Qowuvnt Argentijnen geven zich over Arafat: Palestijnen geven zich niet over Strengere aanpak winkeldiefstallen CRM doet niets aan de omroepstaking Ja .GROOT-BRITTANNIË IS WEER GROOT' Omdat kwaliteit numeerdan ooit belangrijk is... M Meubelfabriek Oistenvijk «^£eUlóc Sowuvnt ?L Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) Z0,56 per mm. Kleintjes Z0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal /57,35; jaar/217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummere /0,75. Op België 1 om 20.15 uur show van Cliff Richard in het Lon- dense Victoriatheater. Op deze zender om 21.55 uur ballet „De vuurvogel" van Strawinsky door enige solis ten. Op Duitsland 1 om 21.45 uur „Dallas". Eerst zonnige perioden maar in de loop van de dag vanuit het zuidwesten toenemende bewolking, maar waarschijn lijk tot de avond droog. Mini ma rond 8, middagtempera- tuur 18 graden. Weinig wind, later matige wind uit zuidelij ke richtingen. onderden telefoontjes itv-uitzending er Groenestein VERSUM Honderden, overwegend negatieve tele- tjes zijn gisteravond en vanmorgen bij de Nederland- mroep Stichting en Stichting Correlatie binnengeko- nadat de documentaire over het Haagse gesticht inestein op de tv was vertoond. Onder de acht men- die gisteravond de telefoons bemanden bevonden zich de maker van de documentaire Hans Koekoek en assistent. De indruk bestaat dat de reacties uit alle dingen van de Nederlandse bevolking afkomstig zijn. opmerkingen varieerden van ongeloof over het ver- de tot het delen van dezelfde ervaringen als de geïn- iewden. Opvallend was dat de NOS werd verweten juist deze omroep zich aan dit programma had ge- gd. „Van de VPRO of de VARA hadden we dit eer- verwacht", aldus één van de reacties. Strandtenthouders verhalen olieschade KIJKDUIN Strandtenthouders in Kijkduin gaan een schadeclaim indie nen bij de rederij van de vorige week bij Hoek van Holland lekgeslagen Griekse olietanker Katina. Olie uit deze tanker heeft grote delen van het strand tussen Hoek van Holland en Kijkduin ernstig vervuild. De hoogte van het schadebedrag is nog niet bekend, maar loopt zeker in de tonnen. Het strand bij Kijkduin is nu bijna olievrij gemaakt. Gevreesd wordt echter dat bij vloed nieuwe olie op het strand terechtkomt. De aangerichte schade blijkt veel groter te zijn dan aanvankelijk was voorzien. Dat is de mening van de Vereniging van-Strandtenthouders „Zuiderstrand" en van de organi satie van strandtenthouders van Kijkduin, Monster en Ter Heyde. De vereni ging van strandtenthouders heeft vanmorgen de verzekeringsmaatschappij van de Griekse rederij schriftelijk op de hoogte gesteld van de voorgenomen schadeclaim. Veel strandtenthouders hebben hun zaak gesloten totdat het strand olievrij is. De olie wordt voorlopig hier en daar op het strand opgeslagen, tot een oplos sing is gevonden voor de verwerking ervan. Gebleken is dat de Haagse vuil verbranding de olie vermengd met zand niet kan verwerken. Verzetskruis voor hulp aan Hannie Schaft HAARLEM Het echtpaar Harm en Lien Elsinga-Greiner uit Haarlem heeft gisteren na mens de koningin het verzets- herdenkingskruis wegens bij zondere verdiensten gekregen. Het meest opvallende van die verdiensten is het onderdak bieden aan de bekende ver zetsstrijdster Hannie Schaft tij dens het laatste oorlogsjaar. Oud-onderwijzer Elsinga, evenals zijn vrouw 79 jaar oud, liet tijdens de oorlog ook jood se kinderen op zijn school toe, met alle risico's van dien. De opgeluchte Braziliaanse spelers groeten na hun zege het dankbare publiek, met vlnr. Oscar, Socrates, doelman Wal- jjrBZlllG OTltSricipt dir Peres, Falco, Junior en Paulo Isidoro. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN BUENOS AIRES „Groot-Brit- tannië is weer groot", zei een glunderende Britse premier Thatcher van morgen, toen zij voor de deur van haar ambtswo ning, Downingstreet 10, bekendmaakte dat de Een glunderende premier Thatcher voor de deur vap Downingstreet 10. Argentijnse troepen op de Falkland Eilanden zich vannacht onvoor waardelijk aan het Brit se invasieleger hebben overgegeven. In heel Groot-Brittannië is van morgen met trots en op luchting maar ook met verdriet om de meer dan 200 Britse en ruim 700 Argentijnse do den op het einde van de Falkland-oorlog ge reageerd. Gisteravond was, na een ge sprek tussen de Argentijnse bevelhebber generaal Me- nendez en de Britse com mandant generaal Moore een wapenstilstand afgekon digd. Premier Thatcher kwam het in spoedzitting bijeengeroepen Lagerhuis vertellen, dat witte vlaggen wapperden boven Port Stan ley en overleg over de over gave van de Argentijnse troepen gaande was. Inmid dels zijn de Britten weer heer en meester over de ei landen en wappert er de Britse vlag. „Veel Argentij nen hebben hun wapens al neergelegd", aldus verklaar de Thatcher gisteravond on der luide toejuichingen van parlementsleden van alle partijen. De Britse radio en televisie onderbraken hun uitzendin gen over het wereldkami- oenschap voetballen om het staak-het-vuren te melden. Bij Downingstreet 10 werd premier Thatcher vannacht al toegejuicht door een grote menigte, die met Britse vlag getjes zwaaide en „Rule Brit- tannia" zong. Hoewel de Ar gentijnse overgave nog niet bekend was, heerste tot laat in de nacht in Londen een feestelijke stemming. Toen vanmorgen bleek dat de oor log was afgelopen, werd de stemming er alleen maar be ter op. In Argentinië weigerde men vanmorgen over een neder laag of een overgave te spre ken. In een korte verklaring werd alleen meegedeeld dat met de Briten een overeen komst is gesloten om de Ar gentijnse troepen van de Falkland Eilanden terug te trekken. De wapenstilstand en de uit eindelijke Argentijnse over gave waren gisteren onver mijdelijk geworden, toen het hoofdkwartier van generaal Menendez, na nieuwe hevige Britse aanvallen, binnen vuurbereik van de Engelsen was komen te liggen. Tien tallen Argentijnen hadden toen al de wapens neerge legd. Pagina 7: Union Jack wap pert weer boven Port Stan ley BB M SEVILLA Het heeft maar weinig gescheeld of favoriet Brazilië was gisteren bij zijn eerste optreden tijdens het WK getrakteerd op een neder laag. De ploeg van de Sovjet- Unie zorgde voor een onver wacht goede en tegen het ein de stugge tegenstand, geholpen door een voorsprong uit de eerste helft, toen de Brazili aanse doelman Waldir Peres blunderde op een afstandschot van Bal. Pas in de loop van het tweede gedeelte, waarin Brazilië zich leek stuk te lopen op de voortreffelijke doelman Dassajev, zorgden Socrates (75e minuut) en Eder (88e!) met juweeltjes van afstand schoten voor 2-1. Brazilië ont snapte overigens voor een zeer belangrijk deel door het du bieuze optreden van de Spaan se scheidsrechter Lamo Castil lo, die de Russen bij de stand 1-1 een strafschop onthield. In de eerste helft had hij beide ploegen al veel te mild behan deld door de bal niet op de stip te leggen. Maar al met al zorg den Brazilië en de Sovjet-Unie voor de tot nu enige echt aan trekkelijke wedstrijd. Eerder op de dag hadden Italië en Po len een saaie ontmoeting afge sloten op 0-0. goejipakken kun ek d HAAG Minister De L w$r van justitie heeft bij de r eelde Kamer een wetsont- >bleri ingediend om het (weer) MU|lijk te maken dat organi- l die volgens de rechter jelen „in strijd met de pare orde of goede zeden" [daad ook verboden wor- 1976 was dat al het geval, I onlangs bleek dat de me ivan de rechtbank dat de rlandse Volks Unie (l) een verboden karakter niet consequent heeft I tot ontbinding van die [lisatie en tot strafrechter vervolging van de actieve Die mening bleek even- bindend voor het Cen- iStembureau en de Kies- Volgens' de minister j de rechter voortaan in Jonnis een tijdstip noemen jfcp de organisatie verbo- Ex-leden van zo'n orga- [e, die nog op die datum ictiviteiten voor die orga- |e beëindigen, worden kervolgd. RUSSEN WAARSCHUWEN ISRAEL BEIROET De Palestij nen en hun links-Libane- se bondgenoten bereiden zich voor op een zeer bloedig treffen nu Israëli sche troepen in samen werking met de rechts-Li- banese privélegertjes op het punt staan West-Bei- roet te veroveren. De lei der van de Palestijnse Be vrijdingsorganisatie, Jas- ser Arafat heeft gister avond verklaard zich niet over te zullen geven. De PLO heeft gisteren via Egypte tot tweemaal toe aan Israël om een staakt-het-vuren gevraagd. Israël zei hierop al leen te willen ingaan als ook werkelijk alle guerrillastrij ders het vuren staken. Gé- ruchten vanuit Israël dat Ara fat uit Beiroet vertrokken zou zijn, werden gi§teravond ont zenuwd toen de PLO-leider een ronde maakte langs de Pa lestijnse stellingen in de Liba nese hoofdstad. Aangenomen wordt dat Arafat nu vanuit de Russische ambassade in Bei roet de verdediging van West- Beiroet leidt. De Sovjet-Unie heeft gisteren de onmiddellij ke terugtrekking van de Israë lische troepen uit Libanon ge ëist. In de felste Russische ver klaring sinds het begin van de Israëlische invasie werd Israël gewaarschuwd de vijandelijk heden onmiddellijk te staken, aangezien Tel Aviv de belan gen van Moskou in het Mid den-Oosten bedreigt. In de of ficiële Russische verklaring werd ondermeer gezegd, dat de Sovjet-Unie „niet alleen met woorden, maar ook met daden de zijde van de Arabie ren zal kiezen. Wij zullen druk uitoefenen op de agressor om In de Libanese havenplaats werd ook gisteren nog gevochten tussen Palestijnen en Israëli's. Een Libanees meisje, dat in de rug is geschoten, wordt door twee kinderen naar een hulppost in Sidon gebracht. Een dagelijks beeld in Libanon, sinds Israëlische troepen vorige week zondag dit land binnenvielen. Libanon te verlaten. Israël waarschuwen Israël hiervoor", Bijzonderheden over dit be dient zich te realiseren dat het aldus de verklaring. De bevel- zoek zijn niet bekend gemaakt. Midden-Oosten dicht bij de hebber van de Russiche lucht- Russische zuidgrens ligt en dat strijdkrachten is gisteren in Pagina 7: Leider links-Liba- de ontwikkelingen aldaar de Damascus aangekomen voor nezen weigert deelname aan belangen van de Sovjet-Unie een bezoek aan de Syrische Nationale Raad van Red- wei moeten aantasten. Wij minister van defensie, Tlass. ding. ADVERTENTIE lbonaangevend in eiken. Bcrkcl; Noordeindseweg 116 Beverwijk: Parallelweg 100 Brit gijzelt landgenoten om vrouw AMSTERDAM Een 32-jarige Engelsman heeft gisteren in Amsterdam voor opschudding gezorgd door met een jachtgeweer de woning van zijn ex-vriendin binnen te dringen en twee Brit ten die daar op bezoek waren enkele uren te gijzelen. De 24-jarige vrouw, die enige tijd met de Engelsman had samen gewoond, was op dat moment in de winkel van haar broer. De twee waren na ruzie uit elkaar gegaan. De man had de twee Britten gegijzeld, omdat hij de vrouw wilde dwingen met hem te praten. Toen de vrouw naar boven kwam, werd zij door de man met het geweer opgewacht. De vrouw greep het wapen beet waarna er een schot afging. Na het schot vluchtte de vrouw naar buiten. In de loop van de middag liet de man zijn landgenoten gaan. Een arrestatieteam overmeesterde hem enige uren later. De Brit zou vroeger enkele malen onder behandeling van Sen psychiater zijn geweest. VOORSTEL AAN MINISTER (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Winkel diefstallen moeten stren ger worden aangepakt en de beveiliging tegen win keldiefstallen moet verbe-. terd worden. Dit advies heeft minister De Ruiter (Justitie) vandaag gekre gen van de „werkgroep bestrijding winkeldiefstal len",''die vorig jaar febru ari door de minister werd ingesteld. In 1978 bedroeg het aantal door de politie geregistreerde winkeldiefstallen in Neder land circa 24.000 en in 1981 al 36.000. Omdat een groot aantal winkeldiefstallen niet wordt opgemerkt of niet ter kennis van de politie wordt gebracht, bedraagt het werkelijke aantal winkeldiefstallen momenteel naar schatting bijna 150.000 per jaar, aldus de werkgroep. Pessimistische schattingen ko men zelfs tot meer dan een miljoen per jaar. De aanbevelingen van de werkgroep vallen uiteen in voorzorgsmaatregelen en maatregelen die na ontdek king van een winkeldiefstal moeten worden genomen. Tot de voorzorgsmaatregelen be horen: betere voorlichting aan het publiek over de gevolgen van winkeldiefstal; uitgebrei de instructies aan onderne mers en winkelpersoneel over de manieren waarop men dief stallen kan voorkomen en af handelen; speciale cursussen voor mensen die werken bij particuliere beveiligingsdien sten en meer controle in win kels. Als maatregelen na ontdek king van een winkeldiefstal stelt de werkgroep voor: alle winkeldiefstallen moeten wor den aangegeven bij de politie; winkeldiefstal moet in princi pe altijd worden bestraft, ook al is de waarde van het gesto len goed gering en ook al be treft het een minderjarige da der. Alleen bijzondere per soonlijke omstandigheden van de dader mogen een aanlei ding zijn, om geen strafvervol ging in te stellen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Van minister De Boer (CRM) is geen enkel initiatief te verwachten om verdere omroepsta- kingen te voorkomen. De Boer meent „niets met het conflict bij de omroep te maken te hebben". De woord voerder van de bewindsman liet dat vanochtend desge vraagd weten. In tegenstelling tot diens voorganger Van der Louw zal minister De Boer dus ook geen bemiddelende rol spelen in het arbeids conflict. Dat is alleen al niet te verwachten omdat de beide par tijen zijn bemiddeling niet h'ebben ingeroepen, zoals in oktober wel gebeurde. Bovendien wijst de woordvoerder van de minister erop dat vanuit Den Haag geen enkele financiële toezeging meer is te verwachten die ruimte kan scheppen het arbeidsconflict op te lossen en werkgelegenheid uit te breiden of te garanderen in ruil voor een eenmalig inleveren. In zijn standpunt tegenover de technici heeft NOS-voorzitter Jurgens zich hierop ook beroepen. In dit kader benadrukt de woordvoerder van De Boer dat de bewindsman de verhoging van de omroepbijdrage enkele weken geleden door de ministerraad twee gulden lager zag vastgesteld dan hij zelf had gevraagd. Geld is er dus niet meer, de minister zit ook muurvast, is het commentaar op CRM. (Zie verder pag. 2). Gratis. Veertien dagen lang. Via de Leidse Courant. Want vanaf de start op 2 juli besteedt de Leidse Courant dagelijks extra veel aandacht aan de Tour de France. Inter views, voor- en nabeschouwingen en natuurlijk de uitslagen vindt u dagelijks in de krant. Als u nü onderstaande bon opstuurt zult u merken: sport in de Leidse Courant. Alsof u er zélf bij bent! Pjï ri|J Stuur mij vanaf het startsein de Leidse Courant I i D Vil veertien dagen gratis en vrijblijvend toe. I j Naam:. Adres: Postcode/plaats:. I Telefoon: I In een open envelop opsturen naar: Leidse Courant, I Antwoordnummer 10070,2300 VB Leiden. j^Een postzegel is niet nodig.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1