Sovjet-Unie stuit op Pools verzet Middelburg pechvol op Francorchamps GliMi NIJS0ER ONBEDREIGD KAMPIOEN SPORTTRIBUNE LEIDSE COURANT MAANDAG 5JULI1982 PAGINA 10. BARCELONA Voor het eerst in het wereldkampi oenschap van 1982 wer den na afloop van de wed strijd niet op grote schaal shirtjes geruild. Het duel tussen de Sovjet-Unie en Polen eindigde onbeslist (00), waardoor de Polen zich voor de halve finales plaatsten. Voor hen was er dus alle reden om gul te zijn, maar weinigen van de Polen stelden prijs op een shirt van de Sovjet-Unie. De Sovjet-UniePolen was natuurlijk ook veel meer dan een voetbalwedstrijd, zelfs nu kwalificatie voor de halve fina les van het WK de inzet was. Zeker voor de Polen. Het was opnieuw het gevecht van David tegen Goliath en dit keer op een terrein waar de kleine niet bang behoefde te zijn. In Barcelona stonden de 52.000 toeschouwers achter de kleinen, maar natuurlijk minder overtuigend dan gebeurd zou zijn, wanneer deze wedstrijd in Polen gespeeld was. Dit is vrij wel een ondenkbare situatie. De Sovjets mijden Polen, om dat gevreesd wordt door de monstraties, die bepaald niet pro-Moskou zullen zijn, voor. tijdens en na zo'n voetbalwed strijd. Het is al 25 jaar geleden dat Polen voor het laatst gastheer was. In 1957 moest het wel in de voorronde van het wereld kampioenschap in 1958. Polen won toen in Chorzow met 2 1, maar werd door Zweden uit geschakeld. In de halve finales van het Olympisch toernooi in München, waar zij de gouden rpedailles wonnen, bereikten de Polen eenzelfde resultaat. In 1977 stonden de elftallen in Wogograd nog eens tegenover elkaar (4—1 voor de Sovjet- Unie) en daarna bleven de gro te en de kleine buur ver van el kaar tot Barcelona, Moskou en Warschau wilden iedere kans op uitingen van ongenoegen ten opzichte van de Sovjets vermijden. Eind 1900 leek de situatie dusdanig dat het ver antwoord werd geacht weer een landenwedstrijd in Polen te spelen. Op het laatste mo ment, kort voor de datum in april, echter zegde de voetbal? bond van de Sovjet-Unie af, omdat men geen representa tief elftal op de been kon bren gen wegens de halve finale van de Europa Cup van Dynamo Tlflis, heette het. De wetenschap dat 35 miljoen zeer nationalistische Polen thuis juist in dit duel alles van het elftal verwachtten, legde een klemmende druk op de ploeg, die alleen de zekerheid bezat dat een gelijkspel vol doende zou zijn. Die zekerheid gaf niet voldoende „lucht". De Sovjets, die België en Polen nauwkeurig hadden geanaly seerd, namen in de eerste helft geen risico. Coach Beskov posteerde een vijfmans-verde diging om het zekere voor het onzekere te nemen, hoewel winst voor hem noodzakelijk was. In dat systeem waren Bo- rovski en Baltatsja zeer ge schikte mandekkers van Smo- larek en Boniek en geregeld winnaars in de duels. Verdedigingen Ook Piechniczek, de Poolse coach, wilde risico zoveel als Motocrosser Kees van der Ven bezet na een matig op treden in de Grand-Prix van Mill (250cc) nog slechts de derde plaats In het WK-klas- sement. FRANCORCHAMPS Drie jaar na de rentrée in de motorsportwereld heeft Honda het eerste succes veroverd. Op het circuit van Franchorchamps be haalde de 19-jarige Ame rikaan Freddie Spencer, die dit jaar debuteert op de Europese circuits, in de 500cc gisteren zijn eerste Grand Prix-zege. Op een tweetakt-Honda greep hij de winst in de Grote Prijs van België vóór de Brit Barry Sheene op Yamaha. Suzuki-kop- man Franco Uncini finish te direkt achter Sheene als derde en behield de leiding in de strijd om het wereldkampioenschap. Jack Middelburg, die de snelste trainlngstijd achter zijn naam had, haakte hal verwege de strijd af met een hangende gasschuif. Daardoor werd Boet van Duimen met de zevende plaats de beste Nederlan der in de „Koninginne- race". In 1979 keerde Honda teruo in de racewereld. In de jaren zestig had de Japanse fabriek met de tienvoudige wereld kampioen Mike Hailwood de toon aangegeven. Aan het be gin van de jaren zeventig keerde Honda de racesport de rug toe en Yamaha en Suzuki namen de fakkel over. Negen jaar later wilde Honda een re volutionaire comeback maken door een vlertakt-motor op de baan te brengen. Dat experi ment, dat scheppen geld op slokte, mislukte vrijwel volle dig, hoewel de Japanners de pogingen vooralsnog niet wil len staken. Om toch in de voorste gelederen mee te kun nen draaien beschikken Fred die Spencer en regerend we reldkampioen Marco Lucchi- nelli over „ordinaire" tweetak- ten. Gisteren stuurde „Snelle Freddie" zijn Honda foutloos naar de overwinning. In de trainingen was hij op Middel burg na de snelste geweest en in de race nam hij na enkele ronden gedecideerd de leiding over van Kenny Roberts. De verrassende zege van Spencer was voorafgegaan door de eerste nederlaag van Angel Nieto in de 125cc en werd gevolgd door een sterk optreden van de Assense cou reur Streuer en bakkenist Schnieders in de zijspannen. Het tweetal nam halverwege de race de leiding over van de Zwitsers Biland en Wailtis- perg, die een bocht verkeerd taxeerden en rechtdoor gin gen. Vier ronden hadden de Helveten nodig om de fout te corrigeren. Toen heroverden zij de koppositie en voerden ze hun voorsprong razendsnel op naar zeventien seconden op de eindstreep. Door hun mogelijk uitbannen en daar door ontwikkelde de strijd zich meestal op het gebied tussen de twee kwantitatief sterke verdedigingen. De Sovjets hadden een schijnbaar over wicht, maar slaagden er toch nimmer in de Polen echt hun wil op te leggen. Tegenover een kopbal van Soelakvelidse, stond een flitsende uitbraak van Buncol en dat was alles. Weinig, zelfs voor twee ploe gen die hun duel moesten uit vechten in een bijna Kafka- achtige atmosfeer. Er was ook een zekere grimmigheid, het meest van Poolse kant, die on gewoon is in het Oosteuropese voetbal. Smolarek bijvoorbeeld weigerde knalhard een toege stoken hand van Borovski na een overtreding in een wed strijd, waarin uitgestoken han den een zeldzaamheid waren. Boniek en Soelakvelidse kre gen in de eerste drie kwartier gele kaarten voor op zichzelf niet zo schokkende overtredin gen. Maar ook de Schotse scheidsrechter Valentine proefde de latente vijand schap, die om het duel hing en die een andere achtergrond had dan de noodzaak zich te kwalificeren voor de halve fina les van donderdag. In Barcelona stond het na-oor- logse Oost-Europa van nlet- voetballers op het veld. Na drukkelijker dan ooit tevoren, omdat het nog maar zo kort geleden is, dat de Polen on dervonden hoe weinig er aan die situatie veranderd kan wor den. Vertragen In de tweede helft wijzigde het spelbeeld zich feitelijk weinig. De elftallen van de Sovjet-Unie (links) en Polen vlak voor het beginsignaal. Op de achtergrond laten sup porters de Poolse vlag zien met het embleem van Solidariteit. Op verzoek van de FIFA verwijderde de Spaanse politie de vlag. Polen trok zich iets meer terug was. Beskov, die Sjengelia ver- niet echt op de aanval te gaan die gedeeltelijk op rekening en ging vertragen, omdat een ving door Andrejev en Gavrilov spelen. Risico moest verre blij- van België kon worden ge- gelijkspel immers voldoende door Darasselia, durfde ook ven, omdat een uitschakeling, schreven, minder erg zou zijn dan een nederlaag tegen len. |r De Sovjets hielden hun grf op de situatie, maar Zmiïl bleef het verzet organiseren^ de Polen die met een ongekh de overgave en Inzet speek prikten af en toe venijnig teif invaller Ciolek bij een uitr Buncol bij een overtreding f met geel gehonoreerd wel Daarin bleef het evenwie echter niet bewaard. Voort omschoppen van Smolafe kreeg Borovski een prent f Valentine, die net als het f bliek de Polen geleidelijk ip meer krediet schonk, hoejn het voetbal er weinig reden f gaf. Baltatsja, die inging opj, provocerende handelingen \j de Polen in de laatste vijf I nuten kreeg de vijfde gi kaart van de wedstrijd. )j het resujtaat, een doelpuntlo gelijkspel in een wedst[ waarin weinig ruimte voetbal was, veranderde niets. Barcelona: Sovjet-Unie—Polen I Scheidsrechter: Valentine (Sch). schouwers: 52.000. Gele kaarfê Tsjiwadse (Sov), Borovski (Sov), I tatsja (Sov), Boniek (Pol) (Pol). Sovjet-Unie: Dassajev; Borovski, 1 wadse, Baltatsja, Demianenko; E sonov, Soelakvelidse, Ognaesfl Sjengelia (58. Andrejev), Gavrilov Darasselia), Blochin. Polen: Mlynarczyk; Majewskl, ZmiJ. Janas, Dziuba; Lato, Kupzewicz ji Ciolek), Matysik, Buncol; Smolak Boniek. J tweede plaats klommen Streuer en Schnieders in de WK-rangschikking op naar de vijfde plaats. OP-motocross Motorcrosser Kees van der Ven heeft gisteren een gevoe lige nederlaag geleden in de strijd om het wereldkampioen schap in de 250cc-klasse. De verwachting was gerechtvaar digd dat de Nederlandse ranglijstaanvoerder in de hem op het lijf geschreven cross in Mill zijn voorsprong op con currenten Laporte en Jobe zou uitbreiden. Van der Ven ging bij zoveel psychische druk onderuit. De winnaar van de Nederlandse 250cc-gp's van 1980 en 1981 kwam in het Brabantse zand niet eens op het erepodium terecht. Voor zijn kansen op de wereldtitel was het echter nog beroerder, dat belagers Laporte en Jobe juist de beste plaatsen van dat ereschavotje bezetten en Van der Ven in het WK-klas- sement voorbij streefden. Danny Laporte, de Ameri kaanse winnaar van de Neder landse Grand Prix, voegde dertig punten aan zijn WK-to- taal toe en leidt de in tussen stand met nog vier grand- prix's voor de boeg met 146 punten. De Belgische ex-we reldkampioen Georges Jobe staat tweede (140), terwijl Van der Ven met 134 WK-punten nog niet kansloos geacht moet worden. Van der Ven, de grote favoriet van de 18.000 toeschouwers in Mill, bleef laconiek onder zijn afgang voor eigen publiek. „Laporte, Jobe en ik zitten in de top erg dicht op elkapr. De ene wedstrijd gaat de een wat beter, de volgende cross is de situatie weer andersom. Ik voel me nog niet kansloos", aldus de 25-jarige coureur uit Bakel, die vooral afgetroefd werd door de Amerikaan Dan ny Laporte. Deze uit Los An gelos afkomstige vechtjas voelt zich in zijn eerste wed strijdjaar op de Europese cir cuits in zijn element^ en eta leerde in het zand van Mill een geweldige vorm. In Engeland won Brad Chacey (VSt) de 500cc grand prix. Fusie motorbonden Tijdens een vergadering van clubbesturen van de Neder landse Motorsport Bond (NMB) is dit weekeinde beslo ten de mogelijkheden tot een fusie met de KNMV (Koninklij ke Nederlandse Motorrijders Vereniging) te bestuderen. Van de 35 clubs stemde slechts één vereniging tegen de intentie tot samengaan. In de komende zes weken wer ken twee commissies aan een overdrachtsregeling en een fi nanciële regeling. Rallycross Jaap Smit in de lichte klasse en Jan de Rooy in de zwaarste zijn gisteren de winnaars ge worden van de wedstrijden om de Nederlandse kampi oenschappen rallycross, die op het Eurocircuit te Valkens- waard zijn gereden. De Italiaan Corrado Fabi heeft op het circuit van Donington de tiende race om het Euro pees kampioenschap formule 2-renwagens gewonnen. Fabi, die reed met een March BMW, ging slechts zestiende van een seconde eerder over de finish lijn dan zijn stalgenoot Johnny Cecotto, die tweede werd. Fabi behield door zijn zege de leiding in het klassement met 48 punten. Cecotto, de voor malige motorcoureur, staat tweede met 44 punten. EERSEL Gerard Nijboer is in Eersel Nederlands kampioen op de 25 kilo meter geworden. Nijboer legde het parkoers af in 1 uur 14 minuten en 15 se conden. De atleet van Da- ventria werd op de tweede plaats gevolgd door Rudy Verriet. Cor Vriend, vorig jaar winnaar, eindigde als derde. Tot zeventien kilometer was een kopgroep van zes atleten bij elkaar gebleven. Op dat moment versnelde Nijboer, waardoor alleen Verriet en Vriend hem nog konden vol gen. In de laatste kilometer zette de marathon-atleet nog eens aan en ging uiteindelijk onbedreigd over de finishlijn. Bij de dames ging de overwin ning naar Marja Wokke van ADA. De zevende West Athletic-wed- strijd, het tweejaarlijkse treffen tussen de zwakkere Europese atletieknaties, had in Dublin voor de Nederlandse dames en heren een aantal kwalificiaties voor de Europese atletiekkam- pioenschappen moeten ople veren. In de vooral gisteren zeer winderige Ierse hoofdstad werden in het geheel geen li mieten voor de Europese titel strijd (6 tot en met 12 septem ber in Athene), gehaald. Toch boekte Nederland wel succes sen. Rob Druppers, de 20-jarige Utrechter won zaterdag op su perieure wijze de 800 meter. Druppers wil een winnaar zijn, goede tijden zijn, zoals hij zelf zegt, mooi meegenomen. Na een eerste ronde in 53.4 se conden, zette hij na vijfhon derd .meter aan en maakte zich opvallend gemakkelijk los van onder andere de Spanjaard Carlos Trabado, die in maart bij de Europese indoorkampi oenschappen in Milaan het brons veroverde. Druppers legde de tweede vierhonderd meter eveneens in 53.4 secon den af en zegevierde in 1.46.84 minuten. Niet ontevreden was ook Elly van Hulst. De nationa le recordhoudster op de 800 meter kwam in april met een virusziekte terug uit het trai ningskamp in de Algarve in Portugal en kreeg daarna nog last van haar heup. Die proble men verstoorden haar opbouw en vooral de training op snel heid. Gisteren bleek de 23-jari- ge atlete toch weer groten deels over haar krachten te beschikken. Ze rekende pp het laatste rechte stuk van de 800 meter moeiteloos af met de concurrentie en zegevierde in 2.03.30. De eis van twee minu ten zal haar straks beslist geen problemen opleveren. Ook Hugo Pont is een kandi daat voor Athene. De Almeloër kwam op de 400 meter met 40.21 tot de beste Nederland se seizoenprestatie. „Die eis van 49.80 seconden is over een paar weken geen pro bleem", aldus de toekomstige MO-leraar lichamelijke opvoe ding. Junior Erik de Bruin, die drie weken geleden in Athene het seniorenrecord met de kogel al tot 17.60 meter verbeterde, 'rook' in Dublin aan het twintig jaar oude discusrecord (58.05 meter) van Cees Koch. De Bruin kwam tot 56.84 meter, de tweede Nederlandse pres tatie aller tijden. Hij werd daar mee tweede, nadat hij een dag tevoren in een door hem ver foeide lage temperatuur ook al derde was geworden bij het kogelstoten. Cor Lambregts is ook een kandidaat voor Athe ne. De Limburger liep op de 5000 meter een knappe race, maar was in de eindsprint geen partij voor de Portugees Fernando Mamede. Bij de dames zorgde Nellie Cooman voor een verrassing. De 18-jarige Rotterdamse, van Surinaamse afkomst, won bij afwezigheid van de geblesseer de Els Vader de 100 meter in 11.54 seconden, wat een ver betering van haar nationjl jeugdrecord betekende tweetiende seconden, f Cooman is een puur talent, wanneer zij de training serija zer aanpakt door kan dringe; tot de wereldtop. In positif zin vielen in de damesplcj® vooral Elke Spierenburg Desiree de Leeuw op. >o Ad Baars heeft zijn vorig jh veroverde titel op de nation];; vijfkamp geprolongeerd. Dy als tweede te eindigen in dej0 sluitende veldloop over 4wr meter, achter Verwater, bij2, hij in Apeldoorn de na vier ft derdelen op de tweede pla^ staande Ronald Woutering tol na 300 punten voor. Bij de mes ging de eindzege nr Monique Smulders. F! De Noorse Grete Waitz heeftjE Oslo een halve marathon as wonnen in de beste tijd, oer door een vrouw gemaaktfr uur, 7 minuten en 50 secc den. Zij had een minuut enltc seconden voorsprong op 61 Amerikaanse Joan Benoit. F Zowel de heren- als de damfr. atletiekploeg van de Sov|„ Unie heeft de achttiende lin denontmoeting met de Veis: nigde Staten in Indianapp winnend afgesloten. Het is eerste keer dat de Verenig^ staten in eigen land een dfcc bele nederlaag opliep. De mes verloren met 6789, F! heren met 100118. L Het dubbele verlies van Verenigde Staten had als ojie zaken de afwezigheid van i tiental toppers, een aantal gelukkige gebeurtenissen het weggeven van punten een aantal belangrijke ondsr delen. De enige troost waL de drie beste seizoenprestafc die Amerikaanse atleten op l eerste dag leverden. Dave L© overtrof de Oostduitse Ifca Beyer bij het kogelstoten i vijf centimeter (21.78). 42.47 seconden voor de mes en de 38.54 second) voor hun mannelijke col!eg.E op de 4x100 meter waren beste tijden tot nu t9e. De Russische verspringer Shamil Abbyasov bezig met zijn winnende sprong in (ei landenontmoetlng Sovjetunie-Verenigde Staten

Leidse Courant | 1982 | | pagina 10