Advies aan Rode Kruis: Nederlands üïloed in Nederlandse handen iVdA-top doet e sluiten Hén op drie bedrijvenverwacht slechter resultaat Brinkhorst wil vertrouwen in D'66 herstellen HM 1 Ook minister Rood wil meer geld voor banen bij overheid weer IlNNENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 21 JUNI 1982 PAGINA 5 p-premie volgend stuk omhoog 1RMEER De door jevers en werknemers jn op te brengen wao- mie zal per 1 januari VA 'proeent moeten stijgen, ?ijl de aaw-premie gelijk blijven of iets kan da- Het is daarnaast denk- dat de premie voor de be- kloosheid (ww) voor der I gesteld kan worden op to- procent, het niveau van deiari van dit jaar, waar 1 1 procent bovenop |t. Dat is de verwach- van de sociale fondsen woensdag over deze stie vergaderen. „Koppel gasprijs aan stookolieprijs" DEN HAAG Het bestuur van de vereniging van Nederlandse gasbedrijven (VEGIN) wil af van de koppeling van de tarie ven voor kleinverbruikers aan de prijs van huisbrandolie. In een nota stelt het bestuur van de VEGIN een syteem voor waarbij de prijs voor kleinverbruikers, juist zoals die voor grootverbrui kers, in de pas komt te lopen met de stookolieprijs. Volgens de VEGIN is dit voor de consu ment doorzichtiger en maakt het periodieke beslissingen van de minister van economische z^ken over de gasprijsverhogiong over bodig. Dolman wil voorzitter blijven HILVERSUM Kamer voorzitter D. Dolman heeft afgelopen zaterdag verklaard bereid te zijn zich opnieuw beschik baar te stellen voor het voorzitterschap van de Tweede Kamer. Dolman uitte verder kritiek op CDA-fraktieleider Lub bers, die zich bereid had verklaard een minister schap te aanvaarden in het derde kabinet-Van Agt. Het tijdens de rit de Kamer inruilen voor het kabinet is bedenkelijk en wel in versterkte mate als het een fractievoorzit ter betreft. Man na verwonding taxichauffeur aangehouden AMSTERDAM De politie van Am sterdam heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een man aangehouden, die ervan verdacht wordt die nacht een taxichauffeur te hebben verwond. De chauffeur moest in een ziekenhuis wor den behandeld. De onenigheid ontstond na problemen over betaling van een rit. Collega's van de chauffeur, vermoe delijk op de hoogte gebracht via de mo bilofoon in de taxi, arriveerden ter plaatse en bemoeiden zich met de zaak. Eén van de chauffeurs werd daarbij door de verdachte in de arm gestoken. Toen de verdachte probeerde te ontko men werd hij door andere chauffeurs overmeesterd. „INSPRAAK BIJ BEZUINIGINGEN LEVERT NIETS OP' HILVERSUM Minister De Boer (CRM) ziet weinig heil meer in inspraak over door zijn ap partement uit te voeren bezuinigingen. „Dat overleg leidt tot niets", aldus de bewindsman, gisteren voor de radio. De Boer zei een en an der naar aanleiding van zijn donderdag bekend geworden voornemen om volgend jaar elf mil joen gulden te bezuinigen bij tien centra voor vormingswerk. De minister heeft morgen een gesprek met vertegenwoordigers van deze vor mingscentra. „Ik wil de mensen niet ontlopen, maar mijn ervaring is dat met betrokkenen niet over bezuinigingen valt te praten". Geen bevriezing hoge uitkeringen UTRECHT Het kabinetsplan per 1 juli de bovenmodale sociale uitkeringen (meer dan 32.500 gulden) te bevriezen zal in de Kamer sneuvelen. Het CDA, gesteund door D'66 en de PvdA, zal voorstellen in plaats daarvan alle socia le uitkeringen gelijk met de verhoging van de cao-lonen op te trekken. Voor de bovenmodale sociale uitkeringen zou op die verhoging iets gekort moe ten worden. Op deze manier komt er meer geld vrij, ook voor het voeren van een werkgelegenheidsbeleid, maar blijft bovendien de koppeling tuseen de hoogte van de sociale uitkeringen en de cao-lonen gehandhaafd, zeggen de par tijen. eel de II& ,v (Van een onzer ijk RECHT Er moet „Stichting Nederlands Kruis Bloedbanken" optaen, die alle zaken het deed betreffende in Ne land centraal regelt. deze stichting zal bij de behartiging van bloedtransfusiegebeu- in Nederland moeten d" den opgedragen. Dit verslaggevers) advies gaf oud-minister dr. L. Gingjaar aan het Rode Kruis tijdens de al gemene vergadering za terdag in Utrecht. De hui dige organisatie van de bloedstransfusie in Neder land is te zeer versnip perd. Ze mist de bestuurs kracht om een dam op te werpen tegen en dreigen de commercialisering, waarbij buitenlandse be drijven met winstoogmerk „bloedhandel" gaan drij ven met Nederlandse blodbanken. Van een der gelijke handel is welis waar nog geen sprake, maar drie tot vier (van de 25) Nederlandse bloed banken hebben inmiddels kontakten gelegd voor le vering van buitenlands plasma. In de visie van de heer Gin jaar kan de stichting worden aangewezen als enige instantie die bloedproducten mag pro duceren, importeren en even tueel exporten. Voor zover ook anderen mogen importeren, zou het bestuur van de stich ting daarbij een coördinerende bevoegdheid moeten krijgen. Standpunt van dr. Ginjaar: „Uit een gevoel van solidari teit, van saamhorigheid, wordt in Nederland gratis „om niet" zoals dat officieel heet bloed gegeven. We moeten dat zo houden, dus elke commer cie uitbannen". Daar ging het in feite om: het Nederlandse Rode Kruis, waarvan enkele regionale bloedbanken wat al te zelf standig gingen handelen in de ogen van het hoofdbestuur, wil de greep terugkrijgen op de handelswaar. Er werden en worden nog steeds - bepaal de componenten uit het bloed goedkoper uit het buitenland geïmporteerd. Componenten, die uit bloed worden gewon nen dat is gekocht van de bloeddonors. Bij. ons geeft men gratis bloed; hoogstens krijgt men maximaal de Landstei- nerpenning, waarde acht gul den. Toch levert het Rode Kruis die componenten duur der en slechter, althans vol gens sommige specialisten, dan het buitenland. Wat uiteraard wordt ontkend door het Rode Kruis. Vandaar ook nu het be roep op de saamhorigheid en solidariteit van de donors. WIJGEN OVER OPVOLGING VAN DEN UYL" )ogmg rijen Kandidaat-lijsttrekker Den Uyl kreeg zaterdag de partij raad van de PvdA in een langdurige ovatie weer achter zich. 1 /an onze parlementaire redactie) 11STERDAM Voorzit- Max van den Berg ft dit weekeinde een ïgend beroep gedaan 'e PvdA nu alle on- inge strijd te staken eensgezind de verkie- ;en in te gaan. „Anders de campagne gedoemd te lijden onder de pijn de verdeeldheid", al- Van Den Berg op een idering van de partij- in Amsterdam. Voor- iag er van de partijlei- voorlopig niet meer faat worden over de ilging van Joop den als politiek leider van PvdA. den Berg wendde zich rbij in het hijzonder tot een „ieder die het (partijleider) wil worden of die een ander wil helpen het te worden". Den Uyl heeft aangekondigd dat hij, als de PvdA in de oppositie blijft, de volgende parlemen taire periode niet meer volle dig zal uitzitten. In de PvdA zijn de meningen over de opvolging nogal ver deeld. Er zijn mensen die ex- minister André van der Louw het meest geschikt vinden, ter wijl anderen, onder wie Den Uyl zelf en Van den Berg, meer zien in FNV-voorzitter Wim Kok. Deze laatste heeft inmiddels laten weten dat hij over twee jaar wil overstappen naar de politiek. Volgens inge wijden zou hij dan Van den Berg willen opvolgen als PvdA-voorzitter, om vanuit die positie een gooi te doen naar het lijsttrekkerschap voor de verkiezingen van 1986. Ook de partijraad had niet ge makkelijk met deze kwestie. Er waren nogal wat sprekers, die vonden dat op het verkie zingscongres van 10 juli beslo ten moet worden wie de PvdA straks gaat leiden. Deze per soon zou dan als mede-lijst trekker of als nummer twee op de lijst moeten worden ge zet. Het bestuur wees deze ge dachte af, omdat anders de aandacht tijdens de campagne teveel op die ander gericht zou worden in plaats van op Den Uyl en het programma. Nadat Joop den Uyl de partij raad had besloten met een toe spraak, leek het erop of de eenheid inderdaad weer enigs zins hersteld was. Een langdu rige staande ovatie van alle aanwezigen, onder wie André Klein links wil samen met PvdA verkiezingen in DEN HAAG De partijbesturen van PSP, PPR en CPN heb ben gezamenlijk de Partij Van de Arbeid gevraagd met hem bij de komende verkiezingen een lijstverbinding aan te gaan. Dit om geen enkele „linkse" stem verloren te laten gaan. Bij de Par tij van de Arbeid heeft men vooralsnog afhoudend gereageerd op het verzoek. Het bestuur van de PvdA zal zich hierover bera den. Dat de PvdA een lijstverbinding met de CPN zal aangaan, lijkt onwaarschijnlijk. Eerder hebben de sociaaldemocraten dat van de hand gewezen. van der Louw, deed Den Uyl nogmaals het podium beklim men. Hij zei verrast te zijn over „zoveel bijval", temeer omdat anderen hem gezegd hadden „geen mensen aan te vallen, de stem niet te verhef fen en geen grappen te ma ken". Volgens Den Uyl loopt iemand als hij, met zijn gere formeerde achtergrond, dan al snel het risico voor „een dood bidder" te worden aangezien. In zijn speech deed de PvdA- leider overigens wel een aan val op het beleid van het nu zittende kabinet, dat met de dag rechtser zou worden. Den Uyl wees op het beleid van minister Van Dijk met betrek king tot de NCO, een organisa tie die de mensen de noodzaak van ontwikkelingssamenwer king wil doen inzien, en de „fantasieloze" toespraak van minister Van Agt tijdens de ontwapeningsconferentie van de Verenigde Naties in New York. Ite show belangstel voor de vlieg en en voor de tótent tijdens taterdag in Le ad gehouden tonale Lucht- [tshow. Deze gshow was het gtepunt van de ing van het 75- jubileum van Koninklijke Ne- landse Vereni- Voor Lucht- (KNVVL). r de naar atting tiendui- bezoekers Jonden zich ook ses Juliana en m Bernhard. de slechte fsomstandig- moest het k gramma wor- aangepast. Van Agt zal vanavond beslissen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het CDA- partijbestuur komt heden avond in Utrecht bijeen om de procedure rond de benoeming van een lijst trekker voor de komende verkiezingen af te ronden. Premier Van Agt, de be oogde lijsttrekker, zal daarbij aanwezig zijn. De premier dient daarvoor wel tijdig uit Luxemburg terug te komen waar hij een vergadering van de ministers van buitenland se zaken van de EG-lan- den heeft bijgewoond. Op de vergadering van het CDA-partijbestuur vanavond zal Van Agt zijn definitieve antwoord geven op de vraag of hij opnieuw lijsttrekker van het CDA wil zijn. Het ant woord van Van Agt zal, zo wordt algemeen verwacht, be vestigend zijn. Er bestaat overigens een goede kans dat Van Agt in septem ber voor de laatste keer lijst trekker van het CDA zal zijn. In de top van het CDA wordt er serieus nagedacht over een ruil van het premierschap van Van Agt naar Ruud Lubbers, nu fractieleider van het CDA in de Tweede Kamer. Lubbers zou in die opzet premier moe ten worden in een na de ver kiezingen te vormen kabinet, Van Agt zelf zou daarin minis ter van buitenlandse zaken moeten worden, een positie die hij ook in het huidige kabinet naast zijn premierschap in neemt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De kers verse minister van Bin nenlandse Zaken, mr. Rood (D'66) legt zich niet neer bij een deel van de Voorjaarsnota zoals die de afgelopen week door het kabinet is gepresenteerd. Rood wil, in tegenstelling tot hetgeen in die nota staat, 660 miljoen gulden die vrijkomt uit een mati ging van de salarissen van ambtenaren en trendvol gers, gebruiken voor het scheppen van banen bij de overheid. In de Voorjaars nota staat dat er maar 200 miljoen voor dat doel wordt vrijgemaakt. Rood heeft zijn standpunt za terdag voor de radio bekend gemaakt. Volgens de minister is er op dit punt geen overeen stemming met hem bereikt. Uit de presentatie van de nota door het kabinet werd alge meen afgeleid dat over alle punten in het kabinet over eenstemming was bereikt. Volgens Rood is dat niet zo. Het zei een fors robbertje vechten in het kabinet over zijn stellingname te verwach ten. Roods standpunt komt overeen met het standpunt van zijn voorganger Van Thijn (PdvA). dat mede aanleiding was tot de breuk in het tweede kabinet-Van Agt. Rood kan bij zijn stellingname de steun verwachten van de kamerfractie van D'66. Frac tieleider Brinkhorst prees Rood zaterdag op de Advies raad van D'66 in Utrecht om zijn uitstekende betoog. Bij het CDA toonde men zich lichte lijk verbaasd over de uitlatin gen van Rood. Men wees erop dat de Voorjaarsnota door het hele kabinet is aangenomen „Indien dit de nieuwe tactiek is van D'66 om zich te profile ren, wachten wij dat wel af. Het kan dan nog een leuk weekje wordenaldus de CDA-woordvoerder. J [STERDAM Van de "ustriële bedrijven in land verwacht 19 pet a-982 een beter bedrijfs- ultaat te behalen dan t 1981, 45 pet verwacht i gelijk resultaat en 34 houdt rekening met i slechter resultaat dan in het afgelopen jaar. Dit zijn enkele uitkomsten van een steekproef van het Nederlandse indus triële bedrijfsleven. Het onderzoek is in opdracht van het Economisch Dag blad verricht door het Buro voor Industrieel en Professioneel Onderzoek (INDIS) te Amsterdam. De verwachtingen wijken wei nig af van die in 1981, toen de onzekerheid wat groter was. Betere bedrijfsresultaten wor den vooral verwacht in de sec tor van de voedingsmiddele nindustrie. De sterkste achter uitgang wordt verwacht door bedrijven in de sectoren bouw (42 pet), metaal (42 pet) en transport (41 pet). Hoewel twee van de drie in dustriële bedrijven in ons land voor 1982-1983 investerings plannen hebben, vindt 64 pro cent van de bedrijven het in vesteringsklimaat in 1982 slechter dan in 1981. Dat per centage is in vergelijking met dat van het vorig jaar lager; toen achtte 82 procent van de bedrijven het klimaat om te investeren slechter. De sector waar mén qua inves teringsklimaat het minst hoop vol is gestemd is de bouw. De branches waar voor 1982-83 de meeste investeringen zijn ge pland zijn elektronica en voe dingsmiddelen. Daar hebben resp. 98 en 88 procent van de bedrijven investeringsplannen. De geplande investeringen wil men grotendeels uit eigen middelen financieren. Het per centage bedrijven dat wil in vesteren op het gebied van in novatie is teruggelopen van 16 naar 10 procent (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT De fractieleider van D'66 in de Tweede Kamer, Brinkhorst, heeft zaterdag op de Adviesraad van D'66 in een dramatische oproep de Democraten ge vraagd de rijen te sluiten en met vertrouwen in de par tij aan het werk te gaan om D'66 uit het dal te helpen. Daarbij stelde Brinkhorst dat D'66 zich niet moet ver liezen in discussies over de te volgen strategie en over de vraag met wie een coalitie aangegaan moet worden. In de discussies moeten de inhoud en de kwaliteit van de eigen ideeën centraal staan. Brinkhorst waarschuwde de D'66'ers ervoor dat de partij in de toekomst verder onder druk gezet zal worden. „Of wij geloven erin dat wij de vierde politieke stroming van dit land zijn, óf we zeggen, het was een vergissing. Maar ik ben niet bereid ons te laten opheffen. We zullen de durf en de kracht moeten opbren gen tegen de anderen in te gaan. Nu is meer dan ooit een ver nieuwingsgezinde partij als de onze nodig", aldus Brinkhorst. Brinkhorst zei ook dat D'66 door het machtsdenken van ande ren in de politiek in feite voor iedereen op dit moment onge wenst is. „Nu we groot zijn zijn we een bedreiging, als we klein zijn zijn we interssant omdat anderen dan onze ideeën kunnen overnemen. Juist nu het slecht gaat zullen wij karakter moeten tonen". Brinkhorst betichtte niet alleen CDA en VVD van machtsdenken, maar ook de PvdA. „In de provincies gaat de PvdA liever een samenwerking aan met CDA en VVD, dan met ons". Er werd een motie aangenomen waarin kritiek werd geuit op al degenen in D'66 die zich nu al in het openbaar uitspreken over samenwerking met andere partijen. De Adviesraad wil dat dit soort uitspraken tot het verkiezingscongres in juli worden ge staakt. Met deze uitspraak leverde de raad ook kritiek op D'66- voorman Terlouw die onlangs pleitte voor het vormen van een kabinet met VVD en CDA. Een delegatie van het hoofdbestuur heeft ondanks hierop geuite kritiek op de bijeenkomst van de Adviesraad geweigerd nadere informatie te geven over het al dan niet zoekraken van belas tende rapporten over de lijsttrekker bij de statenverkiezingen in Zuid-Holland, Pieters. Volgens de delegatie, onder leiding van vice-voorzitter Van den Bos, zijn er afspraken gemaakt met de geschillencommissie van D'66 waar de zaak Pieters in behande ling is, dat er verder geen mededelingen naar buiten worden ge daan. Wisselvallig Het weer blijft de komende dagen wisselvallig. Op grote hoogte in de atmosfeer over heerst in onze omgeving een zuidwestelijke stroming waar door de Atlantische Oceaan haar invloed op het weer hier kan laten gelden. Dit betekent een bewolkt weertype met temperaturen die niet veel verder komen dan hooguit een graad of twintig. Weersgesteldheid van gisteren Z.'-ümbtjrg Aberdeen Helsinki regsnb. 24 15 0 n l.bew. 19 5 0 n rw bew 24 10 O n Amsterdam geh.bew. De Bilt geh.bew. zu Deelen geh.bew. 19 Eelde zw.bew. 18 Eindhoven geh.bew. 20 Max Min Neer- mptemp slag sphT Stockholm 26 16 0 n 22 130.1 n 21 12 0 n 29 16 0 n 32 24 On regenb. 22 100.1 s Palmas l.bew. geh.bew. 19 10 0n wal. 8.15-9,15. 2e kwal. 7.50-8.05. koeien 3 kwal 8.10-9.15. 2e kwal. 7.70-8.00. 3a wal. 7.15-7.65. worstkoeien 6.25-7.60. dik- llen extra kwal. 9.50-13.60. schapen slachtrunderen 873, s 1167. deliik. iets lager, schapen en lammeren wl Avondzwemvierdaagse in Poelmeer OEGSTGÉEST Zwem vereniging Vivax houdt vanaf half zeven morgen avond in Poelmeer een avondzwemvierdaagse. De voorzitter van de sport raad, de heer A. L.* van Ingen Schenau, die de eer te beurt valt het startsein te geven, verwacht vele honderden deelnemers- (sters). Vorig jaar namen ongeveer 1400 zwemmers deel aan het vierdaagse festijn dat toen in september gehouden werd. Dit jaar dus beduidend eerder, mede omdat Vivax in septem ber een groot waterpolotoer- Gebroken enkel na aanrijding WOUBRUGGE Een 9-jari ge meisje uit Woubrugge is zondag met een gebroken en- nooi op het programma heeft staan. De opening morgen avond wordt opgeluisterd door de „Bierkouwers" uit War mond „ter bevordering van het ritmisch zwemmen". Vol wassenen zwemmen vier maal 500 meter, jeugdigen en kinde ren kunnen echter inschrijven voor vier maal.250 meter. Daar is veel vraag naar ge weest en Vivax komt hieraan tegemoet. Woensdagavond is er een grote demonstratie van de Oegstgeestse gymnastiek- en atletiekvereniging (O.G.A.V.) en zaterdagavond wordt de vierdaagse besloten met een goede disco en een barbecue. Zwemkaarten voor ouderen 5 gulden en jongeren 4 gulden. kei in het Academisch Zieken huis Leiden opgenomen. Zij werd op de Boddens Hosang- weg geschept door een 35-jari- ge man op een racefiets toen zij vanuit huis direct de straat overstak. De fietser kon haar niet meer ontwijken omdat uit de tegenovergestelde richting een auto naderde.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5