nen eisen vertrek van i unta Wankel bestand in Beiroet wmsm Veel goals bi j WK Omroep- bonden geven het nog niet op deTourwel even by u langs. fl^£ekióc Souïa/nt Woensdag 16 juni 1982, 72e jaargang no. 22295 Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekeredijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur hoofdredacteur: IJ. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes 0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal Z57,35; jaar/217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers Z0.75. Film „Alice woont hier niet meer" over een moeder/pop zangeres op Ned. I om 19.50 uur. Op Ned. II om 18.59 uur pra ten tieners over hun ouders in „Puber-tijd" en om 22.10 uur start nieuwe natuurserie „De wereld rond". Zonnige perioden en tot de avond droog. Minima rond 10, midddagtemperatuur ongeveer 21 graden. Tot matig toene mende wind tussen zuidwest en zuid. Zon op 05.19, onder 22.02 uur. Scheveningen hoog water 11.59 en 00.39 uur, laag- water 07.35 en 20.16 uur. bSCHENDAM De Koninklijke Ne- tndsche Automobiel Club, de KNAC, Jt minister Zeevalking van verkeer en ferstaat verzocht (kleine) onderhouds- tzaamheden aan de wegen zoveel mo- 's nachts te laten verrichten. Uit londerzoek van de Algemene Ver- sdienst Rijkspolitie (AVD) is gebleken >p zestien van de negentien werkda- jn de maand mei, van de 260 opgetre- files er 92 (36 het gevolg waren werkzaamheden aan de weg. Van die wamen er 86 voor op autosnelwegen, rimster heeft inmiddels de KNAC be- dat niet alle wegwerk zich ertoe 's nachts te worden uitgevoerd, ook ndat de kosten van nachtwerk aan- ijk hoger liggen. Op één na alle PvdA- ministers naar de Kamer DEN HAAG Alle PvdA-ministers uit het vorige kabinet, op Van der Stoel na, hebben Zich bereid ver klaard om zich verkiesbaar te stellen voor de Tweede Kamer. Na gesprek ken met Den Uyl hebben ook Van der Louw, die waarschijnlijk als tweede op de lijst zal worden geplaatst. Van Kemenade en Van Dam hun twijfels laten vallen. Van Dam had eerder de voorwaarde gesteld dat de PvdA met een realistisch verkiezingsprogram voor de dag zou komen. Van Dam lijkt in het vandaag bekend geworden ontwerp-verkiezingsprogramma op zijn wenken bediend. Pagina 9: Naar werkweek van 35 uur Poolse voetbalfans niet terug naar huis VIGO Talrijke Poolse voetbalsup porters hebben het wereldkampioen schap in Spanje aangegrepen om naar het Westen te vluchten. Ongeveer dui zend Polen zijn uit hun land vertrok ken om de wedstrijden bij te wonen, maar velen zijn niet eens in Spanje aangekomen. Vooral in de Bondsrepu bliek Duitsland bleven velen „hangen". Een Poolse supporter zei gisteren in de Spaanse stad Vigo dat er van een groep van veertig personen maar acht in Vigo waren aangekomen. De rest was in Duitsland uit de bus gestapt. Familiele den en kennissen verschaffen onder dak. Functionarissen van de Poolse voetbalbond hulden zich gisteren in stilzwijgen. Dubbele cijfers in Elche, waar het scorebord gelukkig wel was bere kend op de scoringsdrift van de Hon garen. DEN HAAG Ondanks het enorme aantal van achttien doelpunten op de derde dag van het WK, was de grote ver rassing uitgerekend de 0-0 die Kameroen bereikte tegen Peru. Twee andere „dwergen" de den het minder goed, hoewel Nieuw-Zeeland tegen Schot land heel even voor een sen- staie leek te zorgen. Verder dan 3-2 kwamen de „Kiwi's" echter niet. Schotland won uit eindelijk met 5-2. El Salvador moest zich tegen Hongarije een monsterscore laten welge vallen: 10-1. Het optreden van de technisch vaardige Honga ren kwam verreweg het minst gelegen voor Argentinië. De wereldkampioen moet nu namelijk van Hongarije win nen om zich te plaatsen voor de tweede ronde. Bij een ge lijkspel tegen de Magyaren en een zege met minder dan elf doelpunten tegen El Salvador, kunnen de volgelingen van Menotti' al weer naar huis. België is bij winst tegen dat zelfde El Salvador, waarbij „Speedy" Gonzales gisteren overigens wel de show stal, al zeker van kwalifiactie. Zie verder de sportpagina's. ekenfondsen lan alarm: v kort 00 min De ziekenfondsen i steeds forser in de rode Volgens de nieuwste t'ens van de ziekenfonds- zullen de tekorten aan inde van dit jaar gestegen van 700 tot 1300 miljoen :n De AWBZ (bijzondere eegkosten), die volgens .amingen geen tekort zou •en, komt dit jaar met een zitten van 260 miljoen, cijfers zijn vanochtend uld door voorzitter An- van de Vereniging van I rlandse Ziekenfondsen e opening van haar alge- e vergadering in Zeist. 'inanciële „debacle", zoals eek het noemde, is het ge- van het „potverteren in chterliggende jaren". De Bies zouden jarenlang te zijn vastgesteld. Zelfs de nllige ziekenfondsverze- l komt, zoals vorige al in deze krant gemeld, icieel in de knel. In het en van het land moet op remieverhoging tot 12 i per maand worden ge ld om de tekorten aan te feren. De voorzitter van de rlandse ziekenfonden t dat er nog weinig maat- len zijn genomen om de ven in de gezondheids- echt te beteugelen. [door minister Gardeniers [ekondigde beddenreduc- ndt Anbeek op zichzelf Gezien het maatschap- e verzet verwacht hij er ook van deze bezuini- smaatregel weinig effect ie premies. Volgens An- kan beter op de opnames verwijzingen worden be rd. Bovendien zouden me- erkers in de gezondheids- meer naar prestatie be- d dienen te worden. ;ens uitlatingen van drs. F. ers, voorzitter van de Na- ale Ziekenhuisraad, van gen in Utrecht, heeft mi- t Gardeniers de bezwaren het sluitingsplan voor enhuizen (in totaal 8000 len) afgewezen. De minis- heeft alternatieven van nhuizen en provincies 'orpen. Volgens de NZR de minister kennelijk nig vertrouwen in de „op- igst" van de beddenbeper- op basis van provinciale egaal i vijf jaar ngehouden DEN De Leidse politie t gisteren bij het station 33-jarige Chinees aange- ien. De man, die geen ver- «vergunning heeft, is gis- vond op het vliegtuig naar Kong gezet. fban verbleef al sinds 1977 aal in Nederland. De poli- lield de Chinees aan, om- lij wat doelloos rondzwierf iet Leidse station. De man i gisteravond al naar phol gebracht. Hij had oende geld om zelf zijn ht naar Hong Kong te be- sratis elk woensdag de bijlage bij uw krant met 1ijlage bij uw krant met formatie over films, muziek sater, recreatie. exposities ween complete agenda dei DEMONSTRATIES EN ONRUST NA NEDERLAAG OP BUENOS AIRES LONDEN Op hetzelfde plein waar twee maanden terug zeker 200.000 mensen de Argentijnse leiders toejuichten na de verovering van de Malvinas (Falk land Eilanden), heeft de Argentijnse oproerpolitie gister avond traangas gebruikt om een eind te maken aan een be toging van. duizenden mensen, die de militaire leiders van verraad beschuldigden en hun onmiddellijke aftreden eis ten. Een paar uur later maakte president Galtieri in een ra dio- en televisietoespraak bekend, dat het vechten op de Falkland Eilanden was gestaakt. De woorden „nederlaag" of „overgave" sprak hij echter geen enkele maal uit. „Moordenaars" en „Weg met de militaire junta" stond te le zen op spandoeken die bij de demonstratie voor het presi dentieel paleis in Buenos Aires werden meegedragen. Behal ve president Galtieri werden ook de Verenigde Staten en Groot-Brittannië door de betogers vervloekt. In zijn toespraak zei president Galtieri. dat de Malvinas „vroeger of later bij ons komen". Hij maakte niet duidelijk of Argentinië er in heeft toegestemd alle vijandelijkheden rond de Falkland Eilanden te staken, dus ook de voor de Britten zo gevaarlijk gebleken aanvallen met vliegtuigen vanaf het vasteland. Zolyng hierover geen zeljarheid be staat, zal Groot-Brittannië een deel van de 15.000 Argentijn se krijgsgevangenen op de Falkland Eilanden als een soort onderpand vasthouden. De overigen worden op korte ter mijn naar hun vaderland teruggebracht. In een toespraak tot het Lagerhuis heeft premier Thatcher gisteren gezegd dat Groot-Brittannië het bestuur over de Falkland Eilanden niet zal overdragen aan de Verenigde Naties. „Ik kan niet aanvaarden dat 250 Britten zijn gestor ven om vervolgens de eilanden aan de VN over te dragen", aldus Thatcher. De bewoners zullen over de toekomst moe ten beslissen. De Britse premier kondigde verder een onder- Nadat de demonstranten tegen de militaire junta met behulp van traangas door de poli- zoek aan naar het Falkland-bcleid van voorgaande Britse tie waren uiteengedreven, trokken zij in groepjes vernielend en plunderend door Buenos regeringen. Aires. Onderweg werden onder meer twee autobussen in brand gestoken en ruiten van winkels en overheidsgebouwen ingegooid. Op het inzetje een Argentijnse politieman, die Pagina 11: Toekomst Falkland Eilanden blijft netelig een demonstrant onder schot houdt. kwestie unwrap—— LIBANESE REGERING VREEST VERDERE ISRAËLISCHE ACTIES BEIROET TEL AVIV Het wankele bestand rond Beiroet tussen de Israëli sche invasiemacht en sol daten van Syrië en de PLO staat op instorten. De Israëlische strijdkrachten, die de Libanese hoofdstad hebben omsingeld, wissel den vannacht artillerie vuur met Palestijnen en Syriërs. Ook in de haven stad Sidon, die 30 kilome ter ten zuiden van Beiroet ligt, is weer strijd gele verd. In Tel Aviv werden berichten over artillerieduels echter te gengesproken. Volgens Israël was het vanochtend russtig rond Beiroet. Oprukkende Israëlische troe pen zijn vannacht door het on der Syrische controle staande stadje Shweifat getrokken, ter wijl het geluid van zwaar artil- leriegeschut Beiroet op zijn grondvesten deed schudden. Dit is bekend gemaakt door de Libanese radio. Het militaire opperbevel in Tel Aviv heeft veer 1.000 manschappen in Beiroet gistermiddag uit de hoofdstad moesten zijn terug getrokken. Syrië en Israël laten weten, dat Israëlische hebben gisteren hun troepen eenheden waren beschoten dat dit vuur was beantwoord. Het opnieuw oplaaien van de gevechten van vanochtend dreigt een einde te maken aan een officieus staakt-het-vuren tussen de Palestijnen en de Is raëli's. De hervatting van de gevechten volgde op een Syri sche afwijzing van een Israë lisch ultimatum, dat de onge- opnieuw gegroepeerd voor een mogelijke confrontatie ten oos ten van Beiroet, nadat het Is raëlische ultimatum was ver streken, zo maakte de Libane se staatstelevisie bekend. De Stem van Arabisch Liba non, een links radiostation, meldde dat gisteren granaten waren afgevuurd vanuit het christelijke Oost-Beiroet op de sji'itische wijk Chiyah en het Palestijnse vluchtelingenkamp Boersj El-Barasjne. De Libane se staatstelevisie verklaarde verder dat „een gevaarlijke si tuatie was ontstaan" en citeer de zegslieden van de Libanese regering, die de een miljoen inwoners van Beiroet waar schuwden om waakzaam te blijven in verband met een mogelijke Israëlische aanval op de stad. Pagina 11: Israël ruimt Pa lestijnse verzetshaarden in Zuid-Libanon op. Rechter in de raad AMSTERDAM Bij de rechterlijke macht in Amsterdam zijn hier en daar de wenkbrauwen gefronst, toen bekend werd dat strafrechter mr. A. Cnoop Koopmans binnenkort voor de PvdA in de gemeenteraad gaat zitten. Een aantal van zijn collega's betwijfelt of de twee functies wel te combi neren zijn. Mr. Cnoop Koopmans zlef denkt van wel. Hij heeft het ministerie van justitie vrijstelling gevraagd om zijn raadstaken behoorlijk te kunnen vervullen. De rechter heeft omdat hij minder uren voor Jusatitie beschikbaar zal zijn,' gevraagd zijn rechterssalaris omlaag te brengen. Dat bleek voor het ministerie onmogelijk. Mr. Cnoop Koopmans mag wèl nu zijn raadsvergoeding terugstorten in de staatskas. ADVERTENTIE Twee weken vakantie voor de prijs van een! In ons 5-sterren bungalowpark 't Posterbos bij Roermond! Geldig vanaf nu tot 9 juli. V.a, f 237,50 per week zit u met het hele gezin in uw superluxe bungalow. (Ook na 9 juli nog enige woningen vrij.) Bel Kavero: 01116-1703. Meteen doen! Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071-122248 en uw krant, wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Prinses (weer) voorlaatste keer in het openbaar De prins en prin ses van Wales waren gisteren in Windsor. Prins Charles speelde een par tij polo. Prinses Diana viel op door haar infor mele kleding, terwijl de overi ge hoge gasten volgens de eti quette gekleed ging. Diana ver wacht zeer spoe dig haar eerste kind en het be zoek aan Wind sor is waar schijnlijk de laat ste keer geweest dat zij voor de bevalling in het openbaar ver scheen. Carillon Hengelo mag doorspelen DEN HAAG Het caril lon op het gemeentehuis van Hengelo mag voorlo pig door blijven spelen, ook op de uren dat kinde ren naar bed moeten. De afdeling geschillen van be stuur van de Raad van State heeft het verzoek van Hengelo, om de hin derwetvergunning voor het carillon op te schorten, ingewilligd. Later buigt de Kroon zich nog over het geschil. Als het aanvragen van een hinderwetvergun ning verplicht wórdt mo gen tal van kerkbesturen en andere instellingen hun klokken niet langdurig luiden. Illegaal wapenbezit LEIDEN Een 37-jarige Lei- denaar is gisteravond in zijn woning aan het Lammen- schansplein aangehouden we gens illegaal wapenbezit. In de woning van de man werden drie wapens aange troffen: een revolver, een ka rabijn en een mini-pistool. Te vens ontdekte de politie een hoeveelheid munitie. De Lei- denaar, die geen wapenver gunning kon tonen, werd aan gehouden op verzoek van de politie Schiedam. De 31-jarige man had in die stad zonder vergunning een wapen ver- HILVERSUM De vakbon den achten stakingsacties zoals gisteren ondanks de misluk king bij radio en televisie in de komende tijd niet uitgesloten. Het bestuur van de NOS heeft intussen een uitnodiging van de bonden aanvaard om op zeer korte termijn overleg te plegen over de na gisteren ontstane situatie. Het NOS-bestuur neemt tot die tijd een afwachtende hou ding aan. „Ik kan me hooguit voorstellen, dat we gaan pra ten over een aantal formule ringen", aldus drs. C. Spaan, lid van het dagelijks bestuur van de NOS. Het NOS-bestuur blijft onver kort op zijn standpunt staan, dat arbeidstijdverkorting met één uur per week aanvaard baar is, mits de kosten daar van voor de volle honderd procent voor rekening van de werknemers (onder de om- roep-cao vallen 6600 mensen) komen. Zie verder pag.2. Amsterdam loost in Floriadeplas AMSTERDAM De gemeen te Amsterdam loost op illegale wijze regenwater, dat veront reinigd is met straatvuil en olie op de Gaasperplas even ten zuiden van Amsterdam. Het water van de Gaasperplas is altijd als van zeer goede kwaliteit beschouwd. De be schuldiging is geuit door H. Leijdsman, bestuurslid van het zuiveringschap Amstel en Gooiland. De Gaasperplas dient voor recreatie en in tij den van nood als drinkwater- voorraad voor Amsterdam. Een woordvoerder van de dienst openbare werken van Amsterdam, heeft de lozingen toegegeven. Volgens hem maakt de plas deel uit van een waterhuishoudingsplan, dat vijftien jaar geleden werd op gesteld. Toen bestonden er nog niet zulke strenge milieu-eisen als tegenwoordig. ADVERTENTIE CltllkMll'/lll Gratis. Veertien dagen lang. Via de Leidse Courant. Want vanaf de start op 2 juli besteedt de Leidse Courant dagelijks extra veel aandacht aan de Tour de France. Inter views, voor- en nabeschouwingen en natuurlijk de uitslagen vindt u dagelijks in de krant. Als u nü onderstaande bon opstuurt zult u merken: sport in de Leidse Courant. Alsoi u er zélf bij bent! gQj^ Stuur mij vanaf het startsein de Leidse Courant I j Naam: Adres: j Postcode/plaats: z I Telefoon: I veertien dagen gratis en vrijblijvend toe. In een open envelop opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070,2300 VB Leiden. Een postzegel is niet nodig. i

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1