Rummenigge loudt uitsers de race Spanje mag scheidsrechter bedanken Hongaars protest afgewezen TOPSCORERS fa frontaal [WK VOETBAL OP Tvi MAANDAG 21 JUNI 1982 MADRID De FIFA. de we reldvoetbalbond. heeft het protest van Hongarije tegen de twee gele kaarten, gegeven in de wedstrijd tegen El Salvador, afgewezen. De twee Hongaarse spelers, Laszlo Fazekas en Ti- bor Nyilasi, hadden beiden een gele kaart gekregen van scheidsrechter Ebrahim Yous- souf al-Dou (Bahrein), toen zij naar de zijlijn waren gelopen om een slok water te nemen. De woordvoerder van de FIFA, secretaris Joseph Blatter ver klaarde: „De gele kaarten zijn niet gegeven voor het water drinken, maar wegens onspor tief gedrag. De spelers hebben zich niet bij de scheidsrechter afgemeld. Ala de scheidsrech ters niet optreden tegen dit soort dingen, wordt er straks cola gedronken, een pauze in gelegd om een sigaretje te ro ken of misschien wel om hun vriendin te gaan kussen". Rummenigge en Stieleke on danks hun blessures toch heb ben kunnen spelen", zei hij. „De afgelopen dagen zijn moordend voor het team ge weest. Het gaat er nu natuur lijk om niet overgeconcen treerd te raken voor het duel tegen Oostenrijk a.s. vrijdag, dat absoluut moet worden ge wonnen om nog een kans voor de tweede ronde te maken". Nu beginnen de Westduitsers een WK-toernooi traditioneel niet al te sterk, maar de Oos tenrijkers zullen in ieder geval niet zo over zich heen laten lo pen als de Chilenen, die in hun voorbereiding voor dit WK graag naar Europa hadden wil len komen, maar niet welkom waren vanwege het regiem van dictator Pinochet. HENK WAGEMAN West-Dultsland-Chill 4-1:9. 56. en 67. Rummenigge 1-0, 2-0, 3-0; 82. Rein- ders 4-0; 90. Moscoso 4-1. Scheids rechter: Galler (Zwi); toeschouwers: 40.000. WMt-Ouittland: Schumacher; Kaltz, Stiellke. Karl-Heinz Förster, Briegel; Dremmler, Breitner (Matthaeus), Ma- gath; Littbarski (Reinders), Hrubesch, Rummenigge. Chili: Obsen; Valenzuela, Flgueroa. Bigorra. Garrido; Moscoso. Soto (Le- teltier). Dubo, Bonvallet; Yanez, Mos coso. een gele kaart voor een minder pijnlijke overtreding op Gordil- lo. Spanje, dat zeker zoveel grove onbeschaamdheden in zijn voetbal deed als de Joegosla- ven, hield wat minder tijd over voor de zaken waar de sport eigenlijk voor is bestemd. De ploeg leverde weinig werk af dat Pantelic in de zorgen bracht, al was het maar omdat spits Satrustegui steeds te lang op aanvoer moest wach ten, waarna het buitenspelfluit je hem keer op keer terugriep. Niettemin kwam Pantelic over de brug met een paar ingrepen op voorzetten, die er zijn mochten. Na rust werd de wat grotere li chamelijke kracht van de Joe- goslaven merkbaar in een overwicht, dat kansen oplever de voor Vujkovic (kopbal tegen de paal) en Susie (net naast). De Spaanse coach Santamaria zag in, dat hij zijn ploeg wat nieuwe kracht moest geven en deed dat door het inzetten van Saura en Quini voor Sanchez en Satrustegui. Een wijziging, die onmiddellijk succes had door de overmoed van een paar Joegoslaven, Surjak voor op. De begenadigde midden velder verklungelde de bal bij de middenlijn en In de tegen stoot veroorloofden Stojkovic, Zajec en Jovanovic zich vlak na elkaar en in samenwerking zulke slordigheden, dat scoren vanaf centimeters voor Saura heel eenvoudig was. HUB Vandaag NEDERLAND 121.55 uur Algerije-Oostenri|k Frankrijk-Koeweit Honduras-Noord-lerland (s) BRT 2 17.05 uur Frankrijk-Koeweit (r) 20.15 uur Spanje-Joegoslavië Algerije-Oostenrijk Frankrijk-Koeweit (s) 20.50 uur Honduras-Noord-lerland (r) DUITSLAND 1 16.45 uur Studioprogramma 17.15 uur Algerije-Oostenrijk (r) 23.00 uur Frankrijk-Koeweit Honduras-Noord-lerland (s) Morgen NEDERLAND 117.05 uur Peru-Polen (r) 20.27 uur Peru-Polen (s) 20.50 uur België-Hongarlje (r) 22.45 uur Sovjet Unie-Schotland (s) BRT 2 17.05 uur Peru-Polen (r) 20.15 uur Peru-Polen Honduras-Noord-lerland herhalingen wedstrijden België en Hongarije (s) 20.50 uur ,België-Hongarije (r) DUITSLAND 1 10.03 uur De wedstrijden van gisteren 22.45 uur .Sovjet Unie-Schotland (s) DUITSLAND 2 17.05 uur Peru-Polen (r) 20.50 uur België-Hongarlje (r) Enge|N De Westduitse ie behoeft de koffers nesbuiniet te pakken. Een as,enlrlaag tegen Chili zou en immers een defi- "Aar.fe uitschakeling heb- j betekend. Zo ver is en tiet gekomen. De Chi- en i bleken uiteindelijk "Tléö) partij voor de West- /18 kters. Drie doelpunten enbuRrdRummenigge en een Reinders voorkwamen j catastrofe in het jduitse kamp, dat de ipen dagen onder ispanning moet heb- lestaan. ienigge was geblesseerd, ler was niet fit en ook ;e liet weten dat hij niet laai 100 procent was. imin stond hetzelfde team it El Molinon Stadion in op het veld als vier da- rder tegen Algerije. Wat if meer als een overwin- voor bondscoach Jupp ill mag gelden. Samen ummenigge, Kaltz, Breit- doelman Schumacher IDE- had hij zich teruggetrokken om de ontstane situatie te bespre ken en om er een oplossing voor te vinden. Het viertal in ternationals had in een voor bespreking het antwoord al snel klaar. Stielike, in dienst van Real Madrid, moest eruit en ook Magath was de gebe ten hond. De vier spelers wil den 4-4-2 gaan spelen met Briegel op het middenveld en Hannes eventueel als laatste man. Derwall Het de suggesties even op zich "inwerken om ze vervolgens te verwerpen. Ook hij moet hebben aangevoeld dat het team, dat voor het WK nog alle tegenstanders omver kreeg, niet zo slecht zou kun nen zijn als het duel tegen Al gerije had doen veronderstel len. Daarom gaf hij niet toe en besloot om met zijn basis-elf het karwei tegen Chili te kla ren. Zenuwen Dat bleek achteraf geen al te grote klus, ook al stonden onze oosterburen stijf van de- zenuwen tegen een ploeg, die in feite als één van de zwakste van het toernooi mag gelden. Een spandoek van „Schlachtenbummler" met een in spirerende tekst. Hun idool zou driemaal scoren. 1. Karl-Heinz Rummenigge (Wdl) 4 2. Laszlo Kiss (Hon) 3 3. Eder (Bra), Maradona (Arg), Niylasi (Hon), Poleskei (Hon), Robson (Eng) en Wark (Sch) 2 Loting zou kunnen beslissen Nu de eerste ron de van de Mundial in een beslissend stadium is ge komen doet zich in een aantal groepen de moge lijkheid voor van gelijk ein digende ploegen. Vooral groep 1, met Italië, POIen, Peru en Kameroen is daar bij interessant, omdat alle ploegen twee punten heb ben en een gelijk doelsal do. De FIFA-reglementen bepalen dat om de num mer een en twee te bepa len de volgende procedure wordt toegepast: eerst wordt bezien welke ploeg het beste doelsaldo heeft. Geeft dit geen uitsluitsel dan wordt het aantal ge maakte doelpunten bepa lend. Geeft ook dit geen duidelijkheid dan wijst het lot de eerste en tweede ploeg aan. Pas in de twee de ronde wordt loting voorafgegaan door de re sultaten van de eerste ron de. Karl-Heinz Rummenigge maakt zijn derde doelpunt voor West-Duitsland. De Chilenen Dubo (links) en Bonvallet kunnen dit niet verhinderen. Caszely, het Chileense idool, was al in de kleedkamers aph- tergebleven, omdat hij zich niet al te fit voelde. Het enige gevaar moest daarom voorin van Yanez komen. De behendi ge spits overdreef evenwel te veel en vond in de permanente bewaking van Briegel een te groot obstakel om de West duitsers het vuur echt na aan de schenen te leggen. Niet zo fang geleden zou Yanez wor den afgekeurd voor het bedrij ven van voetbal. De artsen hadden een hartafwijking bij hem geconstateerd. Maar Ya nez liet zich er niet door weer houden, tot groot genoegen van het Chileens publiek. Dat voetbal populair in Chili is, mag blijken uit het feit dat het missen van de strafschop door Caszely in de wedstrijd tegen Oostenrijk even groot op de voorpagina's van de Chileense kranten is gebracht, als het af treden van de Argentijnse pre mier Galtieri. Minder tijd De capitulatie van het Chileen se elftal heeft minder tijd ge vergd dan bij de Argentijnen in hun strijd met Engeland rond de Falklands. Na acht minuten was het. al raak voor de West duitsers. Een rollertje van Rummenigge, die zijn 54-ste interland speelde, liet de uiter mate zwakke doelman Obsen door de handen glippen. De verkrampte houding van de Westduitsers werd er niet mee losgeweekt. Rummenigge bleef op het middenveld opereren naast Paul Breitner, die zich uitsluitend beperkte tot het ge ven van aanwijzingen en risico loze ballen. De blessures, die beiden onder de leden heb ben, was bij hem mogelijk het meest hinderlijke. Het zou pas tot in de tweede helft duren voordat hij zich liet verbannen na een attack en een stomp in de maag van Letelier (ingeval len voor Soto) te hebben geïn- Aanslagen Het duel stond trouwens bol van de aanslagen op benen van spelers. De matige scheidsrechter Galler uit Zwit serland bestrafte daarvoor al leen de Chilenen Dubo en Gamboa met de gele kaart, of schoon ook enige Westduitsers (Briegel en Forster) voor een notitie in aanmerking kwamen. Mede daardoor bleef het ni veau in de eerste helft ver on der de maat. Pas na de hervat ting kwamen de Westduitsers beter in hun ritme. Het duurde daarna ook niet lang meer, voordat de voorsprong werd uitgebreid. De eerste en enige keer dat de Kölner Pierre Litt barski zijn opponent Dubo op het verkeerde been zette, was Rummenigge ter plekke om koppend de voorzet af te ron den. Daarna was de stoom pas echt van de ketel. Figueroa ontsnapte aan een rode kaart, toen hij de doorgebroken Hru besch finaal door midden wilde schoppen. Omdat de Hambur ger iets te snel was, kon hij doorgaan en liet de Zwitserse arbiter, die er met zijn neus bovenop stond, de schop voor wat het was, ofschoon een en kele reis kleedkamer meer op zijn plaats was geweest. Schuttersfaam Rummenigge maakte daarna zijn faam als schutter opnieuw waar door de bal uit een pass van Magath tegen het net te schuiven. De aanvoerder van het Westduitse team neemt daardoor de topscorerspositie van dit wereldkampioenschap in. Daarna liet de Münchener de wedstrijd ook voor wat die was. Trekkebenend wandelde hij over het middenveld. Het liefst had hij zich laten vervan gen, maar nadat Reinders voor Littbarski het veld was komen opdraven, waren de wisselmo gelijkheden opgebruikt. De Bremer Reinders had trouwens geen betere entree kunnnen maken. Hij was nog geen mi nuut injfeet veld of hij besloot een schitterende aanval Rum- menigge-Hrubesch met een schuiver langs de Chileense doelman. Toch werd de West duitse defensie nog één keer voor joker gezet. Moscoco tik te de bal tussen de benen van Kaltz en kon vervolgens het leer voor een keer wel langs Schumacher In het doel knal len. Geen reden Voor de Westduitse bonds coach Jupp Derwall was er na afloop geen enkele reden om in een juichstemming te verke ren. „Ik ben alleen blij, dat Het stadion, met 48.000 toe schouwers overvol, stond op zijn kop. Het was de prikkel, die de Spaanse ploeg nodig had, niet om beter te gaan voetballen, maar om nog har der tegen Joegoslaven te gaan schoppen. De laffe scheids rechter Sörensen vond alles best wat Tendillo, Camacho en Alesanco deden, maar trok wel geel voor Sljivo, die met verge lijkbare munt wisselde. De Joegoslaven waren namelijk ook niet te beroerd om er flink tegenaan te gaan. Het laatste kwartier was compleet oorlog met nog kaarten voor Zamora, die geen afstand nam bij een vrije trap en Gordillo (aanslag op Halilhodzic) en vervangin gen bi) Joegoslavië van Jova novic en Vujkovic, voor wie Halilhodizic en Sestic in het veld kwamen. Maar ook zij konden de wagen, die door een slordigheid halverwege de tweede helft was ontspoord, niet meer in de rails zetten. SpanjeJoegoslavië 21 (11); 9. Gudelj 0—1. 14. Juanito 1—1 (straf schop). 66. Saura 21. Scheidsrech ter Henning Sörensen (Oen). Toe schouwers: 49.562 (uitverkocht). Gele kaart: Stojkovic (Joe), Sljivo (Joe). Za mora (Spa), Gordillo (Spa). Spanje: Arconada; Camacho, Alesan co, Tendillo, Gordillo; Alonso, San chez (Saura), Zamora; Juanito, Sa trustegui (Quini), Lopez Ufarte. Joegtïavië: Pantelic; Krmpotlc, Zajec, Jovanovic (Halilhodzic), Stojkovic; Gudelj. Petrovic, Sljivo. Surjak; Vujo- vlc (Sestic). Susic. I! JS Doelman Dragan Pan telic van Joe goslavië ziet tot zijn ont zetting, dat Saura (lig gend) toch nog kans ziet te scoren en Spanje aan een voor sprong van 2-1 te hel pen. VALENCIA Spanje en Joegoslavië kunnen geen voetbalwedstrijden tegen elkaar spelen. Die vechten in de ware zin des woords hun duels uit. Mededogen met de tegenstander be staat niet, sinds de beslis singswedstrijd van het we reldkampioenschap in West-Duitsland in februari 1974 in Frankfurt. Genade voor de tegenstander was er gisteravond ook niet in Valencia, waar de Span jaarden met 2—1 wonnen en daardoor de weg naar de tweede ronde van het toernooi betrekkelijk vrij maakten. Wat er in weerwil van de onge looflijke hardheid en grofheid (Camacho en Gordillo, Stojko vic en Jovanocvic) ook ge bracht werd, was voortreffelij ke voetbal. Het was een ge vecht op kracht, waar Joego slavië meer van In huis had, tempo en individuele vaardig heid, waar de solistisch inge stelde Spanjaarden wat meer gebruik van maakten. De Joegoslaven bedachten aanvankelijk door Surjak, Gu delj en Sljivo leukere patronen op het middenveld, maar kon den de lijn niet geregeld voort zetten naar de punt van de aanval, omdat Vujkovic en Su sic toch niet bestand waren te gen de gewelddadigheden van de Spaanse verdedigers. De gevaarlijke momenten kwamen dan ook niet alleen dóór, maar ook vén de middenvelders, van wie Gudelj al na negen minu ten scoorde uit een snel geno men vrije trap van Petrovic. Toen Gudelj de bal al achter Arconada had gekopt, stond Lopez Ufarte nog bij scheids rechter Lund Sörensen te pro testeren. Spanje, dat lang niet zo glad combineerde, kwam snel te rug, omdat Zajec tegen de al leen oprukkende Alonso een niet te betwisten overtreding maakte. De Deense scheids rechter vond ten onrechte dat het vergrijp binnen de lijnen had plaatsgevonden en hij liet de strafschop nog eens over nemen, waar Lopez Ufarte de 11-metertrap had gemist om dat Pantelic veel te vroeg had bewogen. Een beslissing die volstrekt gerechtvaardigd was. Juanito pakte de tweede kans van elf meter wel. Tegenslag De Joegoslaven aanvaardden de tweevoudig^ tegenslag in het besef, dat er niet met de manen gespeeld mag worden in het hol van de leeuw. Ont zien echter deden ze het thuis land in geen enkel opzicht. Su sic testte Arconada, Petrovic teisterde de lat, Jovanovic pro beerde door een verschrikkelij ke schop een einde te maken aan de voetballoopbaan van Sanchez en Stojkovic kreeg met de nodige acrobatiek tussen Cama Spanje en Jerkovic 'van Joegoslavië. Heuglijke eerste week van Mundial Joao Havelange zal nog het meeste plezier bele ven aan wat zich in de eerste week van de Mundial heeft afge speeld rond de vantevo- ren als ontwikkelings landen aangeduide deel nemers. Havelange, de Braziliaan die de legen darische Stanley Rous opvolgde als voorzitter van de FIFA, dankte zijn verkiezing indertijd aan juist het soort landen dat nu in Spanje furore maakt. Door deze ook wel eens als dwergen af geschilderde ploegen een belangrijker rol op het wereldpodium te be loven verkreeg hij hun steun, hield zich aan zijn woord door in Spanje 24 landen aan de start te brengen en geniet nu met volle teugen van het succes van Algerije, Ka meroen, Koeweit, Hon duras en in mindere mate Nieuw-Zeeland en El Salvador. Van die voetbalnaties moet worden gezegd dat ze bij deze uitgave van het WK inderdaad voor een verrijking heb ben gezorgd. En niet al leen door (wat in het verleden ook gebeurde) kleurrijke, technisch be gaafde hoogstandjes te presenteren, maar door die bekende onderdelen te combineren met een bewonderenswaardige portie discipline. Die Al gerije de triomf op West-Duitsland bezorg de, Kameroen gelijke spelen tegen Peru en Polen, Koeweit een knap gelijkspel tegen Tsje- cho-Slowakije en Hon duras idem tegen Span je. Kameroen toonde in middels al aan dat het punt dat tegen Peru werd veroverd geen uit schieter was door giste ren ook Polen in be dwang te houden. Daar mee de theorie ontzenu wend dat de „kleine lan den" slechts voor uit schieters kunnen zor gen. Door hun optreden in de eerste week van de Mundial '82 kan dit eve nement al niet meer ka pot voor de derde-we reldlanden en rijst zelfs de vrapg of niet de aan zet is gegeven voor ge heel nieuwe verhoudin gen in het mondiale voetbal. Hetgeen een verheugende ontwikke ling zou zijn, want de er kende naties zouden daardoor op zijn minst tot evaluatie van de ei gen situatie worden ge dwongen. En daar kun nen goede gevolgtrek kingen uit voortvloeien. Zoals de conclusie dat het op pure berekening gebaseerde, defensieve speltype nu eindelijk maar eens op de helling moet worden gezet. Ita lië bijvoorbeeld zou zich de presentatie van lan den als Koeweit, Kame roen en Algerije zekér eens ter harte moeten nemen, want de Azzurri hebben zich tot dusver op een uiterst negatieve wijze gepresenteerd. Maar ook Tsjecho-Slo- wakije, Spanje en Joe goslavië zijn in de scha duw gebleven van de zogeheten underdogs en hebben tot dusver nog niet het tegendeel kun nen aantonen van de theorie dat ze danig op hun retour zijn. Aan het gedisciplineerde vrijbui tersvoetbal van de „klei ne ploegen" kunnen ze een voorbeeld nemen. Een ander opvallend as pect van deze Mundial is de relatief geringe hardheid waarmee wordt gespeeld. Vrij al gemeen werd vooraf aangenomen dat dit WK weer in het teken zou staan van de ordinaire schoppartijen. Dat is tot nu toe bijzonder meege vallen. Op een hoogst enkele uitzondering na wordt er behoorlijk fair gespeeld en de overtre dingen, zowel in aantal als qua grofheid, blijven binnen de perken. Een eveneens verheugende ontwikkeling. Die naar het zich laat aanzien niet slechts een gevolg is van streng(er) optre den van de arbitrage, want die is niet veel be ter of anders dan bij voorgaande edities. Mede doordat het ver deel en heers ook bij de aanwijzing van de scheidsrechters wordt toegepast, waardoor naast de voetballende bijdrage uit „ontwikke lingslanden" ook de ar biters uit die contreien aan bod komen. Alles bijeen een heuglijke eerste week van de Mundial, waarvan alleen maar kan worden ge hoopt dat de voortzet ting even plezierig zal zijn.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9