Bezwaren legen bouwplan empeneers afgewezen Plan om vijf plaatselijke radiostations op te nemen in één regionale Omroep West Ml Mooi meegaao SóïdMQoma/nt Betonplaten op Hoge Rijndijk EERSTE GESLAAGDEN „UYTTERDIJK Maaltijdendienst in Meerburg van start Sanderscomplex wordt gesloopt ■Panden Driftstraat hoeven ;niet gerenoveerd te worden LEIDSE COURANT VRIJDAG 2 JULI 1982 PAGINA 3 LEIDEN Met het bezorgen van de eerste maaltijd gaf wet houder P. Schoute gisteren het startsein voor de maaltijden- dienst voor ouderen, die wonen in de wijk Meerburg. De wet houder bezorgde de eerste, in de keuken van huize Roomburgh bereide maaltijd per fiets bij mevrouw Volleberg aan de Meer burgerkade. Schoute vertelde zeer verheugd te zijn over het ini tiatief: De functie van het verzorgingstehuis in de wijk wordt steeds belangrijker. Dat is een prima zaak." De maaltijdendienst is een initiatief van de Stichting Diensten centrum voor Gecoördineerd Bejaardenwerk, project Zuid-Oost- /Meerburg, de Stichting Meerburg en Huize Roomburgh. De maaltijden worden door vrijwilligers bij de mensen thuisbe zorgd. De maaltijden kosten zes gulden per dag. Iedere oudere en gehandicapte bewoner van de wijk Meerburg komt voor de maaltijdendienst in aanmerking. De service wordt na de renovatie van Huize Roomburgh uitgebreid. Dan wordt gestart met de zogenaamde „open tafel". De maaltijdendienst heeft momenteel drie klanten. Verwacht wordt, dat dat aantal spoedig zal groeien. BURGERLIJKE STAND VALKENBURG: Geboren: Joost, z.v. P.van Rooijen en C.C. Vlaande ren; Sabrina, d.v. L. Imthorn en A.B. van Leeuwen. Overleden: H. Dekker, A.J.L. van der heyden, F.L. Boekamp. Ondertrouwd: J. van Harten en J. Bremmer, T. van der Meij en J.N. Allema. Gehuwd: E. Zeelenberg en G.J. Mar- kenstein, A. van der Mooren en C.J. Zwaan. ZOETERWOUDE Gehuwd: P.G.J.A. Versteegen en M.A.C. Brou wer. K.J. Mikulski en E.M.A. Am- merlaan, T.J.M.A. van den Eshof en A.M. Versteegen, J.Rog met M.C.A. van Leeuwen, R. Ikkersheim en A. Vogelesang. Overleden: R.S. Brantz, J.L. Steijger, J.H.M. Simons geb. Brakkee, M.T.E. Wensveen geb. Van der Helm. LEIDEN Geboren: Femke, d.v. A. H. Souden en M. P. den Hoed; Rens- ke, d.v. C. J. Blokker en J. E. M. Wolswijk; Tim, z.v. D. J. M. van Pa ridon en E. G. J. Moot; Michiel Dirk Lennert, z.v. L. van Duijn en M. Zwitser; Petrus, z.v. P. van den Broek en F. A. Corba; Tijmen Wil lem, z.v. W. A. Voet en A. M. E. G. van den Brink; Cornelis Dirk, z.v. B. Hoek en A. M. van Beele; Johannes Amerik, z.v. B. Hoek en A. M. van CPN en PSP vragen steun bij protest tegen voorjaarsnota LEIDEN CPN en PSP heb- ben de gemeenteraad gevraagd een krachtig protest te laten horen tegen de door de rege ring uitgebracht voorjaarsnota. De te verwachten gevolgen van deze nota zullen voor Lei den zo ernstig zijn dat een uit spraak van de raad wel dege lijk op zijn plaats is, vinden beide partijen. Het college was van plan een dergelijk ver zoek, ook al gedaan door de fe deratie ABVA-KABO, voor kennisgeving aan te nemen. PSP en CPN ondersteunen het verzoek om in Den Haag pro test aan te tekenen tegen de voorjaarsnota. Zij stellen dat het rijksbeleid er niet toe mag leiden dat er Leiden ontslagen zullen vallen en dat ingele verd moet worden zonder dat er nieuw werk wordt aangebo den. De zaak komt aanstaande maandag in de raadsvergade ring aan de orde. Slaap verstoord LEIDEN Een Leidenaar, die vannacht op de bank in zijn huiskamer aan het Van Banchemhof lag te slapen, werd wreed in zijn slaap ge stoord. De man werd wakker omdat er een onbekende in zijn kamer rondliep. Voordat de man kon reageren, was de onbekende via de keu kendeur verdwenen. De ins luiper verliet het huis niet met lege handen. Hij nam een giro- ipas, enkele betaalkaarten, au topapieren en 180 gulden mee. Diefstal platenbonnen LEIDEN Uit een woning aan de Van der Tasstraat zijn in de nacht van dinsdag op woensdag 500 gul den en tien platen- bonnen ter waarde van 250 gulden gesto len. De daders kwamen het huis door een bo venraam aan de ach terkant binnen. De dieven namen een geldkistje mee, waar in zich de tien platen- bonnen en het geld bevonden. LEIDEN Vijf betonplaten zijn gis terochtend om zeven uur van een vrachtwagen gevallen en op de Hoge Rijndijk terecht gekomen. Omdat de platen grotendeels in de berm be landden, ondervond het verkeer geen hinder van deze obstakels. De chauffeur van de vrachtwagen, een 31-jarige Rotterdammer, kwam uit de richting Zoeterwoude en wilde de af slag naar Rijksweg A4 oprijden. Hij nam de bocht met een te hoge snelheid en daardoor schoven de betonplaten van de laadbak. LEIDEN De interkerkelijke school voor middelbaar sociaal pedagogisch onderwijs „Uyt- terdijk" reikt vandaag de eerste diploma's uit. „Uytterdijk" is een van de zes projectscholen in Nederland, waar de nieuwe opleiding tot Ver zorgende drie jaar geleden gestalte kreeg. Ter gelegenheid van dit heuglijke feit is er vandaag een feestelijke bijeenkomst in de Stadsgehoor zaal. De middelbare beroepsopleiding tot verzorgen de (MBO-VZ) leidt in drie jaar leerlingen op tot gezins-, bejaarden- of kraamverzorgende. De opleiding is ontstaan in het kader van de her structurering MHNO/MSPO. Leerlingen kun nen kiezen tussen een dagopleiding en een part time opleiding (voor personen van 22 jaar en ouder, die al in een of ander verzorgend beroep 99' werkzaam zijn). Gedurende de opleiding wor den vier soorten stages doorlopen: een oriënte rende stage (tweemaal een week), een beroeps voorbereidende stage (eenmaal vijf weken en eenmaal acht weken), een beroepsopleidende stage (eenmnaal negeneneenhalve week en eenmaal negen weken) en een keuze stage (eenmaal acht weken). Het merendeel van de 59 geslaagden heeft in middels een baan gevonden. Gisteren vertrok een kleine delegatie van „Uytterdijk" naar het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen om uit handen van minister W. Deetman het eerste diploma MBO-VZ te ontvangen. Behalve hun diploma en cijferlijst kregen de leerlingen ook een profielbeschrijving waarop staat in welke gebieden de leerlingen stage hebben ge lopen. gLEIDEN De bezwaren die zijn ingediend tegen ihet plan van de gemeente nom op het terrein van de "voormalige garage Kem- Jpeneers aan de Lange- :straat/Oranjegracht 58 (woningen te bouwen, -werden gisteravond door rde leden van de raads commissies huisvesting en .ruimtelijke ordening afge- Omwonenden hadden gepro testeerd tegen het bouwplan dat voorzag in een kale wand van 11 meter hoogte tegen over monumentale panden aan de Langestraat en laag bouw tegenover kale wan den langs dezelfde straat. De bewoners van de monumen tale panden vonden dit een onzinnige zaak ook al omdat zij door de wand tegenover hen minder lichtinval zullen hebben. De bewoners stelden voor om het bouwplan zoda nig te wijzigen dat de kale muren van de nieuwbouw tegenover de bestaande kale wanden zouden komen. Wet houder D. Tesselaar van volkshuisvesting: „Het is voor de huisvesting van be lang dat we op dat terrein zoveel mogelijk woningen bouwen. Daar hebben we een plan voor gemaakt; ik ga dat nu niet nog eens hele maal overhoop gooien". Tes selaar vond dat de omwo nenden zich beter in een eer der stadium met de zaak hadden kunnen bemoeien, dan hadden zij nog enige in vloed kunnen uitoefenen. Protesten waren er tevens tegen de te verwachten ver keersdrukte in de Lange straat. „Nu staan er op het braakliggende terrein zo'n 50 auto's. Wanneer het volge bouwd wordt komen er nog eens 50 auto van bewoners bij. Dat betekent dat er 100 auto's geen plaats hebben omdat er geen nieuwe par keergelegenheid wordt ge creëerd", aldus één van de omwonenden. Wethouder C. Waal van ruimtelijke orde ning zei er geen bezwaar te gen te hebben om op de Lan gestraat éénrichtingverkeer in te stellen. Bovendien wor den er een aantal parkeer vakken met parkeermeters aangelegd. Deze week is een begin gemaakt met de sloop van het Sanderscom plex. Het dak is inmid dels gelicht, de sloop van het gehele complex kan geschieden nadat het aan Sanders verbon den winkeltje in hengel sportartikelen is ver huisd. De onderhande lingen over een nieuwe locatie voor dit bedrijfje zijn vrijwel rond. Als voorproefje op de te bouwen parkeergarage Sanders, overweegt de gemeente het terrein van de voormalige zeep fabriek beschikbaar te stellen als parkeerterrein voor touringcars van touristen die Leiden be zoeken. Vakan tiebezigheden Speeltuinvereniging „De Vijf Hoven" organiseert ook dit jaar weer vakantiebezigheden voor de jeugd van 4 tot en met 13 jaar. Zo kan men maandag 2 augustus met de vereniging naar Jeugdland in Rotterdam, dins dag 3 augustus is er Stuivertjeskermis in het Vijf Ho ven Huis. woensdag 4, Meyendell, donderdag 5 is er kinderbingo en vrijdag 6 augustus wordt er naar Duin- rell gegaan. Maandag 9 augustus gaat men naar Blij- dorp in Rotterdam, dinsdag 10 naar Avifauna, woens dag 11 naar Drievliet in Rijswijk, donderdag 12 is er zwemmen in het Vijfmeibad en vrijdag 13 augustus gaat de tocht naar het Ponypark Slagharen. De kosten bedragen voor twee weken uitstapjes 60 gulden. Alleen de eerste week kost 25 gulden, alleen de tweede week kost 35 gulden. Voor niet-leden zijn de kosten respec tievelijk 100 gulden, 40 en 60 gulden. Ziekpnbcdevaart Voor zieken, gehandicapten en bejaarden houdt het doce- saan Banneuxsecretariaat een vijf-daagse bedevaart naar Banneux-Notre-Dame. De bedevaart wordt gehouden van vrijdag 3 tot en met dinsdag 7 september. De Nederlandse kardinaal Willebrands zal zondag 5 september voorgaan in een plechtige eucharistieviering. Belangstellenden kunnen zich wenden tot Zuster Conrada, Huigensdreef 5 in Leiden, tel. 071-893621 en mevr. Van Houten, Jeroenspark 38 in Noordwijk, tel. 01719- 16706. Kijkhuis In het Kijkhuis Vrouwenkerkkoorstraa t 17) wordt maandag 7 juli de film Mysteries van het Organisme gedraaid van de Joegoslaaf Dusan Makavejev. Deze re gisseur werd bekend met zijn film Montenegro. Myste ries van het Organisme werd in '71 gemaakt en toetst de filosofie van Wilhelm Reich over de sexuele revolu tie en de vrije liefde aan de socialistische praktijk in het Oostblok. De film werd dan ook achter het ijzeren gordijn niet bijster op prijs gesteld. Aanvang van de voorstelling is 20 en 22.15 uur. De kleine moeite van het °pgeveii^^^_^^, van een nieuwe abonnee wordt graag beloond met deze 24 karaats vergulde miniatuur 3 balpen, die gehangen is aan' een sierlijk kettinkje, _als nieuwe abonnee van de Leidse Courant Postcode/Plaats Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Stuur een miniatuur balpen naar: Naam Adres Plaats/Postcode.» Telefoon Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, 2300 VB Leiden. I LEIDEN/DEN HAAG Vijf plaatselijke radiosta tions in één regionale om roep. Dat is het ideaal van Omroep West, in het le ven geroepen door de Stichting Regionale Om roep Groot Den Haag, die bekendheid verwierf, toen zij vorig jaar decem ber met enig vertoon bij het ministerie van CRM een zendmachtiging aan vroeg voor drie uur regio nale radio per dag. Om roep West wil een uitge breid gebied bestrijken, dat de steden Den Haag, Leiden, Delft, Zoetermeer en het Westland omvat. In dit gebied, aangeduid met Groot Den Haag en waarin 1,3 miljoen mensen wonen, is vol gens Omroep West plaats voor een professionele regionale omroep. Lokale omroep is kleinschaliger en moet het daarom doen met zelfwerk zaamheid en deelneming van de bevolking. Regionale om roep moet daarbij volgens de plannen een -ondersteunende rol spelen. Daarbij valt te den ken aan studiofaciliteiten, scholing van vrijwilligers en het overnemen van program ma's. Omroep West wil prioriteit ge ven aan radio-uitzendingen via de ether. Iedereen kan deze uitzendingen overal ont vangen in tegenstelling tot uit zendingen via de kabel. Bij lo kale omroep zijn volgens de nota meer mogelijkheden voor kabelradio. Uitgangspunt van de omroepstructuur die Om roep West voorstaat is een ver binding van het regionale en het lokale programma. Dit zou bijvoorbeeld kunnen inhouden dat per dag drie uur regionaal wordt uitgezonden en één uur lokaal in één van de vier ge noemde steden en het West- land. In deze plaatsen moeten dan deelredacties komen. De hoofdstudio en de centrale re dactie zijn in Den Haag ge dacht. Het geheel moet onder de verantwoordelijkheid van een stichtingsraad komen. Daarnaast is er in de visie van Omroep West plaats voor lo kale programmaraden, die plaatselijk het journalistieke beleid uitstippelen. Hoewel ra dio bij de regionale omroep-in- -spe vooropstaat, is er in de nota ook plaats ingeruimd voor lokale televisie. Net als Stad Radio Amsterdam en de Stichting Regionale Omroep Rotterdam /Rijnmond gaat Omroep West er van uit, dat regionale zendgemachtigden te zijner tijd ook de lokale televi sie-uitzendingen kunnen en dienen te verzorgen. Voorlopig beschouwt Omroep West toe gang tot de kabelnetten van de grote steden in het verzor gingsgebied daarbij als de aan gewezen weg. Drie modellen Dit alles staat in de voorlopige nota omroepstructuur van Omroep West, die tegen het einde van dit jaar nog een de finitieve vorm moet krijgen. Er staan drie modellen in ge noemd volgens welke de re gionale omroep zou kunnen functioneren. Daarbij hebben de makers voor een mengeling van regionale en lokale om roep gekozen. Het model „Om roep West I" gaat uit van een streekzender, die drie uur per dag in de lucht is. Daarbij wor den voor de vier woonkernen (Den Haag, Leiden, Zoeter meer, Delft) via de kabel dage lijks vier aparte uitzendingen gemaakt. Kosten alleen voor de apparatuur: één miljoen eenentachtigduizend gulden. Het model „Omroep West II" spreekt over één streekzender, die drie uur per dag in de lucht is en die dagelijks één aparte uitzending maakt voor één van de woonkernen en omgeving. Die lokale uitzen ding gaat weer via de kabel. De kosten zijn dezelfde als van model I. De hulpstudio's, die voor de lokale uitzendingen en het vergaren van lokale infor matie worden gebruikt, kosten 65.000 gulden. Dit bedrag zit inbegrepen bij het al eerder genoemde totale cijfer van de technische apparatuur. Opge merkt moet nog worden dat bij model II de lokale studio's minder intensief worden ge bruikt. Omroep West model III gaat niet uit van drie maar van vijf uur radio per dag met daarbij de mogelijkheid tot wat men noemt doelgroepenradio via de lokale kabels. Omroep West, die eind 1982 graag met proefuitzendingen zou willen beginnen, vindt het gebied dat bestreken wordt be slist niet té groot en de woon kernen niet té verschillend van elkaar om door één om roeporganisatie te worden be diend. Een onderzoek hiernaar instellen is te kostbaar, boven dien zijn er voorbeelden van hoe zoiets mogelijk is uit Enge land en Zweden. Overigens is Zweden min of meer gedwongen lokale om roepen te gebruiken vanwege het bergachtige gebied. De op zet van radiouitzendingen ma ken is daar bovendien heel an ders en de luisterdichtheid matig. In Engeland dient men slechts de levensvatbaarheid van een station aan te tonen om in de lucht te kunnen blij ven. Omdat de stations in En geland 24 uur per dag in de lucht zijn, wordt de informatie (buiten een paar praatpro gramma's in de avonduren) met veel muziek door de shows geweven. Wie zal dat betalen? Het is de bedoeling in de re gionale uitzending informatie te geven. Zo komen er ook programma's voor minderhe den en er wordt zelfs gedacht aan een internationale show in de zomer in het Engels, Frans en Duits gepresenteerde uit- Dat Omroep West voor een re gionale opzet heeft gekozen met lokale programma's heeft te maken met de vraag „wie zal dat betalen?". Regionale omroep wordt immers betaald door crm, terwijl de lokale omroep door de gemeenten be kostigd moet worden. En die gemeenten hebben al laten weten niet zo heel veel te voe len voor lokale radio. Hun standpunt (vooral in Den Haag) is: bewijs eerst maar eens dat het nodig is. Omroep West geeft echter de moed niet op en gaat verder met het uitwerken van plan nen voor een regionale om roep. Dat het wel eens een groot fiasco zou kunnen wor den, daar zit men niet zo mee. „Regionale omroep moet de tijd hebben om zich te bewij zen", is het standpunt van het bestuur. „Elders in het land is toch bewezen dat het kan. Er werken heel wat mensen in Den Haag, die in Zoetermeer of Leiden wonen. Deze men sen zijn geintereseerd in wat er in de Hofstad gebeurt". Wethouder Schoute bezorgt de eerste maaltijd bij mevrouw Volleberg. was toegezegd dat renovatie „nog wel vijftien jaar op zich kon laten wachten". „Wat moet er bij mij gerenoveerd worden", vroeg één van de be woners zich gisteravond tij dens een vergadering van de raadscommissie huisvesting af: „Ik heb met toestemming van de woningbouwvereniging mijn huis zelf gerenoveerd. Moet ik dat dan nu weg laten halen om daarna ook nog een hogere huur te betalen?" Een enquete in de buurt heeft uit gewezen dat ongeveer veertig bewoners met renovatie van hun huis akkoord gaat. De an dere 20 hebben zelf veel in hun huis verbouwd. II van deze panden zullen alleen een onderhoudsbeurt krijgen ter wijl de overige negen nog na der bekeken zullen worden. Wethouder D. Tesselaar van volkshuisvesting zegde toe dat er niet meer gerenoveerd zal worden dan nodig is. De voor zieningen die de bewoners zelf hebben aangebracht zullen be houden blijven. „Het is de vraag of woningen waar vrijwel niets aan hoeft te gebeuren na de renovatie een hogere huur moet krijgen", meende wethouder Tesselaar: „Ik kan er nu geen definitief antwoord op geven maar ik vind dat bij een huurverhp- ging wel degelijk rekening ge houden moet worden met dat gene wat de bewoners zelf hebben opgeknapt". De ko mende weken zullen de om streden huizen worden nagelo pen om samen met de bewo ners (indien nodig) een plan netje voor een opknapbeurt op te stellen. LEIDEN Bewoners van -de Driftstraat hoeven hun huis niet volledig te laten Irenoveren. Met de reno vatie van 60 vooroorlogse -huizen in het gebied, ei gendom van woning bouwvereniging „De Een dracht", wordt binnen en- "kele maanden begonnen. |Voor de huizen die door de bewoners zelf zijn ver bouwd, wordt volstaan met een onderhoudsbeurt. Toen de woningbouwvereni ging de renovatie aankondigde kwamen protesten uit de buurt los. Sommige bewoners had- den voor meer dan 20.000 gul- den aan hun huis vertimmerd omdat hen twee jaar geleden

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3