Groot aantal wegen in regio in slechte staat van onderhoud Marjoleine M. gaat honderduit dansen in Joegoslavië en New York Feestelijk besluit Ter Aarse vierdaagse WEER LUCHT VOOR VERBANNEN LEIDSE BALLETOLOGE BRIER Alphense ambtenaar beloond voor idee REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 2 JULI 1982 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of. schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. Deelnemers aan de avond wandelvierdaagse van Ter Aar werden gisteravond ingehaald door muziekver eniging Arti et Religionl. Een feestelijk besluit van de 12e editie van dit door de oudervereniging van de Aeresteijnschool georgani seerde wandelevenement. Dit jaar namen ongeveer 900 personen deel aan de vierdaagse, iets minder dan het voorgaande jaar. Gekozen kon dit jaar wor den uit afstanden van vijf en tien kilometer. En hoe wel de weersomstandighe den de afgelopen vier da gen het nodige te wensen over lieten, is de grote be langstelling waarop de or ganisatie zich dit jaar mocht verheugen, onge twijfeld weer aanleiding om een dertiende vier daagse te organiseren. WEGENBOUWERS KLAGEN HUN NOOD: DEN HAAG/LEIDEN De provincie Zuid-Holland heeft, met name in de regio Leiden-Den Haag, een groot aantal wegen die te lijden hebben onder achter stallig onderhoud. De automobilisten die van deze we gen gebruik maken, hebben meer last van slijtage aan onder meer banden en schokbrekers dan de autorijders in beter begaanbare gebieden. Ook het benzinever bruik van hun auto's ligt veel hoger. Een en ander blijkt uit onderzoeken van de Nederlandse vereniging van wegenbouwers (NVWB), die de uitkomsten daar van heeft vastgelegd in het zogenaamde „Zwartboek van de Nederlandse wegen". Volgens de woordvoerder van de vereniging, de heer M.W. Westerhuis, zal ook in Zuid-Holland snel ingegrepen moeten worden als men later niet voor onaanvaardbaar hoge kosten wil komen te staan. „Momenteel blijft het nog beperkt tot scheuren en hobbels, maar dat verslechtert nog steeds. Wij denken dat als nu niet ingegrepen wordt, straks een veelvoud aan kosten ont staat. Nu op de wegen bezuinigen betekent dus de problemen verleggen naar de toekomst. En dan kan het geld voor opknap pen wel eens helemaal niet meer aanwezig zijn", aldus Wester huis. Belasting Het westen van ons land vormt een van de grootste probleemge bieden voor het wegenonderhoud. zo vertelt Westerhuis. Zo zijn zowel de rijks- als provinciale- en gemeentelijke wegen zwaar der belast dan in welke provincie dan ook. Daarnaast is de bo demstructuur van dien aard. dat al snel inklinking ontstaat, waardoor er verzakkingen en hobbels optreden. Westerhuis: „Als je dagelijks op dezelfde weg zit, zie je het niet meer. Als je er echter eens op let, zul je zien dat we gelijk hebben. Het weg dek is echt slecht". Wat de NVWB in kaart heeft gebracht is slechts een klein deel van alle wegen in Nederland die in achterstallige staat van on derhoud verkeren. De bij de vereniging aangesloten leden heb ben op verzoek van het bestuur van de vereniging aangegeven wat zij slechte wegen vonden, met daarbij een motivatie. Daarna werd de op die wijze verkregen informatie getoetst door de „stichting wegmeetdienst", een technische tak van de NVWB. Voorwaarde voor de vereniging is wel steeds geweest dat de we gen die in het zwartboek worden genoemd „van economische betekenis zijn. We hebben natuurlijk ook aanmeldingen gekre gen van wegen die slecht zijn maar nauwelijks een functie heb ben in het verkeer. Het zijn vooral de doorgaande wegen die wij noemen, de wegen die gebruikt worden door zowel het vracht als personenverkeer. Daarbij kijken we ook naar wegen die van de provincie en de gemeenten zijn", aldus woordvoerder Wes terhuis van de NVWB. Lijst De wegen in de regio waar de Zuidhollandse automobilist vol gens het zwartboek het meest te lijden heeft van achterstallig onderhoud zijn: de weg Leidschendam-Nootdorp (Veenweg), die aan Leid- schendamse kant diepe scheuren vertoont en een lage. gevaarlij ke berm heeft; de Landscheidingsweg in Wassenaar (tussen Duindigt en de Bezuidenhoutseweg), die ernstige gaten en scheuren vertoont; de Binckhorstlaan en de Maanweg in Den Haag, die met res pectievelijk klinkers en kinderhoofdjes oneffenheden, verzak kingen en verraderlijk kuilen vertonen; de Rijksweg Alphen-Bodegraven, die spoorvorming en gaten vertoont; de Hoofdstraat in Valkenburg (de weg Wassenaar-Katwijk), met gaten en spoorvorming; de rijksweg Amsterdam-Den Haag, tussen Leidschendam en Roelofarendsveen, met scheuren en bobbels; rijksweg 13, tussen Den Haag en Delft, met gaten, scheuren en spoorvorming. Het bovenstaande is slechts een gedeelte van de wegen die in het zwartboek van de vereniging worden genoemd. Het gaat hier nog maar om de wegen die het meest bereden worden en van redelijk belang zijn voor het doorgaande verkeer. Volgens woordvoerder Westerhuis is het niet zo dat de Randstad slechter afsteekt bij de rest van ons iand. Het onderzoek is te globaal ge weest om die conclusie te kunnen trekken. De opmerkelijke concentratie van slechte wegen in westelijk Zuid-Holland, zoals dat in het zwartboek te constateren valt. heeft vooral te maken met het grote aantal NVWB-leden, dat daar zijn basis heeft, zo meent Westerhuis. Overigens heeft zijn werkgever, in feite gevormd door alle we genbouwers, alle belang bij het opknappen van de wegen die nu in slechte staat verkeren. De werkloosheid in de wegcnbouwsec- tor bedraagt tweeënhalf keer het landelijk gemiddelde en nog dagelijks raken er bedrijven in die sector in de problemen. Wat denkt de Nederlandse vereniging van wegenbouwers nu te doen om de kwaliteit van die wegen te verbeteren? De hoer Westerhuis: „We hebben het zwartboek overhandigd aan de mi nister van verkeer en waterstaat, die er toch wel een beetje van schrok. Probleem is: hij heeft ook geen geld. Het enige wat wij dan nog kunnen doen is er constant op blijven hameren dat er iets veranderen moet. Momenteel gaat het slecht in ons land. maar het tij keert. Voorwaarde voor een gezonde economie is een gezonde infra-structuur. Die gedachte zal ook in politiek Den Haag veld moeten winnen. Bezuiniging bij verkeer en wa terstaat heeft onmiddellijk resultaat, je ziet dat het geld niet wordt uitgegeven. Maar hoe het dan later met die wegen moet....'.'. RIJKSPOLITIE: Zwartboek te weinig genuanceerd Vraag aan Th.A.Leenders, hoofd stafbureau bij de Algemene Verkeersdienst Rijkspolitie in Driebergen: „Krijgt de rijkspolitie nu ook te maken met verkeersongelukken, veroorzaakt door de slechte toestand van de wegen?" De vraag wordt behoedzaam gewikt en gewogen, want zij brengt een politieman uiteraard in het grensgebied tussen politie en rechter. Maar uiteindelijk wil Leenders toch wel zeggen, dat bij de verkeersdienst van de rijkspolitie geen voorbeelden bekend zijn, waarin de slechte toestand van een weg ongelukken heeft veroorzaakt. Waarmee niet gezegd is, dat de toestand van een aantal weggedeelten de rijkspolitie geen zorgen baart. Een slech te weg beïnvloedt de slijtage van auto's, wat de verkeersveilig heid uiteraard niet ten goede komt. Spoorvorming kan bij regen het gevreesde verschijnsel van aqua-planning teweeg brengen: er komt dan een waterfilm tussen de banden en het wegdek, waardoor de auto onbestuurbaar wordt. Bij uitgesteld onderhoud gaat het werk, als het wordt uitgevoerd, ook langer duren: meer filevorming dus. En voor 't overige gaat het niet alleen om de weg, maar ook om het „meubilair": vangrails, reflectorpaaltjes, de witte strepen, die bij mist en regen toch wel van levensbelang zijn. Leenders tilt dus niet licht aan de zaak, maar hij gelooft ook niet dat het zwartboek van wegenbouwers op alle punten een juist beeld geeft. Hij verzekert, dat de rijkspolitie niet zal zwijgen, als er een gevaarlijke situatie ontstaat, waaraan niets wordt gedaan. „Wij vragen ons dan echt niet af in hoeverre wij de aangewezenen zijn om het van de daken te roepen. We doen het dan gewoon". jas, steekt even een heel stuk van haar tong uit. Zoi ets van lekker puhh. „Pfff". Richting kwelgeest Hoog- enboom. „Het is natuurlijk voor de stad Leiden een prettig gehoor" Marjo lein neemt voetstoots aan, dat we met z'n honderddui zend daar op zaten te wach ten „Het is dus voor Lei den een prettig iets te ver nemen, dat de verbannen danseres-docente- choreografe nog steeds voor Leiden uit komt. Nee, nee, nee, zij laat deze stad niet in de steek. Maar dat kan zij omgekeerd niet zeggen, nu het langzamerhand een pu bliek geheim is, dat de hui dige „Leidse Balletschool", onder directie van de heer Paul Hoogenboom moge de Heer van leven en dood hem genadig zijn onder steund wordt door de Socia le Dienst Leiden. Over het instandhouden van een „tien jaar non-concurrentie beding" gesproken", aldus dan de veelbezongen en veelbesproken Maijoleine zelf. „Maar ik blijf steeds op het goede hopen, op mijzelf, mijn werk, en vooral op rechtvaardigheid en waar digheid". Marjolein Briër ontwerpt haar teksten nog steeds zelf. „O ja, en dan nog iets: ik wist niet, dat een eens zo'n „geheiligde" balletzaal(studio) tegen woordig ook verhuurd wordt voor bruiloften en partijen!" Briër heeft niets tegen partijen op zich (brui loften trekken haar min der), maar dan niet uit „ar moe". Maar in elk geval heeft de veelgeplaagde dan seres-choreografe-docente weer wat lucht om verder te schitteren. Het moet kla teren, om haar heen, anders kan ze 't beter bij schilde ren houden. Want ook dat is een kunst die Maijolein Briër uitstekend in de vin gers heeft. En daar komen geen benen aan -te pas. Al thans, nauwelijks. Wijkbewoners richten buurthuis op ALPHEN AAN DEN RIJN - Een aantal wijkbewoners van Rid- derveld I heeft het plan opgevat een buurthuis te starten voor het centrum van de wijk, te weten het gebied van de Herenweg tot aan de Veldbloemwijk. Hiertoe is de Stichting voor Klub- en Buurthuiswerk „De Meteoor in oprichting" gevormd. Vanaf 5 juli heeft deze stichting i.o. de beschikking over een kantoortje aan de Diamantstraat nr. 59 (tel.nr. 35929), dat door de Stichting Peuterspeelzalen, die hier haar peuterspeelzaal Het Geitje ge huisvest heeft, is afgestaan. Met ingang van die datum zullen de vrijwilligersorganisatie „Burenhulp Graag Gedaan" en de re- daktie van het weekblad „Wijknieuws Ridderveld", op dit adres ondergebracht zijn. Drie scholen in Ridderveld II ALPHEN AAN DEN RIJN Er zullen drie scholen worden gebouwd in de deelgebieden F. en G. van Ridderveld II. Deze week heeft de gemeente, na gesprekken met de schoolbesturen en de schoolraad, besloten wat voor soort scholen en waar deze zullen komen. Alle drie de scholen zullen scholen voor basison derwijs zijn. Oorspronkelijk waren in de deelgebieden vier accommodaties voor scholen opengehouden. Van deze vier plaatsen zullen er drie bebouwd worden, één voor katholiek onderwijs, één voor protestants-christelijk onderwijs en één voor openbaar onder- wijs. Het is nu al bekend dat bij deze scholen noodlokalen nodig zul len zijn. Het gemeentebestuur geeft er de voorkeur aan deze lo kalen bij de scholen zelf te plaatsen en niet de vierde open plek hiervoor in reserve te houden. Vooral voor het protestants- christelijk en het openbaar onderwijs geven prognoses aan dat achtklassige scholen voorlopig niet voldoende zullen zijn. ALPHEN AAN DEN RIJN Een ambtenaar van de afde ling burgerzaken heeft een be loning van vijfhonderd gulden gekregen voor een idee. Hij vond een methode, die de taxatie van het onroerend goed, teneinde belasting te heffen, vereenvoudigt. Het idee levert de gemeente jaarlijks een besparing van 12.000 gulden op. De hiervoor uitgeloofde beloning is tot nu toe de hoogste, die de gemeen te uit heeft gekeerd. Het idee van de vindingrijke ambte naar komt neer op een compu terkoppeling van de burgelijke stand en de gegevens van huiseigenaren. De peildatum voor de heffing van de onroerendgoedbelas- ting is 1 januari. Dan wordt bekeken welke panden be woond zijn, door wie en wat ze waard zijn. Dit is veel werk en kost een hoop tijd. Nu heeft de betreffende ambtenaar be dacht, dat als men het bevol kingsbestand op een -bepaalde manier in de computer in voert, de gegevens die nodig zijn voor de heffing onroe- rendgoedbelasting zo door de computer „opgehoest" kunnen worden. Door het idee toe te passen, zijn er minder kosten en meer heffingen. Marjolein M. Briër, zich ook, in haar briefhoofd, Marjoleine noemend, is sinds het échec van haar Leidse Balletschool, vo rig jaar, een displaced person in de zich allengs uitbreidende Leidse bal letwereld geworden. Doodzonde eigenlijk, want al kan Marjolein niet met geld omgaan, dansen en instructie ge ven en inspireren kan ze als de beste. Binnen haar métier heeft ze plaatse lijk bijkans al haar sche pen achter zich verbrand toen ze, gedwongen, ging dolen. Leiden had haar niets meer te bieden, want binnen een straal van 25 kilometer rond de stad mag ze haar werk niet meer doen, na een gerechtelijke uitspraak. Maar dat ze nu met haar krullebol in de handen zou zitten, o jee nee. Dat had trouwens niemand van haar verwacht. Ze heeft haar relaties, en die kunnen weten wat Briër waard is. Het was dus geen verras sing voor me, toen Marjo lein met haar nieuwtje bij me kwam. 't Was elders al eerder gepubliceerd, maar ik kon er geen aandacht aan besteden omdat ik des tijds heerlijk busgekoeld langs Amerika's parkach tige maar vlakke oostkust reed en bij elke stop, bij het uitstappen, door een onge nadige hitte zowat werd neergeslagen nog voor ik een schaduwplekje had ge vonden. Maar daarover la ter. Eerst de dans-profetes die in eigen stad niet geëerd werd. „Ik heb hier wat, misschien nog wel leuk om in je krant te publiceren. Het heeft nog steeds, dacht ik, met Leiden te maken, al ben ik dan „verbannen". Wel ja, Mar- Yoegoslavië (graag Joego slavië met een Y, dat hoort zo). Welnu, dit is dus een internationaal balletfesti val, waar klassiek-modern- jazz-caractère-tapdance en yoga wordt gegeven. Er wordt lesgegeven door vooraanstaande docenten o.a. voor modern ballet". Volgen een paar namen van zeer vooraan staanden, die ik niet allemaal kan noemen, omdat u er waar schijnlijk geen boodschap aan zou hebben. Briër evenwel des te meer. Onder de prominente lesgevers zijn een Hollandse ex-dan seres van de Yuriko and Dance Company, New York en een klassieke pro- fesseur (professeuse, zou ik bijna mogen zeggen) d' éco- le Russe de Gitis, Moskwa, en een maïtre de ballet van de Staatsoper Wien. En nog vele anderen hè. Zo, dat is dan de eerste pijl die La Briër op haar op nieuw gespannen boog heeft. „Ik geef daar de maand Juli (juli graag met een grote J; de overige maanden kunnen me min der schelen) les in Jazz-bal- let. Dit festival duurt twee maanden. In augustus ko men weer andere docenten. Dan is voor mij de slavische soep weer op, maar die gek ke Briër heeft nog meer om razend trots op te zijn. Zo heb ik een studiebeurs ge kregen van de Staat der Nederlanden daar kan de stad van Leiden niet te genop om te gaan dansen in New York. Jawel: Marjo leine, haar kunst beoefe nend in de topstad van het internationaal ballet. God, wat is dat mooi. Dit is een beurs voor twee maanden. Wanneer ik naar Amerika ga, hangt af van mijn eigen werkcontracten in binnen- en buitenland". Vechtjas Marjolein Briër, de vecht- Marjolein Briër, uitgemonsterd aan de „bar", in voor- en tegenspoed. jolein, spuit maar 'ns op. I ben ik uitgenodigd om les I Twaalfde Stage Internatio- „Nou, in de eerste plaats j te komen geven op het I nal de Danse in Rovinj, in

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5