Bezuinigen kost 10.000 banen Ruim 200 banen op de tocht Argentinië: oorlog gaat door Ondanks bestand gevechten in Beiroet 1AZILIE OGSTRELEND |n Agt beslist ittrekkerschap v»r|t weekend over VERZORGENDE BEROEPEN ZWAAR GETROFFEN w Beatrix in Houston JEN-R0G DE SCHAKEL I^eidae (Bowtomi r Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes Z0.34 pier mm. Abonnementen: kwartaal 57.35; jaar/217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers /0.75. Zaterdag 19 juni 1982,72e jaargang no. 22298 HET WEER Vanavond op Ned. I om 19.30 uur toneelstuk „De verlegen versierder". Op Ned. II om 22.05 uur kwis „Cum laude" met race tegen de klok. Morgen op Ned. I om 19.45 uur extra-kwis „Ja. natuurlijk" en op Ned. II om 16.05 uur pianist Walidmir Horowitz. Perioden met zon maar ook een enkele bui. Middagtempe- ratuur rond 18 graden. Matige zuidwestelijke wind. Zon op 05.19, onder 22.03 uur. Scheveningen hoogwater 02.24 en 14.58 uur, laagvvater 10.44 cn 23.12 uur. tie kanen delen lie-welvaart AU Ongeveer duizend in- s van de Amerikaanse staat hebben donderdag per post eque van duizend dollar ont- n, hun aandeel in de wei die de olievoorraden de staat hebben opgeleverd. De gingen even na midder- op de post, nog geen 12 uur gouverneur Jay Hammond andtekening zette onder een n alle 422.000 mannen, vrou- n kinderen die in elk geval april in Alaska woonachtig en eenmalige uitkering van d dollar te geven. De ko- jaren zullen kleinere beta- worden gedaan. BRITSE FEMINISTEN HALEN BAKZEIL LONDEN Britse feministen hebben van de week tevergeefs geprobeerd de En gelse successiewet zó gewijzigd te krijgen dat als het eerste kind van Prins Charles en Prinses Diana van Wales een meisje is, zij het eerste recht van opvolging heeft. De feministen wilden omverwerping van de duizend jaar oude zede dat alleen zoons de troon kunnen erven. Dit bete kent dat de eerste zoon van Charles en Diana opvolger wordt, ongeacht eerder geboren meisjes. De vrouwen hadden aan gevoerd dat het gebruik stamt uit de tijd dat de koning een man moest zijn omdat hij in de strijd zijn mannen zelf aanvoer de. Dit is niet meer zo en bovendien, al dus de feministen, een van de grootste vorsten van Engeland was Elisabeth I. Standaard bumper STRAATSBURG In zijn stre ven om de maat en vorm van al les wat er gebruikt en geprodu ceerd wordt in de Europese ge meenschap te standaardiseren wil het Europese parlement nu ook de hoogte van autobumpers „harmoniseren". Het parlement nam gisteren een resolutie aan, waarin gesteld werd dat „de af wezigheid van harmonisatie met betrekking tot maten, kwaliteit en ontwerp van autobumpers en de hoogte vanaf de grond tot aan zienlijke materiële schade lijdt". Volgens een EEG-rapport ver oorzaken ongelijke autobumpers jaarlijks een schade van miljoe nen dollars. „Geen commandeurschap voor topman Shell" DEN HAAG Vier organisaties hebben gisteren in een telegram aan de ministers Van Agt (Algemene- en Buitenlandse Zaken) en Terlouw (Economische Zaken) geprotesteerd tegen het verlenen van een hoge ko ninklijke onderscheiding. Comman deur in de Orde van Oranje-Nassau, aan president-directeur D. de Bruyne van Shell. Op grond van zijn directe betrokkenheid bij de olieleveranties van de Koninklijke Shell groep aan Rhodesië in strijd met het verbod van de Veiligheidsraad is deze on derscheiding zeker niet terecht, aldus de Novib, Pax Christi, Het Komitee Zuidelijk Afrika en de Werkgroep Ka i ros. EG-functionarissen verdacht van fraude STRAATSBURG De voorzit ter van de Europese Parlement, de Nederlander Piet Dankert, overweegt disciplinaire maatre gelen tegen twee functionaris sen, die het parlement mogelijk voor 100.000 dollar hebben opge licht. Dit heeft een woordvoer der van Dankert gisteren mee gedeeld. De naam en de nationa liteit van de twee functionaris sen, die tot voor kort verbonden waren aan de afdeling financiën van het parlement, werden niet vrijgegeven. Naar verluidt heb ben zij geld overgemaakt naar privé-rekeningen om daar ver volgens mee te speculeren. -Maradona (links) wordt omhelsd door ploegge- *>aniel Bertoni, die net van shirt heeft gewisseld n Hongaar. HAAG Eén dag octbal heeft twee ui- te zien gegeven. Gis- ff NTELI dag een walgelijk ne- Italië, dat tegen Peru lde; en 's avonds oog- t bij [d- Puur aanvallend en tift in |nlriJk Zuidamerikaans )Sten.grazjjjë ^1^ tegen Schotland (4-1) onom- |k zijn kandidtuur voor de wereldtitel. getergd Argentinië", met dit keer wel Itblinkende Maradona, reikte tegen Honga- Idrukwekkend tot dezelfde cijfers. Brazilië tich door de prestatie tegen de Schotten als ploeg geplaatst voor de tweede ronde. Schot- r om n de Sovjet-Unie moeten volgende week uit- wie zich als tweede in groep 6 plaatst bij de I twaalf. ferstel van Argentinië na de nederlaag tegen ai zal vooral de Westduitsers moed hebben ge- Die staan morgen tegenover Chili en kun- Ch zelfs geen gelijkspel meer veroorloven na :L. i2l|at^e^j^e verlies tegen Algerije. De vraag is of Rummenigge op tijd hersteld is van een ^re. Het wordt overigens toch een bijzonder ^^""jsant weekeinde en dan vooral morgen, waar Qg Engeland-Tsjecho-Slowakije en Spanje- ilavië op de rol staan. Duels waarin het lot nkele team al bezegeld kan worden. Vooral Sis bang voor de dag van morgen, want de 5 nu al overgegaan tot paniekvoetbal. Bonds- Santamaria moet een technische commissie zich dulden waarin oud-internationals en liners als Gento, Pirri en Amancio zitting h. Dit trio is aangewezen door Pablo Porta, vordenfofd van het organisatiecomité. ie bon -L uiterlijk! bezit isj rdebefl isten wo[ aart toeq lenisseflAAG Premier Dries van Agt zal hoogst- nadatuflujnlijk dit weekeinde besluiten opnieuw als kunnenlcker van het CDA te gaan optreden, zo ver- erantwapartijvoorzitter Piet Bukman. heialsnog afblazen van mijn reis naar Egypte is dingvaik maar niet onmogelijk", zei Van Agt in zijn geeft oi minister van Buitenlandse Zaken. Van Agts jntactn?1 samen met het CDA-congres van 3 juli waar srerietri Fiem wil kiezen als lijsttrekker voor de ko- delijkniverkiezingen- Van Agt liet weten dat zijn reis einfonijgypte vooral moeilijk „af te blazen" is gezien len:07( atie in het Midden Oosten. 'ee liet Van Agt doorschemeren mogelijk niet tig te zullen zijn op het CDA-congres. Vanuit •A is grote druk op hem uitgeoefend daar wél hijnen. Op 3 juli heeft Van Agt besprekingen 'te op het programma staan die zich niet laten iven. Op de vraag wanneer hij zou besluiten ?r lijsttrekker van het CDA te zijn zei Van ;Het weekeinde duurt nog lang. Al die lig kans op kntiebaantjes JAAG/LEIDEN Jon- "hebben dit jaar weinig j een vakantiebaantje laagse of Leidse regio. 3AB in Den Haag is [rek aan vacatures dit Jtopt met de bemidde- tijdelijk werk. Bij de Westland, studentenwerkgever lek is het al niet veel yolgens een woordvoer- i de bloemenveiling te krsdijk moeten zelfs sta- ivan buitenlandse uni- pen teleurgesteld wor- Sgenlijk hebben alleen Ènkwekers nog volop te AMSTERDAM „De in de Voorjaarsnota aange kondigde bezuinigingen van het kabinet maken het werkgelegenheidspro bleem alleen maar groter. Dat geldt vooral voor de gezondheidszorg, de be jaardenzorg en het wel zijnswerk, waar meer dan 10.000 arbeidsplaatsen verloren gaan". Dat zei voorzitter Jaap van de Scheur van de ambtena renbond Abva/Kabo van daag in Amsterdam op een protestmanifestatie. Van de Scheur constateerde dat nu het in ons land slechter gaat, de inzet van de werkne mers in de verzorgende sector als minder produktief wordt ^afgeschilderd en er honderden miljoenen guldens wordt be zuinigd. Volgens de Abva/Ka- bo-voorzitter staan de banen van duizend kraamverzorg sters en vijfduizend gezinsver zorgers op de tocht en komen vijfduizend leerling-verpleeg kundigen op straat te staan, zodra ze zijn afgestudeerd. Van de Scheur vindt dat dat niets met werkgelegenheidsbe leid te maken heeft. Hij wees erop dat ook de regering zelf heeft toegegeven dat er eeri te kort is aan gezinsverzorgsters en verpleegkundigen. De bond is bereid de leden te vragen één procent van het loon af te staan voor werkge legenheid. Men verwacht dan wel van het parlement dat het de bezuinigingen die in de Voorjaarsnota worden aange kondigd, nog niet invult, maar het overleg daarover tussen bonden en regering in de col lectieve sector afwacht. „Wij zijn bereid mee te denken over het aanwenden van bezuini- gingsgelden voor de werkgele genheid. Maar er mag niet be zuinigd worden puur om be grotingen sluitend te krijgen", zo waarschuwde Van de Scheur. Vice-voorzitter Herman Bode van de FNV zei dat de hulp verlening aan zieken, bejaar den, gehandicapten etc. door het dreigende massa-ontslag tot een onaanvaardbaar laag niveau zal dalen. .Volgens Bode zou Van Agt dit soort hulpverlening als „overbodige luxe" hebben bestempeld. Bode vindt de hulpverlening bepaald geen overbodige luxe. Hij vindt het ook laf, dat poli tici bepleiten dat vrijwilligers de hulpverlenende taken zou den moeten overnemen. „Die politici verzwijgen dan wel, dat voornamelijk vrouwen hun betaalde arbeidsplaats verliezen". BUENOS AIRES Argentinië heeft de Verenigde Na ties meegedeeld dat het de vijandelijkheden met Enge land om de Falkland Eilanden niet zal beëindigen tot dat Engeland zijn troepen terugtrekt. Dit is gisteravond bekendgemaakt door het ministerie van buitenlandse zaken in Buenos Aires. Of het jongste besluit van de Argentijnse regering ge volgen zal hebben voor de verdere repatriëring van de krijgsgevangenen was gisteravond in Londen nog niet bekend. In de verklaring roept het Argentijnse ministerie van buiten landse zaken op tot terugtrekking van de Britse roepep van de eilanden, beëindiging van de zee- en luchtblokkade en stopzet ten van de economische sancties tegen Argentinië. „Het be perkte bestand dat Argentinië in acht neemt zal snel in ge vaar kunnen komen zolang Engeland op zijn standpunt blijft staan", aldus het ministerie. De boodschap aan de VN kwam slechts enkele uren nadat presi dent Galtieri was vervangen als bevelhebber van de strijdkrach ten. Zijn ontslagaanvrage als president heeft hij nog niet aange boden. Verwacht wordt dat dit maandag zal gebeuren. Westerse waarnemers zeggen dat de Argentijnse boodschap aan de VN niet noodzakelijkerwijs hoeft te betekenen dat de strijd ook werkelijk doorgaat. Zij interpreteren de brief als een teken dat Argentinië zich op diplomatiek terrein niet wenst neer te leggen bij wat het beschouwt, als een onrechtvaardige koloniale situatie. Pagina 7: Argentijnse krijgsgevangenen op weg naar huis Een Britse soldaat, met beide armen in een mitella, was een van de op de Falkland Eilanden gewonde militairen die gisteren per hospitaalschip in Montevideo aankwamen. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. nummer 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. ADVERTENTIES J ZONDAG 20 JUNI VERONICA DRIVE-IN SHOW Aanvang 20.30 uur BLESSE PAARD Stompwijk BEIROET Ondanks het donderdag door Israël uit geroepen bestand van 48 uur is het gisteren vooral in de zuidelijke buitenwij ken van de Libanese hoofdstad Beiroet tot ge vechten gekomen.Tot in de ochtend werden er over en weer artilleriebe schietingen uitgevoerd. Ook de oosteljke voorstad Hazmieh zou door be schietingen zijn getroffen. De Palestijnse bevrijdingsorga nisatie PLO is niet bereid de wapens in Libanon neer te leggen. Ir, een verklaring ge richt aan de Israëlische rege ring zegt de PLO dat „de geza menlijke Libanese en Pales tijnse troepen de eer van dit land verdedigen en vastbeslo ten zijn om door te vechten". Dit Palestijnse standpunt brengt de pogingen van de Amerikaanse speciale afgezant Philip Habib om een volledige Israëlische bezetting van het omsingelde West-Beiroet te voorkomen in gegvaar. De Is raëlische regering besloot een bestand in acht te nemen om Habib de gelegenheid te geven een politieke oplossing in het conflict te bereiken. Habib zou ernaar streven dat de Palestij en de wapens neerleggen in ruil voor een gedeeltelijke Is raëlisch terugtrekking. PLO-leider Yasser Arafat heeft zijn verbazing uitgespro ken over de „aarzelende" en zelfs „laffe" houding van de Arabische landen ten aanzien van de Israëlische invasie in Libanon. Arafat stelt, dat de „opofferingen van de Libanese en Palestijnse volken niet voor niets zullen zijn" „Zij hebben een verandering in de Arabi sche wereld teweeggebracht, ondanks de aarzeling van be paalde Arabieren en de lafheid van anderen, die de wil van de Arabische wereld hebben ver lamd". Libanon heeft de donorlanden van de voedsel- en landbouw organisatie van de Verenigde Naties (FAO) hulp gevraagd voor de vluchtelingen en de daklozen. Volgens Libanon is er de komende zes maanden voedsel nodig voor meer dan een half miljoen mensen. Pagina 7: Kamer uit kritiek. „Lieve koningin, waarom moet een hartpatiënt hele maal naar Houston?". Dit zal een van de vele vragen zijn, die koningin Beatrix bij haar bezoek aan het St Luke's Hospital in Houston krijgt voorgelegd. Onze ver slaggever Willem Scheer sprak met enkele Nederlan ders die daar in verband met een hartoperatie ver blijven en verhaalt hierover op de voorpagina van onze bijlage Finale. Duidelijk blijkt wel, dat voor velen een dergelijke ingreep in een volslagen vreemde we reld een verschrikkelijke nachtmerrie kan betekenen. De meesten zijn al wat ou der en spreken heel gebrek kig of helemaal geen En- Op dezelfde pagina een ver haal over het Watergate- schandaal waaraan de voor naamste daders miljoenen hebben verdiend. VERDER IN FINALE Smikkelen, tetteren en dwarrelen op de Floriade. 1616 Vrouwen staan hun mannetje in militaire dienst. Opzienbarend en heug lijk verschijnsel: Fransen ontdekken de wijn Connors doet weer gooi naar Wimbledon-titel. SCHOKBETON KOUDEKERK KRIMPT PRODUKTIE IN: KOUDEKERK AAN DEN RIJN De directie van Schokbeton in Koudekerk wil de produktie van dat bedrijf flink inkrimpen. Hierdoor komen 225 ba nen op de tocht te staan. De industriebond CNV noemt dat mogelijke ver lies van banen bij het voormalige Spanbeton een „onverteerbare zaak", om dat het samengaan van Spanbeton en Schokbeton ook al met een verlies van arbeidsplaatsen gepaard ging. De nieuwe inkrim ping is volgens de directie van het bedrijf noodzake lijk door de malaise in de bouw. De vakbonden werden woens dag door de directie op de hoogte gesteld van de reorga nisatieplannen. De bond wijst elke discussie over ontslagen bij het betonbedrijf van de hand. Vooral omdat er een overeenkomst tussen de vak bonden en de directie bestaat, waarin is vastgelegd, dat er voor het einde van dit jaar geen arbeidsplaatsen meer mo gen komen te vervallen. De fusie met Spanbeton kostte vo rig jaar honderd mensen hun baan. Momenteel werken er ongeveer 700 mensen bij het bedrijf in Koudekerk. Volgens de directeur van Schokbeton in Koudekerk, de heer J.J. Prohn, is het nog niet zeker of het bedrijf zich aan de arbeidsplaatsenovereen komst kan houden. Pas over een maand zal duidelijk wor den hoe de reorganisatie er precies uit zal zien. Schokbe ton is voor 60 procent eigen dom van de Eerste Nederland se Cement Industrie (ENCI). Ogem heeft een belang van twintig procent, terwijl de rest in handen is van derden (Zie verder pagina 3: „Nieu we ontslagen Schokbeton: donderslag bij heldere he mel"). Zondag 20 juni Aanvang 20.30 uur «a? y //«av

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1