Loeweit ook smaakmaker amadan geldt niet voor Igerijnse voetballers Gooit Koeweit zand in'teten? Win een gouden Seiko. LDRT LEIDSE COURANT VRIJDAG 18 JUNI 1982 PAGINA 13 WK VOETBAL OP TV (r) rechtstreeks (s) samenvatting (n) nabeschouwing NEDERLAND 2 17.05 l 20.50 i 20.27 i 22.45 i BRT 2 Italie-Peru(r) Brazllië-Schotland (r) Italië-Peru (s) Argentinië-Hongarije (s) 17.05 uur Italië-Peru.(r) 20.15 uur Joegoslavië-Noord-lerland en Italië-Peru (s) 20.50 uur Argentinië-Hongarije(r) 22.45 uur Brazlllë-Schotland(s) DUITSLAND I 16.45 uur Studioprogramma 17.15 uur Italië-Peru (r) 21.00 uur Brazilië-Schotland en Argentinië-Hongarije (r) 23.15 uur Samenvattingen Morgen NEDERLAND 121.55 uur Polen-Kameroen, Belglë-EI Salvador en Sovjet-Unie-Nieuw-Zeeland (s) BRT 2 17".05 uur Polen-Kameroen(r) 20.15 uur Brazilië-Schotland, Argentinië-Hongarije en Polen-Kameroen (s) 20.50 uur België-EI Salvador(r) DUITSLAND I 10.23 uur De wedstrijden van gisteren 18.05 uur Polen-Kameroen DUITSLAND 2 22.00 uur België-EI Salvador (s) Sovjet-Unle-Nieuw-Zeeland Teksten uitleg van Menotti Luis Cesar Menotti geeft ongedwongen gekleed tekst en uitleg over de huidi ge situatie in het Ar gentijnse kamp, waar de stemming niet optimaal is na de nederlaag tegen de Belgen en de zware ontmoeting van vandaag tegen Hongarije in het verschiet. J iïAAG - Koeweit 0 ich geschaard in pf elschap van Kame- tlgerije en Hondu- Bdtpr zich ook als fraker te manifeste de Mundial. De it de oliestaat ont- gisteren oud-Eu- Tsjecho- ije door gisteren in lid op 1-1 te fini- naaje T1 sdii na de remises (neroen en Hondu- 6n de sterker ge- Tams van Peru en en de nog steeds lende klap van Al- legen West-Duits- inieuw een specta- fcsultaat in de WK- rjkon worden bijge- (i. De twee andere n gisteren, Joego- Noord-Ierland en Oostenrijk lever- tOl respectievelijk 0- f-fA aanzienlijk min- l) Htakel op. Ilowakije heeft zich rste WK-optreden ge- Met de 1-1 tegen ilmatig spelend Koe- iten de Oosteuropea- !e handen nog dicht- Iwant de strafschop, I Panenka de score 5£>lH^as een cadeau van 3*-Mg leidende arbiter Ghana. Na de nt Al-Dakhil zijn land minuut langszij. Het werd door de circa traditionele kleder- gestoken Koeweitse s uitbundig gevierd. nt- Je voor het stadion [kameel, de levende was door Allah op de «-pojaarde geschat. Op- liia||s een debutant er in ieen gerenommeerde ider in bedwang te Niet op de wervelen de manier, waarmee Algerije een dag eerder Europees kam pioen West-Duitsland de das omdeed. Niet ook op verdedi gende wijze, waarmee Hondu ras gastheer Spanje aan ban den legde, maar bijna identiek aan de trant waarop Kame roen de Peruanen kort hield. De elf van Koeweit, die een half miljoen kunnen verdie nen wanneer zij een ronde verder komen, openden yoor- zichtig. Zo ontstond een geza pig, lusteloos partijtje zomera vondvoetbal, waaraan door ar biter Dwomoh in de 21e mi nuut abrupt een einde werd gemaakt. De in het rood gehulde scheidsrechter zag in een licht obstructiegeval van Mayouf tegen Vizek als enige van het met 15.000 toeschouwers ge vulde, gloednieuwe José Zoril- la-stadion een strafschop. Ter wijl de doelman van Koeweit aanstalten maakte de bal uit te trappen, wees Dwomoh aarze lend naar de stip. Panenka, de geroutineerde middenvelder van Rapid Wien, was zo ont hutst over het Ghanese ge schenk, dat hij de bal zeer zui nig, via de binnenkant van de linkerpaal, achter Al-Tarabul- si schoof: 1-0. Breekpunt Het doelpunt vormde het breekpunt in de armoedige wedstrijd. Niet omdat de Tsje chen probeerden door te druk ken, zeker niet, zij volhardden nadrukkelijk in een fantasie loos, tempoloos speltype, maar door de aanvalslust van de met beperkte aanleg gezegen de, maar qua inzet uit het goe de hout gesneden voetballers uit de Perzische Golfstaat. Koeweit trok naar het Tsjechi sche doel, aanvankelijk be hoedzaam, maar toen het be merkte dat Tsjecho-Slowakije de zaken niet al te serieus op vatte, met meer elan en bruta ler. In de 58e minuut viel de gelijkmaker. Vanaf ruim twin- eens glad kunnen zijn, had de trainer van Chili de velden in eigen land regelmatig laten nat spuiten. Deze simulatie bleek in Oviedo niet het ge wenste resultaat te hebben. Op een door regenval geteisterde grasmat gleed Oostenrijk in het treffen in groep twee naar de zege: 1-0. Het enige doel punt kwam tot stand in de 21e minuut toen Schachner uit een voorzet van de opgedrongen vleugelverdediger Krauss in tikte. Caszely miste voor Chili een strafschop. ChiliOostenrijk 0-1 (0-1), 22. Schachner 0-1. Scheidsrechter: Cardellino (Uru); toeschouwers: 20.000. Gele kaart: Degeorgi en Hat- tenberger (Oos). Garrido (Chi). Chili: Obsen; Garrido. Figueroa, Va- lenzuela, Bigorra; Dubo. Bonvallet, Neira (Rojas), Moscoso (Feurer); Va- Oostenrijk: Koncilia; Krauss, Ober- mayer, Pezzey, Degeorgi (Baumeis- ter); Prohaska, Hattenberger, Hinter- maier,. Weber (Jurtin); Schachner, Krank]. Joegoslavië- N.- Ierland De kopbal van Nehoda zal over de lat gaan, één van de weinige kansen van de Tsje chen tegen Koeweit. resterende speeltijd ontsnapte Tsjecho-Slowakije zelfs aan de nederlaag. Dertien minuten voor het einde kreeg invaller Marzouq een levensgrote kans de oliestaat naar de overwin ning te schieten, maar hij raakte de bal maar half. Tsjecho-Slowakije—Koeweit 1-1 (1- 0), 21. Panenka 1-0 (strafschop), 58. Al-Dakhil 1-1. Scheidsrechter: Dwomoh (Gha); toeschouwers: 15.000. (Petrzela), Nehoda, Koeweit: Al-Tarabulsi: Nairn Muba rak, Mahboub Mubarak, Mayouf; Al Mubarak, Al-Buloushi, Al Houti, Al- Anbari, Ahmed (Marzouq); Yacoub, Al-Dakhil. Op de tribunes in Valladolid zat een flink aantal suppor ters van Koeweit dat zijn favorieten hartstochtelijk aan- ChiliOostenrijk moedigde en de 1-1 tegen Tsjecho-Slowakije verheugd begroette. tig meter trof Al-Dakhil de roos (1-1), waarbij de Tsjechi sche doelman Hruska echter niet geheel vrij-uit ging.. In de De vondst van Luis Santiba- nez leek zo slecht nog niet. In de wetenschap dat Noord - spaanse velden in juni nog wel Hoe vervelend voetbal kan zijn, toonden Joegoslavië en Noord-Ierland gisteravond in hun openingswedstrijd uit groep 5 aan. De rekenmeesters overheersten in Zaragoza, waar een kleine twintigdui zend toeschouwers twee ver dedigend ingestelde en aanval lend onmachtige ploegen aan het werk zagen. Het doelpunt loze gelijkspel, dat vooraf be paald niet verwacht werd, was na rust het voornaamste doel van de Joegoslaven en Noord ieren. De kansen om Spanje de weg naar de tweede ronde te versperren, zou daar alleen maar groter door worden, had den gelijkgestemde cijferaars van beide nationale afvaardi gingen uitgemaakt. JoegoslaviëNoord-Ierland 0-0. Scheidsrechter: Fredriksson (Zwe); toeschouwers; 18.000. Gele kaart: Whiteside (N.Ier). Joegoslavië: Pantelic; Zoran Vujo- vic, Zajec, Stojkovic, Hrstic; Sljivo, Gudelj, Surjak, Petrovic; Zlatko Vu- Svic, Susic. oord-Ierland: Jennings; Jimmy Ni- choll, Chris Nicholl, McClelland. Do- naghy; O'Neill, Mcllroy, Creery; Whiteside, Armstrong, Hamilton. cht iet ,eei) A Verborgen in een gehucht, zo'n heter buiten Ovie- töe het team van i de triomf op de |o kampioen en de lige wereldbeker- en West-Duitsland fiets tns genoegen. Bo- jLM een ontoegankelij- Tg, onbereikbaar rieïeTs* grote verkeer (de Leid(moeten van hun WK-bus over- in een vervoer- van kleiner for- ;uwe Bi hun onderkomen ff"*en), bereidt tech- Mekhloufi voor op de duels 1/18 ki]moeten komen. Van Rui enburgin van het Algerijnse Jiven hermetisch ge- ïs de Algerijnse am- j in Spanje het kamp ferschijnt ook Mekh- fen persconferenties", fwe moeten ons voor- en concentreren op ide wedstrijd tegen t". Een groot aantal nten, van wie de plaatselijke bar het na het andere ach- tan, houdt een oogje |i wil na lang aan- >ch wel het een en fijt, hij realiseert zich pat alle ogen zijn ge- Algeriie ..Wij zijn hier uit het vliegtuig gestapt als slachtoffers. West-Duits-" land was al nummer één en Oostenrijk en Chili mochten om de tweede plaats strijden. Wij hebben de hele zaak nu op zijn kop gezet", laat hij scham per weten. Het succes kwam voor hem niet onverwacht. „In 1975 is het eigenlijk begon nen. Onze UEFA-jeugd kwali ficeerde zich voor het eerst voor het WK in Japan. Daarna hebben wij onze aandacht ge richt op opbouw. Joegoslavi sche en Russische trainers hebben ons de techniek bijge bracht. Dat tijdperk hebben wij nu afgesloten. Wij hebben onze eigen speelstijl ontwik keld. De Westduitsers hadden van ons verwacht,- dat wij de ballen alleen maar hoog voor de pot konden krijgen. Daar hebben zij zich dus in vergist. Wij spelen met meer fantasie dan onze tegenstanders. Die spelen veel te georganiseerd. Je ziet het allemaal van ver aankomen. Een man als Litt- barski zou eigenlijk bij ons moeten spelen". Smaak te pakken Mekhloufi heeft opeens de smaak te pakken en orakelt verder. „We spelen heel sim pel voetbal. Balletje breedleg- gen en dan snel het doel op zoeken. En wij hebben natuur lijk hard gewerkt. Anders blijft het succes weg. Het be langrijkste van deze zege is, dat het overslaat op de ,ieu<?d van Algerije. Van niets zijn we opeens een voetballand gewor den, waarmee de wereld reke ning moet houden. We be schikken nu niet alleen over olie, maar ook over voetbal lers. Dat is de andere kant die de wereld van ons leert ken- Winst op Chili of Oostenrijk zou plaatsing voor de tweede ronde kunnen betekenen. Dat brengt een praktisch probleem met zich mee. Want- vanaf de tweede WK-ronde begint de ramadan en worden de Alge rijnen geacht te vasten. Spe ciaal voor het nationale elftal is daar een uitzondering op ge maakt. Zij mogen gewoon doorgaan met hun voorberei dingen. Succes amateurs Het succes van Algerije is het succes van de amateurs. Mekhloufi: „Ons politiek stel sel laat niet toe, dat er op sportgebied professionals zijn. De spelers hoeven ook niet te rekenen op een extra premie na deze overwinning". Nu zijn de Algerijnse voetballers net zulke amateurs, als in sommi ge Oostbloklanden, waar het merendeel slechts voor halve dagen, en soms nog niet eens dat, behoeft te werken. De rest van de tijd kunnen zij zich met sport bezighouden. Koeweit Wereldkampioen? Daar voetballen ze toch alleen maar op zand? Zegt geen bal, man. Pele is ook begonnen op het strand van Copacabana. Straks zorgt Koeweit wel voor 'n stunt, gooien ze zand in 't eten van de favorieten.'n Balletje kan vreemd rollen. Wie wordt de winnaar van de komende W.K.? Haal 'nwedstriidfor- mulierbii uw Seiko-iuwelier. Heeft u kans op 'n gouden Seiko horloge. *y, De vinger die de overheid in sportgebeuren heeft is die van een vaste hand. Zo voorkwam de Algerijnse regering, dat de nationale selectie op een be paald merk schoeisel zou lo pen. De Algerijnse bond had hier aanvankelijke toe beslo ten, waarna de regering alle kosten voor zijn rekening nam en de idolen op schoenen van een staatsfirma liet voetballen. „Het nationale voetbalelftal is een boodschapper van de na tionale produktie", aldus de verklaring van de Algerijnse overheid. Lakhadar Belloumi, die de 'tweede Algerijnse treffer scoorde en de stand daarmee op 2-1 bracht, verscheen giste ren uitgebreid op de Spaanse televisie. Belloumi werd in 1981 tot sportman van Afrika uitgeroepen, voor hardloper en wereldrecordhouder Henry Rono van Kenia. Hij is dan ook het grote idool in Algerije. „We hebben gespeeld om te winnen", vertelde hij Volledig ontspannen. „We kenden geen complexen. Voetbal is geen wetenschap. We spelen erg eenvoudig, maar doelgericht. Lange passes vanuit de verde diging en dan laten we ons at letisch vermogen spreken. Bo vendien hebben veel spelers in ons team goede ervaring opge daan bij buitenlandse ploegen. Van hen hebben wij, die in Al gerije zijn gebleven, veel ge leerd en we doen daar, zo blijkt, ons voordeel mee". HENK WAGEMAN Standen Groep 2 Algerije Oostenrijk Chili West-Duitsl. Engeland Koeweit Tsjechosl. Frankrijk Honduras Spanje Joegosl. Nrd-lerland 1 1 0 0 2 2—1 1 1 0 0 2 1-0 1 0 0 1 0 0—1 10 0 10 1—2 ,11 0 0 2 3—1 10 10 1 1—1 10 111 1—1 10 0 10 1—3 10 10 1 1—1 10 10 1 1—1 10 10 1 0—0 10 10 1 0-0 Topscorers 1. Laszlo Kiss (Hon) 3 doelpunten. 3. John Wark (Sch.), Laszlo Fazekas (Hon.), Tibor Nyilasi (Hon.), Bryan Robson (Eng.) 2 doelpunten. 6. Erwin Vandenbergh (Bel.), Socrates (Bra.), Eder (Bra.), Kenny Dal- glish (Sch.), Andrej Bal (Sov.), Gabor Poloskei (Hon.), Steve Sumner (NZ1.), Steve Wooddin (NZ1), Jozef Toth (Hon.), Lazar Szentes (Hon.), Ra mirez Zapata (Sal.), John Robertson (Sch.), Steve Archibald (Sch.), Rabah Madjer (Alg.)[ Lakdar Belloumi (Alg.), Karl- heinz Rummenigge (Wld.), Gerard Soler (Fra.), Paul Mariner (Eng.), Hector Zelaya (Hon.), Roberto Lopez- Ufarte (Spa.), Antonin Panenka (Tsj.), Faisal Al- Dakhil (Koe.). Walter Schachner (Oos.) 1 doel punt. Priji izen De Franse ploeg, die logeert in het luxe hotel „E1 Monti- co" in de buurt van Valla dolid, klaagt over de exorbi tant hoge prijzen die ge vraagd worden voor logies. Volgens de hotelgids liggen de prijzen voor de 1700 be schikbare bedden tussen de 2500 en 10.000 peseta's per nacht. De Franse voetbal bond heeft „El Montico" voor veertien dagen en nachten gereserveerd voor 35 personen, hetgeen 13 miljoen peseta's 360.000) kost. Slinge Woensdagavond was het hotel van de Spaanse selectie in de buurt van Valencia, het super de luxe „El Salet", geheel versierd en ingericht om een uitbundig feestje te bouwen rond de zege op Honduras. Nog voordat de spelers, na af loop van de wedstrijd, het hotel betraden, waren alle slin gers en andere versierselen verdwenen. De spelers liepen meteen door naar hun kamers zonder iemand te groeten en weigerden ook commentaar te geven voor de tv-came- Salaris Julio Cespr uribe, de num mer 9 van de Pefuviaanse selectie, wordt volgens de experts de derde grote Zuidamerikaanse voetbal ster .na Maradona en Zico. Maar Uribe is niet tevreden met zijn huidige salaris. Hij vertelt: „Ik verdien 5000 per maand plu$ de premies voor de wedstrijden. Mijn collega's van de WK-selec- tie, van wie de meeste in het buitenland spelen, ver dienen het dubbele, maar ze hebben maar de helft van mijn klasse". Uribe heeft al gewaarschuwd dat hij zijn collega's wil boycotten als men hem niet belooft dat hij n? dit WK uit Peru mag vertrekken. Levensverzekering De spelers van Brazilië hebben gisteren hun misnoegen uitgesproken over de levensverzekering die voor hen is af gesloten. De gehele ploeg (22 man) is verzekerd voor een totaalbedrag van20 miljoen. In geval van overlijden krij gen de nabestaanden van de spelers375.000 per geval uit gekeerd. De Brazilianen vinden dit bedrag veel te laag om dat hun marktwaarde aanzienlijk hoger ligt. Blessures Het is nog onzeker of Ludo Coeck en Eric Gerets mor gen zullen kunnen meespe len met België tegen El Sal vador. Gerets heeft een ver rekte rugspier en Coeck heeft last van zijn knie. Bei den liepen die blessures op in de openingswedstrijd te- gen Argentinië. Het tweetal maakt in elk geval wel zijn opwachting in het duel met de Hongaren, volgende week dinsdag. Waakhond Niemand, maar dan ook echt niemand komt het stadion Rico Perez in Alicante in zonder identiteitskaart. En dat geldt ook voor waakhond „Bobi". De grote, niet onvriende lijke hond hoort bij het stadion. Zijn identiteitskaart hangt, net als bij de arbeiders die nog altijd in het stadion aan het werk zijn, compleet met kleurenfoto constant om zijn nek. Kapitalistisch Indien de ploeg van de Sov jet-Unie de tweede ronde bereikt, zullen de spelers ongetwijfeld hun ogen uit kijken in het trainingskamp „La Montanya", bij het plaatsje Agua Freda (6Q ki lometer buiten Barcelona Daar zullen de Russen na melijk worden geconfron teerd met de meest kapita listische omgeving die men zich maar kan voorstellen. Vlak bij hun al overdreven luxueuze appartementen liggen een 25-meter zwem bad, drie tennisbanen, een manege en een nieuw aan gelegd voetbalveld waar ge traind kan worden. Op eni ge honderden meters af stand wonen ook Rinus Mi- chels en Johan Cruyff met vrouw en kinderen, die hier in hun eigen bungalow hun zomervakantie doorbren gen. Johan Cruijff, nu als verslaggever bij het WK, is nog altijd een geliefd object voor de internationale pers. Droom Opmerking uit de mond van de coach van Honduras, Ce- lato" Herrera, na het gelijkspel tegen Spanje:' „Deze uitslag is als een droom. Het is de grootste gebeurtenis van de eeuw voor Honduras. Dit succes is met geen geld te beta len". Honduras heeft slechts 11400,— premie verdiend voor dit gelijkspel. Terugi reis Noord-Ierland is, ondanks boekt voor 27 juni, de dag de 0-0 tegen Joegoslavië, waarin de Noord ie ren nog niet al te optmistisch ge- tegen Spanje moeten spelen stemd. De terugreis is al ge- in de voorronde. Brasil De Braziliaanse voetbalfans, die in hun land zijn achterge bleven, ontgaat geen enkele stap van hun favorieten. De 500 Braziliaanse sportjournalisten volgen de spelers letter lijk op dè voet, van het ontbijt tot het moment dat op de kamers het licht uitgaat. Een radiocommentator verzorgde zelf een rechtstreekse uitzending van een trainingsbijeen komst. Elke conversatie met een persvertegenwoordiger uit Brazilië begint met de vraag: „Wat is uw mening over BrasilWaarop de Schotse aanvaller Dalglish antwoordde: „Een uitstekende speler". Alan Brazil is spits van het Schotse team.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 13