Prinsje heet William, geen Billy alstublieft Kloof tussen VS en West-Europa dreigt groter te worden ölölll ALGESAL Paus wil naar Libanon pc ST ART-overle^- langdurig en moeizaam „Amerikanen op het verkeerde pad" NA VERDWIJNEN VAN MINISTER HAIG Zware verliezen voor Russen in Afghanistan PESJAWAR De Russische strijdkrachten in Afghanistan hebben in de strijd om de strate gische Pansjer-vallei zulke zware verliezen geleden, dat zij hun troepen uit de vallei hebben moe- ten terugtrekken. Dit-is verno- men uit doorgaans betrouwbare bronnen in de Pakistaanse stad Pesjawar. De Pansjer-vallei is een belangrijk bolwerk van het Afghaanse verzet. Het was voor de vijfde maal dat de Russen een poging ondernamen de vallei te veroveren. Bij de gevechten zou- den ongeveer 3.000 Russische sol- I daten ziin gesneuveld. De bevolking van West-Bei- roet is gisteren massaal weg gevlucht uit dit bedreigde deel van de Libane se hoofdstad. Voor controle posten van de Falangisten stonden lange rijen auto's. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Na het be kendmaken van de na men van de zoon van prins Charles en prinses Diana William Arthur Philip Louis heeft de woordvoerder van Buc kingham Palace de Brit ten nadrukkelijk ver zocht het prinsje met „William" aan te spreken en niet met de koosnaam „Billy". Anderhalf jaar geleden deed Bucking ham Palace een soortge lijk verzoek. Toen werd, vergeefs, gevraagd de toekomstige prinses van Wales niet meer aan te spreken als „Lady Di". „King Billy" was de roep naam die William de Derde (prins Willem van Oranje, stadhouder van Holland) kreeg als volksheld van de ra dicale Noordierse protestan ten, nadat hij in 1690 tijdens de Negenjarige Oorlog de ka tholieke koning Jacobus II verslagen had. William III was van 1689 tot 1702 koning van Engeland. William was ook de naam van de eerste „moderne" koning van Enge land, Willem de Veroveraar, die van 1066 tot 1087 regeer de. Maar volgens Buckingham Palace is het prinsje niet naar deze beide vorsten genoemd. Patrick Montague-Smith, de hoofdredacteur van „De- bretts", met „Burke's Peerage, Baronetage and Knighthage" het register van de Britse adel, noemde William giste ren „een der grote historische namen van Engeland". Willi am is ook een zeer populaire naam. Alleen James komt on der de Britse jongens nog va ker voor. Hoewel de namen voor het nieuwe prinsje van de zijde van prins Charles lijken te komen, is er ook een verband met prinses Diana. Haar over grootvader was een kolonel William Smith-Gyll. Als de nieuwe prins van Wales ooit koning wordt, zal hij. Willem V zijn, tenzij hij als vorst bij een andere van zijn voorna men genoemd wenst te wor den. Willem IV, die regeerde van 1830 tot 1837, was de laat ste Britse monarch van wiens naam Bill of Willy gemaakt kon worden. De overige namen van het prinsje verwijzen naar zijn vader en grootvader (Philip), zijn vader en overgrootvader, wijlen George VI (Arthur) en naar Lord Mountbatten (Louis), de geliefde grootoom van zijn vader, die in de zo mer van 1979 vermoord werd door de IRA. Prins Willem krijgt drie me ters en drie peters, onder wie prinses Alexandra en ex-ko ning Constantijn van Grie kenland. Deze laatste is goed bevriend met prins Charles. De koninklijke ouders hebben nog niet onthuld waar en wanneer hun kind gedoopt zal worden. In de Anglicaanse kerk is het echter gebruike lijk daarmee te wachten tot de baby enkele maanden oud is. Buckingham Palace heeft niet gereageerd op berichten in de Londense Sunday Times, dat in het St.Mary ziekenhuis, waar prins William geboren is, alles gereed was om prinses Diana indien ze dit wen- De deelnemers aan de Eurotop verzamelden zich gistermiddag, na een lunch bij ko ning Boudewijn, op de trappen voor het konink lijk paleis in La ken voor de ge bruikelijke foto. Van rechts naar links onder ande ren premier That cher, premier Spadolini van Ita lië, koning Bou dewijn en presi dent Mitterrand. BUITENLAND leidse courant dinsdag 29iuni1982 pagina P( Uitsluitend verkrijgbaar bij drogist/ apotheek. ste rechtstaande te laten bevallen. Voor die natuurlijke methode bestaat in Groot- Brittannië veel belangstelling sinds door de BBC-televisie een documentaire is uitgezon den over het pionierswerk op dit terrein van de Franse ver loskundige dr.Michel Odent. De Sunday Times meent te weten, dat prinses Diana ze ker niet passief bevallen is. In het St.Mary ziekenhuis wor den toekomstige moeders aan gespoord om tijdens hun be valling de houding aan te ne men, die zij zelf het gemakke lijkst vinden. Dr. George Pin ker, die aanwezig was bij de geboorte van het prinsje, vraagt zijn patiënten altijd vooraf op welke manier zij geholpen willen worden. Hoe wel hij geen voorstander is van minder traditionele hou dingen, laat hij de jonge moe ders meestal helemaal of half rechtop zitten. In het St. Mary's ziekenhuis worden alle pasgeboren kin deren onmiddellijk aan de moederborst gelegd, nog vóór hun navelstreng doorgesne den is. Volgens dr. Pinker en zijn collega's maakt die me thode bepaalde hormonen vrij, die de nageboorte bevor deren en bloedingen voorko men. maal spierpijn. Algesal verlicht dan de pijn en maakt de spieren soepel, 't Is niet vet en ruikt heel fijn. Maar.Algesal staat niet in 't woordenboek. Dus neem 't voor alle zekerheid mee als u met vakantie gaaL Courbature (Spierpijn): VATICAANSTAD Paus Johannes Pau- lus II heeft gisteren verklaard bereid te zijn om „zonder aarzelen" naar Libanon te vertrekken om de zaak van de vrede te dienen. De paus merkte op dat hij reeds eerder naar landen in oorlog is gereisd Groot-Brittannië en Argentinië en ver klaarde dat hij in Libanon graag voor de zaak van de vrede zou willen bidden. „Ik heet elke suggestie en elk initiatief gericht op hulp aan deze mensen welkom", zo voegde hij daar aan toe. Aan zijn aanbod om onmiddelijk naar Li banon te reizen gingen verscheidene ver zoeken van de paus aan de strijdende par tijen vooraf om een einde te maken aan de gevechten. Over het bestaan van plannen van de paus om zeer binnenkort naar Liba non te vertrekken kon in het Vaticaan overigens geen bevestiging worden verkre gen. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard dat de VS dezelfde doeleinden nastreven als de Libanese regering. Vol gens hem zijn dit stationering van het Li banese leger in heel Beiroet, beëindiging van de gewapende Palestijnse aanwezig heid, de instelling van een sterke Libanese regering en een vertrek van alle buiten landse troepen. Astronauten Columbia als wetenschappers FLORIDA Piloot Henry Hartsfield en gezag» der Ken Mattingly hebben gisteren aan boord ylf ruimtependel Columbia enkele wetenschappt V proeven genomen. Er werd geëxperimenteerd het maken van medicijnen in een toestand var wichtloosheid. Waarschijnlijk zal de hoeveelheid zuiverheid van de middelen dan groter zijn dar der aardse omstandigheden. Verder zijn opna van de bliksem gemaakt. Men wil meer weten het gedrag van de bliksem, om beter voor zwar* weders te kunnen waarschuwen. Vandaag neme astronauten andere proeven met gewichtloosheid als het mengen van bismut en tin, twee metalei op aarde door gewicht niet zijn te mengen. Dei voorstuwingsraketten die na de start naar de bo van de Atlantische Oceaan zijn gezonken, koste NASA 36 miljoen dollar. De raketten hadden mc blijven drijven. Eurotop over handelsproblemen met KS: (Van onze speciale verslaggever Rik in 't Hout) BRUSSEL De Europese Gemeenschap wil de huidi ge handelsproblemen met de Verenigde Staten oplos sen door „in volstrekte eensgezindheid de Amerikanen ervan te overtuigen, dat zij op het verkeerde pad zijn", aldus premier Van Agt gisteren op de eerste dag van de Europese Raad (topconferentie) in Brussel. Ondanks grote verontwaardiging over de houding van de Vere nigde Staten voelt de Gemeenschap er niets voor een handels oorlog te beginnen met dit land. „Er werd ferme taal gebruikt, maar de conclusies waren gemodereerd en dus wijs", aldus Van Agt. In bilaterale gesprekken en in internationale organisaties willen de „tien" de Amerikaanse regering ertoe brengen, haar houding te herzien. Het gaat hier om de belemmeringen voor Europese staalprodukten op de Amerikaanse markt en het ver bod op het gebruik van Amerikaanse licenties bij leveringen aan de Sovjetunie ten behoeve van de aardgaspijplijn van Siberië naar West-Duitsland. ,,De Amerikanen zullen worden aange sproken in een taal, die de Californiërs het best verstaan", zei premier Van Agt. Mocht de regering van president Reagan volharden in dat ver bod, dan zal het zeker tot gerechterlijke procedures komen, al dus Van Agt. Zelf hoopt hij vurig dat het niet zover komt, omdat daardoor de toch al wankele relatie tussen Europa en Amerika „onder hoogspanning zal komen, met alle veel verder strekken de consequenties van dien". DEN HAAG In Genéve zijn vanmiddag de zogehe ten START-onderhande- lingen begonnen over de strategische bewapening. De algemene verwachting is dat het Amerikaans- Russisch overleg langdu rig en moeizaam zal zijn. De Amerikaanse delegatie leider, de voormalige luite nant-generaal Edward Row- ny en plaatsvervangend hoofd van het Amerikaanse bureau voor ontwapening, voorspelt dat het START- overleg „zeer hard" zal zijn en vrijwel zeker niet voor eind 1983 tot resultaat zal lei den. In Moskou valt onge veer een zelfde geluid te be luisteren. Onlangs zei een Russische regeringsfunctio naris tegen Viktor Karpov, de Russische onderhandelaar in Genève, dat deze in ieder geval de komende tien jaar van werk is verzekerd. Naar verluidt zou hij zelfs zijn pia no uit Moskou laten overko men. Beide onderhandelaars zijn door de wol geverfd en spreken eikaars taal. Zij leid den ook de vorige onderhan delingen over de strategische bewapening, die bij elkaar tien jaar in beslag namen. De vorige onderhandelingen ter beperking van de strate gische (oceaan overschrijden de) wapens, toen nog aange duid als SALT, leverden twee verdragen op, ook al werd het tweede niet be krachtigd. Dat was nog in een tijd van ontspanning. In middels is er een nieuwe pe riode van confrontatie aan gebroken tussen beide super- mogendheden. Het START- overleg begint dan ook in een klimaat van wederzijds li ree j ARC wantrouwen. Moskou Bto r schuldigt de Amerika >nde regering ervan dat ze mil jn re superioriteit nastri ,nscJ Reagan doet felle ideol pdst] sche aanvallen op de So Unie en verwijt de Russe ontspanningsperiode te I ben gebruikt om een mil re voorsprong op de VI irdie verwerven. Toch zou ligsz beide zijden de oprechte leier bestaan tot resultaten te n de men in Genève. Zowel dt »rd als de Sovjet-Unie heel Jjgn maken met economischef blemen waardoor de fi ciering van de bewapei wedloop niet eindeloos kan gaan. m ;akt va lo rste 'eed' de De Sovjet-leiding ziet START-besprekingen als symbool van de beperkte lve lijkheid (pariteit) met de eer op het terrein van de st gische wapens. Ze bek toont dan ook voortdu dat ze nimmer voorst zal aanvaarden die aai strategische pariteit afbi zullen doen. De Amerikanen begin het START-overleg op 1 |e van de voorstellen die p rdedi dent Reagan begin mei mps kend maakte in een redi eninj de universiteit van Eur g Reagan wil dat de 75001 i tegische kernkoppen opi ei en op zee waarover del jet-Unie en de VS ieder e^te schikken, worden ten ,]en bracht tot 5000. Van die hte zouden er niet meer dai ddi helft op land mogen woi rdedi gestationeerd. De Ru hebben afwijzend gereagi ji op deze voorstellen. Zij i ig len dat hun strategische tentieel voornamelijk landraketten bestaat en zouden vooral door het A rikaanse voorstel worden troffen. be\ DEN HAAG-WASHING- TON Hoewel de Senaat zich nog moet uitspreken over de benoeming van de 61-jarige George Schultz tot Amerikaanse nieuwe minister van buitenlandse zaken maar van die kant worden geen moei lijkheden verwacht wordt al over de hele we reld vooruit gekeken naar het beleid van deze nieu we minister: welke wijzi gingen zal de komst van Schultz teweeg brengen in de Amerikaanse buiten landse politiek. Want on danks de ontkenningen van Amerikaanse rege ringsfunctionarissen wor den hierin wel degelijk een aantal veranderingen verwacht. De belangrijkste onderdelen van de Amerikaanse buiten landse politiek hébben mo menteel betrekking op de sancties tegen de Sovjet-Unie, de verhouding binnen het At lantisch bondgenootschap, de situatie in het Midden-Oosten, en de banden met Latijns- Amerika. Op al deze terreinen was al enige tijd een steeds duidelijker kloof waarneem baar tussen de opvattingen van minister van buitenlandse zaken Alexander Haig ener zijds en de minister van defen sie Casper Weinberger en de adviseur voor nationale veilig heid William Clark anderzijds. De afgelopen week liet presi dent Reagan Haig vallen, waarmee het lot van de ex- Navo-generaal was bezegeld. Aangenomen mag worden dat Schultz, die evenals vrijwel alle overige ministers in de re- gering-Reagan afkomstig is uit de Californische vrienden kring van de president, zich tot op grote hoogte met de door Weinberger en Clark uit gestippelde politiek zou kun nen verenigen. Het probleem van de economi sche sancties tegen de Sovjet- Unie en de betrekkingen met de Westerse bondgenoten zijn nauw met elkaar verbonden. Haig zag het risico van een Amerikaanse Oost-West poli tiek die verdeeldheid zaait in het Westerse kamp. Daarom verzette hij zich tegen harde sancties tegen de Sovjet-Unie. Temeer omdat daardoor voor al de Europeanen die nauwe handelsbanden met het Oost blok onderhouden, worden ge straft. Bovendien hechtte hij ondanks al zijn anti-commu nistische retoriek veel waarde aan het doorgaan van de ont wapeningsgesprekken. Dat op dit moment op verschillende niveaus over wapenbeheersing wordt gesproken is in belang rijke mate de verdienste van Haig. De recente verscherping van het Amerikaanse embargo op materiaal voor het Europees- Russische aardgasproject maakt echter duidelijk dat de regering in Washington mo menteel niet geneigd is reke ning te houden met Westeuro- pese gevoeligheden. De Sovjet- Unie dient gestraft te worden voor de gebeurtenissen in Af ghanistan en Polen en als Eu ropa niet wil luisteren en ge hoorzaam meewerkt, zo rede neert men in Washington, dan moet het maar voelen. Daarbij moet overigens niet vergeten worden dat de Sovjet-Unie ook zonder het Amerikaanse materiaal aan Europa gas kan leveren en dat de Japanners slim genoeg zullen zijn om de gaten in de markt te vullen. Voor Washington zal verder zeer zwaar moeten wegen dat de hierboven geschetste poli tiek grote Europees-Russische belangen creëert; en dat is nu juist wat Washington met de acties tegen het aardgasproject probeert te voorkomen. Amerikaanse maatregelen te gen de Europese staalexport en dreigementen tegen Euro pa's landbouw- en textielbe- leid maken de sfeer tussen Washington en de Westeuro- pese hoofdsteden er ook niet beter op. Tijdens de Europese Topconferentie gisteren en vandaag in Brussel is uitvoerig over deze ontwikkelingen ge sproken. Aan de vooravond van de Eurotop liet de Belgi sche minister van buitenlandse zaken Tindemans zich zeer somber uit over de toekomsti ge Europees-Amerikaanse re latie. Hij sprak over het gevaar dat „de twee grootste handels partners van de wereld stand punten gaan innemen die kun nen leiden tot een regelrecht conflict". Hij wilde de term „handelsoorlog" niet gebrui ken maar liet er geen twijfel over bestaan dat hij een aan merkelijk „agressiever beleid van de Verenigde Staten te genover Europa" verwacht. Naast alle negatieve geluiden valt er ook nog wel een posi tieve opmerking te maken: de nieuwe Amerikaanse minister van buitenlandse zaken is een zeer goede vriend van bonds kanselier Helmut Schmidt. Volgens Schmidt beschouwt Schultz de V.S. en Europa als „echte partners", maar waar nemers in Brussel betwijfelen of de nieuwe minister op korte termijn een stevig stempel op Pro-Arabisch In de Amerikaanse Midden- Oosten-politiek kan van mi nister Schultz welicht een meer pro-Arabische houding worden verwacht dan van Haig, voor wie vooral het stra tegische belang van de trouwe bondgenoot Israël telde. Hij hield premier Begin de afgelo pen weken de hand boven het hoofd ondanks het feit dat hij werd misleid over de omvang en het doel van de invasie in Zuid-Libanon. Binnen de Amerikaanse regering is ech ter een sterke stroming onder aanvoering van minister Weinberger die grote waarde hecht aan nauwere banden met gematigde Arabische lan den als Saoedi-Arabië en Koe weit. Dat bleek al bij de om streden levering van de AWACS-radarvliegtuigen aan de Saoedi'S. Uit de reacties in het Midden-Oosten op het ver trek van Haig valt ongeveer een zelfde teneur waar te ne men. Voor premier Begin en minister van defensie Sharon wordt Haigs vertrek een zwa re slag genoemd, in Saoedi- Arabië en Koeweit is men te vreden over Haigs aftreden en bijna opgetogen over de komst van Schultz. Saillant detail in dit geheel is dat Schultz tot af gelopen vrijdagmiddag direc teur was van de bouwgigant Bechtel die vooral in Saoedi- Arabië grote belangen heeft. Tot januari 1981 was zijn naas te medewerker bij Bechtel Casper Weinberger.... De oorlog om de Falkland-ei- landen heeft de betrekki j tussen Washington en de tijns-Amerikaanse landen nig verstoord. Met nam houding van Haig die in zaak een aantal malen in sing kwam met V.N.-amb deur mevrouw Jeane Kil trick heeft het Amerika prestige danig geschaad gaf zijn steun aan de hii sche bondgenoot Groot- tannië en liet Argentinië, ADI van de landen die in de \yom worden beschouwd als s! e fjn pilaren in de strijd tegen rukkende communistisch vloed op het westelijk "aP rond, in de kou staan. Be i wacht wordt dat SchulU in E korte termijn initiatieven spee jjari moeten hersti C e va Bijvoorbeeld door zware Uegf op Groot-Brittannië uit tl it lijs fenen om snel een diplom dee ke oplossing te vinden .jjj het geschil om de Falklan landen. rQaÉ sgre Met Alexander Haig is d or E gering-Reagan de enige Biste] windsman kwijt geraakt »gge| kon bogen op een ruime njej ring in de buitenlandse tiek. Bepalend voor de komstige Amerikaanse bu e v landse politiek is de in* ernai die zal worden toegekend mi zowel defensieminister %d Y berger als veiligheidsad* Clark. Wat international! varing betreft is Schultt onder Nixon minister va apse nanciën was, beiden veri I baas. De afgelopen ze vei maanden hebben echter u ior g wezen dat ervaring allee jech0 leider van het State Dei -1) ment geen enkele gan id. Bi biedt. jecho JOS TIMM ontplooien die het vertrou in Lati, hington

Leidse Courant | 1982 | | pagina 8