Sovjets moeizaam langs B-ploeg zx Het Braziliaanse circusje moet het gezien hebben PROGRAMMA WK PORT LEIDSE COURANT VRIJDAG 2 JULI 1982 PAGINA 11 WK VOETBAL OP TV NEDERLAND 220.50 u DUITSLAND I 16.45 17.15 20.45 21.00 5 uur Argentlnlë-Brazilië (r) uur Oostenrijk-Noord Ierland en België-Sovjet Unie (s) uur West Duitland-Spanje (r) uur Studioprogramma uur Argentlnië-Brazilië (r) uur Studioprogramma uur West Duitsland-Spanje (r) DUITSLAND 2 21.50 uur Studioprogramma ODE DUIVELS GAAN NAAR HUIS jlRCELONA Van het machinale van -Deger zijn bij de Sovjets nog alle automatis- ^■n overbleven. Het was tegen de Belgen het iige wapen van de ploeg. Ramaz Tsjengelia - Blochin hebben tegenover een zeer gecon- .ntreerd spelende Belgische verdediging -en gelegenheid gekregen de eigen vaardig- 'id ook maar een moment te gebruiken. geachte wedstrij- j dan die gisteravond met 1- ontmoeting tegen Belgen, kregen de Sovjets ruimte voor enig persoon- werk. De Rode Duivels 'Dpten hen met een goede jtenspelval en een hechte terug te val- l op een „overwonnen sy- lem" waarin Oganesian in t geheel niet paste. De mid- nvelder maakte echter zijn prestatie echter met het beslissende doel- ipt kort na rust. Igië wilde afscheid nemen het toernooi op een ma- die passend is voor de Eu- vice-kampioen van 0. Zelfs met een ploeg, die pr blessures was gehandi- De uitgeruste Russen, die 22 juni voor het laatst eelden, stonden tegenover "Ker niet uitgebluste Rode 'bivels, die met Renquin, De Van der Smissen, en Munaron een ngepaste B-ploeg in het veld "bchten. Een elftal dat geen btivatie miste, dat aanval- ld zelfs gevaarlijker was dan Sovjets. I ploeg uit Oost-Europa had (i een rustperiode van acht dagen, die meer ledig heid bevatte dan coach Beskov gunstig achtte, niets spranke- lends over. Het voorstel van Beskov om na de wedstrijd van 22 juni tegen de Schotten naar Moskou terug te vliegen om tenminste in eigen omge ving te zijn, werd door de Fifa afgewezen. België-Sovjet-Unie 1-0 (0-0); 49. Oga nesian 0-1. Scheidsrechter: Vautrot (Frankrijk). Toeschouwers: 20.000. Gele kaart: Bessonov (Sov). België Munaron; Meeuws; Renquin, Luc Millecamps, De Schrijvër (Mare Milllecamps); Coeck, Van der Smis sen (Czerniatynski), Vercauteren; Ceulemans, Vandenbergh, Verheyen. Sovjet-Unie: Dassajev; Tsjiwadse; Demjanenko, Baltatsja, Borowski, Bessonov, Oganesian, Bal (Darasse- lia); Tsjengelia (Rodionov), Gavrilov en Blochin. OostenrijkNoord- Ierland De Franse selectie zat gisteren in het half gevulde Vicente Calderon-stadion van Atletico Madrid hlf onderuit op de kuipstoeltjes, naar Oostenrijk- Noord Ierland te kijken, voor een gelijk spel zouden ze voor af hebben getekend. Het ni veau van beide partijen ver mocht de Fransen nauwelijks Het doelpunt, waarmee Khoren Oganesian de Sovjet-Unie de zege bezorgde en waar door België naar huis kan gaan. verontrusten. Na de 2-2, waar in Oostenrijk - Noord-Ierland gisteren eindigde, heeft de équipe van coach Hidalgo zon dag tegen Noord-Ierland aan een remise genoeg om de hal ve finale te bereiken. De 94-voudige international Pat Jennings ontbrak in het Noordierse doel vanwege een spierblessure en werd vervan gen door Jimm Platt. Bij Oos tenrijk achtte coach Georg Schmidt na verlies tegen Frankrijk zich al uitgescha keld en benutte duel om een nieuw team te testen. Liefst vijf spelers bleven om ver schillende redenen aan de kant: Hattenberger, Hinter- maier, Krankl, Jara en Dege- orgi. De vervangers (Welzl zat de eerste helft nog op de bank) konden Schmidt niet overtui gen. Het publiek veerde pas na een half uur op, toen Armstrong aanzette en de traagheid van de Oostenrijkse verdediging onderstreepte. De bal werd na Armstrongs voorzet werd schitterend door Hamilton langs Koncilia gekopt. Balbezit was daarna het Noordierse motto. Na de rust leefde het spel een beetje op. De Noordierse verdediging was na vijf minuten kansloos, toen Chris Nicholl zich op Schachner verkeek. De bal stuitede na een tikje van de Oostenrijkse linksbuiten via de binnenkant van de baan het veld weer in. De darop volgende hoekschop werd de Noordieren alsnog noodlottig door toedoen van Pezzey, die de bal naeen schot van Bau- meister met de hak van rich ting veranderde. Het kwetsbare Noord-Ierland leek daarna snel naar een ne derlaag te worden gespeeld. Het kan de scheidsrechter Prokop danken, dat hij een doelpunt van Schachner we gens buitenspel afkeurde. De Oostduitser werd daarvoor ge nadeloos uitgefloten, want op de schitterende combinatie die eraan vooraf was gegaan (Pro- haska-Pezzey) had het publiek al zolang vergeefs zitten te wachten. Oostenrijk nam overigens toch de leiding. Weer vanuit een „dood" spelmoment. Na een overtreding op Welzl joeg Hin- termaier het leer uit een vrije trap steenhard in het doel van Platt. Onder aanvoering van de on vermoeibare, steeds opkomen de linkervleugelverdediger Jimmy Nicholl gngen de Noordieren op jacht naar de gelijkmaker. Een blunder van Koncilia hielp hen een handje. De Oostenrijkse doelman kwam te laat uit zijn doel om de doorstomende Nicholl te blokkeren. Een lob was vol doende voor Hamilton om op nieuw zijn hoofd krachtig ach ter het leer te zetten: 2-2. HENK WAGEMAN Oostenrijk-Noord-Ierland 2-2 (0-1); 28. Hamilton 0-1, 51. Pezzey 1-1, 67. Hintermaier 2-1, 74. Hamilton 2-2. Scheidsrechter: Prokop (Oost-Duits- land). Toeschouwers 25.000. Oostenrijk: Koncilia; Obermayer; Krauss, Pezzey. Pregesbauer (Hinter maier); Pichler, Prohaska, Baumeis- ter, Hagmayr (Welzl); Jurtin, Sehach- Noord-Ierland: Platt; Jimmy Ni choll. Chris Nicholl. McClelland. Nel son; O'Neill. Mcllroy. McCreery Ha milton; Armstrong. Whiteside (Bro- therston). 9? SANTABELL Je moet het gezien hebben, i dat circus rond het Braziliaans elftal. Woens- dagavond rukte dat circus weer uit om zijn tenten een paar uur op te slaan in het stadion van Santabell, eigendom van de plaatselijke 'I FC, dat een bescheiden rol in de Spaanse i tweede divisie speelt. I Dat heeft een complete volks- verhuizing tot gevolg. Het is I nauwelijks voor te stellen, "1 maar een uur voor het optre- den van de Braziliaanse gla- diatoren bevolkten meer dan 5000 toeschouwers de gamme le tribues van het stadion. Wachtend op de vedetten, op het team dat tijdens het WK het mooiste voetbal op de j grasmat pleegt te leggen. De Braziliaanse supporters maken er een compleet feest o| van. Dansend en zingend t< wordt de tijd vol gemaakt. In- ti tussen stroomt de Braziliaanse pers binnen. Negen televisie- ploegen, waarvan Globo en Itatiaia de bekendste zijn, I pakken de kostbare appara- g tuur uit. Tientallen radiore- porters, die rechtstreeks in de lucht zijn (in Brazilië is het ongeveer twaalf uur 's mid- A dags) produceren een lawaai, I dat vak S van Feyenoord wel licht nooit zal halen. Iedereen wordt voor de microfoon ge- 0. sleept. Zelfs een van de al T aanwezige Braziliaanse ver- 6; zorgers mag voor de camara's uitleggen waarom de Zuida- merikaanse formatie wel zo 6; goed is. Als et verder nie mand meer te vinden is, in- tij terviewen de reporters des- 6t noods elkaar. Geen probleem. Het uur van de waarheid na- la) dert. Loeiende sirenes en i tientallen motoragenten kon- Q digen de komst van de Brazi- "f liaanse selectie aan. Dat moet je gezien hebben. De chaos is compleet. Iedereen wordt ze nuwachtig. Maar de Brazili aanse spelers, gewend aan dergelijke tonelen, blijven rustig en slagen er uiteinde lijk in het veld te bereiken en geven antwoord op tal van onzinnige vragen. „Goed ge slapen vannacht? Wat hebben jullie gegeten voor de trai ning?" Merkwaardig Even later beginnen de be wierookte balkunstenaars aan een merkwaardige warming up. Eerst de A-selectie, die een uur lang zal oefenen te gen Cano Velles, een clubje dat in de derde Spaanse divi sie uitkomt en vol ongeduld al meer dan een half uur binnen de lijnen staat. Duizenden fo totoestellen, van beroepsfoto grafen en toeschouwers klik ken onophoudelijk. Het grote Brazilië moet immers vast ge legd worden. De warming up is voor West- europese ogen een merkwaar dig schouwspel. Onder leiding van maar liefst vijf hulptrai ners werken de spelers aller lei gymnastische oefeningen af. In Brazilië worden die oe feningen op het ritme van de samba uitgevoerd. Het is ook meer dansen. Ongeveer een kwartier lang zijn de Brazilia nen geconcentreerd bezig. Het doet wat koddig aan, maar Aad de Mos, komend seizoen verantwoorelijk voor het technisch reilen en zeilen bij Ajax is een aandachtig toe schouwer. Die speciale war ming up, zo wordt verteld, is voortgekomen uit weten schappelijke onderzoekingen. Niets wordt aan het toeval overgelaten. Na de oefeningen kan het partijtje beginnen. Uiteraard is Brazilië veel te sterk. De oogstrelende balbehandeling doet de ware voetballiefheb ber smullen. Zico, begiftigd met een geweldige demarrage en vedette tegen wil en dank, Ruud Krol (links) en Zico (rechts) tijdens hun dialoog over het WK. Eder de hard schietende vleu gelspits, Socrates binnen en buiten de lijnen de absolute leider, en Toninho Cerezo, de motor van de ploeg. In het be zit van een ongelooflijke con ditie, overzicht en een nauwe lijks te evenaren techniek. Brazilië wint met 7-1. Consternatie Slechts even is er consterna tie, als Junior per ongeluk door een Spanjaard wordt ge vloerd. Junior blijft liggen. Het gehele medische team van Brazilië, en dat is nogal wat, rukt uit. Op de voet ge volgd door de aanwezige tele- visie-en radiostations. In een DiaiOOg mum van tijd is er van Junior niets meer te zien. Honderden mensen verdringen zich rond het slachtoffer, dat na een tiental minuten -overeind krabbelt en vervolgens besluit het partijtje verder voor ge zien te houden. Junior moet natuurlijk wel honderd keer uitleggen wat er nou precies aan de hand was. Je moet het gezien hebben. Na een uur stuurt bondscoach Tele Santana de A-selectie, waarin alleen verdediger Le- andro wat problemen heeft met zijn spieren, naar de kant. Aad de Mos gaat in de slag met een van de hulptrainers, die werkelijk alles bijhouden. Op uitvoerige lijsten worden de fouten en goede acties van iedere speler genoteerd. Zico, aanvankelijk een zwak jongetje maar door de medici rijp gemaakt voor het top voetbal, kent Ruud Krol nog van het Wereldelftal, dat in 1979 een keer speelde. De aanwezige Nederlandse libero van Napoli ziet prompt de ene microfoon na de andere voor zijn mond gehouden worden. Het Portugees en het Italiaans verdragen elkaar blijkbaar re delijk. Zico is bereid tot een dialoog voor de etherappara- tuur, maar blijft wel voorzich tig. Zeker als Krol Diego Ma- radona ter discussie stelt. Zico: „Maradona moet niet in de punt van de aanval spelen. Dat ligt hem niet, daar is de ruimte te klein. Vier jaar ge leden had Argentinië Luque, een echte spits. Die is er ech ter niet meer bij. Voor mij is trouwens Boniek de beste spe ler tot nu toe. Een geweldige voetballer. Als voetballand heeft Frankrijk mij bekoord. Ik voorspel zelfs een finale Brazilië-Frankrijk". Om dat te bereiken zal Brazi lië toch eerst Argentinië en Italië de voet moeten dwars- zetten. Het optimisme in het Braziliaanse kamp is groot. Falcao, de middenvelder van AS Roma, waarschuwt echter wel voor Italië. Met Ruud Krol weer als tolk zegt hij: „Italië heeft het niet slecht gedaan in de tweede helft. De hardheid? Nee, daar ben ik niet bang voor. Ik ben dat ge wend. Het voornaamste is, dat we ons eigen spel spelen. Ons niet laten meeslepen door de Italianen. Argentinië? Het is misschien beter, compacter gaan voetballen. Maar on danks de aanwezigheid van Maradona en Diaz mist de Eloeg toch een brok speels- eid. Alles gaat door het cen trum. En dat is te voorspel baar". Het circus draait intussen op volle toeren door. De reserves zijn aan de beurt. Tegenstan der is deze keer Vic, eveneens een derde divisionist uit de buurt van Santabell, een stad van 200.000 inwoners. Ook dat partijtje wordt door de te levisie en de radio intensief gevolgd. Dokter Ricardo Vi- vacqua, hoofd van het me disch team dat maar liefst twintig leden telt, mag intus sen blijven uitleggen, dat er geen problemen zijn. Ook Ju nior niet. De spelers van de A-selectie worden besprongen door hon derden journalisten, terwijl de Spaanse spelers jagen op handtekeningen. De Brazili aanse spelers blijven vriende lijk. Socrates, goed Engels sprekend en de grote leider: „Of ik er gek van wordt? Welnee, ik weet niet beter. Dit is Braziliaans en ik ben een Braziliaan". Dat kan wel, maar je moet het gezien hebben om werkelijk een goede voorstelling te heb ben van het circus rond het Braziliaanse team. ROMAIN VAN DAMME Uit gratie Horst Hrubesch lijkt na zijn kritiek op Jupp Derwall voor lopig uit te gratie te zijn. Voor het duel tegen Spanje van vanavond heeft de Westduitse bondscoach aan een aanval met Rummenigge met Fischer zijn vertrouwen geschon ken. Stielike is geen laatste man meer. maar middenvel der. Hannes is nu laatste verdediger. Verder is Littbarski wisselspeler. De Spaanse bondscoach Santamaria heeft Sa- trustegui, Lopez Ufarte en Saura vervangen door respec tievelijk Santillana, Zamora en Gallego. Brazilië treedt in de sterkste formatie aan tegen Argentinië, dat met Barbas of Trossero verschijnt voor de geschorste Gallego. Optimistisch Kevin Keegan zegt. dat de Engeland uit te komen, nu rugblessure, die hem tot snel herstelt en dat hij dusver heeft belet in het maandag tegen Spanje zijn toernooi om het WK voor rentree kan maken. Bloedstollend Voor de Belgen blijkt het WK tot nog toe tamelijk bloed stollend te zijn verlopen. Het Belgische Rode Kruis meldt althans, dat de opkomst van donors op bloedafname-avon- den zeer teleurstellend is geweest sinds het begin van het WK. Johan Krol' Het Spaanse elftal staat bloot aan forse kritiek. Bij de critici hebben zich nu ook gerenommeerde buiten landse voetballers ge schaard. Zoals Johan Cruijff óf Ruud Krol. dat is uit een bericht in het Spaanse sportdagblad ,.As" niet ge heel duidelijk. Volgens dat blad heeft „Johan Krol" verklaard, dat het belang rijk is voor Spanje een ploeg te vormen, omdat met elf solisten geen WK gewon nen kan worden. Toen „As" het later had over „de Ne derlandse libero" werd meer duidelijk. Overigens had Cruijff enige dagen eer der zijn kritische visie ge ventileerd over Spanje. Smartepeld Op initiatief van voorzitter Joao Havelange heeft de FIFA een smartegeld van ruim 6500 gulden toegekend aan de weduwe en de vier kinderen van de politieman Francisco Diaz Sanchez. De 45-jarige Spanjaard, die deel uit maakte van een groep motoragenten, die de Argentijnse ploeg naar het Sarriastadion in Barcelona begeleidde voor het duel te gen Italië, viel dinsdag dood van zijn voertuig. Vermoed wordt, dat hij is overlden aan de gevolgen van een hart aanval. Beslissing Wanneer twee of drie lan- eerste ronde werd behaald den in de tweede finaleron- beslissend. Is deze ook ge- de in hun groep gelijk ein- lijk. dan wordt er geloot, digen, is de plaats, die in de Maatregelen Er worden scherpe en extra maatregelen getroffen om bij Spanje-Engeland, maandag in het Madrileense Bernabeus- tadion. moeilijkheden tussen wederzijdse supporters te ver mijden. De Spaanse politie vreest botsingen tussen weder zijdse aanhangers vanwege de crisis rond de Falkland Ei landen en de strijd om Gibraltar. Engelse fans, van wie er gisteren al zestien werden gearresteerd en het land uitge zet, zullen ver uit de buurt van de Spaanse worden gehou den. Alle supporters die in de omgeving van het stadion op straat of in parken overnachten, worden gearresteerd. Asiel Hoewel uit Polen twee bus sen vol met supporters naar Spanje waren vertrokken, zijn slechts twaalf fans op de officiële plaats van be stemming aangekomen. De rest van hen heeft politiek asiel gevraagd in de landen, die op weg naar Spanje werden aangedaan. Benefiet Voormalige voetbalsterren uit Europa en Zuid-Amerika spelen dinsdag in het stadion van Sabadell een benefiet wedstrijd ten bate van het kinderfonds van de Verenigde Naties, Unicef. De Zuidamerikaanse selectie, bestaande uit onder andere Pelé, Va va. Gerson, Ademir, Di Stefano, Me- notti en Sivori, wordt begeleid door Helenio Herrera Oud- Europa. onder supervisie van Rinus Michels. beschikt over onder andere Beckenbauer, Fachetti, Bobby Charlton, Eu- sebio, Amancio en Iribar. Groep A (Stadion Nou Camp in Barcelona): Zondag (21 uur): Polen-Sovjet-Unie Groep B (Bernabeustadion in Madrid): Vandaag (21 uur): West-Duitsland-Spanje Maandag (21 uur): Engeland-Spanje Groep C (Sarriastadion in Barcelona): Vandaag (17.15 uur): Argentinie-Brazilië Maandag (17.15 uur): Italië-Brazilië Groep D (Vicente-Calderonstadion in Madrid) Zondag (17.15 uur): Frankrijk-Noord-Ierland Standen Groep A: 1. Polen 1 1 0 0 2 3—0 2. Sovjet-Unie 1 1 0 0 2 1—0 3. België 2 U u 2 0—4 Groep B: 1. Engeland 1 u 1 1 0—0 2. West-Duitsland 1 0 1 0 1 0—0 3. Spanje 0 0 0 0 0 0—0 Groep C: 1. Italië 1 1 0 0 2—1 2. Brazilië 0 0 0 0 0 0—0 3. Argentinië 1 0 0 1 0 1—2 Groep D: 1. Frankrijk 1 1 u 0 2 1—0 2. Noord-Ierland 1 1 u 1 2—2 3. Oostenrijk 2 0 1 1 1 2—3 GEWIJZIGDE OPZET IJSHOCKEYCOMPETITIE TILBURG - Alle wedstrijden van het komend seizoen in de ijshockeycompetitie zullen tegelijkertijd meetellen voor de strijd om de nationale beker. Voor de acht ploegen uit de eerste divisie betekent dat er, zoals in voorgaande jaren, geen apart toernooi om de beker is. De nummers éen en twee van de ranglijst na de dubbele competitie - alle ploegen twee keer thuis en twee keer uit tegen elkaar - zullen in een serie van drie (misschien vijf) wedstrijden uitmaken wie zich de winnaar van de ijshockeybeker 1983 mag noemen. In de competitie zijn vier periodetitels te verdelen. De win naars daarvan spelen ook weer een dubbele competitie om het Nederlands kampioenschap. De laagstgeplaatste vier clubs ontmoeten de bovenste twee van de tweede divisie in de strijd om twee plaatsen in de hoogste afdeling voor het daaropvolgende jaar. De acht clubs in de eerste divisie zijn: Amsterdam. Heerenveen, Tilburg, Den Haag, Den Bosch, Geleen, Eindhoven en Nijmegen. Utrecht had zich ook aan gemeld, maar werd ingedeeld in de tweede divisie.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11