Knelpunten verpleeghuizen Leiden /Katwijk snel oplossen' Waterschap weigert p medewerking aan ontpoldering Merenwijlf VOORSCHOTEN ZEG RANDSTAD SPORT HUUR VELD OP Feest rond 700jaar marktrech ten Voorschoten Voor kleine klusges. PROVINCIALE RAAD VOLKSGEZONDHEID: »1I Our House besluit seizoen met groots 1 Zoeterwoudse missionaris Joop Vanem$ 25 jaar werkzaam in Maleisië p REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 24 JUNI 1982 PAGJG DEN HAAG De ergste knelpunten in drie ver pleeghuizen in Katwiik en Leiden moeten op korte termijn worden aange pakt. Dat is de mening van de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid in Zuid-Holland. De Raad zal de minister adviseren toestemming te geven om snel iets te laten doen aan de knelpunten in de ver pleeghuizen De Wilbert in Katwijk aan de Rijn, Overduin in Katwijk aan Zee en het St. Elisabeth Gasthuishof in Leiden. De Provinciale Raad vindt dat met het oplossen van die knel punten niet gewacht kan wor den op de resultaten van een regio-onderzoek naar de ver- pleegsituatie in Zuid-Holland- noord, dat nog ingesteld moet worden. Weliswaar zijn de on derzoeksresultaten nodig om grotere verbeteringsplannen van de tehuizen te kunnen toetsen, maar met die hele procedure van onderzoeken, uitwerken en nieuwe plannen maken zou zeker een jaar of tien zijn gemoeid. Het onder zoek naar de verpleegsituatie is noodzakelijk om te bepalen hoeveel bedden nodig zijn in de regio. In de verpleegtehui zen ervaart men een groot te kort aan verpleeghuisbedden, terwijl er volgens de algemene normen een aanzienlijk over schot is. Wat betreft het verpleeghuis Overduin in Katwijk stelt de Provinciale Raad dat geen toe stemming gegeven moet wor den voor renovatie, maar dat het bestuur van het huis met voorstellen moet komen om met zo min mogelijk kosten de ergste knelpunten op te lossen. Overduin is een verpleeghuis voor 226 psycho-geriatrische patiënten (bejaarden, die gees telijk minder worden). Het huis is 15 jaar geleden ge bouwd en in 1978 is een reno vatieplan ingediend. De klach ten: te grote slaapzalen, te massale dagverblijven en toi let- en wasgelegenheden, die te weinig privacy bieden. Bo vendien heeft men veel last van lekkages en tocht en heeft het huis een holachtig karak ter. Zonder iets aan de buiten kant te veranderen, zou op knappen al 6 tot 7 miljoen gul den kosten. Omdat hier na het reio-onderzoek waarschijnlijk minder bedden komen en dan vermoedelijk in een nieuwe behuizing, wil de raad er nu niet teveel aan laten doen. Nieuwbouw De Provinciale Raad vindt dat aan het verpleeghuis De Wil bert in Katwijk toestemming moet worden gegeven voor nieuwbouw van een paviljoen voor 90 psychogeriatrische pa tiënten. De tweede fase van het plan van het bestuur van De Wilbert, renovatie of nieuwbouw voor 100 somati sche patiënten moet wachten op de resultaten van het regio- onderzoek. De Wilbert is een gecombineerd verpleeghuis voor 110 somatisch zieken en 120 psychogeriatrische patiën ten. In juni 1980 werd een plan ingediend voor nieuw bouw van twee afdelingen met elk honderd bedden. Volgens de Provinciale Raad moet de laatste afdeling tenminste 90 bedden behouden, maar zou het kunnen dat de somatische afdeling tot 60 bedden vermin derd moet worden. Juist in deze afdeling zijn er klachten over de te grote verpleegka- mers, te weinig sanitair, te weinig opzitruimte en brand gevaar door de houten vloe ren. Het St. Elisabeth Gasthuishof in Leiden heeft 73 bedden voor somatisch zieken. Het is gevestigd in een historisch pand en met name de inpandi ge oude kerkzaal, die gebruikt wordt als slaapzaal voor 18 pa tiënten, wil men opheffen. Het plan is deze patiënten te ver plaatsen naar te verbouwen bestaande ruimten en de kerk zaal te gebruiken voor ge meenschappelijke doeleinden. Boendien wil men de bestaan de beddekamers voor vijf of zes personen terugbrengen tot kamers met maximaal vier bedden. Het eerste deel van dit plan (verplaatsing van de achttien bedden in verbouwde ruimten) zou 1,5 miljoen gul den gaan kosten. Voor dit deel van net plan wil de Provincia le Raad toestemming geven. De andere zaken moeten wachten op het regio-onder zoek. ROELOFARENDSVEEN Jongerencentrum Our House besluit het seizoen zaterdag met etvar groots Zomerslotfeest. Drie bands zullen dat gn h< beuren opluisteren. Het programma wordt zowfke binnen als buiten afgewerkt. De aanvang is negen en het feest zal pas tegen het ochtendgloiy_ ten einde zijn. De entreeprijs bedraagt twaalf gu den vijftig. p— Het Zomerslotfeest wordt geopend door de Delftse groj)OI „This Week", een naam die weiningen iets zal zegge Toch kennen de meeste popliefhebbers de groep. „Ti Week" bestaat nameliik vrijwel geheel uit leden van de 011' ziele gegane groep „The Mo". De formatie, die in korte furore maakte met een elpee en twee hitsingles („Nanc en „Fred Astaire"). Hoewel de zangeres is vervangen en|Ul naam is gewijzigd (de naam „The Mo" mag niet langer g bruikt worden vanwege de daarop rustende royalties) r" „This Week" garant voor het nodige vermaak. Vervolgens is de beurt aan de Cotton Brothers. Deze gi was al eerder in Our House te beluisteren en naar aanlj ding van dat optreden, werd besloten de heren werde; uit te nodigen. De „katoen broers" brengen een mengelij van blues en rock and roll. Muziek, die op het repertoi) van „Mr. Slim and his Wonderland Steelband" niet voo komt. Deze groep zal door middel van Zuid-Amerikaan^ slotfefgyi VOORSCHOTEN Met een volle week feest gaat Voorschoten in juli vieren dat Graaf Floris V Voor schoten in 1282 marktrechten verleende aan de neder zetting. Hoewel de markt in Voorschoten ouder is, werd eerst in 1282 door Floris V de spontaan ontstane handelsplaats gelegaliseerd. Op de laatste duinenrij van de Noordzee was een begaanbare weg de zogenaamde heirbaan en ter hoogte van „Ter Wadding" was een doorwaadbare plaats in de Rijn, mits de stand van de rivier niet te hoog was. Een ideale plaats voor handel. In dé loop der eeuwen is de belangrijkheid van Voorschoten als handelsplaats sterk afgenomen maar tot aan de Tweede Wereldoorlog bezat Voorschoten nog jaarlijks een paarden markt, waar de boer na de oogsttijd (veelal hooibouw) zijn overtollige viervoeter kwijt probeerde te geraken. Na de oor log werd eerst de paardenmarkt als traditie voortgezet, maar de laatste jaren is deze markt weer een echte markt met aan voeren van honderden paarden van groot tot klein. Het comité Tot Instandhouding van de Voorschotense Paar denmarkt heeft in overleg met het gemeentebestuur een pro gramma voor de week van 24 tot en met 31 juli vastgesteld waarbij het paard centraal staat. Dit keer niet als lastdier, maar als huisdier. Er wordt zaterdag 24 juli een tentoonstel ling geopend met de titel: „Van Heden naar het Verleden". De gehele week zijn er evenemententen voor jong en oud zo als disco-avonden en een popconcert op de ijsbaan. De oude ren kunnen zich vermaken met onder meer de Kortebaan- draverij, ditmaal met als inzet het nationaal kampioenschap kortebaan. De woensdag 28 juli is de topdag, want dan is de jaarlijkse paardenmarkt. Verder zal vrijdag 30 juli de weekmarkt extra feestelijk zijn. Een veertigtal rijtuigen bespannen met paar den van de vereniging „In 't Gareel" zal diverse shows ge ven. Ook de Landelijke rijvereniging Koningin Emma uit Wassenaar geeft demonstraties. De Voorstraat zal de gehele week het centrum zijn van vele evenementen zoals boeren dansen, volksdansen en volksspelen. Hoewel de toekomst van het paard in deze tijd als huisdier niet erg gunstig is, wil het Paardenmarktcomité toch het paard laten zien als de on misbare vriend en hulp van de mens. Dit handige miniatuur bankschroef je krijgt u toegestuurd als dank voor het opgeven van een nieuwe abonnee. per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Stuur een miniatuur bankschroefje naar: Adres Postcode/Plaats_ Telefoon. Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - I naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, j^2300 VB Leiden. Granaten in Oegstgeest tot ontploffing gebracht Twee korporaals van de Explosieven Opruimings Dienst (E.O.D.) hebben gistermorgen in Oegstgeest drie bry- zantgranaten tot ontploffing gebracht. De granaten (foto beneden) waren vorige week gevonden bij graafwerk zaamheden in de in aanbouw zijnde wijk Haaswljk. Het was niet voor het eerst, dat daar dergelijke projectielen werden aangetroffen. Het totaal aantal gevonden grana ten in de nieuwe wijk schommelt tussen de tien en vijf tien. De gisteren tot ontploffing gebrachte projectielen waren granaten uit 1915. Deze werden toentertijd door het Nederlandse leger gebruikt. De granaten waren van Franse makelij. De mensen van de EOD vermoedden, dat de granaten bij een oefening „vergeten" zijn en zo in de Oegstgeester bodem terecht zijn gekomen. Overi gens worden er in ons land nogal wat van dergelijke ex plosievee gevonden. De EOD-mannen wisten te vertel len, dat de dienst in de afgelopen drie dagen al weer 55 nieuwe meldingen van gevonden projectielen hhd binnen gekregen. Gisteren moest de tweemans-ploeg na de klus in Oegstgeest naar Wassenaar en Den Haag, ook daar had men het een en ander gevonden. De EOD werkt met negen van teams. En werk heeft men ruim voldoende. du LEIDEN Het Water schap De Oude Veenen weigert vooralsnog mee te werken aan de ontpolde ring van de Merenwijk. Het waterschap heeft dit gisterochtend in een ge sprek met gedeputeerde J. Noorland en wethouder C. Waal van ruimtelijke or dening laten weten. In een gesprek waarin ge praat had moeten worden over de datum van ont poldering, liet De Oude Veenen weten de nood zaak van ontpoldering niet in te zien. Gedeputeerde Noorland heeft het waterschap gewaar schuwd, dat ontpoldering niet meer ter discussie staat. Hij hield vast aan het eerder door de provincie ingenomen stand punt, dat de Merenwijk per 1 januari '83 ontpolderd moet zijn. Zijn verzoek aan De Oude Veenen om daaraan mee te werken, werd echter niet ge honoreerd. Het waterschap heeft laten weten enige be denktijd te willen hebben. Verwacht wordt, dat het wa terschap zich tot het pas geïn stalleerde college van gedepu teerde staten zal wenden om alsnog te bewerkstelligen, dat het eerder ingenomen stand punt van GS wordt gewijzigd. De provincie is echter niet van plan zich neer te leggen bij de onwil van het waterschap. „Wij zijn vast van plan de Me renwijk per 1 januari '83 te ontpolderen. Als het kan doen we dat met medewerking, maar als dat niet lukt, moet het maar zonder de medewer king van De Oude Veenen", aldus een woord voerdeiM het provinciaal bestuur. De gemeenteraad stelde cember vorig jaar vast, ontpoldering met teru kende kracht tot '79 zo schieden. Waal is hierm onderhandelingen inge maar de provincie heef! op het standpunt gestek ontpoldering niet met t werkende kracht kan ge den. Wanneer uitein overeenstemming over d turn van 1 januari 1983 bereikt, zal de gemeent opnieuw om instemming den gevraagd. Renovatie school Van Ruijsdaellaan 1,3 miljoen gulden LEIDSCHENDAM De ge- meente Leidschendam begint volgend jaar augustus met de renovatie van de school aan de Van Ruijsdaellaan. Tegen de tijd dat de biblio theek naar de nieuwbouw in de Amstelwijk verhuist, komt de Mariaschool in het oude ge bouw. De Mariaschool, nu aan de Bachlaan gehuisvest, kampt al jarenlang met ernstige ge luidsoverlast van langsrazend verkeer. Uit onderzoek blijkt dat aanpassing van het school gebouw aan de Bachlaan te duur is en geen volledige op lossing biedt. Ook de nu aan de Bernhard- laan gevestigde kleuterschool Bernadette's kleuterhof komt aan de Van Ruijsdaellaan. De renovatie van de school aan de Van Ruijsdaellaan gaat 1,3 miljoen gulden kosten. In dit bedrag zijn ook de kosten vor de aanbouw van twee school lokalen en een speellokaal op genomen. Als alles volgens f>lan verloopt, komt er in de oop der tijd ook nog een gym zaal achter de school dat het sportlokaal aan de Mozartlaan vervangt. Voetbalvereniging overvraagt VOORSCHOTEN De meerderheid van de com missie sport en recreatie vindt dat het gemeentebe stuur per 1 juli het huur contract met voetbalver eniging Randstad Sport moet opzeggen. De voet balvereniging moet op za terdag een veld afstaan aan de golfsport, die op die dag niet terecht kan op de velden van S.V. Voorschoten, die in de za terdagcompetitie speelt. De kwestie kwam gisteravond aan de orde tijdens een verga dering van de commissie naar aanleiding van de mededeling van Randstad Sport dat ook het komende seizoen drie groene velden en gezamenlijk gebruik van het halfverharde veld nodig zijn. Drs. Engelen vindt dat Randstad Sport te veel wil hebben. De voetbal vereniging SVLV neemt met 42 elftallen deel aan de compe titie en heeft drie groene vel den, de voetbalvereniging Voorschoten vraagt twee groe ne velden voor 21 elftallen en Randstad Sport vraagt er drie voor slechts 20 elftallen. De golfsport telt thans 310 le den, waarvan er 200 in Voor schoten wonen. De twee aan wezige raadsleden, de dames Van der Kloes (VVD) en Breunesse (PvdA), keerden zich tegen de mening van de meerderheid van de commis sie. Zij menen dat het opzeg gen van een contract een veel te ernstige aangelegenhe Overleg moet mogelijk zi bovendien is de gol slechts tijdelijk op het veldencomplex „Adei aangewezen. Er is overle de provincie gaande oveTli inrichten van een oeferi de Leidse Baan tussen naar en Voorschoten. Ook de dreigementen v*/3 commissie om Randstad I niet toe te staan het hoofuC uit te breiden met een lid stallatie en groter tri zette kwaad bloed bij de wezige raadsleden. Weth()(] Marselis betoogde dat de missie er is voor de spojg dat een tekort aan vi noopt tot eerlijkheid bl verdeling. Volgens de we' der wil Randstad Sport teU] ZOETERWOUDE Er valt even een stilte in hui ze Vaneman aan de Zuid- buurtseweg te Zoeterwou- de op de vraag waarom Joop Vaneman als twaalf jarige koos voor het pries terschap. „Het is een roe ping en tevens ben ik ge stimuleerd door mijn ou ders terwijl m'n drie broers die mij voor gingen wellicht een voorbeeld voor me waren" aldus Joop Vaneman, geboren op 27 januari 1932, tot priester gewijd op 7 juli 1957 en dus nu toe aan zijn zilveren jubileum. Dat wordt zondag 27 iuni ge vierd met een Eucharistie viering om elf uur in de Sint Jan en een receptie in Don Bosco van half een tot twee uur. Na de lagere school ging Joop Vaneman naar het Klein-se- minarie te Hoorn. De vierjari ge opleiding onder auspiciën van de paters van Mill Hill werd vervolgd met twee jaar Haelen (Limburg) en Roosen daal alvorens student Vane man voor de afrondende fase van vier jaar naar Mill Hill in Londen vertrok. Daar is hij ook een kwart eeuw geleden tot priester gewijd. Pater Joop Vaneman heeft zich altijd in dienst gesteld van de medemens in Maleisië. In 1957 was Serawak zijn eerste werkgebied. Zijn werk be stond toen nog voornamelijk uit lesgeven op een lagere school. Nadat Joop Vaneman zich vier jaar achtereen had gemanifesteerd als bekwaam onderwijzer, spitsten de werk zaamheden zich toe op het geestelijk welzijn van de men sen en kerkelijke aktiviteiten. Zijn werkzaamheden op school bestonden toen nog louter uit het onderwijzen in de gods dienstleer. Buitenstaties Door zijn werk, gericht op het geestelijke vlak, moest Joop Vaneman er regelmatig op uit trekken om de diverse buiten staties - waarvan hij er velen zelf heeft gesticht - te bezoe ken. Dat gebeurde aanvanke lijk, noodgedwongen, per boot Later toen er wegen kwamen, f;ing het op de motorfiets snel- er terwijl thans een auto zelfs nog voor de nodige comfort zorgt. Vanuit zijn standplaats Limbang trekt pater Vaneman het land in. Vijf kerken heeft hij, samen met een collega, ge sticht terwijl in kleine buiten staties de diensten worden ge houden in het huis van een der parochianen. De jubilerende pater is erg blij met de aandacht die de missio narissen krijgen van het thuis front in Zoeterwoude.|'e vaste regelmaat wordt d<rn werkgroep Missie- en On',n keling „het laatste nir\ aan de mensen in de onen. kelingslanden verstuurd, aJ financiële steun wordt? A vergeten. Van het laatsfra drag dat pater Vanemfn- ontvangst mocht nemenj hij een belangrijke rep:en aan de kerk kunnen ve' ten. Zonder steun uit Zr° woude was dat vrijwel 'r gelijk geweest. "V Alvorens Joop Vanemf"1, september weer vertrekt zijn tweede vaderland, sië, wordt eerst op feesf .j= wijze het zilveren priestr leum gevierd. Daarom' zondag de vlag uit in de buurt waar op numm( c Joop Vaneman thans gaP' heid geniet. In het huis' hij is geboren, van waarufV kinderen tot priester zij» wijd en zich vervolgens i.° ten dienste hebben gestek de medemens.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4