'entoonstelling tort in ïjdens opening Beatrix op weg naar nieuw succes Commissie-Palme pleit voor gedeelde veiligheid Israël verlengt bestand Junta ruziet over toekomst Argentinië Irak trekt troepen uit Iran terug ONINGIN TWEE SECONDEN BANG SHARON: ISRAEL HEEFT DOEL IN LIBANON NOG NIET BEREIKT Prins Andrew lokaas voor Exocet-raket ÏTENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 21IUNI1982 PAGINA 7 TWAPENINGS- PPORT "IRSCHENEN (Van een onzer verslaggevers) HAAG In Den Haag is vanmiddag het rapport van de ationale commissie-Palme ten doop gehouden. Oud-minis- en Uyl bood als lid van de commissie een exemplaar van pport aan premier Van Agt aan. t rapport, getiteld Bondgenoten in Veiligheid, worden ellen gedaan om de gevaren van een kernoorlog te voor- Zeventien leidende politici uit zeventien verschillende hebben onder leiding van de Zweedse oud-premier Olof een rapport opgesteld waarin zij op persoonlijke titel een aantal concrete voorstellen doen om de bewapeningswedloop te doorbreken en daardoor de kansen op een kernoorlog te keren. Van Russische zijde nam aan de besprekingen deel Giorgi Arba- tov, lid van het Centrale Comité van de commmunistische partij van de Sovjet-Unie en Amerika-deskundige, van Amerikaanse zijde Cyrus Vance, minister van buitenlandse zaken onder presi dent CaTter. Van West-Duitsland was aanwezig Egon Bahr, lid van de Westduitse bondsdag, van Engeland David Owen, oud minister van buitenlandse zaken, en van Nederland oud-minis ter Den Uyl. Daarnaast waren de leden afkomstig uit landen van de Derde Wereld en Oost-Europa. De commissie is volgens Palme uniek omdat voor het eerst ver tegenwoordigers uit landen van het Warschau-Pact en die van de NAVO samen met vertegenwoordigers uit de neutrale landen erin geslaagd zijn overeenstemming te bereiken over een feite lijke weergave van de militaire situatie, over een analyse van de gevaren die vrede en veiligheid bedreigen en over een breed ac tieprogramma dat erop gericht is deze gevaren af te wenden. De commissie-Palme pleit er in de eerste plaats voor de doctrine van wederzijdse afschrikking te vervangen. In de plaats daar van stelt zij de strategie van de gedeelde veiligheid voor Op ba sis daarvan moet langs geleidelijke weg volledige ontwapening worden bereikt. Daarvoor heeft de commissie een gedetailleerd programma uitgewerkt. Begonnen zou moeten in Centraal Euro pa een zone in te stellen die vrij is van tactische kernwapens, waaronder het neutronenwapen. De Russische afgevaardigde Giorgi Arbatov twijfelde overigens aan het nut van zo n zone. omdat deze wapens in geval van een conflict snel kunnen wor den aangevoerd. Arbatov pleit voor een totaal verbod voor mid- del-lange-afstandwapens en tactische wapens in Europa. K ITALIAANSE NKIER GEVONDEN a 4( E Het stoffelijk overschot van de ach anse bankier Roberto Calvi is vrij- latje n de Theems nabij Londen gevon- Calvi's lijk hing aan een steiger, was in Italië directeur van de 5te privé-bank, de Banco Ambrosiar in verscheidene schandalen ver- eld is geweest. Hij was sinds 10 juni loos. De bankier was ook betrok-' lij het schandaal rond de vrijmetse- oge P-2, dat in 1981 leidde tot de an de Italiaanse regering. Calvi zou deze maand in hoger beroep terecht n d( en staan, nadat nieuwe verduiste- iwe n ten bedrage van twee miljard.gul- in* lekend waren geworden. Hij was al d( r tot vier jaar veroordeeld en beta- d<van 48 miljoen gulden, tul oler eeld )loe tak- Tragisch einde in rechtszaal PARIJS Een 58-jarige verdachte, die in Parijs terecht stond wegens heling van een vals biljet van 500 francs, heeft voor zijn rechters zelfmoord gepleegd door een cyaankali-tablet in te slikken. Kort daar op overleed hij. De 58-jarige Alexandre Cotte was volgens ziin advocaat aan het eind van „zijn latijn'Uitvinder van be roep, had hij een bedrijf voor fijn-mecha niek gesticht dat technisch uitstekend liep, maar door financieel wanbeheer te- nonder ging. Daarop werd zijn vrouw ziek en haar behandeling kostte handenvol geld. Cotte begon toen valse papieren en bankbiljetten te fabriceren die hij aan im migranten verkocht. In de rechtszaal had Cotte op zijn aktetas een papiertje geplakt met het opschrift: „Ik weiger de rechts spraak van uw gemeenschap. Ik stel mijn lijk ter beschikking van de wetenschap". BEIROET President Hoessein van Irak heeft gisteren bekend gemaakt, dat zijn troepen begonnen zijn zich terug te trekken uit Iran. Volgens hem zal de ontruiming binnen tien dagen zijn vol tooid, aldus het Iraakse persbureau INA. In een rede tot „het Iraakse volk en de Arabische natie" verklaarde president Hoessein dat de Iraakse troepen zich op de „internationale grenzen" zullen terug trekken. Irak zou met de bemiddelaars in de 21 maanden geelden begonnen oorlog samenwerken om een „rechtvaardige op lossing van het conflict te vinden". Verscherping strafmaatregelen tegen Sovjet-Unie WASHINGTON De Verenigde Sleten hebben het verbod op de verkoop aan Mos kou van materiaal voor de aanleg van de gaspijpleiding van de Sovjet-Unie naar West-Europa verscherpt Na de afkondiging van de noodtoestand in Polen in december vorig jaar, kondigde Reagan een verbod af op de levering van in de Verenigde Staten geproduceerde goederen die bij de aanleg van de gasleiding gebruikt konden worden. Nu mogen ook in het buitenland opererende filialen geen materiaal meer leveren. Het Russische persbureau Tass noemde het be sluit een nieuwe stap die de internationale spanning vergroot. Ook West-Duitsland heeft het besluit bekritiseerd. Vrijheidsbeeld staat op instorten NEW VORK Het Vrijheidsbeeld in de haven van New York. dat 96 jaar gelden door Frankrijk aan de Verenigde Staten werd geschonken als monument voor de immigranten uit de Oude Wereld die vlak in de buurt daar voet op Amerikaanse bo dem zetten, is in ernstig verval geraakt. Als gevolg van metaalmoeheid dreigt een totale ineenstorting van de ijzeren dame met de toorts. President Reagan heeft nu een commissie in het leven geroepen die zaterdag is be gonnen met een geldinzamelingsactie voor herstel van het beeld. Men schat dat daar honderd miljoen dollar voor nodig is. Over vier jaar, wanneer het beeld hon derd jaar bestaat, zou de restauratie vol tooid moeten zijn. Zionistenbond: Regering kiest zijde PLO AMSTERDAM De Nederlandse Zionistenbond (NZB) heeft de houding van de Nederlandse rege ring inzake de oorlog tussen Israël en de PLO scherp veroordeeld. Dat gebeurde gisteren op een ver gadering van de NZB in Amster dam, bij monde van de aftredende voorzitter A.L. Boers. Hij voegde eraan toe dat het kabinet-Van Agt in tegenstelling tot de Arabische leiders de kant heeft gekozen van de „Palestijnse terroristen". Hij doelde daarmee onder meer op de verklaring, die Van Agt hierover in het parlement heeft afgelegd. 1 onze speciale verslagge ver Willem Scheer) ANGELES (Califor- Twee seconden keek koningin Bea- verschrikkelijk bang. begreep prins Claus alenjniet het gebouw in- t d< te, maar slechts de uit ^peijtwaalftal panelen be tentoonstelling, ei: „Geen paniek, we ren die expositie wel op". De koningin elkjdemde en sprak haar rdenjjenoot na: „Ja na- ijk, die zetten we wel* overeind". En direct overheen: „Maar wat nu toch voor al die zui-feen die zoveel tijd en- te hebben gestoken samentelling ervan". Dngeluk gebeurde zater- iddag in het toonaange- kantoren- en winkel- urn Century Plaza in Los les. Daar was door de Sng „Februari-Staking een organisatie die on- is opgericht door het rikaanse miljonairs-echt- oo Gilbert, een tentoonstel- Sti ngericht over het toen- ^anv e massale protest in ons ang< tegen de deportatie van '9(ma ^en' ^oor de officiële n d< opening had men de koningin uitgenodigd. Juist toen de heer Gilbert aan het koninklijk paar de achtergronden van zijn initiatief uiteen zette, be sloot een assistent van de orga nisatie de op een staketsel van doek en buizen aangebrachte panelen, een ietsje te verschui ven. Het buizenframe bleek evenwel zo fragile, dat de pa nelen als een rij dominostenen achter elkaar omvielen. Alleen de afbeelding van „de dokwer ker", stoer symbool van Ne derlandse onverzettelijkheid, bleef staan. Massaal Overigens was de verwelko ming van Beatrix en Claus in het Century Plaza-winkelcen- trum de meest massale tot nu toe. Enkele honderden Ameri kanen van Nederlandse af komst hadden zich verzameld om voor koningin en prins te applaudiseren en te roepen: „Dag koningin", „dag konin gin". Het winkelcomplex staat deze hele week in het teken van Holland. Vrijwel alle eta lages verwijzen naar ons land met specifiek Nederlandse ar tikelen dan wel met rood-wit- blauwe vlaggetjes. Grote stic kers brengen de viering van tweehonderd jaar diplomatie ke betrekkingen tussen de Verenigde Staten en ons land in herinnering, terwijl in Vo- lendams kostuum gehesen meisjes, Hollandse bloemen verkopen. De Nederlandse ge meenschap in Zuid-Californië (Los Angeles plus wijde om streken) telt dan ook maar liefst 90.000 mannen en vrou wen van wie er 16.000 nog een Nederlands paspoort bezitten. De miljonair Gilbert is niet van Nederlandse afkomst, maar vatte voor ons land een grote bewondering op tijdens de oorlogsjaren die hij in Lon den doorbracht. De heer Gil bert: „Vooral de solidariteit die jullie Hollanders jegens de jo den hebben getoond, heeft mij sterk getroffen. Met de Stich ting „Februari-staking 1941" willen we aan de menselijk heid die jullie toen hebben ge toond een eerbetoon brengen. Doel van de organisatie is Ne derlanders te helpen en ande re volkeren weten te begrij pen. Zo willen we Nederlandse studenten die bijvoorbeeld in Amerika gaan studeren, onder bepaalde voorwaarden aan een beurs helpen". Beginkapitaal dat de heer en mevrouw Gilbert in de Stich- tingskas. hebben gestort: 1,3 miljoen gulden. Eén van de aanwezigen bij de opening van de tentoonstel ling, die, anders dan Beatrix en Claus hadden voorgesteld, op zo'n korte termijn niet meer kon worden hersteld, Nog een beetje beduusd van de klap kijken koningin Beatrix en prins Claus naar de ravage die door de omgevallen tentoonstel lingspanelen is aangericht. was de 70-jarige verzetsheld Jan Weidner. Als organisator van een ontsnappingsroute vanuit Nederland naar Zwit serland en Spanje, redde deze ex-Nederlander in de oorlogs jaren het leven van meer dan 1.000 mensen, onder wie veel joden. Hij woont al 25 jaar in Los Angeles, maar bewaart goede herinneringen aan zijn vele ontmoetingen met zowel koningin Wilhelmina als,ko ningin Juliana. Jan Weidner over koningin Beatrix: „Toen de boel daar straks in elkaar donderde, dacht Beatrix on middellijk aan de teleurstel ling voor de organisatoren. Dat tekent de Oranje's". Koningin Beatrix en prins Claus zijn zaterdag vanuit Houston in Los Angeles aange komen. In Houston brachten ze, zie de krant van zaterdag, een bezoek aan de Nederland se hartpatiënten in het St. Lu kes Hospital. Vandaag staat er onder meer een ontvangst door burgemeester Bradley van Los Angeles op het pro gramma. Morgen vliegt het paar door naar San Fransisco. WILLEM SCHEER onze speciale verslagge ver Willem Scheer) ANGELES (Califor- Ook het tweede ik van koningin Bea- *r kfcn prins Claus aan de nigde Staten lijkt een (s te worden. Zowel ex-)Nederlanders die haar trip ontmoet, ,_Je Amerikaanse bur- festers, gouverneurs akenlui, tonen zich keer weer onder de ik van haar even 5nante als intelligente 2?-5 den. Binnen het be- 81.3 le kader, dat haar als 49,0phoofd van een klein ter beschikking staat, ersoonlijkt zij Neder- op onnavolgbare wij- zo vindt men. schudt de koningin gg'J rden mensen de hand. der van hen weet ze de i36»nuwen suggestie te wek- Smokey Joe Bowman demonstreert het koninklijk paar de werking van een zgn. six-shooter. Naast 54.10e |}J in hem of haar persoon- 3571 eïnteresseerd te zijn. Elk 22.41 Werp dat aan de orde 'ni ongeacht of het de mie betreft, de hartchi- of het fokken van Ara- hengsten benadert et zinvolle vragen. Als zelf een enkele keer een op een wat kritische on- >n wordt gesteld, pareert ilomatiek en ogenschijn- ivertuigend. Terwijl de natie van haar speeches t mag heten. De inhoud ie redevoerinkjes (in to- oudt ze er deze reis drie- iiasme waarmee ze koningin Beatrix staat Hugh Roy Marshall, de eigenaar van de Gleannloch Ranch. door Beatrix worden uitge sproken, werkt zó aansteke lijk, dat haar toehoorders ook de onschuldigste beleefdheids frasen ademloos tot zich ne men. Topactrice Zaterdag is het koninklijk paar in Los Angeles aangeko men, de gigantische stad (100 x 200 mijl) die het Hollywood geheten zenuwcentrum van de filmindustrie herbergt. In deze omgeving is het verleidelijk het leven gade te slaan door een toneelkijker. Zo bezien is Beatrix onbetwistbaar een to pactrice. En een topactrice, word je alleen als je gelóóft in je rol. Of ook de Amerikaanse nieuwsmedia de Nederlandse vorstin in het zonnetje zetten? Wel degelijk. In elke stad, die Beatrix en Claus tot nu toe aandeden, heeft hun bezoek de radio, de televisie en de kran ten gehaald. Niet dat ze het belangrijkste nieuws van de dag vormden, maar dat mocht ook niet worden verwacht. Wannéér de gouverneur van Texas (zevenentwintig keer zo groot als Nederland, evenveel inwoners) naar Den Haag komt, staat ons land immers ook niet op zijn kop. Bonanza In dit Texas werd op de sfeer van de Califomische filmindu- Zilver strie vrijdagmiddag al min of meer vooruitgelopen, toen het koninklijk paar de Gleannloch Ranch, nabij Houston, bezoch ten. Snuivende paarden, wilde stieren, cowboys met rinkelen de sporen en snelle revolvers alle benodigdheden waren aanwezig voor een authentie ke Bonanza-sfeer. Zij het dat de eigenaars van deze ranch, een jong, gezet, echtpaar, zich aanzienlijk rijker mogen noe men dan de held uit de beken de televisieserie. Eigenaar Hugh Roy Marshall (33): „Mijn familie is groot geworden in de oliebusiness. De totale op pervlakte van het land, dat wij hier in Texas bezitten, beloopt ruim zeshonderd vierkante ki lometer. Nog steeds is de olie onze voornaamste inkomsten bron. De ranch is meer een hobby". Smokey Joe Als zodanig mag de liefhebbe rij zeer geslaagd heten. De Gleannloch Ranch is de be roemdste fokkerij van Arabi sche raspaarden in de hele we reld. Hippisch-gelnteresseerd als zij zijn, konden Beatrix en Claus er hun hart aan ophalen. Ook de Texaanse rodeo die werd aangericht en waarbij "kalveren en cowboys om beur ten door de stofwolken vlogen, ontlokte het paar een hoffelijk overtuigend applaus. Op uitno diging van Smokey Joe Bow man (The Texas Strayght Shooter) toonde prins Claus, dat hij in staat is in 0,27 secon de de trekker van een revol ver over te halen. Wij zelf dronken een gezellig biertje met Herbert Hunt uit Dallas. En realiseerden onf pas de volgende dag, dat dit de Hunt is, die enige tijd geleden (vergeefs) heeft getracht om, samen met zijn broer, alle zil ver in de wereld op te kopen. (Vervolg van de voorpagina) TEL AVIV7 BEIROET De Israëlische regering heeft gisteren voor onbe paalde tijd het bestand met de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie PLO ver lengd. De woordvoerder van de regering-Begin zei dat Israëlische troepen niet zullen schieten op de in Beiroet ingesloten Pa lestijnse guerrillastrijders, mits zij niet het vuur ope nen op Israëlische militai ren. De Amerikaanse afgezant voor het Midden-oosten, Habib, had gisteren om een verlenging van 48 uur van het fragiele be stand gevraagd, teneinde een formule te kunnen vinden die een Israëlische bestorming van West-Beiroet kan voorkomen. Afgelopen vrijdag was al een bestand van 48 uur afgekon digd, dat redelijk werd nage leefd. De situatie in Beiroet blijft uiterst gespannen. Uit vrees voor een hervatting van de gevechten zijn dit weekein de duizenden inwoners van West-Beiroet naar het oostelijk stadsdeel gevlucht. De Israëli sche minister van defensie, Sharon, verklaarde gister avond in een interview met Radio-Jeruzalem, dat de Israë lische invasie in Libanon niet tot staan zal worden gebracht zolang het militaire en politie ke hoofdkwartier van de PLO nog intact is. Het doel van de invasie is „niet bereikt zolang, het terroristencentrum in Bei roet bestaat", aldus Sharon. Premier Begin, die voor offi cieel bezoek in de VS is, heeft gisteren in Washington gepleit voor de stationering van een internationale vredesmacht in Libanon. Begin zou graag zien dat de VS troepen leveren voor zo'n vredesmacht. In het onderhoud, dat Begin vandaag heeft met president Reagfan, zal dit punt zeker aan de orde komen. Verder zei Begin dat Israël niet van plan is om PLO-voorzitter Arafat gevan gen te nemen. De Syrische minister van in formatiezaken, Iskandar, heeft gisteren gezegd dat de Syri sche troepen niet uit Libanon worden teruggetrokken, tenzij de Arabische Liga hierom ver zoekt. De Syrische troepen vormen het belangrijkste on derdeel van de Arabische Vre desmacht, die in 1976 door de Arabische Liga in Libanon werd gestationeeerd om een einde te maken aan de burger oorlog. De Sovjet-Unie heeft Israël en de VS gisteren nogmaals ge waarschuwd de gevechten in Libanon niet uit de hand te la ten lopen. De partijkrant Pravda liet weten dat wat in Libanon gebeurt „rechtstreeks raakt aan de veiligheid van de Sovjet-Unie en zijn belangen". Saoedi-Arabië had Israël za terdag al ernstig gewaar schuwd de Libanese hoofdstad niet te veroveren. In het geval Israël toch hiertoe overgaat, dan zullen de Arabieren hun recht op territoriale verdedi ging met alle middelen uitvoe ren, aldus het Saoedi^che pers bureau. BUENOS AIRES Na de val van opperbevelhebber en president generaal Galtieri is binnen de Argentijnse junta een machtsstrijd aan de gang, met de toekomst van het land als inzet. Belangrijkste strijdpunt is mo menteel de keuze van een nieuwe president. Generaal Alfredo Saint Jean, die vrijdagavond Galtieri als voor lopig staatshoofd opvolgde, zou niet lang op die stoel mogen blijven zitten. De nieuwe opperbevelhebber van de landmacht, luitenant-gene raal Nicolaides, staat bekend als een rechtse nationalist en een voorstander van de harde lijn. Tegenover hem staat de gematig de brigade-generaal Lami Dozo, de bevelhebber van de lucht macht, die door de successen van zijn mannen in de Falkland- oorlog (Exocet-raket) erg populair is geworden. Nicolaides is van mening dat de economische en politieke crisis in Argentinië alleen, bestreden kan worden door een versterking van de sinds 1976 gevoerde conservatieve economische politiek. Overigens heeft deze het het land tot dusver niets opgeleverd. Verder wil hij geen burgers betrekken bij het bestuur van het land. Generaal Lami Dozo is van mening dat Argentinië uit de afgelo pen jaren een les moet leren. Volgens hem moet het land een op de eigen behoeften toegesneden sociaal-economische politiek ontwikkelen en zich niet meer laten gebruiken als proefstation voor buitenlandse theorieën. Verder wil hij dat de militairen naar de kazernes terugkeren en het regeren overlaten aan bur gers. De uiteindelijke keus van een nieuwe president zal wellicht dui delijk maken, welke van de twee stromingen binnen de Argen tijnse junta op dit moment de sterkste kaarten in handen heeft. LONDEN Prins Andrew, die als helikopterpiloot aan boord van het vliegdekschip „Invincible" de strijd om, de Falkland Eilanden heeft mee gemaakt, heeft gezegd dat hij als lokaas heeft gediend voor de beruchte Exocet-raketten. Wanneer alarm werd gegeven stegen prins Andrew en ande re helikopterpiloten op, om achter het betrekkelijk Weer loze vliegdekschip te - gaan hangen. Daardoor moest de ra dar van een eventuele Exocet- raket worden afgeleid. „Wan neer zo'n raket op je afkomt, moet je snel de hoogte in en dan schiet hij zonder kwaad aan te richten onder je voor bij", aldus prins Andrew, die blij was dat hij deze theorie niet aan de praktijk heeft hoe ven te toetsen. EG heft sancties Argentinië op LUXEMBURG De import- stop voor Argentijnse goede ren die de Europese Gemeen schap instelde na de inval van Argentinië op de Falkland Ei landen, is vandaag opgeheven. Dit besluit hebben de minis ters van buitenlandse zaken van de Europese Gemeen schap gisteravond in Luxem burg genomen. De ministers vinden wel dat de sancties te gen Argentinië weer ingesteld moeten worden zodra dat land de oorlog opnieuw zou begin nen. In Luxemburg is dit weëkein-^ de ook gesproken over het- veto-recht binnen de Europese gemeenschap dat volgens de akkoorden van Rome formeel niet bestaat. Vijf van de tien lidstaten zijn van mening dat bij de besluitvorming in de mi nisterraden van de Europese Gemeenschap er geen veto mogelijkheid kan zijn. Het gaat om Nederland en de twe andere Benelux-landen, West- Duitsland en Italië. De vijf overige landen, Engeland. Frankrijk. Denemarken. Ier land en Ijsland willen wel een veto-recht, als dat tegen hun vitale belangen ingaat. Het de bat over het al dan niet kun nen inroepen van een veto was aangezwengeld door de Britse minister Francis Pym, die nog steeds boos was over het feit dat in mei de hoogte van de landbouwprijzen tegen de zin van Engeland was vast gesteld. Tot een besluit kwam men niet. De Britse prins Andrew bracht dit weekeinde samen met andere bemanningsleden van het vliegdekschip „Invincible" een bezoek aan het heroverde Port Stanley, dat voor de bemanning van de Falkland-vloot een soort toeristische trekpleister is geworden.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7