Prinses Beatrix en prinses Claus MAIGRETT1 HP m m „Anti-Amerikanisme is kritiek op een Amerika dat zichzelf verraadt" CREME DOU MAG, OOK ELKE DA< VRAAG OOK NAAR DE TIJD I ISfsStKS "BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 17 JUNI 1982 PAGII JJfï Huisdieren Elk jaar weer in vakantietijd worden ettelijke duizenden kat ten en honden door hun eigenaar op straat gezet. Aangetoond is dat dergelijke mensen of geWoon te beroerd zijn een onder dak voor hun dier te vinden, of niet weten welke mogelijkhe den daarvoor zijn. Het gevolg is wel dat veel van die honden en katten terecht komen in de malafide dierenhandel, de vivi sectie of verkommeren als zwerfdier. De Nederlandse Vereni ging tot Bescherming van Dieren doet daarom een dringend beroep op een ieder die geen adres voor zijn huisdier weet, contact op te nemen met de plaatselijke afdeling van de die renbescherming, of te bellen met het landelijk bureau in Den Haag: 469743. Boerendag In Schalkwijk, de streek bezuiden Utrecht, tussen Kromme Rijn en Lek, wordt zondag een Boerendag gehouden. Het is een dag die in het teken staat van het boerenbedrijf tussen* 1920 en 1980. Wat wil dat zeggen? Demonstraties van oude am bachten, ouderwetse ploegmachines, windmolens, trekker-be hendigheidswedstrijd. spelletjes voor de kinderen en verder een foto-expositie en enkele films over het boerenbedrijf. Pro vinciale weg 58 in Schalkwijk. Terrein open vanaf 11.00 uur; toegang een rijksdaalder. Peerke Donders Ter gelegenheid van de zaligverklaring van Peerke Donders is tot en met 18 juli in museum De Oliemeulen in Tilburg een tentoonstelling gewijd aan deze negentiende eeuwse, onlangs zalig verklaarde. Nederlandse missionaris. Op zondag open van 13 tot 17 uur. maandag tot en met vrijdag van 10 tot 17 uur, maar op woensdag ook van 19 tot 21.30 uur. Voordelig In de periode 5 juni tot 10 juli geven meer dan veertig bedrij ven in Drenthe, in samenwerking met de provinciale VVV. een korting van 10 tot 35 op de normaal in die periode toch al lagere prijzen. Het gaat om hotels, pensions, bungalows en campings. Bij de provinciale VVV Drenthe is een informatie pakket beschikbaar. Tel.: 05920-14324. Old-Timers De start van de jaarlijkse Walcherenrit met „Old Timers" heeft aanstaande zaterdag plaats om tien uur bij hotel Brittannia in Vlissingen. De wagens bereiken hun einddoel, het Bellamy- park in Vlissingen, rond 15.45 uur. „Het Liesveld' oase voor 130 ooievaars Ooit gehoord van Ooievaars- dorp ..Het Liesveld"? Deze in 1970 gestichte vogelkolo nie in de Zuidhollandse ge meente Groot Ammers wil de ooievaar voor de onder gang behoeden. In 1934 wa ren er nog 273 ooievaarspa ren in ons land en in 1977 nog slechts zes. Veel van deze dieren vliegen zich dood tegen het steeds grote re aantal hoogspanningsdra den. Bovendien is het aantal kikkers, grote insecten en veldmuizen (het menu van de ooievaar) flink geredu ceerd door het gebruik van grote hoeveelheden bestrij dingsmiddelen in de land bouw. „Het Liesveld" biedt thans een veilig onderko men aan zo'n 130 ooievaars. De dieren broeden en leven er in een betrekkelijke vrij heid. Groot Ammers ligt in de Alblasserwaard aan de Lek. Toegang ƒ2. Tel.: 01843-1553. Ooievaars in dezelfde kleuren en maten, maar daarom niet minder interessant. Boetes Sinds vorige maand is in Italië voor een aantal verkeers overtredingen een hogere boete vastgesteld: overtreding parkeerverbod:25 overtreding stopverbod:50 overtreding mhaalverbod:50 negeren stopverbod:100 overschrijden max. snelh. tot 20 km/u:120 meer dan20 km/u:ƒ300 Toltarieven Dit jaar zullen de toltarieven voor de Franse wegen met 4 stijgen. Die verhoging zal waarschijnlijk in juli worden doorj voerd. Reizigers moeten er dus rekening mee houden dat terugrit plotseling duurder kan zijn. Hieronder volgen de pi zen van '81 van de voornaamste Franse tolwegen. Het eer cijfer geeft het bedrag in Franse Francs voor een personenal to. het tweede dat voor auto met caravan Autoroute Al, Lille-Parijs: 29 en 43,50 A2-A1. Valenciennes-Parijs: 29,50 en 44 A4, Parijs-Metz: 80 en 120 F. A32-A34, Metz-Strasbourg: 28,50 en 43,50. A6, Parijs-Lyon: 70 en 105. A7, Lyon-Orange: 37,50 en 58 A7, Orange-Marseille: 12,50 en 19,50. A7-A8, Orange-Aix en Provence: 17 en 24. A8, Aix en Provence-Italiaanse grens: 58 en 87,50. Orange-Narbonne: 41,50 en 64,50. Narbonne-Spaanse grens: 20 en 31. Het weer in de vakantielanden: Benelux, Duitsland, Frankrijk en Centraal Europa: Bewolkt, enige tijd regen. Aan de kust 15, elders 17 tot 23 den. Zuidelijk Frankrijk 22 tot 27 graden. Spanje en Portugal: zonnig, eerst nog buien; 22 tot 28 graden, in het binnenland h tot 35. k Alpengebied: bewolkt, enige tijd regen In de dalen 17 totl graden. r Italië: Zonnig, enkele buiien, 20 tot 27 graden. Griekenlarf licht bewolkt, enkele buien, 20 tot 25 graden. Britse Eiland» bewolkt, enige tijd regen, van 13 tot 19 graden. i Denemarken: zwaar bewolktt, enige tijd regen, 15 tot 18 gi^ den. Scandinavië en Finland: wisselend bewolkt, enkele bui«j. 10 graden in het noorden, 15 graden in het zuiden. F-tei oord. .NKFO ikfort 1 triste S jaar j haar a Urgen nde ree Hoff de han ;tion". uitgeh 980 in aan poj en lidr veren zezig t< ken, n; jgeprotc 9? 99 (Van speciale verslaggever Willem Scheer) ATLANTA (Georgia) „Neemt u me niet kwalijk, maar we hebben hier ook niet iedere dag vorstelijk bezoek", aldus het verlegen excuus van burgemeester Andrew Young van Atlanta, nadat hij gistermiddag op zijn stadhuis koningin Beatrix tot twee keer toe had aangesproken met „prinses". Tot overmaat van ramp begon hij het daarna ook nog eens over „prinses Claus" te hebben. De koningin ving het incidentje charmant op door het in ver band te brengen met het feit, dat zij en Young elkaar kennen uit de tijd dat zij inderdaad nog prinses was. Young werd onder scheiden met het commandeurschap in de orde van Oranje-Nas- sau. Refererend aan de periode dat zwart en blank nog geen gelijke burgerrechten hadden, en vooral in het zuiden van de Verenig de Staten de zwarten krachtig werden gediscrimineerd, zei de koningin in het stadhuis van Atlanta: „Van het verleden schijnt U de goede dingen te hebben behouden en de slechte te hebben opgeruimd". Een uur later legden zij en prins Claus een krans bij de graftom be van de man, die als geen ander heeft bijgedragen aan de aan vaarding van de gelijkwaardigheid van blank en zwart: dominee Martin Luther King jr. de graftombe van de in 1968 in Memphis vermoorde King is geplaatst in het midden van een grote recht hoekige vijver op de binnenplaats van het zogenoemde Martin Luther King-centrum voor Sociale Verandering. De emoties die dit korte, sobere, moment opriepen, werden direct daarna weer ontladen toen vijftien zwarte peutertjes de koningin toezongen: „Lang zal ze leven en „Een, twee drie vier, hoedje van papier". Met.grote oranje puntmutsen op waren de kleintjes zo vertede rend, dat koningin Beatrix onwillekeurig zachtjes meezong. Maar hulp hadden de kleine kinderen in het geheel niet nodig. Met verve geïnstrueerd door de naar Atlanta geëmigreerde me vrouw Christien van Knippenberg, gaven ze een perfecte uit voering. Hun in Volendams kostuum gestoken leidster bleek met de uitspraak van het Nederlands aanzienlijk meer proble men te hebben dan haaiqjeerlingetjes. Burgemeester Andrew Young van Atlanta: (Van onze speciale verslaggever Willem Scheer) ATLANTA „Anti- Amerikanisme is een loze kreet", zo stelde burge meester Andrew Young van Atlanta gisteren tij dens een bijeenkomst met Nederlandse journalisten, die in zijn stad te gast zijn om het bezoek van Bea trix en Claus aan de VS te verslaan. „Wat met de ge neraliserende kreet „Anti- Amerikanisme" in Europa wordt aangeduid, is kri tiek op bepaalde aspecten van ons land. Kritiek op de regering Reagan, op de politiek van de NAVO, op de bewapeningswedloop. Dat zijn aspecten die mij zelf ook in hoge mate sto ren.1 Maar ze zijn niet we zenlijk voor het echte Amerika. Integendeel. Ons land verraadt er zijn eigen idealen mee, zo moet- je anti-Amerikanis me dan ook opvatten: als kritiek op een Amerika, Üat zichzelf verraadt". Volgens de in 1979 als VN-am- bassadeur afgetreden Young ligt het nogal voor de hand, dat veel kritiek vanuit West- Europa zich niet op beide f' rootmachten, Amerika en de ovjet-Unie richt, maar eenzij dig op Washington. „Westeu ropeanen realiseren zich, dat het lot van de wereld voor een groot deel afhangt van goed leiderschap van de VS. De Sovjet-Unie, zo meent men, heeft wat dit betreft niets te bieden. De houding ten op zichte van Moskou is tereent zeer cynisch. Als dus Moskou wandaden bedrijft, is men niet verrast. Als Washington bij de vervulling van zijn leidende rol in gebreke blijft, is men te leurgesteld. Kritiek daarop ui ten doe ik zelf ook, maar daar om ben ik nog geen anti-Ame rikaan". Eenzijdig Dominee Andrew Young, die destijds intensief campagne Theeft gevoerd om Jimmy Car ter aan het presidentschap te helpen, is een krachtig voor stander van bevriezing van de atoomarsenalen in oost en west; en vervolgens van een geleidelijke afbouw tot een aanvaardbaar minimum. Een zijdig zou Amerika volgens hem moeten stoppen met de vervaardiging en plaatsing van nieuwe kernwapens. „Voor de grote problemen in deze wereld bestaat geen mili taire oplossing. Als we vrede en veiligheid willen bewerk stelligen is het op de eerste plaats zaak de economische chaos aan te pakken". Van economische chaos zijn in zijn eigen stad Atlanta vooral de zwarte jongeren het slacht offer, van wie een groot deel er niet in slaagt een zinvolle, vaste baan te verwerven. Niet temin beklemtoont Young, dat de situatie in het zuidoosten van de VS wat dit betreft aan zienlijk minder ernstig is als met name in het noorden. De economische bedrijvigheid vertoont al geruime tijd de tendens om te verschuiven van het noorden van het land naar het zuiden. Van het zuid oosten, met in het hart daar van de staat Georgia, wordt verwacht, dat de economische groei er tot het jaar 2000 boven het gemiddelde van de VS als geheel zal blijven liggen. Inkomenskloof Dat de zwarten (Atlanta is voor 60 procent zwart) nog al tijd minder profijt trekken van de welvaart dan de blanken, blijft intussen een feit. Qua on derwijs en politieke macht is de afstand tussen blank en zwart in Amerika de afgelo pen twintig jaar een stuk klei ner geworden, maar de inko menskloof is'zelfs toegenomen. Young: „Dat komt, omdat in de zwarte gezinnen de vrou wen van oudsher al een extra inkomen inbrachten. Sinds 1960 zijn ook de blanke vrou wen in grote getale buitens huis gaan werken". Of Young wellicht de eerste zwarte president van de V.S. wordt? „Nee hoor, in die richting heb ik geen plannen. Maar dat het anno 1982 voor een zwarte wel binnen de mogelijkheden ligt om president te worden, geloof ik vast en zeker". WILLEM SCHEER Koningin Beatrix en prins Claus hebben gisteren tijdens hun bezoek aan Atlanta een krans gelegd bij de graftombe van de man, die als geen an der heeft bijgedragen aan de aanvaarding van de gelijkwaar digheid van blank en zwart: dominee Martin Luther King jr. De TIP-test bewijst: MAIGRETTE is de magerste smeerkaas. Met slechts 12 cal. per beleg! En tegelijk: lichter verteerbaar dan de magerste kaas. Maigrette is niet zout, goedkoper er* tegelijk érg lekker. Dusoergezond. En vopr<tft liefhebbers: Zacht en romig. Let op die mooie verpakking. Geen politicus of filmster die deze week de voorpagina van de Haagse Post siert, maar een tekenaar. De man die de neus van Van Agt een eigen leven liet leiden, de man die scher per dan wie ook in Nederland de politiek in enkele lijnen wist te vatten. „Ik ben iemand die bezorgd glimlachend staat toe te kijken", zegt hij, Peter van Straaten. Maar toch ko men zijn prenten soms echt uit boosheid voort: „Als ik me kwaad maak in die politieke prenten, dan is het vooral om mensen. Van Agt, dat vind ik een verachtelijke man. Hu morloos. Wiegel vind ik enig, die man is leuk, echt leuk en geestig. Van Agt is nooit geestig. Nu Den Uyl blijft stem ik nog één keer op de PvdA". De middenschool is ook thema in de Haagse Post van deze week. Hoe is het er nu mee? Krijgen we nu bijvoorbeeld echt gemotiveerde leraren? Van Kemenade: „Op zichzelf zijn die nieuwe lerarenoplei dingen uit een oogpunt van professionaliteit wel een goede zaak. Er is een periode ge weest waarin wat schichtig werd aangekeken tegen de do centen die daar vandaan kwa men, maar over het algemeen worden die leraren nu erg ge waardeerd in het onderwijs veld. Er is zeker een verbete ring van de professionaliteit van de leraren van de nieuwe lerarenopleiding". We moeten dan aanemen dat professiona liteit voor gemotiveerdheid staat. Een ding is zeker, con cludeert de Haagse Post, de middenschool lost de sociale ongelijkheid niet op. 11 Wie op de omslag van De Tijd deze week een pin-up girl zou hebben verwacht komt bedro gen uit: het protret van de schrijfster/journaliste Renate Rubinsteins staat er op afge drukt. Reden is dat De Tijd zegt dat Renate Rubinstein in haar leven twee hartstochten kent: liefde en politiek. Toch klinkt het bar zinnig als ze in een interview zegt: „Het is toch treurig dat de mensen zich eerder bezig houden met de vraag of iets links of rechts is dan met de vraag of het waar of niet waar is". De woe de van Bram Peper. Onder die kop krijgt de lezer van De Tijd een blik in het binnenste van de PvdA. Bram Peper over Van Agt: „Van Agt is altijd gruwelijk onderschat. Maar „meesterstrateeg", daarin zit ook weer een stuk overschat ting. De man kan natuurlijk ook flink wat strategie bedrij ven vanuit zo'n machtsposi- ■yaaga Gezondheidszorg is op vele manieren te bekijken. Ook po litiek. Hervormd Nederland doet het deze week via een in terview met de scheidende hoofdredacteur van de „Bijbel voor Huisartsen", het blad Me disch Contact, de huisarts F.Bol, die al twaalf jaar van achter zijn bureau schrijft over de praktijk. Hij is in zijn woonplaats lid van de gemeen teraad voor D'66. Zijn ideeën over onze maatschappij: „De tendens in onze maatschappij is het afhankelijk maken van de mensen. Daarvoor is nodig dat ons onbereikbare idealen worden voorgehouden. De kerk in de Middeleeuwen deed hetzelfde. Ze maakte arme mensen van zich afhan kelijk door middel van chari- tas. De bijstand van het rijk zit in eenzelfde richting. De machthebbers hebben er be lang bij dat mensen onzeker zijn en zich machteloos voelen. In communistische landen houdt men de mensen er on der door hen te hersenspoelen, bij ons worden mensen onwe tend gehouden en worden ze min of meer gedwongen steeds andere produkten te kopen". Euthanasie is een onderwerp dat prof.Kuitert na aan het hart ligt. Hij zegt naar aanlei ding van zijn nieuw eboek over dat onderwerp: „In eut- hanasiesituaties vraagt iemand om een weldaad waarvoor hij van anderen afhankelijk is. Wanneer hij niet afhankelijk zou zijn dan zouden anderen alleen de plicht hebben hem het sterven niet te beletten. Nu men echter op anderen (de arts) is aangewezen rust op hem de plicht euthanasie toe te passen. De arts kan alleen van zijn plicht worden ontsla gen wanneer hij ervan is over tuigd dat sterven voor de be trokkene geen weldaad is". Een bijzonder interessante be schouwing over werkloos-zijn, de vierde in een serie, maakt Hervormd Nederland dubbel het lezen waard. DE NIEUWE UNIE „Volgende week de laatste Nieuwe Linie". Dat is de kop regel van het weekblad van die naam deze week. Het weekblad met een rijk rooms verleden houdt op te bestaan. En ditmaal lijkt het echt waar. Triest misschien, maar het is niet anders. Uit de inhoud deze week: gemeenten mach teloos tegen kruisraket; vuur werk, maar ook wantrouwen op studiedag vrouwen uit min derheden; een verslag over het congres over sexueel geweld. Misschien de scherpste uit spraak deze week is die van de psychiater Jan (Wie is van hout) Foudraine: Jezus' strijd met de machten, zijn conflict met paleis en tempel, ook om heel materiële en historische rechten en noden van simpele mensen, zijn schreeuw aan het kruis, ik ben daar in de verste verte niet aan toe, maar ik ben zo „vrij" in Hem de schreeuw te horen van El Salvador, van de zwarten in Zuid-Afrika, van Auschwitz, van Hiroshima en Nagasaki en van de stille, slijtende, zwoegende zielen van alledag. Hen herkennen en erkennen is mystiek in recht en in liefde". De jodenster op de voorpagina van Elseviers Magazine. Met daarbij de tekst „De afreke ning" en de verbrokkelende letters PLO. Vele bladzijden over dit onderwerp. Vraag is waarom „onze jongens" daar eigenlijk zitten. Kunnen we ze niet beter naar huis halen? „Nee", zegt Elsevier, „de Ne derlandse regering zou een te zware verantwoording op zich nemen als ze het Nederlandse detachement nu zou terug trekken of zelfs maar zou voorstellen Unifil op te heffen. Een minder zware verant woording is het de 800 Neder landers in Zuid-Libanon te la ten blijven, ook al lopen zij lijfsgevaar en ook al zijn ze po litiek en materieel onvoldoen de utgerust voor hun taak. De vredesmacht in Libanon mag dan hebben gefaald en van daag nog falen, zij was en is in elk geval een belangrijk expe riment. De vrede te dienen, zelfs met een zo gebrekkig in strument als Unifil, is nogl tijd beter dan haar de rug f te keren". De oorlog om l Falkland Eilanden is voornut;r Maar daarom nog niet atuele i moeilijkheden. „De tol van Me in slag om de Falkland Eilancjn'en k< in mensenlevens en materijogen, is enorm hoog geweest. MM- Zij nu de Britten de strijd in hfcische voordeel hebben beslist, ien in de problemen nog lang ijnen, 1 voorbij. Vanuit een- weliswlonmai sterke onderhandelingsposhd bei zal er tussen Groot-Brittan|en ont en Argentinië een comproifs heb! moeten worden gevon<feder g over de toekomst van de eilfcm va den en de 1800 inwoners", a blad a Elsevier zeer voorzichtig, uit teg r -?j Wen ko Hvan S Szondat .fl ..maai Tide g De voorpagina van Vrij jsraël 1 derland is een lesje in befen, na ting ontduiken, maar dan Fn m°. met miljoenen. Dat alles nj'sche 1 aanleiding van mogelijk frl duleus gebruik door onder fff aar dere RABO en Centraal fijn leg heer van bepaalde construe^ kort in om de belasting te ontd naasi ken. Ook in Vrij NederlJu'acht president Reagan, maar met gezien door Vlaamse ogjkreeg Louis Tobback, fractievoorjeen ge ter van de Belgische sociafr- ten, zegt over de raketten?1* de België en Nederland: „Eifel'jk een scenario denkbaar waai België en Nederland hun ketten tijdelijk naar de ar afschuiven. Stel dat er in| Tweede Kamer vragen worden gesteld. „Is het dat ze in Maastricht staJ Dan worden ze op supersnj wijze naar België afgevoer< dan kan de Nederlandse nister in gemoede verkla dat in heel Nederland cruise missile is te vindenï de omgekeerde richting w^ het natuurlijk net zo".

Leidse Courant | 1982 | | pagina 10