„Heath lanceert op premier Thatcher" Prins Rainier verandert Monaco van speelhol in moderne staat dient in Turkije ;falkland)-oorlog in lagerhuis Egypte: Haig gaf toestemming voor invasie I VS: Sovjet-Unie heeft 50 SS-20 erbij BUITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 2 JUU 1982 PAGINA 7 Prins Rainier regeert nu 33 jaar over Mo naco, de stadstaat die onder zijn lei ding is veranderd van een groot speel hol in een moderne wereldstad. (Van onze correspondent Jan Drummen) MONTE CARLO Deze zomer viert prins Rainier van Mo naco zijn 33e verjaardag op de troon van het miniatuur-vor stendom en in deze 33 jaar heeft hij drie maal voor zijn rijk moeten vechten, discreet, tactvol en zonder conflict-dreige menten. De 33e verjaardag van de troonsbestijging is niet al leen een chronologisch feit, maar ook de tevreden vaststelling dat Rainier aan het hoofd staat van een land dat geen schul den heeft, praktisch geen werkloosheid, geen (persoonlijke) belasting, het vermoedelijk allerlaagste misdaadpeil van de wereld, een uitzonderlijk hoge levensstandaard en uitstekende betrekkingen met zijn buurland (en beschermer) Frankrijk. Monaco is natuurlijk niet meer wat het was. Rond de haven rijzen wolkenkrabbers bijna tot de hoogte van de „moyenne corniche", die Nice met Italië verbindt en hotels en zakenpan- den hebben de eertijds groene heuvelen volkomen „opgevre ten". In 1956 kwam prins Rainier in conflict met de Hoge Raad van zijn vorstendom, die zich verzette tegen de uitbrei ding en modernisering van de stad en Monte Carlo wilde be houden zoals het was: een soort dromerig en elegant museum van witte villa's en herenhuizen, bewoond door meer dan wel gestelde lieden en het geheel gefinancierd door het legendari sche casino. Natuurlijk: ook Rainier zou liever hebben gezien dat het dwergstaatje zijn „fin de siecle"-karakter had behouden, maar economisch zou dit fnuikend geweest zijn; kort daarop begon nen internationale en multinationale firma's vestigingen in de stad-staat te stichten. Terwijl de burgers vrij van belasting ble ven, werd op de ondernemingen en bedrijven belasting gehe ven, maar aanzienlijk minder dan overal elders. Belasting Voor de ontwikkeling van de stad werden 30 hectaren Mid dellandse Zee drooggelegd. Daarop moest een deel van het Monaco van de 20e eeuw opgetrokken worden. Daarnaast be steedde de prins grote aandacht aan de strijd tegen de veron trustende vervuiling van de Middellandse Zee. De vestiging van een groot aantal Franse bedrijven om belasting te ontdui ken, wekte de toorn van president Charles de Gaulle en het kwam tot een gespannen verhouding tussen Parijs en Monte Carlo. Het geschil werd na enkele maanden in der minne ge schikt, maar in M.C. wonende Fransen genieten sindsdien geen vrijstelling van belasting meer. De betrekkingen tussen het dwergstaatje en zijn grote beschermer zijn intussen weer warm en hartelijk. k Maar de problemen voor het vorstendom waren niet ten ein de: de Griekse scheepvaartmagnaat (wijlen) Aristoteles Onas- sis had zich min of meer in het koppige hoofd gezet heel het vorstendom op te kopen. Hij kocht een meerderheid van de aandelen in de „Societe des Bains de Mer", de vennootschap die de meeste en voornaamste hotels en het roemruchte speel- casino in handen heeft en wilde van daaruit zijn invloed als een olievlek over heel het dwergstaatje uitbreiden. Het kwam tot een bijna persoonlijke zenuwenoorlog tussen de prins en de reder, die uiteindelijk door de eerste gewonnen werd. Troonopvolger De troonopvolger van het uit 1070 stammende geslacht van de Grimaldi's is de 24-jarige Albert, die, als hij zijn vader zal op volgen, de enige Europese monarch zal zijn met Amerikaans bloed; zijn moeder is immers Amerikaanse, terwijl hijzelf een groot deel van zijn studie in de VS verricht heeft. Prins Rai nier, die volgend jaar 60 wordt, heeft al te verstaan gegeven dat hij ten gunste van zijn zoon zal aftreden als hij de overtui ging heeft dat deze rijp voor zijn taak is. De constitutie van Monaco staat de vorst namelijk toe „ten gunste van een recht streekse afstammeling af te treden indien hij dat wenselijk acht". Maar Rainier is nog niet van oordeel dat zijn taak geheel en al ten einde is: hij is er in zijn 33 jaar regeren in geslaagd zijn land (zoals hij het uitdrukt) „te veranderen van een speelhol, waarin nagenoeg iedereen van de roulette leefde" in een mo derne staat, waar nog maar drie procent van de bevolking haar inkomen uit de casino-activiteiten trekt en de rest „nor maal" uit andere bronnen en ondernemingsbelasting. „Alles is nog niet volmaakt," zo heet het in Monte Carlo, „de wereldcri sis doet zich ook bij ons gevoelen, maar de toekomst is niet somber". Vertrouwelijk voegt men daaraan soms toe. dat het socialistische experiment in Frankrijk, dat momenteel zijn eerste grote en misschien beslissende crisis doormaakt, het vorstendom enigszins besmet heeft, ofschoon, zoals het heet, „wij in verregaande mate tegen dit soort aandoeningen geïm muniseerd zijn...". ■)EN HAAG Nederland heeft gistermorgen bij de Europese Jommissie voor de rechten van de mens in Straatsburg een placht ingediend tegen Turkije, zo heeft het ministerie van bui tenlandse zaken in Den Haag meegedeeld. Ook de vertegen woordigers van Denemarken, Frankrijk, Noorwegen en Zweden lebben de commissie verzocht na te gaan in hoeverre de berich tten over ernstige schendingen van de Europese conventie over rechten van de mens, die ook door Turkije is ondertekend, Mist zijn. de klacht gegrond wordt bevonden, kan dit er toe leiden ■at Turkije, evenals het Griekenland van de kolonels, geen deel ■ïeer kan uitmaken van de Raad van Europa, een samenwer- tingsorgaan van ruim twintig westerse landen. Sinds de militaire staatsgreep van bijna twee jaar geleden zijn lerhaaldelijk berichten verschenen over tienduizenden arresta- aes om politieke redenen en dood door marteling van gevange nen. Politieke partijen en vakbonden zijn verboden, de pers is ■ekneveld. *e Turkse premier Bulent Ulusu, heeft vorige week de landen Sie een klacht tegen Ankara overwogen, gewaarschuwd dat aeze klacht hun betrekkingen hun klacht met een Turkije waar ,jje democratie zal zijri hersteld, zou kunnen schaden. Maar het gd'urkse bewind heeft nog niet met zoveel woorden gezegd dat zijnet zich uit de raad zal terugtrekken indien een klacht wordt rdngediend, of indien de commissie voor de mensenrechten na jen onderzoek dat geruime tijd zal vergen constateert dat de gegrond is. Prinses Diana opnieuw bedolven onder cadeaus LONDEN Prinses Diana van Wales bezorgt de Britse posterijen handenvol werk. Tien dagen geleden, na de geboorte van zoon William, moesten duizenden brieven, kaarten en cadeautjes naar het St. Mary's ziekenhuis in Londen worden gebracht. Gisteren, op de 21e verjaar dag van de prinses, werden bij Kensington Palace op nieuw tientallen postzakken vol brieven, kaarten en pak jes bezorgd. De verjaardag werd in huiselijke kring ge vierd. Bondsrepubliek telt meer dan 20.000 rechts-extremisten BONN In de Bondsrepubliek zijn 73 rechts-extremistische organisaties actief. Bij elkaar hebben zij meer dan 20.000 leden. Dit blijkt uit een rapport van de Westduitse binnenlandse vei ligheidsdienst. Het aantal neo-nazisti- sche groeperingen bedraagt negen tien, met samen meer dan 1.250 leden. Volgens het rapport zijn er zeker 220 rechts-extremisten, die „er niet voor terugdeinzen geweld te gebruiken om hun neo-nazistische idealen te verde digen". Ook wordt gewezen op een zich ontwikkelend „internationaal fascisme", dat steeds vaker tot crimi nele acties overgaat om aan wapens en geld te komen voor hun aanslagen. .AANKLACHT TEGEN REGERING VS 2JÏEW YORK De families van de vier Amerikaanse klooster- vjingen die in december 1980 in El Salvador, waarschijnlijk door i. (eden van de Nationale Garde, werden vermoord, hebben een inklacht ingediend tegen het Amerikaanse ministerie van bui- nlandse zaken. Het departement wordt ervan beschuldigd do- imenten over de dood van het viertal achter te houden. Vol- :ns de advocaten van de families is het onderzoek van het mi- isterie, waaruit bleek dat de Salvadoraanse overheid niets met moord te maken zou hebben gehad, „niet onafhankelijk en loeltreffend" uitgevoerd. rRANSE MINISTER AAN ..EIBAND COMMUNISTEN MRUS Het openbaar maken van een compro mitterend telefoongesprek tussen de communisti- fche Franse minister van gezondheid Jack Ralite Vï\ de algemeen secretaris van de communistisch georiënteerde vakbond CGT, Henri Krasucki, leeft geleid tot tumult in de Franse Nationale Vergadering. Premier Pierre Mauroy weigerde te ntwoorden toen hij tijdens het vragenuurtje door |e oppositie werd aangesproken over de door het echtse weekblad Minute gepubliceerde tekst. Jaarop verlieten de in de oppositie zijnde gaullis- en en aanhangers van Giscard uit protest de zaal. Jit het door het weekblad Minute afgeluisterde en gepubliceerde telefoongesprek tussen de twee ommunisten viel af te leiden dat de minister zich ls een duidelijke ondergeschikte gedroeg jegens e vakbondsman, die hem adviseerde bepaalde Jannen uit te voeren. Generaal Bignone tekent de verkla ring, waarin hij tot president van Ar gentinië wordt benoemd. President Argentinië belooft hervormingen BUENOS AIRES Generaal Rey- naldo Bignone, die gisteren werd geïnstalleerd als nieuwe president van Argentinië, heeft in een toe spraak voor radio en televisie ingrij pende sociaal-economische hervor mingen aangekondigd. Hij vroeg de medewerking van de bevolking om het land voor te bereiden op de overgang, in het voorjaar van 1984, van een militaire naar een burger regering. Verder herhaalde hij dat politieke partijen nu weer zijn toegestaan. Uit protest tegen de benoeming van Bignone liet de luchtmacht bij de beëdiging van de nieuwe president verstek gaan. BRUSSEL De Sovjet-Unie heeft sinds maart vijftig SS-20-raketten ten westen van de Oeral gestationeerd. Daarmee is het totale aantal van deze met drie atoom koppen uitgeruste raket in de Sovjet-Unie gestegen tot 315. Dit heeft de Amerikaanse onderminister voor Euro pese zaken, Richard Burt, gisteren verklaard tijdens een NAVO-bijeenkomst. Burt beschuldigde de Sovjet-Unie van het doen van misleidende verklaringen. De Russi sche president Leonid Brezjnev zei in maart dat er geen nieuwe SS-20-raketten meer zouden worden geplaatst. Daar kwam nog bij dat Brezjnev in mei zei dat de plaat singsstop ook inhield dat de voorbereidingen voor de plaatsing van deze raketten waren gestaakt. Het Russi sche persbureau Tass heeft de Amerikaanse verklaring als een „kwaadaardige leugen" van de hand gewezen. „Honey-Moon" ty e! (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britse premier Margaret That cher heeft gistermiddag in iet Lagerhuis geheel on verwacht (Falkland)-oor- og gevoerd met haar stugge Conservatieve voorganger, ex-premier Edward „Ted" Heath. J)eze laatste bekritiseerde je premier zo erg, dat ze ha afloop van een scherpe Woordenwisseling even gaan zitten om een slokje water te drinken. Een olijkerd op de La- bour-banken riep haar toe: „Neem een as Thatchers Staalblauwe ogen probeer deze onverlaat in te te boren. Een ande- re afgevaardigde wenste "Heath van harte geluk, omdat hij „een Exocet-ra- ,.ket had gelanceerd op zijn aartsvijandin Margaret Thatcher". Aanleiding tot de ruzie was ®het feit, dat premier Thatcher een officiële com- Jnissie. van onderzoek samen die tegen Kerstmis moet achterhalen hoe de Falkland- is ontstaan. Verwacht dat Thatcher volgende dinsdag in het Lagerhuis samenstelling en de be voegdheid van haar commissie wereldkundig zal maken, tyooral de socialistische opposi te is gekant tegen Thatchers 'voornemen om de nog niet be- -Jcende leden van de commissie ipdracht te geven een periode /an zeventien jaar te door- buffelen. Labour, de Libera len en de SDP vinden, dat de Commissie zich zal moeten be perken tot het onderzoek van recente gebeurtenissen, die de laatste jaren rechtstreeks ge leid hebben tot de Argentijnse invasie en de daaruit voort vloeiende Falkland-oorlog. Eigen schouders Maar het is duidelijk, dat Thatcher de verantwoordelijk heden probeert te spreiden. Hoe verder de commissie kan teruggaan in het verleden, hoe minder aansprakelijkheid op haar eigen schouders zal rus ten. Dat de Falkland-eilanden vóór de crisis te weinig econo mische hulp van Groot Brit- tannië kregen, en dat zij niet afdoende verdedigd werden tegen een mogelijke Argentijn se overrompeling, was niet al leen de schuld van ex-minister van buitenlandse zaken Lord Carrington. en minister van defensie John Nott. Carrington heeft daarvoor ontslag genomen; Nott, die zijn voorbeeld wilde volgen, werd door Thatcher verzocht aan te blijven. De premier, die zelf even schuldig was als haar mi nisters, wist zich' te redden door snel een Falkland-oorlog te beginnen. Na enkele weken maakte deze haar zo populair, dat ze het haast niet kon gelo ven. Nu Margaret Thatcher het top punt van haar populariteit be reikt heeft, wil zij vanzelfspre kend de pret niet bederven door een officiéél onderzoek op touw te zetten, dat de eigen regering in discrediet zou kun nen brengen. Het plannetje om de onderzoekers te laten snuf felen in officiële documenten, waarvan sommige uit 1965 da teren, brengt Thatcher echter op het terrein van niet minder dan vijf illustere voorgangers, die het tijdelijke nog niet met het eeuwige verwisseld heb ben. Eén van deze heren is Edward Heath. Deze zure vrijgezel, die in de jaren zeventig als leider van de Britse Conservatieven vervangen werd door Marga ret Thatcher, lust haar sedert dien rauw bij zijn ontbijt. Onderzoek „Als u voor het officiële on derzoek wenst terug te gaan tot in 1965, zal het betamen dat u mij, als gewezen pre mier, daarover van te voren had geraadpleeg", blafte Heath gistermiddag plotsklaps in het Lagerhuis. „Net zoals de oppo sitieleiders van nu, hebben de vijf regeringsleiders van vroe ger dan recht van inmenging. Ik zou trouwens wel eens wil len weten, waar de huidige premier het recht vandaan haalt om haar neus te steken in de politiek en de bestuurs zaken van vroegere regerin gen?". De socialisten, Liberalen en SDP'ers op de oppositiebanken hielden hun buik vast van ple zier, terwijl de meeste Conser vatieven aan de overkant woe dend begonnen te brullen. Premier Thatcher werd wit van razernij. Als ze het ge kund had, zou ze Edward He ath ter plekke doodgebliksemd hebben. Heath liet zich echter niet inti mideren. „Hebt u de andere premiers misschien wel ge raadpleegd?", vroeg hij bij tend. „Ik heb in elk geval niets van u gehoord. Het kan mij niet schelen dat u laat on derzoeken wat mijn regering destijds uitgespookt heeft, maar u hebt niet mijn toestem ming gevraagd om te kunnen beschikken over papieren, da terend van 1970 tot 1974, die nog steeds gedekt zijn door de 30-jarige regel". Volgens bedoelde afspraak kunnen regeringsdocumenten 30 jaar lang niet doorgenomen of gepubliceerd worden zonder toestemming van de betrok ken gewezen ministers, wan neer die nog in leven zijn. He ath besloot zijn rechtstreekse aanval op Thatcher door er spinnijdig aan toe te voegen, dat hij geen vertrouwen kon stellen in het officiële Falk- land-onderzoek, gepland door een premier, die er niet voor terugdeinst om zich op een on heuse manier uit te spreken over het werk van zijn vroege re regering. De socialisten juichten de Conservatieve ex- premier uitbundig toe. Lagerhuis op stelten De premier probeerde Ted He ath op treffende wijze van ant woord te dienen. Ze zei, dat het niet onredelijk was beken de feiten uit de jongste tijd te vergelijken met gegevens van vroeger, die totnutoe onbe kend waren. Dat is vooral be langrijk in verband met de re laties tussen Groot Brittannië en Argentinië vroeger en tot kort voor de Falkland-crisis, zei Thatcher. Ze beweerde, dat ze als regeringsleidster niet verplicht is gewezen premiers vergunning te vragen om hun oude documenten te zien. „Maar ik zou het beleefdheids halve wel doen", zei premier Thatcher spinnijdig. „Het zou mij verbazen wanneer iemand mij die toestemming zou wei geren". Het Lagerhuis stond minuten lang op stelten. In de wandel gangen zeiden trouwe vrien den van de Conservatieve ex- premier: „Het is jammer, dat hij door zijn aanval op That cher oude wonden opnieuw geopend heeft". In Madison Square Garden in New York zijn gisteren 4.150 jonge mannen en vrouwen van de „Verenigingskerk" van de omstreden Koreaan Sun My- ung Moon in het huwelijk ver bonden. De paren waren af komstig uit vierenvijftig landen. Eén aanstaande bruid was en kele dagen geleden door de ouders „ontvoerd" en kon dus niet aan de bijeenkomst deel nemen. Het huwelijk is zeer belangrijk binnen de beweging van „messias Moon", die zelf met zijn vrouw het „ware ou derpaar" vormt. Beiden zijn zonder zonde en dat worden ook hun geestelijke nakomelin gen wanneer zij hun huwelijk door Moon laten bevestigen. KAIRO Egypte heeft gisteren op niet mis te verstane wijze kritiek geleverd op de rol die de Amerikanen tot nu toe in de Libanese kwestie hebben gespeeld. Het land heeft de afgetreden Amerikaanse minister Haig ervan beschuldigd toestemming te hebben gegeven voor de invasie in ruil voor Israëlische steun voor het geval hij zich in 1984 kandidaat zou stellen voor het Amerikaanse presidentschap. De Egyptische minister van bui tenlandse zaken Boutros Ghali vertelde dit nadat president Reagan eerder op een persconferentie had verklaard dat de Ver enigde Staten evenzeer door de invasie werden verrast als alle andere landen. Boutros Ghali verklaarde verder dat Egypte de militaire neder laag van de PLO wil omzetten in een diplomatieke overwin ning. Daarvoor zal het zich voornamelijk binnen de Verenigde Naties inzetten, zo zei Ghali. Egypte probeert verder te profite ren van zijn goede banden met de Verenigde Staten om dit land van de noodzaak van een dialoog tussen de (in Libanon) betrok ken partijen te doen inzien en ervan te overtuigen dat geweld niets oplost, aldus Boutros Ghali. Egypte, een van de landen waar de Palestijnen zich na terug trekking uit Beiroet zouden kunnen vestigen, heeft als voor waarde daarvoor gesteld dat er eerst een Palestijnse regering in ballingschap opgericht moet worden. Het officiële Egyptische persbureau Mena meldde uit verantwoordelijke politieke krin gen in Kairo te hebben vernomen dat „er geen sprake van kan zijn" dat de PLO-leiding of organisatie in hun huidge structuur naar Egypte kunnen komen. Een andere voorwaarde van Egypte is dat de te vormen rege ring een legitiem politiek lichaam is, dat gemachtigd is met in ternationale organisaties te onderhandelen, de aspiraties van het Palestijnse volk naar buiten brengt en zijn rechten verdedigt. Amnesty International, de organisatie die opkomt voor de men senrechten, heeft een beroep op Israël gedaan over alle in Liba non gevangen genomen personen rekenschap af te leggen en hun rechten te eerbiedigen. Met een verwijzing naar berichten over het folteren van gevangenen roept de organisatie premier Begin van Israël op alle doeltreffende en „waarneembare" maatregelen te nemen. De Libanese christelijk-falangistische leider Bashir Gemayal is gisteren in het Saoedi-Arabische Taif aangekomen op uitnodi ging van een Arabische commissie die zich over de Israëlishe invasie in Libanon buigt. Na het vertrek van de Israëliërs zou den de Falangisten onder leiding van Gemayel een belangrijke rol kunnen spelen in het bestuur van Libanon, zo wordt alge meen verwacht. Een familie zit gelaten voor de ruïne van wat eens hun huis was in de havenstad Sidon, in door de IsraTiërs bezet Libanon. In deze havenstad werd tijdens de opmars van de de Israëliërs tal loze huizen vernield.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7