Brazilië blijft favoriet 199$! 3elgen mogen van feest vieren Rossi en Boniek nog niet helemaal terug ^ORT LEIDSE COURANT DINSDAG 15 JUNI 1982 PAGINA 11 (n) nabeschouwing 17.05 uur Peru-Kameroen (r) 20.15 uur Brazilie-Rusland (s) Peru-Kameroen (s) Hongarije-EI Salvador (r) Peru-Kameroen (s) Hongarije-EI Salvador (s) Schotland-Nieuw Zeeland (s) NEDERLAND I 17.05 uur Engeland-Frankrijk (r) 21.55 uur West-DuitslandAlgerije (s) Spanje-Honduras (s) BRT 2 17.05 uur Engeland-Frankrijk (r) 20.15 uur Schotland-Nieuw Zeeland (s) West-DuitslandAlgerije (s) Engeland-Frankrijk (s) 20.50 uur Spanje-Honduras (r) DUITSLAND I 16.45 uur Studioprogramma 17.15 uur West-Duitsland—Algerije (r) 20.15 uur West-DuitslandAlgerije (s), Engeland-Frankrijk (s) Spanje-Honduras (r) Dit resteerde er van de twee bussen. Schotse bussen uitgebrand TORREMOLINOS In de Spaanse badplaats Torremolinos zijn twee autobussen van Schot se voetbalsupporters volledig uitgebrand. De voertuigen, die Britse kentekenplaten hadden, stonden geparkeerd naast een Spaanse bus die onbeschadigd bleef. De politie heeft inmid dels een onderzoek in gesteld. rijdi ILLA In te- stelling tot Argen- tegen België ft Brazilië in het te optreden in het perilanse wereldkam- genschap tegen Sov- 'nie de rol van ti le miiiretendent wel oikinFgemaakt- Het peratfd voor 55.000 toe- ,erst iouwers in Sevilla en. inf nipte overwin- jg van 21, nadat ^'riciejer dan een uur g een sensationele __|lag in de benauw- lucht hing. In het ste kwartier akte Socrates de jkmaker en knal- _J!*Eder de Brazilia- naar de winst. istander Sovjet-Unie de als een kundig gepro- meerde computer met als kingen de creativiteit van Blochin en het handige mmer' van Sjengelia. ivjets vingen de Zuida- :aanse aanvallen op in strafschopgebied volgens jeijkte stramien. Met de lekking werd het straf- gebied hermetisch afge- Negentig minuten lang de Brazilianen zich daar SC op stuk. Dat zij toch wonnen, dankten zij aan hun gave ook van grotere afstand gevaar te kunnen stichten. De Sovjets zochten hun kan sen in het spel, dat de Belgen met succes tegen de Argentij nen hadden toegepast. Snelle uitvallen op basis van de lan ge, zuivere trap. Omdat per traditie bij Brazilië de verdedi ging het zwakste deel van de ploeg was, kreeg de Sovjet- Unie in de eerste helft een paar kansen. Zeker toen bleek, dat de ster van Blochin, de vroegere Europese voetballer van het jaar, weer opflakker de. Blochin lanceerde in de achttiende minuut Sjengelia, die zo kon doorlopen naar het doel van de kale Valdir Peres. Luisinho greep hem echter brutaal vast en rukte zo de Georgiër van de bal. De kans was verkeken toen de Spaanse scheidsrechter Lamo-Castillo zich een lafaard toonde en geen strafschop in de overtre ding zag. Beetje effect Tien minuten voor rust nam de Sovjet-Unie, op dat moment verdiend, de leiding. Bal schoot van buiten het straf schopgebied recht op doelman Valdir Perez. Er zat een beetje effect aan de bal, waardoor Perez mistastte. Brazilië heeft lang tegen deze afschuwelijke blunder zitten aanhikken. De frustraties groeiden, zeker toen Lamo-Castillo ook geen Doelman Rinat Dassaev Is kansloos op de Inzet van de niet zichtbare Socrates, die Brazilië tegen de Sovjet- Unie op 1-1 brengt. strafschop zag in aangeschoten hands van Sjivadse. Eder mik te twintig meter naast uit de wel toegekende indirecte vrije trap. In de tweede helft werd Dir- ceu gewisseld voor Paulo Isi-* doro. Dat bracht wat meer snelheid in de aanval. Het zag er echter tot de laatste twintig minuten naar uit, dat de Sov jets de voorsprong zouden vasthouden. De fuik bleef uit stekend werken. Spits Sergin- ho was machteloos tussen vier verdedigers. De Brazilianen oefenden wel druk uit, maar ze landden zonder uitzonde ring naast het doel. De lang onzichtbaar gebleven lieten de afwerking op twintig meter afstand over aan Eder. De linksbuiten lanceerde wel acht van zijn granietharde en toch effectvolle schoten, maar Socrates zorgde voor de inlei ding van een perfecte voetbal show in het laatste kwartier. Met een actie, waarvoor de hele wereld een beetje suppor ter van Brazilië werd, zorgde hij voor de gelijkmaker. Een technisch perfecte dribbel ge volgd door een snoeihard schot, dat via de onderkant van de lat langs de utistekende doelman Dassajev vloog. Dat doelpunt brak het verzet van de Sovjets, die in het warme Sevilla ook conditioneel in moeilijkheden kwamen. De zwoegende aanvallers Sjenge lia en Gavrilov werden ver vangen door verdedigers, maar dat hielp niet. De Brazi lianen, die zich prettig voelden in dit tropische temperatuur de, bleven maar komen en dwongen twee minuten voor tijd de verdiende volle winst af. Zico gaf een tikje naar Eder. De kanonnier wip te met zijn rechtervoet de bal op en schoot direct keihard in. Doelman Dassajev kreeg niet eens de kans om te reageren, 2—1. BraziliëSovjet-Unie 11 (01), 33. Bal 01, 75. Socrates 11, 88. Eder 21. Scheidsrechter: Lamo-Castillo (Spa); toeschouwers: 55.000. Brazilië: Valdir Perez; Leandro, Os car, Luizinho, Junior, Falcao, Socra tes, Zico; Dirceu (46. Paulo Isidoro), Serginho, Eder. Sovjet-Unie: Dassajev; Demianenko, Sjivadse, Soelakvelidse, Baltatsia; Bessonov, Darrasellija, Bal; Sjengelia (88. Andrejev), Gavrilov (70. Soeslo- parov), Blochin. etbrii Dok u[ ®jjpHE Guy Thys, de la 60-jarige coach van Belgische voetbalelf - droeg gisterochtend zonnebril en een stop- Cr baard. Duidelijker be ien van het vieren van klein feestje zondaga- )EN id in Barcelona waren BVOOogelijk. „Maar dat eiding toch wel een keer", uitgfcg Thys. Inderdaad. rtontijj zjjn tot vjer uur cjeze tie kf8en met de hele ploeg derd het feestslaan ge- ar dést. Maandag heb ik de ichteijers, die in het veld anglij geweest, vrij-af gege- name en hun de gelegen- k go? geboden hun vrou- digde) te ontmoeten, van ise Ber velen in de omge- srs t* van Alicante met als vijiurlijk mocht dat feestje, Thys. Belgische successen 'erP jernooien om de wereldbe-' °o' ^ijn immers zeer zeldzaam, eld. lijf series stond er aan de erde |e zjjde slechts een over hing. Uit 1970 in Mexico, men teëen El Salvador, het ging ^at twaah jaar later in sterkr weer tegenstander zal vJvan België in de eerste Tonde van het Spaanse en fjdkampioenschap. >ndeiyeest 'n Barcelona is type- voor Thys, een trainer beter dan wie ook een aanvoelt. Een man die (5 on#rakke hand in zijn seled- Alphmurft door te voeren, maar v* 7 m ruimte en plaats heeft 116 (4j de mens achter de speler. - coach die ook altijd pro- rekening te houden met ■akkeren in zijn groep, als die door inzet en jave getoond hebben tot uiterste te willen gaan. I man was zondagavond in leningswedstrijd Jan Ceu- ns, die in alle opzichten in duel tussen wal en schip gevallen. Thys echter ver- 1 gisteren: „Ik ben tevre- over het hele elftal, ik ben meest content met Jan emans. Die man heeft ge it als geen ander, die heeft ntig minuten geprobeerd loeilijke opdracht, die ik had gegeven, uit te voe- Guy Thys heeft zondaga- I in Nou Camp natuurlijk spannende momenten ge- Met een glimlach, die 1 de ^aar£l noch zonnebril te 1 dei erSen was- ze* ^ij: „In de vijf minuten heb ik gehad door een paar ge- ige acties van Maradona. enie lacht toen dat wij twee punten zouden kwijtraken. Tien minuten voor het slot kwam dat gevoel terug, maar slechts voor vijftig ten hon derd. Ik was toen nog maar bang voor het verliezen van een punt." Zonder twijfel Guy Thys liet voor de ope ningswedstrijd Swat van der Eist, Michel Renquin en Wil- fried van Moer zonder enig ui terlijk vertoon van twijfel bui ten het elftal. „Van der Eist", liet Thys weten, „heeft het er moeilijk mee gehad. Hij toonde zich duidelijk ontgoocheld, maar hij heeft zich geweldig hernomen. Op de bank tijdens de wedstrijd heb ik geleerd, ten overvloede misschien, dat ik niet met 22 spelers, maar met een hechte groep naar Spanje ben gereisd. Het meele ven van de bankzitters maakte mij duidelijk dat de eenheid uit het veld zich voortzette op de bank." Thys schijnt in het land dat met graagte buitenlanders aantrekt, de weg te vinden die juist de Belgen aanspreekt. Geen poespas, geen ingewik- keld-doenerij. Gewoon de rechte eenvoudige lijn voor een elftal waarin alle elf spe lers belangrijk zijn. „Ik heb voor de wedstrijd tegen Ar gentinië geen geheim gemaakt van de ploeg, ik heb zelfs mijn tactiek niet verborgen gehou den. Ge zult me moeten toe staan dat ik beken nu nog niet te weten wat ik zaterdag tegen El Salvador doe. Ik moet daar nog een paar dagen over den ken. Ik heb mijn plan nog niet gereed. Het ligt wel in mijn bedoeling tijdens die wedstrijd een paar spelers te wisselen. Maar ik wil nu niet vooruitlo pen wat na bijna een week staat te gebeuren. Ik weet het zelf nog niet. Ik blijf echter uitgaan van het gegeven dat ik met een ploeg te maken heb. Als voetbalman koester ik be wondering voor een speler als Maradona. Dat is grote klasse. Als trainer zeg ik dat zijn tac tisch inzicht niet in staat is een ploeg te dragen. Zijn inzet voor het elftal vond ik te ge ring. Voetbal bestaat niet bij de gratie van solisten, zelfs niet van de allergrootsten, maar van de harmonie in het koor." Prikkel Aanvoerder Eric Gerets meen de op het punt Maradona van mening met zijn voorman te mogen verschillen. „Ik vind hem een geweldige voetballer. Hij lijkt mij dat hij bij Barcelo na precies zal gaan doen, wat men van hem verwacht." Ge rets legde wel uit, waarom België succes had gehad tegen de Argentijnen. „Voor de wed strijd stonden wij door de ver traging bij de opening in de gang samen met hen te wach ten. Zij leken wat grapjes over ons te maken, Menotti stond er volledig onbekommerd bij. Toen heb ik gedacht en tegen de anderen gezegd: die zullen vanavond niet met ons gaan. Dat was de prikkel die wij no dig hadden." Over net algemeen oordeelden de Belgische spelers enigszins ontgoocheld over het preste ren van de duurste voetballer van de wereld. Frank Vercau- teren, volgens Eusebio de uit blinker van de wedstrijd, zei: „Zijn spel heeft weinig rende ment. Hij kan een elftal niet meetrekken." Guy Vandersmissen, de enige debutant in de openingswed strijd van het twaalfde wereld- toernooi, was meer met zich zelf bezig dan met de anderen. Hij toch had in een week de sprong uit het niets (nooit eer der geselecteerd voor welke Belgische nationale ploeg dan ook) gemaakt naar het hoogste platform in het wereldvoetbal. Vandersmissen, een 24-jarige Limburger, een vondst van Thys, zoals ook Ceulemans, Vandenbergh en Czerniatin- sky, hield door dik en dun vol dat zijn wegens buitenspel af gekeurd doelpunt een geldige treffer was geweest. Hij was de enige die zich er werkelijk om bekommerde. Vandersmissen, als junior uit een kleine club in de buurt van Tongeren naar Standard gekomen, was immers jaren lang het lelijke eendje in de ploeg. Bij Standard maakte hij het aanvankelijk niet en hem werd medegedeeld, dat hij geen toekomst had in het grote voetbal. Hij staakte de strijd in zijn laatste schooljaar in Ton geren, vond voetbal nog wel leuk, maar hield de competitie voor gezien. Een jaar later haakte hij toch weer aan, bij Borgworm in de vierde klasse. Sjef Vliers, toen jeugdtrainer bij Standard, merkte dat de club een kans had gemist en haalde Vandersmissen terug naar Luik. Twee seizoenen speelt hij nu in het eerste elf tal. Thys gaf hem tegen Ajax de eerste kans in de nationale selectie van België. het PANASONIC VIDEORECORDER: NV 2000 Frontbediening 14 Dagen programmeerbaar 8 Kanaalkeuze toetsen Stilstaand beeld, slowmotion, voorwaarts snelzoeken, „simple editing". Eén van de achtentwintig videorecorders van Radio Modern Voor informatie over de Radio Modern winkels: 010-622300. VIGO De factoren tech niek en strijdlust hielden el kaar gisteravond in evenwicht in de openingswedstrijd van groep 1 tussen Italië en Polen. Ze bevestigden de prognose dat doelpunten tijdens het toernooi om het wereldkampi oenschap voetbal in Spanje schaars zullen zijn. In Vigo, in een half vol Balaidos-stadion, kwam geen van beide ploegen aan een treffer toe. Een kloeke redding van Mlynarczyk op een inzet van Conti voorkwam tien minuten voor tijd een Poolse nederlaag, die wellicht op grond van het aantal kan sen en de betere techniek van de Italianen mogelijk was ge weest. Talloze door de hard werkende Polen uitgelokte misverstanden in de Italiaanse aanvalsmachine deden anders- zijds recht aan een puntende- ling. Michel Vautrot had er goed de wind onder. De Franse arbiter floot bijkans de longen uit zijn lichaam. Al in de eerste tien minuten bestrafte hij Scirea en Boniek met een gele kaart, omdat zij bij vrije trappen niet onmiddellijk de door de fluitist vereiste afstand innamen. La ter slingerde Vautrot ook nog Marini om dezelfde reden op de bon. In ieder geval voor kwam Vautrot dat het treffen, ontaardde in een wilde schop- partij. Italië-Polen was de wedstrijd van de teruggekeerde geschor sten. Rossie en Boniek. De Ita liaan kwam pas twee weken geleden in de nationale ploeg terug, nadat hij zijn schorsing wegens zijn aandeel in het om kopingsschandaal had uitgeze ten. Bonieks schorsing was eind december al afgelopen, maar hij kon niet eerder zijn rentree in een interlandduel maken, omdat de Poolse af vaardiging wegens de politieke situatie niet tot afspraken met buitenlandse voetbalbonden kon komen. Boniek, volgend seizoen spelend voor Juventus, waar zijn slimme hakjes waar schijnlijk beter worden begre pen dan in eigen land, was een jaar buiten de equipe geble ven, omdat hij op een ongeluk kig moment zijn solidariteit betuigde met de dronken voor een reis gearriveerde doelman Mlynarczyk. Dat incident op het vliegveld van Warschau leidde tot de vervanging van trainer Kulesza door Piechnic- zek en de veijonging van de nationale ploeg. Mlynarczyk toonde zich in de eerste drie kwartier een niet al te zekere sluitpost. Bij inzetten van Antognoni en Graziani slaagde hij er pas in tweede in stantie in de bal onder contro le te krijgen. Na de pauze groeide hij echter. Pogingen van Tardelli en Conti liepen daardoor op niets uit. De Pool se doelman kreeg daarbij wel assistentie van aanvoerder Zmuda, die verschillende ke ren Graziani van de bal zette. Zijn collega Zoff had het mede door een per traditie rigoreus ingrijpende defensie zeker in de tweede helft erg rustig. De „computer met de lange van garmen" kon in stilte genieten van zijn honderste interland wedstrijd, waarmee deze jubi laris op gelijke hoogte kwam als zijn fameuze vakbroeder Gilmar, die jarenlang het doel van Brazilië verdedigde. Italië-Polen 0-0. Scheidsrechter: Vau trot (Fra); toeschouwers: 35.000. Gele kaarten: Marini en Scirea (Ita lië), Boniek (Polen). Italië: Zoff, Gentile, Collevatti, Sci rea. Cabrini, Tardelli, Marini, Antog noni, Conti, Rossi, Graziani. Polen: Mlynarczyk, Majewski, Janas, Zmuda, Jalocha. Matysik, Boniek, Lato, Buncol, Iwan (Kusto), Smola- Favoriet Na de zege van België op wereldkampioen Argentinië behoort de ploeg van Guy Thijs bij de internationale pers ineens tot de favorie ten voor de titel. De Spaan se pers liet zich lovend uit over de samenhang in het team. De Britse kranten konden enig leedvermaak' over de Argentijnse neder laag niet verbergen. Slechts de Daily Mirror schreef dat de Belgen het duel als kijk spel bedierven. De Brazili aanse coach Tele San tana zei: „België heeft wel weg van het Nederlands elftal in 1974". En Johan Cruijff ten slotte: België heeft een ploeg die nog voor meer verrassingen kan zorgen". Consul Gratis Volgens de officiële opgave van het organisatiecomité hebben' 95.000 toeschouwers zondag de openingswed strijd bijgewoond. Op het laatste moment blijkt men ertoe te zijn overgegaan vrijkaartjes uit te delen om het stadion een vol aanzien te geven. Cellen In het stadion van Ovideo, waar de wedstrijden uit groep 2 worden afgewerkt, zijn drie gevangeniscellen gebouwd. De renovatie van het stadion kostte tien mil joen gulden. Lolly's De winkels waar snoep wordt verkocht in Vallado- lid hebben goede klanten aan de spelers en begelei ders van Koeweit. Ze zijn gek op lolly's. Er zijn spe lers die hele zakken tegelijk kopen, want als ze ergens geen gebrek aan hebben, is het wel geld. In Koeweit wordt trouwens toch niet op een een paar centen geke- Na het appel van de Engel se manager Ron Greenwood heeft nu ook de Britse con sul in Bilbao, Edmond Bar rett, de Engelse supporters gewaarschuwd zich toch vooral behoorlijk te gedra gen. Naar schatting zullen morgen zo'n tienduizend Engelsen hun ploeg steunen tegen Frankrijk. Broodjes De vierduizend kinderen die tijdens de openingscere monie voor een kleurig op treden zorgden en 144.000 anjers strooiden, hebben voor hun vele uren oefenen sinds november twee brood jes per dag als tegemoetko ming gekregen. Zaterdag kwamen daar nog een toe gangskaartje voor Argenti- nië-België en een regenjasje bij. ken. want als dat land bij verrassing de tweede ronde mochten bereiken, krijgt elke speler een half miljoen gulden als premie. De spe ler konden zich vandaag overigens buigen over hun speciaal overgevlogen ka meel, die als mascotte dienst moet doen. Het beest kreeg keurig een accrediterings- kaartje om z'n nek. Hartopera ties De biografieën van de Schotse spelers laten zich lezen als een medisch bulletin. Middenvelder Asa Hartford heeft een gat van ongeveer een centimeter in het hart en aan voerder Danny McGrain is suikerpatiënt en heeft ook al eens een schedelbasisfractuur opgelopen. Daarnaast is trai ner Jock Stein na drie hartoperaties invalide verklaard. Dopingcon troles De eerste dopingcontroles zijn negatief uitgevallen. In de urnine van Tarantini, Maradona, Czerniatinski en De Schrijver werden geen sporen van verboden stimulerende middelen ontdekt. Teleurstelling „Maradona is geen nieuwe Pele", was de reactie van Euse bio na het eerste optreden van de Argentijnse „ster". „Hij moet nog veel, erg veel leren". En Pele zelf zei onver bloemd: „Ik ben geweldig teleurgesteld door de Argentij nen. Het meest door Maradona. Ik heb altijd gezegd, dat men hem pas na een wereldkampioenschap goed kan be oordelen Pastoor Peru, dat vanavond tegen Kameroen zijn eerste wedstrijd speelt, is niet meer zo gerust op de afloop. Zondagochtend zaten de Peruvianen in een kerkje vlakbij het trainings kamp in La Coruna urenlang vergeefs te wachten op de komst van de pastoor die een mis zou opdragen. De spelers en begeleiders beschouwen het wegblijven van de pastoor als een slecht voorteken. Het overslaan van een mis wordt door hen als een zonde beschouwd. Kritiek Artemio Franchi, de voorzitter van de UEFA, heeft toege geven niet tevreden te zijn met het optreden van de Tsje chische scheidsrechter Christov tijdens de openingswed strijd. Volgens Franchi was de treffer van Vanden Bergh buitenspel en had het afgekeurde doelpunt van Vanders missen moeten worden goedgekeurd. Na een reis van liefst zestig uur per trein en boot rust deze supporter uit voor het Rosaieda-stadion in Malaga. De uitrusting vertelt dat hij een aanhanger is van Schot land, dat vandaag tegen Nieuw-Zeeland aantreedt.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11