z 1 fgang oor eigen LUNDERS TSJECHEN BRENGEN NGELANDIN DE TWEEDE RONDE oelpunten laken robleem ameroen y ié SNEB s STANDEN Sovjet-Unie geconcentreerd LEIDSE COURANT MAANDAG 21 JUNI 1982 PAGINA 11 iel d stal de ansi Smii Ale: HE Pipo Rodriquez, 101 oach van El Salvador, <elsf j niet nog eens zo'n aartng als tegen Honga- Niet weer de schande een nederlaag met enj-1. Hij heeft zijn zin ge- vl en. El Salvador ver maar met 1—0 van ië, maar feitelijk was ïisse ifgang, door het gele st to e anti-voetbal niet zo zijn srde Brat t 7.5 alleen voor El Salvador <eur,ens- 00k v00r de Belgen. |a verwinnaars van Argenti- ebben zaterdagavond In niets ondernomen om ston 'nc*te maken aan het ver- arjq igsvoetbal van de Mid- ee Amerikanen. Het elftal jer Ie in anderhalf uur de vo- ron veek opgebouwde reputa- .ste n grabbel. Nimmer is er -0 e 9^ °P hal om tenmin- et 6$ proberen het spelbeeld ider 160 wedstrijd uit de eind- hakiin van het toernooi om eve ereldkampioenschap naar Ie g, ilan te brengen, waarvoor lce-kampioen van Europa liet behoefde te schamen, hele wedstrijd kregen de n nauwelijks kansen. Het lunt van Ludo Coeck, na Doelman Guevara Mora van El Salvador staart de bal na het afstandsschot van de Belg Ludo Coeck slechts na. Het zou ook de enige keer zijn, dat België het Zuidamerikaanse doel zou doorboren. een goed kwartier in de eerste helft, ontstond uit een zon dagsschot, waarop doelman Mora onvoldoende reageerde. De gerichte aanvalsakties van de „rode lammeren" beperk ten zich verder nog tot een schot van ver van opnieuw Coeck en een mislukte kopbal van Vandenbergh. België had schrik voor de Sal- vadorianen, die genadeloos de duels aangingen en die door de Noordierse scheidsrechter Moffatt met twee gele kaarten (Osorto en Fagoaga) onvol doende op hun nummer wer den gezet. België had boven dien geen belang bij de uitslag, mits het maar geen nederlaag zou worden. Door de grote overwinning van Hongarije op El Salvador moeten de Belgen in de wedstrijd tegen de Hon garen tenminste een punt ha len om in de volgende ronde te komen. Passiviteit Maar een ploeg met de moge lijkheden van België behoeft niet zo duidelijk te laten blij ken, door irritante passiviteit, door het steeds weer terug trekken in de eigen verdedi ging, door nimmer aggresief te spelen, dat men er vanuit gaat, dat tegen El Salvador tot geen eer te behalen is. Dat niet al leen de grootte van de uitslag niet interessant is, maar ook dat de wedstrijd zelf en het voetbal in wezen niet tellen. Wanneer de een kiest voor een eerloze nederlaag, behoeft de ander geen genoegen te ne men met een overwinning zon der enige glorie. Na Belgisch balverlies en dat gebeurde geregeld in de buurt van het strafschopge bied waar zich gewoonlijk ne gen Salvadorianen ophielden trokken de „betere" voet ballers zich onmiddellijk terug op eigen helft. Daar afwach tend hoeveel tijd El Salvador wilde gebruiken om de bal in de richting van de middenlijn te verplaatsen. België en El Salvador voetbalden onder het motto: „Publiek (er waren ook maar 7000 mensen), ik veracht u". De Belgen in een sterkere opstelling dan tegen Argenti nië, Meeuws speelde voor De Schrijver, moeten zich daar voor schamen. Zij toch kunnen anders. Na rust werd Van der Eist in gezet voor Van der Smissen, in het laatste kwartier mocht Van Moer nog even opdraven voor zijn (vermoedelijke) afscheids- wedstrijd als vervanger van Ceulemans, maar ook zij kon den, of wilden, niets verande ren aan de lamlendigheid, die een hele ploeg, met een voor zichtige uitzonder van Gerets en Coeck, in zijn greep had. Belgié—El Salvador 1—0 (1—0). 18. Coeck 1—0. Scheidsrechter: Moftat (N-ler); toeschouwers: 6000. Gele kaarten: Osorto en Fagoaga (beiden El Sal). België: Pfaff; Meeuws. Gerets. Mille- camps, Baecke: Van der Smissen (Van der Eist). Coeck. Vercauteren. Ceulemans (Van Moer); Vanden bergh. Czerniatynski. El Salvador: Guevara Mora; Jovel Cruz, Osorto (Diaz Arevalo). Rodri guez, Recinos; Fagoaga. Ventura. Hueza Montoya; Ramirez, Zapata, Ri- vas; Gonzales. arjAO Engeland heeft na Brazilië als tweede aatst voor de tweede ronde van het we- ampioenschap. Dat de ploeg van Ron Ajnwood over de rug ^jTsjecho-Slowakije, dat 20 werd verslagen, loelpunten waren van en Barmos, de :hische verdediger, ly j^een voorzet van Mari- in eigen doel werkte. 1. bfpanje toonde Enge- nota bene zonder de en Keegan en Brook- ye f, zich energieker, ster- =rrin an schotvaardiger dan voorronden. Spanje werd slechts met geluk be reikt. Eenmaal op het Iberisch schiereiland ging er van alles mis voor de Engelsen. Brook ing en Keegan, de vaste krach ten op het middenveld, bleken niet fit en moesten op de tribu nes plaatsnemen bij de wed strijden tegen Frankrijk en Tsjecho-Slowakije. Zij waren niet onmisbaar. Engeland bleek zelfs zonder Robson, ook al een middenvelder, te kunnen. „De man van acht mil joen" (hij ging voor dat bedrag van West Bromwich Albion naar Manchester United) raak te na een half uur in het duel tegen Tsjecho-Slowakije, bij de stand 00, geblesseerd en werd in de rust door Green wood vervangen door Hoddle. Na de pauze werd de score open gebroken. Zoals verwacht had Engeland het moeilijk tegen de stug ver dedigende Tsjechen. De Engel sen bleven, in tegenstelling tot belangrijke Europa Cup duels, hun eigen stijl spelen. Het Tsjechische doel, waarin Se- man een kans kreeg, werd be stookt met lange voorzetten en verre inworpen. De Tsjechische verdediging met Radimec en Vojacek leek, vrij gemakkelijk, overeind te blijven. De beide Engelse doelpunten, na goed een uur spelen, vielen na ver- dedigingsfouten. Uit handen Bij het eerste liet doelman Se- man de bal uit zijn handen glippen. Francis mocht van. dichtbij inschieten en deed dat ook prompt. Het tweede, uit een voorzet van Mariner, was helemaal van Tsjechische ma kelij. Barmbs passeerde Se- man. Trainer Venglos had toen genoeg van Semans gestuntel en verving zijn doelman door Stromsik. Daarmee kon hij niets meer veranderen aan de wedstrijd, die door Engeland bij die voorsprong van 20 uitstekend onder controle werd gehouden. Mariner, Coppell en voor de rust Robson waren de uitblin kers in een duel, dat slechts bij vlagen het niveau van Enge landFrankrijk haalde. Tsje cho-Slowakije, dat vergeleken met de 11 tegen Koeweit op vier plaatsen was gewijzigd en op het laatste moment ook spits Kriz wegens maagklach ten in het hotel moest achter laten, stelde vooral in aanval lend opzicht teleur. Het is aan nemelijk dat de in Oostenrijk spelende Panenka tegen Frankrijk weer wordt ingezet. Bij Engeland hoopt Keegan te gen Koeweit weer te kunnen spelen. EngelandTsjecho-Slowakije 20 (0—0). 63. Francis 10. 66. Barmos (eigen doel) 2—0. Scheidsrechter: Corver (Ned). Toeschouwers: 38.000. Gele kaart: Chaloupka (TSj). Engeland: Shilton; Mills. Butcher, Thompson, Sansom; Coppell. Wilkins, Robson (Hoddle). Rix, Francis. Mari- Tsjecho-Slowakije: Seman (Strom sik); Fiala, Radimec. Vojacek. Bar mos; Jurkemik, Chaloupka. Berger; Vizek, Nehoda. Janecka (Masny). W ÏORUNA Mocht Ka- N )en nog enige vorm voetbal kunnen ge- Jfen, dan moet die worden gericht op gwefialCen van doelpunten. eroen grossierde za- J? j ig in La Coruna in en, maar kwam tegen niet verder dan een spel: 00. de duels PeruPolen Dr taliëKameroen nog 2 de boeg is er nog 81,ga[Js geen licht tussen je i! 'er ploegen in groep 1. tsun1 verschillen in punten, de min in doelsaldi; alle ïderijioetingen eindigden laatste minuut verspeel- Miiia en M'bida, na een op rechts van Abega en Sekkingsfout van de Po- wee riante mogelijkheden an Kameroen de verras sende lijstaanvoerder In de groep te maken. Daarvoor had Majewski een treffer verijdeld door een inzet van Kunde van de lijn te werken. Aan de ande re kant voorkwam N'Djeya een Poolse voorsprong toen hij een schot van Boniek keerde. Bij wijze van uitzondering lag N'Kono op dat moment gesla gen op de grond. N'Kono is gewoon een wereld keeper". zei Jean Vincent uit Frankrijk, de trainer van Ka meroen. „Wij hebben nu twee punten in twee duels verza meld. Dat is een succes. Ik zie niet in waarom we tegen Italië niet opnieuw zo'n resultaat kunnen boeken". De 27-jarige N'Kono van Canon Yaounde is in Afrika al een fenomeen en begint nu ook tijdens de we reldtitelstrijd furore te maken. „Het zou mij niets verbazen als hij binnenkort In de Bundesliga of een andere Europese com petitie speelt", zegt Vincent, Andrzel Buncol van Polen wil doorstomen naar het doel van Kameroen. Emmanuel Kunde (links) en Michal Kaham zullen hem dat gaan verhinderen. M'Bom speelde wel terug op zijn doelman en de Belgische scheidsrechter Ponnet be schikte, dat de keeper via een gewone uittrap de bal weer in het spel moest brengen. N'Ko no gaf de arbiter, die Milla en Aoudou (beiden Kameroen) en Palasz (Polen) met geel be strafte, een begrijpend tikje op de schouder. Jean Vincent: „N'Kono is een uitstekende doelman, maar inderdaad ook een zéér gemoedelijke jon gen." Polen zal in de wedstrijd voor groep 1 tegen Peru niet kunnen beschikken over Janusz Iwan. De 22-jarige aanvaller moest in de eerste helft van het treffen met Kameroen op een brancard het veld verlaten. Volgens de dokter van de Poolse ploeg heeft hij een enkelblessure, die hem het lopen vrijwel onmogelijk maakt. De speler van Wisla Krakau viel in de eerste helft tegen Italië ook al geblesseerd uit. Tegen Kameroen werd hij vervan gen door Andrzej Szarmach. Gezien de spelopvatting van Polen was het niet alleen de laatste man van Kameroen, die vrees aanjoeg. Om een verras sing uit te sluiten had Polen twee man bij centrumspits Mil la geposteerd. Janas en Zmu- da gaven de aanvaller van Bastia weinig ruimte, zodat Kunde en M'Bida gelegenheid kregen meer op de voorgrond te treden. Fouten van Zmuda en Jalocha werden echter niet afgestraft. Bij pogingen van af stand trof M'Bida telkens de sterk optredende Mlynarczyk. Hoewel dat letterlijk uitgeslo ten is. bleef de doelman van Polen figuurlijk in de schaduw van zijn zwarte collega aan de andere kant. Toen de gevaar lijkste Poolse aanvaller Smola- rek een doorbraak trachtte te forceren, kreeg N'Kono de steun van de lat. De door Lato richting doel gewerkte terug springende bal, was echter on middellijk weer bezit van N'Ko no. Vlak voor tijd maakte N'Kono een taxatiefoutje. Hij schoof een uittrap te zacht naar M'Bom, zodat de bal het straf schopgebied niet verliet. Polen—Kameroen: 00. Scheidsrechter: Ponnet (Bel.); toe schouwers: 10.000. Gele kaarten: Pa lasz (Pol.), Aoudou en Milla (beiden Kam.). Polen: Mlynarczyk; Zmuda. Majewski. Janas. Jalocha; Lato. Buncol, Boniek, Palasz. (Kusta), Iwan Szarmach). Smolarek. Kameroon: N'Kono,; Eloundou, Ka- ham. Ndjeya, M'Bom; Aoudou. Abe ga, Kunde; M'Bida. Milla, Nguea (To- koto). Groep 1 Italië Peru Kameroen Algerije Oostenrijk West-Duitsland Chili Groep 3 België Hongarije Argentinië El Salvador 2 0 2 0 2 1-1 2 0 2 0 2 1-1 2 0 2 0 2 0-0 2 0 2 0 2 0-0 1 1 0 0 2 2-1 1 1 0 0 2 1-0 2 10 12 5-3 2 0 0 2 0 1-5 2 2 0 0 4 2-0 2 10 12 11-5 2 10 12 4-2 2 0 0 2 0 1-11 Groep 4 Engeland 2 2 0 0 4 5-1 Koeweit 10 10 11-1 Tsjecho-Slowak ije2 2 0 1 1 1 1-3 Spanje Honduras Noord-lerland Joegoslavië Groep 6 Brazilië Sovjet-Unie Schotland 2 1 1 0 3 3-2 10 10 11-1 10 10 10-0 2 0 1111-2 2 2 0 0 4 6-2 2 10 12 4-2 10 12 6-6 Nieuw-Zeeland 2 0 0 2 0 2-8 MALAGA De Sovjet- Unie heeft in de laatste wedstrijd voor groep 6 aan een gelijkspel tegen Schotland genoeg om de tweede finaleronde te be reiken. De Sovjets versloe gen zaterdagavond Nieuw- Zeeland met 30 en ver kregen daardoor betere doelcijfers dan de Schot ten. In Malaga was Oleg Blochin weer de uitblinker. De linker spits nam drie minuten na rust het tweede doelpunt voor zijn rekening. Centrumspits Gawri- lov zorgde in de 25e minuut voor de ruststand van 10. De eindstand werd in de 69e mi nuut door Baltasja op 30 be paald. Het elftal van de Sovjet-Unie, waarin alleen Spartak Moskou, Dinamo Kiev en Dinamo Tblissi vertegenwoordigd zijn, ging te gen Nieuw-Zeeland verder op de weg der successen. Brazilië had, niet zonder enig geluk, een einde gemaakt aan een serie van 23 wedstrijden zon der nederlaag van de Sovjets. De ploeg van Beskov, met naast Blochin Bal en Baltatsja als opvallende spelers, rrjaakte niet dezelfde fout als de Schot ten voorheen. Schotland on derschatte de nieuweling schromelijk en zag een voor sprong van 30 bijna verloren gaan. De Sovjet-Unie bleef 90 minuten lang geconcentreerd spelen. Dat was nodig ook, want an dermaal leverde Nieuw-Zee land een goede prestatie. De „Kiwi's" gooiden alles op de aanval. Dat leverde hen de steun van de 10.000 toeschou wers op. In de 22e minuut mis te Cresswell een uitstekende kans. In de slotfase waren Ru- fer en Wooddin dicht bij doel punten. Doelman Dassajev voorkwam ze. Sovjet-UnieNieuw-Zeeland 30 (10). 25. Gavrilov 1—0, 47. Blochin 20. 69. Baltasja 30. Scheidsrech ter: El-Ghoul (Libië); toeschouwers: 10.000. Sovjet-Unie: Dassajev; Tsjiwadse, Demjanenko. Baltatsja. Soelakvelid- ze; Bessonov, Darassellija (Oganesi- an). Bal; Tsjengelia, Gavrilov (Rodio- nov), Blochin. Nieuw-Zeeland: Van Hattum; Boath, Oods, Herbert. Elrick; Mackay. Sum mer. Cole; Cresswell, Rufer, Woodin. Fiets De vader van de Tsjechische aanvaller Peter Janecka heeft de reis van Br no naar Valladolid op de fiets gemaakt. Bij aankomst reed hij een ererondje op het plaatselijke markt plein. Zoon Brian Robson, de man die in de eerste wedstrijd van En geland tegen Frankrijk na 30 seconden al scoorde, is In het weekeinde vader van een zoon geworden. Socra tes, de lange, bebaarde aanvaller van Brazilië, zal binnenkort vader worden. Socrates, kinderarts van be roep, belt iedere dag naar Rio om naar de gezondheid van zijn vrouw te informe ren. Kaartjes Omdat de Spaanse voetbalbond er rekening mee houdt dat de finale wel eens overgespeeld zou moeten worden, liggen de kaartjes voor een tweede finale al klaar. Ze zijn gedrukt op de Spaanse munt, waar ook de bankbiljetten vervaar digd worden, maar ze zijn niet gedateerd. Gebleken is nu dat een aantal kaartjes op de een of andere manier in ver keerde handen is gekomen en op de zwarte markt al ver kocht wordt als zijnde kaartjes voor de finale op 11 juli. veer 1000 personen, hoofd zakelijk Zuidamerikanen, aan de grens teruggestuurd omdat zij een strafblad had den wegens roof, oplichterij, zakkenrollerij en drughan del. De Spaanse poltie noemt deze filteroperatie dan ook een succes. Lang voor het begin van het WK heeft de Spaanse politie een organisitie in het leven geroepen die ze „operatie filtro" noemt. Deze organi satie moet er zorg voor dra gen dat tijdens de Mundial geen ongewenste vreemde lingen de grens overschrij den. Tot nu toe zij al onge- Cruijff Johan Cruijff is in zijn nieuwe functie als tv-verslaggever uit het hoofdkwartier van de Spaanse selectie gezet. Hij wilde enkele gesprekken voeren met Spaanse spelers. „Als zelfs de Spaanse journalisten op straat moeten wachten, dan maken wij ook voor Cruijff geen uitzondering", verklaarde de secretaris van de Spaanse bond, August in Dominguez. Dopingdiefstal Prof. Manfred Dönicke, Ud van de dopingcommissie van de FIFA, kan weer wat vrijer ademen. Bij een hotel diefstal werd een koffer van hem ontvreemd, waarin al zijn papieren zaten. Een taxi-chauffeur vond later het rijbewijs, paspoort en de gi rokaarten terug. De andere bescheiden, die gegevens bevatten over dopingonder zoeken, zijn echter nog niet terecht. Lievelingsgerecht Het lievelingsgerecht van de spelers van Kameroen is de „Mariscada", een zeebanket van schelpdieren, die langs de kust van Galicië worden gevangen. Hun trainer, de Frasman Jean Vincent, tracteerde de selectie op die lekkernij als be loning voor het gelijke spel tegen Polen. „De Spanjaarden weten wat lekker eten is. Deze Mariscada is fantastisch", liet Mila, de spits van Kameroen, de obers van het hotel weten. We zullen tegen Italië opnieuw een Mariscada ver dienen, geloof dat maar". Opleidingsschip De „Gustado de Mallo", het opleidingsschip van de Bra ziliaanse marine, vaart mee met het Braziliaanse elftal. Een week geleden ging het schip voor anker bij Sevilla. De 480 opvarenden hebben sindsdien geen wedstrijd van Brazilië gemist en dat zal voorlopig ook niet ge beuren. Voor de tweede ronde vaart het schip naar Barcelona. Staking De vakbond waarbij ook de kaartverkopers in de voetbal stadions zijn aangesloten, heeft voor 28 en 29 juni een sta king aangekondigd. De stakingsleiding wil op die data het publiek gratis toegang verschaffen tot de Madrileense sta dions Bemabau en Calderon, waar duels voor de tweede ronde worden afgewerkt. Maradona, de tweevoudige Argentijnse schutter tegen Hon garije, vindt tussen de trainingen en wedstrijden door toch nog volop tijd voor zijn vriendin Claudia, die hij in een res taurant in Alicante in de armen kon sluiten. Blochin De Russische sterspeler Oleg Blochin heeft van de voetbalbond van zijn land officieel toestemming gekre gen om in het buitenland te gaan spelen. In Sevilla ver klaarde de vice-voorzitter van de bond, Vlasjeslav Ko- loskov, dat de 29-jarige lin kerspits twee keer zoveel waard is als de Argentijn Diego Maradona, voor wie Barcelona twintig miljoen gulden neertelde. Ook de Hongaarse sterspeler Nyilasi zal zijn voetbalcapaciteiten het volgend seizoen in het buitenland te gelde maken. Modeshow De Modeshow die de Argentijnse selectie dit weekeinde or ganiseerde ten bate van de slachtoffers van de Falkland- oorlog, heeft 25.000 gulden opgebracht. Er kwamen onge veer duizend belangstellenden op af. die vijftien gulden en treegeld moesten neertellen. De vrouwen van Tarantini en Valdona fungeerden als mannequin en de spelers deelden tegen betaling handtekeningen uit. Gevangenen De Spaanse gevangenen hebben ter gelegenheid van het WK een bijzondere ser vice gehad. In de verschil lende gevangenissen zijn in totaal 110 televisietoestellen geplaatst, zodat alle gevan genen de wedstrijden kun nen volgen. N'Kono De FIFA is niet van plan het contingent Afrikaanse, Aziati sche en Amerikaanse landen bij de eindronden uit te brei den. „Deze voetballers zijn amateurs, hun kansen liggen met name bij de Olympische Spelen", aldus Joao Have lan ge. die nog wel graag kwijt wilde, dat doelman Thomas N'Kono van Kameroen de beste keeper van het eindtoer- nooi wordt.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11