Ik wil op mijn knieën terug verontwaardigd over guitspraak in proces- Hinckley «SoENt Onderhandelen met PLO heeft geen enkele zin Israël schaart zich onder „bevrijders" van Libanon EMIGRANT LEENDERT DE VOS: VII Thatcher breekt lans voor afschrikking BUITENLAND AGII 1 LEIDSE COURANT DONDERDAG 24 JUNI 1982 PAGINA 7 jpoorwegstaking dreigt p Groot-Brittannië (Van onze correspondent Roger Simons) IONDEN Na de feestroes, die volgde op een verwinning in de Falkland-oorlog en de geboorte fan de zoon van prinses Diana en prins Charles, tfordt voor de Britten het leven weer helemaal zo als het vroeger was. Vanaf volgende maandag Ireigt in Groot-Brittannië een spoorwegstaking in onbepaalde duur. De spoorwegvakbond wil Èlgaan staken, omdat de directie van de Britse spoor lij uregen geen loonsverhoging van meer dan vijf pro- ■2;cent wil toekennen. De bortd eist een maximum 0 oonsverhoging van twaalf 12 procent. De Britse staalarbeiders, mijnwerkers, en zeelieden hebben 2ihet spoorwegpersoneel hun steun beloofd. Volgens 1 ie directie van British Rail zou een langdurige sta- king tot de complete ondergang van dit bankroete d n ook vorig jaar door een staking geplaagde trans- o iortbedrijf kunnen leiden. „AMERIKANEN VECHTEN MEE IN EL SALVADOR" SAN SALVADOR Leden van een ca- meraploeg van de Amerikaanse omroep CBS hebben gisteren in de hoofdstad van El Salvador, San Salvador, verklaard dat Amerikaanse militairen aan de kant van het Salvadoraanse leger deelnemen aan de strijd tegen de guerrilla's. In het zuid oosten van het land heeft de CBS-ploeg twee zwaar bewapende Amerikanen ge filmd, die bezig waren het verzet met mortiervuur te bestoken. De twee militai ren weigerden de verslaggevers te woord te staan. De Amerikaanse ambassade in San Salvador heeft een onderzoek gelast. Het meevechten van de Amerikaanse ad viseurs in El Salvador aan de zijde van het regeringsleger is door Washington uit drukkelijk verboden. „Maatregel VS brengt werk tien duizenden Europeanen in gevaar" FRANKFORT „De Amerikaanse regering meet waar het de handel met het Oostblok betreft, mei twee maten. De Verenigde Staten proberen hun Oost-West-handelspolitiek uit te voeren over de rug gen van de Westeuropese arbeiders. Tienduizenden van hen lopen door de Amerikaanse houding het ge vaar hun werk te verliezen". Aldus de reactie van vooraanstaande Westduitse vakbondsbestuurders op het besluit van de Ameri kaanse regering, om de economische sancties tegen de Sovjet-Unie verder uit te breiden. Dit, ook door Europese regeringen aangevochten besluit, houdt in dat Europese bedrijven die in licentie Amerikaanse apparatuur vervaardigen, die goederen niet naar de Sovjet-Unie mogen exporteren. Het is de Verenigde Staten daarbij vooral te doen om het tegenwerken van het Europees-Russische aardgasverdrag. Franse communisten tegen economisch beleid Mitterrand PARIJS De Franse communisten heb ben gisteren stelling genomen tegen de veranderingen in de economische politiek van president Mitterrand. Vorige week, na de devaluatie van de Franse frank, besloot de regering in Parijs lonen en prijzen voor een periode van een half jaar te bevriezen. Die maatregel bete kende een ingrijpende economische koers wijziging van de Franse regering. In het communistische blad L'Humanité heeft de communistische voorman Marchais de nieuwe economische politiek van de rege ring gehekeld. Maar tegelijkertijd ver klaarde hij dat de communisten niet uit de regering zullen treden en het kabinet in het parlement zullen blijven steunen. SAN FRANCISCO/LOS AN GELES Overal ontmoet je ze, de in het zakenleven ge slaagde emigranten. In Atlan ta, Houston, Los Angeles en San Francisco, maar ook in andere steden en staten van de Verenigde Staten. Tijdens de officiële receptie, die in ie dere stad voor koningin Bea trix en prins Claus wordt ge houden, trekken de „geslaag den" in een lange stoet voor bij. Gekleed in smoking en avondjurk. Amerika, het land van de onbegrensde mogelijk heden, het land waar je, zoals men vaak nog denkt, slapen de rijk wordt. Helaas, voor vele duizenden Nederlandse emigranten, die dachten ge makkelijk te verkrijgen wel vaart in Amerika te vinden, is deze lange weg met proble men omgeven. Voor hen is het Amerikaanse avontuur al lerminst geslaagd. Eén van hen is Leendert de Vos (54) uit het Zeeuwse-Ooltgensplaat die in 1954 naar de Verenigde Staten emigreerde. Een jaar eerder had hij tengevolge van de watersnoodramp die Zee land teisterde, zijn gehele be zit (garage annex taxibedrijf) in het geweld van de golven zien verdwijnen. Hij waagde de stap om in het beloofde land een nieuw leven te be ginnen. Met vrouw en kind vertrok hij. Het werd een hard bestaan. Dit is het ver haal van een eenling in de VS. Dagelijks zoekt hij zijn toevlucht in de Hollandse Club, de Anaheipi, een bui tenplaats van Los Angeles. Hij is verbitterd over het sociale leven in de VS. Daarnaast heeft hij, nu hij op zijn leven terugkijkt, vreselijk spijt dat hij indertijd uit Nederland is vertrokken. Een eenzame Nederlander in Californië: Leendert de Vos, eens garagehouder en taxi chauffeur in het Zeeuwse Ooltgensplaat. In een hoekje van de Hollandse Club vertelt hij zijn relaas, terwijl de geno digden zich in het feest stor ten dat is opgezet ter ere van de aanwezigheid van de. Ne derlandse koningin en prins in Los Angeles. „Als ik nu weg zou kunnen, ging ik ogenblikkelijk. Maar het kan niet. Het ontbreekt me aan de financiële midde len. Bovendien ben ik twee jaar geleden gescheiden en moet ik nog betalen voor mijn Als ik op 25 jaar Amerika te rugkijk zie ik om in wrok. In de VS ben je alleen in tel als je gezond bent. Krijg je met je gezondheid problemen, dan ben je aan de heidenen over geleverd. Toen ik pas in Mi chigan was kreeg ik last van mijn rug. Dat kwam omdat ik me had vertild met het sjou wen van een zwaar pak. Mijn werkgever vond dat dit niet door het werk was gekomen. Hij wilde me niet betalen. Verzekerd was ik niet omdat je hier zelf alles moet betalen. Toen had ik nog geen geld om me voor dit soort zaken in de schuld te steken. Je bent jong en je houdt daar nog geen re kening mee. Gelukkig woonde naast me een advocaat die voor een ir-fair p ging uitzoek en ik kreeg alsnog 10.000 dol lar uitbetaald. Van dat geld kon ik een eigen bedrijfje be ginnen. Samen met een vriend gingen we tuinen onderhouden. Het liep aardig, echter de beste klanten betaalden niet op tijd. Ik had te weinig liquide mid delen om mijn zaak staande te houden. Toen ik bij die grote bedrijven aan de bel trok kreeg ik na een paar dagen een briefje terug waarin werd gesteld dat ik ze als klant kon schrappen. Het was gebeurd en ik ging terug naar Neder land. Dat was in het begin van de jaren zestig. Na tien maanden hield mijn vrouw het niet meer uit. Zij kreeg heimwee naar het klimaat en stapte op de boot. Via New York kwamen we in Califor nië terecht. Gelukkig beheerste ik toen de taal. Want als ik nog terug denk aan mijn eerste over tocht, ril ik van ellende. Ik ging alleen om de zaak te ver kennen. Mijn broer, die na de oorlog in Michigan was geble- Op hun rondreis door de Verenigde Staten zijn koningin Beatrix en prins Claus gisteravond in Chicago aangekomen. Hier worden zij bij hun aankomst in het hotel door plaatselijke autoriteiten verwelkomd. Daarvoor hadden zij een rijtoer door het noordwesten van dé stad gemaakt, waarna een diner volgde. Vanmorgen ontving de koningin 50 vooraanstaande vrouwen uit Chicago en omgeving. De prins hield een toespraak voor de handelsvereniging van Chicago en de Neder landse Kamer van Koophandel. Vanmiddag staat een bezoek aan het kunst-instituut van Chicago op het programma, waar de aqteqr Yul Brunner tot de gasten behoort. Hoogtepunt van het be zoek aan Chicago vormt vanavond een bal, gegeven door burgemeester Byrne. Morgenochtend vertrekt het koninlijk paar naar Detroit. ven, had na de watersnood ramp geschreven dat het hier zo geweldig was. Van hem moest de hele familie maar overkomen. Ik was de enige die de gok waagde. Ik dacht, waarom zou ik niet in een an der land opnieuw beginnen. Door de watersnoodramp was ik alles kwijt geraakt. Met de „Nieuw-Amsterdam" ging ik naar. New York. \j\ 120 dollar had ik opM eteld Het ergste in Staten is dat z< tige sociale hebben als de Verenigde niet die prach- verzekeringen Nederland. Je kunt je best verzekeren, privé dan, maar dan befi je bijna je hele maandsalaris kwijt. Enige jaren geleden kreeg ik last van mijn haft. Het werd een lijdensweg. Het betekende ook het begin van de verwij dering van mijn vrouw. Een jaar werkte ik niet, moest le ven van een minimale uitke ring en mijn vrouw moest 's avonds aan de slag. Het hu welijk moest daardoor wel achteruit gaan. Ook mijn dochter die van een Ameri kaan was gescheiden zag het hier niet meer zitten. Ze ging naar Nederland, trouwde en heeft nu een kind. Gelukkig heb ik nog een redelijk goede baan. Per week krijg ik bijna driehonderd dollar in handen. Voor Nederlandse begrippen lijkt dat veel, maar dat is niet zo. Wat voor jullie een gulden is, is voor ons een dollar. Met de dag wordt het leven hier duurder. Ik moet echt heel zuinig leven om niet in de schulden te raken. Het ergste echter is de een zaamheid. Daar kan ik niet meer tegen. Het knaagt aan mij. Om maar contact te heb ben ga ik bijna iedere dag naar de Hollandse Club. Daar ontmoet ik nog mensen die me goedgezind zijn. De Ame rikaan is keihard. In al die ja ren is het me niet gelukt éen Amerikaan als echte vriend op te doen. Dat zal natuurlijk ook wel aan mij liggen, maar het is de realiteit. Werkelijk ik zou op mijn handen terug willen. Vlak voordat koningin Beatrix hier kwam stond ik op het punt te vertrekken. Een stom auto-ongeluk, waar bij gelukkig geen persoonlijk letsel ontstond, houdt me voorlopig hier. Toch is die eenzaamheid niet het aller ergste. Ik heb angst voor mijn oude dag hier. Ik heb geen kapitaal en van bejaardenzorg hebben ze hier nog nooit'ge hoord. Als je eenmaal uitge rangeerd bent verpauper je. Oude mensen in de Verenigde Staten tellen niet meer mee. Van bejaardenhuizen hebben ze in de VS nog nooit ge hoord. Ja ik ben echt verbit terd over mijn leven hier. Na tuurlijk heb ik fouten ge maakt. Daar ontkom je niet aan. Toch is het triest te zeg gen dat de brief van mijn broer nooit bij mij in de bus had moeten vallen. Ik ben echt verbitterd". Leendert de Vos verdwijnt via een achterdeür uit de Hol landse Club. Hij wil vroeg naar bed om de volgende dag op tijd naar Los Angeles te gaan. Daar hoopt hij de ko ningin even te zien. „Als ik haar zie heb ik even het ge voel dat ik in Nederland ben". ;en WASHINGTON Het aan Amerikaanse publiek ™eI heeft met afschuw gerea- tjj geerd op het vonnis in het ,e >roces tegen John Hinc- ,flfigkley, de man die op 30 >ti maart vorig jaar op presi dent Reagan en zijn staf n'i ichoot, en daarbij de pre- CK^pdent en tweee medewer- verwondde. Hinc- Maafcley werd niet schuldig, kijk bevonden, omdat hij op e wehet moment van zijn daad zou zijn ge weest. Hij is opgenomen in een inrichting. De minister van financiën, Donald Reagan, wiens depar tement is belast met de veilig heid van de president en ande re openbare figuren, beschreef de uitspraak als „volslagen wreed". „Eerlijk, ik ben bele digd door de uitspraak van de jury. Ik denk dat ze verkeerd is. Dit soort dingen moet de maatschappij niet door de vin gers zien". Regan suggereerde dat het. vonnis „een vrijbrief is voor de gekkken van de we reld om alles te doen wat ze willen; voorzover het openba re figuren betreft". De se naatscommissie voor juridische zaken zal met voorstellen ko men, waarin wordt geregeld dat het voortaan aan de ge daagde is om de bewijslast aan te dragen dat hij krankzinnig is en niet aan de regering om te bewijzen dat hij bij zijn ver stand is. het i Niet gevaarlijk Veel afschu^ -- komt voort uit het feit, dat de 27-jarige Hinckley binnen vijf tig dagen uit de zwakzinnige ninrichting kan worden ont slagen, wanneer dokters ver klaren dat hij niet langer ge vaarlijk is. Als het openbaar ministerie, dat gedurende het heleproces heeft gesteld dat Hinkcley bij zijn verstand was toen hij de aanslag pleegde, zich tegen zijn vrijlating wil verzetten, zal het tijdens een hoorzitting nu het omgekeerde moeten doen en het bewijs le veren dat Hinckley nog steeds krankzinnig is. De grotendeels zwarte jury heeft er vier dagen over ge daan om een beslissing te ne men. Uit aantekeningen van de jury blijkt dat dat ze af schriften gevraagd heeft van getuigenissen over Hinckley's ouders en van een voQraan- staande psychiater over Hinc kley's kinderjaren. Op zijn minst een van de juryleden kwam tot zijn beslissing op grond van de uitspraak van de rechter, dat de officier van jus titie moet bewijzen dat Hinc kley volledig bij zinnen was toen hij op de president schoot En daar is de officier niet in geslaagd. Moord op Andrew Jackson Hinckley is de eerste aanslag pleger sinds 1835 die met suc ces een beroep op de krank- zinnigheidslausule deed. Toen had een jury slechts vijf minu ten nodig had om Richard La wrence wegens krankzinnig heid niet schuldig te achten aan de moord op president Andrew Jackson. De moorde naars Sirhan Sirhan, die Ro bert Kennedy neerschoot en James Earl Ray, die dominee Martin Luther King doodde, werden ondanks hun beroep op de clausule wel schuldig be vonden. Een duidelijk verschil met vorige zaken was dat er voor de verdediging van Hinc kley onbeperkte middelen aanwezig leken. De vader van Hinckley, een oliemagnaat uit Denver, zou naar verluidt meer dan een miljoen dollar hebben uitgegeven voor de verdediging van zijn zoon. Het grootste deel van het geld werd besteed om het advoca- tenteam onder leiding van Vincent Fuller te huren. ALEX BRUMMER Copyright The Guardian ADVERTENTIE Groene Betaalcheques en de Groene Betaalpas. Gegarandeerd tot f 100,- per cheque. Zonder kosten -erkrijgbaar bij alle banken en spaarbanken van Nederland. NEW YORK De Britse premier Margaret Thatcher heeft in een rede tot de ont wapeningsconferentie van de Verenigde Naties een lans gebroken voor afschrikking. Zij noemde het aanbod van Lege stoelen van de Argentijnse delegatie op de ont wapeningsconferentie van de Verenigde Naties In New York toen de Britse premier Thatcher daar gistermid dag haar toespraak kwam houden. president Brezjnev om niet als eerste kernwapens te ge bruiken onbetrouwbaar en ze verklaarde zich tegenstan der van wapenbeheersing als dit ten koste gaat van de vooruitzichten op vrede. Thatcher die iedere toespe ling op de Falkland-oorlog vermeed, verklaarde dat het bekend is dat militaire zwak te even vaak een oorzaak is van oorlog als militaire sterkte. Mevrouw Thatcher heeft de voorlopige steun ge kregen van president Reagan voor haar weigering om met Argentinië te ónderhandelen over de toekomst van de Falkland-eilanden. Thatcher zei dat er over de soevereini- teitskwestie niet langer te praten valt en dat de toe komst van de eilanden zal worden bepaald door Enge land zelf. ISRAËLISCHE AMBASSADEUR BU VN: TEL AVIV, BEIROET De Amerikaanse bemid delaar in het conflict Phi lip Habib heeft een ont moeting met premier Be gin geëist. Habib voerde gisteren opnieuw vruchte loos overleg met het Liba nese comité van nationale redding, waaruit een nieuwe sterke Libanese regering moet voortko men, die het land in han den neemt Israël zou via Habib het comi té hebben laten weten dat het een PLO-aanbod tot demilita risering van Beiroet verwerpt. Het aanbod hield in dat de Pa lestijnse strijders zich met hun wapens in hun kampen terug trekken als de Israëliërs zich op hun beurt tot tien kilomne- ter buiten beiroet terugtrek ken. Israël eist echter onvoor- leider Jumblatt die als bondge noot van de Palestijnen in het comité zit. De Israëlische ambassadeur bij de VN in New York verklaar de dat het geen enkele zin heeft ooit met de PLO te on derhandelen, ook al zou deze het bestaan van Israël erken nen. Arens zei dat de tijd niet ver meer weg is dat israël een vredesverdrag sluit met Egyp te zoals dat al gebeurd is met Egypte „en ik denk dat daarna de andere Arabische landen onvermijdelijk zullen volgen." Hij maakte ook melding van de grote hoeveelheid Russi sche wapens dier de Israëli sche troepen in Libanon heb ben buitgemaakt. De Israëlische professor Alexander Minkowski voor spelde gisteren een massas lachting in Beiroet als de Is raëlische troepen er binnen trekken om de Palestijnse lei- Liba- non geweest als lid van een Franse medische commissie. Hij vermoedt dat Israël Bei roet zal platbombarderen om verliezen in Israël te voorko men. Hij riep de Israëlische militairen op de Palestijnen in Beiroet niet te behandelen zo als de Duitsers de joden in de Tweede Werereldoorlog be handelden. Saoedi-Arabië en Egypte heb ben opnieuw de VS en de EG gevraagd zich in te zetten voor een onmiddellijke terugtrek king van Israël uit Libanon. De Amerikanen dringen for meel voortdurend aan op een bestand en terugtrekking van de Israëlische troepen.In Ne derland heeft de Raad van Kerken geschokt gereageerd op de Israëlische invasie. De Israëlische ambassade van zijn kant heeft de door de Tweede Kamer aangenomen motie be treurd „waarin het Israëlische optreden speciaal naar voren wordt gehaald om te worden veroordeeld, maar de terreur van de PLO en haar uitge sproken doelstelling om Israël te vernietigen niet wordt ver oordeeld". De buitenlanders maken zich op om in het zicht van de definitie ve slag om Beiroet de stad te verlaten. Hier staan Britten in een rij om aan boord te kunnen gaan van een schip dat hen naar Cyprus brengt. Ook de Amerikanen hebben evacuatiemaatrege len getroffen. BEIROET De rechts-christelijke Falangisten waren de eers ten, die als „bevrijders" de strijd in 1975 opnamen tegen de „Pa lestijnse vreemdelingen" in hun midden. Het Syrische leger koos om goodwill-redenen in 1976 in de strijd de kant van de Falangisten en hielpen hen bij de griezelige belegering en val van het Palestijnse kamp Tel-al-Za'atar. Met hetzelfde hoogge stemde doel zijn de Israëliërs Libanon binnengevallen: het land moet worden bevrijd van zowel de Palestijnen als de Syriërs. De nieuwe weldoeners spreken in menig opzicht dezelfde taal als hun voorgangers. Op Monteverde. een van de heuvels boven Beiroet, aan de christelijke kant, hebben Israëlische para's een kleine buitenpost ingericht. Een paar officieren liggen achtero ver in de tuin van de verlaten VillaKaran. Iemand roept vanuit een tent dat men er vanuit gaat dat niet over politiek wordt ge sproken, maar ze zijn bereid, hoewel voorzichtig, dat toch te doen. De officieren voelen zich op hun gemak. Dit is vriend schappelijk gebied. Maar ze dwalen weinig af van de lijn van hun regering, een standpunt waarvan ze pas kennis hebben kunnen nemen in de loop van de militaire campagne. Ze zijn allemaal gekomen om een „sterke" Libanese regering op poten te zetten en alles wat ze willen is daarmee vrede te sluiten. De „terroristen" zijn een plaag, zegt een van hen, en zij zijn geko men zoals een dokter om die plaag te bestrijden. Niemand van hen wilde het idee aanvaarden dat het Israëlische antwoord wel erg buiten proportie was in antwoord op de Palestijnse provoca tie. Ze kwamen er op verschillende manieren op terug: „Ons leger is het meest menselijke ter wereld. Noem me er een die de Arabie ren hebben geholpen zoals de joden hen geholpen hebben." Het was duidelijk dat geen van deze officieren wist of ze zouden doorstoten naar het hart van Beiroet, maar er was geen enkele twijfel dat zij daartoe in staat waren. „We zullen dezelfde methodes gebruiken als tot nu toe." Tanks, artillerie en vliegtuigen „Ja, dat is oorlog, en we hebben nog maar tien procent van onze kracht tot nu toe ingezet." Zo zijn de methodes even vertrouwd als de hooggestemde taal. De laatste keer dat een buitenlandse mogendheid een Libanees regime zo radicaal probeerde te veranderen was in 1976. Toen bombardeerden de Syriërs niet alleen de woonwijken van het mohammedaanse Beiroet, die ze waren komen beschermen, maar ook de Kamer van Afgevaardigden om er zeker van te zijn dat hun man, de o'nfortuinlijke president Sarkis, bij de stemming de meerderheid kreeg die hij nodig had. Terwijl de Amerikaanse gezant Philip Habib koortsachtige on derhandelingen leidt om een Libanese faqade te creëren voor een groot Israëlisch ontwerp, volgen Israëlische artilleristen het Syrische voorbeeld. Generaal Eitan, de Israëlische stafchef, heeft gezegd dat zijn artillerie zich getraind heeft op de stad. Granaten sloegen in vlakbij de plaats waar Walid Jumblatt, lei der van de Nationale beweging en bondgenoot van de Palestij nen de nacht doorbracht. Voor de Israëliërs is hij het meest weerspannige lid van de zogeheten Raad voor Nationale Red ding. DAVID HIRST Copyright The Guardian

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7