Ziekenhuizen vrezen verlies 15.000 banen PLO sluit akkoord over evacuatie Topontwerper Jan des Bouvrie Verschillen tussen PvdA en CDA bestaan nog steeds Explosie bacterievuur bedreigt fruitbomen in Zeeland Uitgave ^esterpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes /0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal 57,35; jaar/ 217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers /0.75. Zaterdag 3 juli 1982,72e jaargang no. 22310 Muurschilderingen op huizen in Los Angeles in de film „Muren" op Ned. I om 19.50 uur. Op Ned. II om 21.25 uur „Zuiderzeespel" Morgen op Ned. I om 14.15 uur Koningin en prins in Amerika en om 20.20 uur toneelstuk „De ijsman komt" van Eugene O'Neill. Half tot zwaar bewolkt en en kele regen of onweersbuien. Middagtemperatuur ongeveer 20 graden. Matige wind. 2k>n op: 05.26, onder: 22.02. Schev. hoog water: 2.41 en 15.11, laag water 10.45 en 23.14 uur. Scheidsrechter Rubio Vasquez houdt het Ar gentijnse troetelkind Ma- radona (10) de rode kaart voor. Zijn ploeggenoot Ardiles spreekt daarover zijn verontwaardiging over uit. Wereldkampioen Argentinië uitgeschakeld BARCELONA De we- reld zal op 11 juli een nieuwe voetbalkampioen kennen. De nog even re gerende wereldkam pioen, Argentinië, werd gisteren in Barcelona uit geschakeld door Brazilië, dat met 3-1 won en voor velen de komende we reldkampioen. Het duel tegen Brazilië had voor het Argentijnse troetel kind Diego Maradona zelfs een voortijdig einde vanwege een rode kaart, die de Mexicaanse scheidsrechter Rubio Vasquez hem voorhield nadat hij Batista in de buik had getrapt. Ook voor Spanje viel gis teravond het doek. Het gastland van het WK verloor in zijn eerste wedstrijd voor de tweede finaleronde in Madrid te gen West-Duitsland met 2-1. West-Duitsland heeft hierdoor weer perspectie ven om verder te komen, hoewel het afhankelijk is van het resultaat van En- geland-Spanje, dat maan dag plaats heeft. Een zege met een doelpunt verschil is voor Engeland overigens al voldoende. Het saldo is dan wel ge lijk aan dat van West- Duitsland, maar de eerste plaats van Engeland in de eerste finaleronde is dan beslissend. West- Duitsland was in zijn groep in de eerste ronde als tweede geëindigd. Pagina 9: Brazilië: stap dichter bij titel Knetemann opnieuw naast proloogzege LEIDEN Bernard Hi- nault mag de gèle trui die hij vorig jaar aantrok aan het einde van de Tour 1981, nog even aan houden. Hij wop, met ze ven seconden voorsprong op Gerrie Knetemann de proloog in een tijd van 9 minuten 31 seconden ne genenvijftighonderdste. Deze drie punten-ope- ningsvraag was natuur lijk niet eenvoudig. De jury van de tourprijs vraag heeft gemeend om zowel 9 min. 31 sec. als 9 min. 32 sec. goed te reke nen. Dit vanwege die ne- genenvijfighonderdste! Slechts vier deelnemers hebben de juiste tijd op geschreven en krijgen alle vier een dagprijs: een T-shirt. (Normaal zijn er slechts drie dagprijzen!). Bert Bouwmeester, Do- sinstraat 12. Langeraar; P. v. Hameren, v.d. Bijl straat 35; Casper v.d. Meer. Westmeerlaan 10; N. v.d. Wereld, Floraweg 8, allen te Roelofarends- veen. De inzending van vraag 4 (Welke renner draagt de groene trui na de vierde etappe Beauraing- Moeskroen?) moet maan dag in ons bezit zijn. Er worden geen briefkaar ten meer geaccepteerd dié met slechts 45 cent zijn gefrankeerd. Op briefkaarten hoort 50 ct! Pagina 8: Verbeten Hi- nault deelt eerste klap uit. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Schmidt ook naar Huis ten Bosch DEN HAAG De Westduitse bondskan selier Helmuth Schmidt, die met zijn echt genote op 8 en 9 juli een officieel bezoek aan ons land brengt, wordt donderdag, op de eerste dag van zijn verblijf, door ko ningin Beatrix en prins Claus op paleis Huis ten Bosch in Den Haag ontvangen voor een lunch. Het echtpaar Schmidt zal ook bezoeken afleggen bij de voorzitter van de Eerste Kamer, dr Th.L.M. Thur- lings, en de waarnemend voorzitter van de Tweede Kamer Th.H. Joekes. Tijdens de besprekingen van de bondskanselier met premier en minister van buitenlandse zaken Van Agt zullen ook vice-premier Terlouw, en minister Van Mierlo van de fensie aanwezig zijn. Kung Fu-rage houdt China in greep PEKING Jongelui in heel China zijn gegrepen door een Kung Fu-rage en lopen van huis weg om in de oosterse krachts port ingewijd te worden. De Chinese pers heeft onlangs artikelen gewijd aan de „on gunstige neveneffecten van de rage en in een brief aan de redactie van het dagblad Guangming in Peking werd de schuld ge geven aan een met enorm veel succes ver toonde film, Shaolin Temple", waarin aan de lopende band Wushu Kung Fu) gevechten worden geleverd. Het is het verhaal van een soldaat-monnik die het met zijn enorme kracht opneemt voor de verdrukten. De hoofdrol wordt gespeeld door Li Lianjie, die net zo populair gewor den is als wijlen Bruce Lee een jaar of tien geleden. ROY JENKINS PARTIJLEIDER LONDEN Roy Jenkins (61) is de eerste leider van de Britse Sociaal- Democratische Partij, die momenteel een goede 62.000 leden telt en in de lente van vorig jaar gesticht werd. De SDP'ers hebben Jenkins per post gekozen. Zijn enige tegenstander was dr. David Owen (43), voormalig minister van buitenlandse zaken. Jenkins is een man met veel politie ke ervaring. In vorige Labour-rege- ringen was hij beurtelings minister van binnenlandse zaken en van fi nanciën. Hij is ook voorzitter van de' Europese Commissie geweest. Jen kins zal nu de Alliantie van SDP'ers en Liberalen naar de komende par lementaire verkiezingen leiden. Amerikaan hoest kogel op SOUTHFIELD De 85-jarige Amerikaan George Adams voelde kriebel in de keel, kuch te tweemaal fors en hield een kogel in de hand. Hij had er 69 jaar mee in de borst rondgelo pen. Adams was als 16-jarige op een onafhankelijkheidsdag door de kogel getroffen. Dokters vonden het indertijd niet raad zaam de kogel, die in de buurt van het hart was blijven steken, operatief te verwijderen. De ko gel heeft Adams al die jaren al leen last bezorgd als hij op een vliegveld door de controle moest. Hij laat de kogel inlij sten. VERMINDERING VAN 8000 BEDDEN DEN HAAG Op voor stel van minister Garde niers van Volksgezond heid is de ministerraad akkoord gegaan om door invoering van de 3,7 promille-norm het aantal ziekenhuisbedden met 8000 te verminde ren. Volgens de Natio nale Ziekenhuisraad (NZR) komen door deze maatregel 15.000 banen op de tocht te staan. Minister Terlouw, die bij af wezigheid van premier Van Agt de ministerraad voorzat, heeft dit besluit gisteren meegedeeld. De verminde ring met 8000 bedden zal voor de helft gebeuren door het sluiten van ziekenhuizen en voor de andere helft via sluiting van ziekenhuisafde lingen. Over de vraag welke ziekenhuizen voor sluiting of beddenvermindering in aanmerking komen is nog geen beslissing gevallen. Mi nister Gardeniers zal aan staande donderdag daarover een nota naar buiten bren gen. Met het terugdringen van het aantal ziekenhuisbedden zal een besparing van zeven tot achthonderd miljoen gul den worden bereikt. De maatregel zal volgend jaar al de eerste honderd miljoen moeten gaan opleveren. De NZR heeft met ontstelte nis kennis genomen van de plannen van het kabinet. Naast het banenverleis stelt de raad dat de kosten van een centrale opheffing van 8000 bedden in eerste instan tie groter zullen zijn dan de besparingen. Een dergelijke regeling is bovendien in strijd met de Wet Zieken huisvoorzieningen die pro vincie en gemeenten eigen bevoegdheden geeft voor planning, zo meent de NZR, die bekendmaakte juridische stappen te overwegen tegen de kabinetsplannen. Minister Gardeniers had al eerder aangekondigd met een dergelijk sluitingsplan te komen. Zij liet daarbij ook blijken dat de beperking van het beddenoverschot onver mijdelijk tot sluiting van meerdere ziekenhuizen zou moeten leiden. De sluiting van ziekenhuizen en afde lingen zal in overleg met de belanghebbenden gebeuren, zo heeft Garderiiers eerder laten weten. IIMIB11IHIIIIIB'— 650 Varkens in vlammen omgekomen HEESCH Door een brand in een varkensfokkerij in Heesch (Noord-Brabant) zijn gisteren 650 varkens in de vlammen omgekomen. De brandweer slaagde erin 150 varkens te redden. De vijf schuren en een voedersilo van het bedrijf heb ben ernstige brandschade op gelopen. Uit het onderzoek van de technische recherche is ge bleken dat er verschillende brandhaarden waren. Het is daarom vrijwel zeker dat de brand is aangestoken. De schade wordt geschat op min stens één miljoen gulden. Zondag 4 juli VERONICA- DRIVE-IN SHOW Aanvang 20.30 uur. „Blesse Paard" Binnenhuis-architect en internationaal vermaard ontwer per van interieurs Jan des Bouvrie werd in 1942 boven de meubelzaak van zijn vader aan de Amsterdamse Ceintuur baan geboren en als kind gelijk tussen de meubels gepar keerd. Van zijn moeder herinnert hij zich, dat zij een abso luut gevoel voor kleuren-combinaties had en spelenderwijs de mooiste dingen maakte. „Van haar heb ik zeker twintig jaar inspiratie cadeau gekregen". In het ouderlijk huis kwamen ook regelmatig beroemde binnenhuis-architecten over de vloer. Dat kon dus niet misgaan. Op de voorpagina van onze bijlage Finale vertelt de zelf ook immer smaakvol gestoffeerde topontwerper tegenover onze verslaggever Leo Thuring óver het Jan des Bouvrie-syndroom, zijn vak en interieurs, over zijn vakgenoten en de moeilijkheden die creatieve mensen in Nederland ondervinden. Verder in Finale: Het niet toeristische Grie kenland je wordt er nooit teleurgesteld! Interview met museumdi recteur, verzetsman en gra fisch ontwerper Willem Sandberg. Piepers zijn géén dikmakers. Tourrenner Peter Winnen: „Soms ben ik wel eens bang". BUKMAN TIJDENS PARTIJRAAD CDA: ROTTERDAM De fundamentele verschillen van op vatting tussen PvdA en CDA die geleid hebben tot de kabinetscrisis van mei, zijn in vrijwel dezelfde mate nog aanwezig. De PvdA blijft geloven in een sterk ge centraliseerde overheidsaanpak. Bovendien verwijst de PvdA de beperking van het financieringstekort van de overheid naar het tweede plan. Dit zei CDA-voorzitter Bukman vanochtend tijdens de partij raad van het CDA in Rotterdam.„Ik ging even twijfelen aan de noodzaak van een nieuwe stembusstrijd, toen ik de eerste be richten hoorde ovér het nieuwe concept-programma van de PvdA en mij afvroeg: waarom zijn de socialisten eigenlijk opge stapt, want op basis van dit nieuwe realisme had dat misschien niet gehoeven. Bij nadere bestudering van de stukken bleek er toch weer niet zoveel veranderd in de PvdA-benadering", aldus Bukman. De PvdA heeft zich volgens de CDA-voorzitter niet voldoende aangepast bij de verslechterde economische verhou dingen van de afgelopen jaren. D'66 mocht hulde van de CDA-voorzitter in ontvangst nemen. „D'66 heeft de moed gehad verantwoordelijkheid te willen blij ven dragen". Bukman zei vurig te hopen dat alle partijen na de verkiezingen de bereidheid zullen hebben met anderen samen te werken. Blokkades kunnen wellicht aardig zijn voor de eigen achterban, maar slecht voor het land, zo zei Bukman. Zijn eigen partij, het CDA, riep hij op tot eensgezindheid. Hij hield zijn partijgenoten voor dat er nog te veel gedacht wordt in termen van het verleden en gehandeld naar de verschillende politieke tradities van de drie partijen waaruit het CDA is voort gekomen. Hypermoderne bloemenveiling in problemen BLEISWIJK De bloemen- veiling „Berkel en omstreken" verkeert in financiële proble men. Het verlies over dit jaar, eind vorig jaar nog op één mil joen gulden geschat, kan wel tot een paar miljoen oplopen. De veiling nam begin dit jaar in Bleiswijk (Z-H) nog een zeer modern geoutilleerd nieuw gebouwencomplex, waarmee een bedrag van 81 miljoen gulden was gemoeid, in gebruik. Oorzaken zijn volgens demis sionair voorzitter W. Valk on der meer de tegenvallende ontwikkeling in de bloemen teelt en dus ook in de veilin- gomzetten, en tegenvallers bij de verkoop van de oude ge bouwen in Berkel. Een overle vingsplan is vorige week door de ledenvergadering aanvaard. Het houdt onder meer in dat de 740 leden bij de veiling in het krijt komen te staan voor hoofdelijke omslagbedragen tot in totaal 15 miljoen gulden. Dat geld zal men echter alleen hoeven te betalen als men de veilingcooperatie de rug toe keert. In 1986 hoopt men weer met winst te draaien.„Berkel en omstreken" is wat omzet betreft de vierde bloemenvei ling van Nederland. Vorig jaar werd 137 miljoen gulden om- VLISSINGEN Zeeland heeft momenteel te maken met een ernstige explosie van bacterievuur, een besmettelij ke bacterieziekte die mei doorns en fruitbomen aantast. Fruittelers spreken van een regelrechte ramp voor de na- Staatsbosbeheer blijft het ken- De Plantenziektekundige worden in een straal van vijf- een grootscheeps aanpakken tuur en fruitteelt. Staatsbosbe- dweilen met de kraan open. Dienst in Zeeland is bezig met honderd meter alle aangetaste van het hele probleem achter- heer, de natuurbeschermings- het maken van een inventari- bomen gerooid en verbrand, wege moet blijven. De fruitte- organisaties en de landbouw De explosie van bacterievuur satie van de aangetaste bomen. Maar ook Staatsbosbeheer en Iers zijn bang dat door de be snoeien en kappen de aange- wordt volgens ir Mol veroor- Intussen wordt er volgens Mol de natuurbeschermingsorgani- smetting erg vatbare pereras- taste bomen waar mogelijk, zaakt door het warme, vochti- al consequent gesnoeid in de saties kampen met bezuini- sen volledig uit Zeeland zullen maar volgens ir M.C. Mol van ge weer van de afgelopen we- buurt van fruitbedrijven. Daar gingsmaatregelen. waardoor verdwijnen. BEIROET De Palestijn se bevrijdingsorganisatie PLO heeft met de Libane se regering een overeen komst bereikt over de ontwapening en de evacu atie van PLO-guerrilla- strijders uit Libanon. De overeenkomst is namens de PLO uitgewerkt door leider Yasser Arafat en omvat de uittocht naar een niet nader genoemd Arabisch land en de handhaving van twee Pa lestijnse bataljons van 250 man in Libanon. Deze zul len pas worden terugge trokken als Israëliërs en Syriërs het land hebben verlaten. Het was van morgen nog niet bekend hoe Israël op de overeen komst zou reageren. Gisteren nog had de tweede man van de PLO na Arafat, Abu Iyad, verklaard dat de Palestijnse guerrillastrijders zich niet zouden terugtrekken. Iyad zou een slachtpartij door de Israëliërs of de christelijke milities onder de Palestijnen vrezen als deze hun wapenen zouden moeten inleveren. Deze vrees voor nieuwe span ning vooral tussen christenen en moslems, die herinneringen oproept aan de bloedige con frontaties tijdens de burger oorlog van 1975-76, zou een nieuwe hinderpaal kunnen worden voor het vinden van een oplossing om een Israëli sche aanval op Beiroet te voor komen. De vrees voor acties van de christenen tegen mos lems en Palestijnen in Liba non bij het vertrek van de Pa lestijnse guerrillastrijders is in de afgelopen dagen alleen maar groter geworden door berichten over gevechten deze week tussen christelijke mili ties met Moslem-Druzen in hun dorpen. De christelijke milities zijn volgens kranten in Beiroet onder dekking van de Israëlische opmars doorge drongen tot in de bergdorpen, die werden beheerst door de milities var. de Druzen. Grote aantalle gevluchte burgers van West-Beiroet keren thans uit het oostelijk stadsdeel naar hun huizen terug, en haalden daarbij hun schouders op voor het gevaar van een Israëlische actie. Zij zeiden zich door hun christelijke landgenoten „als melaatsen" behandeld te voe len. Pagina 7: Arabische regimes hebben geen vertrouwen in PLO

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1