aterschap dreigt erenwijk met deurwaarder Inspraak bij benoeming van burgemeesters is geen wassen neus NIEUWE WET GEEN BEPERKING GEMEENTELIJKE GRONDAANKOPEN „R uim tevaartindustrie belangrijk voor Nederlandse economie LEIDSE COURANT DONDERDAG 17 JUNI 1982 PAGINA 3 contra filmverhuur De diensten- 'NV wil samen met de id en de bioscoopwerk- let offensief openen te- [ilmverhuurmaatschap- :ze bedrijven vragens de bond veel te hoge r voor hun films, waar de bioscopen nauwelijks at zijn het hoofd boven te houden. ns bestuurder Ab En- van de dienstenbond is het niet ongebruike- dat een bioscoop tachtig nt van de bruto-ontvang- Doet afdragen aan film- w Op die manier blijft er he| as hem weinig over voor e dijke arbeidsvoorwaar leet dier het an Co! den voor het bioscoopperso neel. De CAO voor deze werk nemers is dan ook een zeer po vere, aldus Engelsman. Op een landelijke vergadering van bioscoopwerknemers is giste ren in Utrecht daarom beslo ten allereerst de verhuurbe drijven aan te pakken, omdat die het grootste kwaad in het bioscoopwezen zijn. De Nederlandse Bioscoopbond liet bij monde van secretaris L. Claassen weten in principe be reid te zijn tot een gesprek tus sen de bond, de bioscopen en de verhuurbedrijven. Hij ver wacht er echter weinig heil Auto gescalpeerd LEIDEN Een 25-jarige Leidenaar, die zijn auto voor zijn woning aan de Havenkade had geparkeerd, vond zijn voertuig gisterochtend gehavend terug. Tijdens zijn afwezigheid bleek de wagen te zijn „gescalpeerd". Aan de hand van getuigenverklaringen bleek dat de auto, een rode Simca, was geramd en zo'n 4 meter was meegesleept door een 20-tons oplegger. De truck, die heipalen voor een kar wei aan de Minnebroersgracht vervoerde, had de bocht Kalvermarkt/Havenkade wat te krap genomen en de Simca „gescalpeerd": het dak was van het voertuig afgerukt. De chauffeur van de heipalenwagen, een 23-jarige Amster dammer, kon vanochtend worden opgespoord. Tegenover de Leidse politie verklaarde de Am sterdammer dat hij niets had gemerkt van de aanrijding. Vier Duitse bedelaars LEIDEN Vier Duitse jonge ren zijn gisteren in de Vrou- wensteeg door de politie aan gehouden. De Duitsers vroe gen voorbijgangers om geld voor hun terugreis naar Duits land. De vier „bedelaars", twee mannen van 24 en 32, een meisje van 17 en een vrouw van 24, bleken echter over voldoende geld en een auto te beschikken. Na verhoor door de politie werden de Duitsers heengezonden. Troef en rechtswinkel verhuizen LEIDEN Het vormingscentrum Troef en de Leidse Rechtswinkel zullen het Marinecomplex aan het Noordeinde binnenkort verlaten. Het complex staat op de nominatie te worden afge broken. Troef zal worden ondergebracht in het pand aan de Stationsweg 32. Door omwonenden zijn bezwaren tegen de komst van Troef ingediend, maar deze zijn reeds door de gemeente afgewe- De Leidse Rechtswinkel verhuist naar het pand aan de Ketelboetersteeg 10. Daar de huisves tingskosten van het nieuwe pand aanzienlijk hoger zijn, krijgt de rechtswinkel van de ge meente Leiden 7000 gulden extra subsidie. Bij de laatste bezuinigingsronde werd juist gekort op de subsidie aan de rechtswinkel. Het college zag echter geen mogelijkheid de rechtswinkel goedkoper te huisvesten. LEENTE BETREURT OPTREDEN „DE OUDE VEENEN' en )EN Vierhonderd im- [igenaren in de Me- e,k lijk hebben van het irschap „De Oude „ei len" een brief ont aai en waarin om onmid- n |ke betaling van de irlasten over 1981 It gevraagd. Betalen aar ewoners niet, dan zal hei waterschap overgaan on-" het sturen van een waarder. Een woord- der van de gemeente a°j en stelde gisteren, dat on. handeling van Het ie» itschap erg voorbarig je J)e Oude Veenen" h it daarentegen het eren van het geld een a. ale gang van zaken. ÏDSË ïjUDENTIN 'UDIE OVER $OFIEL- HETS: Aan deze handelwijze van het waterschap gaat een al jaren slepend conflict tussen de ge meente, de bewoners van de Merenwijk, het waterschap en de Provincie vooraf. Een ge deelte van de Merenwijk maakt officieel deel uit van het waterschap De Oude Vee nen (de voormalige Broek- en Simontjespolder). De gemeente Leiden heeft een deel van de taken van het polderbestuur overgenomen, toen met de bouw van de wijk werd begon nen. Met het bestuur van de toen nog Broek- en Simont jespolder werd afgesproken, dat het gebied ontpolderd zou worden. De ontpoldering is echter niet doorgegaan. De polder kwam later onder be stuur van het waterschap te staan. Dit bestuur achtte zich niet gebonden aan afspraken, die voor zijn tijd door het be stuur van de Broek- en Si montjespolder zijn gemaakt. Zodoende betalen de bewoners van de Merenwijk zowel pol- derlasten van bijna honderd gulden per jaar (aan het wa terschap) als onroerendgoed- belasting (aan de gemeente). Een dubbele heffing dus. Tussen de gemeente Leiden, de provincie en „De Oude Veenen" wordt overlegd over de ontpolderingsdatum. Het waterschap gaat er vanuit dat die datum 1 januari 1983 is. Ook de provincie is bij dat overleg betrokken. Een woordvoerder van „De Oude Veenen" bevestigde, dat de be woners is gevraagd hun pol- derlasten te betalen. Hij noem de die procedure „Een norma le gang van zaken. Zolang de bewoners deel uit maken van het waterschap mToeten zij de polderlasten betalen." De ge meente is het daar niet mee eens. „De Oude Veenen" wordt verweten „door het overleg heen te fietsen". De handelwijze van het water schap is voorbarig omdat de ontpolderingsdatum nog niet is vastgesteld, aldus de gemeen telijke woordvoerder. Hij wijst erop, dat de belastingrechter nog steeds geen uitspraak heeft gedaan over de hoogte van de polderlasten. „Het zou beter zijn wanneer het water schap ook daarop zou wach ten". Gedeputeerde J. Noorland zal binnenkort met de Merenwij- kers overleggen over proble men met het waterschap. )EN De profiel- Is, die door de ge- !J| iteraden bij de be lt v aing van een burge- oj iter wordt opgesteld, j.'s, liet de wassen neus veel mensen haar houden. In tegen- In verreweg de N1J ste gevallen wordt degelijk geluisterd dè wensen van de Dit concludeert de ent Mark Bovens (24) docotoraalscriptie op hij deze maand it af te studeren. Ma ssjuf* procent van de benoe- wordt rekening met neerderheidswensen van (W aad gehouden en bij 47 nt zelfs met niet-tegen- lige minderheids wensen, wat betreft de politieke die de toekomstige bur- ester moet hebben, wordt I procent op de wensen zes (je gemeenteraad inge- 06 De bereidwilligheid van nun iwindsledeh, die verant- dei delijk zijn voor de benoe- en, om in te gaan op de en van de raad is dan ook groot. Wel blijken er de 33 e verschillen te bestaan 111 optreden van de diverse fissarissen, zowel tijdens raadsvergaderingen, waarin ze de wensen aanhoren als in de mate waarin ze de wensen ho noreren. Ook waren er ver schillen door de jaren heen. Tijdens de periode van De Gaay Fortman werden de wensen van de gemeenteraden hoog gehonoreerd, terwijl die honorering tijdens Wiegel veel lager was. Maar zelfs toen niet veel lager dan 60 procent. Het negatieve beeld dat men heeft van de burgemeestersbenoe mingen zou verklaard kunnen worden uit het feit, dat men losstaande gevallen ten on rechte aanziet voor het topje van de ijsberg. Met een ander vooroordeel dat de gemeente- raden altijd een „schaap met vijf poten" wensen, valt het ook wel mee. Wanneer men zich richt op wensen van een meerderheid in de raad en de niet-tegengestelde wensen van de minderheid, dan bestaat er meestal een heel reëel beeld van de gewenste burgemees ter. Honderd Dit zijn de voornaamste con clusies uit het onderzoek van Mark Bovens naar het functio neren van de profielschets in de afgelopen 10 jaar. Het on derzoek werd verricht in het kader van beleids-analytisch onderzoek aan de juridische faculteit van de Leidse univer siteit. Het onderzoek is geba seerd op een honderdtal pro fielschetsen uit de periode 1972-1981. Uit elk jaar zijn 10 profielschetsen geanalyseerd en zijn de wensen van de raad vergeleken met de kwaliteiten van de uiteindelijk benoemdei kandidaat. De resultaten van het onderzoek vormen vol gend jaar een onderdeel van een boek van hoogleraar dr. W. Derksen dat de titel heeft: „Van magistraat tot modaal bestuurder: de ontwikkeling van het burgemeestersambt in deze eeuw". Emoties Het benoemen van burgemees ters gaat altijd met veel emo ties gepaard. Vooral als men het heeft over de mogelijkheid invloed te kunnen uitoefenen op zo'n benoeming. Met regel maat van de rijksbegroting wordt er sinds 1966, (maar ook al een eeuw eerder) op lande lijk niveau aandacht aan dit punt besteed. Sinds 1972 is de commissaris van de koningin verplicht eerst de wensen van de raad te horen over de nieuw te benoemen burge meester. Dat zogenaamde schetsen heeft in de loop der tijd een slechte naam gekre gen. Het zou schijninspraak zijn. Op 30 maart 1982 blies minister Van Thijn de discus sie rond de inspraak van de gemeenteraad nieuw leven in door aan de Tweede Kamer de nota „intensivering inspraak (her)berioeming van burge meesters en de benoeming van de commissarissen van de ko ningin" te sturen. De in de nota veronderstelde situaties, als zou „de profielschets niet veel voorstellen" en „aan een bepaalde spreiding meer de voorkeur wonjt gegeven dan aan de wensen van een ge meenteraad" blijken, uit het onderzoek van Bovens, niet op waarheid te berusten. Een ander punt uit de nota, het instellen van een vertrou wenscommissie die meebeslist in de benoeming van een bur- gemester, vindt Bovens een vooruitgang. De profielschet sen zullen hierdoor aan hel derheid en beknoptheid win nen. Het uiten van verlangens over het in de toekomst te vol den beleid of het vragen van bepaalde opinies, zal waar schijnlijk sterk verminderen. Men kan het immers dan zelf aan de kandidaat-burgemees ter vragen. Ook bij een herbe noeming kan de mening van de raad over zijn optreden van invloed zijn. Ook de mogelijk heid om de commissaris bij af wijking van het profiel om de motieven te vragen, vindt Mark Bovens een positief punt. SYLVIA VAN LEEUWEN ADVERTENTIE DEN HAAG Gemeenten hoeven de verkoop van gronden, die in het bestemmingplan staan omschreven als gronden voor woningbouw of industrie, niet ten goedkeuring voor te leggen aan een in te stellen Grondkamer. Ook de aankoop van gronden, die in een bestemmingsplan vastliggen als gronden voor woning bouw of industrievestiging, hoeven niet aan de Grond kamer ter goedkeuring voorgelegd te worden. Is de be stemming van de gronden nog onduidelijk, dan treedt de Grondkamer wel op. De gemeenten zullen wel grondaankopen via de Grondkamer moeten laten gaan als dit landbouwgronden betreft of natuurterreinen. Dit heeft minister De Koning (Landbouw en Visserij) het ka merlid Rienks (PvdA) laten weten in antwoord op vragen over de toetsing van grondaankopen van gemeenten door de Grond kamer. De Grondkamer wordt ingesteld in het kader de van de Wet agrarisch grondverkeer, die nog dit jaar moet ingaan. In die wet worden eisen gesteld aan kopers van landbouwgronden en natuurterreinen om zo hun aantal terug te brengen en daarmee de prijs te doen dalen. Toetsing daarvan komt bij de Grondka mer te liggen. De minister merkt op dat in die gevallen waar toetsing van de grondaankopen door de Grondkamer wel nodig is, deze snel zal werken zodat het beleid van de gemeenten aan slagvaardigheid niet inboet. Van Voorden bokaal Het zaalvoetbalteam van de Leidse Courant beeft gis teravond in de Vijf Mei hal beslag gelegd op de „Com missaris Van Voorden Bokaal". De zaalvoetballende redactieleden wonnen hun vier wedstrijden van het door de Leidse politie georganiseerde toernooi en ein digden daardoor bovenaan. De Afdeling Sport en Re creatie, dat met 5-3 van de LC verloor, werd tweede. De Leidse politie eindigde op de derde plaats. De Gemeen telijke dienst Sociale Werkplaats werd vierde en de ploeg van het Leidsch Dagblad sloot de rij. Commissa ris Van Voorden reikte gisteravond zelf de door hem beschikbaar gestelde beker uit Der Fangschuss In het gebouw van de Leidse werkgroep Homosexualiteit (Caeciliastraat 18) draait 23 juni de film Der Fangschuss van de Duitse regisseur Volker Schöndorf. De film speelt zich af twee jaar na de Russische revolutie wanneer Esten en Letten de macht van de door het Westen gesteunde grootgrondbezitters proberen te breken. Daartussen een liefdesgeschiedenis met fatale afloop. Aanvang 21.30 uur. Open Café Het Open Café, gevestigd in het Leids Vrijetijdscen trum aan de Breestraat, houdt komende maandag een video-avond. Er wordt ondermeer een optreden van de groep „Birthday Party" en een film van James Bond getoond. Het seizoen van het Open Café wordt maan dag 26 juli besloten met een pannekoekmiddag. Het Open Café is geopend van 14.00 tot 17.00 uur. Cursus Engels In het clubhuis De Vroolijcke Arcke begint in september een cursus Engels. Bij voldoende aanmeldingen wordt er zowel een beginnersgroep als een groep voor gevorderden gevormd. De kursus kost vier gulden per les. Op maandag avond 6 september wordt er een informatieavond gehou den die om 8 uur begint Dan worden ook de groepen sa mengesteld. Schriftelijke aanmeldingen naar Pieterkerk- choorsteeg 15, telefonisch aanmelden is mogelijk bij Gerard Broekmans tel. 071-123271. JONGE DUBBELE GRAANJENEVER STA A TSSECRETARIS IR. DIK IN PIETERSKERK: LEIDEN Door een mi niatuurraket naar het plafond van de Pieters kerk te schieten, opende staatssecretaris ir. W. Dik van economische zaken gistermiddag de tentoon stelling „Tussen Hemel en Aarde" in de Pieters kerk. De ruimtevaartten toonstelling geeft een beeld van het Europese aandeel in de ruimte vaart. De staatssecretaris wees in zijn toespraak op het belang van de Nederlandse industrie bij de ruimtevaart. Zo werd in Nederland de luchtsluis ge bouwd van de Spacelab, het laboratorium dat met de Amerikaanse Spaceshuttle de ruimte in moet worden ge bracht. „De Nederlandse in dustrie moet zich aggressiever opstellen", aldus de staatsse cretaris. „Een goed functione rende ruimtevaartindustrie is ook goed voor de Nederlandse economie en de Nederlandse positie op de wereldmarkt. In de komende tientallen jaren zullen vele tientallen commu nicatiesatellieten de ruimte in gaan. De industrie moet daar bij zijn en zorgen, dat ze een aandeel heeft in de fabricage ervan," zei de heer Dik vanaf de kansel van de Pieterskerk. Dr. Wubbo Ockels, de eerste Nederlander die een ruimte- vlucht zal maken hij is in training voor een vlucht met een spaceshuttle, die in sep tember volgend jaar moet plaats vinden wees op het belang van de ruimtevaart: „De ruimtevaart biedt onge kende mogelijkheden voor de gehele mensheid. Ondanks de enorme kosten die eraan ver bonden zijn, moeten we er op deze weg mee voqrt gaan. Eu ropa moet in dit tijdperk van de communicatie over eigen communicatiesatellieten be schikken". In de Pieterskerk staat een aantal modellen van de Spa celab, de Ariane en de Space shuttle. Medewerking wordt verleend door onder meer Fokker en het KNMI. Met be hulp van video wordt het doen en laten van de ruimte vaart in beel dgebracht. De tentoonstelling gaat mor gen voor het publiek open en duurt tot 4 juli. De openings tijden zijn dagelijks van tien tot vijf uur en op donderdag van tien tot tien. Een kaartje kost één gulden vijftig en de opbrengst is voor de Pieters kerk. Dr. Wubbo Ockels vanaf de kansel in de Pieterskerk: „Ruimtevaart biedt ongekende mogelijkheden voor de gehele mensheid". Genodigden maken een rondgang door de Pieterskerk. V.l.n.r. burgemeester mr. Bonnike van Noord- wijk, burgemeester Goekoop van Leiden, dr. Wubbo Ockels, staatssecretaris ir. W. Dik en mevr'. Fase. wethouder van Leiden.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3