Sambafeest wreed verstoord ,,Geen twijfel over Colombia '86 W est-Duitsland lachende derde Rome uitgelaten ":alië schakelt favoriet Brazilië met allure uit LLFONSO SENIOR OVER VOLGENDE WK WK VOETBAL OP TV Vandaag DUITSLAND 2 21.20 uur Studioprogramma Morgen DUITSLAND 2 19.30 uur Studioprogramma met berichten WK voetbal Boniek en Gentile aan de kant MADRID De Pool Zbigniew Boniek en de Italiaan Claudio Gentile moeten donderdag tij dens de halve finalewedstrijd van hun ploegen in Barcelona aan de kant blijven. Beide spelers hebben tweemaal een gele kaart ontvangen. De Poolse bond heeft nog gedaan proberen te krij gen, dat de automatische schorsing niet voor de halve finales telt. In FIFA-kringen acht men deze poging echter volmaakt kansloos. DINSDAG 6 JULI 1982 PAGINA 11 Rouw In het grootste winkelcen trum van Rio de Janeiro heerste een stilte als op zon dagmiddag. Brazilië rea geerde uiterst gelaten op de uitschakeling voor het WK. De televisiecommentatoren hielden zich kranig door te stellen: „Onze nationale ploeg heeft laten zien, dat het het meest onderhouden de en opwindende voetbal kan spelen. Als de voetbal sport altijd volgens de we gen van de logica zou verlo pen, zou er geen toto meer bestaan Boycot De landen aan de Perziszche Golf hebben gisteren Brazi- lië-Italië niet kunnen volgen via hun tv-toestel. Volgens bronnen in Bahrein was dit vanwege de Israëlische betrok kenheid bij het duel. Scheidsrechter was namelijk Abra ham Klein uit Israël. Tot dusver werden bijna alle duels van het WK in de Arabische landen uitgezonden. Gouden plaat Bij terugkeer in Brazilië wacht Junior een gouden plaat. Van zijn grammo foonplaat „Voa canarinho" (Vlieg kanarie) zijn inmid dels meer dan 100.000 exemplaren verkocht. So crates zingt ook. Alleen zijn eerste concert heeft hij snel geannuleerd wegens plan- kenkoorst. Geen gelijk De journalisten hebben geen gelijk gekregen. Volgens een enqüete onder de 1200 bij het WK geaccrediteerde verslag gevers was Brazilië favoriet. Voor het beëindigen van de eerste ronde zag 81 procent in Brazilië een finalist. West- Duitsland werd door 37,5 procent gezien als de favoriete tegenstander. Rekenfoutjes Sagi, een van de grootste Spaanse reclamebedrijven, die de opening van het WK in Barcelona voor zijn reke ning heeft genomen, staat op springen. Sagi heeft na melijk een paar rekenfout jes gemaakt, waardoor het onlangs surseance van beta ling moest aanvragen. Sagi had de totale kosten op on geveer twee miljoen gulden berekend. Dit bedrag is in middels opgelopen tot bijna zeven miljoen gulden. Net iets te veel van het goede. Geen discriminatie Volgens voorzitter Thabe van de multiraciale Zuidafri- kaanse voetbalbond bestaat er geen discriminatie in zijn organisatie. „Als een onderzoekscommissie van de FIFA dit kan bevestigen, dienen wij een verzoek in om als lid te worden toegelaten. De terugkeer van ex-we reldkampioen Argentinië in eigen land weinig verhef fend. Het gezelschap kreeg op het vliegveld van Buenos Aires een rekening van 18.252 dollar gepresenteerd wegens overwicht van ba gage. Deze moest op het vliegveld achterblijven tot de rekening was voldaan. „Mandekking vergif voor Brazilianen ENZO BEARZOT (TRAI NER ITALIË): „Onze over- winning is een logisch ge volg van de wedstrijden in de eerste finaleronde. Wed strijd voor wedstrijd hebben we beter gespeeld. We had den vandaag zelfs met 3-1 kunnen winnen, als Rossi bij de stand 2-1 niet een enorme kans had laten lig gen. Na de 2-2 juichte Brazi lië te vroeg. Daardoor kre gen we de speelruimte. Voor de wedstrijd tegen Po len is het nog niet zeker dat we kunnen beschikken over Zoff, Collovati, Scirea en Tardella, die allen licht geblesseerd zijn. De Polen missen Boniek net zo goed als wij Gentile. De opgave zal zwaar zijn". TELE SANTANA (TRAI NER BRAZILIË): „Brazilië is niet onverslaanbaar. Bei de ploegen hebben de aan val gekozen, Italië heeft de kansen beter benut. Als de Italianen zo blijven spelen worden ze wereldkampioen ook". PELE: „Het was een fantas tische wedstrijd. Zonder twijfel de beste van het toernooi tot nu toe. De overwinning van Italië is verdiend. De strijdlust vah de Italianen was groter. De precieze mandekking van de Italianen was vergif voor de Brazilianen". Programma WK Eerste halve finale (Stadion Nou Camp in Barcelona): donderdag (17.15 uur): Polen-Italië Tweede halve finale (Sevilla): donderdag (21.00 uur): West-Duitsland - Frankrijk Om derde en vierde plaats (Alicante): zaterdag: verliezer eerste halve finale-verliezer tweede halve finale finale (Madrid): zondag: winnaar eerste halve finale-winnaar tweede halve fina le STANDEN: Groep B: 1. West-Duitsland 2. Engeland 3. Spanje Groep C: 2 110 3 3-0 1. Italië 2 2 0 0 4 5-3 2 110 3 1-0 2. Brazilië 2 10 12 5-4 2 0 0 2 0 0-4 3. Argentinië 2 0 0 2 0 2-5 Groep D: 2 110 3 2-1 1. Frankrijk 2 2 0 0 4 5-1 2 0 2 0 2 0-0 2. Oostenrijk 2 0 111 2-3 2 0 111 1-2 3. Noord-Ierland 2 0 111 3-6 (Van onze correspondent) ROME Een nieuwe overwinning voor het Italiaanse voetbal elftal in Spanje, en een nieuwe uitbarsting van vreugde thuis in Rome. Waar dit naar toe moet met de mannen van trainer Bear- zot (een voetbalexpert met een carnavalsnaam) weet niemand, maar ook de miljoenen tifo6i in Italië hebben steeds meer moeite in zichzelf nog de wat aarzelende supporters van een middelma tig voetbalelftal te herkennen. Een elftal, dat met de grootste tegenzin en een miniem aantal doelpunten door alle voorronden van het wereldkampioenschap wist te komen. De Italianen maakten er vorige week na de verrassende over winning op wereldkampioen Argentinië een klein feestje van, vergeleken bij de enorme partij die gisteravond in de Romeinse straten werd aangericht. Tijdens de wedstrijd was er geen kip op straat te bekennen, maar bij elk doelpunt van Paolo Rossi vulde diezelfde leegte zich met een ongeremd gehuil, afkomstig van winkels, kantoren en openbare gelegenheden die hun normale aktiviteiten hadden onderbroken voor een gehypnotisdeerde blik naar een geïmproviseerd tv-apparaat. Alle remmen gingen los na zeven uur, na het befaamde laatste fluitsignaal. Straten en pleinen vulden zich in een oogwenk met toeterende auto's, scooters en dansende mensen, zwaaiend met de nationale driekleur, die dezer dagen overigens uitstekend van pas komt. Een oorverdovend kijkspel, en ook gevaarlijk, want voor Italianen met nationale vlaggen gelden weinig ver keersregels. Maar dit keer toch geen ongelukken. Het leek wel of dit voetbalsucces in de Romeinen die van nature gehaast en agressief zijn, de vriendelijkheid, de blijheid en de ontspannen heid van de toeristenfolder had teruggebracht. De mensen lachten en hadden het grootste plezier met de vreug de-explosies van anderen. Claxonnerend, zingend en zwaaiend met vlaggen, stroomden de mensen samen naar de grote pleinen van de stad, waar de formidabele overwinning in Spanje nog tot zeer laat in de avond werd herdacht. Een zwoele, hete nacht in Rome. ai k. t^DRID Dagenlang was spoorloos. Zonder de FIFA- nzen in het Madrileense ho- i Melia Castilla te informe- n had Alfonso Senior de jk naar Barcelona genomen, de verwachting daar het be- "e voetbal te zien. „Eigenlijk 1 n ik hier in de eerste plaats r I voetballiefhebber", zegt Se- Dr, voorzitter van de Colom- ianse voetbalbond, '.'ze voetballiefhebber is te ns president van het comité, I Over vier jaar het dertien- "j toernooi om het wereld- jmpioenschap organiseert Hij twijfelt er geen moment aan dat de FIFA zich aan dat besluit zal houden. Senior rea geert nijdig als de naam wordt genoemd van Hermann Neu- berger, die zich vlak voor het begin van het Spaanse toer nooi geringschattend over de organisatorische mogelijkhe den van het Zuidamerikaanse land had uitgelaten. „Colom bia is heus wel in staat het toernooi te houden. Onze nieu we president Betancur zal de FIFA alle gewenste garanties geven". Neuberger is niet de enige die een kritische houding ten aan zien van Colombia heeft aan genomen. Voorzitter Joao Ha- velange van de FIFA vindt, dat de organisatie door de re gering ter hand moet worden genomen. „Wanneer dat niet gebeurt, denken wij erover het WK van 1986 aan een ander land toe te wijzen", heeft de Braziliaan gedreigd. Dat ande re land zou overigens wel eens Brazilië kunnen worden. Vanzelfsprekend wil Senior daar niets van weten. Hij er kent- echter, dat volgens een rapport van de staf van de conservatieve president Betan cur Colombia niet in staat is aan de door Havelange gestel de eisen te voldoen. „De rege ring", stelt het rapport, „kan niet de totale kosten van het WK-toernooi op zich nemen. De staat kan slechts zorgen voor veiligheid, verbindingen en renovatie van de stadions". Een aantal vooraanstaande on dernemers, vertelt Senior, heeft in Bogota de „Corporatie Colombia WK 1986" gesticht, die alles wil doen wat de rege ring niet kan: organiseren en financieren. Voor de officiële start van deze ondernemers club moet de regering nog toe stemming geven, officieus is men al aan het werk. De voortvarendheid van de corporatie blijkt wel uit het onderzoek, dat is verricht naar de kosten van de vernieuwing van de stadions. Een bedrag van 22 miljoen dollar zou no dig zijn om de stadions in zes steden, waar de 24 ploegen zullen voetballen, voor het WK-toernooi gereed te maken. Die schatting is volgens waar nemers aan de lage kant. Hele maal niet gesproken wordt over de gebrekkige infrastruc tuur in het ontwikkelingsland. „Ons spoorwegnet is inder daad ontoereikend", zegt Se nior. „Maar wij zullen dat compenseren door intensive ring van het vliegverkeer". De grenzeloos optimistische Senior: „Een WK met zestien deelnemers zou wellicht ge makkelijker zijn geweest. Het WK '86 met wellicht weer 24 landen wordt voor ons echt een krachtproef" LEIDSE COURANT De Madrileense politie mepte er gisteren weer stevig op los, toen Engelse supporters in nabij het Santiago Bernabeu- s tad ion gelegen bars de boel op stelten wilden zetten. RRCELONA Het >okje van het Brazili- voetbal is afgelopen. Braziliaanse nederlaag 32 in Barcelona, die ië als vierde Europese in de halve eindstrijd cht, is geen toeval. Te- je>jover de improvisaties Brazilië plaatste Italië e selijkheid. In feite werd r tect werk binnen de vi^elijkheden van de Ujpg geleverd. Geen rvje, geen overbodige 3.yjes, geen puur verdedi- 11 id en. genadeloos hard ■Pttbal, maar een indruk- najtkende uitvoering'van ari plan dat de waarde r taktiek bewees. ^Wij (spliben", zei de Brazili- rUse coach Tele Santana, Irloren, omdat de te meer discipli- had dan wij". atië, met eens te meer de 40- ge doelman Dino Zoff als sluitpost, speelde drie verdedigers in een srpe mandekking. Gentile ;n Zico, Collovati op Ser- ao en Oriali vlak bij Eder daarachter Scirea, die een idvol stopverf gereed had de kleinste gaatjes te Het Italiaanse mid-, telde opnieuw vier n, maar die bekommerden D pas in de buurt van de tien-meterlijn echt intensief de tegenstander. Het vier- Antognoni, Cabrini, Tar- li en Conti stond steeds op Rossi (voorgrond) en Graziani hebben reden tot juichen. De eerste heeft Italië juist aan de leiding geholpen tegen huizenhoge favoriet Brazilië, waar verslagenheid heerst. scherp om naar voren te sprin ten en Graziani en Rossi geen eenzame spitsen te laten blij ven. Beweging Paolo Rossi, was vrijwel voort durend in beweging. Slordig was Brazilië vaak. De echt noodlottige fouten waren be perkt. Een blunder werd twin tig minuten voor rust begaan door Toninho Cerezo, die met alleen Rossi in de buurt van vier ploeggenoten, passte naar het hart van de verdediging. Rossi pikte de bal op en scoor de op een moment dat Brazilië bij de stand van 11 de strijd in handen had. Die schok van dat weggegeven doelpunt raakte de gedood verfde wereldkampioen veel harder dan de snelle openings treffer van dezelfde Italiaan, die uit een voorzet van Cabri ni had ingekopt.1 Brazilië ging toen gewoon ver der, alsof die vierde minuut niet had bestaan. Op de flan ken was ruimte voor de Zuida merikanen. Eder, Falcao noch Toninho Cerezo wilde daar echt gebruik van maken. So crates, het meesterbrein van de Braziliaanse ploeg wel. Fal cao en Toninho Cerezo zoch ten de weg naar Zoff door het midden, waar Italië kwantita tief en kwalitatief het sterkst was. Een actie door het cen trum had succes, in een flit sende combinatie van Zico, Serginho scoorde Socrates van dichtbij. De strijd tussen de aanvallende Brazilianen en de attent op uitvallen spelende Italianen leek zich duidelijk in het voordeel van de ploeg die nog alle wedstrijden had ge wonnen, te ontwikkelen. To ninho Cerezo maakte er een eind aan met een slordigheid, die zelfs in afdelingsvoetbal laakbaar wordt genoemd. Domheid Tegen domheid is weinig te doen. Brazilië had drie kwar tier nodig om zich weer kandi daat voor de halve finales te weten. Door het enige verde digingsfoutje van de Italianen trouwens. Ieder verwachtte van de dribbelende Falcao weer een pass door het mid den, maar dat kon niet omdat de middenvelder zelf helemaal centraal stond. Toen hij niet aangepakt werd, vuurde hij zelf. Zoff, in zijn zicht belem merd, zag het te laat en rea geerde woedend nadat hij was gepasseerd. Twee keer was Italië zijn voorsprong kwijt ge raakt. Twee keer hpd de ploeg als riet meegebogen onder de storm. Kon het nog een derde keer? Ja, maar uitsluitend na dat de storm ging liggen, om dat Brazilië even adem wilde halen. Brazilië - Italië 32 (12): 5. Rossi 01. 12. Socrates 11, 25. Rossi 12, 68. Falcao 2—2, 74. Rossi 2—3. Scheidsrechter: Klein (Israël). Toe schouwers: 44.000 (uitverkocht). Gele kaart: Gentile en Oriali (Ita). Brazilië: Peres, Leandro. Oscar. Lui- sinho. Junior, Cerezo, Falcao. Socra tes, Zico, Serginho (Paolo Isidoro), Eder. Italië: Zoff, Gentile, Scirea, Collovati (Bergomi). Cabrini, Conti, Tardelli (Marini), Antognoni, Orali, Graziani, Ingeland ■jachteloos dgen 'panje ADRID Zonder ook ~lar één keer te verlie- -4 heeft Engeland het -«mooi om het wereld- jnpioenschap voetbal leten verlaten. Twee ,ijke spelen van 0-0, te il West-Duitsland en anje, waren niet vol- ende om de halve fina- te halen. De Engelsen erzuimden gisteren in fdrid het povere thuis- ld met grote cijfers te rslaan. De kwaliteit dden ze in huis, maar scheidende trainer Ron eenwood durfde het !t aan voor dit duel di rt een beroep te doen op inmiddelse fitte Kevin segan en Trevor Brook- j. Gebrek aan moed eft Greenwood de das igedaan. De Spanjaarden profiteerden daarvan. Het kon met enigs zins opgeheven hoofd het WK in eigen land verlaten. Het duel tegen Engeland was voor de inmiddels uitgeschakelde Spanjaarden meer dan het af werken van een verplicht nummer. Politieke aspecten zoals de affaire-Gibraltar en de Falkland Eilanden gaven hen voldoende motivatie om het eigen geschut in stelling te brengen. En West-Duitslancf werd lachende derde. Een land, dat het de afgelopen we ken met de sportiviteit ook niet zo nauw heeft genomen. De manier, waarop de Britten dachten de Spanjaarden met minstens twee doelpunten ver schil te kunnen kloppen, deed natef aan. Mariner en Francis waren voorin' de aanspeelpun ten. die door slopers als Ten- dillo en Alesanco stevig in de tang werden genomen. En vervolgens gebeurde er op het middenveld niets. Geen idee ën, geen lef, geen initiatief. De doorgaans koelé Engelse profs, die bij het spelen van de volksliederen al genadeloos waren uitgefloten, lieten het volledig afweten. Onbegrijpelijk In de Engelse achterhoede liet Mills voortdurend gaten val len, waardoor Satrustegui opeens een opvallende rol mocht vervullen in het lang niet uitverkochte Santiago Bernabeustadion. Het is onbe grijpelijk, waarom Greenwood niet eerder dan de 63e minuut het besluit nam het konings koppel Brooking-Keegan in te zetten. De eerste actie van Brooking leverde onmiddellijk gevaar op. De middenvelder van West Ham United zette drie Span jaarden op het verkeerde been om pas op doelman Arconada te stranden. De doelman werd bij zijn eerste actie overigens genadeloos uitgefloten door het Madrileense publiek, dat in de aanvoerder van kam pioen Real Sociedad de zonde bok zag van het voor Spanje mislukte WK. Ook Keegan liep zich op de Spanjaard vast, en had geen geluk toen hij de bal na een voorzet van Robson net naast kopte. Engelands scheidende coach Greenwood (zijn opvolger wordt Bobby Robson, nu nog manager .van Ipswich Town, tenslotte: „Onze groep met Frankrijk in de eerste ronde en West-Duitsland in de twee de, heeft aangetoond tot de sterkste te behoren. Die ge dachte verzacht de pijn". HENK WAGEMAN Spanje-Engeland 0-0. Scheidsrechter: Ponnet (België). Toeschouwers: 80.000. Gele kaart: Wilkins (Enge land). Spanje: Arconada; Alesanco; Urquia- ga, Tendillo (Maceda). Gordillo; Alonso, Zamora, Camacho; Saura (Uralde), Satrustegui, Santillana. Engeland: Shilton; Mills. Butcher, Thompson. Sansom; Francis. Robson, Wilkins. Rix (Keegan); Woodcock (Brooking). Marmer. Vertwijfeling bij Engeland. Kevin Keegan (midden, op de knieën) heeft een unieke kans gemist. Ploeggenoot Paul Mariner beurt hem toch nog op.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11