van fantastisch legioen Voortijdig afscheid Help de finale winnen! Wereldpers treurt om uitschakeling van Brazilië De WK in Casino Scheveningen Woningruil: goede mogelijkheid voor voordelige vakantie SPORT LEIDSE COURANT WOENSDAG 7 JULI 1982 PAGINA Kritiek Rolling Stone Mick Jagger heeft kritiek geleverd op de voorzitter van de Spaanse voetbalbond, Pablo Porta. De voetbalpraeses schijnt er de oorzaak van te zijn, dat de Rolling Stones vrijdag geen concert te kunnen ge ven in het Sarriastadion i Barcelona. „Kennelijk meneer Porta machtigt dan de koning", aldus Mie Jagger, wiens intervie\ met de Spaanse tv doe deze uitspraak niet wer uitgezonden. Nieuwe opzet Als het aan Hermann Neuberger ligt, wordt het WK h in Colombia gespeeld volgens een nieuwe opzet. Op J congres van de FIFA, dat vrijdag in Madrid begint, wil voorstellen in 1986 vier groepen te formeren van elk landen. Deze spelen dan een volledige competitie. De tu hoogst eindigende twee ploegen gaan naar de kwartfinó die volgens het knock-outsysteem zou moeten worden i speeld. Dit plan betekent wel weer een verhoging van 1 aantal wedstrijden (van 52 naar 68). Ruwste Met vijf rode en 84 gele kaarten in 48 duels is het WK 1982 het ruwste aller tijden. Tijdens het WK in 1978 in Argentinië werden in het gehele toernooi (38 duels) drie rode en 57 gele kaarten verstrekt. Argenti nië is in Spanje koploper met twee rode en zeven gele kaarten. Italië is de topscorer van de Europese Verlengen vertegenwoordiging n achtmaal geel door toedo van Gentile (2), Marini, S rea, Tardelli, Rossi, Ante noni en Oriali. Bij Pol ontvingen tot dusver niek (2), Palasz, Buncol i Smolarek geel, bij Fran rijk Amoros (2) en Tiga, en bij West-Duitsland Hr besch, Stielike. Fischer i Briegel. Ondanks de uitschakeling door Italië wil de Braziliaan voetbalbond het contract met coach Tele Santana, dat ai het einde van het jaar afloopt, verlengen. De bond, die ze tevreden is over zijn werk, beseft wel degelijk, dat het et hele toer wordt om dit te realiseren. De succesvolle traint wordt momenteel namelijk overstelpt met aanbiedingen. groengele zee. En steeds was er dat geroffel van de samba.' Enkele uren voor de wedstrijd waren de Braziliaanse suppor ters naar de Ramblas getogen. Langzaam maar zeker verloor daar het Spaanse karakter ter rein. Verdrongen door de sam ba, gespeeld en gedanst door de Torxida's, de echte Brazili aanse supporters. De Torxedor is daar waar Brazilië speelt, al is het op de Noordpool. De Torxida's, zo wordt er vertelt, geloven in drie dingen: voet bal, de samba en sex. Het is voor hen meer dan genoeg om het leven weer van de vrolijke kant te bekijken. Een treurige Braziliaan is zo opgemonterd: Zico roepen, het ritme van de samba laten horen, heupwie gende vrouwen en de zon breekt door. Het was overigens opvallend, dat het Braziliaanse feestgezel- schap veel jeugdige Torxida's telde. Voor de jongeren was er namelijk een goedkoop tarief, nog geen duizend piek en de reis naar Spanje was betaald. Een maand of meer verlot op nemen was geen probleem. Werken kan altijd. Wie Brazi lië naar Spanje wilde volgen, had een streepje voor. Al moet er eerlijkheidshalve wel bij worden getikt, dat het uiter aard de rijkere Braziliaan be treft. Alles moest aanvankelijk wij ken voor het geelgroene legi oen, letterlijk alles. Ook het toch al zo chaotische verkeer in Barcelona. Met het' samba- -orkest voorop werd het ver keer lamgelegd. De toch niet kinderachtige Spaanse ver keerspolitie gaf de moed snel op en keek vervolgens adem loos toe. Ondermeer naar het meisje, dat haar borsten geel en groen had geschilderd. In Spanje gewoonlijk goed voor een rode kaart, maar door het ritme van de samba bijna een vanzelfsprekendheid. Het was zinloos om in te grijpen. Het was te overrompelend, maar niet storend. Dc samba smoor de iedere rel bij voorbaat. Bar celona heeft ervan genoten. ROMAIN VAN DAMME In het casino komt uw favoriete finalist dankzij AKAI op een extra groot scherm van IV2 meter. En omdat het de finale is, doen we obk nog aan extra verrassingen(Gratis Pedro Domecq sherry 1 en Rioja wijn proeven). Overigens, bij Roulette heb je ook 'finales', bijv. finale 9 zijn alle nummers die op 9 eindigen. Dus finales genoeg in 't casino. Elke dag van 2 tot 2 Roulette en Black Jack. MADRID De uitschakeling van het Braziliaanse elf tal wordt door de wereldpers betreurd. Algemeen wordt gesteld, dat de Brazilianen het beste en mooiste voetbal op het twaalfde WK hebben laten zien en dat de Zuidamerikanen op grond van hun vertoonde spel recht hadden op de wereldtitel. Het Italiaanse elftal wordt aan de ene kant lof toegezwaaid en aan de ande re bekritiseerd. Een greep uit de bladen: Diario 16 (Spanje) „Italië: de beul van Brazilië. Winst voor het anti-voetbal."Le Quotidien (Frank rijk): „Buiten Italië treurt de gehele voetbalwereld om een ver weesd WK zonder Brazilië"; Athlitiki Icho (Griekenland): „Bij het laatste fluitsignaal was de voetbalwereld sprakeloos. Een Waterloo voor Zuid-Amerika." Ml ad a Fronta Tsjechoslo wa- kije): „De Braziliaanse samba verstomde, maar er rest ons een grootse herinnering". ABC (Spanje): „Fantastische Italiaanse overwinning in beste WK-wedstrijd". Svobodne Slovo (Tsje- choslowakije): „Een dramatische wedstrijd en eerbetoon het voetbal." L'equipe (Frankrijk): „Verbluffende, sensationele, uitstek© Italiaanse Equipe. Deutsche Sportecho (DDR): „De val van voriet Brazilië vormde een grote ontnuchtering." De Italiaanse dagbladen zijn lyrisch in hun commentaren, perlatieven schieten de Italiaanse journalisten tekort. De lat gen kritiek, die spelers en pers zelfs op de vuist dreven, zijn geten. Bearzot, de grijsaard die zo snel mogelijk plaats moest ken voor een opvolger, wordt geprezen alsof hij zelf het voet zou hebben uitgevonden. Corriere Dello Sport: „Nu zijn wij de Brazilianen. Het b< Italië aller tijden en de beste wedstrijd van na de oorlog." Gazzetta Dello Sport: „Fantastisch, een onvergetelijke w strijd, die Italië op de rand van een delirium brengt"; Tuti port: „Een meesterwerk, gesigneerd door Paolo Rossi"; Corn Delia Sera: „Wij bestraften de Brazilianen, Rossie verrees een Phoenix uit zijn as." BRT 2 17.05 uur ltalië-Po!en(r) 20.30 uur Italië Polen(s) West Duitsland-Frankrljk(r) Corver leidt Frankrijk- West-Duitsland MADRID Charles Corver uit Voorburg is door de scheidsrechters- commissie van de FIFA aangewezen om morgenavond in Sevilla Frank- rijk-West-Duitsland, een wedstrijd- in de halve finale van de strijd om het WK voetbal, te leiden. Grens-, rechters zijn de Schot Valentine en de Zwitser Galler. De andere halve finale, die tussen Polen en Italië, morgen in de namiddag in Barcelo na, wordt geleid door Juan Cardelli- no uit Uruguay. De Columbiaan Aristizabal en de Amerikaan Socha fungeren hier als grensrechters. I Wereldbe- kers en voet- bailers van porselein gaan in Spanje mo menteel als zoete brood jes over de toonbank. Ondanks de forse prijzen die ervoor moeten wor den betaald. De wereldbe ker kost 250 gulden, het kopduel liefst 5000 gulden. BARCELONA Het ge roffel van de samba stierf weg. Met tranende ogen nam het fantastische Bra ziliaanse supporterslegi oen afscheid van het we- reldtoernooi in Spanje. Ongeloof straalde van de gezichten. De Braziliaanse supporters waren kapot. Het sprookje, een vierde wereldtitel pakken met het beste voetbal, dat mo menteel wordt gespeeld, was plotseling weg. Ver trapt door Italië, dat ove rigens deze keer op eigen kracht de halve finale haalde. Het werd een stille tocht, te rug naar de Ramblas. Een triest afscheid. De Brazili: aanse supporters hadden het zich anders voorgesteld. Be grijpelijk, want niets of nie mand leek in staat die Brazi liaanse voetbalmachine te stoppen. Vandaar dat Barce lona, na de opening van het FIFA-feestje twee weken lang werkeloos toekijkend en toen nog niet echt in de ban van het WK, stormachtig werd veroverd. Het was veel meer, een stoomwals die niet te stuiten was. Een schitterende dans, uitgevoerd door duizenden voetbalmaffe fanaten. Niet gevaarlijk, een vriendelijk legioen, maar niet tegen te houden. Het indringende ge luid van de samba in Barce lona sleepte je mee, zoog je vast en liet niet meer los. Die duizenden vlaggen, en niet bepaald van de kleinste maat, toverden de tribunes van het bloedhete en veel te kleine „Sarria" om tot een Zico (met zoontjes), wiens naam maar behoeft te worden uitgesproken om Torxida's blijmoedig te stemmen. Lekker goedkoop op vakan tie. wie zou dat niet willen in deze zuinige tijden? Tijdelijke woningruil met iemand in binnen- of buitenland geeft die mogelijkheid. Is de huiver voor het „zo maar" achterla ten van de eigen spulletjes bij vreemden, eenmaal overwon nen, dan blijken al gauw de vele voordelen. Tijdelijke wo ningruil biedt namelijk niet alleen een goedkoop vakan tieadres, maar is ook erg praktisch. De vreemde inwo ners kunnen immers voor de planten, de huisdieren en in dien aanwezig, ook de tuin zorgpn. Bovendien is de kans op inbraak en diefstal kleiner, wanneer het huis is bewoond. Het gezin Oolders uit Hooge- zand (twee kinderen), ruilt al zes jaar zijn woning met een gezin ergens in Europa. De ene keer zijn het Noren, de andere keer Zwitsers, dan weer Britten en vorig jaar zelfs Amerikanen. Bij die laatste ruil waren de auto's inbegrepen. De heer Oolders: „Bij thuis komst merk je niet eens dat er een ander gezin in jouw huis heeft gewoond. Moeilijk heden hebben we zelden ge had". Mevrouw Oolders: „Vroeger kampeerden we altijd, maar op een camping kom ik niet te weten wat er in zo'n land leeft. Trek je in iemands wo ning, dan zit je meteen in de wijk, in de straat. Het land goed leren kennen, is voor ons het belangrijkste motief". Regen en ziekte tijdens de vo rige kampeervakantie dreef het gezin Peppelenbos, fana tieke kampeerders uit Baflo, niet alleen de tent uit, maar ook in de richting van wo ningruil. Deze zomer verblijft het echtpaar met de twee kleine kinderen veertien da gen in een Deens huisje in de buurt van Kolding (Jutland). De Denen, al jaren fervente woningruilers, komen naar Baflo toe. De ruil was vlug beklonken. De Denen ver strekten enkele adressen van Nederlandse families, met wie zij al een eens hadden geruild, zodat vader Peppelenbos kon informeren hoe dat de ande ren was bevallen. De Landelijke Organisatie Vakantie Woningruil (LOVW) in Drachten (05120- 20818) brengt sinds november vorig jaar potentiële woning ruilers met elkaar in contact. Tot nog toe zijn zevenhonderd gezinnen geholpen. Niet iedereen die belt wordt eenvoudigweg aan het be stand toegevoegd. Aan in schrijving bij de LOVW gaat een lang telefoongesprek vooraf met de heer Koffe- man, die de zaak met zijn vrouw leidt. „We willen weten uit welke kring iemand komt teneinde zoveel mogelijk vertrouwen te krijgen. We hebben dan wel goede resultaten gehad, maar ik kan niet garant Sfaan dat er niets mis gaat. De klanten bepalen daarom zelf, of ze in derdaad gaan ruilen en onder welke voorwaarden". De klant betaalt 45 inschrijf geld per kalendeijaar, onge acht of hij een of meerdere malen in dat jaar een beroep doet op de LOVW-diensten. Overigens vragen heel wat mensen aan de heer Koffe- man of hij iemand weet die op Woningruil: goedkoop en praktisch. Er zijn genoeg buitenlan ders die hun riante villa voor enige tijd willen ruilen, om de va kantie aan de kust door te brengen. Al is het maar in een flatje. het huis kan passen, bevreesd ee"s n'et-commercieel opge- als men is Zot inbraak tij- ?.e,te or?an'sa"e- ™>r tijdehj- dens de vakantie ke w°™ngruil. Intervac (Oos- e vaKantie. terbeek 085-341187), wordt ge- Intervac door ^et echtpaar Eissen en is, in tegenstelling tot de Intervac is een andere, even- LOVW, vooral in de markt Weersvooruitzichten voor de vakantielanden Benelux en Noord-Duitsland: zonnige perioden en mogelijk later een bui; 20 tot 25 graden. Britse Eilanden: perioden met zon, mogelijk een bui. Schot land wisselend bewolkt; 17. In Zuid-Engeland 23 graden. Frankrijk, Midden- en Zuid-Duitsland, Alpengebied, Polen en Tsjecho-Slowakije: droog en zonnig; 25 graden tot 30 in Frankrijk. Later in Bretagne regen en koeler. Spanje en Portugal, Italië en de Balkan: 25 tot 35 graden; i Spanje en Portugal later kans op een regen- of onweersbui en enige afkoeling. Scandinavië en Finland: eerst droog en zonnig, later vanuit het westen regen; 15 in het noorden tot 23 graden in Zuid- Zweden. Denemarken: veel bewolking en enige regen; 15 tot 20 gra den. voor het internationale wo- ningruilen. De heer en me vrouw Eissen beschikken over een bestand van zeven duizend adressen in West-Eu ropa, de VS, Canada, Austra lië en Nieuw-Zeeland. Verre weg de meeste adressen be treffen de States. De laatste jaren hebben 485 Nederlan ders via Intervac hun weg naar een huis(je) in het bui tenland gevonden. Voor zestig gulden inschrijf geld krijgt de klant twee maal per jaar een dik boekwerk toegestuurd, met duizenden adressen waaruit hij kan kie zen. De klanten moeten zelf contact opnemen met de aan bieder van een huis. Zowel de LOVW als Intervac regelen ook het (ver)huren van va kantiehuisjes in binnen- en buitenland, zij het niet van harte, omdat het accent op woningruil ligt. Ook het echtpaar Eissen heeft nauwelijks klachten gehoord. Mevrouw Eissen: „In het be gin is men huiverig om het huis achter te laten aan een ander, maar na een jaartje went dat wel en dan is ieder een enthousiast". Nog meer vogels in park Avifauna In Vogelpark Avifauna in Al phen aan den Rijn, wordt morgen een nieuwe hal geo pend voor subtropische vo gels. De hal biedt plaats aan negentig soorten vogels, naast de 355 andere soorten die al in het park verblijven. In het voorste en achterste gedeelte van de hal staan volières, ter wijl de vogels in het middelste, gedeelte vrij kunnen rond- vleigen (foto). Daar kunnen ook de bezoekers komen. He(< park is dagelijks open vanal negen uur tot ongeveer zons-^ ondergang. Toegang voor voli wassen: ƒ3; voor kinderen to dertien jaar 2. Margriet opent tentoonstelling op Floriade Prinses Margriet zal morgen om 11 uur de opening verrichtenl van de zevende Binnententoonstelling „Lathyrus en Pelargoni-L urn" op de Floriade. Op deze „tentoonstelling van de geur", zo-f als de organisatoren het noemen, hebben meer dan 120 soorten] van de pelargonium, beter bekend als geranium, een plaats ge-L kregen. Behalve de vele lathyrussoorten zijn er ook rozen, an-r jers, orchideeën, gerbera, ficus en dergelijke. De tentoonstelling] duurt tot 14 juli. Ambachten, kaasmarkt en Jan Plezier in Gouda Ook in Gouda speciale evene- Kaartverkoop Goudsche Cou-f menten voor de (school)va- rant. Markt. Verder van 13 totL kanties en het dagjestoerisme. 17.30 Uur bustochten door hef Elke donderdag op het Markt- Goudse en omstreken met eemT plein van 9 tot 12.30 uur een bezoek aan een kaasboerderij! oude-ambachtenmarkt en een Totale kosten 14,50; kinde-f kaasmarkt. Van 10 tot 12 uur rgn 14. Kaartverkoop: VVV?"1 zijn er rondritten met een Jan 01820-13298. Plezier door het centrum.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 10