joekomst Falkland Eilanden jlijft netelig probleem Warm welkom voor koningin in KS s Israël gaat door met opruimen van Palestijnse verzetshaarden in Libanon JITENLAND Britten nemen 15.000 Argentijnen gevangen ATLANTA Bij het officiële begin van hun twee de bezoek aan de Verenigde Staten dit jaar, is aan koningin Beatrix en prins Claus een bepaald warm welkom ten deel gevallen. Het bezoek begon (van middag Nederlandse tijd) in Atlanta, in de zuidoos telijke staat Georgia. Niet dat de halve stad was uitgelopen. Het bezoek van het koninklijk paar heeft in de lokale nieuwsmedia nauwelijks enige voor-publiciteit gekregen en de meeste inwoners van Atlanta weten wel het begrip „Heineken" correct te duiden, maar niet de aartduiding „Holland", laat staan de naam Bea trix. De Amerikaanse autoriteiten die zich op het vliegveld verzameld hadden echter, wierpen al hun zuidelijke char mes in de strijd om dat tekort goed te maken. Vooral de zwarte burgemeester van Atlanta, ex-VN-ambassadeur An drew Young liet allerhartelijkst blijken, dat hij een zwak heeft voor zowel ons land als onze koningin. „Wij kennen elkaar al zo lang", aldus dominee Young met een verwijzing naar 1961, toen hij, als stafmedewerker van de Wereldraad van Kerken, Beatrix voor het eerst ontmoet te in het Zwitserse Lausanne. „Ik heb Nederland leren ken nen als een land dat zich laat leiden door hoogstaande more le waarden. Het heeft zich sinds de jaren '60 duidelijk afwij zend opgesteld tegenover de apartheid. De apartheid in Zuid Afrika, maar ook daar buiten. De boycot-actie tegen koffie uit Angola, zal ik niet licht vergeten. Nu ben ik burgemees ter van een stad waar Nederland verreweg de grootste bui tenlandse investeerder is. De verzekeringsmaatschappij „Life of Georgia", om maar een voorbeeld te noemen is ei gendom van uw „Nationale Nederlanden". Ook vanwege die economische binding ben ik erg blij, dat onze stad Atlanta en onze staat Georgia de Nederlandse koningin als eerste mogen verwelkomen in de VS". Naast Andrew Young waren ter verwelkoming aanwezig gouverneur George Busbee van Georgia, de Nederlandse cunsul-generaal Froger, de honorair consul Beerkens en het Nederlandse gezelschap dat de koningin en prins tot eind van deze maand begeleidt op hun tocht door Amerika. Dit gezelschap telt elf personen onder wie de staatssecretaris van buitenlandse zaken H. van den Broek en de Nederland se ambassadeur in Amerika, J.H. Lubbers. Overigens weet ook gouverneur Busbee waarover hij het heeft als hij over Nederland praat. Later op de middag, tij dens een lunch in het Gouverneurshuis in Atlanta, wees ko ningin Beatrix op het bezoek dat Busbee enige jaren geleden aan ons land heeft gebracht. „Daarbij moet ook u zijn getrof fen door de verregaande overeenkomsten tussen Georgia en mijn land", zo sprak de koningin tot de gouverneur. „Beide zijn knooppunten van economie, cultuur en transport. Schiphol zowel als het vliegveld van Atlanta zijn toegangs poorten tot een gigantisch economisch achterland. En onze zeehavens trekken met de dag meer verkeer aan". Deze overeenkomsten mede in aanmerking genomen lijdt het vol gens de koningin geen twijfel dat Georgia „de komende tijd een sleutelrol zal spelen in de hartelijke en vruchtbare band" tussen Nederland en de Verenigde Staten. Georgia is overigens een staat, die de afgelopen twintig jaar het hart heeft gevormd van het gebied waarin de Nederlandse emi granten zich bij voorkeur vestigden. Ongeveer vierhonderd van hen zullen vanavond door het koninklijk paar ontvang en worden op een speciale receptie. Daarna volgt het eerste grootse diner met zowel Amerikanen als (ex)-Nederlanders. WILLEM SCHEER DU Electronisch vernuft leidde tot uitschakeling Russische SAM-raketten DEN HAAG De manier waarop de Israëliërs vorige week de gevreesde hypermo derne Russische SAM-raketten wist uit te schakelen heeft al lerwegen de aandacht getrok ken. Achteraf blkijkt dat de Israëliërs de aanval op de ra ketten maandenlang hebben voorbereid. Naar het voor beeld van de Amerikanen in Vietnam, lieten de Israëliërs onbemande vliegtuigjes neer schieten door de in de Bekaa- vallei gestationeerde raketten. Hoog overvliegende Israëli sche vliegtuigen registreerden toen de elektronische gege vens met behulp waarvan de SAM-raketten naar hun doel worden geleid. Aan de hand van deze gegevens slaagden de Israëliërs erin apparatuur te ontwikkelen waarmee het stu ringsmechanisme van de SAM-raketten werd misleid. Daarnaast gingen de Israëliërs de doelzoekende bommen van hun gevechtsvliegtuigen af stellen op de frequenties van de radarsystemen van de SA- raketten. Op deze wijze slaag den de Israëliërs erin de ge vreesde raketten, waarvan zij eerst geëist hadden dat ze uit Libanon zouden worden te ruggetrokken, uit te schake len. Dat is althans de zienswij ze in militaire kring na het Is raëlische succes. Uit deze ac ties blijkt opnieuw dat het Is- raëlische-Amerikaanse wapen tuig in verre mate superieur is aan het Russische wapentuig. „Samsonite" als vijfde in New York NEW YORK Patrick Schouten, met zijn 23 jaar de jongste schipper die ooit aan een transatlantische zeilrace heeft deelgenomen, heeft zijn zeiljacht „Samsonite" gisteren als vijfde deelnemer aan de „Rotterdam Trans atlantic 200" over de finishlijn in New York gevaren. Op welke plaats de „Samsonite" na de doorberekening van de handicap is ge ëindigd, is nog niet duidelijk. Schouten zelf zegt vierde te zijn geworden, maar volgens het organisatiecomité in Rotterdam is hij net voor de „Bally" van Karei Stillebroer op de vierde plaats geëindigd. De definitieve uit slag van de non-stop zeilrace naar New York kan overigens pas worden gegeven als alle tien de deelnemende jachten de finish lijn zijn gepasseerd. WOENSDAG 16 JUNI 1982 PAGINA 11 Nederland: kleinste aantal vrouwen in leidende functies BRUSSEL Een enquête naar het aantal vrouwen in leidinggevende in negen Eu ropese landen heeft de veronderstelling dat steeds meer vrouwen in het bedrijfsle ven hogerop komen naar het rijk der fa belen verwezen. Volgens de enquête-re sultaten heeft de helft van de 420 onder vraagde bedrijven vrouwen in leidingge vende posities, maar vertegenwoordigen vrouwen slechts negen procent van alle managers. Nederlandse bedrijven bleken het laagst te zitten met vijf procent. De grootste verrassing is volgens het rapport het ruimdenkende Nederland, de baker mat van alternatieve levensstijlen, waar volgens de enquête maar 27 procent van de bedrijven vrouwen in hoge posities heeft. werd gisteren gezegd dat het onwaarschijnlijk is dat het Britse bestuur weer volledig zal terugkeren nu de eilanden zijn heroverd. Dat zou een be lediging kunnen zijn voor heel Latijns-Amerika. De goeverneur, Rex Hunt, heeft openlijk verklaard dat zijn koffers klaar staan en dat hij gereed is voor de terugkeer naar Port Stanley zodra me vrouw Thatcher daarvoor toe stemming geeft. Mocht dat ge beuren, dan kan hij beter zijn zwaard en pluimhoed, traditio nele symbolen van koloniaal bestuur, thuis laten. Verwacht wordt dat hij voor korte tijd zal teruggaan om het zelfver trouwen van de eilandbewo ners op te vijzelen en dat hij daarna in stilte wordt terugge roepen. Een van de geopperde moge lijkheden voor de toekomst van de Falkland Eilanden is een „associatie" met Groot- Brittannie. Verscheidene grondwettelijke modellen daarvoor bestaan al in het Ca- ribisch gebied. Schade herstellen In regeringskringen werd ge zegd dat op korte termijn de nadruk praktisch zeker zal ko men te liggen op het instellen van het burgerlijk bestuur en herstel van de oorlogsschade, terwijl de 1.800 eilandbewo ners de tijd moeten krijgen om over hun toekomst na te den ken. Engeland heeft zich zo intens met het verloop van de strijd bezig gehouden dat het debat over de toekomst Van de eilan den nog nauwelijks is begon nen. De Ëritse pers echter heeft al aangestipt voor welke problemen het land komt te staan wanneer het een strate gie van „het versterkte Fort Falkland" zou gaan voeren. Admiraal Sir Terence Lewon, stafchef van defensie, is belast met het opstellen van verdedi gingsplannen voor de eilan den. Functionarissen van de fensie zeiden dat die plannen varieren van een symbolische Britse militaire eenheid wan neer Argentinië alle aanspra- LEIDSE COURANT Gaulle wilde in ballingschap studentenonlusten RIJS De toen mali- Franse president irles de Gaulle wilde ens de studentenop- idvan mei 1968 in bal- ischap gaan en zich langere tijd in het luitse Baden-Baden jgen. Dit staat in de noires van zijn opvol- George Pompidou, eind vorige week den gepubliceerd. Zo- De Gaulle als Pompi- ovêrschatten de igwijdte van de ge- rtenissen in mei. Pompidou toonde zich te leurgesteld over de vlucht van De Gaulle naar Baden-Baden, waar het hoofdkwartier van de Franse strijdkrachten in West-Duitsland is ge vestigd. In een telefoon gesprek had De Gaulle vandaaruit tegenover Pompidou verklaard: „Ik ben oud, u bent jong, aan U behoort de toekomst. Tot ziens." Na dit ge sprek was De Gaulle een nacht onvindbaar. Pom pidou wilde tien uit on genoegen daarover aftre den. De Gaulle had ech ter in baden-Baden aan een afscheidsbrief ge werkt waarin hij een machtsoverdracht aan zijn premnier voorstelde. De volgende dag bleek het staatshoofd evenwel een geheel andere hou ding aan te nemen. De militante generaal Jac ques massu die al op dracht had gekregen een kwartier voor langere tijd voor de president in te richten, had hem, naar Charles de Gaulle de mening van Pompi dou, bewerkt, tegenover Pompidou had De Gaulle later verklaard: „Voor het eerst in mijn leven had ik een zwak ogen blik. Ik ben niet trots op mijzelf." Leider Guatemala wil verzoening met guerrilla's GUATEMALA STAD Generaal Rioss Montt van Guate mala heeft gisteren verklaard dat hij met de leiders van de linkse guerrillabeweging wil onderhandelen over beëindi ging van het politieke geweld, dat het Middenamerikaanse land al jaren teistert. De president stelde als plaats van on derhandeling Washington of Mexico-stad voor. Generaal Rios Montt, die vorige week door de militairen tot president werd benoemd nadat hij in maart een militai re coup had geleid, zei dat hij het aanbod deed ondanks de aanhoudende activiteit van de guerrillastrijders. Volgens het Guatemalaanse leger hebben guerrillastrijders gisteren een dorp aangevallen en honderd inwoners vermoord. Volgens het leger handelden de guerrilla's uit wraak tegen leden van een plaatselijke gewapende boerenorganisatie. Het gaat om het dorp Chacalate, 276 kilometer ten noord westen van de hoofdstad. De boerenorganisatie zou de af gelopen maanden twintig guerrillastrijders om het leven hebben gebracht. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN PORT STANLEY De Britse troepen op de Falk land Eilanden hebben gisteren na de capitulatie bijna 15.000 Ar gentijnen krijgsgevangen gemaakt: 11.000 in Port Stanley, de overige 4.000 op andere delen van de eilanden. In Londen is met verbazing gereageerd op de bekendmaking van dit aantal ge vangenen: gedurende de hele Falkland-oorlog werd de Argen tijnse sterkte op de Falkland Eilanden op niet meer dan 9.000 man geschat. Groot-Brittannië heeft de hulp van het Internationale Rode Kruis ingeroepen bij de repatriëring van de gevangenen. Vol gens Britse verslaggevers vertoonden veel Argentijnen uitput tings- en bevriezingsverschijnselen. Het feit, dat op de Falkland Eilanden veel meer Argentijnen krijgsgevangen gemaakt werden dan verwacht, bewijst dat de Britse oorlogsvoering niet altijd even efficiënt was als Londen het liet voorkomen. Terwijl het Britse ministerie van defensie in Londen vertelde dat de nijptang rond de Falkland-eilanden vol ledig dicht geknepen werd, kwamen in Port Stanley nog elke nacht Hercules-transportvliegtuigen vol verse troepen en oor- logsmaterieel aan. Premier Thatcher verklaarde gisteren in het Lagerhuis dat het nodige gedaan zal worden om het leven op de Falkland Eilan den zo gauw mogelijk weer normaal te maken. Deskundigen in Londen hebben al becijferd, dat dat de Britten vele tientallen miljoenen gulden gaat kosten. Volgens een in Londen verblijvende Falklander zal 15 juni op de eilanden voortaan als „bevrijdingsdag" worden gevierd. Op de eilanden zijn de Britse troepen gisteren als helden ingehaald. Uit de kelders van de huizen werd bier en rum gehaald. Heil dronken werden uitgebracht op het Britse leger, premier That cher en koningin Elizabeth. Geruchten dat premier Thatcher van plan zou zijn binnenkort een bezoek aan de Falkland Eilan den te brengen konden nergens worden bevestigd. structie van Arafat te hande len. Hij deed eerder op de dag een dringend verzoek op paus Johannes Paulus II, die een bezoek bracht aan internatio nale organisaties in Genève om de Palestijnen „in deze moeilijke momenten" te steu nen. Hoewel Israëlische troepen en de rechts-Libanese privéleger- tjes West-Beiroet omsingeld hebben, zegt de PLO-leiding niet van plan te zijn hun posi ties op te geven. PLO-functio- narissen wijzen de suggestie van de hand dat de guerrilla- troepen verslagen en wanho pig zijn en zeggen dat zij door de Israëlische linies kunnen breken als dit nodig mocht zijn om versterkingen en voorra den aan te voeren. PLO- woordvoerder Labadi erkende gisteren dat Palestijnse troe pen in Zuid-Libanon voor het grootste deel het contact met het opperbevel in Beiroet heb ben verloren. Labadi verze kerde echter dat de Palestijnse guerrillastrijders het met de huidige voorraad munitie maandenlang kunnen uithou den en dat er wegen zijn in de door Israël bezette heuvels rond Beiroet, waarlangs ver sterkingen kunnen worden aangevoerd Het optimisme van de Palestijnen lijkt voor een deel gebaseerd op de over tuiging, dat internationale druk zal leiden tot een Israëli sche terugtrekking, of dat een interne Libanese politieke op lossing hen zal toe staan te blijven. NDEN Groot-Brit- lië heeft het conflict Argentinië over de and Eilanden ge il, maar staat nu het netelige pro- )m wat ermee gedaan jt worden. Voordat de jentijnen op 2 april de nden bezetten, waren X Falkland Eilanden een re kolonie, waar nooit r gesproken werd, ar het Britse publiek Itisch niets van wist raar de regering zich ig aan gelegen liet n. Verscheidene Brit- geringen leken in de icipe bereid de eilan- k i aan Argentinië over y dragen, maar dat werd ewezen door de bijna «duizend eilandbewo- die erop stonden te blijven, weten de Britten intussen ier meer dan 200 Britse mi- zijn gesneuveld bij de van de eilanden, oorzitter van de Con- fe partij, Cecil Parkin- vorige week: „Als ze ijn ervoor te sterven, ok waard ze te behou- Thatcher voor Argen- de Falklandsen ziet Maar een groot de politici is er zich dat de eilandbewo- de lange duur in vrede buren moeten kun- Britse regeringskringen ten. Al met al zou daarmee ontzettend veel besteed wor den aan een gebied dat voor de Britse defensie op breder vlak praktisch niet ter zake doet. De Britse defensiehoof- den zouden dat liever niet doen. Economie te geven aan de Israëlische troepen als zij zouden probe ren Beiroet in te nemen. De PIO zou gisteren geprobeerd hebben met Habib in contact te treden, maar dit zou niet ge lukt zijn omdat de VS weigert met de Palestijnen te onder handelen. De VS zullen er bij de Verenigde Naties op aan dringen de vredesmacht in Li banon (Unifil) niet alleen te laten voortbestaan, maar te vens uit te breiden. Het man daat van Unifil loopt deze week af. Algemeen wordt ver wacht, dat het verblijf van Unifil voorlopig met een korte periode zal worden verlengd. PLO-woordvoerder Labadi zei gisteren dat Arafat in Beiroet is en de Palestijnse stellingen Britse weekblad „The schreef deze week: de Falklanders, noch de die hen beschermen ooit geheel veilig zijn, de eilanden niet in het van de- Atlantische zijn opgenomen op een die door de internatio- :meenschap wordt aan- Generaal Jeremy Moore, de opperbevelhebber van de Britse troepen op de Falkland Eilanden, wordt na de capitulatie van de Argentijnse troepen door inwoners van Port Stanley op de schou ders genomen. ken laat vallen, tot een veel grotere strijdmacht wanneer Argentinië de confrontatie wil blijven voortzetten. In dat laatste geval zouden meer dan een kwart van de operationele marinevaartuigen en minstens 5.000 militairen moeten wor- den geïnstalleerd. Een van de den ingezet. Er zouden dan bo- twee vliegdekschepen „Her- vendien een eskader Sea Har- mes" en „Invincible" zou er riers en een eskader Phantom- dan ook moeten blijven. Er jachtbommenwerpers, die nor- zijn dan ook minstens twee on maal in het kader van de derzeeërs met kernaandrijving NAVO opereren, moeten wor- nodig, aldus defensie-analis- Voortzetting van het conflict met Argentinië zou ook een hinderpaal vormen voor de economische ontwikkeling van de eilanden. Mevrouw Thatcher heeft om een bijge werkt rapport over de moge lijkheden voor ontwikkeling van de Falkland Eilanden ge vraagd, die nu bijna uitslui tend drijven op de uitvoer van wol. Eerder deze maand zei zij ook Lord Shackleton gevraagd te hebben, zijn uit 1976 stam mend onderzoek te herzien. Dat rapport zegt dat olie, gas en viseiwitten als hulpbronnen onaangeboord zouden blijven wanneer Engeland niet met Argentinië zou samenwerken. In een recent artikel zei hij: „Er moet een compromis ko men, wil de voortdurende be dreiging van de kleine bevol kingsgroep op deze eilanden worden opgeheven". Het lijkt er echter niet op dat de Britse regering al definitieve beslui ten over de toekomst van de eilanden genomen heeft. BEIROET/TEL AVIV Terwijl de Israëlische pre mier Begin gisteren naar de Verenigde Staten reis de voor een bezoek van een week, met als voor naamste doel het verkrij gen van Amerikaanse steun voor zijn vredes voorstel voor Libanon, blijft het Israëlische leger doorgaan met het oprui men van Palestijnse ver zetshaarden in Zuid-Liba non. Meer dan 6000 Pales tijnen zijn hierbij gearres teerd, aldus een bekend making van het Israëli sche leger. Het Israëlische leger, dat zich ingraaft rond de Libanese hoofdstad Beiroet, meldde gis teren dat het bestand met de PLO, dat zaterdag werd geslo ten, nog steeds van kracht is. Het Palestijnse persbureau WAFA en Radio-Beiroet zei den echter dat Israëlische troepen, die bij Baabda in het zuidoosten van Beiroet gele gerd zijn, gistermiddag be schietingen hebben uitgevoerd op de sjiïtische wijk Hay el- Soellom en het Palestijnse vluchtelingenkamp Boersj El- {Barasjne. WAFA zei dat er veel slachtoffers onder de bur gerbevolking waren gevallen. De Israëlische radio maakte gistermiddag bekend, dat het Israëlische leger het Palestijn se vluchtelingenkamp Ain EL- Helweh bij Sidon na acht da gen belegering was veroverd. Het „laatste bastion van de Pa lestijnen ten zuiden van Bei roet is gevallen zo zei de ra dio. WAFA maakte eerder op de dag bekend, dat Palestijnse en links-Libanese strijders een Israëlische aanval op het vluchtelingenkamp hadden af geslagen. Hierbij zouden 30 Is raëli's zijn gedood, aldus WAFA. Ondertussen ging de speciale Amerikaanse bemiddelaar, Habib. door met zijn gesprek ken met Libanese leiders. Ha bib probeert het gevaar van een bloedbad in West-Beiroet af te wenden. De Palestijnen hebben laten weten zich liever dood te vechten, dan zich over Israëlische solda ten in de verle den week vero verde Libanese stad Tyrüs ne men de tijd om naar een video opname van de openingswed strijd van de we- reldkamioen- schappen voet ballen te kijken. In Tyrus is het momenteel rus tig, de stad is ge heel onder Israë lische controle. had geïnspecteerd. Hij sprak met klem een bewering van de Israëlische chefstaf, gene raal Eytan, tegen dat Arafat asiel had gezocht in een bui tenlandse ambassade in Bei roet. Een functionaris van de PLO en persoonlijk afgezant van PLO-leider Arafat heeft gisteren in Genève gezegd, dat Israël zich schuldig maakt aan het martelen van burgers die gevangen zijn genomen bij de Israëlische invasie in Libanon. De woordvoerder, Daoed Ba- rakat, verzocht het Interna- tioinale Comité van het rode Kruis om tussenbeide te ko men en „deze onmenselijke praktijken" te beëindigen. De PLO-functionaris zei op in- ische militairen onderzoeken een Russische T-62 tank, die s de Syrisch-lsraëlsiche gevechten van vorige week in Libanon werd uitgeschakeld. Op de achtergrond trekken Is- he tanks verder op naar het bergachtige gebied van Ain a in het zuidoosten van Libanon.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11