Jubile umrally Zilveren Geesten door Engeland GETIPT HO m t HP Wereldomroep: Thuisli jn voor f vakantiegangers MAAK VAN THUISBLIJVERS GEEN SPOORZOEKERS DE TIJD 1 ElSMKKS DE NIEUWE LM BINNENLAND/BUITENLAND ROLLS-ROYCE SILVER GHOST 75 JAAR LEIDSE COURANT .BI DONDERDAG 24 JUNI 1982 PAGIN - (Van onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN Zelfs Vladi mir Lenin, vader van alle proletariërs, bezat een. Rolls-Royce Silver Ghost. Alle Europese vorsten en rijke edellieden reden in zo'n wagen. De glanzende Zilveren Geest was jaren lang het summum van mobiele luxe. Toen de be treurde filmster Rudolph Valentino begraven werd, vormden niet minder dan veertien zacht brommen de Silver Ghost's met zwarte stof over hun lan taarns de indrukwekken de lijkstoet. De Silver Ghost in nu 75 jaar oud en nog steeds een automo biel, waarnaar men zowel letterlijk (want hij staat op t^hoge wielen) als figuurlijk tnet bewondering opkijkt. In Groot-Brittannië wordt het 75-jarig bestaan van deze legendarische wagen op treffende wijze her- dacht. Morgen begint daar een rally waaraan onge veer 800 Rolls-Royce's, af- -komstig uit verschillende Westeuropese landen, zul len deelnemen. Hun chauffeurs vieren tegelijk het diamanten jubileum van de Rolls-Royce Twenty en het zilveren jubileum van de Club van Enthousiaste Rolls-Royce Vereerders. In hun oude vehi kels vertrekken zij morgen uit negen verschillende Britse centra. Vrijdag vormen die ve teranen een convooi om naar de renbaan van Donington bij Derby, de geboorteplaats van antieke en moderne Rolls- Royce's, te rijden. Het contingent van Manches ter rijdt in deze stad voorbij het Midland Hotel, waar Fre derick Henry Royce en Char les Stewart Rolls elkaar in mei 1904 voor het eerst ontmoet hebben. Het was daar dat ze overeen kwamen om partners te worden en hun auto's te versieren met de letters R-R. In het Engelse graafschap Sus sex verschijnen de rally- chauffeurs op het appèl voor het huis in West-Wittering dat gedurende enkele jaren Roy- ce's werkplaats was. De Welse deelnemers vertrekken uit Monmouth, waar Rolls gebo ren werd. Na een dagje pronken in Do nington rijdt de feestelijke op tocht zaterdag naar Derby. Daar is voor de deelnemers een nostalgisch bezoek aan de Rolls-Royce fabriek op de Nightingale Road geprogram meerd. Maar de klap op de vuurpijl komt zondag. In Stan ford Hall, bij Loughborough, Waarom zou je nog verder zoeken. Spotgoed kope jeans van ons eigen merk „Matador" Van katoenen twill (in o.a. wit en beige) of in blue denim. Slechts 35.- vindt die dag een Silver Ghost-festival plaats. Daar worden dan meer Zilveren Geesten verwacht dan er ooit op één en dezelfde plaats sa men te zien zijn geweest. Tussen 1907 en 1925 werden door de firma Rolls-Royce 6173 Silver Ghost's gebouwd. Een respectabel aantal van die auto's is nog steeds in gebruik, wat wel bewijst dat het schier onverslijtbare wagens zijn. Henry Royce zei trouwens al tijd: „Niets is goed genoeg". Met zijn partner Charles Rolls streefde hij de grootst mogelij ke perfectie en deugdelijkheid na. De eerste Silver Ghost werd op 13 april 1907 in Manchester voorgesteld aan de pers. Ver scheidene onderdelen van deze auto waren verzilverd; de carrosserie zelf was in alumi- umverf geschilderd. De naam Zilveren Geest of Zilveren Spook had niet alleen te ma ken met het feit, dat zijn pre sentatie aan de pers plaatshad op 13 april. Deze Silver Ghost was ook het dertiende produc tiemodel van de nieuwe serie. Het Britse volk is niet voor niets super-bijgelovig. De Silver Ghost kende van meet af een overweldigende bijval. In 1908 kostte zo'n wa gen 1100 tot 1200 pond, naar gelang het model. Vandaag de dag valt zijn waarde niet meer te schatten. Hij is nog steeds meer een tank dan een gewo ne personenwagen. Tijdens de Eerste Wereldoorlog werden trouwens heel wat Silver Ghost's gebruikt om troepen te transporteren. Een eenheid van de Britse Koninklijke Ma rine, die in 1914 belast was met de verdediging van Ant werpen tegen het oprukkende Duitse leger, beschikte over enkele gepantserde Silver Ghost's, bewapend met machi negeweren. Sommige van die wagens werden in 1941 nog door de zuinige Britten ge bruikt in de Westelijk Woes tijn. Voor hèt partnership van Rolls en Royce begon, was eerstgenoemde in Londen im porteur van Belgische Miner va's en Franse Panhards. Roy ce van zijn kant had eerst car rière gemaakt als electricien. Zijn zaak in Manchester was groot geworden; hij bouwde kranen, bezat een eigen staal fabriek en metaalgieterij. Hij bouwde electrische motoren van 100 PK en had ook een auto voor twee personen op de markt gebracht. Op een bijeenkomst in het Midland Hotel van Manches ter, die daar plaatshad omdat Royce hardnekkig weigerde per trein naar Londen te rei zen, besloten beide mannen de handen in elkaar te slaan, Royce om wagens te bouwen en Rolls om ze te verkopen. Royces oorspronkelijke fa briek op de Cooke Street in Manchester bleek spoedig te klein. Dit had tot gevolg dat beide partners in Derby een nieuw bedrijf openden. De Rolls-Royce van toen was wel een goede wagen, maar lang niet de beste van de we reld. Henry Royce en Charles Rolls stelden in 1906 een toe nemende vraag naar grote luxe auto's vast. Dit was een gevolg van de betere economi sche situatie, na de Zuidafri- kaanse Boerenoorlog. Op de Britse genoot vooral de Na pier, die tot de luxe klasse be hoorde, veel bijval. Royce besloot een wagen te ontwerpen, waarmee Rolls en hij tegen de Napier zouden kunnen concurreren. De Sil ver Ghost, die eerst gewoon de Rolls-Royce 40-50 PK ge noemd werd, was het resul taat. Hij werd volledig met de hand gemaakt. Alle onderde len, behalve de banden en ko gellagers, kwamen uit de eigen Rolls-Royce fabrieken. Een en ander had tot gevolg, dat de Silver Ghost zelfs in 1908 een bijzonder dure auto was. Vandaag de dag kost de goed koopste Rolls-Royce, die de naam Silver Spirit draagt, een goede 52.000 pond. Het gena tionaliseerde Rolls-Royce be drijf heeft net besloten vanaf half juli maar vier dagen per week te werken. Dat is slecht nieuws voor zijn 2.000 arbei ders die tot nu toe nog geen nadelige gevolgen van de re cessie hadden ondervonden. De laatste tijd worden echter in Groot-Brittannië en de Ver enigde Staten steeds minder Rolls-Royce's verkocht. Beide landen zijn de beste markten van dit automerk. Terwijl Rolls-Royce in de eerste vijf maanden van afgelopen jaar in Groot Brittannië nog 666 ko pers vond, deed het in dezelf de periode van 1982 nog maar 417 wagens van de hand. De verkoop van de Rolls-Royce in Amerika is nog sterker ge daald. ROGER SIMONS Bijna een miljoen vakantie gangers luisteren in de zomer maanden naar de uitzendin gen van Radio Nederland We reldomroep. Voor hen zijn vooral de twee uitzendingen van de „Nieuwslijn Europa" belangrijk. Deze vijftig minu ten durende programma's in de ochtenduren, worden ge vuld met alarmoproepen van de ANWB, het Nederlands en Europees weerbericht door Jan Pelleboer en een over zicht uit de ochtendbladen. Daarnaast zijn er nog dage lijks zes programma's, die niet speciaal voor de vakantiegan ger bedoeld zijn. Bij Radio Nederland Wereld omroep krijgt sport, vooral in de vakantieperiode, veel aan dacht. De wereldkampioen schappen voetbal en de Tour de France worden dan ook gevolgd door een eigen repor- tageploeg. Om de program ma's zo levendig mogelijk te maken, bespreken correspon denten uit de hele wereld het nieuws en de actualiteiten. Bovendien is er in de pro- T_ gramma's, die 's morgens Wereldomroep in heel Europa vanaf half tien en half elf te ontvangen. Mensen die bui- worden uitgezonden, dagelijks ten Europa op vakantie gaan, een gesprek met een bekende hebben een uitgebreider toe- Nederlander. stel nodig. Wie nog vragen heeft naar aanleiding van dit zendschema andere informatie over Radio Nederland Wereldomroe P wenst, kan bellen naar Hilversum 035-16151. „Laat es wat van je horen", Zo luidt het advies dat de PTT via een reclamecampagne (onder meer op suiker- en melkpoederzakjes) gaat geven aan vakantiegangers. Elk jaar weer vertrekken talloze va kantiegangers zonder achter lating van hun vakantieadres en/of -telefoonnummer. Vooral in noodgevallen staat de thuisblijver machteloos. Toch kan iedere reiziger een ansichtkaart sturen en in vrij wel elke plaats even naar huis bellen, zelfs vanuit cellen op straat. Op de postkantoren ligt een foldertje klaar dat de toe gangsnummers naar Neder land vermeldt. Een paar be langrijke: Duitsland, Zwitser land, Oostenrijk, Luxemburg: 0031; België: 00-31; Frankrijk: 19-31; Spanje 07-31; Portugal: 0731 en Engeland: 01031. Een streepje betekent wachten op de kiestoon. Van het netnum mer moet de 0 worden wegge laten, Den Haag wordt dus 70. Om de toerist het verblijf in het thuisland te vergemakke lijken, geeft de postgiro het Dit vignet moet in de komende ja ren een „ei gen leven" gaan leiden. „Blauwgeldgidsje" uit, met waar Nederlanders met een wenken over geld- en andere girobetaalkaart terecht kun- zaken in 29 vakantielanden, nen. Mr. P. van Vollenhoven heeft gisteren in het „Avonturenpark Hellendoorn de wildwaterbaan (een kunstmatig, woeste ri vier) geopend, door als eerste naar beneden te suizen. Vliegen naar IJsland tlti juli twee maal per week uit- Voor het eerst komt er een gevoerd door de IJslandse lijndienst tussen IJsland en luchtvaartmaatschappij Eagle Nederland, die het gehele jaar Air. Vaartu op Italiaanse Dan even goed in de gaten houden wat wel en 'wat niet mag. De politie zal bij over tredingen streng optreden, want men vindt dat buiten landers het vaak te bont .ma ken en veel ongelukken ver oorzaken. In een aantal geval len heeft de politie niet alleen opdracht proces-verbaal op te maken, maar ook de boot in beslag te nemen. Bijvoorbeeld wanneer de pleziervaarder geen vaarbewijs heeft. Meer hierover kan de pleziervaar der te weten komen in de ANWB-folder „Watertoeris me in Italië". Zeevissen in Frankrijk In de Franse Languedoc-R( sillon te Port Gruissan w< den van 2 tot en met 8 augi tus Europese kampioensch; pen zeevissen gehouden. formatie verschaft Guy Bo net: B.P. 135, 11100 Narboni tel.: (68)-321894. Kampeerplaats in Frankrijk Goed nieuws voor mensen in Frankrijk gaan kamper maar nog geen plaats hebb gereserveerd. Zij kunn vanaf aanstaande zaterdag en met 21 augustus terecht 66 informatiecentra, die lichtingen verstrekken oy campings waar nog plaats beschikbaar zijn. De compli lijst van informatiecentra is vinden in een folder, v< krijgbaar bij de douane-ka toren op de belangrijk grensstations, bij driehonde „Toerisme"-tankstations Total, bij de grensinformat centra van Bison Futé (te hi kennen aan een kleine i) bij enkele tolstations op de toroutes. Weersvooruitzichte: voor de vakantielanden: Denemarken, Benelux, Dui land en Polen: eerst nog b\ en, later zonnige period) van 18 tot 24 graden. Frankrijk: zonnig, later in westen en midden van land bewolking en regen; tot 28 graden. Spanje en Portugal, Ita Balkanlanden en Alpenj bied: eerst zonnig, later bui in Noord-Italië, heel Portu| en West-Spanje; 25 tot 33 gr den. Britse eilanden: eerst dro en tamelijk zonnig, later Ierland en Zuidwest Engela meer bewolking en regen, de middag van 17 in Sch< land tot 23 graden in Zui Engeland. Scandinavië en Finland: selend bewolkt en enkele en, in het noorden mogeli met sneeuw. In het noorden graden tot 18 in het zuiden. De sociale zekerheid dreigt af gebroken te worden. Dat er moet worden bezuinigd, daar is iedereen het wel over eens, maar hoe houd je die afbraak tegen? Ook het antwoord van de Haagse Post luidt weinig •hoopvol: „Te vrezen valt, dat de minister van Financiën on der deze omstandigheden geen andere mogelijkheid heeft dan te bezuinigen op de simpelste en kennelijk enig haalbare manier: verlaging van de uit keringsniveaus. De afbraak van de sociale zekerheid gaat binnenkort pas écht begin nen". Reagan speelt volgens HP een dubbelrol in de Liba- non-affaire. Amerika was op de hoogte van de inval van de Israëliërs in Libanon, deed niets, en besloot later tot een ïtaakt-het-vuren. Doel van dat alles? Een Libanese regering met een door Amerika gekoes terde kandidaat aan het hoofd, daarna vredesbesprekingen geleid door Reagan en daarna bewieroking van de president, die „de stromannen van de Russen zou hebben terugge drongen in hun holen van Da mascus. Als extra vele pagina's over Fassbinder, de onlangs gestorven Duitse cineast. Op de omslag van De Tijd prijkt Margaret Thatcher en binnenin wordt getracht te la ten zien, wie zij werkelijk is, deze vrouw, die door een ex- Labourminister werd genoemd „een vrouwelijk godsbewijs, aangekleed door Vogue". Wei nig kenschetsen zijn zo duide lijk als de volgende: „Een de legatie vrouwen van een plaat selijke Aglicaanse parochie vroeg een gesprek aan met Thatcher. Ze was erg vriende lijk en trok alle tijd uit, maar ze had geen enkel begrip voor mensen, die de wetgeving wil den liberaliseren. Uiteindelijk zei de delegatie: „Zorgt u er dan in ieder geval voor, dat dr. So-and-so, van wie we weten dat hij schatten verdient aan zijn particuliere abortusprak tijk, zijn tarieven matigt, want hij maakt duidelijk misbruik van andermans ellende". Een van de delegatieleden: „Ik zal haar antwoord nooit vergeten. Ze keek ons bestraffend aan, en zei toen: „Maar je kunt zo'n man toch niet het brood uit de mond stoten?" De omroep is de laatste tijd vaak onderwerp van gesprek. 'Ditmaal ook in De Tijd, die heel wat menin gen van omroepbonzen op een rijtje zet. De afgrijselijkste me ning is zonder twijfel die van Veronicaman Rob Out: „Trou wens wat is een progressieve stroming? Socialist zijn? Kom nou. Als Christus vandaag ge boren was, zou hij zich ook progressief opstellen en lid worden van Veronica". Vier gezichten die de omroe pen op de beeldschermen be palen, deze week op de omslag van Elsevier Magazine, de chefs van de actualiteitenru brieken. Ze vliegen elkaar flink in de haren over de aan pak van de actualiteit. Over één ding zijn ze het toch wel eens: het omroepbestel moet blijven. De taxichauffeurs, waarvan er kortgeleden weer een is vermoord, zijn van me ning, dat de overheid geen cent voor hun veiligheid over heeft. Chauffeurs willen best een Engelse taxi, maar die kost 55.000 gulden. „De gemid delde prijs van de taxi's nu ligt op 35.000 gulden. Het verschil zal door de overheid bijgepast moeten worden, als overbrug ging, bijvoorbeeld via een snellere terugbetaling van be lastingen, die nu op taxi's be taald moeten worden". Een naast elkaar leggen van de verkiezingsprogramma's van CDA, PvdA en D'66 le vert interessante gezichtspun ten, maar de conclusie van El sevier is, dat de PvdA niet weet wat realiteit is. Voor de kiezers zal het moeilijk wor den, want, zegt het blad, „kie zers vergeten wel snel, maar of hier nu ook een record voor vergeetachtigheid zal worden gevestigd, zal op 8 september blijken. Het is voor beide par tijen CDA en PvdA vurig te hopen". Euro Transplant in Leiden be middelt in nieren. Dat wil zeg gen voor transplantatie. Maar men komt wel 3000 nieren te kort. Er zou dan ook een an der systeem van afstaan van organen moeten komen, het zogenaamde geen-bezwaar-sy- steem. Het zou zo moeten zijn: „dat men het als normaal gaat beschouwen, dat zijn organen na de dood worden gebruikt ten bate van lijdende mede mensen, omdat men zich zede lijk verplicht acht aldus het le ven van anderen te redden". Mag zo maar iemand worden opgepakt, omdat hij wel eens aan een demonstratie zou kun nen gaan meedoen? De docent strafrecht aan de Erasmusuni- versiteit in Rotterdam M. Kneepkens zegt: „Wie moet er in vredesnaam worden opge pakt? Intensieve politierese- arch naar degenen, die afwi kend gedrag vertonen, zou dat antwoord moeten geven. Dat houdt tevens in een verdere criminalisering door de over heid van toch al kwetsbare ac tiegroepen. Dat i$ een beheer- singsstrategie, waar Nederland als rechtsstaat niet op zit te wachten". Of de noodtoestand zou moeten worden afgekon digd. Het gevaar zit er in, dat de vredesbeweging haar vaart verliest. De druk op de rege ringen moet nog groter wor den. Dat vindt professor Bar- naby van de Vrije Universiteit in Amsterdam: „De toekomst van de vredesbeweging is een zaak, die ons allemaal aangaat. Als ze er niet in slaagt, de poli tici tot ontwapeningsstappen te bewegen, is een nucleaire ramp nauwelijks te voorko men. Om haar doelen te berei ken, zal de beweging haar po litieke geloofwaardigheid moeten behouden. En hier ligt het gevaar. Door haar succes trekt ze politieke extremisten aan. Als men denkt dat zij een belangrijke invloed krijgen binnen de beweging, zullen veel gewone mensen haar niet meer willen steunen. En alles wat minder is dan de werkelij ke massabeweging, is erger dan nutteloos". De wraak op Jaap Boersma. Onder die kop brengt Vrij Ne derland wederom een onthul ling in de OGEM-affaire, die steeds kwalijker gaat rieken. Een interview met ex-minister van Buitenlandse Zaken Van der Stoel geeft een aardig in zicht in de achtergronden van dat ambt. Zijn mening over de situatie nü onder Van Agt: „Kijk, het departement zal wel doordraaien. Er zitten voor treffelijke ambtenaren die hun zaken kennen. Maar het is wel zo, dat er geregeld overleg tus sen de ambtelijke top en de minister nodig is. Die ambte naren moeten weten, hoe de minister denkt, en richtlijnen van hem krijgen. Dat gaat wel heel erg verschralen op di manier". Over zijn eigen taak a - „Een socialist op Buitenlands Zaken heeft altijd de onaange V- name taak, het thuisfront me r te delen dat de wereld niet i mooi is, als ze zouden wensen VIA Dat komt dan soms hard aan Am Ik heb wel moeten wen nel ijgg aan die kritiek op me. Een werd ik er kwaad om, daarn gelaten, al zal ik niet zeggei dat het tenslotte onverschillig heid is geworden". De narcoti ma; cabrigade van Amsterdam ii jen het zonnetje. Klacht: te weini| mankracht. Hoofdinspecteur,: j De Koningh: „Ik begrijp best dat je de politie niet ongelimi teerd kunt uitbreiden. Maal Je; als ik naar andere landen kijk bev zeg ik: die uitbreiding die wehet nu krijgen, is toch alleszins gft([ra rechtvaardigd en misschiet zou de wetgeving hier en daal wat strakker kunnen". Verdel c o.m. een uitgebreide reportagi over de gevangen genomen drie VVDM-ers. En dan zo maar terzijde: „In Wassenaar zijn er al mensen, die vanwege de crisis hun ga zon niet meer met Spa sproei en" en „Volgens Terlouw i! D'66 een partij van jonge intel lectuelen. Hij slaat sinds 1966 zeker zijn verjaardagen over". „De allerlaatste" staat er op d omslag. Een historisch num mer, want nu houdt het blai echt op te bestaan. Het heef het toch nog lang uitgehoudei na enkele malen op de ram van de afgrond te hebben ge wankeld. Er is veel verandert sinds 1963 toen met de Nieuw* Linie werd gestart. Dit laatstt nummer is een themanummei over kunst en politiek. Eéi kop uit alle koppen in di nummer spreekt overigen boekdelen: „Het leven is thea traler dan theater ooit kan zijn".

Leidse Courant | 1982 | | pagina 6