TAFEL Falen der kerken basis succes tv-kerk ■JT71 \j $- 1 IL 1 dagpuzzel lezers Hervormde kerk laat zich leiden door zwart Zuid-Afrika Dogma s en vervolgingen staan oecumene in de weg BEROEPEN kunstagenda dienstverlening KERK EN WERELD' LEIDSE COURANT DINSDAG 15 JUNI 1982 PAGINA Het Oecumenisch Missionair rnet name te weinig oog voor Beraad, waarin zo'n twintig de gevoelens van onmacht, kerkelijke en missionaire or- angst en falen bij de mensen, ganisaties van verschillende Het Oecumenisch Missionair kerken elkaar jaarlijks ont- Beraad heeft twee studieda- moeten, heeft ernstige kritiek gen gewijd aan het verschijn- zullen zich moeten voorberei den op een openbaar gesprek met andere groeperingen en levensbeschouwingen. De boodschap van de kerk moet daarbij minder ingewikkeld, minder kleurloos en minder vrijblijvend zijn. De televisie kent bovendien meer moge lijkheden dan het gesproken -7-; woord, waarvan de kerken crisis verkeren. Zij roept op 7ich tnt mj tnp vnnrnampliik tot bekering en dringt aan op verdediging van bepaalde t christelijke waarden van mo rele zowel als politieke aard. Zij geeft stem aan een zwij- het oog op satelliet-tv wijst het beraad erop, dat de kerken in de derde wereld kwetsbaarder zijn voor de op het verschijnsel van de zo- sel van de Electronic Church fmeerderheid. voering van commerciële te> genoemde „Electronic en de resultaten ervan neer- Jet °erajlevisie da" in d* westerse lan snelle ontwikkelingen op {Jpn De 7f>nrlinP,?nrPani<;Atip'; het gebied van tv-satellieten Church", de televisiekerk in gelegd in een nota „Religie en de Verenigde Staten. Zijn kri- Televisie", welke is gepubli- tiek richt zich vooral op de ceerd door de St. Willebrord evangelisatieopvatting, die de Vereniging in Den Bosch. Be- maatschappelijke waarden halve kritiek op de Ameri- van de westerse samenleving kaanse tv-kerk bevat de nota kritiekloos bevestigt en legiti- ook aanzetten voor oecume- meert. nisch mediabeleid. Het beraad ziet het succes van Volgens het beraad versterkt de tv-kerk echter als een te- de tv-kerk in de Verenigde ken, dat de officiële kerken te Staten een op het individu ge- weinig aansluiten bij het da- richte moraal en geloofsleven, gelijkse leven en de religieuze Via gekochte zendtijd richt zij ervaring van de individuele zich met een simpele bood- mensen. De kerken hebben schap tot mensen, die in een De synode van de Neder- dat standpunt moet vol- landse Hervormde Kerk doen. de Nederlandse kerken dwin- moeten daarom ijveren voor nieuwe wereldorde op het gen zich een opinie te vormen af>hipH van Hp mmmimifatic van m»nhK. ?ebled va.n de communicatie. over de opbouw van machts posities door religieus en com mercieel geïnteresseerde groepen in het nationale om roepbestel. In zijn aanzetten voor een oe- In eigen land pleit het beraad voor handhaving van de veel vormigheid, representativiteit en niet-commerciële opzet van het Nederlandse omroep bestel. De kerken moeten de heeft besloten in haar vergadering van novem ber een definitief stand punt in te nemen over de apartheidspolitiek van Zuid-Afrika. Eind vorige week besprak de synode in aanwezigheid van een aantal Zuidafrikaanse predikanten de hoofd voorwaarden, waaraan Nieuw overste voor capucijnen De algemene vergadering van de Orde der Capucijnen heeft de 58-jarige pater Flavio Car- raro uit Oostenrijk tot gene- raal-overste van de orde ge kozen. Hij volgt in deze func tie pater Pascal Rywalski op die gedurende 12 jaar de orde geleid heeft. Dr. Carraro doceerde theolo gie in Wenen en was geruime tijd rector van het internatio naal college St. Laurentius in Rome. Sinds 1976 was hij pro vinciaal van de Orde der Ca pucijnen in Wenen. Het belangrijkste onderdeel van dat standpunt wordt, dat de synode niet haar eigen be leid bepaalt, maar zich daarin laat leiden door de Zuidafri kaanse zwarte kerken. Daar naast zal het standpunt op verzoek van' de Zuid-Afrika nen geen theologische onder bouw krijgen. „De noodzake lijke veranderingen in Zuid- Afrika komen niet vanuit de theologie van de kerk, maar als de kerk in de werkelijk heid stapt. Rassendiscrimina tie en apartheid zijn geen theologische problemen", zo zei een van de Zuidafrikaanse predikanten. In het standpunt van de syno de wordt een grote plaats in geruimd voor het gebruik van geweld door bevrijdingsbewe gingen. De synode bepaalde vrijdag al, dat geweld in be paalde omstandigheden onaf wendbaar kan zijn en dat een politieke en economische boy cot van Zuid-Afrika een ge rechtvaardigd middel is tegen de opstelling en handelwijze van de blanke Zuidafrikaanse regering ten opzichte van de zwarte bevolking. cumenisch mediabeleid stelt gelovigen bewust maken op het beraad onder meer, dat de welke wijze de electronische kerken de telewsie niet moe- media te werk gaan. Plaatse ten gebruiken om het door se- lijke kerken moeten worden cularisatie verloren terrein te- gewezen op de nieuwe moge- De beide laatste „ex cathedra" (vanaf de kansel: dit is uit hoofde van de onfeilbaarheid van de paus) afgekondigde dogma's van het Vaticaan en de processen tegen de theolo gen Küng en Schillebeeckx vormen naar de mening van de anglicaanse bisschop Stuar- ty Blanch ernstige belemme ringen op de voortgaande weg Toch toonde de anglicaanse bisschop zich optimistisch over de oecumenische bewe ging in het algemeen. Onge twijfeld kunnen wij vorderin gen maken, zo verklaarde hij. Onze wederzijde erkenning en onze vastberadenheid zor gen ervoor dat wij afzonder lijk niets ondernemen dat wij al gezamenlijk kunnen doen. Over het bezoek van paus Jo hannes Paulus 2 aan Enge land merkte Blanch op dat de paus zich daar minder beslist heeft uitgesproken over de houding van de katholieke kerk ten aanzien van de ge boorteregeling dan elders het geval was. „Wij hebben het vermoeden dat voor rooms-katholieke kerk de zinsplanning in Engeland minder zondig is dan in Ier land", aldus bisschop Blanch. van de oecumene. In een toespraak voor zijn diocesane synode in York verklaarde Blanch het afgelo pen weekeinde dat de dog ma's van de onbevlekte ont vangenis van Maria en van Maria's Hemelvaart niet be rusten op bijbelse normen. Het meest nadelig voor de eenwording van de kerken noemde Blanch echter de pro cessen die door de Vaticaanse Congregatie voor de geloofs leer zijn gevoerd tegen de theologen Hans Küng en Ed ward Schillebeeckx. Volgens Blanch heeft het Vaticaan met deze processen de indruk gewekt dat de door het Twee de Vaticaans Concilie ingelei de liberalisering in de rooms: katholieke kerk berust op een vergissing. PAX CHRISTI: Israël geen F-16 leveren Het bestuur en secretariaat van de rooms-katholieke vre desbeweging Pax Christi hebben de Nederlandse rege ring verzocht geen medewer king meer te verlenen aan de leverantie van 75 F-16 jacht vliegtuigen aan Israël. Bij de Nederlandse vliegtuigbouwer Fokker worden F-16 vlieg tuigen gebouwd als gevolg van compensatie-orders. Dit verzoek komt als reactie op de Israëlische invasie in Libanon die door Pax Christi wordt beschouwd als een openlijke daad van agressie jegens dat land en de daar le vende Palestijnen. Pax Christi verwijst in een verklaring naar het „memo randum of understanding" van 1975 waarin het pro gramma voor de co-produk- tie van F-16's tussen de Vere nigde Staten en vier Europe se landen is geregeld. Daarin is de bepaling opgenomen dat Nederland zich kan verzetten tegen medewerking aan pro- duktie en verkoop van F-16's aan landen in gebieden waar de situatie gespannen is. Pastorale werkgroep kritiseert bisschoppen De centrale pastorale werk groep homofilie vindt de re actie van de r.k. bisschoppen van 23 april op het vooront werp van de anti-discrimina- tiewet eenzijdig. De bisschop pen gaan volgens de werk groep voorbij aan de bedoe ling van de wet en aan de psychologische betekenis er van voor homosexuelen. In de werkgroepen zitten zo wel protestanten als katholie ken. De brief aan de bis schoppen, waarin de bezwa ren tegen de bisschoppelijke reactie zijn opgesomd, is on dertekend door voorzitter ds. A. J. R. Brussaard en door de jezuïet W. Buijs, secretaris. De bisschoppen wordt ver weten, dat zij in formele en algemene termen het tegen gaan van discriminatie toe juichen maar dat hun voor naamste zorg toch uitgaat naar de overheidsbemoeienis met het maatschappelijke le ven en vooral de maatschap pelijke instellingen. Door overheidsingrijpen in confes sionele instellingen af te wij zen en de bevoegdheid van besturen om volgens eigen geweten te handelen te be klemtonen geven de bis schoppen aan deze besturen een formele rechtvaardiging van hun discriminerende houding, aldus de werkgroep. Brieven' graag kort en duidelijk geschreven. De redactie' behoudt zich' het recht voor-.ingezon- Vden stukken te bekorten Bisschop Simonis In deze krant (zaterdag 5 juni) stond een vraaggesprek met de jubilerende bisschop van Rot terdam, monseigneur Simonis. Wanneer de bisschop spreekt of schrijft valt het vele men sen op dat er zo vaak in zijn publicaties een droeve onder toon valt te beluisteren, alsof hij wil zeggen: „Wat jammer nou, dat vele gelovigen mijn opvattingen niet delen. Ze be grijpen me niet". Zou deze in terpretatie van zijn optreden inderdaad de juiste zijn, dan kunnen vele gelovigen van zijn bisdom hem de verzeke ring geven dat ze hem wel be grijpen. Maar zou er ooit wel eens een ogenblik komen waarin S. vermoedt dat hij verschil van mening hij zelf een opvatting huldigt inzake het schristelijk geloof in theo rie en praktijk die wellicht voor verbetering vatbaar is? Bij bisschop Gijsen bespeur je die droeve ondertoon nooit. Is iemand het niet met hem eens, in volgens hem principiële za ken, dan wordt hij afgeschre ven. Bij de overige bisschop pen vind ik in hun toespraken en geschriften ook niet in die mate de dolerende houding van S. Die geven - zo lijkt het - de gelovigen als Gods-Volk onderweg wat meer speel ruimte. Het is dezelfde speel ruimte die Jozef kardinaal Ratzinger, die door de paus tot Prefect van de Congregatie voor de Geloofsleer is beroe pen, aan de gelovigen gunt en die wat meer vertrouwt op de Geest die in alle gelovigen werkt. „Men moet niet-tradtionele initiatieven aanmoedigen en proberen die ruimte te geven in de Kerk, zelfs als ze iets TWIJFELACHTIGS in zich zouden hebben", zegt hij. En ook: „Katholieken zijn mis schien daarom in geloofszaken zo neuralgisch, omdat ze van uit hun Traditie meer tot be houd van het bestaande ge neigd zijn dan tot een door braak naar het onbekende nieuwe. De Refornatie was zo'n doorbraak en dat werkt in haar constructie principes ster ker uit dan in de cultuur- psycholie van het Katholicis me" (kard. Ratzinger in „Evangelische Kommentare", jan. '82)1 In de eerste kolom van het vraaggesprek in deze krant zegt S. dat hij in zijn bisdom constateert „dat er nog altijd een groot aantal mensen is dat „waarachtig katholiek gelooft" in de Eucharistie. Wat zou S. bedoelen met „waarachtig ka tholiek gelooft". Elke katho liek gelooft in de „praesentia realis" van Christus in de Eu charistie. Maar bedoelt S. nu dat die „waarachtig katholieke gelovigen" de verklaring van die „werkelijke tegenwoordig heid" opvatten en verwoorden zoals dat het geval was in de katholieke Kerk van de Mid deleeuwen? Dus b.v. zoals paus Gregorius I (600) volgens de „sensualistische" inzichten van die tijd met ontroerende naï veteit verwoordde? Als dit het geval zou zijn dan zou hij de oorzaak zijn van een nodeloze en onverantwoorde beproe ving van ons christelijk geloof. Of zou hij de opvatting bedoe len die b.v. Thomas van Aqui no in de 13e eeuw verwoord de? Dat was in vergelijking met 650 jaar her een schok kende revolutionaire opvat ting. Alleen, de berichtgeving ging in die tijd minder snel. En daar vrijwel alleen de cle rus een instellectuele groep vormde, drong de opzienba rende nieuwe opvatting van Thomas omtrent de Eucharis tie maar zeer langzaam door tot de gewone gelovigen. Zelfs in 1982 kom je nog gelovigen tegen die restanten van de Middeleeuwse opvattingen met zich meedragen. In onze 20e eeuw hebben de theologen in de Thomistische opvatting omtrent de Eucha ristie, aspecten ontdekt in de scholastieke theologische ver klaring, die ze nu anders ver woorden. Maar hoe lang zou het weer duren eer de ver woording van het geloofspunt van de „werkelijke tegen woordigheid" door hedendaag se theologen, gemeengoed ge worden is? Maar goed. Wat bedoelt S. met „waarachtig katholiek gelo ven" in het geheim van de Euscharistie? De opvattingen van 600, van 1350 of van 1982? In de vierde kolom geeft S. blijk van een bepaalde opvat ting van het kerkelijk gezag. Als hij zegt dat hij een „intel lectualistisch mannetje" is en „over de geloofspunten nog steeds de nodige boeken leest", dan blijkt, dat hij de werken over het onderwerp „Wie heeft er nu recht van spreken in de Kerk"? nog niet onder ogen heeft gehad. Kardinaal Michele Pellegrino van Turijn zei: „Als iedere bis schop, voordat hij de stem van de Romeinse Congregatie zou beschouwen als de stem van God, nu eerst eens zou naden ken en zich er niet zo maar bij neerleggen! Ik heb me toch ook verzet.(„Ie Regba" 15- 4-81) S. zegt: „Dat je op gro van privé-overwegingen tot conclusie komt dat de Kt !6 vierkant ongelijk heeft, mij te ver". Als er nu één duidelijk is in de geschiede; van de katholieke Kerk dar het wel, dat ze - op zijn zach gezegd - dikwijls ongel J,ei heeft gehad. Daarvoor hoefi rai geen hedendaagse literatu bij te houden, dat weet hij zijn seminarie-tijd. Er is in onze tijd een grü verandering ontstaan t.a.v. inhoud van het begrip zag". Vroeger (aansluitend de ideeën uit de tijd der ab lute monarchieën) was ii grondslag van het gezag alle |J^j het ambt. Hoe hoger het an r hoe groter het gezag. In or eeuw hangt het gezag van mand mede af van het feit hij ter zake kundig is. En kennis van zaken op het bied van theologie, exege kerkgeschiedenis, antropo gie, psychologie e.d. staat de leken-gelovigen niet mi op het peil van de Middelet wen. Het verschil in op) dingsniveau van de clerus de gelovigen is weggevallf Zonder degelijke argument kan een ambtsdrager op gebied van „geloof en zedt niet meer gehoorzaamheid l de verordeningen van het ki kelijk gezag eisen. „Oppositie is een kenmerk een echte geloofsgemeensch en in wezen een houding solidariteit met de Kerk", Johannes Paulus II, toen Karol Wojtyla - of all people 'nc in „The acting person", Bost 1979. Ieder die - zoals blijkba bisschop S. - de relatie tuss gelovige en kerkelijk gez ziet als de relatie tussen i geerders en onderdanen m kent de sacrementele opboi van Christus" Kerk. De klac van kardinaal Willebrands zouden de media behulpza; zijn bij het verdelen van b schoppen en gelovigen in t\v kampen, wordt door S. hf haald (laatste kolom). Over onderwerp kan S. lezen in Bazuin" van 4-6-82. Dam wordt zestien bladzijden lai de bisschop op zijn wenken diend, inzoverre hij op klacht hier antwoord krijgt. J. F. J. Jansen, Leidschendai st< 'e '0 i pe lai NEDERLANDSE HERVOl DE KERK: Aangenomen het beroep generale synode der Nee landse Hervormde Kerk predikant voor buitengewc werkzaamheden (legerprt kant) C.B. Harten, kandit' te Noorden. CHRISTELIJK GERE! MEERDE KERKEN: Bedankt voor Alphen aam Rijn H.C. van der Ent te drecht-C. Gekruid speklapje met sla en aardappelen - vanillerijstevla De benodigdheden voor twee zijn: 200 g speklap, 15 g boter, 1 uitje, (knoflook), sambal of peper, 1 lepel ketjap, djahé; sla, 3 lepels yoghurt, 1 lepel slasaus, 1 lepel azijn, zout, pe per, suiker, verse tuinkruiden (bieslook, peterselie, lavas, dille, pimpernel), 1 ei; Vt - 1 kg. aardappelen; Vs liter melk, 25 g (zilvervlies)rijst, 15 g cus tard, 30 g suiker. Knip de speklappen in porties, bak ze in hete boter bruin en haal ze uit de pan. Bak in het overgebleven vet de fijnge snipperde ui (en geperste knoflook) lichtbruin. Voeg vervolgens weinig water toe met de speklappen, zout, sam bal of peper, ketjap en djahé en laat de pan nog twintig mi nuten op een klein pit sudde ren. Pluk ieder slablad in kleinere stukken, doe alleen de heel dikke nerven weg (of laat ze er bij, want ze zijn lekker knapperig). Zet de gewassen sla op een vergiet en schud dat af en toe, zodat de groente zo droog mogelijk wordt. Meng de sla kort voor de maaltijd met een sausje van yoghurt, slasaus, azijn, zout, peper, sui ker en veel verse tuinkruiden. Garneer met plakjes hardge kookt ei. Was de rijst in een zeef onder de koude kraan tot er helder water afkomt. Breng de helft van de benodigde melk aan de kook en strooi er al roerende de uitgelekte rijst in. Laatde pan een half uur (witte rijst) of drie kwartier zilvervliesrijst op een klein pitje doorkoken en bind de pap dan bij met custard, die met suiker en wei nig koude melk is aange maakt. Voeg van het vuur de overige koude melk' toe en laat de vla verder koud worden. JEANNE Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. SUSKE EN WISKE DE DROEVIGE DUIF DOOR DIK EN DUN r.ïy zo - pus 4; flip wil Y Y trompet - .Yles 6even /aan stupentfn .en ho zoekt nu <een aparte- fment. wil iets cvcr rjuim. en .goepkoop is op loop afstand van het conserva torium- CAN ZAL Hii NOG» WEL MAANDEN HIER BLEVEN WONEN., RUITENHEER S-lliO <- h M S=="xY' TT t? (f Voor een uitgebreide agenda, ook voor de komende dagen raad plege men „Uit", de gratis wekelijkse bij lage van deze krant. Dinsdag 15 juni LEIDEN Schouwburg (Oude Vest 43 tel. 141141) 20.15 Cirkelconcert Scapino Ballet en Gewestelijk Orkest. DEN HAAG Koninklijke Schouw burg (Korte Voorhout 3 tel.469450) 20.15 Holland Festivalvoorstelling Prometeo (Marionettentheater Centro di Ricerca per il Teatro Milano) HOT (Oranje Buitensingel 20 tel. 857800) 20.30 Holland Festivalvoorstelling Ge bed zonder end (Stichting Theateru nie) LEIDEN: LUXOR (Stationsweg 19, tel. 071-121239): Death wish II (16); 14.30, 19.00, 21.15. LIDO I (Steen straat 39, tel. 124130): Bloodbeach (16); 14.30, 19.00, 21.15. LIDO II: Missing (16); 14.30, 19.00, 21.15. LIDO III: Four friends (al.); 14.30, 19.00, 21.15. LIDO IV: Chariots of fire (16); 14.30, 19.00, 21.15. STU DIO (Steenstraat 39, tel. 133210): La fomme d'Acote (16); 19.00, 21.15. ma., di. ook 14.30. TRIANON (Breestraat 31, tel.123875): Les uns et les autres (al); 14.00, 20.00. REX (Haarlemmerstraat 52. tel. 071- 125414): Pruimenbloesem (16); 14.30, 19.00, 21.15. zo. 14.15, 16.30, 19.00, 21.15. KINDERVOORSTELLINGEN: STUDIO: Tekenfilm Arsenaal (al); wo. 14.30. DEN HAAG —APOLLO I (Spui- straat21, tel. 460340): De dood in hel lijkenbos (16); 14.15, 19.15, 21.30. APOLLO II: Op de snelweg breekt de hel los (al); 14.00, 19.00, 21.15. ASTA (Spui 27. tel. 463500): Mis sing (16); 14.00, 18.45, 21.30. BIJOU (Spul 27, tel. 461177): Tales of ordinary madness (16); 14.00, 19.00, 21.30. CALIPSO (Spui 27, 46.35.02.): Quest for fire (12); 14.00, 19.15, 21.45. BABYLON I (naast Centraal Station, tel. 471656): Les un ©t les autres (al); 14.00, 20.00. BA BYLON II: Stripes (al); 14. 15, 19.00, 21.30. BABYLON III: Shoot the moon (12); 14.15, 19.15, 21.45. CI NEAC I (Buitenhof 20. tel. 630637): De grote achtervolging (al); ma. t/m wo. 14.00, 20.00. CINEAC II: Enter the dragon (16); ma. t/m wo. 14.00, 20.30. CINEAC III: Turks fruit (16); ma., di. 14.00, 20.30. wo. 20.30. DU MIDI (De Carperitierstraat 141, tel. 855770): Een vlucht regenwulpen (16); 20.15. Don Giovanni (16); maan dagcyclus 20.00. EUROCINEMA (Leyweg 910, tel. 667066): The good, the bad and the ugly (12); wo. lö^S*. 19.45, ma., di. do., vr. 13.45, 19.45. HAAGSFILMHUIS (Denneweg 56, tel. 45.99.00.): Return of the Secau- cus seven; 20.00, 22.00, beh. wo. Ulysses; wo. 20.15. Deense filmweek; 20.15, 22.15, beh. do. METROPO- LE I (Carnegielaan 16, tel. 456756): Roar (al); 14.00, 18.45, 21.30. ME- TROPOLE II: On golden pond (al); 14.00, 18.45, 21.30. METROPOLE III: Reds (al); 14.00. 20.00. METROPO LE IV: Monty Python's lite on brian (12); 14.00, 18.45, 21.30. METRO- POLE V: Le choix des armes (16); 14.00, 18.45, 21.30. ODEON I (He rengracht 13, tel. 462400): Visiting hours (16); 14.00, 19.00, 21.30. ODEON II: Conan, koning der bar baren (16); 13.45, 18.45, 21.30. zo. ook 16.15. e ODEON III: De amateur (16); 14.00. 19.00, 21.30. ODEON IV: Monty Python en de heilige gr... gr...graal (12); 14.00, 19.00, 21.30. ODEON V: Chariots of fire (al); 13.45, 18.45, 21.30. LE PARIS I (Kettingstraat 12-b, 656402): Kom, kus en geniet (18); 12.00, 13.45, 15.30, 17.15, 19.00, 20.45. LE PA RIS II: Sensual fire (18); 12.15, 14.00, 15.45, 17.30, 19.15, 21.00. LE PA RIS III: Het lustobjekt (18); 12.30, 14.15, 16.00, 17.45, 19.30, 21.15. PASSAGE (Passage 63, tel. 460977): Le professionel (12); ma. t/m wo. 14.00, 20.00. KINDERVOORSTELLINGEN: CINEAC 3: De onvoorstelbare tocht; wo. 14.00. DU MIDI: Frank en Frey; wo. 14.00. EUROCINEMA: Kuifje en de zonnetempel (al); wo. 13.30. ALPHEN AAN DE RIJN: EUROCI- *NEMA I (Van Boetzelaerstraat 6, tel. 01720-20800): Les uns et les autres (al); 20.00. Gerijpte vruchten (18); ma., di., do., vr. 13.30. EUROCINE MA II: Conan (al) 13.30, 18.30, 21.15. EUROCINEMA III: Caligula ans Mesalina (al); 13.30, 18.45, 21.15. EUROCINEMA IV: Virus (12); 13.30, 18.45, 21.15. KINDERVOORSTELLINGEN EUROCINEMA I: Sjors en Sjimmie en het zwaard van Krijn; wo. 13.45. VOORSCHOTEN* GREENWAYTHE- ATER (Schoolstraat 23b, tel. 01717- 4354): Aligator (16); wo. 20.30. Noors/Zweeds festival; di. 21.00. KINDERVOORSTELLINGEN: GREENWAY THEATER: Dumbo het vliegende olifantje, wo. 14.15. WASSENAAR* ASTRA (Langstraat 32, tel. 01751-13269): History of fhe world, part 1 (al); do. t/m ma. 20.00. APOTHEKEN De avond- en nacht diensten van de apotheken in de re gio Lelden worden tot 19 juni waarge nomen door de Doeza Apotheek in Lelden en Apotheek Boehmer in Lei derdorp. ONGEVALLENDIENST ZIEKENHUI ZEN LEIDEN Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis be halve van dinsdag 13.00 u. tot woens dag 13.00 u. (Diaconessenhuis) en van vrijdag 13.00 u. tot zaterdag 13.00 u. (Elisabeth-ziekenhuis). BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: Bezoekuur dage lijks van 16.00 tot 20.00 uur. Kinder afdeling dagelijks van 14.00 tot 20.00. Niet meer dan twee bezoekers per patiënt Sint Elizabeth-ziekenhuis: Volwassenen dagelijks van 14.00- 14.45 u. en van 18.30-19.30 u.; klas se-afdelingen ook 11.15-12.00 u. Kraamafdeling: dag. van 11.15-12.00 u. (alleen voor echtgenoten) van 15.00-16.00 u. en van 18.30-19.30 u. Kinderafdeling dag. 15.00-18.30 u. CCU (hartbewaking) dag. van 14.00- 14.30 u. en van 19.00-19.30 u. Inten sieve verpleging: dag. van 14.00- 14.30 u. en van 18.30-19.00 u. Sport- Medisch Adviescentrum: Spreekuur ma. 19.30-20.30 u. in het St. Elisa beth-ziekenhuis. Endegeest: Di. en vr. 13.00-14.30 u.; zo. 11.00-12.00 u. en 14.00-15.00 u.; eerste klasse: de gehele dag. Academisch Zieken huis: Voor alle patiënten (behalve kin deren) zijn de bezoekuren als volgt: Dagelijks 14.15-15.00 u. en 18.30- 19.00 u. Avondbezoekuur afdeling verloskunde: 18.00-19.00 u. De Prae- maturenafdeling dagelijks van 14.30- 14.45 u. en 18.30-18.45 u. Bezoek aan ernstige patiënten: wanneer aan ernstige patiënten doorlopend be-, zoek wordt toegestaan kan de hoofd verpleegkundige hiervoor speciale kaarten verstrekken. De bezoektijden van de kinderkllniek zijn dagelijks 15.00-15.45 u. en 18.30-19.00 u. De bezoektijden van de kinderafdeling zijn dagelijks van 14.15-15.00 u. en van 18.30-19.00. Rijnoordzieken- huis: 1e en 2e klas 11.00-11.30 u.; 13.30-14.15 u. en 18.30-19.30 u.; 3e klas 13.30-14.15 u. en 18.30-19.30 u.; Kraamafdeling 13.30-14.15 u. alleen voor echtgenoten 19.00-20.00 u. Kin derafdeling 15.00-15.30 u. alleen voor ouders 18.00-18.30 u. S.O.S.-DIENST Telefonische hulp dienst, tel. 071-125202. Voor allen die in moeilijkheden verkeren of eenzaam zijn. Vertrouwelijk. Dag en nacht be reikbaar. BUREAU VOOR RECHTSHULP Herengracht 50, tel. 123942; spreeku ren ma. en di. 10.00-12.30 u., wo. 13.30-16.00 u.; do. 18.30-20.30 u. LEIDSE RECHTSWINKEL Juri disch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalige marinecomplex), tel. 130775. (Vakantierooster tot en met 15 augustus): Afdeling wonen en werken: aanmelden: wo. 10.15-10.30 u.; do. 18.30-18.45 u. Afdeling belas ting: spreekuur: di. 18.30-20.30 u. Klachtenburo: spreekuur: di. 18.30- 20.30 u. DIERENHULPDIENST Hulpverlening aan verongelukte hon den, katten, vogels, e.d. in de ge meenten Leiden. Leiderdorp, Oegst- geest, Warmond en Zoeterwoude. Tel. 071-125141. BURGERRAADSLIEDEN Koren brugsteeg 2, tel. 143171 (kantooru ren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 u., do. 18.30-20.00 u. GEZINSVERZORGING Stichting gezinsverzorging Leiden. Aanvragen hulp voor bejaarden en langdurige zieken en gezinsverzorging, R brandtstraat 17, tel. 149441 (ma. vr. 9.00-10.00 u. en 13.00-14.00 i KINDER- EN JONGERENTELEFOf Op woensdag- en zaterdagmidé van 14-18 u. telefoon 071 - 12061 MAATSCHAPPELIJK WERK I reau Maatschappelijk werk, Oi Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14. 15.00 u.; do. ook 19.00-20.00 u„ 142144. Spreekuur gemeentelijke ciale dienst: di 14.00-15.00 u. Apo laan 1a, Zuid-West; do. 14.00-15 u. Herensingel 3, Leiden Noord, tel. van 09.00-10.30 via 766600, all ling maatschappelijk werk. RAAD VAN ARBEID Ho 306, Leiöen. tel 071-89937- geopend ma. t/m vr. 9-12 u. 14-16 an Telefonische informatie over kind lan bijslag: 8-12 u. v,\l SOCIALE RAADSVROUW Spre uren sociale raadsvrouw. Binnensl VS Gerecht 10, wo. 17.00-18.00 Noord: Van Hogendorpstraat 36, n 10.30-11.30 u.; Kool: Driftstraat 4 di. 10.30-11.30 u.; Morskwarli s. Buurthuis Morskwartier, Topaasla 10.00-11.00 u. wo. 10.00-13.00 Tuinstadwijk: Herengracht 45, 10.30-11.30 u. SOCIALE RAADSVROUW VOCfhoi SCHOTEN Spreekuren: ma. 19.1 20.00 u. wo. en vr. 9.00-10.30 u. Le seweg 33, Voorschoten. Tel. 3254. SP HULP- EN INFORMATIEDIEN ld Groenesteeg 33. Leiden. Tel. OUrrn 134640 of 071-144600. Hulp en inlij|jj] matie op medisch, juridisch en milil _J gebied, werk, sociale verzekering huurkwesties. Spreekuur: elke di"'01 it inl i\ derdag van 20.00-21.00 i STICHTING VRIJWILLIGERS CE TRALE Pallasstraat 1, Alphen: den Rijn. Tel. 01720-33033. Begd ding en opvang welke reden dan ook, tijdelijk li nodig hebben. Bovendien wordt in matie verstrekt over andere mogeS heden van hulpverlening en de i reikbaarheid daarvan. VRIJWILLIGERS CENTRALE - gegracht 246a, Leiden. Tel. 14901' Dagelijks bereikbaar van 9.00-17 u. voor informatie over vrijwillige werk en cursussen of een persoon gesprek. WERKENDE JONGEREN Kis ten- en informatieuur Elke dinsdi larl avond van 17.00 tot 20.00 u. KV t kantoor Koppenhinksteeg 2, Leid Tel. 071-121139. WERKLOZEN ADVIESCENTRA Adviescentrum: Breehuys, Breesti 19 (ingang Schoolsteeg) tel. 1305 Openingstijden: ma. t/m wo. 10-12 |ej< vr. 14-16 u. Belangenverenigi buurtwinkel, Haarlemmerstraat 7c tel. 125736. Geopend: wo. 10-121 lOli HUURAANGELEGENHEDEN Spreekuren huurcommissie. Voor den: Schuttersveld 9 (tel. 071-1315 van 10.00-12.00 u.). Spreekuur r t/m vr. 8.30-10.00 u. Voor Alphi Opstandingskerk, Prinses Marijl pi] straat 69. Spreekuur do. 14-15.30 ft RUITENPUZZEL In elk vakje dient een letter te worden ingevuld, waar door rond de genummerde vakjes woorden van 4 let ters van navolgende betekenis verkregen kunnen wor den. De Invulling van elk antwoord dient te geschieden vol gens de richting van de wijzers van de klok. Het vakje waarin de eerste letter van elk antwoord komt, dient door combinatie met de letters van de omringende antwoorden te worden vastgesteld. 1. smalle versieringslijn op b.v. een fletsframe; 2. roof vogel; 3. haardroogtoestel; 4. bewaarplaats voor geld; 5. klipgeit; 6. vermakelijk; 7. grondsoort; 8. weinig le vendig; 9. schaapkameel; 10. smakelijke vis; 11. alco holische drank; 12. deel v.e. fietswiel. Oplossing •öieA Zi Ueiq "U 5W|BZ 01 ïeiuei q iiees 9 :ssoi l :>)nei 9 '.sujbB g :ejes f 5u«491 'C üeiB 'Z isejq i

Leidse Courant | 1982 | | pagina 12