n: oningb ouwvereniging V oorhout ;ebruikt geen spaanplaat meer Splitsing van flats te duur en onpraktisch Het Gezinsbelang wil parkeerprobleem De Engel oplossen GEMEENTE NOORDWIJK: Belasting onroerend goed niet fout berekend 65 jaar trouw Noordwijk verwacht geen problemen bij collegevorming Geld voor uniformen Exelsior-Noordwijk Alarmsysteem in Leidschendamse gymnastiekzalen Schapen scheren GD lGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 17 JUNI 1982 PAGINA 5 ^hv: tsend langs plaatsen voor stwerken IJK De leden van de commissie voor beeldende kuns- stapten gisteren op de fiets om locaties in het dorp te bekij- I die wellicht voor verfraaiing in aanmerking komen. De begon bij het gemeentehuis en leidde via de Molenwijk, 't „J ld. Schutterswei, Cleijn Duin, Rijnsoever en het centrum jj H! de sporthal waar de evaluatie plaatsvond. !ens dertien kilometer lange fietstocht werden door de ie t m'ss'e een zestal potentiële lokaties aangemerkt. Zo kunnen Omgeving van het bibliotheekfiliaal in de Molenwijk, de lyerslaan in Schutterswei, het badcentrum, de vijvers van isoever, de omgeving van het Commandeurspad en de wijk ijn Duin binnen afzienbare tijd een kunstwerk tegemoet zien. er precies door de commissie zal worden aangekocht is nog bekend. In overleg met de aan te trekken kunstenaars. Zul u's de kunstwerken worden ingepast in de toekomstige omge- Antoniusschool zestig jaar Romelmarkt VOORHOUT Gekleed in kleding in de Ot en Sien stijl waren de leerlingen van de Anto niusschool en de kleuterschool ,,'t Opstapje" gistermorgen bijeen in de Voorhoutse sporthal „De Gaas" voor een gezellige nostalgische spel letjesochtend. Dit gebeurde in het kader van het 60-jarig jubi leum van de basisschool. De kinderen ver maakten zich in hun ouderwetse kledij met hoepels, hinkelen, koekhappen en diverse an dere spelletjes uit grootmoeders tijd. Ijverige moeders bakten poffertjes onder kleurige para sols, terwijl een heus draaiorgel in de sporthal zorgde voor gezellige ouderwetse deuntjes. Mor gen gaari de kinderen naar Volendam, Marken en Madurodam, terwijl vrijdag de festiviteiten voorlopig'worden afgerond met een speurtocht door Voorhout op zoek naai1 „Antoniusvossen". WASSENAAR Wet houder Van Dingstee opende gisteren de jaarlijkse rommelmarkt van de carnavalsvere niging De Deylknot- sen. Deze wordt gehou den in de loods van Princehaven. De op brengst komt ten goede aan plaatselijke vereni gingen. De markt is vanavond tot tien uur geopend, morgen van tien uur 's morgens tot tien uur 's avonds en zaterdag van tien tot vijf uur. Prijzen voor bowling SASSENHEIM Tot slot van het seizoen vond gistermorgen in „De Oude Tol" de prijsuitrei king plaats van de woensdag-huisvrouwen lea- que van de bowling Sassenheim. Door zo'n 120 huisvrouwen uit Sassenheim en naaste omge ving wordt 's woensdags in twee groepen ge speeld. Bij de eerste groep, was de le prijs voor het team „De Bowlingrakkers", gevolgd door „The Muppets" en „The Family". Individueel was de le prijs voor Henny Landwer Johan. Bij de tweede groep was de le prijs voor „Zeven is teveel", gevolgd door „De Baanrollers" en „De Brutsers". Individueel was de le prijs voor me vrouw Langezaal. De prijsuitreiking werd ver richt door wedstrijdleider Wolfgang Bladeck, terwijl Jopie Meyer „De Oude Tol"-wisselbeker uitreikte aan de captains Bep Landwer Johan en Carla Terwijn, van de teams „De Bowling rakkers" en „Zeven is teveel". Rock and roll in Our House ROELOFARENDS- VEEN Het jonge rencentrum „Our Hou se" houdt zaterdag een rock and roll avond. In het kader van het 35- jarig bestaan van de rock and roll wotdt deze avond gevuld met deze oervorm van de muziek. Het is de bedoeling dat bezoekers van „Our House" in stijl komen, van petty-coat tot vet- kuif. De aanvang van het evenement is 20.00 uur. De toegang is gra tis. Westerstraat dicht: buslijnen gewijzigd SASSENHEIM De Westerstraat wordt maandag voor alle verkeer afgesloten in ver band met de riolerinswerkzaamheden in de Hortuslaan en de Westerstraat. De werkzaam heden zullen naar verwachting vier weken du ren. In verband met dat werk zal ook de busroute van de lijnen 93 en 94 worden omgelegd, rich ting Haarlem,komende vanuit Noordwijkerhout wordt dat: Teijlingerlaan, Hoofdstraat, Park- laan, Van Pallandtlaan, Hoofdstraat. Ook ver schillende bushaltes zullen worden verplaatst. Voor de richting Noordwjk wordt de halte aan de Van Pallandtlaan verplaatst naar de Hoofd straat, de halte van de Parklaan bij de Kerk- laan naar de overzijde van de Parklaan. De halte aan de Prins Hendrikstraat vervalt. In de richting Haarlem vervallen de haltes aan de Westerstraat en de Prins Hendriklaan. Verwe zen wordt naar de halte Teijlingerlaan. IORHOUT De wo- igbouwvereniging orhout wil geen spaan- at meer gebruiken in üwbouwwoningen. ileiding hiervoor zijn chten van bewoners „spaanplaathuizen" r het vrijkomende for- Idehyde'gas, zoals on- gs weer bleek in de jrdwijkerhoutse wijk burg. De Voorhoutse iwvereniging wil het anplaat vervangen multiplex. In het bwplan Spoorlaan II zal het multiplex voor het eerst worden aangebracht. De woningbouwvereni ging bouwt daar 61 hui-* zen. „Wij hebben geleerd van de spaanplaataffaires in Almere, Noordwijkerhout en ook de wijk Rozenprieel in Haar lem", aldus L. van Lans, be leidsmedewerker van de Voorhoutse woningbouwver eniging. „Er zijn gezinnen geweest, die vreselijk in de problemen zijn gekomen door dat vrijkomende gas. Kinderen zijn zelfs in het ziekenhuis opgenomen. De keuringsdienst heeft geme ten, dat er sprake was van 120 microgram formaldehy- degas per kubieke meter en dat is de grensnorm, die door het rijk is vastgesteld. Maar als je je, als woningbouwver eniging, erin gaat verdiepen, blijken er mensen te zijn, die al bij 60 tot 80 microgram vatbaar zijn voor deze gas- concentraties. Daar komt nog bij dat we onze woningen .steeds beter gaan isoleren, zodat het gas niet meer weg kan en blijft hangen". Het formaldehydegas komt uit het. kubsthars in spaan plaat. De industrie gebruikt deze soort lijm, omdat die het snelst droogt. „Maar", zegt Van der Lans, „het veroor zaakt wel klachten zoals hoofdpijn en sommige men sen worden er zelfs astma tisch van. Bovendien is nog steeds niet bewezen dat het niet kankerverwekkend is. Bij ratten veroorzaakt het neuskanker. Als woning bouwvereniging weet je na tuurlijk niet wie wel en wie niet allergisch is voor deze stoffen en dus hebben we als woningbouwvereniging ronduit „Nee" tegen het spaanplaat gezegd". Naar schatting kost het ver werken van multiplex, in plaats van spaanplaat, per woning ongeveer 500 gulden meer. Het rijk voelt er niets voor deze extra kosten te vergoeden, maar heeft er geen bezwaar tegen als de bouwvereniging het binnen de bouwkosten weet te reali seren door bijvoorbeeld het weglaten van kleine dingen als een extra kast of een rij tegels. Ook mag de woning bouwvereniging het op eigen kosten aanbrengen. Dat heeft wel tot gevolg dat de huurder volgens Van der Lans in vijf jaar ongeveer vier tot vijf gulden meer huur per maand gaat beta len. „Maar dan heb je ook geen problemen meer en zijn alle gevaren uitgebannen", aldus de beleidsmedewerker. Het verschil tussen multiplex en spaanplaat, in beide zit formaldehyde, is dat het multiplex geen lucht door laat, zodat de platen het gas niet kunnen laten ontsnap pen. Nadelen ziet de woning bouwvereniging dus niet in het verwerken van deze pla ten. „Wij zullen straks bij de bouw in Oosthout ook uit sluitend multiplex gaan ge bruiken", aldus Van der Lans. LISSE De woningbouwvereniging Het Gezinsbelang wil met de gemeente onderhandelen over de oplossing van het parkeer probleem in De Engel. Verder wil de vereniging ook nauw gaan samenwerken met zusterverenigingen om de volkshuisvestings- belangen van de inwoners beter te kunnen behartigen. Deze twee voornemens heeft Het Gezinsbelang neergelegd in een nieuwe beleidsnota. Het Gezinsbelang voert een actief beleid op het gebied van het verbeteren van woningen. In 1978 en 1979 zijn diverse com plexen in de Engel opgeknapt en nu is er een plan in voorberei ding voor de renovatie van 73 woningen. Een probleem daarbij is, waar men de bewoners moet laten tijdens de uitvoering van het werk. Na deze klus moeten nog 19 woningen onder handen worden genomen en dan heeft .Het Gezinsbelang haar woning bestand van 25 jaar en ouder geheel opgeknapt. Behalve al deze plannen wil de bouwvereniging nog steeds het woningbezit verder uitbreiden. Wel wil men daarvoor eerst we ten hoe de vraag van woningzoekenden is, zodat in plannen daarmee rekening kan worden gehouden. Verder streeft men naar het zo laag mogelijk houden van de bouwkosten. De kwali teitsnormen moeten daarbij gehandhaafd blijven en dus zal er „luxe" moeten worden geschrapt. VOORSCHOTENSE COMMISSIE: VOORSCHOTEN De commissie welzijn, onder wijs en huisvesting is te gen het zogenaamde split sen van flats voor de huis vesting van jongeren. De kosten die gepaard gaan met de splitsing zijn te hoog. Bovendien, kan flatsplitsing alleen door gevoerd worden indien alle flats onder of boven elkaar gesplitst worden. Drs. Valkenburg (CDA) noem de flatsplitsing zowel finan cieel als praktisch een onmo gelijke zaak. Aikens (D'66) meende, dat de flats die even tueel in aanmerking zouden komen juist bestemd zijn voor startende gezinnen en men kan nooit de ene groep bena delen ten gunste van een an dere. Raadslid Visser (PvdA) drong aan op een onderzoek naar andere mogelijkheden in samenwerking met de jonge ren. Wethouder Marselis wilde dat graag toezeggen maar ver klaarde, dat de Stuurgroep Jongeren het zo dikwijls laat afweten. Het klapstuk van de agenda „het voortbestaan van het Greenway-theater", werd op verzoek van de commissiele den in beslotenheid behan deld. Op de tafel lag het rap port van de gemeente, waarin duidelijk werd dat er regelma tig overleg is geweest. Nieuw was het voorstel van Sigt (Stichting tot instandhouding van het Greenway-theater) waarin gevraagd wordt een subsidie tot een bedrag van f 130.000,- ten einde het voort bestaan van de bioscoop veilig te stellen. Dat bedrag zal uit gekeerd moeten worden aan Sigt zonder terugbetalingsver plichting, maar met de bepa ling dat indien de exploitatie van het theater gestaakt wordt, de gemeente het bedrag terugkrijgt. Sigt zal een over eenkomst sluiten met de ex- ploitante en de zekerheid, dat bij onverhoopte stopzetting het geld terugkeert in de gemeen tekas wil een plaatselijke bank garanderen. Uit de discussie bleek al, dat de commissiele den toch hun twijfels hebben over deze subsidie aan een commerciële instelling, omdat het enigszins op speculeren met gemeenschapsgeld lijkt. NOORDWIJK „Hef is ons niet bekend, dat wij iets fout doen". Dat is de eerste reactie van de ge meente op het bericht, dat de genjeente Noordwijk de -heffing voor de onroe rend-goed belasting ver keerd zou berekenen. Kónsumenten Kontakt deed gisteren een oproep aan onder andere alle in woners van Noordwijk en Wassenaar om in beroep te gaan tegen deze belas tingaanslag. De reden voor deze oproep is een uitspraak van de Belas tingkamer over een geval in Nieuwerkerk. Twee inwoners van die gemeente werden door de Belastingkamer in het ge lijkgesteld in hun verzet tegen de berekening van de onroe rend-goedbelasting. Nieuwer kerk berekent deze belasting op grond van van de opper vlakte in plaats van op de taxatiewaarde. De Nieu wer kerkers kunnen hun belasting over 1979 terugvragen. Volgens chef M. Kortekaas van de hoofdafdeling finan ciën in Noordwijk ligt het in deze gemeente anders. „Er wordt wel volgens het opper vlak berekend,, maar dat ge beurt in vergelijking met de taxatiewaarde. Het Bouwcen trum in Rotterdam controleert elk jaar voor ons of onze bere kening juist is. Vermoedelijk laat Nieuwerkerk het minder vaak controleren. Bij ons wordt de heffing ook regelma tig aangepast. Vorig jaar is dat nog gebeurd voor de horeca". Noordwijkers maken volgens de heer Kortekaas dus weinig kans op sqcces als zij tegen de aanslag voor de onroerend- goedbelasting in beroep gaan. „Wij maken ons geen zorgen. We hebben dit jaar ook nau welijks bezwaren ontvangen en als we die kregen, betrof dat flats, die al verkocht ya- ren. Bovendien kan niemand in Noordwijk klagen dat onze belasting zo hoog is. Die is juist uitzonderlijk laag. Kónsumen ten Kontakt weet waarschijn lijk niet eens hoe wij het bere kenen en zij hebben ook nooit contact met ons opgenomen", aldus de heer Kortekaas. Groot feest zondag In Noordwijkerhout. De heer (91) en mevrouw (89) Ger- lings vieren die dag het heugelijke feit, dat zij al 65 jaar met elkaar zijn ge trouwd. De mannelijke we derhelft van dit paar heeft zijn hele leven in de land bouw gewerkt en zij heeft hem daarbij terzijde ge staan. Tegenwoordig ge nieten zij dagelijks van hun rust in het bejaardenhuls Munnikerwei. NOORDWIJK De frakties in de Noordwijkse ge meenteraad zijn gisteravond bijeen geweest als eerste aanzet om te komen tot een gemeenschappelijk beleid voor de komende zittingsperiode van de raad en de vorming van een nieuw college. Men verwacht geen grote problemen. Verder zijn de fracties van mening, dat bij de besprekingen een zo groot mogelijke openheid dient te worden betracht. Dit in te genstelling tot de werkwijze na de raadsverkiezingen in 1978, toen het overleg zich vrijwel geheel achter gesloten deuren vol trok en eeist op het laatste moment bekend werd wie de wet houderszetels zouden gaan bezetten. De eerste vergadering van de frakties is gewijd geweest aan de overhandiging en vergelijking van de respektievelijke program ma's. Waarschijnlijk zal men hieraan nog een paar bijeenkom sten besteden en dat daarbij ook de collegevorming en het aantal wethouders ter sprake zal komen, ligt voor de hand. Gezien de verkiezingsuitslag 7-6-6 zouden de gedachten kunnen gaan naar een puur afspiegelingscollege, waarbij het CDA, de VVD en de linkse frakties elk een wethouder zouden leveren. De Noord wijkse raad munt echter uit in het vinden van virtuoze con structies. Zo werd na de vorige raadsverkiezing een modus vi- vendi gevonden door te starten met drie wethouders en halver wege de rit het college met een vierde man uit te breiden. Vol gens ingewijden zouden de besprekingen volgende week afge rond kunnen worden. NOORDWIJK Het Fanfarekorps Exelsior heeft van het An jerfonds Zuid-Holland 5.000 gulden gekregen, deze bijdrage is bestemd voor de aanschaf van nieuwe uniformen voor de korps leden. Het Noordwijkse Exelsior heeft zelf al door diverse acties 35.000 gulden bijeengebracht. De nieuwe uniformen gaan 50.000 gulden kosten en door de bijdrage van het Anjerfonds komt de aanschaf dichterbij. Voor de resterende 10.000 gulden heeft Exselsior een beroep gedaan op de subsidiepot van de gemeente. B en W en de culturele commissie hebben al positief gereageerd en als de ge meenteraad zich daarbij aansluit, kunnen de uniformen worden gekocht te' tDSCHENDAM De imlssie voor jeugd- en r« rtzaken heeft in tegen- 1ling tot het college n bezwaar tegen de n leg van een alarmtele- te n-systeem in de Leid- m endamse gymnastiek- n. Nu is het zo dat bij imiteiten de gymnas- leraren zelf op pad kiileten om hulp te halen. Het college van B en W heeft deze aanvraag besproken met de Leidschendamse GGD en politie. Die waren niet over tuigd van de noodzaak van ,een alarminstallatie in de gymnastiekzalen. Gezien die adviezen en de financiële con sequenties die aan een nieuw systeem zijn verbonden, ziet het college geen aanleiding de voorziening aan te leggen. Daarnaast ishet college be vreesd dat er op de toestellen privégesprekken gevoerd gaan worden. De commissie jeugd- en jongerenzaken vindt dit echter geen argument. Ook de commissieleden zagen geen problemen door privége sprekken. Het is namelijk heel eenvoudig het toestel zo in te stellen dat er alleen en alarm nummer gedraaid kan wor den. De meeste Leidschendamse scholen lieten al eerder weten geen bezwaar te hebben tegen de aansluitingen streeks deze tijd raken Nederlandse schapen jaar onherroepelijk r hun vacht kwijt. Dat t op veel plaatsen ge- rd met de nodige fees- jkheden, met name >r kinderen. Zo ook in derdorp, waar gisteren de kinderboerderij in Houtkamp een aantal lapen van de wollige cht werd ontdaan. Voor kinderen waren er ook nog andere activiteiten, zoals een speurtocht door de kinderboerderij en het park. De kleinsten konden zich uitleven in een kleur- wedstrijd. Het educatieve element was ook aanwezig in de vorm van informatie over de biologiewerk- groep, bijen en de natuur lijke voeding van dieren. Verder werden er oude ambachten uitgevoerd en maakten veel kinderen ge bruik van de mogelijkheid om op een kunstkoe het melken te oefenen.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5