Inwoners Noord wijk n Wassenaar moeten tl beroep gaan tegen elastingaanslag REGIO(JOUR)NAAL Een loedezer* f SASSENHEIM WIL VIER TON BEZUINIGEN Cheque voor pater Verkley KATWIJKS RAADSLID DE HAAN: Strenger optreden tegen topless zonnebaden Écickxï Somtvnt •GIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 16 JUNI 1982 PAGINA 7 Se nieuwe hoofdofficier v^n justitie, de heer Van Randwijk, volgens de burgemeester inmiddels een lijn uitgestippeld n een dergelijke vorm van snelle rechtspraak mogelijk is. ?er Bos reageerde hiermee op vragen van de heer R. D. idijk (VVD) die zich voornamelijk richtten op de uitingen vandalisme, zoals die in het afgelopen weekeinde weer in 4Vijk zijn voorgekomen. „Wat gebeurt er met de daders", wil- e heer Buitendijk tijdens de vergadering van de commissie 'juridische zaken weten. „Een aantal van hen is opgepakt ia wat uren weer op vrije voeten gesteld. Er is natuurlijk K-verbaal opgemaakt, maar ik zou zo graag zien dat onom- ^lijk vast komt te staan, dat de door deze jongens aangerichte yne ook wordt vergoed". Het slachtoffer van vandalisme i\ momenteel via allerlei ingewikkelde procedures maar zien le schade vergoed wordt, terwijl ook de rechtsgang de po- ële vandalist in de kaart speelt. Een eventuele dagvaarding t pas na ongeveer een half jaar los en de uiteindelijke uit- I Jng van de straf laat nog langer op zich wachten. Het is niet «fcruikelijk, dat de daders pas meer dan een jaar na het ple- van de overtreding moeten boeten voor hun daden. „En vindt burgemeester Bos, „heeft natuurlijk geen enkele Sportopleiding De commissie voor Sport en Recreatie in Lisse organi seert weer de sportopleiding Algemene Basis Oplei ding (ABO) georganiseerd. Deze opleiding is gericht op het leiding geven in allerlei takken van sport en spel en is een noodzakelijke ondergrond voor een trai ners- of recreatiesportopleiding. De minimum leeftijd voor deelname is 16 jaar en de kosten bedragen 55 gul den plus 13 gulden voor het cursusboek. De cursus telt dertien bijeenkomsten van elk tweeëneenhalf uur. Ge ïnteresseerden kunnen zich aanmelden bij het bureau sportzaken. Lisbloemstraat 1 of telefonisch via 19110, toestel 45. De aanmeldingstermijn sluit 15 juli. Duik vereniging De duikvereniging Het Onderwaterbos in Rijnsburg heeft weer plaats voor nieuwe leden. De duiksport ontwikkelt zich snel en Het Onderwaterbos wil iedereen de gelegen heid bieden zich eerst in een zwembad te trainen, voordat tot het echte duikwerk wordt overgegaan. In het Rijns- burgse zwembad „Het Waterbos" wordt elke donderdag avond van tien tot elf uur training gegeven door ervaren krachten. Zowel het praktische als het theoretische deel van de duikopleiding kan bij Het Onderwaterbos worden geleerd. Geïnteresseerden (18 jaar en ouderkunnen daar voor contact opnemen met de duikvereniging, per adres Prins Bernhardlaan 8, 2231 VM Rijnsburg of telefonisch met Ans Doedes via 01711-11328. Foto.Het vignet van de duikvereniging. Kampioenen De tafeltennisvereniging A vanti in Hazerswoude viert vrijdagavond feest. Het eerste jongensteam, Rob Turk en Tim van Steenbergen, heeft namelijk de landstitel behaald en in de enkelspelen zi^n ook enkele titels be haald. Joop van der Niet deed dat in de gehandicapten klasse B-C, Ellen Bakker bij de meisjes aspiranten, José Bakker bij de meisjes pupillen en Rob Turk bij de jongens aspiranten. De receptie hiervoor wordt tus sen acht en negen uur gehouden in het clubhuis van Avanti en voor de muziek wordt gezorgd door The Or dinary Herryschoppers. Etsen De Leiderdorpse kunstenares Bep Broekema- Van Dijk ex poseert tot en met 28 juli etsen, litho's en lino-sneden in het gemeentehuis van Leiderdorp. Daarnaast zijn van haar hand ook kleurpotloodtekeningen en een zeefdruk te zien. De 34-jarige kunstenares tekent al vanaf jeugdige leeftijd. Na een opleiding tot lerares naaldvakken besloot ze in de avonduren de academie voor beeldende kunsten in Den Haag te gaan volgen. In 1977 deed zijn eindexamen met verschillende werken die ook op de expositie te zien zijn. De tentoonstelling is dagelijks geopend van 8 tot 17 uur, op donderdag ook van 19 tot 21 uur. NKJB-Hoogamde NKJB-Hoogmade organiseert vrijdag haar jaarlijkse roei wedstrijden. Men kan zich hiervoor tussen 18.00 en 18.45 uur opgeven bij De Stal in Hoogmade. De wed strijden beginnen om zeven uur. Een dag later wordt in de haven achter het Europaplantsoen sprietlopen georganiseerd. Vanaf twee uur 's middags kan iedereen een poging doen zich staande te houden op de gladde en smalle ondergrond. Deelnemers, die daar niet in slagen zullen dat met een nat pak moeten bekopen. oorschoten wijst >etbalvelden toe DRSCHOTEN De commissie H en recreatie heeft gisteravond de phikbare voetbalvelden verdeeld, idstad Sport behoudt drie velden, nieuwe sportvereniging Voorscho- jkrijgt twee velden. Met deze laatste Rijzing raakt de stichting „Open- Golf Den Haag e.o.", kortweg De de belangrijkste speeldag, zater- j kwijt. Deze vereniging met 180 le- i gebruikte de velden voor golftra- g. Uitgeweken kan wellicht worden r een veld gelegen op het tracé van tsweg 11, maar daarover kan de {missie geen beslissing nemen en •ndien verkeert dit terrein in zeer ite staat. Leiderdorp: meer dan 1000 woningzoekenden LEIDERDORP Het aantal wo ningzoekenden in Leiderdorp zal binnenkort de recordgrens van 1000 passeren. Op dit moment staan er bij de Algemene Wo ningbouwvereniging Leiderdorp (AWL) 950 woningzoekenden in geschreven. AWL-voorzitter G. P. Duivenvoorden vindt het een verontrustend teken, dat ondanks de oplevering van de eenge- zinswoningwetwoningen in de nieuwe wijk Buitenhof het aantal woningzoe kenden blijft stijgen. „Daar valt niet te gen op te bouwen", aldus de heer Dui venvoorden. Volgens Duivenvoorden is de sterke stijging te wijten aan het toe nemende aantal jongeren, dat zich als zelfstandig woningzoekende laat regis treren. Van de 84 in aanbouw zijnde eengezinswoningen zijn er intussen 40 opgeleverd. Verwacht wordt dat de eerste woningen in het „Slakkehuis", waarin 70 driekamer- en 10 éénkamer woningen (Van Dam-eenheden) zullen komen, half september zullen worden opgeleverd. Verder heeft de AWL de hoop gevestigd op een spoedige tóewij zing voor een project van 69 tweeka merwoningen volgens de Van Dam-re- geling. Direct na de bouwvakantie op 9 augustus wordt een aanvang gemaakt met de bouw van 33 premie-A-koopwo ningen. I INSUMENTEN KONTAKT OVER UITSPRAAK BELASTINGKAMER: Katwijkse wegen toegankelijk voor gehandicapten KATWIJK Op korte termijn zal de dienst Openbare Werken maatregelen treffen om een aantal wegen in het dorp geschikt te maken voor het ge bruik door gehandicapten. De werk zaamheden worden uitgevoerd aan de hand van een door de werkgroep Toe gankelijkheid uitgebracht rapport. De commissie voor Stadsontwikkeling en Openbare Werken heeft zich ak koord verklaard met een eerste krediet van 30.000 gulden waarmee in elk ge val een deel van de in het rapport geui te wensen kan worden gerealiseerd. Tour de Lisse afgelast LISSE De 26-e editie van de Tour de Lisse gaat dit jaar niet door. Onvoldoende be langstelling is hiervan de oor zaak. De organisatie heeft 60 deelnemers nodig om de tour te doen slagen; niet meer dan 38 deelnemers hadden zich aangemeld. Het afgelasten van de Tour de Lisse betekent het definitieve einde van dit spektakel voor jeugdige wielrennertjes. Wel licht dat de organisatie straks toch wel weer iets voor de jeugd gaat organiseren als de wielerbaan van de Ren- en Tourvereniging De Bollen streek is verwezenlijkt. EN/DEN HAAG Konsumenten Kon- raadt de inwoners i zo'n 120 gemeenten A in beroep te gaan te- jffih de heffing van onroe- d goedbelasting. Het I hier om de gemeen- waar die belasting berekend volgens yrg oppervlaktegrondslag, SpFblaats van volgens de W f tiewaarde. Dit zijn on- meer de gemeenten rdwijk, Uitgeest en senaar. |p ngs bepaalde de Belas- amer in Den Haag, dat lergelijke berekeningswij- an onroerend goedbelas- in Nieuwerkerk aan den jHgrtS) |1 niet juist is. Twee inwo- van deze gemeente, die roep hadden aangespan- go I n nen, kunnen hun over 1979 betaalde belasting nu terug vragen. Volgens Konsumenten Kon- tant betekent dit dat bijvoor beeld de inwoners van Noord- wijk, Wassenaar en De Kwa- kel (gem. Uitgeest) in beroep kunnen gaan, met grote kans op succes. De belangenorgani satie raadt haar leden dan ook aan binnen twee maanden na ontvangst van de aanslag be zwaar aan te tekenen bij het college van burgemeester en wethouders van hun gemeen te. Als dit niet binnen twee maanden tot verlaging van de belasting leidt moet in beroep worden gegaan bij de Belas tingkamer. De uitspraak van de Belasting kamer is gebaseerd op het wetsonderdeel dat aangeeft dat de hoogte van de onroe rend goedbelasting bij benade ring overeen moet komen met de waarde van de woningen en de grond waarop ze staan. In de zaak van de inwoners van Nieuwerkerk aan den IJs- sel was dat onvoldoende het geval. Daar werd voor het be grip „aard van de woning" een foutief percentage berekend, waardoor bewoners van een flat evenveel of meer betaal den dan bewoners van een vrijstaande woning of boerde rij- Het ministerie van binnen landse zaken heeft inmiddels een verklaring uitgegeven waarin wordt ontkend, dat wat in Nieuwerkerk aan den IJssel geldt ook het geval is in de andere gemeenten. De be lasting wordt namelijk bepaald volgens een gemeentelijke verordening, die per gemeente verschilt. Het gaat hier alleen om Nieuwerkerk aan den IJs sel, aldus het ministerie. Ook de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG) meent dat het niet juist is con clusies te verbinden aan deze op zichzelf staande uitspraak van de Belastingkamer. Het gaat hier alleen om deze twee inwoners van Nieuwerkerk aan den IJssel. Hij geldt dus niet voor al het andere onroe rend goed in die plaats, laat staan voor de situatie in de an dere gemeenten die volgens dit systeem werken, zo meent de belangenorganisatie, waar bij bijna alle Nederlandse ge meenten zijn aangesloten. De wethouder van financien van Nieuwerkerk aan den IJs sel wil voorlopig niet doorgaan met het zenden van aanslagen. Hij vindt het risico dat hij straks het geïnde geld weer moet terugbetalen veel te hoog. Hij wil eerst zijn bereke- mngssysteem herzien. SASSENHEIM „We moeten met minder middelen meer gaan doen. Dat heeft tot ge volg dat we in 1983 400.000 gulden moeten gaan bezuini gen". Deze toelichting heeft burgemeester A.J. Kret ge voegd bij de ontwerp-meerja- renbegroting 1983-1987. De verschillende commissies bin nen het gemeentebestuur heb ben zich positief uitgesproken over de raming van de inves teringen in de komende vier jaren. Wel werd door commissiele den een waarschuwende vin ger opgeheven over het bedrag van een miljoen gulden dat het gemeentebestuur wil uit trekken voor de aanleg van een winkelerf in de Hoofd straat. Voorkomen moet wor den, dat hierbij wordt uitge gaan van onnodige luxe, die alleen maar extra geld kost. Burgemeester Kret stelde ech ter: „Een miljoen voor een winkelstraat is niet duur, ze ker niet gezien het feit dat we voor een straat, die qua lengte de helft van de Hoofdstraat is, twee maal zo veel geld kwijt zijn". Hij doelde hiermee op de Parklaan in Sassenheim. „En", ging hij verder, „bij onze be groting van het winkelerf zijn we uitgegaan van normale prijzen, dus gewoon wat een vierkante meter tegel kost bij voorbeeld". Wel is het zo, dat de kosten niet ophouden bij de Hoofdstraat op zich. Omdat de omleidingswegen verbeterd en diverse leidingen omgelegd moeten worden. Hier zijn gro te bedragen mee gemoeid. Een ander discussiepunt bij deze meerjarenbegroting vormt het rioolrecht, dat het gemeentebestuur in wil voe ren. Als dat volgend jaar zou gebeuren, zou dat ongeveer 125 gulden per aansluiting op leveren. De verschillende par tijen zijn het over de invoering van deze „extra" belasting nog niet eens. De meerjarenbegro ting zal de komende raadsver gadering besproken worden. Vijf leerlingen van de zesde klas van de „Kinderburg- school" overhandigden gisteren een cheque van 450 gulden aan pater Verkley voor zijn missiewerk in Zambia. De scholieren hadden de cheque veroverd door deelname aan de „Ren je rot"-serie van de TROS, waarbij ze wonnen van de „Josephschool" uit Rozendaal. Van het vijftal (Stefan Koning, Michel v.d. Mey, Jac queline Beke, Linda Molkenboer en Matthijs Koevoet) was het Matthijs die de enveloppe met de prijs aan de pater overhandigde, terwijl Linda nog een enveloppe erbij gaf met 25, bijeengebracht door de 6e klas. Na dankwoorden zei pater Verkley dat het geld be stemd was voor de bouw van een boerderij, waar schoolverlaters een opleiding zouden krijgen in het boerenvak. TWIJKSE BURGEMEESTER BOS: lelrecht voor vandalisten Voorschoten tegen Stichting Jongerenh uisvesting: TWIJK Burgemeester C. A. Bos is een voorstander een systeem waarin het mogelijk is om vandalisten snel irechten. Een snelle veroordeling van de jeugd, die zich 'ernielingen schuldig maakt, werkt volgens de heer Bos dan het voeren van moeizame processen waarin alleen fergoeding van de aangerichte schade wordt geregeld. „Bouwplannen wel op tijd ingeleverd" VOORSCHOTEN „Voorschoten heeft het plan voor de bouw van 90 woningen voor één en tweepersoonswoningen in Noord Hofland niet te laat ingeleverd bij de Provin ciale Dienst Volkshuisves ting. We hebben juist met man en macht gewerkt om het plan voor de wo ningen in Noord Hofland voor een juni klaar te krij gen". Dit zegt de gemeen tesecretaris van Voorscho ten G.A. de Graaff. De Stichting Jongeren Huis vesting (SJH) heeft eind vori ge week een brief van het mi nisterie van volkshuisvesting gekregen met de mededeling dat de gemeente Voorschoten de plannen voor de bouw van de 90 Van Dam-wooneenhe den te laat had opgegeven. Daardoor wordt er dit jaar niet meer gebouwd voor jongeren. Raadslid W. Valkenburg (CDA) heeft daarover vragen gesteld aan het college (zie LC van gisteren). De heer De Graaff legt uit dat het de gemeente heel wat hoofdbrekens heeft gekost om een goed plan bij het ministe rie in te leveren. „Aannemer Reijm, waar we al vergevor derde plannen mee hadden, overleed begin dit jaar plotse ling. Zijn erfgenamen wilden niet verder met het project. Met man en macht hebben we toen moeten zoeken naar een ander. Pas anderhalve maand geleden was dat rond. Toen konden de plannen pas de deur uit. Paul van der Burg van de SJH denkt er heel wat anders aan de hand is. „Ik heb geen be wijzen, maar ik denk dat wet houder Marselis van volks huisvesting het plan extra lang heeft opgehouden zodat er dit jaar geen eerste paal meer de grond in kan". Gemeentese cretaris De Graaff noemt dit „flauwekul. Zo'n opmerking is een belediging voor alle amb tenaren, die in Voorschoten met man en macht aan deze plannen hebben gewerkt". Hij voegt daaraan toe dat het voor de stuurgroep niet zo moeilijk is plannen te maken. „Maar om die uit te werken, komt wel iets meer kijken" aldus De Graaff. KATWIJK Het SGP- raadslid J. de Haan is van mening dat de Katwijkse politie strenger moet op treden tegen dames die op het strand topless wensen te zonnen. In de vergade ring van de commissie voor bestuurs- en juridi sche zaken zei het raadslid herhaaldelijk klachten te ontvangen van mensen, die zich aan deze vorm van recreatie ergeren. Hij vroeg zich dan ook af of de strandpolitie de in de Algemene Politie Veror dening opgestelde regels niet wat strakker kan na leven. Volgens de heer De Haan is Katwijk aardig op weg om glaatsen als Zandvoort en cheveningen voor wat betreft de (half)naaktrecreatie erg dicht te naderen. „Het karak ter van onze familiebadplaats wordt hierdoor aangetast", vindt hij en een strakker be leid van de overheid is dan ook gewenst. Het optreden van de politie is volgens burgemeester C. A. Bos momenteel als volgt: wan neer bij de strandpost klachten binnenkomen over het topless- zonnebaden zijn de agenten verplicht om ter plaatse een onderzoek in te stellen. De be wuste dame wordt vervolgens gesommeerd de borsten te be dekken of, wanneer zij daar aan geen gevolg wenst te ge ven, een rustiger gedeelte van het strand op te zoeken. Mocht aan beide verzoeken van de politie niet worden voldaan, dan wordt er een proces-ver- oaar opgemaaKi. De politie voert op het strand echter geen actief opsporings beleid, terwijl in de praktijk ook het opmaken van een pro- ces-verbaal zelden zal voorko men. Juridisch staat de politie in dit soort gevallen namelijk niet erg sterk, omdat het vrij wel zeker is dat de verbalen bij het openbaar ministerie worden geseponeerd. De burgemeester is van me ning dat het topless-zonneba den in Katwijk nog niet de spuigaten uitloopt. „Vergelij kingen met Zandvoort en Scheveningen zijn gewoon on zin. Als de huidige ontwikke ling zich echter snel doorzet, moeten er wellicht als laatste middel borden worden ge plaatst waarop het topless-re creëren als strafbaar wordt ge steld. Dit zou dan moeten ge beuren bij de strandgedeelten direkt achter de boulevard. Maar nogmaals, ik zie de plaatsing van deze borden pas als een laatste middel omdat je toch ingrijpt in de eigen ver antwoordelijkheid van de mensen." rier voor twee met dit handige mini-damspel. U krijgt het thuisgestuurd als u ie kleine moeite doet een nieuwe abonnee aan te brengen voor deze krant. dver- J eels f vaar i Heen van de Leidse Courant én var ■1 als nieuwe abonnee "vai?fres 5 juni F de tstcode/Plaats ttaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Uur een mini-damspel naar: »am lires aats/Postcode ilefoon Uur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - lar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, too VB Leiden. I

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7