag slechts één Inzending op dezelfde naam, om- een eerlijke puntentelling mogelijk te maken. 3. Halverwege de Tourprijsvraag een rebus en een extra vraag over de eindtijd van de Tourwinnaar oplossen. 4. Inzendingen aan de Leidse Courant, Postbus 9, 2501 CA Den Haag. U mag uw antwoord ook (zonder postzegel) in de bus doen op ons adres Apothekersdijk 34, Leiden, maar dan wel vóór de bij de vraag vermelde datum. 6. Alle inzendingen moeten uiterlijk op de datum die ver meld staat bij de vraag in ons bezit zijn. rig jaar werd hij liefst drie keer tweede achter Bernard Hinault en dit voorjaar leek hij de Tirreno Adriatico in Ita lië te gaan winnen, toen Giu seppe Saronni hem op de al lerlaatste dag via bonificatiese conden dank zij zijn sprintver mogen, nog net voorbijstreef de. „Het winnen wordt moei lijker", gaf Knetemann toe. „Ik word ook niet jonger". Kracht Toch bracht zijn unieke ka rakter, waardoor hij nimmer opgeeft, hem gisteren in de slotkilometers van de vierde etappe naar Moeskroen weer vooraan. Hij draaide met ou derwetse kracht zijn grote ver snelling rond en ging mee met vele vluchtgroepjes, die allen weer door het peloton werden achterhaald. Op 7 kilometer voor de finish flitste de „beer uit de Pfalz", Gregor Braun, weg. De ijzersterke Duitser heeft dit seizoen een reputatie opgebouwd als de krachtpatser van het peloton. Gerrie Knete mann, in de wedstrijd altijd erg intelligent, zag de moge lijkheden met Braun onmid dellijk. Hij sprintte achter de Duitser aan en met z'n tweeën deden ze het zware werk in de vluchtgroep van vijf, die door de nauwe, bochtige straten van Moeskroen joeg, met het peloton er vlak achter. Op een kilometer van de eind streep keken Braun en Knete mann elkaar besluiteloos aan, waardoor de Spanjaard Urruti wegsprong. „Laat maar gaan", oordeelde Knetemann, „als ik hem ga halen, ben ik ook ver loren". Zo dacht ook Braun er over. Maar als de redder in nood kwam de plaatselijke fa voriet Vandenbroecke langszij. Hij zou en moest voor eigen supporters winnen. In zijn spoor ging Knetemann mee, de Spanjaard werd terugge pakt, maar het peloton was eveneens tot op 20 meter gena derd. Oude dag Er waren toen nog 250 meter af te leggen en Knetemann be- Vandenbroucke slaagt niet Jean-Luc Vandenbroucke is er andermaal niet in geslaagd in zijn woonplaats Moeskroen te zegevieren. Het raadslid van Moeskroen had zich voor het begin van het seizoen heilig voorgenomen hetzij in de proloog van Parijs-Nice, hetzij in de vierde etappe van de Tour een overwinning te behalen. In de proloog van Parijs-Nice, die door Bert Oos terbosch gewonnen werd, gingen zijn kansen teloor door het nemen van teveel risico's, hetgeen een val tot gevolg had. Gisteren onderscheidde hij zich wel in de finale, maar slaagde andermaal niet in zijn opzet. „Ik ben desondanks best tevreden. Ik heb mij tenslotte wel laten zien", aldus Vanden broucke. Toupetje hoofdbescherming te veraf schuwen. Dat waren de Ita liaan Beccia en de Frans man Villemiane. Ze zijn na melijk dragers van een tou petje. Iedereen kon zich voorstellen wat er zou ge beuren als de valhelm ging schuiven. Er werden bij de start in Beauraing dan ook heel wat schuine blikken in de richting van het tweetal geworpen. Het dragen van een val helm is in België verplicht. Gisteren was dus het hele peloton van zo'n rubberen kap voorzien. Een hoofd deksel dat voor velen, naar mate er meer kilometers waren afgelegd, een verve lend extra gewicht beteken de. Twee profs hadden trou wens nog een andere reden om het dragen van een Nypels in de Tour Ed Nypels, de fractieleider van de VVD, heeft gisteren zijn Tourdebuut gemaakt. Hoewel in het recente verleden al duidelijk was geworden dat het gesprek met premier Dries van Agt niet zonder gevolgen was gebleven, bleek de jeug dige VVD-er meteen de kans te hebben aangegrepen om een plaatsje te veroveren in de volgwagen van Peter Post. De fractievoorzitter keek ademloos toe hoe de zaken zich binnen het peloton afspeelden. „Een geweldige ervaring", zo zei hij na afloop met rode konen van opwinding. Op de vraag of premier Van Agt ook nog naar de Tour de France zou komen, kon hij geen antwoord geven. Kelly praat nog niet Sean Kelly hakte de knoop door. De Ier werd de laatste dagen herhaaldelijk bena derd met het verzoek, vol gend seizoen voor een ande re sponsor te willen uitko men. Hij kreeg er genoeg van en kondigde aan pas na de Tour over dit soort za ken te willen praten. Ken nelijk had hij de houding van Joop Zoetemelk als voorbeeld genomen. De Ne derlander liet zich het hoofd eveneens niet op hol brengen toen bekend werd. dat zijn hoofdsponsor een aantal veranderingen wilde doorvoeren en een aantal van zijn huidige profs wilde ontslaan. Zoetemelk maakte zich terecht geen zorgen. Wat bijna iedereen in de opwinding was ontgaan, was de hotelhouder uit Meaux niet vergeten. Hij had een door de direkteur van Mercier, de co-sponsor dus, persoonlijk getekend contract. Joop was hoe dan ook voor 1983 altijd van een merk verzekerd. Opstand knechten Anderson Hubert Linard, Frederic Brun en Pascal Simon. Franse ploeggenoten van gele-truidrager Phil Anderson, hebben gisteren de oorlog verklaard aan ploegleider Maurice de Muer. Zij kregen in de slotfase van de etappe de opdracht om een kopgroep met Kuiper en Van der Velde terug te halen. De Muer: We geven de gele trui toch niet zo maar af. Werken moeten ze, die jongens. Daar worden ze voor betaald en als ze niet willen luisteren, gaan ze naar huis". Te smal De finish van de rit van gis teren lag in een veel te smalle straat, die bovendien nog eens extra gevaar ople verde door scherpe en tal rijke bochten. Peter Win nen: „Wat een rotkoers. Ik moest voordurend opletten dat ik niet onderuit ging". En Joop Zoetmelk: „Ik ben blij dat ik nog leef. Ik vind het schandalig, dat we met zo'n groot peloton door zul ke smalle straatjes worden gestuurd". sefte in een onderdeel van een seconde dat hij nu zijn grote versnelling op gang moest brengen, anders zou het te laat zijn. Het was een alles-of-niet- s-poging. De „Kneet" ging echter nog zo hard dat de snel ste man van de Tour, de Ier Sean Kelly, hem net niet meer kon achterhalen. Juichend passeerde de 31-jarige Amster dammer de finish. „Dat ik dit op mijn oude dag npg mag meemaken", zei hij. De etap pezege van Knetemann bete kende de 46ste ritoverwinning van Raleigh in de Tour sinds 1976. Als een Nederlandse renner in de laatste tien jaar met zijn ta lent heeft gewoekerd, dan is het Gerrie Knetemann. Hij droeg in '78, '79 en '80 de gele trui, en zijn zege van gisteren betekende z'n negende over winning in een Tour-etappe, al werd hem 1 etappe ontnomen in 1979, toen hij tussen St. Priest en Dijon achter een auto gestayerd zou hebben. De „Kneet" werd wereldkam pioen en won Parijs-Nice, hij zegevierde in de ronde van België en behaalde vele ande re successen. „Je moet hem al tijd met rust laten", vertelde Peter Post gisteren in Moes kroen, „ik zag hem de hele maand mei bijna niet, totdat we naar Zwitserland gingen. Maar ik maakte me nergens ongerust over, want ik weet dat Knetemann altijd met zijn vak bezig is. Hij is een van de weinige echte profs die wij in Nederland hebben. Knete mann komt altijd weer terug op zijn manier, dat heb je van daag wel gezien". Eerste winst softbalteam TAIPEH Nederland heeft gisteren tijdens het wereld kampioenschap softbal voor vrouwen in de eerste wedstrijd met 2-1 gewonnen van de Do- minikaanse republiek. Onder leiding van werpster Els Kok en achtervangster Gerda Treuren speelde het Nederlandse veld foutloos. De Dominikaanse republiek plaat ste vier honkslagen en scoorde al in de eerste inning. Hoewel de Nederlandse ploeg slechts drie honkslagen kon laten no teren, werd zij twee keer door een mistastend Dominikaans veld geholpen. Door twee runs in de zevende en negende in ning trok Nederland tenslotte aan het langste eind. Startd groep C: 1. Nederland 1-2, 2. Nieuw-Zeefand 1-2. 3. Bermuda 2-2. 4. Panama 2-2, 5. Dominikaanse re publiek 3-2, 6. Indonesië 1-0. FC Twente trekt Ashcroft aan ENSCHEDE FC Twente heeft Billy Ashcroft van Midd lesbrough aangetrokken. De 29-jarige voetballer, die zich voor twee seizoenen aan de Enschedese eredivisieclub ver bond, moet de Westduitse spits Ferdi Rohde opvolgen, die niet akkoord is gegaan met het hem voorgelegde contract. Telstar overweegt liquidatie VELSEN Het bestuur van de sportstichting Telstar over weegt opheffing van de be taald-voetbalactiviteiten. Het liquiditeitstekort van Telstar, uitkomend in de eerste divisie, bedraagt voor het komende seizoen 200.000 gulden. Daarbij is uitgegaan van reeds getroffen maatregelen. Over leg met externe geldgevers en financiers heeft niet tot oplos singen geleid. Het bestuur van de Velsense club acht het zo niet verantwoord verdere ver plichtingen voor het nieuwe seizoen aan te gaan. Indien ui terlijk maandag 19 juli geen oplossing van de huidge pro blematiek is gevonden, zal be sloten worden tot liquidatie. Lotto DEN HAAG Lotto 26 van het afgelopen weekeinde kent twee winnaars van de eerste prijs. De verdeling van de prij zen is als volgt: Eerste prijs: 2 winnaars, beiden bruto 226.366,70. tweede prijs: 3, 50.000,00; derde prijs; 115. 1.986.40. vierde prijs: 7 303, 30,90; vijfde prijs: 91.520. 5.00. Hoogterecord zweefvliegen van Hagenaar DEN HAAG De 52-jarige Hagenaar Han van Hasselt heeft een tweetal hoogtere cords gevestigd in de categorie zweefvliegen met hulpmotor. In een zweefvliegtuig van het type Pike 20 E bereikte hij bo ven het Spaanse Fuente Mila- nas een hoogte van 7200 me ter, waarbij hij in golfstijgwind 5200 meter zonder motor klom. Hiermee voltooide Van Hasselt zijn diamanten brevet, het hoogste in de zweefvlieg- wereld. Sportwereld DEN HAAG De uitslagen van de gisteren gespeelde honkbalduels in de hoofdklas se zijn: Haarlem-Nicols-Sparta 10-3, De Spartaan-HCAW 3-2. Amstel Tijgers-Pirates 10-0. Knappe zege waterpoloërs BOEDAPEST Het Nederlandse waterpoloteam heeft gisteren bij een sterk internationaal bezet toernooi in Boedapest voor een verrassing gezorgd door gastland Hongarije met 7-6 te verslaan (3-1, 1-0, 2-2, 1-3). Reeds snel na het begin nam Oranje een voorsprong van 2-0 en hield daarna de teugels stevig in handen. De Hongaren konden zich geen moment aan de strakke omhelzing van de Nederland se spelers, die in Nico Landeweerd en Stan van Belkum (ieder drie treffers) hun uitblinkers hadden, onttrekken Het zevende Nederlandse doelpunt werd gemaakt door Erik Noordegraaf. De Sovjet-Unie versloeg Italië met 9-8, de Verenigde Staten bleef Joegoslavië met 10-4 de baas en Spanje liet West-Duitsland met 5-4 achter zich. VOORSCHOTEN Het tennistoernooi van Forescate heeft tot nu toe geen grote verrassingen opgeleverd. Slechts in de lagere klassen werden enige opmerkelijke uitslagen een feit. Zo werd het als eerste geplaatste „koningskoppel" Dennis van de Water en Har Walenkamp er in de heren dubbel D al direct uitgetikt door A. van Dam en Van 't Wout (6-4, 6-2). Ook in de dames dubbel C redde een favoriet duo het niet. Patricia Lafay en Ka rin Roosendaal gingen in drie sets onderuit tegen Wil van der Meer en Els Vink. Bij de heren in B kende alleen Bub van der Zee enige proble men. Waldo Jansen pakte zelfs de eerste set, voordat Van der Zee definitief afstand nam. De overige geplaatste spelers ffreew- heelden zich in de volgende rond. Dave Willemse kwam gisteren tweemaal in actie. In B kwam hij tekort tegen Anne Jan van der Meer, maar een stapje lager gun de hij recreatiespeler Hans Schiphorst slechts zes games. Sjaak Nieuwenburg - bekend om het feit dat hij dan wel wordt uitgeloot, dan wel dubbel inschrijft en derhalve toch niet speelt - mocht in Voorschoten wel in actie komen. Zijn single sloot hij winnend af en ook in het gemengd dubbel D (met Anja Nawijn) kwam hij een ronde verder. De marathonpartij van de dag werd afgeleverd door de in B spe lende Liz Weare en Hetty Bosch. Bosch won na drieëneenhalf uur slopend tennis met 7-6, 6-7 en 7-6.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11