Aardbeien met slagroom en 41 saluutschoten verwelkom en Diana's zoon Israëliërs wijzen kritiek af Argentijnse junta belooft in '84 terugkeer democratie Beatrix sceptisch over „gelijke kansen voor iedereen Claus waarschuwt in V tegen handelsoorlog ISRAEL BELEMMERT HULPVERLENING IN LIBANOI BUITENLAND LE!DSE COURANT DINSDAG 22 lUl^ 1982 PAGINI e BUENOS AIRES WASHINGTON De Argentijnse militaire leiders zijn van plan in de loop van 1984 het be stuur over het land weer in handen te geven van burgers. Dat heeft een woordvoerder van het militaire opper bevel in Buenos Aires gisteren ver klaard. Dit ts voorlopig de eerste uit komst van een machtsstrijd binnen de Argentijnse junta, met als inzet de poli tieke toekomst van het land. Het grote strijdpunt is momenteel het aanwijzen van een nieuwe president. Luchtmacht en marine vinden dat de keus moet vallen op een burger, dit als voorbereiding op de terugkeer naar de democratie. Volgens waarnemers moet de junta voor 1 juli uit de problemen zijn, tenminste, als zij heftige betogin gen wil voorkomen. Die dag wordt na melijk het overlijden herdacht, in 1974, van de nog steeds zeer geliefde dictator Juan Perón. In voorgaande jaren ging die herdenking met demonstraties en optochten gepaard. In Washington werd gisteren bekend dat de VS de sancties tegen Argentinië" pas zullen opheffen, als Buenos Aires verklaart dat alle vijandelijkheden worden gestaakt. Eerder besloot de EG, tot grote teleurstelling van de Britse re gering, de handelssancties op te heffen. In Europa is nu alleen nog een wape nembargo tegen Argentinië van kracht. Leger Honduras doodt 300 boeren uit El Salvador TEGUCIGALPA Het leger van Honduras heeft begin juni in het grensgebied met El Salvador zeker 300 mensen vermoord. De slachtoffers waren Salvadoraanse boeren en hun families, die voor het oorlogsgeweld uit El Salvador naar het buurland Honduras waren gevlucht. Dat heeft een hulporganisatie in Honduras, waarbij ook Amerikaanse en Canade se hulpverleners zijn aangesloten, gis teren in een advertentie in Hondurese kranten bekendgemaakt. De moord partij vond volgens hen op 12 juni plaats bij de grensrivier de Sumpul. Links: Juichende mensen voor St. Mary's Hospital, nadat de geboor te van de zoon van prinses Dia na en prins Char les was bekend gemaakt. Rechts: Prinses Diana bevond zich gistermor gen nog maar net in de kraamafde- ling van het St. Mary Hospital of de bloemen en cadeautjes be gonnen binnen te stromen. Op de foto een veilig heidsman, met de handen vol bloemen op weg naar het zieken huis. (Vervolg van voorpagina) LONDEN Het Britse koninklijk paleis had gis teren nog maar pas ge meld dat prinses Diana (20) voor de geboorte van haar eerste baby opgeno men was in het St. Mary's Hospital bij Paddington Station, in Centraal Lon den, of de drukke straten rond dit oude ziekenhuis stroomden vol nieuwsgie rigen. Honderden gewich tig doende media-mensen, kakelende huisvrouwen en kranige oudjes sloegen' er hun tenten op om de komst van het nieuwe prinsje of prinsesje af te wachten. Direct na de geboorte werd het prinsje verwelkomd met 41 saluutschoten, afgevuurd door de Koninklijke Artillerie te paard. Dat gebruik is over gebleven uit de tijd, dat er nog geen kranten, radio en televi sie waren. Voor het ziekenhuis vonden venters van aarbeien met slagroom gretig aftrek. „Absoluut in de wolken", was de eerste reactie van prins Charles, toen hij na midder nacht het ziekenhuis verliet. Toen de menigte de champag neflessen ontkurkte en zong „We want Charly" (Wij willen Charly) en „Well done Charly, let's have another one" (Goed gedaan Charly, we willen er nog een bij) zei de jonge vader: „Bloody hell, kalm aan een beetje. Ik weet zeker dat als ik het mijn vrouw voorstel, zij daar niet erg happig op zal zijn". Op de vraag welke naam de jongen krijgt gaf Charles als antwoord: „Daar hebben wel al een beetje ruzie over gehad. We bedenken er wel een". De koninklijke baby komt au tomatisch na prins Charles op de eerste plaats in de rangorde voor de troon van Groot-Brit- tannië. Nu het een prinsje is, hoeft het die plaats aan nie mand meer af te staan; een prihsesje daarentegen had deze plaats later kunnen verliezen in het voordeel van een jonger, broertje. Prinses kerngezond Prinses Diana, die volgens haar gynaecoloog dr. George' Pinker (57) kerngezond is (tien dagen geleden woonde ze nog in gezelschap van twee artsen de opening bij van de jaarlijk se wedrennen voor paarden in Ascot), was 's morgens tussen vijf en zes uur door haar echt genoot naar „The Lindo", een particuliere vleugel van het St. Mary's Hospital van Padding ton gebracht. Dr. Pinker had daar voor de prinses van Wa les een eenvoudige kamer van nauwelijks vier bij vier meter gereserveerd, die voor „gewo ne" mensen 126,90pond per dag kost, maar in dit geval gratis afgestaan werd. The Lindo telt 65 bedden en er is een kleine kraamafdeling. Deze particuliere vleugel voor betalende patiënten van het nu niet bepaald riante St. Ma ry's Hospital, dat verder bij de kosteloze Britse nationale ge zondheidsdienst hoort, werd 44 jaar geleden officieel geopend door koningin-moeder Eliza beth van Groot-Brittannië. Het ligt aan de achterzijde van het ziekenhuis. Al 1500 cadeautjes Door het raam van haar ka mertje ziet prinses Diana het brede spoorwegemplacement achter Paddington Station. Het is een hoogst onaantrekkelijke buurt, gelegen op ongeveer ruim twee kilometer van Ken sington Palace, de Londense woonplaats van prinses Diana en kroonprins Charles. Het kamertje van Diana staat vol bloemen. Er is een gele roos bij, die door een rijke Ameri kaan persoonlijk overgebracht werd uit New York. Buiten de vele ruikers, die bijna onafge broken besteld worden, heeft de prinses ook al meer dan 1.500 cadeautjes voor haar baby in ontvangst laten ne men. Koningin Elizabeth II, Diana's schoonmoeder, hoopte op een bevalling van de prinses van Wales in Buckingham Palace. Prins Charles is daar op 14 no vember 1948 geboren. Maar dokter Pinker, die de jonge moeder bijstond, vond het be ter dat Prinses Diana zich voor haar eersteling liet opnemen in St. Mary's, waar hij gere geld werkt. Diana's schoonzus, prinses Anne, was de eerste die in 1977 brak met de koninklijke traditie om kinderen ter we reld te brengen in Bucking ham Palace. Haar zoontje Pe ter werd toen in St. Mary's Hospital geboren. Later volg den de hertogin van Glouces ter en prinses Michael van Kent het voorbeeld van prin ses van Anne. Ze zijn allemaal patiënten van de koninklijke vrouwenarts dr. George Pin ker. Charles „expert" De prinses van Wales heeft herhaaldelijk gezegd, dat zij de geboorte van haar eerste baby op 1 juli verwachtte. Dat is de dag waarop ze zelf 21 wordt. Buckingham Palace zei gister morgen, dat de vroege opname van prinses Diana in St. Ma ry's niet noodzakelijk gevolgd zou worden door een vlugge bevalling. De weeën waren gisterenmorgen nog maar net begonnen en zelfs in die om standigheden laat een eerste ling nog vaak een dagje op zich wachten. Gisteravond zet te de weeën echter door en om even over negen uur werd de baby geboren. Kroonprins Charles is geen moment geweken van de zijde van zijn jonge echtgenote. Hij is altijd vast van plan geweest de geboorte van hun eerste kind persoonlijk bij te wonen. Kortgeleden verklapte de prinses, dat haar man alles wat bij een geboorte komt kijken, zorgvuldig ingestudeerd had. „Hij is nu wat men zou kun nen noemen een expert", grin nikte ze. De baby van prinses Diana zal binnenkort worden besneden. Hóewei de Britse koninklijke familie niet joods is, laat ze alle mannelijke afstammelin gen besnijden. Gedurende meer dan veertig jaar werd die delicate operatie uitgevoerd door een joodse arts, wijlen dr. Jacob Snowman. Hij heeft ook prins Charles besneden. In de omgeving van Buckingham Palace wordt evenwel gezegd, dat Charles en Diana van plan zijn om ook met die koninklij ke traditie te brekerf. Als ze een zoontje hebben, zouden ze voor zijn besnijdenis niet een beroep doen op een „Mohel" (iemand van het joodse ras en geloof die mag besnijden), maar op een van de chirurgen, verbonden aan het paleis. ROGER SIMONS JERUZALEM De Is raëliërs zijn stom verbaasd over de gevolgen van hun eigen durf. Tien dagen na het Libanese staakt-het- vuren hebben zij nog maar nauwelijks in de ga de nationale souvereiniteit. De Palestijnse Bevrijdingsorgani satie is ontredderd. Ze is ver dreven uit het zuiden, militair ineengeschrompeld tot een lo cale factor in Beiroet. De Sy- riërs hebben opnieuw moeten ervaren dat zij geen partij zijn ten hoe groot de verande- ™°dr de Isra6l,ers °P hel slaS" ringen zijn die hun leger in Libanon en in het hele Midden-Oosten heeft aan gericht. Wat ook de oorspronkelijke doelen zijn geweest en welke se leiders, middelen ook zijn aangewend De pLQ pfaat Het is te vroeg om het patroon in kaart te brengen dat uitein delijk zal ontstaan. Veel zal af hangen van de Amerikaanse bemiddelaar Philip Habib en van het inzicht van de Libane- de utopie is in zicht gekomen. De eerbiedwaardige Libanese politici van zoveel versachil- lende huize als daar zijn: mos lim, christen, Druus, rechts, links en centrum-politici zijn uit hun schuilplaatsen tevoor schijn gekomen en onderhan delen nu over het herstel van indirect met de Amerikanen over de toe komst. Het idee dat Arafat een regering-in-ballingschap op richt en mee gaat doen in de Israëlisch-Egyptische gesprek ken over zelfbestuur, zoals ge meld in berichten uit Beiroet, mag er onrealistisch uitzien op dit moment, maar het vooruit- acht dat de voorstanders van militaire strijd en die van de politieke strijd beiden hun kaarten op tafel moeten gooien kan nu op elk moment komen. Het debat is niet langer een zaak van tactiek voor de Pa- lestijnen. Het overleven van de PLO hangt er van af. Zulke situaties, zo suggereerde de Jeruzalem Post deze week, zouden twee weken geleden nog volledig naar het rijk der fabelen zijn verwezen. „Maar het verblindende succes van de Operatie Vrede voor Gali- lea, die ook snel uitdraaide op een Operatie Vrede voor Liba non heeft deze fantasie gee- maakt tot een onderdeel van de nieuwe politieke werkelijk heid in het Midden-Oosten, al dus het blad. De Jeruzalem Post was een van de meest uitgesproken te genstanders van de oorlog en van de regering van Begin in het algemeen. Nu bepleit het blad een regering van nationa le eenheid om er voor te zor gen dat de kansen die nu ge boden zijn niet worden ver spild. Israëliërs op straat doen er on wennig over. „Hebben we meer hooi op onze vork geno men, dan we aankunnen zo vragen ze zich af. De eerste te levisiebeelden over de ver woesting van Tyrus en Sidon hebben veel Israëliërs ge schokt. Kon deze verwoesting de bezette westelijke Jordaan- eerlijke wijze aan de schand paal worden genageld. Protesten blijven echter door klinken. Vier hoogleraren aan de Hebreeuwse Universiteit beschuldigden de regering er van het volk op onvervalst Orwelliaanse wijze te mislei den door de oorlog een vrede soperatie te noemen. Zij vroe gen om onderhandelingen met de PLO. De 1.300.000 Palestijnen van en dit grote verlies aan men senlevens wel worden gerecht vaardigd Maar de protestbe weging is wegeëbd. Verhalen oever en van de Strook van Gaza staan nog meer versteld de snelheid van de ge beurtenissen dan hun Israëli- afkomstig van het front heb- sche buren. Ze zijn woedend ben vele critici gerustgesteld op het falen van de Arabische dat Israël inderdaad offers staten om de PLO te hulp te heeft gebracht om het aantal komen en bang dat Israël zich mensenlevens zo klein moge- nog vrijer dan voor heen voelt lijk te houden en de felle reac- om met hen te doen wat ze wil tie uit het buitenland heeft de in de bezette gebieden, rijen weer doen sluiten. De Is- ERIC SILVER raëliërs geloven dat ze op on- Copyright The Guardian (Van onze speciale verslagge ver Willem Scheer) LOS ANGELES „Wij in Nederland kijken tegen het ideaal van de gelijke- kansen-voor-iedereen met wat meer scepsis aan", al dus koningin Beatrix gis termiddag in Los Angeles in een toespraak tot een organisatie van Ameri kaanse zakenlieden. „Wij betwijfelen wel eens of dat ideaal haalbaar is. Een doelstelling, die ooit door een vooraanstaand jurist uit uw eigen land is om schreven als „een fictie, bedoeld om de nadelen voor degenen die er onder lijden, wat mooier te doen lijken". Het was de eerste keer tijdens het tweede bezoek van het ko ninklijk paar aan de Verenig de Staten dat de koningin, een voorzichtige en hoffelijke, maar niettemin toch kritische kanttekening zette bij het Amerikaanse sociale en econo mische systeem. Zoals bekend worden in dit systeem de „zwakken" veel meer aan hun lot overgelaten dan in Neder land het geval is. „Zolang het niet mogelijk is iedereen tot alle domeinen in het leven toegang te verschaffen", zo verwoordde Beatrix het Ne derlandse standpunt, „kunnen we het niet stellen zonder aan vullende maatregelen, die al thans een zekere mate van ge lijkheid creëren voor indivi duen, die vanuit een ongelijke Beatrix superstar LOS ANGELES Konhgin Beatrix was gisteren de star" op een sprankelend iiner nabij Hollywood waaraan ti grote namen uit zowel he „echte' leven als van het witte aanzaten. De koningin dronk en kbnk met de ex-president v, nigde Staten Gerald Fort, met de huidige minister van Amerika Willar Smih en met de gouverneur van de Californië, Jerry Brown.Maar ook met de weduwe van Disney, met Garry Gr art, Kirk Douglas en Bob Hope. I pg; Kaye zou ook komen. m\ar liet op het laatste moment v< gaan. Waarom? „Ik wil uv koningin niet in verlegenheid gen en kan er niets over zeggen ni< startpositie aan het leven zijn begonnen". De opmerkingen van d< ko ningin (zij sprak van over eenkomsten en verschllen" tussen Nederland en Amcika) waren vervat in een eposé over het spanningsveld ussen vrijheid en gelijkheid. Batrix wees er op dat ons land tn de Verenigde Staten, hun cider- linge verschillen ten spij, bei de gezegend zijn met eer poli tiek systeem waarin ussen deze twee idealen een teker evenwicht wordt gepran- deerd. Volgens de konirgin is het van het grootste belag de Derde Wereld-landen t< hel pen eveneens een degelijk evenwicht te bereiken. Darbij drong ze wel aan op b6chei- denheid. „Het vraagstu: ligt zo gevoelig dat we niet pedes weten hoe we onze ideën en ervaring aan anderen ku lil overdragen zonder dat van beschuldigd worden1^ gant te zijn of onze neus dermans zaken te steken we net doen alsof we de der wijzen bezitten, zijn vir ker arrogant, maar als w op het standpunt steller onze uitgewogen vorm zich niet leent v<jJ8£ Derde Wereld-landen, zelfs nóg arroganter". De koningin begon haai va gisteren met een bezoek Times-M i rror-u i tge concern en een ontvanj het stadhuis van Los Ai In de tuin van het st stonden zo'n 100 A meriten van Nederlandse afkoms e een groot oranje spai hadden meegenomen mi tekst „Oranje boven". Tijdens haar bezoek aan het Pueble Park in Los Angel6 kreeg koningin Beatrix een ware con 'kn regen over haar heen. Links van haar Tom Bradley, di burgemeester van Los Angeles. LOS ANGELES (Califor- nië) „De argumenten die pleiten vóór econo misch protectionisme vin den steeds meer ingang. Als we niet oppassen ra ken we verzeild in een handelsoorlog, die in feite, door niemand wordt ge wenst". Aldus één van de centrale the ma's die prins Claus gisteren in Los Angeles behandelde in een speech op een symposium van zakenlui, dat als motto had: „Hoe zaken te doen met Nederland; handelsvenster op de Europese Gemeenschap". Prins Claus sprak tot een ge willig gehoor. Net als Neder land zijn Los Angeles en de staat Californië voor hun wel vaart erg afhankelijk van vrije handel met anderi landen. Als andere naties hui eigen han del en industrie, bijvoorbeeld in fiscaal opzicht, een voor- keursbehandelinj gaan geven, heeft dat voor d< Nederlandse en Califomischeeconomie de sastreuze gevolgm. Zonder dit land te noemm doelde de prins met nameop Japan, toen hij zei, dat de vrije handel ern stig bedreigd vordt door de handelsoverschotten, die som mige landen hebben met Eu ropa en de Verenigde Staten. Het afkor.digei van importbe- perkinger, biedt voor dit pro bleem geen verkelijke oplos sing, aldis Claus. De traditio nele indistrielanden moeten alles doer wat ze kunnen, om economische expansie te be vorderen op hun traditionele afzetmarkte» en vooral ook in de derde vereld. Claus wees erop, dat Neder land veel meer uit de Ver de Staten invoert dan i naar dit land. „Ik ben 4jn overtuigd, dat deze sil kan worden verbeterd, natuurlijk alleen, als de derlandse industrie krachtiger inspant om Amerikaanse klanten trekken voor haar goedel Verder zette de prins ui dat ons land zeer veel te den heeft aan Amerik; ondernemingen, die ove en gen investeringen in Euro doen. Met zijn waarschuwing lort protectionisme sloot Claus bij speeches die vorige door minister Terlouw Economische Zaken meer Washington en Hoi zijn gehouden en waarin werd gewaarschuwd tege gevaren van een voorkeu inj^ handeling voor eigen h Ijoe en industrie. ik NEW YORK De internationale bezorgdheid over Libanese burgers die als ratten in de val zitten door de gevechten in Liba non, en de moeilijkheden die hulporganisaties ondervinden om hen bij .te staan, vooral in West-Beiroet, is de afgelopen dagen sterk gegroeid. Terwijl beschuldigingen opklinken dat de Israëlische militaire autoriteiten bewust de hulpverleners op een afstand houden, wordt het verzet onder de Europese regeringen tegen Israël scherper. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft alle partijen in het conflict verzocht het lijden van de burgerbevolking te verzachten door de verzending en distributie van hulp, afkom stig van de VN en niet-regeringsorganisaties te vergemakkelij ken. Terwijl Israël het Internationale Rode Kruis toestaat hulpgoede ren naar het oorlogsgebied te sluizen via Tel Aviv, worden sche pen die goederen aan de Zuidlibanese kust willen afzetten ver hinderd dit te doen. Volgens het Rode Kruis had een schip dat de toegang tot Sidon geweigerd was vijfhonderd ton hulpgoederen aan boord. Het schip keerde onverrichterzake terug naar Cyprus De Israëli's zeggen dat reeds twintig ambulances en een mobiele bloedbank naar Tyrus en Sidon zijn gezonden en dat dertigdui zend dollar is verstrekt aan plaatselijke Arabische ziekenhuizen in deze verwoeste steden. Maar in New York houden autoritei ten van de VN en het Rode Kruis vol dat Israël de hulpoperaties buiten zuidelijk Libanon nog steeds dwarsboomt. „De Israëliërs zijn bang dat als we de Palestijnen voedsel en me dicamenten geven, dit hen zal aanmoedigen de strijd voort te zetten", zo verklaarde een ambtenaar van de volkerenorganisa tie. Afgezien daarvan zien de Israëliërs niet graag dat een grote groep buitenlanders Libanon binnengaat en ai de doden en ver nietiging, de daar is aangericht, ziet. Behalve dat schepel ir dwongen wjrden naar Cyprus uit te wijken in afwachting Dr 1 de afwikkeing van douanefaciliteiten, zijn Ook VN-konv gii afkomstig ut Damascus opgehouden. De secretars-generaal van de Verenigde Naties, Perez del lar, die prenier Begin in New York heeft ontmoet, heeft i hem ten steligste op aangedrongen om de weg voor distri el van hulp te vergemakkelijken. Begin heeft daarop geantv» rdt dat dit niet zijn taak was en gesuggereeerd dat de VN co che opneemt ml het ministerie van buitenlandse zaken in Je< lem.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 8