Stuntwerk van dwergen Mundial alleen voor miljonairs IkkonhetN.^oef7e nietaoed Jbijmijeens tïS? ïopm'n video .zien.... van Radi0 kampeerders opqeletf 3ORT LE1DSE COURANT DONDERDAG 17 JUNI 1982 PAGINA 13 WK VOETBAL OP TV Vandaag NEDERLAND I 17.05 uur 20.50 uur 20.27 uur 22.45 uur BRT 2 17.05 uur 20.15 uur 20.50 uur DUITSLAND 2 16.30 uur 17.05 uur 20.30 uur 20.50 uur 22.45 uur NEDERLAND 217.05 uur 20.50 uur 20.27 uur 22.45 uur BRT 2 17.05 uur 20.15 uur 20.50 uur 22.45 uur DUITSLAND I 16.45 uur 17.15 uur 21.00 uur Chlll-Oostenrijk(r) Joegoslaviö-terland (r) Chili-Oostenrijk (s) Tsjecho-Slowakije-Koeweit (s) T sjechoslowakije-Ko«weit(r) Chill-Oostenrijk (s) Spanje-Honduras (s) Tsjechoslowakije-Koeweit (s) Joegoslavié-N-lerland(r) Voetbal in de studio Chill-Oostenrijk (r) Tsjech Slowakije-Koeweit (s) Joegoslavlë-N-Ierland (r) Joegoslavië-N-lerland (r) Italie-Peru (r) Brazillë-Schotland (r) Italië-Peru (s) Argentinië-Hongarije (s) Italië-Peru. (r) Joegoslavië-Noord-lerland en Italië-Peru (s) Argentinië-HongariJe(r) Brazilië-Schotland(s) Studioprogramma Italië-Peru (r) Brazilië-Schotland en Argentinië-Hongarije (r) Samenvattingen Zo zag het stadion San Marnes in Bilbao er gisteren uit vlak voor de wedstrijd Engeland- Frankrijk. Een aantal tanks en gewapende politie moesten de goede gang van zaken waarborgen. HAAG Algerije in iets mindere mate iduras zorgden giste- voor stuntwerk in het (nooi om de wereldbe- voetbal. Algerije, als (lagen outsider naar pje gekomen, versloeg lensationele wijze favo- West-Duitsland met l en zorgde daarmee r één van de grootste lts in de historie van WK. In de avonduren Honduras de verras- van de Noordafrika- „half" over door ïje op 11 te houden, it het lange tijd 10 de Middenamerika- was geweest. Spanje een strafschop nodig e remise alsnog te re- iren. Algerije en Hon- as leverden dus als gen in de voetbalwe- I opmerkelijk werk, at al eerder Kameroen op 00 had gehou- woord „Angstgegner" »de Nederlandse bedoeling van Duitse term is echter (duidelijk. Voetballend k-Duitsland heeft behoor de schrik voor Afrika. De s van West-Duitsland t een historische achter- id. De „ramp" van Argen- i - uitschakeling in de te ronde door een neder- tegen Oostenrijk - werd ijds ingeleid door een pun- leling met Tunesië. Acht daarvoor, in Mexico, was andere Afrikaanse oppo- Marokko, een niet te •meesteren tegenstander eken. De Algerijnse over hing in Gijon werd uitbun- jevierd. Ondanks de stren- iewaking verschenen tien- n supporters op het veld al tte de politie de orde te llen. De actie kwam de ragers te staan op een nd fluitconcert. Met on- ox en speels voetbal had nje niet alleen de wed- i maar ook de sympathie vrijwel alle toeschouwers tinnen. ekend spektakel duel had zich in de tweede ontwikkeld tot een in dit hooi nog ongekend spekta- Negen minuten na de pau- Madjer voor de eerste gezorgd. Amj gelijkn leidde i Belloumi, de debutant wereldkampioenschap de winst. Van Belloumi nige maanden geleden in iduitse kranten een over- De niet zichtbare Madjer heeft de bal in de Duitse touwen gewerkt. Doelman Schumacher kijkt bijna verbaasd toe bij deze Algerijnse voorsprong. Hector Zelaya wordt geknuffeld door ploegmaat Porfirio Betancourt van Honduras, nadat de eerste heeft tescoord tegen panje. i' na de geliikma ienigge leidde een tref- lijdensadvertentie verschenen. Dat die melding abusievelijk was en de 23-jarige aanvaller (voetballer van het jaar in Afrika) zeer levend is hebben de Westduitsers geweten. Wanhopig trachtte de formatie van trainer Derwall in de laat ste twintig minuten het tij te keren. De kans op een nieuwe treffer voor de Algerijnen wa ren echter niet kleiner dan die op de gelijkmaker. Eerst waai de een hoekschop, direct van de voet van Breitner in het doel. Daarna passeerde Madjer op aangeven v£n Merzekane Schumacher voor de derde keer. Scheidsrechter Labo Re- voredo annuleerde beide tref fers. De Peruaan, die Hru- besch en Madjer op de bon slingerde, had in beide geval len ongerechtigheden gecon stateerd. In de laatste minuut stond de lat een doelpoging, van het hoofd van Rummenig- ge in de weg. Massaal werd de Algerijnse veste nog bestormd. Met tien man in het straf schopgebied hielden de Noord- afrikanen stand. Het feest vierende Algerije, dat met Kameroen Afrika in Spanje vertegenwoordigt, dankt ziin kracht voor een goed deel aan de in het vroe gere moederland Frankrijk spelende profs. Voor zover zij niet werken in Europa hebben de Algerijnen - naar Oosteuro pees model - de positie van staatsamateur. Het besluit de in Frankrijk en België spelen de „kapitalisten" op te nemen, stuitte op verzet van trainer Rogov uit de Sovjet-Unie. Deze „ontwikkelingswerker" werd daarop uit zijn functie ontheven en vervangen door het Algerijnse duo Rachid Mekhloufi (technisch direc teur) en Mahiedine Khalef (trainer). West-DuitslandAlgerije 12 (00) 53. Madjer 01, 68. Rummenigge 1 1, 69. Belloumi 12. Scheidsrechter Labo Revoredo (Peru); toeschouwers: 25.000. Gele kaart Hrubesch (Wdl.), Madjer (Alg.). West-Duitsland: Schumacher; Stieli- ke, Kaltz, K-H Förster, Briegel, Dremmler. Breitner, Magath (Fi scher); Rummenigge, Hrubesch, Litt- Algerije: Cerbah; Guendoz, Merzeka ne, Kourichi, Mansouri; Fergani, Dahleb, Belloumi, Zidane (Bensaou- la); Assad, Madjer (Larbes). SpanjeHonduras De loting leek zo mooi in el- kaar^gestoken. Gastheer Span je zou groep 5 openen met een wedstrijd tegen een „kleintje". Een leuke warming-up voor spelers en toeschouwers, zo zag het duel tegen Honduras er op papier uit. Een doelpuntenfes- tival wellicht in navolging van de Hongaren, die de buren van Honduras, El Salvador, af droogden. Onder de lampen van het Luis Casanova-stadion bezorgde Honduras de Spaanse spelers en toeschouwers een koude douche. Het liet zich niet ge willig slachtofferen. Integen deel, het verkocht zijn huid zo duur mogelijk, nam in de 7e minuut brutaal de leiding door Zalaya en moest pas in de 65e minuut de gelijkmaker toe staan, toen Lopez Ufarte vanaf elf meter Spanje langszij bracht: 11. Met geld koop je geen win nend elftal. Dat ondervond coach Santemaria aan den lij ve. De Spaanse opvolger van Kubala heeft zijn ploeg jaren kunnen voorbereiden op dit WK in eigen land. Geld speel de geen rol, voor eigen publiek moest gepresteerd worden. Oe fenwedstrijden, trainingskam pen, de voorbereiding was per fect geregeld. Succes kon niet uitblijven. Zeker niet als de chauvinistische Spaanse toe schouwers als een man achter hun elftal gingen staan. Aan de supporters heeft het niet gelegen, gisteravond in Valen cia. De 50.000 toeschouwers in het uitverkochte stadion zorg den al Uren voor de wedstrijd met de rood-gele vlaggenzee, de confetti voor een geweldige entourage. Vanaf de entree op het veld werd het Spaanse elf tal luid toegejuicht. In de ze vende minuut bracht een spe ler 50.000 mensen tot zwijgen. Op een pass van Betancourt passeerde invaller Zelaya, die in de laatste minuut boven To ledo verkozen was, Arconada van 15 meter: 01. Het. pu bliek was met stomheid gesla gen. Een voetbaldwerg, die no- tabene 100.000 dollar van de Fifa had moeten lenen om zich enigszins te kunnen voor bereiden op dit toernooi, zette hun favoriet op achterstand. Spanie raakte door de achter stand direct van de kook. De treffer van Zelaya had een verlammende uitwerking op dè toch al zo nerveuze Span jaarden. Massaal trok men ten aanval in een, poging de stand in een handomdraai gelijk te trekken. Maar de pogingen waren te individualistisch van aard om succes te hebben. Coach Santamaria keek het steriele spel van zijn pupillen met ergernis aan en verving in de rust twee. spelers. Dribbe laar Juanito, die geen goed had kunnen doen, werd ver vangen door thuisspeler Saura en middenvelder Joaquin ruimde het veld voor Sanchez. Deze wissels hadden niet di rect een heilzame uitwerking op het Spaanse elftal. Dat was •ok moeilijk, want Honduras legde zich in de tweede helft uitsluitend toe op de eigen de fensie. Spanje werd met de mi nuut nerveuzer. Pas in de 65e minuut viel de gelijkmaker. Sastrustegui kreeg een gooi in het strafschopgebied, waarop Saura direct daarna gevloerd werd binnen de lijnen. De cor rect leidende Argentijnse arbi ter Ithhurralde, die in de eers te helft drie keer een claim van Spaanse zijde op een straf schop terecht afwees, legde de bal op de stip en Lopez Ufarte bracht zijn elftal langszij: 11. De gelijkmaker had het breek punt in de wedstrijd kunnen vormen. Spanje had nog 25 minuten om de winst in de knip te steken. Maar de Span jaarden vplhardden in de machteloze aanvalswijze. SpanjeHonduras 1—1 (0—1), 7. Ze laya 0—1, 65. Lopez Ufarte 11 (strafschop). Scheidsrechter: Itthural- de (Arg.); toeschouwers: 50.000 (uit verkocht). Spanje: Arconada; Camacho, Alesan- co, Tendillo, Gordillo; Miguel Angel Alonso, Zamora, Joaquin (Sanchez); Juanito (Saura), Satrustequi, Lopez Ufarte. Honduras: Arzu; Qutierrez. Costly, Villegas, Bulnes; Zelaya. Maradiaga, Yearwood; Norales (Caballero), Be tancourt, Figueroa. Vond je dat gisteravond Ook geen geheide penalty? Modern komen i bekijken. lissilT TAMAX VIDEORECORDER (SONY SYSTEEM) 17000 Stilstaand beeldweergave 8 Voorkeurstations jptale bandteller met „memory" funktie. i van de achtentwintig recorders van i Modern r informatie over de V dio Modem winkels: 010-622300. BARCELONA Wie over anderhalve week nog zin heeft om het WK-toernooi in Spanje te volgen - de tweede ronde begint dan met duels in Barcelona, Madrid en Se- villa - zal zich allereerst moeten afvragen hoeveel geld hij bereid is te spen deren. Spanje is al lang geen goedkoopte-eiland meer, maar tijdens de Mundial heeft men er nog een schepje bovenop ge daan en zijn de prijzen in de WK-steden gewoon de pan uit gerezen. Eén van de boosdoeners van die overdreven prijzenslag die momenteel bijvoorbeeld door hotels wordt gevoerd voor logies eventueel met ontbijt, is het organisatie bureau dat zich Mundies- pana noemt. Het bureau is gevormd uit de vier grootste reisbureaus van Spanje, die al lang voor het WK-voetbaltoernooi de han den in elkaar hebben geslagen en gezamenlijk bepalen hoe veel de bezoekers, die een ge heel verzorgde reis naar Span je willen, moeten betalen voot een vliegreis, het hotel en de entreekaarten voor een reeks wedstrijden. Een voorbeeld: wie graag de openingswedstrijd wilde zien en daarvoor een kaartje wilde kopen, moest tegelijkertijd tic kets kopen voor de drie wed strijden van de tweede ronde en een halve finaleduel die ffog in Nou Camp worden ge peeld. Eén blok kaarten voor een zitplaats kostte bijna 200 een van de vijf duels die in het stadion van Barcelona worden afgewerkt, werden vooraf niet verkocht. Begrijpelijk dus dat Nou Camp tijdens de ope ningswedstrijd niet uitver kocht was. De Spanjaarden voelden zich genomen en ble ven uit boosheid thuis en volg den de wedstrijd via de televi sie. Bovendien verplicht Mundies- pana de voetballiefhebber, die de tweede ronde en een halve finaleduel wil zien, dat hij én het vliegtuig neemt én een ho tel reserveert, vervolgens dat hij veertien dagen vooruit zijn hotel betaalt, ook al slaapt hij er maar bijvoorbeeld drie nachtep. De dagprijs van een hotel is bovendien het dubbele van hetgeen normaal wordt gevraagd. Daarin zijn begre pen het ontbijt en één maal tijd. Maar, zeggen zelfs de Spanjaarden, als je elf tot veertienduizend peseta's per dag moet betalen is dat veel te veel. Ieder nadenkend mens weet dat je nooit waar krijgt voor het dure geld. Maar het aanbod is groot, zegt Mundies- pana; hetgeen echter flink blijkt tegen te vallen. Impopulair De Mundial, zo beluister je overal in de hoofdstad van Ca- talonie, is, van welke kant je ze ook bekijkt, impopulair. De kritiek geldt ook het organisa tiecomité,. waarin echter veel mensen met doctortitels zijn opgenomen. En die kunnen op alle vragen een diplomatiek antwoord geven. Deze Mundial is alleen voor de miljonairs. Voor. mensen als Joao Havelange. de voorzitter van de FIFA, Artemio Fran- chi, de voorzitter van de UEFA, de voorzitters van de deelnemende voetbalbonden, hun vrouwen en alle andere zich belangrijk vindende figu ren die hen vergezellen. Zij la ten zich elke dag fêteren, loge ren in de beste hotels, in de meest exclusieve kamers en laven zich aan de bar aan de meest exclusieve whisky's en cognacs. Over de kosten van de diners, waaraan vrijwel ie dere dag wordt aangezeten, durft niemand exacte cijfers te geven, maar er komt geen worst en friet op tafel, dat iz zeker. De hoteliers zijn na tuurlijk in de wolken, want de kamers kosten een fortuin en zijn dus onbetaalbaar voor de echte voetballiefhebber die ook nog ver moest reizen om Spanje te bereiken. Het is toch typerend dat Koeweit al 4.000 pakketten heeft teruggestuurd naar Mundiespana en als ie mand uit dit rijke oliestaatje het hele gebeuren duur vindt, dan is verder commentaar overbodig. Monopolie Het organisatiecomité, dat de oprichting van Mundiespana heeft goedgekeurd en voor de monopoliepositie van dit bu reau 27 miljoen guldèn ont ving, vergeet echter dat er duizenden en nog eens duizen den liefhebbers zijn die ook na het wereldkampioenschap de tribunes moeten bevolken. En de ware liefhebber voelt zich in deze weken uiteraard voor gek versleten. Had men in Spanje de hotelprijzen niet verdubbeld en de entreekaar tjes per wedstrijd aangeboden, dan zaten niet alleen de sta dions maar ook de hotels prop vol en hadden zelfs pensions en appartementen moeten bij springen om iedereen onder dak te krijgen. In de badplaatsen rond Barce lona is er in ieder geval nu nog voldoende plaats. Pas na 24 juni, als Spanje het feest van St. Juan viert, verwacht men pas de grootste drukte. Barcelona zit echter wel prop vol. Ook met auto's die je ook in deze stad niet fout mag par keren. De overtreder krijgt ge- tarandeerd een sepo (een lem) op zijn rechterachter- wiel, die alleen de politie kan verwijderen na betaling van ruim 200 gulden en het ver werken van een berg papieren rompslomp. Iemand die over anderhalve week een kamer in de buurt van Barcelona wil hebben, moet er rekening mee houden dat hij, als hij via Mundiespa na heeft geboekt, in de buurt van Tarragona, zo'n 100 kilo meter verder, wordt onderge bracht. Opgehelderd is tenslot te nog altijd niet hoe de opzet van de verkoop van de en treekaartjes precies in elkaar zit. Iedereen vertelt het op zijn manier en de waarheid zal pas na het WK aan het licht ko men. Maar het idee dat Spanje nog betaalbaar is, is nu defini tief kapotgemaakt en het zal wel heel lang duren voordat Spanje bij de echte toeristen weer net zo geliefd is als voor het WK. Spanje, zo blijkt uit alle commentaren, heeft zijn buik reeds vol van de organi satie van het WK '82. Men noemt het in een woord een hoop wanorde en men voor spelt nu al dat de schuldigen aan de schandpaal genageld zullen worden. THEO VAESSEN Protest Naar verluidt is de Sovjet- Unie bezig met het opstel len van een officieel protest tegen de wijze waarop de Spanjaard Castillo de ont moeting Brazilië-Sovjet- Unie (2-1) van maandag leidde. De Russen claimden in dat duel twee strafschop pen, maar de scheidsrechter weigerde daarop in te gaan. Na afloop werd Castillo ook heftig bekritiseerd door de Spaanse en buitenlandse pers. Hoogmoed West-Duitsland was enkele dagen geleden bij zijn aan komst in Gijon al als de nieuwe wereldkampioen binnen gehaald. Rummenigge en Breitner lieten zich in vol ornaat op het balkon van het midden in de stad gelegen hotel door de meegereisde aanhang toejuichen. Hoogmoed, die tegen Algeije voor de val kwam. Schande nu al schande van dat lan den als El Salvador op een WK-toernooi mogen deel nemen. Erkende voetbal landen als Zweden, Uru guay en Nederland hadden beter in Spanje kunnen zijn. Herinnerd wordt ook aan Argentinië-Peru in 1978, toen de Argentijnen door een zege van 6-0 op de Pe ruvianen een beter doelsal do bewerkstelligden en zich plaatsten voor de finale ten koste van Brazilië, dat in de tweede ronde ook ongesla gen was gebleven. Iets der gelijks verwacht men nu ook in groep 3, waar Argen tinië als laatste tegen El Sal vador zal moeten spelen. In El Salvador zijn overigens al stemmen opgegaan om de selectie spoorslags terug te laten komen om verdere vernederingen te voorko- Record Meer doelpunten dan palmbomen. luidden gisteren de commentaren vanuit Elche, dat het enige palmbomenbos heeft van Spanje. Elche zag dinsdagavond Hongarije een nieuw record vestigen in de historie van het WK-voetbal door zijn 10-1 zege op EU Salvador. Al eerder vestigde Hon garije een record. Dat was in 1954 toen Zwitserland het WK-toernooi organiseerde. Hongarije versloeg toen Korea met 9-0. Dat record werd echter geevenaard door Joegosla vië, twintig jaar later, toen het in West-Duitsland Zate eveneens met 9-0 klopte. Gewelddadig Luis Santibanez, manager van Chili, beschuldigt Oos tenrijk er van bewust een team ruwe spelers op te stellen met het doel de te genstanders te intimideren met talrijke overtredingen. We hebben de Oostenrij kers op video in actie gezien in hun laatste tien wedstrij den", aldus Santibanez, „en zij speelden erg gemeen. Oostenrijk is een geweldda dige ploeg". Arrestaties Van het Engelse supporterslegioen in Bilbao zijn inmiddels zeven mensen door de Spaanse politie gearresteerd. Een restaurant in de binnenstad meldde een schade van meer dan 50.000 gulden die zou zijn ontstaan door toedoen van de te veel alcohol drinkende Engelsen. Piloot Niemand uit de Argentijnse ploeg was zo nauw betrok ken bij de oorlog om de Falkland Eilanden als Os- valdo Ardiles, die vier jaar bijzonder thuis voelde in Britse dienst (Tottenham Hotspur). Een neef van hem, die piloot was in een mirage, kwam om het le ven. Ardiles trainde giste ren wel mee met de selectie, maar niet speels. „Het einde van deze meest zinloze oor log heeft mij geen gevoel van opluchting gegeven. In tegendeel. Het overheersen de gevoel bij mij is dat wij wat verloren hebben en dat niemand iets heeft gewon nen Tien dagen De supporters van Koeweit hebben zich bij hun ploeg in Valladolid gevoegd. Tien dagen deden zij in twee autobus sen over de vijfduizend kilometer lange reis van de Perzi sche golf naar het Spaanse hoogland. Een springlevende Lakhdar Belloumi ontmoette kort voor West-Duitsland-Algerije Franz Beckenbauer. Rouwadvertentie Van de Algerijnse speler Lakhdar Belloumi is enige maanden geleden in Wesf- duitse kranten een overlij densadvertentie versche- neh. Dat die melding abu- aanvaller (voetballer van het jaar in Afrika) zeer le vend is, hebben de West duitsers geweten. Geen Engels De Argentijnse coach Menotti legde gisteren bij de training van de selectie op geen enkele manier de zweep over de spelers. Het einde van de oorlog om de Falkland Eilanden was voelbaar in het trainingskamp in Alicante. „De spelers zijn er stellig emotioneel door geraakt zei Menotti. „Ik heb echter het idee dat niemand werkelijk teneergeslagen is" Menotti wilde overigens geen woord Engels spreken tijdens de „open dag" in het trainingsonderkomen, hoewel de coach die taal wel degelijk machtig is. Afscheidscadeau Van Moer Wilfried van Moer, de 37-jarige middenvelder van België, mu zaterdag als „afscheidscadeau" vermoedelijk meespelen tegen Ei Salvador. Bondscoach Guy Thijs zei Van Moer niettemin toch in reserve te willen houden voor het geval de Belgen de tweede ronde halen. Tegen El Salvador maakt Wajter Meeuws zijn ren tree als libero. lichtgewicht kampeer-, kano'-, bergsport -uitrustingen bij BEVER Reaenbesseln 317 Den Haag Kataiogus op aanvraag. <ped FSPO 070-45 49 OO

Leidse Courant | 1982 | | pagina 13