Rapport- Wagner biedt kans die niet gemist mag worden'' Tandarts moet deel inkomen afstaan T axichauf f eurs proberen voor eigen rechter te spelen aInnenland' DA-LIJSTTREKKER VAN AGT: ierlouw niet langer leider bij nieuw ministerschap .ntillianen melden tisdrijf bijna nooit an Agt-III beslist niet over plaatsing nieuwe kernraketten „Westduits bedrijf loost verboden stof in de Rijn" weer Veel bewolking LEIDSE COURANT MAANDAG 5 JUU 1982 PAGINA 5 es 96 tes ]n huis aan de ;laan in Den sg viert de nestor i de Nederlandse Itlcl, dr. Willem es sr. vandaag 96e verjaardag. Drees, die jaren- I het gezicht van PvdA bepaalde, ir deze partij in 1 de rug toe rde. staat on- ks zijn hoge tijd nog midden het leven. Zijn k pittige en rdachte uitspra- in de diverse jfa bewijzen dit. Leden van Rood Actie Front aangehouden HILVERSUM - De politie heeft van- morgen in het Gooi drie mannen van hun bed gelicht die ervan wor den verdacht vorige maand met mo- lotov-cocktails aanslagen te hebben gepleegd op de woningen van het Tweede-kamerlid Meindert Leerling (RPF) in Huizen en van journalist Hans Knoop in Hilversum en in de zelfde stad op het gebouw van de TROS. De aanslagen, die weinig schade aanrichtten, werden opgeëist door het Rood Actie Front Neder land (RAF). Volgens een politie woordvoerder gaat het om een ze ventienjarige jongen uit 's Graveland en twee inwoners van Hilversum, van 19 en 33 jaar. 55.000 Aanvragen voor uitkering Indische geïnterneerden DEN HAAG - Ruim 55.000 personen hebben tot nu toe een beroep gedaan op de uitkeringswet Indische geïnterneerden, die in een eenmalige uitkering van 7500 gulden voorziet voor mensen die tijdens de Tweede Wereldoorlog in Neder- lands-Indië gevangen hebben gezeten. Eind juni waren al 20.407 opdrachten tot betaling van de uitkering gegeven. Het ministerie van binnen landse zaken, dat dit zaterdag heeft bekendge maakt, schat dat het in totaal ongeveer 30.000 toekenningen zal doen. Geïnterneerden die voor een Nederlandse firma in het buitenland werkzaam waren of als reli gieus- of ontwikkelingswerker in ontwikkelings landen, en geïnterneerden, die in diplomatieke dienst waren of in dienst van een internatinale organisatie, waarvan Nederland lid is, komen wellicht toch nog voor een uitkering in aanmer king. Elfduizend gulden armer door wisseltruc ROTTERDAM Een gebrekkig engels en frans sprekende man, die zich uitgaf voor kapitein, heeft vrijdag een Rotterdamse winkelier door een wisseltruc voor bijna 12.000 gulden bena deeld. De „kapitein" kocht bij de betreffende kledingzaak 250 spij kerbroeken met een waarde van 8.850 gulden. Hij wisselde daar naast nog eens 3.066 gulden aan vreemd geld. Hij betaalde de transacties met Griekse drach men, die achteraf waardeloos ble ken omdat ze al geruime tjd uit de roulatie zijn. De winkelier kwam daar echter pas achter toen hij het geld bij de bank wilde wisselen. n onze parlementaire re- Itie) ITTERDAM Premier 11 Agt blijft bij zijn op ting dat het rapport de commissie-Wag- waarin adviezen lan voor herstel van de inomie, een rol moet den bij de komende ka- netsformatie. Zoals be- md bepleit de commissie ider meer het voeren In vrije loononderhande- !nlgen zonder overheid* s-lgrijpen en het loslaten ptn het automatisme om "pen en uitkeringen aan "jtaar te koppelen. „Het Jjleid van het volgende nlbinet zal gericht moe-' mjn zijn op industrieel her- i-fel Laat ons daarom dit '"ipport aanvaarden als ^n geschenk. Afstand ne- r>n van dit werkstuk njn het missen van een «I boden kans zijn", zo zei n Agt op de CDA-par- 'fïaad in Rotterdam, na- 'jit hij kor .pttrekker ;-en. Ie inuit de partijraad was aan- door verschillende I jevaardigden kritiek geuit Van Agts eerdere uitlating, -t het rapport-Wagner uit t hii kort tevoren als jjsttrekker was aangewe- gangspunt zou moeten zijn bij de vorming van een nieuw ka binet na de verkiezingen van 8 september. „Voor de CDA- lijsttrekker mag in de formatie alleen het CDA-programma uitgangspunt van de onder handelingen zijn", aldus een aantal sprekers. Van Agt gaf toe, dat het CDA-programma voor hem weliswaar voorop staat, maar tekende daarbij aan dat de adviezen van de commissie-Wagner eveneens van belang zijn voor het te voeren beleid. Hij wees er bo vendien op, dat het opmerke lijk is dat de commissie bestaat uit vertegenwoordigers van de grote partijen: Wagner en Al- beda van het CDA. Langman van de VVD en Vredeling, Van der Zwan en Kloos van de PvdA. „Het eenstemming, broederlijk vermaan van deze commissie moet dus wel de moeite waard zijn", aldus van Agt. De partijraad nam vrijwel unaniem een motie aan, waar in een „klemmend beroep" op Van Agt werd gedaan, zien voor de gehele volgende parle mentaire periode beschikbaar te satellen. Vele sprekers had den het er moeilijk mee dat Van Agt zich het recht wilde voorbehouden, tussentijds uit de politiek te stappen. Van Agt zei dat dit voorbehoud geen aankondiging inhield van een vertrek op korte termijn. „Zo lang mij de gezondheid wordt gegeven, de niet geringe zwa righeden van dit ambt te ver vullen ben ik voluit beschik baar voor de partij. En verder maken u en mijn vrouw uit, hoé lang ik blijf", aldus de premier. D'66 De CDA-lijsttrekker prees D'66 om de nouding die deze partij heeft ingenomen tijdens de jongste kabinetscrisis. Eer der had ook partijvoorzitter Bukman lovende woorden over de Democraten gespro ken. Van Agt zei teleurgesteld te zijn over de val van het vo rige kabinet, dat, zo zei hij, „is gebroken op de klippen van andermans eigenzinnigheid". Volgens de premier getuigt het van karakter dat D'66 rege ringsverantwoordelijkheid wilde blijven dragen. „Ons moet het een ereplicht zijn, deze partner, die thans tegen slag ondergaat, te bejegenen als een echte bondgenoot", al dus Van Agt. Met het oog op de komende kabinetsformatie sprak de partijraad zich in een resolutie uit voor de totstand koming van een „hecht en daadkrachtig meerderheidska binet", waarbij geen enkel partij wordt uitgesloten. De verkiezing van Van Agt tot lijsttrekker verliep in een enigszins chaotische sfeer, om dat de Rotterdamse afgevaar digde Westhof fractieleider Lubbers als tegenkandidaat Applaus van Van Agt, gebarentaal van buurman Steenkamp. had voorgesteld. Westhof lijsttrekker, bleef Westhof bleek overigens slechts een aandringen op een schriftelij- handvol medestanders te heb- ke stemming met een keuze ben. Hoewel Lubbers de partij- mogelijkheid voor Van Agt of raad bij herhaling meedeelde. Lubbers. Na raadpleging van ker aan te wijzen, hetgeen op niet beschikbaar te zijn als de CDA-statuten, die overi- ovationele wijze geschiedde. gens geen opheldering over de ontstane situatie gaven, besloot partijvoorzitter Bukman, Van Agt bij acclamatie als lijsttrek- ónze parlementaire re dactie) sfcN HAAG Jan Ter- wil geen leider van ;|66 blijven als hij na de Jrkiezingen opnieuw mi- .'tter wordt. Hij vindt, op jpnd van zijn ervaringen i(t afgelopen jaar, beide •peties niet met elkaar 1 f enigbaar. vraaggesprek met de jlkskrant, dat afgelopen za- idag werd gepubliceerd, stelt ilbuw onder meer: „Ik voel in de eerste plaats minis- Ik kan niet met twee ton- Spreken, dat is strijdig met jn karakter. Daardoor is een 'euüm ontstaan in het poli- "k leiderschap van D'66. "or mijn toedoen, niet door in Schuld". Volgens Terlouw 'tft hij de huidige D'66-frac- eider in de Tweede Kamer, afgelopen jaar al het leiderschap van D'66 op zich te nemen „maar dat is door de partij eenvou digweg niet geaccepteerd". Op een regionale bijeenkomst van D'66 in Arnhem liet het huidi ge D'66-Kamerlid Nuis weten niet in de Kamer te willen te rugkomen als D'66 samenwer king met VVD en CDA niet uitsluit. Nuis zal zijn besluit nemen op het verkiezingscon gres van D'66 op 17 juli waar moet blijken of de lijn van Terlouw (die geen blokkade van de VVD wil) een meer derheid in de partij achter zich heeft of niet. PPR Het congres van de PPR be sloot zaterdag, tegen het voor stel van het partijbestuur in, het Tweede Kamerlid Henk Waltmans wél op een verkies bare. derde plaats op de lijst te zetten. Op de tweede plaats staat het huidige Tweede Ka merlid Peter Lankhorst. Het Haagse raadslid Jack Verduyn LuneLl is op de tiende plaats terechtgekomen en zal evenals Roel van Duin (zevende plaats) weinig kans maken óp het PPR-kamerlidmaatschap. EVP De Evangelische Volks Partij, dat zaterdag in Amsersfoort congresseerde, heeft het voor malig CDA-gemeenteraadslid, mevrouw Ubels (50) uit Dok- kum gekozen tot lijsttrekker. Mevrouw Ubels is ruim zes jaar gemeenteraadslid geweest in haar woonplaats. Ze stu deerde sociologie in Amster dam en heeft vier kinderen. Zij stapte uit het CDA omdat zij zich niet langer kon vereni gen was met de koers van die partij. Begin dit jaar werd zij lid van de EVP. De tweede plaats op de EVP-lijst wordt ingenomen door Von Meyen- feldt, voormalig gouverneur van de KMA. G. Welle, die door het EVP-bestuur als eers te was geplaatst, is uiteindelijk op de derde plaats van de EVP-lijst terechtgekomen. De vierde op de lijst is drs. Gil huis, ex-voorzitter van de Unie School en Evengelie. De EVP is bereid met de PvdA een lijstverbinding aan te gaan en sluit samenwerking met CPN en VVD uit. De EVP, die in mei vorig jaar niet voldoen de stemmen kreeg voor een parlementszetel, pleit voor een feleidelijke invoering van een 6-urige werkweek door vier werkdagen van 9 uur. Plaat sing van kruisrakketten in Ne derland wijst deze partij van de hand. VVD Geheel volgens verwachting heeft de VVD zaterdag Ed Nij- Rechts Een aantal politieke groepe ringen die zich op de rechter flank van het Nederlandse po litieke krachtenveld bevinden, heeft zaterdag in Bunnik be sloten met een lijst mee te doen aan de verkiezingen. Men zal dit gaan doen onder de naam Samenwerking Leef baar Nederland. De samen werkende groeperingen zijn onder meer de RKPN, Binding Rechts, de Christen-Democra tische Unie en Leefbaar Ne derland. Wie de gebundelde lijst moet gaan aanvoeren is nog niet bekend. DS'70 Het ex-Kamerlid voor DS'70, Nijhoff, gaat de kandidatenlijst aanvoeren, die is opgesteld door zijn partij en de VSP, eén afscheiding van de PvdA in de drie noordelijke provincies. |!N HAAG De helft tot driekwart van de bewoners van de lerlandse Antillen die daar het slachtoffer worden van een idrijf meldt dit niet aan de politie. t slachtoffer vindt het misdrijf vaak niet erg genoeg of meent het melden toch niets uithaalt. Tien procent gaat niet naar bureau omdat men geen vertrouwen in de politie heeft. Dit dt vooral op Curasao en Sint Maarten. Dat is gebleken uit een Jerzoek dat in opdracht van minister De Ruiter (Justitie) is tlaan naar de criminaliteit op de Antillen. Het blijkt dat één de zes Antilianen per jaar het slachtoffer van een misdrijf frdt. Op Curasao ligt dat percentage veel hoger dan op Aruba Bonaire. Het honderdjarig bestaan van de Zaanlandsche Zeil Vereeniging is het afgelopen weekeinde op grootse wijze gevierd. Zaterdag namen meer dan honderd rond- en platbodems deel aan het zogeheten Admiraalzellen. onze parlementaire re dactie) HAAG Op dit aent is een beslissing er plaatsing in Neder- van nieuwe kruisra- en niet aan de orde. beslissing wordt pas nomen op een door Ne- lrland te bepalen tjjd- dat afhangt van de komsten van de onder- ndelingen tussen de Sovjet-Unie in Genève. Het kabinet Van Agt III zal geen beslissing over de plaatsing van de kruisra ketten nemen. Dit heeft minister Van Mierlo (Defensie) gezegd in antwoor den op vragen uit de Eerste Kamer óver zijri begroting 1982. Van Mierlo zegt dat het kabinet van Agt III over de nieuwe raketten niet anders denkt dan het vorige kabinet. aantreden erkend dat het zo genaamde dubbelbesluit van de NAVO (produktie en plaat sing van nieuwe kernraketten als tegenhanger van de Sovjet SS 20-raketten) op tafel lag en dat het tevens de basis vormde van het overleg in Genève over wapenbeheersing. Aan dat overleg hecht de regering de „grootst mogelijke beteke nis", aldus Van Mierlo. Van Miérlo erkent dat de Sov- van de SS 20-raketten. Ook zegt hij dat de regering de risi co's daarvan onderkent. Deze dienen te worden weggeno men via de door het westen in de Geneefse gesprekken voor gestelde nul-optie, alle raket ten dienen te verdwijnen. Van Mierlo geeft de Eerste Kamer verder te kennen wel iets te voelen voor een door de NAVO af te leggen verklaring dat men niet als eerste kern wapens zal gebruiken in een het internationale klimaat ten goede kómen". Van Mierlo geeft wel aan dat het afleggen van een dergelij ke verklaring een nieuwe NAVO-strategie zou vragen. De huidige strategie gaat uit van het aangepaste antwoord waarbij het niet vaststaat of, en zo ja, wanneer en hoe de NAVO zal reageren in een conflict. Gezien de reacties van de bondgenoten noemt Van Mierlo de kans op een verandering van NAVO-stra- Adoptie ontvoerd meisje ongeldig JAKARTA De adoptie van een Indonesisch meisje van 4'A jaar door een Nederlands echt paar is vrijdag door een recht bank in Jakarta ongeldig ver klaard. Dezelfde rechtbank had anderhalf jaar geleden het kind aan de pleegouders toege wezen. De rechtbank kwam tót de conclusie dat het kind was ontvoerd en later door de ont voerders voor 500 dollar aan een kinderverblijf was ver kocht. De Nederlandse ouders, onwetend van de ontvoering, adopteerden het kind. De zaak kwam aan het licht toen de echte vader bij de rechtbank een aanklacht indiende. De ontvoerder werd tot vier jaar cel veroordeeld en twee mede- Isolatiesubsidie koophuis gestopt DEN HAAG Eigenaren-be woners van eên huis krijgen geen subsidie meer voor isola tie. Dit heeft het kabinet op voorstel van minister Nypels (Volkshuisvesting) besloten. Er is geen geld meer voor en vrij wel alle woningen van eigena ren die er zelf in wonen zijn al geïsoleerd. Bij huurwoningen is dat nog lang niet het geval. De subsidie voor isolatie van deze woningen blijft daarom (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Kaakspecialisten moeten dit jaar 28.000 gulden inleveren; gewone tandartsen 11.000 gulden. Dit heeft minister De Graaf (Sociale Zaken) bekend gemaakt op basis van de tijdelijke wet op het bijsturen van de inkomens van vrije bereoepen. De Kamer en de betrokken artsenorganisaties hebben een maand de tijd voor overleg, dan wil de minister de inkomens defini tief vaststellen. Volgens de wet worden de inkomens van de vrije beroepen vastgesteld in vergelijking met de ambtenarensalarissen. Daar bovenop komt een toeslag van 45 procent omdat in de vrije be roepen zelf de premies voor volksverzekeringen en pensieoen- premies moeten worden betaald en niet kan worden geprofi teerd van sociale verzekeringen voor werknemers. Op basis van de berekeningen voor dit jaar blijkt dat tandarts- specialisten 70.000 gulden meer verdienen dan zij zouden mogen verdienen. Als eerste stap heeft De Graaf nu besloten dat zij daarvan 28.000 gulden dienen in te leveren. Tandartsen zitten ruim 11.000 gulden boven het berekende salaris zodat zij dat be drag moeten afstaan. De huisartsen er 100 gulden op vooruit, apothekers 100 gulden, fysiotherapeuten 1700 gulden, oefentherapeuten (Cesar-Mensen- dieck) 1500 gulden, logopedisten 1500 gulden en verloskundigen 1700 gulden. AMSTERDAM Ongeveer 150 taxichauffeurs hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag in Amsterdam ge probeerd een arrestant uit een poltieauto te halen om „eigen rechter" te spelen, aldus een woordvoerder van de politie. De arrestant, de 25-jarige P. van A., had die nacht een taxichauffeur met een steen op diens hoofd geslagen, vermoedelijk met het doel deze te beroven. De taxichauffeur zag nog kans via zijn mobilofoon alarm te geven. De overvaller kon even later door de politie worden aangehouden. Na de aanhouding blokkeerden opgeroepen taxichauffeurs de wegen richting politiebureau en probeerden de man uit de poli tieauto te hcilen en deze af te straffen. De agenten moesten ten slotte hun pistolen trekken om de chauffeurs op een afstand te houden. De overvaller blijft voorlopig in bewaring, hij wordt verdacht van poging tot doodslag en zware mishandeling. De mishandelde chauffeur, waar het allemaal om was begonnen, is na behandeling in een ziekenhuis op eigen kracht naar huis ge gaan.» GRONINGEN Het Westduitse bedrijf Dynamit-Nobel in Rheinfelden loost polychloorbifenylen (PCB's), een kankerver wekkende stof in de Rijn. De Landelijke Vereniging tot het Be houd van de Waddenzee heeft deze stof gevonden in het water vlak bij het chemische bedrijf. PCB's staan op de internationale zwarte lijst. De Waddenvereniging onderzoekt de komende tijd, in samenwerking met andere milieugroeperingen, de waterkwa liteit van de grote rivieren. De monsters die tijdens de in totaal veertien tochten genomen gaan worden, zullen worden onder zocht door het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee (NIOZ). Volgend jaar april in Rotterdam, tijdens het internatio nale Watertribunaal, zullen de illegale waterlozingen aan de kaak worden gesteld. DE BILT Morgen is er veel bewolking en vallen er enkele buien. Een nieuwe oceaande pressie die vanochtend ten westen van Ierland lag trekt naar het vasteland van Euro pa. Vannacht daalt de tempe ratuur tot omstreeks 13 gra den. Morgen liggen de mid- dagtemperaturen rond de 18 graden. Hetzelfde weertype als. bij ons treffen wij aan in Mid den- en Noord-Europa. Rond de Middellandse Zee hand haaft 2ich het warme zomer weer. Plaatselijk stijgen daar de middagtemperaturen tot 35 graden. Innsbnjcfc onb«w. Klagen furt onbew. Kopenhagen l.bew. Lissabon h.bew. Locarno Luxemburg Madrid Malaga Mallorca MÜnchon iw.bew. 25 20 0 rr onbew. 20 8 1 rr Stockholm onbew. Wenen l.bew. Zürlch l.bew. Casablanca zw.bew. Istanboel regenb. onbew. 38 21 0 n Weersgesteldheid v Oen Helder h.bew. i gisteren Max Min Neer- temp temp steg 18 140.4 mm 19 120.2 mm i. 18 13 1 mm 13 6 mm 12 0 mm 14 1 mm 15 0 mm 120.6 mm Z.-Llmburg geh.bew. 18 Barcelona Berlijn Bordeaux 20 12 1 ff 26 16 0 rt 19 11 rr „Maak het de motorrijders gemakkelijker DEN HAAG De ANWB heeft minister Zeevalking (Verkeer en Waterstaat) ge vraagd om wetswijzigingen die het de motorrijder bij files ge makkelijker en veiliger moe ten maken. Volgens de ANWB kan de motorrijder momenteel soms minder goed in het ver keer opschieten. De bond pleit ervoor, dat motorrijders tussen twee in een file stilstaande of stapvoets rijdende auto's mo gen doorrijden. De bond wijst verder op het nagenoeg ont breken van bescherming voor de motorrijder als hij zich bij de file aansluit en zo zeker ge vaar loopt bij een kop-staart-

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5