Vrgentinië ïolitiek op drift LO klaagt Arabische achteloosheid aan yjOt duizenden Argentijnse krijgsgevangenen onzeker Arafat: wallen onder de ogen „Geen fraude in El Salvador" El Vaderdag? Geef hem het itoekvan de Maand! - Linkse Libanezen tegen regering nationale eenheid iGD JITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 17 JUNI 1982 PAGINA 11 F-terroriste oordeeld .NKFORT Een rechtbank in' ikfort heeft gisteren de Westduitse jriste Sieglinde Hoffmann tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld ïaar aandeel in de moord op bank- ürgen Ponto in 1977. In zijn vonnis nde rechter Adalbert Schëfer de 37- e Hoffmann een „invloedrijk lid de harde kern van de Rote Armee ;tion". Hoffmann, aan West-Duits- uitgeleverd na haar arrestatie in 1980 in Parijs, werd schuldig bevon- aan poging tot ontvoering en chan- en lidmaatschap van een terroristi- vereniging. Hoffmann was niet /ezig toen het vonnis werd uitge- ken, nadat zoij publiekelijk heftig geprotesteerd. Pols-televisie De Japanse firma Seiko heeft gisteren het eerste pols-tv-horloge gepre senteerd. Het apparaatje geeft behalve de tijd een zwart-wit televisie beeld. De antenne kan in de zak worden ge dragen, een koptele- foontje zorgt voor het geluid. Over de prijs van de pols-televisie en wanneer dit wondertje van. technisch vernuft op de markt wordt ge bracht is niets bekend. Herdenking in Soweto SOWETO De Zuidafrikaanse politie heeft gistermiddag vijftig blanke journa listen enkele uren vastgehouden om te voorkomen dat zij de herdenking in een kerk van de bloedige rellen in deze voor stad van Johannesburg deze week zes jaar geleden zouden bijwonen. Gezegd werd dat de aanwezigheid van journalis ten incidenten zou kunnen uitlokken. In woners van de zwarte voorstad zeiden dat duizenden mensen de dienst bijwoonden. Verslaggevers die het politiebureau trachtten te verlaten werden door politie met geweren tegengehouden. Volgens inwoners uit Soweto werd de dienst door duizenden mensen bijge woond. Bisschop Desmond Tutu, die in de dienst voorging, zei dat apartheid even slecht is als cmomunisme. „Apartheid zal falen ondanks alle veiligheidswetten". SAN SALVADOR De regering van El Salvador heeft gisteren tegengesproken dat er sprake is geweest van fraude bij de verkiezingen voor de grondwetgevende vergadering die op 28 maart werden gehouden. In Ame rikaanse kranten waren de afgelopen dagen berichten verschenen dat er bij deze verkiezingen geknoeid is. In alle Salvadoraanse kranten stond gisteren een verkla ring van de „centrale verkiezingsraad" die de beschuldi gingen van fraude kwalificeert als „absurd". De verkie zingsraad wijst erop dat de besprekingen gebaseerd zijn op een document van de Centraalamerikaanse universi teit dat geen enkel bewijs bevat. De regering wijst er verder op dat meer dan honderd internationale waarne mers en 750 journalisten van de verkiezingen getuige zijn geweest. VS wijzen verklaring Gromyko af. WASHINGTON Het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken heeft niet enthou siast gereageerd op de door de Russische mi' nister van buitenlandse zaken uitgesproken belofte dat Moskou nooit als eerste kernwa pens zal gebruiken. Gromyko deed namen9 president Leonid Brezjnev deze belofte op de VN-ontwapeningsconferentie in New York. „Het is geen doeltreffend middel om de risico's van een kernoorlog te verminderen", aldus het Amerikaanse ministerie. Aangezien de gewone strijdkrachten in Europa in verre mate de mindere zijn van de strijdkrachten van het Oostblok, zou een soortgelijke belofte van de kant van de NAVO de' weg openen naar ag- gressie tegen de strijdkrachten van de NAVO in Europa. Door niet zo'n verklaring uit te spreken willen de Amerikanen dat de NAVO. kernmacht zijn afschrikkingswaarde behoudt, aldus de Amerikanen. De [OS AIRES - ieke toekomst van land jntinië, zowel binnen- luitenlands, is na de laag op de Falkland eniarfden hoogst onzeker landirden. Het lijkt niet te omen dat binnen de 18 g'tig van het land ing- u ide wijzigingen wor- loorgevoerd. De poli- partijen vrezen voor loorgaan van de on- nog zo krachtig aan- digde democratise- !n internationaal A#1Argentinië op zoek naar een nieuwe in de wereldge- lijk: hschap. mate de Britse troepen op ilkland Eilanden verder en brokkelde de aan- fclijke steun voor het op- van de junta af. De tussen de militairen en ds 1976 verboden politie- rtijen, die door de Falk- orlog leek te worden ge nu zo mogelijk nog ,s voor de invasie op de betwiste eilanden op 2 april. Dat bleek onder meer dinsdagavond, toen tiendui zend Argentijnen tijdens een grote betoging voor het presi dentieel paleis het vertrek van de junta eisten. De vijf voor naamste partijen in het land, verenigd in de zogènaamde „Multipartidaria", gaven giste ren een verklaring uit waarin zij sterk de nadruk legden op- het behoud van de, als gevolg van de Falkland-oorlog tot stand gekomen, nationale een heid en de solidariteit. Volgens hen moet er nu een regering worden gevormd van burgers en militairen, die voor de overgang moet zorgen naar een democratisch gekozen burgerbestuur. Maar het is, ze ker na de nederlaag op de Falkland Eilanden, zeer twij felachtig of de militairen hier mee instemmen. Zij hebben weliswaar de geleidelijke overgang naar een burgerbe wind beloofd, maar dat was voor de nederlaag bij Port Stanley. De Argentijnse poli tiek is bevindt zich momenteel op drift en de uitkömst van de huidige machtsstrijd is volgens waarnemersin Buenos Aires nauwelijks voorspelbaar. Een ander gevolg van de Falk- land-oorlog is het sterk geste gen prestige van de lucht macht. Bij het begin van de oorlog was dit onderdeel van de strijdkrachten het minst in vloedrijk. Maar de manier waarop vooral de Argentijnse vliegers de Britse vloot zware slagen hebben toegebracht heeft daarin verandering ge bracht. De bevelhebber van de luchtmacht, generaal Lami Dozo, lijkt momenteel het be langrijkste lid van de militaire junta, die bestaat uit de verza melde bevelhebbers van de strijdmachtonderdelen. Internationaal gezien zal de Falkland-oorlog waarschijnlijk tot gevolg hebben, dat Argen tinië zich méér op de Latijnsa- merikaanse landen en de Der de Wereld richt en minder op West-Europa en de Verenigde Staten. Daarbij wordt gewezen op het aanhalen van de ban den met de beweging van niet- gebonden landen. Begin deze maand bracht minister van buitenlandse zaken Costa Mendez een bezoek aan de vergadering van de ongebon den landen op Cuba. Voor het begin van de Falkland-crisis was een dergelijk bezoek on denkbaar. Een soortgelijk ge baar in de richting van de Sovjet-Unie en Oost-Europa wordt echter niet van de sterk anti-communistische Argen tijnse militaire leiders ver wacht. Zeker zo belangrijk voor Ar gentinië is het aanhalen van de betrekkingen met de om ringende Latijnsamerikaanse landen. Lange tijd werden die landen genegeerd omdat de Argentijnen, afstammelingen van Westeuropese immigran ten, hun land als een bastion van de Westerse beschaving in het onbeschaafde Latijns- Amerika beschouwden. Nu West-Europa zich tegen Ar gentinië keerde (EG-sancties) ontdekte Buenos Aires dat het vooral in de eigen regio werd gesteund. Argentijnse krijgsgevange nen staan in een lange rij om hun wapens bij de Brit ten in te leveren. Op de voorgrond een grote berg in beslag genomen wapen tuig. Falklanden toeristische attractie LONDEN „De overwinning: op Argentinië heeft ertoe ge leid, dat iedereen naarv de. Falkland Eilanden op vakan tie wil. Met een toeristenin dustrie zouden we miljoenen kunnen verdienen". Deze op zienbarende uitspraak werd gisteren gedaan door Lord Shackleton, de man die in 1976 voor de toenmalige Britse re gering een rapport uitbracht 1 over de economische mogelijk heden van de Falkland Eilan den. Premier Thatcher heeft hem, na de overwinning op de Argentijnen, verzocht zijn rap port aan de huidige situatie aan te passen. Diego Carcia nieuwe twistappel PORT LOUIS Nog geen week na de herovering van de Falkland Eilanden dreigt Groot-Brittannië opnieuw be trokken te worden in een con flict om het bestuur over klei ne eilandjes. Dit maal gaat het om het eiland Diego Garcia in de Indische Oceaan, dat vroe ger deel uitmaakte van de kleine eilanden-republiek Mauritius, maar al geruime tijd in gebruik is als Ameri kaans vloot- en luchtmachtba sis. De dit weekeinde gekozen nieuwe, linkse regering op Mauritius wil dat Diego Garcia wordt ontruimd en aan Mauri tius teruggegeven. De Indische Oceaan zou een vredeszone moeten worden. Het wapen waarmee Mauritius de terug gave van Diego Garcia wil be werkstelligen zijn vreedzaam: diplomatieke druk van be vriende landen. Roger Simons tWDEN In Groot- ^|annië is grote ondui- kheid ontstaan over lot van de Argentijnse sgevangenen op de Jand Eilanden. De 'rhpyplhphhpr- van de {land-vloot, admiraal Iward, en de com- lant van de troepen op Oost-Falkland, gene raal Moore,. hebben giste ren tegenstrijdige verkla ringen afgelegd, zowel over het aantal gevangen Argentijnen als over de toestand waarin zij verke ren. Admiraal Sandy Woodward klaagde gistermorgen, dat hij de 15.000 Argentijnse krijgsge vangenen geen onderdak, warme kleren, levens- en ge neesmiddelen kan bezorgen als zijn schepen en hun be manningen waakzaam moeten blijven in verband met even tuele Argentijnse aanvallen. Argentinië moet ogenblikke lijk alle vijandelijkheden stop zetten, aldus Woodward. Hij zei verder dat honderden krijgsgevangenen gevaar lo pen om te sterven wegens ziekte en uitputting, of van ondervoeding en kou. Gezon de krijgsgevangenen worden door de Britten aan het werk gezet. Zij helpen mijnvelden onschadelijk maken en doen allerlei reparaties. In de mees te gevallen gaat het om schade die zijzelf aangericht hadden. Generaal Jeremy Moore, be velhebber van de Britse land strijdkrachten op de Falkland- eilanden, was gistermiddag evenwel in scherpe tegen spraak met admiraal Wood ward. Op een persconferentie in Port Stanley zei Moore, dat de cijfers over de getalssterkte van het Argentijnse garnizoen fors overdreven waren. „We hebben in totaal minder dan 9.000 Argentijnse soldaten krijgsgevangen gemaakt". Verder zei hij, dat de meeste Argentijnen wel gevoed zijn. Ze hebben geen honger gele den en beschikken over zoveel levensmiddelen, dat hun Brit se overwinnaars daar zelfs van meeprofiteren. Volgens gene raal Moore is de algemene toe stand van de Argentijnen niet slechter dan deze van zijn ei gen soldaten, die een gedwon gen verblijf van verscheidene weken onder de blote hemel achter de rug hebben. In Port Stanley zijn de Argentijnse krijgsgevangenen onderge bracht in luchthavengebou wen en eigen bivakken. Het enige grote probleem is de bit tere koude. Buiten Port Stan ley hebben de krijgsgevange nen en ook de Britse troepen daar natuurlijk nog veel meer last van. Er zijn zieken en sommige krijgsgevangenen verkeren in half bevroren toe stand, maar dergelijke geval len doen zich ook voor onder de' Britten. Argentinië van zijn kant §chijnt die verslagen troepen gewoon te willen vergeten; het heeft Groot-Brittannië nog steeds niet de gevraagde ga rantie gegeven, dat het de oor log op en rond de de Falkland Eilanden definitief als beëin digd beschouwt. De Britten zeggen dat zonder een derge lijke garantie er voorlopig niet aan gedacht kan worden alle krijgsgevangenen te repatrië- rug f voorjtOET Wat ook de iele uitkomst van Israëls vanpie in Palestina is, de Pa- lilanqnën kopien er, in hun ei- iaterik»gen, met eer uit tevoor- ;t. Mf».' Zij vochten. Wat de he regimes betreft, die in de ogen van de Pa- n, een dieptepunt in onmacht en huichelach- bereikt. De verwoes- ittanlen ontreddering die de Is- nproü's hebben aangericht, was ïvon*der geval verwacht en le eilf»m vaart een pro-Pales- blad als Al-Safir het hef-, uit tegen de Arabische re- ,Zij betreuren de dood :en koning" (koning Kha- n Saoedi-Arabië over- mdag, red.), schrijft het ,maar wenden hun ogen de grootste vernedering iraël hen ooit heeft aan- ri befcn, namelijk de belege- dan <en mogelijke val van een les njische hoofdstad." jk fri ider fwaar gaf president Assad aal Pjn leger bevel om gedu- struc^ korte tijd te vechten, ontd naast het gebrek aan •derljkracht dat de Arabische iar met schande had over- og| kreeg dat leger ook nog ivoorfeen geduchte slag te ver- sociah- etten[n de Israëliërs vrijdag „Erfelijk de strijd gestaakt hadden, zoals zij aankondig den, dan zou het allemaal niet zo erg zijn geweest. Natuurlijk, de Syrische troepen waren al flink door de mangel gehaald en de luchtdoelraketten in de Bekaa-vallei waren reeds ver nietigd, maar indien dat de prijs was geweest die betaald had moeten worden om oorlog op grote schaal te voorkomen, zou de Syrische president daartoe bereid zijn geweest. De Syrische propagandamachine was bereid de Syrische verlie zen te accentueren om aan te tonen dat Syrië zich werkelijk kranig had verweerd. Maar niet alleen had Syrië ge vochten, het land zou ook een politieke en militaire overwin ning hebben behaald. Het zou de eerste maal in de geschiede nis van de Arabisch-Israëlisch conflict zijn geweest dat Israël en niet een Arabisch land om een staakt-het-vuren had ge vraagd. En Syrië had dat aan vaard vanuit een positie van macht. Dat alles schreven de Syrische kranten afgelopen zaterdag. Maar ongelukkigerwijze hiel den de Israëliërs niet op. Ter wijl de Syriërs zich buiten de gevechtshandelingen plaat sten. concentreerden de Israë liërs hun overweldigende ge vechtskracht op de Palestij- nen. Zij voerden een operatie uit die vergelijkbaar was met de laatste fasen van de oorlog in 1973, zo beweerde een Pa lestijnse leider, toen door een serie bewuste schendingen van het bestand de Isratiërs Egyp- tes derde leger op de oostelijke oever van het Süez Kanaal isoleerden. In twee dagen voltooiden de Israëli's hun omsingeling van Beiroet, brachten de hoofdweg tussen Beiroet en Damascus onder controle, stootten verder noordwaarts naar de Bekaa- vallei en terwijl zij wapentuig door christelijk Libanon heen zonden, zijn zij nu klaar om de Bekaa-vallei binnen te vallen op weg naar het noorden. De Syrische „overwinning" is aldus snel teruggebracht tot een volledige farce. De Syri sche pers houdt er een be schaamd zwijgen op na, of, als van de voortgezette gevechten melding maakt, dan komen die pas na de slagveldervarin gen van gewonde Syrische sol daten. Volgens Palestijnse bronnen vertelt de Syrische minister van buitenlandse zaken, Abdul Halim Khaddam de guerrilla leiders dat de Israëlische ver gelding die zij over zichzelf 'ADVERTENTIE Mukeboxen, modeltreinen, nummer borden, antieke schrijfmachines. In het nieuwe Boek van de Maand .Verzamelen is ook een kunst", vertellen twintig verzamelaars over hun unieke hobby. Een 160 pagina's dik kijk- en leesboek met 320 prachtige kleurenfoto's. j Haal 't nu bij uw boekhandel' T/m 3 iuli f 27.50. daarna f 42.50. De aanbieding geldt t/m 3 juli Echter zolang de voorraad strekt hebben afgeroepen, hun eigen schuld is, want zij slaagden er niet in, zoals Syrië, het be stand in acht te nemen. In ie der geval kon Syrië niet op nieuw de oorlog beginnen, want haar verliezen zijn even groot als die in 1973: zes mil jard dollar aan verwoest mate riaal. De vernedering die Syrië heeft ondergaan, kan slechts een reeds zwaar aangeslagen regime, dat binnenlands met grote verdeeldheid kampt, verder hebben verzwakt. Wat Libanon voor Assad poli tiek waard is, is zo niet een ruïne, dan toch in ieder geval daar dichtbij. Sinds hij in 1976 zijn leger zond naar Libanon met het uitgesproken doel om een eind aan de burgeroorlog te maken heeft Syrië gepro beerd zijn overheersende rol als tegenstander in het machtsspel van het Midden Oosten uit te buiten. Belangrij ker dan Libanon zelf was As- sads nimmer gerealiseerde am bitie om Arafat en de PLO te maken tot een verlengstuk van zijn eigen wil. Tenzij het lot van PLO-leidei Arafat is om in Damascus waar zijn beweging begon te eindigen als de gevangene van Assad, is de Palestijnse leider nu in ieder geval be vrijd van de druk die zijn ogenschijnlijk meest dichtbije maar in feite meest onder drukkende bondgenoot op hem uitoefende. Het is geen toeval dat juist toen Saoedi-Arabië zich in staat voelde om president Moebarak van Egypte te ont vangen na het overlijden van koning Khaled, Arafat zijn eerste en in ieder geval meesl openlijke contact legde met Egypte sinds het overlijden De leider van de PLO, Jasser Arafat, bezoekt een on dergrondse schuilplaats in de zwaar beschoten wijk Ta- riq El Jedia in Beiroet. BEIROETDe leider van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO, Jasser Arafat, ziet er in deze dagen moe en afgetrokken uit. Hij heeft wallen onder zijn ogen en zijn vroeger zo volle ge zicht is ingevallen. Arafat, inmiddels 53 jaar, is een politicus van de guerrilla die zich de kunst heeft eigen gemaakt het diploma tenkoffertje te verwisselen voor het vuurwapen. Hij loopt temidden van een stel lijfwachten rond met een Kalasj- nikov-geweer, naast zijn gebruikelijke vuurwapen, hier een or der uitdelend en daar weer lachend een baby onder de kin kie telend. Hij is in gevechtstenue en hèeft zijn vertrouwde, aan bei de zijden opgeslagen Keffije, het traditionele Arabische hoofd deksel, verwisseld voor de vechtpet. Arafat wordt zwaar bewaakt als hij zich beweegt tussen zijn mensen in de hevig onder vuur genomen Palestijnse wijk van Beiroet. Hij slaapt nooit twee keer op dezelfde plaats en om vet- ligheidsredenen heeft hij geen persconferentie gehouden sinds de inval van de Syriërs op 6 juni. Hoewel zijn medewerkers woedend zijn op de Arabische landen laat Arafat zich daar in het openbaar niet over uit, want hij weet dat hij alle steun nodig heeft. Koehandels is hem vertrouwd en hij heeft er tot nu toe de Palestijnen mee bijeen kunnen houden. BEIROET/TEL AVIV De Libanese president Sarkis, die onder zware Israëlische druk staat, probeert nu al enkele dagen lang een regering van nationale eenheid samen te stellen. Deze regering zou de noodtoestand moeten afkondi gen en het Libanese leger op dracht moeten geven om West-Beiroet te bezetten. De pogingen van de Libanese regering om de crisis te be heersen lijken echter de ver deeldheid tussen linkse en rechtse Libanezen alleen maar te verdiepen. Zo waren giste ren twee ministers, die de links-Libanese leider Joem- blatt steunen, niet aanwezig op een kabinetszitting. In Pales tijnse kringen werd vernomen dat het verzet van Joemblatt en de sji'itische moslimleider Berri tot nu toe heeft voorko men, dat Israël en de rechts- Libanese fracties een politieke regeling ontwikkelen die fa taal zou kunnen zijn voor de PLO. De belangrijkste politieke ad viseur van PLO-leider Arafat, Hani El-Hassan, zei gisteren in een afzonderlijk gesprek met de Amerikaanse afgezant voor het Midden-Oosten; Habib, dat de PLO bereid is over alles te onderhandelen, ook over het neerleggen van de wapens. Maar Hassan benadrukte dat dan wel directe onderhande lingen tussen de PLO en Israël gevoerd moeten worden. Dit heeft de Libanese radio be kend gemaakt. „Als Habib Beiroet wil redden, dan moet hij de PLO iets aanbieden", al dus Hassan. De voormalige Li banese premier Salam heeft in zijn onderhoud met Habib be klemtoond, dat „de Amerika; nen moeten bereiken dat de PLO politiek blijft bestaan". De VS hebben tot nu toe ge weigerd de PLO bij onderhan delingen te betrekken. Habib zette ook gisteren zijn besprekingen met Israëlische leiders in Beiroet, onder dek king van tanks, voort. Habib kreeg de „vier Israëlische ba sisvoorwaarden" voor een Is raëlische terugtrekking uit Li banon te horen. Israël eist te rugtrekking van alle buiten landse troepen, waarborgen te gen vernieuwing van het PLO-apparaat in Libanon en de onafhankelijkheid en sou- vereiniteit van Libanon. De secretaris-generaal van de Arabische Liga heeft gisteren president Reagan opgeroepen Israël te dwingen een einde te maken aan zijn „ongebreidelde agressie" in Libanon tegen de Palestijnen. De Egyptische mi nister van buitenlandse zaken, Hassan Ali, heeft Reagan op geroepen „al het mogelijke te doen" om de strijd in Libanon te beëindigen. Gisteren had den overigens in de voorste den van Beiroet opnieuw ver spreide gevechten plaats tus sen Israëli's en Palestijnen. Veertien linkse leden van het Europese parlement hebbèh gisteren de PLO-leider Arafat uitgenodigd om „uit eerste hand" verslag te doen van de situatie in Libanon. In een te legram aan Arafat zeggen de 14 leden ervan overtuigd te zijn, dat „de werkelijke feiten van de gebeurtenissen" de pu blieke opinie in de wereld zul len doen keren „ten gunste van een rechtvaardige oplos sing voor het Palestijnse Volk".

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11