Zuidmolukkers: Politie kijkt alleen maar naar óns Mare Hollanders (18) vol vertrouwen naar chemie-olympiade Rapport-Wagner geen uitgangspunt formatie Meer scholen, steeds minder leerlingen bij lager onderwijs Homodemonstratie in Helmond 3ET BROEIT IN ASSEN... JAN TERLOUW: Politiechef: breng bij grote fraudezaak kosten in rekening Eerste diploma's dienstverlening nog niet erkend weer Binnenland LEIDSE COURANT VRIJDAG 2 JULI 1982 PAGINA 9 nterbus mag doorgaan liet busreizen jMSTERDAM De reisorganisatie Interbus bv ag gewoon doorgaan met het organiseren van üsreizen naar Frankrijk. Dit heeft de president an de rechtbank in Amsterdam, mr. R.C. Gisolf, kteren bepaald in een kort geding dat tegen In- rbus was aangespannen door de Nederlandse hoorwegen, de FTS (Franse Toeristen Service) h de reisorganisatie Transalpino. Deze drie von- en dat Interbus met de zeer goedkope reizen, fist in het hoogseizoen, de krenten uit hun pap ^alde. Omdat zij meenden dat Interbus, noch de psondernemingen die voor Interbus werken over p nodige vervoersvergunningen hiervoor be- [hikten, spanden zij het geding aan. De rechter maalde dat Interbus, als organisator, helemaal fen vergunning nodig heeft en dat de busonder- pmingen de benodigde vergunningen hadden ngevraagd. Jongen probeert uit hoe snel de brandweer blust: 800.000gulden schade HEERLEN Dankzij een tipgever heeft de ge meentepolitie van Heerlen gisteren een elfjarige jon gen uit die plaats aangehouden, die na langdurig ver horen bekende woensdagavond brand te hebben ge sticht in een magazijn van een handel voor huishou delijke apparaten. Dit is gisteren door de Heerlense politie bekendgemaakt. Samen met een zestienjarige vriend verschafte hij zich toegang tot het pand door binnen te klimmen via een kapot raam. Daar staken zij op de eerste verdieping rollen papier en katoen en op de parterre dakbedekking in brand. Hij deed dit om eens te zien hoe snel de brandweer het vuur ge blust zou hebben, aldus een woordvoerder van de po litie. De schade bedroeg ruim 800.000 gulden. Proefschrift: Nieuwe normen voor inkomensverdeling noodzakelijk UTRECHT Onaangename werkomstandigheden worden vaak ondergewaardeerd, terwijl aan de an dere kant bijvoorbeeld de hoogte van het oplei dingsniveau te duur wordt betaald. Dit zegt drs. P.J. van Wijngaarden in zijn proefschrift over in komensverdeling, waarop hij vandaag tot doctor in de sociale wetenschappen promoveerde aan de rijksuniversiteit in Utrecht. Van Wijngaarden be pleit een nationaal functiewaarderingssysteem dat de inkomensnormen vaststelt voor alle soorten werk: bij de overheid, in het bedrijfsleven, voor vrije beroepen en zelfstandigen. Een commissie van „wijze mannen" zou daarvoor landelijke func tienormen moeten bepalen. Culturele, economische, sociale en technologische veranderingen maken die verandering noodzakelijk, zo wel omwille van de rechtvaardigheid als vanwege economische doel matigheid, aldus Van Wijngaarden. HELMOND Ruim 1500 mannen en vrouwen heb ben gisteravond in Helmond deelgenomen aan een homo-demonstratie. Die demonstratie vond plaats als reactie op de openlijke geweldplegingen afgelo pen zaterdag in Amersfoort tijdens de landelijke ho momanifestatie en tegen het ontslag van de lesbische onderwijzeres Toos van de Hurck. Zij zou zijn ont slagen omdat zij openlijk uitkwam voor haar sexue- le geaardheid. Een woordvoerder van het COC, de vereniging van homofielen, wees nogmaals op de noodzaak om een onderzoek te laten instellen naar de oorzaak van agressie tegen homo's. Mr. A. Slob, voorzitter van het landelijk CDA-overleg homofilie wijt de rellen rond de demontratie in Amersfoort aan het „aanstootgevend optreden" van de demon stranten zelf. Voor miljoen aan gestolen juwelen terug GEMERT De marechaussee en de politie hebben gisteren in Ge- mert een partij gestolen juwelen ter waarde van een miljoen gul den teruggevonden. De sieraden lagen, met de prijskaartjes er nog aan, begraven op het bedrijfster rein van één van de drie verdach ten, die eerder deze week zijn aan gehouden. Twee verdachten, 21 en 20 jaar oud, hebben al bekend. De derde, de 42-jarige vader van de 21-jarige, is de eigenaar van het bedrijfsterrein. Eén van de jon gens had de plek aangewezen. De juwelen waren vorig jaar april in Bergen op Zoom gestolen uit de auto van een vertegenwoordiger. (fan een onzer verslaggevers) 1SSEN Het kon wel |ens een lange hete zomer borden voor Assen. Na jen fors aantal huiszoe kingen en arrestaties bin- len de Zuidmolukse ge- tieenschap is daar de temming tot het nulpunt (edaald. Gisteravond gaf >en deel van die gemeen- Ichap uiting aan de onvre- |e over de huidige situatie oor voor het Asser poli- Sebureau te protesteren. 3et begon allemaal met een (chietpartij op de Ringweg Minimumprijs melk |aat niet omhoog DEN HAAG Minister Ter- puw (Economische Zaken) wil |e minimumprijs voor melk iet optrekken. Dit heeft hij e Kamer laten weten in ant ioord op vragen van het ka nerlid Van Muiden (CDA) jver acties van melkhandelen m een hogere melkprijs te [rijgen. Melkhandelaren .kun nen te weinig winst op melk maken om aan de deur te blij ven bezorgen. Steeds meer Kandelaren leggen het loodje. Volgens Terlouw stelt de on- Bernemer zich echter bewust ifhankelijk van onzekere uit komsten van zijn ondernemer- chap. rond Assen. Daar werd een politieauto in een hinderlaag gelokt en met een .22 automa tisch wapen onder vuur geno men. Onmiddellijk na de schietpartij startte een politie onderzoek dat zich met name richtte op de Zuidmolukse woonwijk vlakbij de plaats waar de auto beschoten werd. Vijftien Zuidmolukkers wer den gearresteerd. Er werden drie vuurwapens gevonden. Deze week bereikte de onvre de in de Zuidmolukse gemeen schap een voorlopige climax, toen de politie een inval deed in het afkick-collectief Masi- un, een centrum dat zich voor namelijk richt op Molukse verslaafden. In Masiun ver richtte de politie huiszoeking en vond daar twee vuistvuur wapens. Daarna werden de huizen van de bestuursleden doorzocht. De ontwikkelingen sinds de beschieting van de politiewa gen hebben de verhoudingen tussen de grote Zuidmolukse gemeenschap en Assen flink verstoord. Er is, vooral na de inval in het afkick-centrum, een sfeer ontstaan die wortelt in wederzijds onbegrip, ver warring en wantrouwen. De Zuidmolukse gemeenschap vindt bijvoorbeeld dat de poli tie wel erg selectief te werk gaat bij haar onderzoek. Zij re deneert: „Er wordt alleen en direct naar Molukkers geke ken". Een opmerking die de Asser politie afdoet met: „On zin". Het conflict is ontstaan uit een aantal slepende affaires. Ten eerste is er nog steeds de ge meentelijke nota 'Molukkers in Assen' die ongebruikt ligt. Gewacht wordt op een Moluk se reactie op die al twee jaar oude nota. Die reactie blijft uit omdat de Molukse gemeen schap vindt dat het werk nog al rammelt. Zolang die reactie er echter niet is, ontwikkelt Assen geen beleid gericht op Molukkers en dat steekt zowel de gemeente als de Molukse gemeenschap. Dan is er de OJC-affaire, de zaak rond de stichting van een Open Jonge ren Centrum in Assen. Dat centrum moet met veel geld van CRM uit de Molukken-pot worden opgezet en dat geld wordt gegeven omdat het cen trum mede gericht moet zijn op jonge Molukkers. De Mo lukse gemeenschap ziet niets in zo'n centrum dat betaald wordt met minderheden- geld en een, naar het zich laat aan zien, algemene voorziening wordt. De Molukse wijkraden hebben dan ook negatief gere ageerd op het centrum. De As ser gemeenteraad is er aan voorbijgegaan en heeft haar steun eraan gegeven. Het ge volg is onvrede in de wijk en in de wijkraden want die heb ben het idee gekregen, dat hun advies er niet zo veel toe doet. Vervolgens is er een fors aan tal sociaal economische proble men in de Zuidmolukse ge meenschap. De grootste Mo lukse wijk in Assen verkrot en begint langzamerhand uit te puilen. Uitbreiding van de wijk komt er echter niet om dat Domeinen de huizen bezit Zuidmolukkers demonstreerden gisteravond voor het Asser politiebureau tegen het opsporingsbeleid. en de plaatselijke woning- slechte toekomstperspectieven, bouwstichting de huizen erom- Door die grote werkloosheid heen. Verder is de werkloos- heeft de bevolkingsgroep een heid onder de Molukkers erg laag gemiddeld inkomen, schrikbarend hoog. Vooral Dan is er nog de geweldige so- ww voor de jongeren betekent dat ciaal-economische achterstand besef dat zij hoe dan ook ach vaak een fors drugverbruik en van de Zuidmolukse gemeen- terblijft. schap. Als er geen tekenen ko men die wijzen op een verbe tering in de toekomst, blijft in Assen een complete bevol kingsgroep rondlopen met het Mare Hollanders temidden van materiaal waarmee hij zijn hobby beoefent. Been opgevist Amsterdam uit het wa- [er van de Amsterdamse Cru- Ijuiuskade is gisteren een afge hakt been opgevist. Het gaat hier hoogstwaarschijnlijk om een restant van het in stukken gesneden lijk dat vorige week in het Flevopark is gevonden. De vermoedelijke dader, een 37-jarige huisgenoot van het 24-jarige slachtoffer, zegt dat hij de man na een ruzie heeft neergeslagen en pas later- tot de ontdekking kwam dat de man was overleden. Om zich van het lichaam te ontdoen sneed hij het in stukken, die hij in plastic zakken verpakte. (Van onze parlementaire redactie) EN HAAG Het rap- dat de commissie 'agner deze week heeft litgebracht en waarin on- lermeer gepleit werd oor het loslaten van de iestaande koppelingen :ussen de lonen, het mini- umloon, de ambtenaren- larissen en sociale uitke ringen mag geen basis zijn oor de komende kabi- etsformatie en de begro- ing voor 1983, zoals mi- ister-president Van Agt orige week vrijdag ver- laarde. it heeft D'66-voorman Ter louw gezegd bij de presentatie van het verkiezingsprogram ma van zijn partij. Naar zijn mening moet er bij de komen de kabinetsformatie gepraat worden op basis van de ver schillende partijprogramma's en niet op basis van het plan- Wagner. D'66 kiest bewust voor het bevriezen van de lo nen voor vier jaar onder gelij ke belastingsverlaging omdat de positie van de laagstbetaal den daarmee beschermd wordt. In het plan Wagner is dat niet zo. „Wij willen aan de koppeling tussen minimum loon en sociale uitkeringen vasthouden", aldus Terlouw, die toegaf dat dit D'66 bindt aan de PvdA. Tegenover de ongerusten in zijn partij verklaarde Terlouw: „Ik wil niet nog een keer met gebonden handen praten. Wij kunnen het ons niet meer ver oorloven andere partijen uit te sluiten". Daarom herhaalde hij op te zullen stappen als het verkiezingscongres op 17 juli een combinatie met CDA en VVD uitsluit. Hij wil ook niet in de Tweede Kamer terugke ren als hij geen lijsttrekker wordt. Het hoofdbestuur van D'66 is begonnen andere kandidaten voor de post van lijsttrekker te zoeken als Terlouw mocht op stappen. De Alphenaar Harry van Woerd?n, lid van de pro vinciale staten van Zuid-Hol land, wil zich kandidaat stel len. Hij vindt dat D'66 zich niet tevoren moet binden aan de PvdA. HEINO Nauwelijks te rug van een natuurkunde- olympiade in Duitsland vertrekt de 18-jarige Mare Hollanders uit Heino mor gen naar het Zweedse Stockholm om daar mee te doen aan een chemie- olympiade. Met drie ande re kandidaten zal Mare daar Nederland vertegen woordigen. Hij heeft goe de hoop op een prijs. In Duitsland werd hij 57ste van de 84 deelnemers. „Maar ja, het was dan ook de eerste keer dat Neder land daar meedeed. We konden ons nauwelijks voorbereiden. Van de vijf opgaven kon ik er twee maken. Vooral omdat ik van de rest de formules niet kende". Mare heeft dit jaar eindexa men Atheneum gedaan aan het Floris Radewijncollege in Raai te. Hij slaagde met een tien, vijf negens en een acht. „Ik heb er nooit veel moeite mee gehad", zegt hij beschei den, „als je ergens goed in bent, vind je het ook leuk". Marc, die geologie wil gaan studeren, werd uit meer dan 150 kandidaten voor Stock holm geselecteerd. „Ik ver wacht meer een soort vakantie met weinig scheikunde", ver telt hij. „Dat lijkt me erg leuk. Per slot van rekening leef ik maar een keer. Ik wil wel wat van de wereld zien". Overigens kreeg hij enige tijd geleden op de Franse ambassa de een prijs voor een van de tien beste Franse opstellen in een wedstrijd van Alliance Frangaise. Zijn enige misluk king tot nog toe is de wiskun- de-olympiade geweest. „Ik heb wel meegedaan, maar ik kwam niet verder dan de eers te ronde. Wiskunde vind ik ook niet zo leuk. Het is zo droog. Natuurkunde en schei kunde, daar kun je je iets bij voorstellen". HAL wil ontslag officieren „Prinsendam" ROTTERDAM De kanton rechter in Rotterdam heeft gisteren het verzoek van de Holland Amerika Lijn behan deld om de kapitein en drie officieren van de „Prinsen- dam" te mogen ontslaan. Ka pitein Wabeke en vier officie ren van de Prinsendam wer den in december vorig jaar door de Raad voor de Scheep vaart in Amsterdam schuldig bevonden aan de ondergang van het cruiseschip, dat in ok tober 1980 in de buurt van Alaska zonk nadat er brand in de machinekamer was uitge broken. Eén officier heeft in middels zelf ontslag genomen. De anderen zijn in hoger be roep gegaan. De ontslagzaak, waarin over enkele weken een uitspraak wordt verwacht, diende achter geslotep deuren. DEN HAAG Het aantal leerlingen bij het gewoon lager onderwijs is in de periode van januari 1980 tot ja nuari 1981 gedaald met 46.500 tot 1.330.300, zo heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) berekend. Het aantal scholen waar zij terecht kunnen nam in de zelfde periode toe met 42 tot 8727. Het aantal onderwijzers op die scholen op full-time basis nam af met 630 tot 53.220. Het doubleren kwam volgens het CBS in 1980 het meest in het eerste leerjaar voor: 7,3 procent van de jongens en 3,9 procent bij de meisjes. Beide cijfers liggen iets ho ger dan in 1979. Het doubleren nam in de hogere leerjaren gelei delijk af. Na de lagere school ging in 1980 ruim zestig procent van de jongens naar het algemeen voortgezet onderwijs (mavo, havo, vwo) en de rest naar het lager beroeps onderwijs. Bij de meisjes bedroegen die percentages respectievelijk 73 en 26, zo berekende het CBS DORDRECHT Het moet de politie mogelijk worden gemaakt om bij grote fraudezaken een deel van de door haar voor het onderzoek gemaakte kosten in re kening te brengen. Dat meent het hoofd van de justitiële dienst van de Rijkspolitie in het district Dordrecht. Hij vindt het „bij zonder onbevredigend dat op de politiekosten bezui nigd wordt terwijl bij bijvoorbeeld koppelbazenzaken miljoenen guldens nagevorderd wordt door de belas tingdienst". In grote fraudezaken wordt enorm veel tijd, energie en mankracht geïnvesteerd. Daar staat te genover dat overwerk niet meer in geld in geld mag worden vergoed, maar in tijd moet worden verrekend. De toenemende criminaliteit, en met name de vijf moorden waarmee Amsterdam onlangs in kort tijdsbestek is geconfron teerd, hebben de hoofdstedelijke politie voor grote organisatori sche en financiële problemen geplaatst. Vooral de groep ernstige delicten is dermate overstelpt met werk, dat het budget waaruit de overuren moeten worden betaald al is opgesoupeerd. Dat heeft een woordvoerder van de Amsterdamse politie meege deeld. Vanuit het korps is al vaak aangedrongen op uitbreiding met 1000 man, maar het ministerie van binnenlandse zaken wil daarvoor geen geld geven. DEN HAAG Minister Deetman heeft gisteren in Den Haag de eerste diploma's voor het Middelbaar Dienstverlenings- en Gezondheidszorg Onderwijs (MDGO) uitgereikt. Daartoe waren de ongeveer zeven tig geslaagden naar het ministerie gekomen. Officieel kregen ze nog het diploma middelbaar huishoud- en nijverheidsonderwijs en pedagogisch onderwijs. De nieuwe onderwijsvorm MDGO, die een dertigtal be staande beroepsopleidingen moet gaan omvatten, wordt pas op 1 augustus 1984 wettelijk ingevoerd. „Van nu af kunnen de gediplomeerden er mede voor zorgen, dat de nieuwe naam MDGO een begrip wordt voor de goede kwali teit van het onderwijs", aldus Deetman. „Er moet vertrouwen ontstaan in het nieuwe onderwijs en dat ontstaat niet zo maar", meende hij. De minister kondigde ook aan zeer binnenkort een brief te sturen aan de werkgevers- en werknemersorganisaties bij het overleg over collectieve arbeidsovereenkomsten, die van belang zijn voor het MDGO. Hij zal hen vragen de diploma's van de nieuwe opleidingen zo spoedig mogelijk te erkennen. Minister Deetman werd bij de uitreiking van de eerste middelbare diploma's dienstverlening verrast met een dansje door enkele geslaagden. KNMI-DE BILT - Een hoge- drukgebied dat enkele dagen geleden boven de Golf van Biscaje ontstond en dat giste ren boven Zuid-Duitsland aan kwam trok zich vandaag terug op de Balkan. De invloed van dit hogedrukgebied op ons weer is betrekkelijk gering ge weest. Alleen vanmorgen viel een weersverbetering te con stateren, waarbij de tempera tuur met name in het zuiden van het land snel opliep. Tege lijkertijd kwam boven Mid den-Frankrijk een onweerssto ring tot ontwikkeling, die in de loop van de dag naar het noorden opdrong. Morgen is deze onweersstoring ons land gepasseerd en wordt het wat koeler. Het blijft de komende dagen overigens wisselvallig met enkele buien Eindhoven regen 18 15 1 m Den Helder rw.bew. 18 15 2 m Lh. R'dam rw.bew. - 14 1 m Twente regenb. 19 140.4 m Vllssingen regen 17 15 lm Z.-Limburg regenb. 19 150.8 m Aberdeen l.bew. 21 9 0 m Athene l.bew. - 0 0 m Barcelona regen 27 22 0 m Berlijn l.bew. 21 140.1 m Bordeaux l.bew. 30 18 0 m Brussel regen 21 150 3 m Frankfort h bew. 22 11 Om Genéve h.bew. 25 12 0 m Helsinki zw.bew. 14 10 16 rr Innsbruck l.bew. 24 12 0 rr Klagenturt rw.bew. 24 13 0 rr Kopenhagen l.bew. 20 10 - rr Lissabon l.bew. 30 15 0 it Locarno zw.bew. 27 16 0 it Luxemburg h.bew. 21 13 0 n Madrid rw.bew. 37 19 1 rr Parijs rw.bew. 27 180.1 Rome onbew. 27 17 0 Split onbew. 29 17 0 Stockholm regen 13 100 4 Wenen zw.bew. 22 11 0 Zurich l.bew. 24 11 0 Casablanca rw bew. 21 - onbew. 34 21

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9