Schotten onnodig in problemen Ook Peru bij zwakke broeders ■c Leo van Veen naar Ajax Vlotte zege Anne Jan van der Meei tl Sportwereld Gearresteerde pikeur bekent omkoping SPORT LEIDSE COURANT WOENSDAG 16 JUNI 1982 PAGINA Lotto DEN HAAG De cijfers van lotto 23 van afgelopen weekeinde zijn: Geen eerste prijs; tweede prijs: 1 x f. 300.000,-; derde prijs: 61 x f. 7316,10; vierde prijs: 3500 x f. 127,50; vijfde prijs: 70.727 x f 5,- Winst voor Stöve/Mesker EASTBOURNE - Betty Stöve en Marcella Mes- ker hebben zich geplaatst bij de laatste zestien van het tennistoernooi in Eastbourne, dat geldt als laatste voorbereiding voor Wimbledon dat maandag begint. Mesker versloeg de Brit se Anne Hobbs met 2-6, 7-5, 6-3 en Stöve, die niet werd toegelaten tot het hoofdtoernooi van Wim bledon, won met 2-6, 6-3, 8-6 van Anne smith (VS). AMSTERDAM - Leo van Veen van FC Utrecht gaat naar Ajax. De libero teken de als opvolger van de ge stopte Wim Jansen een contract voor vier jaar, waarvan de eerste twee als speler en de laatste twee als jeugdtrainer. Martin Wiggemansen vertrekt naar het Zwitserse Lugano. Jan Persoon nieuwe voorzitter van de KNVB Afdeling Leiden LEIDEN Jan Persoon is bij enige kandidaatstelling gekozen tot nieuwe voorzitter van de KNVB Afdeling Leiden. De 46-jari- ge Persoon volgt in die functie de op 1 juli aftredende huidige eerste man, Ad Dusée, op. Persoon had overigens al eerder zit ting in het afdelingsbestuur. In de periode tussen 1973 en 1979 bezette hij een „zaterdagstoel". De door de verenigingen uit de Bollen Duinstreek en een aantal clubs uit de Rijnstreek (ARC, SVOW) voorgedragen Voorhouter, hoopt de komende jaren - „Ik denk twee periodes van drie jaar vol te maken" - efficiënt te kunnen gaan werken. „Ik hou niet van lang vergaderen", zo stelde hij begin mei al in deze krant, „meer van doen." Welke wijzigingen Persoon exact in de huidi ge gang van (bestuurs)zaken denkt door te voeren, staat hem nog niet geheel duidelijk voor ogen. „Ik zal mij eerst moeten verdiepen in de huidige constellatie, omdat ik me de laatste ja ren bewust wat afzijdig heb gehouden van het bestuurswerk." SEVILLA Bij wereld kampioenschappen voet bal heeft Schotland altijd moeilijkheden met outsi ders. Vier jaar geleden werd van Nederland ge wonnen, maar tegen Iran gelijk gespeeld en tegen Peru verloren. In Spanje leek het al niet anders te gaan voor de Schotten. In het snikhete Sevilla ont snapte de ploeg van Jock Stein aan een blamage te gen Nieuw-Zeeland. De Schotten kwamen bijtijds centratie. tot bezinning en wonnen uiteindelijk met 5-2. Het venijn zat in het midden van de wedstrijd. Aanvanke lijk zag het er naar uit dat Schotland tegen Nieuw-Zee land een ruime overwinning zou gaan boeken. In iets meer dan een half uur werd een voorsprong van 3-0 opge bouwd. Het had er alle schijn van dat Schotland in de rust whisky in plaats van thee had gedronken, want de „Kiwi" konden terugkomen. Het eers te doelpunt van Summer in de 54e minuut kon nog als een grapje beschouwd worden. McGrain speelde te zacht te rug op" doelman Rough. Bij het tweede Nieuwzeelandse doel punt, dat op naam kwam van Wooddin, kwam de favoriete- ploeg met een enorme kater te zitten. De geharde profs kon den echter net op tijd de zaken rechttrekken. Voor het laatste kwartier was er weer de con- Schotland-Nieuw-Zeeland (3-0) 18. Dalglish 1-0, 33. en 36. Wark 2-0 en 3-0, 54. Sumner 3-1, 64. Wooddin 3-2, 73. Robertson 4-2, 79. Archibald 5-2. Scheidsrechten Socha (VS); toeschou wers: 12.000. Schotland: Rough, Evans, McGrain, Hansen, Gray, Strachan (82. Narey), Souness, Wark, Dalglish, Brazil (53. Archibald), Robertson. Nieuw-Zeeland: Van Hattum, Al mond (66. Herbert), Hill, Malcolmson (76. Cole), Elrick, Sumner, Mackay, Cresswell, Boath, Rufer, Wooddin. De van Nederlandse afkomst zijnde doelman Frank van Hattum stort zich voor Alan Brazil voor de bal. Hij moest e vijfmaal capituleren voor de Schotten. LA CORUNA De eerste wedstrijdronde in groep 1 van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal heeft duidelijk ge maakt, dat Peru en Kame roen tot de zwakke broe ders moeten worden gere kend. Nadat Italië en Po len een dag eerder al tot een doelpuntloze remise kwamen, eindigde het treffen tussen beide ande re landen uit deze groep eveneens in 00. Voor WK-debutant Kameroen zal dat weinig uitmaken, voor de als aanvalslustig bekend staande Peruanen is deze gang van zaken bijzonder pijnlijk. Wat op papier een als circus voorstelling vermomde wed strijd had kunnen worden, bleek een zouteloos potje zo meravondvoetbal. Peru is geen schijn meer van wat het toch maar vier jaar ge leden was. Vlotte combinaties die in Argentinië in veel doel punten resulteerden, waren sporadisch en werden nimmer flitsend uitgevoerd. Kameroen had besloten het in het allerminst warme La Co- runa kalmpjes aan te doen en Peru tekende daartegen geen enkel bezwaar aan. Maar Ka meroen vond het juiste ritme zelden. Met uitzondering van Milla en Abega heeft deze representant van het zwarte continent maar weinig voetbalkwaliteit in huis. Alleen een schot van Milla uit een pass van N'Guea verdween in het door Quiroga verdedigde doel. De Oosten rijkse arbiter Wöuhrer annu leerde de treffer echter we gens buitenspel. PeruKameroen 00. Scheidsrech ter: Wöuhrer (Oos). Toeschouwers: 15.000. Gele kaart voor N'Kono (Ka meroen). Peru: Quiroga; Duarte, Diaz, Salgue- ro, Olaechea; Velasques, Cubillas (56. La Rosa), Cueto; Leguia (Barbadillo), Uribe, Oblitas. Kameroen: N'Kono; Kaham, Onana, Aoudou, M'Bom; Kunde, Abega, M'bida; Bahokem, Milla (89. Tokotto), N'Guea (73. Bahokem). LISSE De geplaatste spelers in de B-categorie zijn tijdens het tennistoer nooi van Lisse niet in de problemen gekomen. Geen enkele speler had drie sets nodig om een ronde verder te komen. Erg overtuigend speelde Anne Jan van der Meer tegen Tho mas De Mooy: 6-0, 6-1. Frans Grimbergen, die het een ronde tevoren nog erg lastig had te gen Marcel van Rijn, had een bepaald rustige avond tegen J. van der Geest: 6-2, 6-0. De meeste problemen had Hans Tönjann eigenlijk nog tegen Marcel Vink. Niet in de eerste set, want die won de finalist van De Munnik vlot met 6-2, maar in de tweede set bleef zijn Hillegomse opponent bij tot 5-5, waarna Tönjann de set naar zich toe trok: 7-5. In C ook al geen verrassingen. De favorieten Humphrey Stuyver en Stefan Faas kon den binnen het uur de kleed kamer weer opzoeken. Ook Han de Jong, J. Pauwels en Peter van Paridon bereikten de volgende ronde. Bij de da- mes had Patricia Lafay niet bepaald gemakkelijk gen Bep Holster: 7-5, 6-3. El de Jong stond Len Demmii maar twee games toe en j van Balen gunde Els Vink I drie. Bij de dames in D vut de als tweede genotee Francis Timmer het toern uitgetikt. A. Juber had d overigens maar twee sets nodig: 6-1, 6-4. TEAN In Alphen stond maar één partij op het programma die werd door Charlie As bergs gewonnen: 6-2, 6-2 tei Coelman. Bij de heren in werd de favoriet voor de z< Rogier Liefbroer, het toen uitgekegeld. Voor die surpi zorgde Vic Leunissen van Munnik: 4-6, 6-2, 7-6. M. I nissen kon bij de dames stunt niet herhalen. Zij verl met 6-2, 6-3 van Annem Oudshoorn. Overige uitslagen TEAN HEC: Van Rijn - R. Steenbeek 4-( 2, 7-6; M. van der Berg - D. Bub! 6-4, 6-2; R. Lucas - A.J. van Par: 6-1, 6-0; DEC: M. van Oudenrijn Koelman 6-3, 6-1. ei_ HUSUM Geert Schipper is in de derde etappe van de Ronde van Sleeswijk-Holstein zijn leiderstrui kwijtgeraakt aan ritwinnaar Rolf Gölz (Wdl). COUCTANES Joop Zoete melk behaalde in de Grote Prijs van Normandië zijn eers te zege van dit seizoen. ENSCHEDE Ad Gritter, die van FC Twente een vrije transfer had gekregen, gaat naar Denemarken. De 32-jari- ge Gritter wordt met ingang van 1 januari van het komend jaar speler-trainer van KIF Koldering. HUIZEN VVOG is na ver lies met 2-1 tegen Kozakken Boys gedegradeerd naar de tweede klasse zaterdagvoetbal. I UTRECHT - Het Nederlanon* hockeyteam versloeg een ulo: reldelftal met 7-6 ter gele, heid van het afscheid van jens en Bolhuis. Dit duo voi de de centrale defensie het wereldteam. MIJDRECHT - Corrie Vi ken leidt na vijf ronden het NK schaken dames vijf punten voor Carla Bi nenberg met vier. TIEL - Frans Plantaz won amateurklassieker, de Viïfs stromenlandronde voor ber, Sindorf en Winkel. EMMELOORD Het NedLJ~ landse dames basketbalte heeft ook de tweede wedsti het vierlandentoernooi v^s loren. Na Zuid-Korea was de Verenigde Staten te ste 70-64. "irij ja AMSTERDAM De Amsterdamse officier van justitie, mr. ters, heeft gisteren bekend gemaakt dat de bekende Friesi keur Anne de Wrede tegenover de recherche heeft bekend hij zich tweemaal heeft laten omkopen tijdens koersen op versum. Een Hilversumse caféhouder had de pikeur enkele i zenden guldens aangeboden om zijn favoriete paard in te 1 den om zo de toto-uitslag te beïnvloeden. Anne de Wrede, vorig jaar nog winnaar van de Derby, wa: de eerste beschuldigingen reeds voor zeven jaar geschorst c de tuchtcommissie van de Nederlandse Stichting Draf- en sport. Aanvankelijk ontkende De Wrede alles, ging in beroei bleef actief op de renbanen. Totdat de justitie zich ermee bemoeien en na voldoende bewijzen te hebben verzameld Friese pikeur vorige week liet arresteren. Deze bekende, w; door sprake werd van de eerste volledig opgeloste omkopii zaak in de Nederlandse paardesport IE In sommige gedeelten van de gloednieuwe pseudo-jungle in het safari-park Beekse Bergen is het raadzaam in de auto te blijven. Deze familie kan het heel goed stellen zonder een aai over de kop. NIEUWE ATTRACTIE IN PRETPARK: Met 70 km per uur in een holle boomstam Mr. P. van Vollenhoven ontplooit zich meer en meer als een ambassadeur voor onze pretparken. Na in Slagharen en Kaats heuvel reeds superattracties in werking te hebben gesteld ver wacht men hem woensdag 23 juni in het „Avonturenpark Hel- lendoorn". Daar zal hij als eerste naar beneden suizen over de nieuwe wildwaterbaan, een in West-Duitsland al zeer bekend vermaak. De attractie bestaat uit een woeste (kunst)rivier met twee me ren, te bevaren in holle boomstammen. Dank zij een waterver plaatsing van 9 miljoen liter per uur en het niveauverschil, gaat dat heel snel. De vaart wordt gesloten met het overwin nen van een 12 meter hoge waterval, waarbij de bootjes een snelheid bereiken van 70 kilometer per uur. Dit spektakel ver dubbelt de totale energiekosten van het park; de investeringen hebben 4 miljoen gulden bedragen. De toegangsprijs voor het park is daarom sinds vorig jaar verhoogd met 1,50 tot ƒ9 voor iedereen vanaf twee jaar. Vliegshow Lelystad Met een grote vliegshow an nex tentoonstelling viert de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart (KNVVL) aanstaande zater dag op het vliegveld Lelystad zijn 75-jarig bestaan. Deze „Nationale Luchtvaartdag" zal dit jaar de enige manifes tatie van zijn soort in Neder land zijn, reden waarom een opkomst van rond de 50.000 bezoekers wordt verwacht. Lelystad is gekozen, omdat boven de Flevopolder de min ste kans op geluidoverlast is. De luchtvaartdag staat in het teken van eeri groot aantal demonstraties. Zo zal het eers te Nederlandse zelfbouw vlieg tuig, de PH-COR voorgevlo- gen worden en vertonen vier gemotoriseerde zeilvliegtui- gen hun kunsten. Op het vliegveld Lelystad staan za terdag oude en nieuwe „kis ten" te pronken, terwijl het publiek zich later kan verga pen aan zweefvliegtuigen en helikopters, parachutisten, moderne verkeersvliegtuigen en zelfs straaljagers, die tot half vijf hun rondjes boven het vliegveld trekken. Ter rein open om acht uur, aan vang show negen uur. Toe gang: vijf gulden voor volwas senen en een rijksdaalder voor kinderen tot twaalf jaar. Lawaai Het sterkste voorbeeld van publiekstrekkerij met alles wa' maar „groots en meeslepend" kan worden genoemd, levert d „Flevohof". Daar gaat men de rust in dit polderlandschap ver storen met het oorverdovende lawaai van „Holland Happeik ning", een bombastische dia-show die in Amsterdam is geflop va Honderden diabeelden flitsen aan en uit op een ronddraaien na scherm van vijftien meter lengte, terwijl batterijen geluidsvel sterkers de oorvliezen teisteren. De gehele presentatie is lawine van audio-visueel geweld, waar in de hoofdstad al me nig kind jankend voor op de vlucht is geslagen. Overigens is binnen het bestuur van de Flevohof momentei een discussie aan de gang of een deel van de show al of nif gecensureerd moet worden. Het programma geeft een beel ve van de Nederlandse samenleving met betrekking tot onde meer land, water, vermaak, sport en cultuur. Een deel van d 1 presentatie beschrijft de Tweede Wereldoorlog in ons lant Daarom zijn er stemmen in het bestuur opgegaan het bewust gedeelte uit de serie te schrappen, opdat wordt voorkomen d< Duitse toeristen zich gekwetst kunnen voelen. Terwijl er dus van alles is te beleven, maken andere berichte melding van een nieuw recreatiepark in Roermond (invest! ring 50 miljoen) en een superrecreatie-oord nabij Heerlen, d; at het dubbele zal gaan kosten. Reindert Zwolsman wil in hrbb noorden iets grootschaligs beginnen en ook Venlo staat te trajii pelen met een nieuw project. FA Md ink Pseudojungle Niet alle aanwinsten van onze recreatieparken kenmerken zich door een overtreffende trap in volume, geluid en snelheid. Zo is de „Beekse Bergen" verrijkt met een rustige wandelsafa ri. Kangoeroes en pinguins, papegaaien en ander vreedzaam gedierte wachten er op bezichtiging. Kosten van deze pseudojungle: 75 miljoen gulden! De kijkers kunnen auto of bus verlaten en wat rond drentelen tussen de rotspartijen (800 ton, aangevoerd uit een groeve in het Belgi sche Yvoir) en beplantingen. Kinderen vinden handzaam ge dierte om te aaien. Vijvers, een waterval, een doorwaadbare plaats en een „wensput" veraangenamen het verblijf in dit wat tropisch aandoende park, waar de Afrikaanse hutjes niet ont breken. Zeshonderd jaar Van 19 juni (aanstaande zater dag) tot en met 4 juli zal Utrecht een stad vol feestelij ke evenementen zijn. In die periode wordt herdacht dat de bouw van de Domtoren 600 jaar geleden is gereed geko men. Zaterdag om negen uur beginnen de festiviteiten met het loslaten van duiven. Spor tieve Utrechters zullen zich meten in het zo snel mogelijk beklimmen van de 465 treden van de 112 meter hoge Dom toren. Tijdens de feestelijkhe den zijn er verder concerten en toneelvoorstellingen. Op 1 11e juli herleeft het verleden m< een ridder- en ruiterspel. O 2 juli is er een stoet van antie ke auto's, waarmee toeschoii jei wers een gratis ritje kunne ;r maken. Er gebeurt eigenlij [ro te veel om op te noemen. I ieder geval eindigt het fees jja dat wordt omlijst met ee „r kermis, een vrijmarkt, spor j demonstraties, een kindermiiw sical, op 4 juli met het luide t van de Dom-klokken. Dju VVV Utrecht verschaft graa0' nadere informatie: 031 ui, 314132. Buiten 't hoogseizoen Koningsschieten In het kader van het 750-jarig bestaan van de stad Eindhoven heeft in die gemeente aanstaande zaterdag en zondag het vijfde Europese Koningsschieten plaats. Aan deze manifestatie ne men naar schatting 10.000 gildebroeders-zusters uit binen- en buitenland deel. Verder zijn er nog wedstrijden trommelen, ba zuinblazen en vendelen. Zondagmiddag tot slot een massale mars en vendelgroet door alle Brabantse gilden. Het schietter- rein is gelegen aan de Johan van Oldenbarneveltlaan. Steeds meer Nederlanders gaan buiten het hoogseizoen op vakantie. Vooral de maand augustus en zeker ook sep tember, zijn meer in trek dan bijvoorbeeld vorig jaar. Dit blijkt uit een onderzoek van de Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus (ANVR) onder haar leden. De ANVR verklaart deze nieuwe trend door het prijsverschil tussen het hoog- en laagsei- zoen en de spreiding van de schoolvakanties. Uit het onderzoek is ook ge bleken dat de Nederlandse toerist nauwelijks op zijn va kantie wil bezuinigen. Er trekken dan ook niet minder mensen dan andere jaren op uit. Wel is men meer prijsbe wust geworden (zoals meer boekingen als groep in een pension) en blijven velen net als vorig jaar dichter bij huis. Er is minder belangstelling voor treinreizen, de autova kantie blijft ongeveer op het zelfde niveau als vorig jaar en de vliegvakanties hebben een achterstand vanwege het mooie weer van de afgelopen weken. Touringcar-reizen lig gen nog meer in de belang stelling dan vorig jaar. Onge veer een derde van de Neder landse bevolking gaat op zo mervakantie en 20 tot 30 pro cent van die vakantiegangers gaat georganiseerd op reis. De overigen gaan op eigen hout je. W eersvooruitzichten iilji De komende dagen kan op het volgende weertype in het bugeï: tenland gerekend worden. k t Benelux en Duitsland: veel bewolking en af en toe regen, om lm streeks 20 graden. Alpengebied en Midden-Europa: Zonnig perioden en droog, ongeveer 24 graden. i Italië: geod zomerweer, 27 graden. Frankrijk: zonnige peri< >er den., later kans op regen, 22 tot 28 graden. Portugal en Spanj Iet zonnig en droog, 25 tot 30 graden. A: Britse Eilanden: veel bewolking en perioen met regen, 15 gr< den in Schotland tot 21 in zuid-Engeland. Noorwegen, Zweden, Finland en Denemarken: wisselend bi wolkt en plaatselijk een bui. Van acht graden in het noorde en tot 20 in het zuiden.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 12