van Sanderscomplex Bouwmarkt ziet af gilmllifl Gemeente gaat monumenten beschermen ""Raadsleden voelen weinig mor school op Garenmarkt Gebreken aan woningen Herengracht/Zijlsingel voor winter hersteld floriadeè LEIDSE COURANT VRIJDAG 18 JUNI 1982 PAGINA 3 Schade In verband met de riolerings- en walmuurvernieuwin- gen op de Oude Rijn, zullen deze week de buitenkant van de panden aan de Oude Rijn en de zijstegen gefo tografeerd worden. Dit in verband met eventuele scha de die kan ontstaan door de werkzaamheden. De aan nemer heeft zich tegen de mogelijke schade aan de panden verzekerd. Vanaf 21 juni zullen ook de binnen kant van de huizen worden bekeken. De riolerings- en walmuurvernieuwingswerkzaamheden zullen half au gustus beginnen. .Promotie (1) De Heer E.J. Hensen, verbonden aan de afdeling dermato logie van het AZL, is vanmiddag gepromoveerd op het proefschrift „An approach to study the genetic control of the antigen-specific immune response in man". Het proef schrift beschrijft een methode om bij de mens in een bloed monster de afweerreacties te testen tegen vreemde stoffen. De door Hensen gekozen benadering is geschikt om ver schillende aspecten van immuunrespons te bestuderen. Of tewel, het zoeken naar het verband tussen immuniteit en erfelijkheid. Promotie (2) De heer T.W.A. De Bruin promoveert maandag op het proefschrift „Thyrotrophin receptors and anti-thyrotrop- hin receptor antibodies in Craves disease". Het onderzoek betreft mensen die aan de recent opgehelderde ziekte van Graves lijden. De ziekte van Graves is een schildklierziek te waarbij de schildklier teveel hormonen afscheidt. De Bruin stelt, dat in het bloed van patiënten die aan die kwaal lijden, bepaalde antistoffen voorkomen. De Bruin geeft in zijn onderzoek een nieuwe methode aan hoe die anti-stoffen kunnen worden aangetoond. Herdruk boekje De Burcht Het boekje „De Burcht", dat is uitgebracht in de serie Ne derlandse Kastelen is herdrukt. Dit vanwege het feit dat het Burchtcomplex geheel is gerestaureerd en restaurant ,,'t Koetshuys" op het Burchtplein in vol bedrijf is. Het boekwerkje, dat /3,95 kost, is vanaf vandaag verkrijgbaar op de volgende adressen: VVV (Stationsplein), ANWB (Stationsweg), de boekwinkels Sweris (Prinsessekade) en De Kier (Nieuwe Rijn) en restaurant ,,'t Koetshuys". Statentocht Automobilisten kunnen maandag 19 juli deelnemen aan de jaarlijkse Statentocht De tocht voert langs de twaalf Statensteden: Dordrecht, Gouda, Leiden, Haar lem, Alkmaar, Medemblik, Enkhuizen, Hoorn, Edam, Monnickendam, Oudewater en Gorinchem. Niet al deze plaatsen hoeven te worden aangedaan. Men kan ook kiezen voor een tocht langs zes steden. De finish- plaatsen zijn Dordrecht en Alkmaar. In Gorinchem, dat dit jaar zes eeuwen bestaat wordt een défilé van de Statentochtgangers gehouden. Het inschrijfgeld per auto bedraagt 30 gulden. Tot 25 juni kan men zich voor deze tocht opgeven bij het VVV. LEIDEN De gemeente Leiden is van plan om door middel van een ei gen monumentenverorde ning historische panden in de stad bescherming te bieden. In de plaatselijke tenverordening worden monu menten opgenomen die niet op de lijst van de Rijksdienst voor Monumentenzorg staan. De panden op de Leidse lijst mo gen, evenals die op de landelij ke lijst, niet beschadigd, ver nield of afgebroken worden, één en ander op straffe van 300 gulden boete of twee maanden gevangenisstraf. Nu een gemeentelijke lijst komt, moét niet verwacht worden dat de gemeente meer geld beschikbaar gaat stellen voor de restauratie van pan den. De gemeente vindt dat, nu de rijksoverheid heeft be paald dat gezien de financiële mogelijkheden de landelijke lijst niet uitgebreid mag wor den, zij zelf al het mogelijke moet doen om historische pan den te beschermen. De opstel ling van een plaatselijke mo numentenlijst wordt overgela ten aan een nog op te richten W moeten de lijst goedkeuren. De commissie ruimtelijke or dening ging gisteravond met het voorstel akkoord zodat ook de raad er vermoedelijk mee in zal DE BRUG KOMEN' we d de al(EIDEN De vestiging roze an de bouwmaterialen- 'r no andel Super Doe in het onde inderscomplex lijkt niet d oor te gaan. De doe-het- ïlf winkel een onder- w< eel van het V&D-con- J?®* irn is niet bereid het gedrag, dat de gemeente m di!oor grond vraagt op kt ht ifel te leggen. „De on- ineen erhandelingen zijn nog ikele jet helemaal gestopt, an d" laar dat ze stagneren is e 2161 uidelijk", aldus E. Keij- t, hoofd van de afdeling conomische zaken van de j jmeente. Wethouder C. li al van ruimtelijke or- ening heeft de kans, dat Story og overeensterpming [oren rordt bereikt „uiterst ge- ng" genoemd. Volgens muure wethouder is de vesti- en lo ing van Super-Doe van- ma it verkeersoogpunt min- op di er gewenst, r stei nt öals bekend is het de bedoe ii ing dat het Sanderscomplex Ruis ordt afgebroken om plaats te opt zj aken voor een parkeergara ge) i Deze garage zou 350 plaat- moeten tellen. Vanuit de Ifie dat parkeervoorzie- ;n geen gemeenschaps mogen kosten, wil de ge rotte geen geld steken in parkeerproject. Daarom is lening gehouden met de ïw van kantoren en win- ïlruimte in het complex. De iploitanten van de winkels i de kantoren zouden moeten eebetalen aan de totstandko- de garage. De ge- eente wil de grond zo duur tan pgelijk uitgeven en de winst t losof i< lj „gen ttym jen in de bouw en exploitatie van de garage stoppen. Super Doe weigert echter deze extra hoge grondprijs neer te tellen. Het was de bedoeling dat Super Doe zich op de gehele begane grond van de bebouwing rond om de garage zou vestigen, hetgeen een oppervlakte van 2.400 vierkante meter beslaat. „Super Doe zal deze hoge prijs moeten betalen anders gaat het feest niet door", aldus Keijser. „De vestiging van de winkel heeft alleen maar zin als we de winst die we erop maken in de garage kunnen stoppen". Keijser bestrijdt de opvatting dat Super Doe een te grote concurrent voor de win kels in de binnenstad zou zijn. Hij stelt dat de bouwmateria- lenhandel juist een aanvulling op het winkelbestand zou zijn. Winkeliers In de plannen van de gemeen te zouden niet' alleen de win kels en kantoren in het San derscomplex mee moeten beta len aan parkeergarage, maar ook de winkeliers in de Leidse binnenstad zouden een steen tje bij moeten dragen. Ver wacht wordt een exploitatie verlies van 1 a 2 miljoen gul den in de eerste vijf jaar. Daarna zouden deze zoge naamde aanloopverliezen ver dwenen moeten zijn. Bij de winkeliers bestaat niet veel animo om voor de garage over de brug te komen. „Het Leidse bedrijfsleven is niet bereid één cent in de Sandersparkeerga- rage te stoppen. We hebben een onderzoek gehouden waaruit dat duidelijk naar vo ren komt. De wil is er wel, maar het geld ontbreekt er ge woon voor", zei H. van der Het Sanderscomplex aan het Levendaal is mede door de ingeslagen ruiten een gevaar voor de omgeving. Reyden, de voorzitter van de Stichting Leidse Binnenstad (SLB) onlangs. Wat wethouder C. Waal van ruimtelijke ordening betreft, hebben de winkeliers niet veel keus: „Wanneer het verhaal waar is, dat het zo slecht gaat met binnenstad en dat dat met name wordt veroorzaakt door een gebrek aan parkeerruimte een stelling waar ik het overigens niet mee eens ben dan moeten de winkeliers daar ook de consequenties uit trek ken en over de brug komen". Volgens de wethouder is het uitgesloten, dat de gemeente opdraait voor de exploitatie verliezen van de garage. „Er moet op ruimtelijke ordening 7 miljoen gulden bezuinigd wor den. Het laatste dat we er dan nog bij kunnen hebben, zijn de lasten van een parkeergara ge", merkte hij gistermorgen op. De gemeente wil met de SLB gaan overleggen over de financiering van de Sander- sparkeergarage. De gemeente is wel bereid ambtelijke on dersteuning aan de SLB te ge ven wanneer de SLB in de slag gaat met de Leidse mid- et inwendige van de voormalige zeepfabriek en antiekmarkt is een ravage van losgeraakte stukken plafond, J e pout en stenen. Het is de bedoeling dat zo spoedig mogelijk met de sloop van de restanten van de zeep fabriek wordt begonnen. In middels is in het kader van de werkgelegenheid 250.000 gul den van de provincie ontvang en voor het afbreken van complex. Voorwaarde is dat de sloop voor 1 november is a gevangen. Het neerhalen de bouwvallen aan het Leven daal zou geen overbodige luxe zijn. De ruiten van het pand zijn al gesneuveld en in het complex is het een chaos. Vloeren zijn verdwenen en het nu vrij toegankelijke com plex verkeert in een situatie die voor kinderen levensge vaarlijk kan zijn. Ook vanuit de gemeenteraad is op spoedi ge sloop aangedrongen. Probleem bij de voorgenomen sloop is, dat er nog een winkel in het Sanderscomplex is ge vestigd. De gemeente is in on derhandeling met "de hande laar in hengelsportartikelen. Verwacht wordt dat binnen twee maanden overeenstem ming wordt bereikt over een verplaatsing van x het bedrijf naar elders in de stad. De win kelier krijgt fiiervoor financië le steun. Daarna zou dan met de sloop begonnen kunnen worden en zou in afwach ting van de bouw van de par keergarage een „tijdelijk" parkeerplaats gecreëerd moe ten worden. Daarbij wordt aan de mogelijkheid gedacht om op die parkeerplaats ruimte te scheppen voor touringcars van toeristen die Leiden bezoeken. Bedrijfsauto's opengebroken [EIDEN Uit drie be- jjfsauto's is in de nacht woensdag op donder- 7 een flinke hoeveelheid dschap gestolen. De taade loopt in de duizen- jn guldens. De auto's [onden in de Segaarstraat, e Titus Brandsmalaan en Valeriusstraat. Het gaat ider meer om electrische ten en horen. Nieuwe indeling Morskade en Bothastraat 'LEIDEN ï)e bewoners van de Morskade en de Bothastraat kunnen dinsdag 22 juni om 20.00 uur hun mening geven over de plannen van de gemeente om hun straten te herindelen. De bij eenkomst wordt gehouden in het gebouw van speeltuinvereni ging „Morskwartier" aan de Lage Morsweg 14a. De bedoeling is om na de rioleringswerkzaamheden met de herinrichting van start te gaan. Met de aanleg van een nieuw rioolsysteem wordt waarschijnlijk begin september begonnen. Tevens zal dan de walkantbeschoeiing worden vernieuwd. Bij de herindeling wordt meer rekening gehouden met parkeerruimte, langs de woonboten zou een stoepje aangelegd kunnen worden en het hek tegenover de Bothastraat komt te vervallen. Op deze plaats komt een grote groene bak, dje enigzins naar het rijweggedeelte loopt. Voorts kunnen er boompjes komen langs de kade en een visstoep voor de visliefhebbers. Tasjesdieven aangehouden LEIDEN De politie heeft gisteren twee 17-jarige jongens aangehouden die worden ver dacht van drie tasjesroven. De jongens sloegen hun slag vanaf een brommer in Leiden, Oegstgeest en Leiderdorp. Afgelopen woensdagavond gingen ze er met het tasje van door van een meisje dat op de Haarlemmerstraat liep. Het tweetal werd aangehouden aan de hand van verklaringen van getuigen. De totale buit was niet meer dan 100 gulden. STICHTING WIL MOLEN DE VALK WEER LATEN MALEN LEIDEN De Rijnlandse Molenstichting heeft de gemeente de suggestie gedaan om Molen de Valk in ere te herstellen door zo af en toe graan te malen. De Molenstichting heeft zich immt beijverd voor het in stand houden van windmolens. De aktivi- teiten van de stichting hebben er toe geleid, dat in Leiden de houtzaagmolen 'De Heesterboom' nog volop in werking is. stichting vindt het jammer, dat een compleet ingerichte windko- renmolen als molen De Valk niet meer voor het oorspronkelijke doel wordt gebruikt. Binnen het bestuur van de stichting is een deelnemer van het ambachtelijke Molenaarsgilde bereid gevon den De Valk af en toe tarwe te laten vermalen. Van gemeente zijde i^vooralsnog niet afwijzend gereageerd. Al twee maal eer der werd een dergelijk verzoek gedaan. In beide gevallen beslis te de gemeente negatief vanwege het mogelijke gevaar van bezoekers en vanwege de enorme hoeveelheid stof die zou o staan. Niettemin heeft wethouder P. Schoute toegezegd de sug gestie in overweging te willen nemen. ■OOP LEIDEN De gebreken aan de woningen in het stadsvernieuwingsgebied Herengracht-Zijlsingel zullen in elk geval voor de winter worden her steld. Indien nodig zullen architecten of bouwers aansprakelijk worden ge stéld, maar dit mag het herstel niet vertragen. Dit schrijven burgemeester en wethouders in antwoord op vragen van het PPR- raadslid Frits van Oosten. Het college heeft twee teams aangesteld om te onderzoe ken om welke pehreken het precies gaat. Hierbij zal spe ciaal gelet worden op isolatie, lekverliezen en verwarming. Beide teams, waaraan ook bewoners deelnemen, zullen voor 1 juli verslag uit bren gen- „Dan zal pas kunnen blijken of er van „ernstige bouwkundige gebreken" dan wel van „het afwijken van het bestek" sprake is", aldus het college: „Er zal in elk ge val voor worden gezorgd, dat de bewoners gevrijwaard blijven van klachten over hun woning en dus ook over de verwarming daarvan". Wannéér blijkt dat door de architecten of door de bou- wprc foutpn 7iin opmaakt, zal hen verzocht worden de ge breken op eigen kosten te herstellen. Wanneer hier over geen overeenstemming wordt bereikt, schroomt het college niet de verantwoor delijken aansprakelijk te stellen. Inmiddels zijn binnen het ambtelijk apparaat maatrege len genomen om een betere controle uit te oefenen op ar chitecten en aannemers. Het college wil hoe dan ook voorkomen, dat tekortko mingen aan woningen nog een keer op zo'n laat tijdstip worden geconstateerd als dat bij de huizen in het Heren gracht-Zijlsingel gebied het WINKELIERS MOETEN OVER iEIDEN De gedachte an B en W om in plaats an op de Kaasmarkt, een penbare school op de Ga- inmarkt te bouwen,^ is oor de commissie ruimte lid or^ening met de no- ze"|i ige twijfels ontvangen. 30 )ok de leden van de com- 8 30 lissie onderwijs reageer- pei-n en niet bijster positief op Hl,s et plan. 'ii laatste gold voor wethou- er C. Waal van ruimtelijke dening als doorslaggevend, irto" moeten onderwijs- 'it kii ln<^6 oogpunt evenwichti- redenen voor een school de Garenmarkt zijn, an- begin ik er niet aan", al- |f'7j "s Waal. Met de matige re- ;tie van de uit de onderwijswereld, wordt de kans klein geacht dat de Garenmarkt-variant door zal gaan. In dat geval keert het college terug naar het oorspronkelijk stand punt, namelijk een openbare school bouwen op de Kaas markt. Van de zijde van de rijksoverheid is hier reeds toestemming voor verleend. Ook vanuit ruimtelijke orde- nings-aspecten vond de com missie het geen goed idee om de Garenmarkt te bebouwen. PPR-raadslid F. van Oosten meende, dat deze bebouwing ongewenst was omdat er al zo weinig pleinen in de stad zijn. M. Koning (PvdA) en J. van Zijp (CDA) stelden dat als er gebouwd zou worden op de Garenmarkt er zeker geen parkeergarage op de Kaasmarkt 7.011 mnpen ko men, zoals in het plan wordt overwogen. Het verlies aan parkeerplaatsen zou in dat geval door een parkeerkel der onder de toekomstige Sandersgarage moeten wor den opgevangen. Beide raadsleden toonden zich ech ter huiverig voor het bou wen van een school op de Garenmarkt. VVD-er M. Zonnevylle was bang dat uit voering van het plan ten koste zou gaan van parkeer plaatsen in de omgeving. Wethouder Waal wees hem er op, dat dit najaar de uni- versiteits-garage in het Witte Singel-Doelencomplex als stallingsgarage voor bewo ners van de Pieterswijk zal worden opengesteld. Dit ar gument deed Zonnevylle echter niet van mening ver- anHprPn NÓG ZO'N SUPERATTRAKTIE! LAAT JE RONDRIJDEN LANGS DE BLOEIENDSTE BLOEMENPRACHT IN HET OPEN TREINTJE..'. KASSA'S OP DE 4 PERRONS ZOIETS VERGEET JE NOOIT. KUN OP DE...

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3