Voorjaarsnota regen jan tegenvallers Brussel kijkt meer naar de vissen dan naar de Nederlandse vissers99 Jet PvdA of VVD is Jood om oud ijzer" ypels te nbitieus" Walvis99 was een gasfles DA-VOORMAN RUUD LUBBERS: VOORLOPIG GEEN MAATJESHARING AAN DE KAR mm Qeidó&Qowumt Wissel op de toekomst CDA noemt geen datum meer voor kernwapenbesluit Ik zou het niet weten, Pa heeft alles al." Laat eens wat van je Zonnige perioden NNENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG JUNI 1982 PAGINA 9 HAAG Het kamerlid G. [x (CDA) verwacht dat de nieu- ninister van volkshuisvesting en itelijke ordening, Nypels (D'66), veelomvattende plannen niet zal ien verwezenlijken. „Op het de- ement zijn veel mensen met va- ie en dus draait de tent op halve ht", aldus Brokx, die zelf staats- •taris van volkshuisvesting was ;t eerste kabinet-Van Agt, in het jblad CDActueel. „Eerst moet els het gewone huiswerk maken, is er misschien tijd voor andere en," zo besluit Brokx. Jongen bekent dodelijk schot op scholier AMSTERDAM Een achttienjari-. ge Amsterdammer heeft bekend in de nacht van 11 op 12 juni bij een snackbar in Amsterdam de scholier Ronald Snijders te hebben doodge schoten. De jongeman is aangehou den samen met een vriend en een vriendin. Op de bewuste avond had de nu gearresteerde jongeman na een verkeersovertreding ruzie ge kregen met een andere automobi list. Deze ging daarna naar de snackbar, per auto gevolgd door de jongeman. Deze loste vanuit zijn wagen een schot dat bedoeld was voor de automobilist. De kogel strof Ronald Snijders die met de hele zaak niets te maken had en gewoon een frietje stond te eten. DEVENTER Het „walvisachtige" we zen dat al spuitend en kreunend onder de ogen van twee agenten en voorbijgangers door de IJssel zou zijn gezwommen, is hoogstwaarschijnlijk een gasfles geweest. Kwajongens zouden de fles maandag bij een oude spoorbrug in het water hebben gegooid, nadat zij de gaskraan ervan had den opengedraaid. Door de geopende af sluiters spoot het gas naar buiten en blies daarbij ook water de lucht in. De agenten hadden een politierapport opgesteld, dat met toenemende verbazing door collega's werd gelezen. In het rapport stond dat een „walvisachtig dier" was gesignaleerd. „Verkopers staats loten duur uit" DEN HAAG De PTT heeft de staatslotenverkopers in het postkantoor gecon fronteerd met het opzeggen dan wel het verdubbelen of verdrievoudigen van de huur. Deze maatregel moet teruggedraaid worden. Dit zegt het D'66-kamerlid Eng- wirda in schriftelijke vragen aan minister Van der Stee (Financiën) en diens collega Zeevalking (Verkeer en Wa terstaat). Volgens Engwirda zijn de maatregelen niet te rijmen met het huidige beleid om de verkoop van staatslo ten juist naar de postkanto ren te halen. Van Agt: Ambassade in Midden-Amerika DEN HAAG Minister Van Agt (Buiten landse Zaken) is bereid te bevorderen dat Nederland in één van de Midden-Ameri kaanse landen een „goed toegeruste" am bassade vestigt. Het is de bedoeling dat vanuit deze ambassade alle diplomatieke activiteiten van ons land in dit deel van de wereld worden gecoördineerd. Van Agt is het ermee eens dat de ambas sade in Mexico vanwege de grote afstand onvoldoende activiteiten kan ontplooien in landen als El Salvador en Guatemala. De bewindsman zei dit gisteren in de Tweede Kamer tijdens het afsluitende da- bat over de dood van vier IKON-mede- werkers in El Salvador. In de Kamer wordt als plaats van vestiging aan Costa Rica gedacht. dei 1/ O iei( onze parlementaire re dactie) fcï HAAG In de laat jes maanden heeft zich |de overheidsfinanciën reeks tegenvallers ingedaan ter grootte 12 miljard gulden, rdoor is het overheid- [ort thans tot het abso- record van meer dan ■"biljard gulden opgelo- In procenten nadert S HAAG Het CDA i\ geen voorkeur uit- uv £en voor samenwer- met welke partij dan Dit zegt CDA-fractie- Ruud Lubbers in jongste nummer van partijblad CDActueel. zijn mening hebben christen-democraten eigen signatuur, op ld waarvan zij na de r ciezingen van 8 sep- ber de kabinetsforma- n moeten gaan. ng< het officiële cijfer thans de 10 procent van het na tionaal inkomen, zo blijkt uit de gisteren aan de Ka mer aangeboden Voor jaarsnota. Door het beroep dat buiten de begroting om op de kapitaal markt moet worden gedaan, bijvoorbeeld ter financiering van woningwetwoningen, ligt het werkelijke cijfer al boven die tien procent, in guldens rond de 33 miljard. Door deze tegenvallers zal minister Van der Stee nog zeker zes nieuwe staatsleningen nodig hebben om voldoende geld binnen te krijgen. Hij heeft dit jaar al ruim 18 miljard binnenge haald, maar komt nog 12 mil jard gulden tekort. Daarnaast zal er hoe dan ook verder moeten worden bezui nigd. Naast de reeks bezuini gingen en de verhoging van premies en belastingen die het kabinet in de afgelopen weken al heeft aangekondigd en die volgende week door de Twee de Kamer worden behandeld (bevriezing uitkeringen, pre mieverhoging WW en WAO, solidariteitsheffing) ligt een nieuwe extra bezuiniging van vier tot vijf miljard gulden in het verschiet bij de begroting voor 1983. Deze is het gevolg van recente, niet gedekte te genvallers in de belastingop brengsten, de aardgasbaten en als gevolg van hogere uitgaven voor sociale uitkeringen. Daarom wijst Van der Stee het idee de prijscompensatie te vervangen voor een belasting verlaging resoluut van de hand. Deze suggesitie, afkom stig uit de SER en gesteund door CNV, D'66 en PvdA, houdt een tijdelijke verhogig van het overheidstekort in die volgens de minister absoluut onverantwoord is. Hij twijfelt zelfs aan het tijdelijk karakter van de solidariteitsheffing, de belastingverhoging die dit jaar 600 miljoen moet opbrengen. Lubbers haalt een uitspraak aan die door hem wordt toege schreven aan oud-premier Jel- le Zijlstra, maar ooit gedaan is door oud-minister Bouke Rool- vink van sociale zaken: voor christen-democraten is de keus tussen PvdA en VVD er in principe één van lood om oud ijzer. Er kunnen redenen zijn voor het maken van een uit zondering op die regel, maar dat doet niets af aan de regel zelf, aldus de fractieleider. „Het is ook in de tachtiger ja ren een goede uitspraak". Ook de PvdA, hoewel zij „zeer ernstige belemmeringen heeft opgeworpen", komt dus naar zijn mening weer in aanmer king als coalitiepartner. Maar dat geldt ook voor de VVD, hoezeer deze partij „ons ook de weg van tweedeling in de poli tiek en eigenbelang als richt snoer van politiek dreigt op te dringen". D'66 tenslotte, de huidige coalitiepartner van het CDA, wil Lubbers evenmin uitsluiten, hoezeer deze partij ook „in zijn electorale basis is versmald". Volgens de fractie leider is het overigens voor het eerst in heel lange tijd niet zeker dat het CDA aan de re gering blijft. „Samenwerking tussen PvdA en VVD is een wonderlijke gedachte, maar waarom zouden wij Meijer en Nijpels, die dit beiden voor mogelijk houden, niet ernstig nemen?". „Examen" voor staatssecretaris DEN HAAG „Dit is geen toelatingsexamen voor een volgende functie". Zo begon staatssecretaris Lambers-Ha- quebard van milieu haar be toog op het grote aantal vra gen van de Kamerleden. Het Kamerlid Lankhorst (PPR) had gezegd dat de ant woorden van Lambers mede zouden worden beoordeeld in het licht van een mogelijke voortzetting van haar functie op milieu in het komende ka binet. De leden van de Vaste Kamercommissie voor milieu hygiëne waren het er unaniem over eens dat het overleg met de staatssecretaris over haar plannen om de luchtvervui ling met zwaveldioxyde tegen te gaan onbevredigend waren verlopen. Lambers moet een groot aantal (erg technische) vragen, die de kamerleden in een mondeling overleg op haar afvuurden en waar geen be vredigend antwoord op kwam, nu maar schriftelijk beant woorden. Vrijheids strijders De Anti Apartr heids Beweging Nederland heeft 15.000 handte keningen ingeza meld voor drie jonge Zuidafri- kaanse vrijheids strijders van wie er twee binnen kort terecht staan wegens „terroristische acties". Maarten van Klaveren (I) heeft het pakket handtekeningen overhandigd aan Jan Nico Schol ten van de vaste kamercommissie voor buitenland se zaken met het verzoek alles in het werk te stel len om de levens van de drie zwarten te red den. tffWIJK „Brussel t meer naar de vissen de vissers". J irzitter L. Ouwehand de Nederlandse Vere ng van Reders in de te Visserij (vooral ha ll wijst met deze woor- het EG-besluit de Ne- y landse vissers niet toe 8 taan in de Noordzee op Jj se jonge maatjesharing /F rissen resoluut van de d. „Er kan best op itjesharing gevist wor- En het is zelfs nodig, it de haringstand trekt eldig aan en kan zelfs bedreiging voor ande- vis vormen, zoals ka- auw en schol. Vooral kottervissers zijn daar g voor". zes jaar geleden besloot Europese Commissie de ha- visserij in de Noordzee tisch te beperken en van tot en met 1980 zelfs ge- te verbieden. Reden: de rdzee was bijna compleet gevist. De haringstand vanaf 1978 de tijd om te herstellen. Nederlandse iologen vinden dat dit tel zó spectaculair is dat er zij het nog in beperkte t. weer haring gevangen worden. De biologen kre- deze week bij het visse- irleg in Brussel krachtige van minister De Koning lbouw en Visserij), 'nlandse zeebiologen zijn chter niet met Nederland Zij zeggen dat de Neder landse vangst op maatjesharin gen, in het centrale deel (toe gewezen) van de Noordzee en ook nog in de zomertijd, leidt tot schade aan de soorten, die zich nog niet zo goed hersteld hebben. Nederland vindt dat onzin, maar het advies van de biologen leidde tot het EG- principebesluit, waar op 29 juni nog over gepraat wordt. En daarom zitten de Neder landse vissers voorlopig nog met de armen over elkaar. De eerste „Hollandse Nieuwe", die deze week op de markt is gebracht en voor zo'n drie gul den per stuk van de hand ging, is gevangen door de De nen. Tot half juli De Nederlandse vissers willen maatjesharing vangen omdat die het lekkerst en dus het duurst is. Deze haring blijft mals tot half juli, daarna wordt ze taaier. Ouwehand, die ook directeur van Ouwe hands Rederij en Haringhan- del in Katwijk is, vindt dat de andere EG-landen bij het be sluit alleen eigenbelang heb ben laten meespelen. Vooral Denemarken heeft er belang bij dat de Nederlandse vangst van maatjesharing aan banden gelegd wordt. De Denen im mers verkopen nu de door hen in het Skaggerak gevangen maatjesharing duur aan Ne derland door. En de door an dere landen in de zomer ge vangen haring wordt nu ook meer waard. Vanaf 1 oktober mag Neder land 13.000 ton haring (op een totaalquotum van 60.000 ton) Voorzitter L. Ouwehand: „haringstand trekt geweldig aan". in de Noordzee vangen. Die haring heeft echter geen „maatjeskwaliteit". De markt in Nederland is vooral op con sumptie van maatjesharing ge richt, die van de andere lan den ook op verwerking tot vis meel, waarvoor mindere kwa liteit haring genoeg is. Boven dien komt ons land er toch slecht mee weg, want vorig jaar mocht 9000 ton gevangen worden op een totaal van zo'n 20.000. Ouwehand: „Een quotum van 5000 of 10.000 ton maatjesha ring voor Nederland bijvoor beeld, daar is niks op tegen, dat levert geen schade voor de haringstand op. En het bete kent al gauw een omzet van 15 30 miljoen gulden. Want maatjesharing is het summum, en dus duurder". Vorig jaar verkocht de Nederlandse vis sers in ons land een hoeveel heid haring die neerkomt op bijija tien haringen op elke Nederlander Veel Nederlandse vissers zijn sinds de vangstbeperkingen van haring overgegaan op de makreel. Daarvoor konden de haringschepen omgebouwd worden, het is hetzelfde type visserij. Nederland is voor wat betreft het tonnage van de schepen nauwelijks achteruit gegaan. Nu echter blijkt er ook te veel op makreel gevist te zijn. Enigzins gefrustreerde vissers klagen dan nog wel eens: „Nu roepen al die biolo gen ook al weer dat de ma kreel overbevist wordt". In elk geval kan de overbevissing ertoe leiden dat er ook voor makreel een vangst verbod- of een drastische beperking komt. Nu al heeft Nederland een quotum van 21.000 ton op gelegd gekregen. „En dat is veel te weinig", aldus D.J. Langstraat, secretaris van de Stichting van de Nederlandse visserij. Woedende vissers De Nederlandse haringvissers zijn woedend dat zij na vijf jaar nog steeds niet in de Noordzee maatjesharing mo gen vangen. De vissers willen het liefst naar het Skaggerak bij Denemarken om daar 2000 ton maatjesharing voor de neus van hun Deense collega's weg te kapen. „Denemarken immers heeft massa's boter op z'n hoofd", zegt Langstraat „vorig jaar hebben ze 10.000 ton maatjesharing gevangen, terwijl hun quotum 1000 was". Het voorstel van de vissers haalde het niet in het Pro- duktschap voor Vis en Vispro- dukten. „Het geeft ook grote juridische problemen", aldus Langstraat. Een woordvoerder van het minister van land bouw voorzag zelfs al dat de Nederlandse vissers door de Deense marine opgebracht zouden worden. Een onhaal baar voorstel dus, maar het te kent wel de situatie. Lang straat: „De Nederlandse vis sers worden gestraft voor hun brave gedrag. Wij houden ons altijd netjes aan de quota. Maar het is best mogelijk dat de haringvissers in de toe komst wel eens wat minder braaf zullen optreden". De Voorjaarsnota heeft ons land gisteren opnieuw met de neus op de miserabele financiële werkelijkheid gedrukt. Het financieringstekort ligt nu in feite boven de tien procent, als we het gedwongen beslag op de kapitaalmarkt ten behoeve van de woningwetbouw erbij optellen; vroeger konden wo ningbouwcorporaties immers rekenen op overheidsgeld. Ne derland leeft op kosten van de toekomst, zo moet de harde en sombere conclusie zijn. EEN volgende gevolgtrekking is dat de PvdA-ministers in het vorige kabinet volstrekt buiten de werkelijkheid ston den: als ze hun zin gekregen hadden, zouden hun voorstellen het financieringstekort nog verder hebben vergroot. Het geld dat men had willen uittrekken om uitsluitend op korte ter mijn arbeidsplaatsen te scheppen, zonder garanties voor het voortbestaan van die arbeidsplaatsen te kunnen geven, zou bovendien de werkgelegenheid nog verder hebben bedreigd. BlJ een financieringstekort van de huidige omvang gaat het beslag dat de overheid op de kapitaalmarkt legt alle perken te buiten. Wanneer straks de economie wat verbetert, zullen we tot onze schrik merken, dat de overheid de kapitaalmarkt al zo heeft „leeg geleend", dat er nauwelijks nog geld is voor bedrijfsinvesteringen. En die situatie vormt pas echt een be dreiging voor de werkgelegenheid. Fors ombuigen blijft voor de overheid dus een bittere noodzaak. DEN HAAG Het CDA ziet ervan af, in zijn verkie zingsprogram een datum te noemen waarop beslist moet worden over het al dan niet plaatsen van kruisra ketten in Nederland. In het verkiezingsprogramma „Om een zinvol bestaan", dat geschreven was voor de kamerverkiezingen van vorig jaar, stond nog dat in de cember 1981 een beslissing genomen zou moeten wor den, in de verwachting dat eind vorig jaar al resultaten bekend zouden zijn van het overleg in Genève. Het CDA wil dat geen maatregelen worden genomen of nagela ten, die het overleg in Genève zouden schaden. „Het beleid blijft gericht op het voorkomen van plaatsing van deze wapens in het westen en op de ontmanteling daarvan aan oostelijke zijde", al dus de nieuwe versie van „Om een zinvol bestaan". Ook de passages over het sociaal-economisch beleid zijn bijge steld. Het CDA vindt, dat tot een inkomen van 50.000 gulden een verdere verkleining van inkomensverschillen onmogelijk en ongewenst is. Tussen 50.000 en 60.000 is slechts een zeer be perkte nivellering mogelijk. Verder is het volgens het CDA noodzakelijk dat „grote groepen van de bevolking jaarlijks twee procent van hun inkomen opofferen". De „echte minima" moe ten daarbij echter zoveel mogelijk gespaard worden. Voor inko mens boven 60.000 gulden zou het loonoffer geleidelijk groter dan twee procent moeten worden. Het CDA spreekt zich uit voor een ingrijpende herziening van het stelsel van sociale zekerheid. Naast een basisuitkering voor iedereen die met een premie naar draagkracht wordt betaald, moet ieder die een hogere uitkering wil hebben zich daartoe bij verzekeren. Het CDA wil de overheidsuitgaven over de gehele linie heroverwegen en meer aan het particulier initiatief overla ten. „We moeten het profijtbeginsel niet schuwen". Koopkrachtverlies WAO'er maximaal 6% DEN HAAG Iemand met een maximale WAO-uitkering met een „vereveningstoeslag" en zonder kinderen gaat er in 1982 ten opzichte van '81 5,8 procent in koopkracht op achteruit. Dat komt door alle maatregelen die de regering in 1982 wil ne- men. Dat zijn: de solidariteitsheffing, de vermindering van ar beidsongeschiktheidsaftrek, de premiewijzigingen in het kader- van de Voorjaarsnota, de bevriezing van de uitkeringen vanaf modaal en de maximering van de vereveningstoeslagen. Bij om- gewijzigd beleid zou het verlies aan koopkracht op 1,3 procent zijn uitgekomen. Voor andere categorieën WAO-inkomens (met twee kinderen en zonder toeslag) ligt het koopkrachtverlies la ger dan 5,8. Een WAO'er met twee kinderen en zonder toeslag gaat er bijvoorbeeld 4,6 procent op achteruit. De minumum- WAO-uitkeringen gaan er ook minder op achteruit. ptt telecommunicatie Buiten je eigen regio bel je 's avonds ni n en in het weekend voor half gelcL. DE BILT Het is morgen koel met af en toe zonneschijn, er kan echter ook een enkele bui vallen. Het kwik loopt in de middag op tot circa 18 gra den. In een groot deel van West-Europa wordt het weer bepaald door een depressie van westen van Ierland. Rond dit lagedrukgebied stroomt via Engeland en de Golf van Bis- caje koele lucht naar het vas teland. Boven Frankrijk komt een hogedrukgebied tot ont wikkeling. Hierdoor kan in de loop van de dag boven ons land de bewolking wat afne men. Vooral in de middag kan op wat meer zon worden gere kend. Weersgesteldheid van gisteren Weer Mei Min Neer- temp temp «leg

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9