Amsterdam^polid^boos over „„laksheid" b.en w. sraël snijdt bevoorrading Palestijnen af SPITSKOOL EN RUNDERTARTAAR 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. 6oma/nt Uitgave Westerpers, behorende lol Sijlholl Pers. Apothekersdiik 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA. tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes /0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal 57,35; jahr/217,90. gg Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 üur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers /0.75. s nummers /0,75. Egyptische politici over toe stand in Midden-Oosten, een rechtszaak tegen voetballers en de gevangenneming van demonstranten in Amerika in „Achter het nieuws" op Ned. II om 20.27 uur. Om 22.00 uur film over examen Londense taxichauffeurs. Op Ned. I om 19.08 uur muzikale surfshow. Maandag 5 juli 1982, 72e jaargang no. 22311 HET WEER Veel bewolking en enkele bui en. Minimumtemperatuur om streeks 13, in de middag 18 graden. Matige zuidwestelijke" wind. Komende dagen: zonni ge perioden en vrijwel overal droog. Zon op: 5.27; onder: 22.01 uur. Schev. hoogw.: 3.52 en 16.19 uur. Laag: 12.01 en 00.22 uur. Zaterdag ïaehtfilm yan AVRO 1ILVERSUM VRO-tv zendt ko- nende zaterdagavond >p Ned. I van 23.00 00.55 uur een ïaehtfilm uit. De ceus is gevallen op ,De slang" van Henri Verneuil met in de vioofdrollen Yul Jrynner en Henry fonda. Deze omroep o naakt hiermee als q ;erste gebruik van de floor de minister toe- jestane meer zendtijd n het weekeinde. Leontien Ceulemans in gesprek met NCRV over tv-werk HILVERSUM - Leontien Ceulemans, die verleden week plotseling verdween uit het NOS-jeugdjournaal, gaat mogelijk een NCRV-program- ma voor de jeugd presenteren. Ruud Keers, hoofd van de af deling drama en jeugdpro gramma's, heeft met haar al een gesprek gevoerd over de presentatie van een nieuw in formatief jeugdprogramma, dat „Bokkesprongen" gaat he ten en dat in het najaar maan delijks op woensdag op de buis moet. Drama voor Amerikaanse tv WASHINGTON Een jonge Amerikaanse man en zijn vrouw, beiden lid van een Amerikaanse sekte, hebben dit weekeinde ten overstaan van verbijsterde politieagen ten en cameramensen in Jasper, Arkansas, op elkaar geschoten, nadat zij even tevoren hadden verklaard dat zij aanstaande woens dag uit de dood zouden opstaan. De man, Keith Haigler, werd gedood en zijn vrouw Kate zwaar gewond. Zij hadden een autobus van een lijndienst gekaapt. Het paar liet alle achttien passagiers ongedeerd, nadat het een half uur zendtijd had gekregen om bekend te maken dat de leider van de 131 gelovigen tellende sekte de messias uit de bijbel was. De politie had vergeefs geprobeerd het paar te bewegen hun vuurwapens af te geven. Eerst schoot de man op de politie, die ant woordde, waarbij zij licht gewond werden. Vervolgens beschoten zij elkaar. Ruimteveer veilig geland Het Amerikaanse ruimte veer Columbia werd gis teren, bij de veilige lan ding op de luchtmachtba sis Edwards in Californië, begeleid door twee F- 16's van de NASA. Het ruimteveer landde, na de vierde en laatste proef vlucht, voor de eerste maal op een betonnen landingsbaan. De andere keren werd het imposan te toestel op een zand- baan aan de grond gezet. Pagina 7: Half miljoen m toeschouwers bij lan- 4 ding ruimteveer. Bomaanslag bij gemeentelijke ';1 lienst Amsterdam AMSTERDAM Bij de gemeentelijke dienst Her- misvesting in Amsterdam is de afgelopen nacht ien bomaanslag gepleegd. Een groep die zich het .militair autonomen front" noemt, zegt dit te heb- 9 >en gedaan als protest tegen de dreigende ontrui- ning van 1500 gekraakte woningen. Door de ex- dosie zijn tientallen ruiten gesprongen en is een petalen deur uit zijn voegen geblazen. Een tweede, roor de deur van het gebouw gevonden, bom is in- lcf niddels door de explosieven opruimingsdienst on- chadelijk gemaakt. Volgens de politie ging het om lommen van amateuristische makelij. Niet ingrijpen bi j Stopera "kost ruim miljoen gulden Na de explosie, waarbij de schade beperkt bleef, werd nog een i ,je b0m Voor de deur gevonden. De politie liet daarop stro- i aanrukken en zette de straat af. AMSTERDAM In krin gen van de Amsterdamse politie is grote irritatie ontstaan over de beslis sing van het gemeentebe stuur om niet in te grij pen, toen boze demon stranten afgelopen zater dag in de hoofdstad voor een miljoen gulden schade aanrichtten. „Belachelijk", zo verwoordt voorzitter Leen van der Linden van de Nederlandse Politie- ±>ond het gevoelen van zijn achterban. „Terwijl op het Waterlooplein 20 agenten machteloos moe ten toezien hoe een enor me schade wordt aange richt, zijn hun collega's el ders in de stad bezig met het uitschrijven van par keerbonnen. Zo'n beleid is niet meer te verkopen". De vernielingen vloeiden voort uit een demonstratie te gen de bouw van de „stopera" (stadhuis en muziektheater) op het Waterlooplein. Voordat deze demonstratie van start ging, was tussen het gemeente bestuur en de politie al afge sproken dat maar weinig man schappen zouden worden inge zet. Dit om het verwijt te voor komen dat de politie eventueel geweld zelf uitlokt. De beto ging verliep aanvankelijk vrij rustig. Op het Waterlooplein echter trokken demonstranten de hekken rond het bouwter rein van de „stopera" omver en staken alle aanwezige ma chinerieën in brand. De twintig agenten die de be toging op dat moment bege leidden vroegen om verster king om aan het vandalisme een eind te kunnen maken. In opdracht van wethouder Polak echter, die zaterdag de burge meester verving, werd beslo ten de vernielers te laten „uit razen" om te voorkomen dat de ongeregeldheden zouden escalèren. Zodat de sloop-acti- viteiten in de bouwput van vier tot vijf uur 's middags on gestoord voortgang konden vinden. Als gevolg hiervan is de aanvang van de werkzaam heden uitgesteld. Tot wanneer, was vanmorgen nog niet be kend. Blijkens uitlatingen van een woordvoerder van de ge meente Amsterdam hebben b. en w. laconiek gereageerd op de kritiek die hun ten deel is gevallen. Ze zouden „vandaag of morgen" vergaderen over de nu ontstane situatie. Het comité „Stopera, zand ero ver", dat bij de organisatie van de uit de hand gelopen beto ging betrokken is geweest, heeft nieuwe acties in het vooruitzicht gesteld. „De scha de toegebracht aan het. mate rieel in de bouwput valt in het niet bij de schade die de ge meente de gemeenschap be rokkend heeft en nog zal toe brengen als de „stopera" ge bouwd is", aldus een verkla ring van het comité. Een club die zich noemt „Re volutionaire Afbraak Maat schappij" heeft zondagmorgen brand gesticht bij één van de aannemers die bij de bouw van de stopera zijn ingescha keld. JERUZALEM BEIROET De Israëlische regering ïeeft gisteren opnieuw ike aanwezigheid van de Palestijnse bevrijdingsor ganisatie PLO in Libanon litgesloten. Zij wees daar- nee indirect een aanbod /an PLO-leider Arafat af, lie volgens de Ameri- caanse krant Washington 3ost schriftelijk had inge- itemd met de aftocht van die Palestijnen op voor gaarde dat de Palestijnen en informatiebureau in Beirqet zouden mogen ïouden en dat kleine |j pLO-eenheden in het ge kegelde Libanese leger touden worden opgeno- nen. Een vreedzame af- ocht van de Palestijnen is daardoor nog steeds niet in zicht. Het Israëlische kabinet sprak zich niet uit over de termijn waarbin nen de Palestijnen Beiroet moeten hebben ontruimd. Gisteren werden er in West- Beiroet herhaalde malen scho tenwisselingen gehoord tussen Palestijnse verzetsstrijders en de Israëlische troepen. Het se dert 15 juni van kracht zijnde bestand kwam daardoor in ernstig gevaar. Dé nieuwe ar tilleriebeschietingen waren blijkbaar het gevolg van het feit dat het Israëlische invasie leger op zaterdag de doorlaat posten tussen Oost- en West- Beiroet afsloot. Ook werd nu en dan de water- en ëlectrici- teitsvoorziening en voedsel voorziening van westelijk Bei roet. waar de Palestijnen zich schuil houden, afgesneden. Een militaire zegsman ter plaatse zei dat Israël op die manier „indruk" hoopte te maken op PLO-leider Jasser Arafat. Pagina 7: vervolg Duidelijker kan de Israëlische belegering van West-Beiroet nauwelijks in beeld worden gebracht: een Israëlische Merkava-t staat op een heuvel bij Beiroet, de loop dreigend gericht op het lager gelegen westelijke gedeelte van de stad. Geslaagde reddingspoging tfOORDWIJK Dankzij de oplettendheid van de Noordwijkse /uurtorenwachter kon de bemanning van een omgeslagen Kata- naran gistermiddag uit zee worden gered. Bij de reddingspoging loeg een reddingsboot van de Noordwijkse zeilvereniging om. )oor ingrijpen van de strandpolitie werd de situatie geklaard. )e katamaran, een zeilboot, deed mee aan zeilwedstrijden. De )oot liep averij aan de mast op en sloeg om. Rond kwart voor Irie werd het vaartuig, dat zich bevond ter hoogte van de Duin- lamse slag, door de Noordwijkse vuurtorenwachter opgemerkt. 2en reddingsboot van de Noordwijkse zeilvereniging rukte uit. )e bemanning van die boot zag kans een lijn naar de omgesla- [en zeilboot te leggen. De motor van de reddingsboot sloeg ech- er af en de boot sloeg om. Twee bemanningsleden zagen kans Ie kust zwemmend te bereiken. De derde zwom terug naar de eddingsboot. te strandpolitie klaarde de situatie door vanaf het strand naar ;ide boten een lijn te leggen. De reddingsboot en de katamaran verden naar het strand gesleept. Niemand raakte gewond. Kettingbotsing bij Zegerbaan ^PHEN AAN DEN RIJN Vier auto's zijn zaterdagavond waar beschadigd bij een botsing op de Herenweg. Drie van de 'ier stonden in de richting Leimuiden stil voor de verkeerslich- en, die daar staan wegens werkzaamheden aan de aansluitng legerbaan, toen een 25-jarige Alphenaar kwam aanrijden. Deze tag het verkeerslicht niet of de auto's te laat en veroorzaakte ien kettingbotsing. De Alphenaar is met een hersenschudding in iet ziekenhuis Rijnoord opgenomen. Huis in brand na bewaren van duizenden lucifers DEN HAAG Het verzamelen van luciferdoosjes is voor een stonden, op te ruimen. Plotseling vlogen daarbij door nog onbe- 70-jarige Haagse vrouw een wel zeer dure hobby geworden. In kende oorzaak de vuilniszakken in brand. De slaapkamer werd haar woning aan de Melis Stokelaan is zaterdagavond brand uit- daarbij geheel in de as gelegd. De andere woongedeelten liepen gebroken, waarbij voor ongeveer veertigduizend gulden schade bij de blussingswerkzaamheden rook- en waterschade op. De ge- is aangericht. De dame had al jarenlang de lucifers, die in de dupeerde is door een 19-jarig meisje uit haar woning gehaald en doosjes hadden gezeten, bewaard in plactic vuilniszakken. Zij met benauwdheidsverschijnselen naar het ziekenhuis gebracht, vond het zaterdag tijd worden de zakken, die in de slaapkamer Auto tegen boom: één dode ALPHEN AAN DEN RIJN De 17-jarige J.D. de Leeuw uit Alphen aan den Rijn is zater dagavond bij een ongeval om het leven gekomen. Hoewel hij nog geen rijbewijs had, reed de jongen in een pas door hem gekochte auto op de Oost- kanaalweg richting Ter Aar. Door nog onbekende oorzaak raakte hij in de berm en botste tegen een boom. De auto stuit te nog weg, maar belandde en kele ogenblikken later tegen een andere boom. De jongen werd naar het ziekenhuis Rij noord overgebracht, maar overleed kort na aankomst. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, num- ner 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. ADVERTENTIE Elke dinsdag en woensdag hebben we verse artikelen in de aanbieding. Spitskool, kilo Rundertartaar, C. QQ 500 gram &25 0.^?0 albert heijn Dode (26) bij steekpartij in dancing SCHEVENINGEN Bij een steekpartij in de Scheveningse dancing Belle Amie aan de Gevers Deynootweg is zater dag een Hagenaar om het le ven gekomen. Een ander raak te ernstig gewond. Op het mo ment van de steekpartij be vonden zich ongeveer duizend bezoekers in de dancing, van wie volgens de politie nie mand iets heeft gezien. Over de toedracht van de steekpartij is nog niets bekend en van de daders ontbreekt elk spoor. Enkele bezoekers van de dan cing hebben het verwonde tweetal naar het ziekenhuis Bronovo gebracht, waar bleek dat de 26-jarige R.A.E.Fraai inmiddels was overleden. De andere gewonde, een 22-jarige Hagenaar, had wonden in de WK eist weer slacht offers MADRID Het wereldkampi oenschap voet bal begint steeds meer slachtoffers op te leveren. Spor tief gezien waren dat het afgelo pen weekeinde Noord-lerland en de Sovjet- Unie, die door een nederlaag in hun respectieve poules, Frankrijk (4-1) en Polen (0-0) naar de halve fi nales zagen overgaan. Indirect gebeurden er ernstigere dingen. Bij Polen- Sovjet-Unie werden supporters de Poolse vlag afge nomen omdat daar het embleem van de verbannen vakbond Solidariteit in stond. De politie handelde in opdracht van de FIFA. In Algerije diende de nationale coach Mahieddin Khalef zijn ontslag in en in Argenti nië kondigde een zwaar gekritiseerde coach Menotti zijn ontslag aan. In Brazilië blijken twee supporters door de opwinding over de zege van hun land over Argentinië te zijn overleden. Een luchtmachtarts en een burgemeester stierven aan een hartinfarct. F* Poltiemannen rollen de Poolse vlag op. Eerste uitvallers na slechts (wee etappes! LEIDEN Bert Oosterbosch en Johnny Broers beho ren reeds na de eerste twee etappes van de Tour de France tot de uitvallers. Zij zullen dan ook niet het be zoek meemaken dat VVD-leider Ed Nijpels morgen aan de tour brengt. De eerste zege van de ploeg-Post in deze Tour kwam op naam van de Belg Ludo Peeters. Zaterdag werd hij in de gele trui gehesen, nadat hij 25 kilometer aan de leiding had gereden. Peeters werd overigens door niet één deelnemer aan onze Tourprijswinnaar als etappe winnaar getipt. De tweede etappe (met onder meer de beklimming van de Ballon d'Alsace) werd gewonnen door de Au straliër Phil And,erson, met Henk Lubberding als twee de en Peter Winnen als vijfde. Winnen ging als eerste Nederlander over de Ballon d'Alsace. Tal van deele- nemrs aan onze Tourprijsvraag hadden dat voorzien en verdienden daarmee één punt. De dagprijzen gaan naar T. Hijman (Ter Aar), P. Meijer (Sassenheim) en Peter Overdevest (Leiden). Het antwoord op vraag 5 van onze Tourprijsvraag (Op welke plaats eindigt de ploeg-Post in de ploegentijd rit?) moet uiterlijk morgen bij ons binnen zijn. Vraag 7 vindt u in de sportbijlage. LONDEN Een herboren Jimmy Con nors ont troonde in Londen Wim- bledonkam- pioen John McEnroe. Vervolgens was zijn eers te daad zijn vrouw Patti, een ex-foto model, te roepen om haar te laten delen in zijn opmerkelijke blijdschap. Bij de dames versloeg Martina Na- vratilova ti telverdedig ster Chris Lloyd. Ruiter komt onder paard ACHSELSCHWANG Tijdens de strijd om de West- duitse miltarytitel in Achselschwang is de 27-jarige ruiter Wolfgang Rühs om het leven gekomen. Bij het begin van de cross over twintig kilometer kwam hij ten val met het paard Jasper. Rühs kreeg het volle ge wicht van Jasper op zich en overleed aan een sche delbreuk. Een spoedoperatie mocht niet meer baten. WK kersepitspuwen EAU CLAIRE De Amerikaanse zakenman George Nadenick uit Chicago heeft zaterdag het negende we reldkampioenschap kersepitspuwen in de staat Michi gan gewonnen door een afstand te overbruggen van 19,6 meter, 30 cm pnder het wereldrecord. Tweehon derd deelnemers mochten elk drie pitten spuwen. De winnaar kreeg een beker en een emmer kersen.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1