Groot aantal slachtoffers n Libanon is afschuwelijk Coningin leagan beschuldigt Russen van tirannie bezoek Houston Verhoor Palestijnse gevangenen begonnen Lreuk in Bonn nabij na koers- yisseling liberalen in Hessen Van Agt: situatie Unifil ondraagelijk Galtieri laatste slachtoffer van F alkland-oorlog AFTHANIEL VAN ISRAËLISCH INFORMATIECENTRUM: NNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG JUNI 1982 PAGINA 11 off tftfKFORT Het be- van de Wèstduitse li- jle partij FDP in de itduitse deelstaat Hes- om straks een coalitie te gaan betekent een re slag, zo niet de ge- voor de rege- rscoalitie van de soci- democraten van soci- democraten (SPD) van dskanselier Helmut Schmidt en de FDP in Bonn. Op een buitengewoon congres in Darmstadt besloten de libe ralen in Hessen gisteren na de regionale verkiezingen met de CDU in zee te gaan in plaats van met de sociaal-democra ten, met wie de liberalen sinds twaalf jaar een coalitie vor men. Hessen is nog de enige deelstaat waar de SPD en FDP jaar geleden eindigde de CDU op de eerste plaats met 53 ze tels, terwijl de SPD en FDP respectievelijk 50 en zeven ze tels kregen. De voorgenomen machtswisse ling in Wiesbaden zal de chris ten-democratische oppositie binnen de Bondsraad, de Eers te Kamer van het Westduitse parlement, een meerderheid van twee derde verschaffen, waardoor zij het werk van de regering feitelijk kan stilleg gen. V andenBoeynants wordt vervolgd BRUSSEL Het Belgi- sche parlement heeft gisteren besloten de par lementaire onschend baarheid op te heffen van oud-premier Paul Vanden Boeynants. Daardoor is de weg geëf fend voor strafvervol ging wegens belasting fraude, waaraan de mi nister zich zou hebben schuldig gemaakt. Het Brusselse parket had om opheffing van de on schendbaarheid ge vraagd. DEN HAAG Voor onze mensen is de situatie in Libanon on draaglijk geworden. De Israëlische troepen verhinderen zelfs het verlenen van geneeskundige hulp aan de bevolking. Dit zei pre mier Van Agt gisteren voor de Tweede kamercommissies voor Buitenlandse zaken en Defensie, die gisteren instemden met een voorlopige verlenging van de Nederlandse Unifil-macht in zuide lijk Libanon. In New York heeft premier van Agt laten weten dat hij de situatie nog een maand wil aanzien. Vandaag nemen de ver enigde Naties een beslissing over verlenhging van de Unifil-macht waarvan het mandaat morgen afloopt. RUSTON Koningin trix die vanuit Atlanta n Houston Kas) is aangekomen, it in haar eerste rede leze stad in het zuiden Texas beklemtoond deze stad altijd zal ren voortbestaan in de •hiedenis. „De ontwik- ng van de ruimtevaart zich hier heeft voorge- i L. bi van zijn. Gisteren om half elf landde de Fellowship op de luchthaven van Houston waar haar een sobere ontvangst werd bereid. De doorsnee- Amerikaan heeft overigens tot nu weinig gemerkt van het be zoek van koningin Beatrix. De plaatselijke kranten maken geen melding van het bezoek en op de televisie wordt met geen woord gerept over deze •tweede reis van de koningin. w Hoewel men zich in het gevolg zal van enorme be- van het koninklijk paar over .nis blijven voor de dit ,so°« zfken niet druk ij- maakt, gaat dit niet op de Ne- eldige technologische derlan'dfe immigrantpeni die ruitgang die de mens- Zjch fijnk ergeren aan dit ge- op dit gebied nog te brek aan interesse van hun 400 hten staat." landgenoten. koningin sprak deze woor- Koningin Beatrix werd in At- de River Oaks Country Lnta begeleid door burge een exclusieve vrijetijds- meester Andrew Young en jiging voor de welgestel- mevrouw Coretta King toen zij merikaan waar ook veel zich begaf naar het Martin Lu- erlandse immigranten lid ther King-studiecentrum. Emigratie naar Falkanden in trek (Van onze correspondent Rogër Simons) LONDEN Het bureau voor de Falkland Eilan den in Londen wordt overspoeld met aanvragen van mensen, die zitten dolgraag naar de Zuidat- lantische Oceaan willen emigreren. Zij willen daar helpen bij de economische bpbouw van de eilanden. Onder de kandidaat-emi granten bevinden zich academici en ongeschool de werklozen. Het Falkland-bureau in Lon den kan deze mensen echter nog niet helpen. De vliegver bindingen met Port Stanley, die altijd via Argentinië lie pen, zijn verbroken en koop vaardijschepen wagen zich niet in de buurt van de Zuidat- lantische Oceaan. Voor de Britten die desondanks per sé naar de barre en ijskoude ei landen willen vertrekken, zit er momenteel niets anders op dan zelf een schip te huren voor de lange en daardoor zeer kostbare reis. W YORK De Ame- aanse president Ronald igan heeft gisteren in redevoering op de wapen ingsconf erentie de Verenigde Naties New York niet gerea- td op de Russische Glaring af te zullen zien van het eerste ge bruik van kernwapens en de Russische leiders be schuldigd van ongekende tirannie. De Amerikaanse president noemde de Amerikanen voorvechters van wapenbeheersing en daagde de Russen uit om met daden en niet met woorden te demonstreren dat zij oprecht zijn ten aanzien van de beperking van de wapenwedloop. Reagan beschuldigde Moskou onder meer van schending van bestaande overeenkom sten inzake wapenbeheersing en het uit 1925 stammende Ge- neefse protocol tegen het ge bruik van chemische wapens. Reagan noemde in zijn toe spraak een aantal voorbeelden van Amerikaanse pogingen om tot wapenbeheersing te ko men. Hij maakte gewag van een voorstel uit 1946 om de controle over kernwapens en nucleaire energie over te dra gen aan een internationaal li chaam en stond stil bij zijn re cente plan voor vermindering van Amerikaanse en Russische voorraden kernkoppen. De woorden van president Eisen hower in herinnering roepend, verklaarde Reagan: „Wij zijn voor vrede, het eerste het laatste en altijd". In zijn felste veroordeling van het Russi sche regeringsbeleid tot nu toe zei Reagan dat de Sovjet-Unie sinds de Tweede Werreldoor- log zich schuldig heeft ge maakt aan ongekende tirannie door Oost-Europa te domine ren, de muur in Berlijn op te richten, Tsjechoslowakije, Hongarije en Afghanistan te onderdrukken en de militaire machtsgreep in Polen te orga niseren. DEN HAAG „Laten we van generaal tot generaal praten", zei Leopoldo For- tunato Galtieri, toen hij twee maanden terug met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, ex-generaal Alexander Haig, over de Falkland- kwestie onderhandelde. Die uitspraak tekent de man, die vannacht is afge treden als legerbevelheb ber en president van Ar gentinië. De 55-jarige Gal tieri, militair in hart en nieren, is een man van da den maar zonder politieke ervaring. Dat gebrek heeft zich de afgelopen weken gewroken. Galtieri verkeek zich op de re acties van Groot-Brittannië en de overige westerse lancfen op de invasie op de Falkland Ei landen. Met name van de Ver enigde Staten, het land dat hij mateloos bewonderde, ver wachtte Galtieri krachtige steun. Argentinië had zich im mers een toegewijd bondge noot getoond voor de VS in de strijd tegen de „marxistische opmars" in Latijns-Amerika. Het pakte allemaal anders uit: toen alle onderhandelingen op niets waren uitgelopen koos Washington de kant van Groot-Brittannië. Na de val van Port Stanley was de posi tie van Galtieri onhoudbaar geworden; in Buenos Aires noemt men hem het laatste slachtoffer van de Falkland- oorlog. Galtieri is altijd over tuigd geweest van de rol die de strijdkrachten zouden moe ten spelen in de grootse toe komst van Argentinië. De af gelopen maanden heeft hij aan den lijve ondervonden dat zijn land kwetsbaar is en van een „Groot Argentinië" geen spra ke is. Eind vorig jaar werd Galtieri president. Hij nam zich voor om een populistisch imago te kweken met als doel in 1984, met de steun van de nu nog verboden partijen, te worden herkozen als president. Maar hoewel Galtieri veel meer macht had dan de meeste van zijn voorgangers, bleef ook hij afhankelijk van de steun van de overige generaals. Met zijn eigenmachtig optreden in de Falkland-oorlog Galtieri was de enige die wilde blijven doorvechten heeft hij die steun verspeeld. De prijs die Argentinië voor de Falkland-oorlog moet beta len is ongekend hoog. Naast de grote verliezen aan materiaal en manschappen heeft de strijd de enorme economische chaos van het land verder ver groot. Een gevolg hiervan zal zijn, dat de door de Falkland- crisis opgebouwde nationale eenheid verloren gaat en de politieke problemen zich ver der opstapelen. Leopoldo Gal tieri is als eerste voor deze ontwikkelingen verantwoor delijk gesteld. Hij zal echter niet de laatste hoge Argentijn se militair zijn, die als gevolg van de nederlaag 'op de Falk land Eilanden van zijn positie wordt gestoten. EI> N HAAG Tijdens de 'echten in Libanon zijn afgelopen dagen vele inden Libanese en "Testijnse burgers omge- aen, terwijl diverse len en dorpen min of ir in puin liggen. De dringt zich op, hoe Israëlische kring ge it wordt over dit Is- jhe optreden. We 1 ee den deze vraag aan drs. n w mie Nafthaniël, een 4 0//' end pleitbezorger van Israëlische zaak en di- olg leur van het Centrum mi ir Informatie en Docu- :hte ntatie Israël (CIDI) in eci Haag. bra Israëlische invasie heeft algemene indrukken lergelaten. Ten eerste is de 'ang van het veroverde Li- ese gebied groter dan aan- kelijk als doelstelling werd gegeven. De Israëlische op- in Libanon is veel verder aan dan veertig kilometer, iet nu werkelijk noodzake dat Israëlische militairen Beiroet moeten zitten om veiligheidszone van veer- tilometer in Zuid-Libanon reëren? tweede indruk betreft het te aantal slachtoffers. Ik toe, dat als je de tv-beel- ziet dit afschuwelijk is. ar er kunnen wel enkele ttekeningen bij geplaatst -- den. In Libanon sleept al jarenlang een conflict t, dat vele doden heeft ge- Ook moet men niet alleen haan bij de slachtoffers, die allen zijn tijdens de jongste echten, Noord-Israël werd weer opgeschrikt door estijnse aanvallen en be letingen vanuit Libapon. situatie kon niet langer rtduren. Wel vraagt men I onder de bevolking van ge» ilea af of het optreden van Israëlische leger wel zo vangrijk moest zijn. *Pi IC „Ik geloof in veiligheid. Israël is alleen dan veilig, als er in Libanon een stabiel bewind In Libanon zijn diverse reli gieuze en ethnische minderhe den, die elkaar tot op de dag van vandaag bestrijden. Wat verstaat u onder een stabiel bewind in Libanon „Libanon moet weer voor de Libanezen worden. Ook zal dit land weer in het westerse kamp komen en dat is iets dat de Amerikaanse pfesident Reagan ook wil, hoewel dat voor mij niet interessant is. En de Palestijnen dan „Palestijnen moeten in Liba non als burgers kunnen leven. Het probleem tussen Palestij nen en Israeli's is. dat beide volkeren strijden om hetzelfde gebied. Daarom moeten Pales tijnen een eigen staat hebben. Ik ben dan ook voor een Pa lestijnse staat op de westelijke Jordaanoever en in de Gaza- strook. Is met de Israëlische invasie niet het tegendeel bereikt? Drijft premier Begin Palestij nen en Israëli's niet steeds verder uit elkaar „De regering-Begin doet geen serieuze poging deze verhou ding te verbeteren. In elk ge val niet op de westelijke Jor daanoever en in de Gaza- strook. Het valt echter wel te verdedigen, dat premier Begin PLO-vestigingen in Libanon aanvalt. Dat hierbij slachtof fers vallen is een verkeerde zaak. Maar dat gebeurt in elke oorlog. Omdat de PLO haar stellingen in vluchtelingen kampen heeft, vallen er vele slachtoffers. Dat is triest". In Israël wordt hier en daar het optreden in Libanon be kritiseerd. Zal straks, wanneer er meer bekend wordt over de strijd in Libanon, veel kritiek - -'Ljé tsyrsoC?' ;<yr tótotixtóoe "t-ji 'u'r.vjrcfltfV* - ...XjsZ: Ronnie Nafthaniël ontstaan op de regering-Be gin „Zolang de oorlog voortduurt komt er geen duidelijke kri tiek op de regering. Eerst moe ten- de resultaten van het be zoek van premier Begin aan de Verenigde Staten worden afgewacht. Ik geloof echter niet dat de Vrede-Nu bewe ging krachtig zal worden. Deze beweging heeft haar bloeiperiode gehad. Aanvan kelijk werd Vrede-Nu door veel Israëli's gesteund, maar het punt is dat zij geen politie ke invloed had. Daar komt bij dat Vrede-Nu een heterogene beweging is, omdat zij uit meerdere groeperingen be staat". Heeft de Israëlische invasie een oplossing van het Midden- „Daar ging het niet om. Het was de bedoeling van de rege ring-Begin om de harde PLO- kern uit te schakelen. Dit is een logisch gevolg van de strijd die de Palestijnen voe ren. Ik denk dat de PLO voor zeker een tiental jaren militair is uitgeschakeld. Maar de PLO-denkbeelden haal je er niet uit. Er bestaat een Pales tijnse identiteit. Maar op mili taire wijze kan het Midden- Oosten conflict niet worden opgelost. Daarom moeten de Palestijnen Israël erkennen. Als de PLO Israël erkent, dan is er een mogelijkheid tot on derhandelen. Ook zou ik nog willen wijzen op een ander element in de oorlog in Liba non: de Arabische wereld be waart het stilzwijgen. Ik be grijp wel dat Syrië op dit mo ment militair niet veel kan doen. Bovendien staat dit land geïsoleerd in de Arabische we reld, vanwege zijn relatie met Iran. Maar toch had Syrië meer kunnen doen. Daar komt bij dat landen, zoals Saoedi- Arabië, een verzwakking van de PLO verwelkomen, omdat zij deze organisatie als een be dreiging zien. Waarschijnlijk komen de Arabieren straks wel met een prachtig humani tair plan om de Libanezen en de Palestijnen te helpen. Toch signaleer ik weinig solidariteit met de Palestijnen in de Ara bische wereld". De PLO heeft een enorm mili tair verlies geleden. Maar leidt dit juist niet tot een nieuwe >lf van terreuraanslagen. Is nu de spiraal van geweld door broken „Het geweld is gedeeltelijk aan de kant gezet. Voor zeker de komende tien jaar zullen er geen beschietingen meer op Noord-Israël plaatsvinden. Daar komt bij dat de invasie ook als een waarschuwing geldt. Ik hoop dat de Palestij nen naar een politieke oplos sing gaan streven. Maar stel dat de regering-Be gin de westelijke Jordaanoe ver en de Gazastrook gaat an nexeren. Dan valt er niets meer politiek te regelen „Premier Begin zal deze gebie den niet inlijven. Hij heeft zich vastgelegd op de akkoor den van Camp-David. De Pa lestijnen hebben het recht om hun identiteit uit te dragen. Hoe dit moet gebeuren is iets dat in onderhandelingen be paald moet worden. Ik ben niet degeen die dat moet in vullen. Maar een betere oplos sing zou zijn als Jordanië en de westelijke Jordaanoever opgaan in een staat, onder lei ding van Palestijnen. Immers, de Jordaanse bevolking be staat voor meer dan zestig pro cent uit Palestijnen. Koning Hoessein is het obstakel voor vrede in het Midden-Oosten". RICK KERSJES In de zuidelijke buitenwijken van Beiroet is de afgelopen week zwaargevochten. Israëlische zitten op een vernield bouwwerk, van waaruit zij uitzicht hebben op Beiroet. "T T"\ ""Y (Vervolg van de voorpagina) TEL AVIV/BEIROET Israëlische militairen en leden van de Israëlische geheime dienst zijn giste ren begonnen met het verhoren van Palestijnse guerrillastrijders, Syriërs en Libanezen, die tijdens de gevechten in Libanon gevangen genomen zijn. Dit is van Israëlische zijde meegedeeld. Bevestigd werd dat 6.000 ge vangenen deels op plaatsen in Libanon en deels bij militaire instellingen in Israël zijn on dergebracht. Alleen de Syriërs worden door Israël behandeld als krijgsgevangenen. De ove rigen beschouwt Israël als ter rorist. Duizend Libanezen zijn ondertussen weef vrijgelaten, omdat gebleken is dat zij wei nig of niets met de Palestijnen te maken hadden. Over het aantal slachtoffers aan Palestijnse en Libanese zijde is nog weinig bekend. Wel is zeker dat er vele dui zenden zijn omgekomen. In Tel Aviv werd gisteren be kend gemaakt, dat 214 Israëli sche militairen zijn omgeko men en dat er 1114 gewonden zijn. Een Israëlische militair wordt door Palestijnen gevan gen gehouden en 32 worden er vermist. Intussen zet de Libanese presi dent Sarkis zijn pogingen voort om een „Raad van Na tionale Redding" te vormen, waarin de belangrijkste rivali serende Libanese groeperin gen zijn vertegenwoordigd. De Syrische regering zou sa men met de president van de Palestijnse Raad, Khaled Fa- hoem, en met leiders van di verse Palestijnse organisaties •zoeken naar een nieuwe PLO- leiding. Dit meldde gisteren Radio-Jeruzalem, die politieke bronnen in Damascus aanhaal de. Deze bronnen zeiden dat PLO-voorzitter Arafat en zijn mannen hadden „gefaald". Het Syrische regime was „boos", omdat Arafat zich en kele dagen geleden tot het „gehate Egypte" had gewend met het verzoek te bemiddelen tussen de PLO en Israël. De onderdirecteur van het bu reau van de PLO in Rome. Kamal Hoessein, is gisteren bij een bomaanslag om hel leven gekomen. Eerder was een Li banese student bij zijn woning doodgeschoten. Deide moor den zijn in New York via een anoniem telefoontje opgeëist door het „Joodse geapende verzet" een onderdeel van de Joodse Defensieliga.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11