Dagprijzen buiten bereik ploeg Post Rinus Michels verwacht geen nieuwigheden in WK Le Mans voor Ickx en Bell SPQRTTRIBUINIE Van den Hoek niet in Tour Bertini betrapt Stayerszege blJ tJ e' LAAX Het zelfvertrou wen van het contingent Nederlandse wielerprofs in de Ronde van Zwitserland is gedurende de weekeind- etappes enigszins opgevij zeld. De achterstand op de Zwitsers en Italianen bleef beperkt. Dat nam niet weg, dat de dagprijzen nog bui ten bereik bleven. Op de proloog na, door Bert Oosterbosch gewonnen, was de buitenlandse con currentie tot nu toe te sterk voor de Nederlan ders. De etappezeges in het weekeinde gingen naar Moreno Argentin (derde etappe), Guido van Calster (vierde etappe) en de Zwit ser Beat Breu (vijfde etap pe), die meteen de gouden leiderstrui overnam van zijn jonge landgenoot Jean-Marie Grezet. Met name Peter Winnen, Jo- han van der Velde en Steven Rooks bewezen in het week einde, dat de vorm groeiende is. Voor de eerste twee was dat belangrijker dan voor neo- prof Rooks, die vermoedelijk niet naar de Ronde van Frank rijk gaat. Zijn prestaties heb ben ploegleider Peter Post echter aan het denken gezet. Zelf heeft de Noordhollander de indruk dat drie grote wed strijden achtereen te veel van het goede zal zijn. Post wacht de komende twee etappes af. Rooks' ploeggenoot Van der Velde was nu al vol lof over de neo-prof uit Heerhugowaard. „Ik heb er een klimmer bij", verklaarde hij na afloop van de zware tijdrit. „Het zou mij goed uitkomen, wanneer hij meegaat naar de tour. Die beslissing is evenwel niet aan mij". Hoe de beslissing over Rooks ook zal uitvallen, Van der Vel de zelf toonde in de zeven kilo meter lange klimtijdrit van Laax naar Falera aan, dat het steeds beter gaat. Dat moest ook wql, want in de Dauphine Liberè, twee weken geleden, werd hij verpletterend versla gen. Voor de eerste keer ver trekt de Brabander dit jaar als kopman van de Raleigh-ploeg naar de Tour de France. De druk is groter dan andere jaren en Van der Velde moet zich als ronderenner in de Ronde van Frankrijk bewijzen. Na vijf etappes in de Tour de Suisse bezet hij de veertiende plaats in de algemene rangschikking. Met nog een grote bergetappe Gerrie Knetemann in actie tijdens de tijdrit, die gisteren in de Ronde van Zwitserland werd gereden en hem een tiende plaats zou opleveren. voor de boeg (morgen) moet hij die positie weten vast te houden. Het klassement in Zwitserland telt niet te zwaar, maar elke goede prestatie kan op dit moment slechts een po sitieve uitwerking hebben op Van der Velde. Naast de kopman van de ploeg Post liet ook Peter Winnen een goede indruk achter. Met de Noor Jostein Wilmann is Win nen kopman in de tour in de Belgische equipe van Walter Godefroot. Winnen, die niet in de Dauphine startte maar een hoogtekuur deed in de Pyrene eën, verklaarde, dat hij beter in vorm is dan op hetzelfde tijdstip een jaar geleden. Hij is de tweede jeugdige Neder landse coureur, die vanaf 2 juli de strijd gaat aanbinden met Bernard Hinault. Of zij werke lijk een bedreiging zullen vor men voor de onweerstaanbare Breton is overigens twijfelach tig. Zowel Van der Velde als Winnen moet in de tijdritten nog veel terrein prijs geven. In Falera eindigde Winnen als dertiende, dezelfde plaats neemt hij na vijf etappes in in het algemeen klassement. Geruststellend Ondanks de geruststellende prestaties van een aantal Ne derlanders, Gerrie Knetemann was met zijn tiende plaats de beste in de tijdrit, wordt de buit in de Ronde van Zwitser land voorlopig verdeeld tussen de Zwitsers en de Italianen. Het parkoers van de derde en de vijfde etappe was.op het lijf geschreven van Beat Breau, de winnaar van de vorige ronde. Het was zelfs zo, dat Breu. twee jaar geleden nog rijdend voor Post, heeft meegeholpen in het uitstippelen van de der de rit. Desondanks slaagde hij er niet in te zegevieren. Hij nam echter wel dit weekeinde de leiderstrui over van zijn jeugdige landgenoot Grezet. De Fransman Jean-René Ber- naudeau heeft voor de derde achtereenvolgende keer de Franse etappewedstrijd Midi Libre gewonnen. Hij verdedig de in de vierde en laatste etap pe zijn seconde voorsprong op de Italiaan Francesco Moser met succes. De laatste rit le verde een overwinning op voor Hi De Deen Kim andersen won zaterdag de derde etappe. De ploeggenoot van Joop Zoete melk was na 160 kilometec de snelste van een kopgroep van zestien renners, waarin ook de Nederlandse ex-tourwinnaar. Zoetemelk eindigde in het slot- klassement als zevende op achttien seconden. Jos Lammertink won zaterdag de proloog van de eerste pro fronde van Zweden. In start plaats Gothenburg was de Tukker de snelste tijdrijder over 1900 meter. De eerste etappe, een rit over 135 kilo meter van Gothenburg naar Uddevalla, werd gewonnen door de Italiaanse sprinter Giu seppe Petito. Hij versloeg zijn medevluchters Tommi Prim en Lucien van Impe. De Ronde van Auvergne voor amateurs in Frankrijk is zater dag gewonnen door de Zwitser Urs Zimmermann. Beste Ne derlander in het eindklasse ment was Jean-Paul van Pop- pel op de negende plaats. LAAX Aad van den Hoek maakt geen deel uit van de Tour de France equipe van Peter Post. De 30-jarige coureur snakte in de Ronde van Zwitserland tijdens de klimtijdrit naar Falera naar adem. Hij kwam ver na de tijdslimiet over de eindstreep. Op een tra ject van zeven kilometer verloor hij vijf minuten en vijftien seconden op win naar Breu. Van den Hoek eindigde als 110e en laat ste err werd uit de wed strijd genomen. Post: ,,Hij kon gewoon niet be ter. Na een gesprek heb ben wij gezamenlijk be sloten dat een Touravon- tuur zinloos is. Van den Hoek gaat dus niet mee". ST. GALLEN De Ron de van Zwitserland wordt na vier dagen al over schaduwd door een do- pinggeval. Zaterdag maakte de organisatie bekend, dat de Italiaanse neo-prof Maurizio Bertini positief had gereageerd op een dopingcontrole na de eerste etappe. Bertini, lid van de Italiaanse Sam- montana-ploeg, werd door professor Erich Schonholzer betrapt op het gebruik van amfeta minen. Het onderzoek werd uitgevoerd in het medisch centrum te Mag- glingen, waar men werkt met de modernste appa ratuur in Europa. Bertini heeft niet om een contra expertise gevraagd. Ken nelijk was hij zeker van zijn overtreding. MUNCHEN Op de Olympische wielerbaan te München heeft Nederland zaterdag een interland wedstrijd voor stayers te gen West-Duitsland met veertig tegen dertig pun ten gewonnen. Wereld kampioen Matthè Pronk werd eerste in het indivi dueel klassement, dat werd opgemaakt na twee wedstrijden over veertig kilometer. Zijn voorgan ger Gaby Minneboo werd tweede voor de Westduit ser Gerald Schütz. Ook de tweede stayersin terland, gisteren in Neu renberg, leverde een dui delijke Nederlandse triomf op: 3933. Dit keer was de individuele eindzege voor Minneboo. LEIDSE COURANT MAANDAG 21IUNI1982 Rinus Michels is zeer geïnteresseerd in het verloop van deze Mundial. In zijn riante bungalow sprak onze verslaggever Theo Vaessen uitgebreid met Michels. Bijgaand het tweede deel van het interview-met de coach die er in West-Duitsland als trainer van Nederland bij was en vier jaar later in Argentinië als FIFA- waarnemer. LE MANS De Belg Jac- ky Ickx en de Brit Derek Bell hebben gisteren met een Porsche 9056 t. de vijftigste editie van de 24 uursrace van Le Mans gewonnen. Het was de zesde maal, dat Ickx dit evenement op zijn naam bracht, Bell zegevierde drie keer. Ook de tweede en derde plaats was voor Porsche met respektie- velijk de teams Jochen Mass/Vernon Schuppan (WDI/Aus) en Hurley Haywood/AI Hobert/Jilr- gen Barth (VSt/VSt/WDI). Porsche domineerde voor het oog van 150.000 toeschouwers de 24 uursrace in Le Mans vol ledig. Slechts in de beginfase bestond enige twijfel aan de uiteindelijke hegemonie van de Duitse Turbo-wagens, die na wat opwarmwerk in de „zes uren van Silverstone" in de Franse klassieker hun racede buut maakten. De grote vraag was hoe de „dorstige" Por- sche-wagens in de nieuwe C- groep hun werk konden doen. De reglementering van deze WK-serie staat bij een maxi mum tankinhoud van 100 liter in 24 uur slechts 25 tankstops toe. Toen Jackie Ickx al na drie kwartier de pits binnenkwam, leek de vrees gerechtvaardigd, dat de Porsches in de slotfase van de strijd tegen de Ford C- 100 wagens en de Ford-Ron- deau-bolides niet meer voluit zouden kunnen gaan. Dat gevecht kreeg het publiek in Le Mans niet te zien. De fa- briekswagens van Ford met de duo's Ludwig/Surer en Nied- zwiedz/Winkelhock aan het stuur waren na zes van de 24 uur al uit de strijd. Slechts Marc Surer had even de lei ding in de wedstrijd kunnen nemen. De vijf equiRes tellende Rondeau-afvaardiging kwam HHHHIHHHHHBHBHi ook niet aan de streep, kas de nieuwe 956-types v me sche de kans hun b baarheid en relatieve heid te bewijzen. Ickx üür de koningen van Le aii werden door de strakk leiding naar de over iest< gecoacht. De Belg was 3^. leiding zo op zijn gem ter(: hij via pitsignalen op de eijj werd gehouden van h loop van de WK-wedstf gië-EI Salvador. De 600 paardekrachteC'g, de wagen van Ickx en ac^ bruik van kan maken, ook goed voor een ni st j standsrecord in Le M< j€(j( zevende Porsche-zege n. 24-uursrace kwam tot s en' 359 ronden, een afsti 4.891.7 kilometer. In stand na vier wedstrijr in de teamstrijd Rond voor Porsche: 5240. dividuele strijd leidt d man Henri Pescarolo, in Ickx en Bell na Le N a9s vierde positie bezetten, r LA MONTANYA Rinus Michels volgt alle wedstrij den van de eerste ronde tijdens dit WK thuis in La Montanya via het scherm. Omdat hij geen telefoon in zijn bungalow heeft, kan hij zich volledig concentre ren op de duels, waarvan hij niet één overslaat. Met de opstelling en de rug nummers van elk team bij de hand, een glas wijn of bier naast zich, verheugt hij zich over of ergert hij zich aan het gebodene, maar in welke gemoeds toestand hij ook verkeert, het voetbal op zich boeit hem enorm. Vooral nieuwsgierig is hij naar de ontwikkelingen die zich de laatste vier jaar, na het WK in Argentinië, in de voetbalwereld hebben voorgedaan. En als je Koeweit, Honduras, Alge rije en ook Kameroen ziet spelen, blijkt dat die lan den niet hebben stilgeze ten en andere dimensies aan hun spel hebben toe gevoegd, waarin het atle tisch vermogen voorop staat. Carios Albert Perreira (een Braziliaan). Chelato Herreira (die het vak in Argentinië leer de), Yevnegi Rogov (een Rus die Algerije door de kwalifika- tieronde heenloodste) en Pran- co Zuttc (een Joegoslaar die in eigen land nauwelijks bekend heid geniet) brachten de posi tieve ontwikkelingen van het Europese voetbal resp. over op Koeweit, Honduras. Algerije en Kameroen. Tot nu toe heb ben deze vier landen verbaasd door hun spelopvatting, niette min gelooft Rinus Michels dat zich tijdens dit WK-toernooi geen nieuwe en verrassende wendingen zullen voordoen in de voetbalsport. Net zo arm Blijft het voetbal van de tachti ger jaren in Europa net zo arm als het voetbal na 1974, toen Nederland in West-Duitsland de hele wereld verbaasde met het nog niet eens geperfectio neerde totaal-voetbal of zal Brazilië de komende duels la ten zien, dat het de spelvorm heeft ontwikkeld, dat door elk land zal worden overgenomen, althans een poging daartoe zal doen? Rinus Michels haalt zijn schou ders op. Hij is ook niet alwe tend. al is zijn visie op het voetbal en hoe het gespeeld dient te worden om te boeien, algemeen erkend, terwijl ze soms naar een exacte weten schap neigt. Oranje speelde in 1974 met 'drie spitsen. Rep, Cruijff en Rensenbrink. Inter nationals van naam zeggen nu dat je zwaar zondigt als je te genwoordig op het hoogste ni veau met drie spitsen speelt. Twee spitsen, dat alleen kan nog succes opleveren. Michels: „Het maakt helemaal niets uit of je met twee of drie spitsen speelt. Men moet allereerst goed beseffen dat in een toer nooi van deze importantie de resultaten overheersen. En als de resultaten overheersen, dan krijg je resultaatvoetbal. In dit voetbalconcept zal men zelden een positieve ontwikkeling van het voetbal zien. Het gebeurt wel eens dat een trainer van een club of een natie een stempel drukt op het team door zijn eigen inzicht. En on danks de risico's die daaraan verbonden zijn, meent hij dat hij iets dergelijks moet door drukken". Heel ver „Dat is met Brazilië gebeurd in 1958 in Zweden met hun 4-2-4 systeem", vervolgt Michels. „Dit systeem zegt natuurlijk op zichzelf niets, want het is slechts een organisatievorm. Het ging meer om de speelwij ze, die uitgedrukt werd in 4-2-4. Vervolgens is dat ge beurd met het Nederlands elf tal in 1974. We zijn er heel ver mee gekomen en we hebben all over the world roem ge oogst met onze speelwijze. We hebben de finale echter verlo ren, omdat alleen een spits als Gerd Muller een doelpunt kon maken zoals hij dat vlak voor de rust vanuit een korte draai Rinus Michels volgt het WK voornamelijk via de tv in zijn riante bungalow in de buurt van Barcelona^ produceerde, een doelpunt nogmaals, veelal is het resul- dus, dat achteraf West-Duits- taatvoetbal overheersend. En land de titel opleverde. Maar dan komt men niet tot die ont- ontwikkelingen als Brazilië en wikkelingen die nog steeds Nederland hebben doorge- mogelijk is. Want men heeft maakt zijn uitzonderingen. Ik veel gesproken over het totaal- wil niet zeggen, dat ze nooit voetbal, over het pressievoet- meer zullen voorkomen, maar bal, maar volledig ontwikkeld is het nooit. Zal ook moeilijk te ontwikkelen zijn, omdat het vaak 1e veel risico's met zich meebrengt en in contradictie is. met het rësultaatvoetbal. En daar draait alles om tenslotte". Zelfoverschatting Over het gelijke spel van Span je vorige .week tegen Honduras zegt Michels: „Toen ik bij Bar celona kwam, en ik hoor het nog altijd als ik eraan terug denk, was alles en iedereen die iets met Barcelona te maken had ervan overtuigd, dat Span je de beste spelersgroep van de wereld had. ledereen. De Spanjaarden waren er rotsvast van overtuigd, dat ze de bes ten zijn. Vooral de Catalanen, ook door allerlei politieke ver wikkelingen. Die zelfoverschat ting heb ik nergens anders ge vonden in mijn carrière. De. Duitsers hebben nog vrij veel gevoel voor realiteit. Wat ik er bij FC Köln van meegemaakt heb in gesprekken, ook met de leden, moet ik zeggen dat ze daar toch vrij realistisch zijn in het vaststellen van het gebrek aan kwaliteit. Dat gebrek is me eigenlijk enorm tegengevallen bij FC Kölri. Ook al heeft het Duitse voetbal èén van de sterkste liga's ter wereld, Köln was lelijk afgezakt. En het is nog steeds niet wat het zijn moet en dan heb ik het alleen maar over kwaliteitsvoetbal. Er zijn nog te veel zwakke plek ken in het elftal als je over top- voetbaf spreekt. Dan denk ik vooral aan de techniek. Dat is bij Köln een kwalijke zaak". Weinig overleg „De toepassing bij de Brazilia nen van hun techniek is an ders. In Duitsland wordt bij voorbeeld erg steil en snel ge speeld, met weinig overleg, vooral bij FC Köln. Bayern München is echter een goede uitzondering. Het toepassen van de techniek is een bepaald technisch kunnen, aanpassen aan de situatie. Iedere voetbal ler kan een pass geven, maar onder druk en moeilijke om standigheden, die pass geven, dat is niet zo eenvoudig. En waar, waarheen, en op welk moment geef je een pass. Dat element was bij Köln, toen ik er kwam, niet te best. Daar kwam nog bij, dat de bèlang- rijkste mensen die verantwoor delijk zijn voor de toepassing van de techniek bij FC Köln volledig verdwenen zijn. Ik doel op het middenveld, de baro meter van het elftal. Wat voor de verdwenen middenvelders teruggekomen is, is niet uitge balanceerd en voldoet niet aan de eisen die je aan het mid denveld moet en kan stellen op het niveau van FC Köln. En dat is de ziekte van deze club. Ik vrees dat de' genezing lang gaat duren* omdat ik nu al voor het tweede seizoen bezig ben (Michels begon in oktober 1980 bij Köln te werken) om de spelers te vinden die ik nodig heb en tot nu toe ben ik er niet in iri geslaagd". Er wordt verteld dat F( zich financieel gezien n eerste keuze kan veroor IDE Michels: „Dat is niet he het waar. Maar de eerste k< s Ci dun gezaaid en als dif 3,11 maal beschikbaar is. h< we zelden het geval is. dan steil meestal te duur. Hetzij s Cl het transferbedrag, hetzi >aby de persoonlijke eisen, iere komt nog bij dat FC Kiy's dat neem ik ze niet kwaises heb daar volledig begrip m v hoewel het wel conseqiBi zal hebben, een financi end economische politiek gro< waar wel iets voor te zeg live de salarissen beslist ni iieu schroeven, zelfs voor to te gen in Duitsland aan d »ldt kant blijven en ten tweei rinj elk transferbedrag D meer betalen. Vooral gezrge ontwikkelingen van het -n voetbal is dat geen vr uil zaak. De meeste clubs t ppc met tekorten. Dan moe be: dus een wissel trekken ui toekomst, maar dat b< ch wel dat de spelers die bt baar zijn, en dan bedi is n toppers, persoonlijk zo'i we eisen stellen dat ze bij F len bij voorbaat afvallen. N den de club het niet kan b am maar ze wil het eenvoud de ook al omdat het ten oèjk 1 van andere spelers he ani doet. Gebeurde dat ni< er zou ze de schaats zo ang trekken, dat het op de ing problemen zou oplevere iell THEO VA om se r ina roe De start van de vijftigste middag in beweging zetten.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 14