Schoolverlaters^steeds moeilijker aan de slag Algerije op z n kop rgentijnen geven ederlaagtoe Onzekerheid over ontmoeting Reagan-Begin Vaderdag. deTourwel even by u langs. DUN, Donderdag 17 juni 1982,72e jaargang no. 22296 Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes /0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal 57,35; jaar/217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers Z0,75. Een speciale „Toppop" van avond op Ned. I om 19.00 uur. Op Ned. II om 18.59 uur serie „Popi" en om 20.27 uur praten met Aad v.d. Heuvel over En schede. Om 21.55 uur rekening en verantwoording over de miljoenen voor de mensen in nood. HET WEER Zonnige perioden en tot de avond droog. Minima rond 10, midddagtemperatuur ongeveer 21 graden. Tot matig toene mende wind tussen zuidwest en zuid. Zon op 05.19, onder 22.02 uur. Scheveningen hoog water 11.59 en 00.39 uur, laag- water 07.35 en 20.16 uur. ominee zoekt contact met tvoerders van Digna (9) ONINGEN De hervormde predikant ds. B. kstra uit Groningen verzoekt in een open brief eventuele ontvoerder(s) van het 9-jarige meisje jna van de Roest uit die stad met hem in con té treden. Digna verdween op 7 juni in haar inplaats en is Sedertdien, allerlei zoekacties ten spoorloos. Ds. Dijkstra smeekt de ontvoer- (s) iets van zich te laten horen om speciaal ir de ouders een einde te maken aan de slopen onzekerheid. Hij belooft in zijn brief absolute leimhouding. De open brief is opgesteld na rleg met de Groninger gemeentepolitie en de titie „Prioriteit nummer een is dat het meisje komt. en later zien we wel verder", aldus de oningse politie. De dominee schrijft geen enke behoefte te hebben aan tips of informatie van Here mensen: „Ik zit slechts op één telefoontje wachten". In Wassenaar en Noordwijk geen olie DEN HAAG Het strand bij Kijkduin is zo goed als schoon. Er spoelt nagenoeg geen olie meer aan. Dit geldt ook voor de stranden van Monster en 's-Gravenzande. Maar het is nog wel mogelijk dat er hier en daar plakken olie op het strand zijn blijven liggen. Het Scheveningse strand is overi gens voor de olievervuiling gespaard gebleven. Dit is ook het geval met de stranden van Wassenaar en Noordwijk. Aanvankelijk werd aangenomen dat ook op de laatstge noemde plaatsen ook olie was aangespoeld, omdat waarne mingen uit de lucht daarop wezen. Achteraf blijkt er sprake te zijn geweest van algenafzetting en andere verontreini ging- Weer proefboring voor Scheveningse kust SCHEVENINGEN Vijf en veertig kilometer ten noordwes ten van Scheveningen gaat het olieconsortium Amoco begin volgende maand een tweede proefboring, doen naar Noord- zeeolie. De eerste boring, begin mei, leverde 2500 barrels (400.000 liter) op. Een woord voerder van Amoco zei vanoch tend dat het consortium goede hoop heeft dat de tweede borig net zoveel resultaat oplevert als de eerste. „Pas dan, en na nog enkele andere onderzoekingen, kunnen wij zeggen of het olie veld exploitabel is of niet". Deze speler viert de zege van Algerije op zijn manier, met een gigantische hoed die één van de supporters hem op het hoofd heeft gezet. ie foto van Argentijnse militairen werd gemaakt, kort dat generaal Menendez de capitulatie van de Argen- troepen had ondertekend. IENOS AIRES LONDEN De Argentijnse militai- leiders hebben vannacht, bijna drie dagen na de val Port Stanley, voor het eerst toegegeven dat de itten in de oorlog om de Falkland Eilanden een „ge- felijke overwinning" hebben behaald. Tot op he- Jivas alleen over een terugtocht gesproken. Over ot van de duizenden gevangen genomen Argentij- van wie volgens Groot-Brittannië velen in een slechte toestand verkeren, werd in Buenos Aires ts gezegd. [entinië heeft ook nog steeds niet gereageerd op de Britse eis, een eind moet worden gemaakt aan alle vijandelijkheden in Zuidatlantische Oceaan. Londen wil de verzekering dat Ar- tinië ook de zo gevaarlijk gebleken luchtaanvallen op' de kland Eilanden staakt. Zolang daarover geen uitsluitsel is ge- ;n, zal Groot-Brittannië enige honderden van de naar schat- 15.000 Argentijnse krijgsgevangenen het juiste aantal is steeds niet zeker niet naar huis terugsturen maar in Port nley als een soort onderpand vast blijven houden. Groot-Brittannië houdt intussen de stroom lofuitingen aan adres van premier Thatcher aan. Haar vastberaden aanpak de Falkland-crsis heeft haar populairder gemaakt dan ooit. na twee derde van de Britten oordeelt „zeer positief" over ir oorlogs-beleid. De populariteit van Labóur-leider Michael de laagste die een Labour-leider na de Tweede Wereld- genoot. Pagina 11: Argentinië politiek op drift. Iet de muziek mee GHT De Amsterdamse politie heeft gistermiddag een ntigjarige gedetineerde aangehouden afkomstig uit de jeugd- angenis Vosseveld in Vught. De jongen was enkele uren eer- uit Vosseveld ontsnapt door een bestelwagen van een mu- kband 'weg te rijden, die op de binnenplaats van de gevange- stond geparkeerd. Na een ferm claxonsignaal van de wagen nde de wacht de poort, omdat hij dacht met iemand van de ld te doen te hebben. Doordat de jongen onderweg was gesig- eerd, kon hij in Amsterdam worden aangehouden. wassingen wk-voetbai zit vol van rrassingen. keer waren het de vtsche Weltmeister, die en moesten slikken.... wijl gastheer Spanje niet zo'n prettige °nd moet hebben ge- Triplex geeft soms teveel gas af DEN HAAG Bepaalde soor ten triplex kunnen teveel for- maldehyde-gas afgeven. Er zou een regeling moeten ko men voor het gebruik van tri plex binnenshuis. Zo'n rege ling zou juist als bij spaanplaat, een grens moeten stellen aan de afgifte van dit soort gas. Het gas komt vrij uit lijm die in spaanplaat en triplex wordt verwerkt. Dit is gebleken uit een door TNO en het centrum voor op pervlaktetechnologie (COT) verricht onderzoek. Het TNO onderzocht dertien soorten tri plex die in de bouw worden gebruikt. De afgifte van for- maldehyde-gas lag daarbij soms tot twee keer zo hoog als de normen die'voor spaanplaat gelden. Het COT onderzocht vijftien typen triplex waarvan er maar twee voldeden aan de normen die voor spaanplaat worden gesteld. DEN HAAG De positie van de schoolverlaters is de afgelopen maand verder verslechterd. De grote stroom van schoolverlaters naar de arbeidsmarkt moet pas eind deze maand-goed op gang komen, maar al in mei is daarvan in de cijfers iets gebleken: in het maan delijks overzicht van de ar beidsmarkt zegt het minis terie van Sociale Zaken dat het aantal werkloze school verlaters met 16.350 is toe genomen tot 66.200. De tijd die schoolverlaters moeten wachten op hun eerste baan wordt ook steeds langer. De groep die een half tot een heel jaar nodig heeft om een baan te vinden, is in een jaar tijd met de helft ge groeid. Tweemaal zoveel jongeren als vorig jaar heb ben binnen een jaar nog geen baan. Het landelijk beeld is ook van toepassing op Zuid-Hol land. Van de 88.611 in deze provincie ingeschreven werkzoekenden waren er 36.133 jonger dan 25 jaar. Daartegenover staan 4259 vacatures. Met uitzondering van de bouw en de chauf feurs nam de werkloosheid bij de mannen in alle beroe pen toe; bij de vrouwen vormde alleen de kleding- branche een uitzondering. Volgens de directeur ar beidsvoorziening in Den Bosch dienen jongeren zich eerst eens te bezinnen op de vraag of het wel zo verstan dig is door te studeren nu het bedrijfsleven steeds meer behoefte heeft aan mensen met praktijkerva ring. Een algemene oplei ding biedt momenteel wei nig houvast: in Brabant blijft 85 procent van de leerlingen met mavo, havo en vwo zonder werk. De er varing in de praktijk kan worden aangevuld met be roepsgerichte opleidingen waarvoor geld beschikbaar is gesteld. In Overijssel wordt erop gewezen dat schoolverlaters zonder di ploma het nog moeilijker hebben. Aandehand van de koningin ADVERTENTIE Iedere avond: pizza's, wijnen, gezelligheid en MUNDIAL 82 bij PIZZERIA PINOCCHIO Iedere avond voetbal op kleurentelevisie Vanaf 13 juni t/m 11 juli 1982. Pizza's uit een echte houtoven Uniek in Leiden en wijde omgeving Parkeergelegenheid op het Papenburg. MEER DAN 100 ZITPLAATSEN. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. „Geef salarisverhoging ambtenaren aan de kunst" GRONINGEN „Er worden jarenlang ettelijke miljarden uitgegeven voor salarisverho gingen van ambtenaren. Maar die hebben daar niets aan, om dat het alleen maar inflatie geeft. Wanneer dit geld wordt besteed aan de kunst, dan kunnen de regionale orkesten dat gaan doen, waar ze voor bestemd zijn, namelijk rustig doorgaan met spelen". Dit heeft prof. J. Pen, hoogleraar economie aan de Groningse universiteit gisteren gezegd. Hij sprak voor de aanvang van een protestconcert van het Noordelijk Philharmonisch Orkest (NFO) tegen de bezui nigingen op de regionale or kesten. DEN HAAG Heel Algerije stond gisteren op z'n kop. On middellijk jia de sensationele overwinning (2-1) van het na tionale elftal op West-Duits- land, speelden zich in het land chaotische taferelen af. Onder oorverdovend lawaai renden de mensen de straat op. juich ten en omhelsden elkaar. Er werd met vlaggen gezwaaid en vrijwel elke Algerijn tooide zich in de nationale groen-wit- te kleuren. Automobilisten toeterden onophoudelijk en na het laatste fluitsignaal van het WK-duel blokkeerden alle te lefoonlijnen. „Het is alsof we de wereldbe ker hebben gewonnen", ver zuchtten de weinige nuchtere omstanders. Zover is het nog lang niet, hoewel Algerije in eens een goede kans heeft door te dringen tot de tweede ronde. Voor de onthutste Westduitsers ziet het er totaal onverwacht heel wat minder plezierig uit. Het verlies van een punt tegen Oostenrijk of Chili heeft hoogstwaarschijn lijk desastreuze gevolgen voor de als finalist getipte „Mann- schaft". Dit WK lijkt trouwens voorbe stemd om het toernooi van de sensaties te worden. Na België,- Kameroen en vooral Algerije, deed gisteravond Honduras nog een duit in hét zakje: 1-1 tegen gastland Spanje". In de schaduw van al die opwinding won een doelmatig Engeland met 3-1 van een technisch be ter. maar onmachtig Frank rijk. Zie verder de sportpagina's WASHINGTON Het is nog steeds niet duidelijk of de Is raëlische premier Begin, die gisteren voor een officieel be zoek in de VS arriveerde, een ontmoeting zal hebben met president Reagan. Rond een mogelijke ontmoeting tussen Begin en Reagan lijkt zich een diplomatiek steekspel ontwik keld te hebben. In Ameri kaanse regeringskringen werd gisteren vernomen, dat presi dent Reagan de garantie van Israël zou willen hebben, dat geen Israëlische troepen naar Beiroet worden gestuurd om daar de Palestijnse leiders ge vangen te nemen. Veel hangt nu af van het on derhoud dat Begin morgen met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Haig, heeft. Volgens de Amerikaan se pers heeft Washington ook de verkoop van 75 F-16 straal jagers aan Israël opgeschort. De officiële woordvoerder van de PLO, Labadi, heeft ont kend dat de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie bereid zou zijn in directe onderhandelin gen met de VS te willen spre ken over ontwapening van guerrillastrijders. Gisteravond werd in Beiroet bekend ge maakt, dat de PLO hiertoe zou willen overgaan. Tijdens ge vechten in Beiroet werd giste ren het strategisch gelegen universiteitsterrein, dat vlak bij de luchthaven ligt, op de Palestijnen veroverd. Israël ontkent betrokken te zijn ge weest bij deze verovering. Vol gens het Israëlisch militair op perbevel is de universiteit door rechtse Libanezen inge nomen. Vandaag neemt het Europese Parlement alle waarschijnlijk heid een ontwerp-resolutie aan. Deze resolutie is zeer ge matigd ten aanzien van Israël en eist de terugtrekking van alle buitenlandse strijdkrach ten in Libanon. In de resolutie wordt niet gerept over het grote aantal slachtoffers onder de Libanese en Palestijnse burgers. De Israëlische inval in Libanon zou kunnen bijdra gen tot de onafhankelijkheid van het land, aldus de ont werp-resolutie. De socialisten in het Europese parlement stellen zich geheel anders op. Zij veroordelen de Israëlische inval en eisen de onmiddellij ke Israëlische terugtrekking uit Libanon. Pagina 11 Linkse Libane zen tegen regering van na tionale eenheid SER tegen bevriezing bovenmodale uitkeringen DEN HAAG De Soci aal-Economische Raad (SER) is tegen de bevrie zing van de bovenmodale uitkeringen in de WAO en WWV en van het maxi mum dagloon volgens de -ZW, WW, WAO en WWV. De SER ziet hierin een doorbreking van het be ginsel dat iedereen die in dezelfde omstandigheden verkeert een gelijke aan spraak kan maken op een gelijk percentage van het dagloon, terwijl ook de premie een gelijk percen tage van het loon be draagt. Een reden voor afwijzing is ook de verschuiving die optreedt in de kosten van WAO en WWV. Deze uit keringen en de aanvullin gen tot 100 procent door de bedrijven zijn een es sentieel onderdeel van de arbeidsvoorwaarden en kunnen in geval van be vriezing dus extra kosten voor de ondernemingen met zich meebrengen. Ook de door de regering voorgenomen bevriezing en verlaging van de kin derbijslagbedragen valt in de SER verkeerd. Deze ge dachte strookt volgens de SER niet met de gedach ten die met name in de FNV leven over het in voeren van de inkomen safhankelijke kindeibij- slag. Het regeringsvoorstel doorkruist daarmee een eerder advies van de Raad. ADVERTENTIE 20juni. BLOEMEN HOUDEN VAN MENSEN. Gratis. Veertien dagen lang. Via de Leidse Courant. Want vanaf de start op 2 juli besteedt de Leidse Courant dagelijks extra veel aandacht aan de Tour de France. Inter views, voor- en nabeschouwingen en natuurlijk de uitslagen vindt u dagelijks in de krant. Als u nu onderstaande bon opstuurt zult u merken: sport in de Leidse Courant. Alsot u er zélf bij bent! DAM Stuur mij vanaf het startsein de Leidse Courant I I Naam:. Adres: j Postcode/plaats:. I Telefoon: I veertien dagen gratis en vrijblijvend toe. I In een open envelop opsturen naar: Leidse Courant, j Antwoordnummer 10070,2300 VB Leiden. I^Een postzegel is niet nodig. ^£dd6C Sowtcmt

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1