Wervelende show Diana Ross streelt enthousiast publiek Franse werken in een Franse sfeer t Muziektheater over de schuilhoeken van het menselijk hart Uniek recital met pianostuk dat bijna vier uur duurt 1 Prometeo: Italiaan marionettentheatef als curiositeit KUNST LE1DSE COURANT MAANDAG 14IUNI1982 PAGD jj Regelmatig concerteert Richard Ram als gast van het Haags Orgel Kontakt en aan deze mededeling kan worden toegevoegd: terecht. Op even overtui gende als boeiende wijze heeft hij steeds blijk gege ven van zijn aangeboren kwaliteiten als musicus, waaraan vorm en inhoud is gegeven door Wim van Beek op het orgelterrein en door Frans Moonen op het gebied van de koordi rectie. Zijn professie gaat dan ook in beide richtin gen: als dirigent/organist is hij verbonden aan de r.- k. kerk Martelaren van Gorcum en hij is dirigent van het mannenkoor Orp heus en van het Edith Stein meisjeskoor. Vrijdagavond concerteerde Ri chard Ram op het orgel van de oudste parochiekerk van Den Haag, de St. Jacobuskerk waarvan de geschiedenis te ruggaat tot 1276. Op zijn pro gramma drie belangwekkende Franse componisten: Duruflé, Langlais en Vierne. Bij het oeuvre van de in 1902 geboren Duruflé gaat kwaliteit boven kwantiteit, het aantal werken is beperkt. Dat valt te betreu ren, want hij is een voortreffe lijk componist. Daarvan ge tuigt ook zijn opus 5, een suite, prachtig van harmonisatie en rijk aan melodiek. Elementen die door Ram met veel gevoel voor sfeer werden onder streept. Langlais heeft in zijn leven meer aan de weg getim merd dan Duruflé, als concert gever was hij talloze malen in ons land. Hij heeft de grote Franse traditie voortgezet en met de vier Chants uit „Neuf Pièces", kleurrijk en karakter vol door de concertgever gety peerd, leverde hij in 1945 an dermaal een bewijs van zijn kunnen. Met uitzondering van Feike Asma wagen niet zoveel orga nisten zich aan een complete Vierne-symfonie. Ram echter Orgelconcert onder auspiciën van het Haags Orgel Kontakt door Ri chard Ram op het orgel van de St. Jacobuskerk. zette symfonie nr. I op de les senaar. En ook deze interpre tatie leerde, dat, al heeft Ram niet in Frankrijk gestudeerd, zijn spel door en door Frans van karakter, sfeer en geest is. ADR. HAGER Diana Ross, Sportpaleis Ahoy' Rot- tordam. Herhaling 26 an 27 juni in dezefde sporthal. ROTTERDAM Veel moeite heeft de Ameri kaanse zangeres Diana Ross tijdens haar eerste van vier Nederlandse con certen niet hoeven doen om het publiek voor zich te winnen. Nog voor ze één noot had gezongen, was de menigte al laaiend enthousiast. De fans in het uitverkochte Ahoy' Sport paleis kwamen zaterdag avond om zich te verma ken. En dat deden. Bij opkomst van het orkest, ging er een applaus op, dat deed vermoeden dat de ster zelf was gearriveerd. Doordat het aanhield ging de muzikale introduktie totaal verloren. Slechts heel even kwamen wat tonen van de „Theme from Mahogany" boven het lawaai uit. De souvenierverkopers be leefden gouden tijden. De pro grammaboekje, posters, t- en sweat-shirts gingen als warme broodjes. Een minder goede dag hadden echter de zwart handelaren. Ze raakten hun kaartjes aan de straatstenen niet kwijt. Het publiek, waarvan het grootste deel de vijfentwintig gepasseerd was, wachtte vol ongeduld op miss Ross. De vechtpartijen om een kaartje, waren vergeten. Ze waren binnen en straks zou Diana in levenden lijve verschijnen. Daarmee zou een droom ein delijk werkelijkheid worden. De opkomst van de ster is groots, het applaus en gejuich overweldigend. De belegeraars van Jericho zouden er dank baar gebruik van hebben ge maakt. De eerste tonen van miss Ross gaan verloren in het enthousiasme van het publiek. Op het podium, dat midden in de zaal is geplaatst, wordt het woord „Diana" zichbaar, ter wijl de bewegende schijnwer pers er een gekleurd spektakel van maken. Ain't No Moun tain High Enough zingt Diana, terwijl ze ondersteund wordt door haar orkest. De tonen van de musici zijn echter nau welijks hoorbaar, ze verdwij nen reddeloos in de grote hal, Diana is goed hoorbaar, al klinkt het wat hol. Met haar flexibele stem zingt ze zacht, maar ook indringend. „Ik wil dat jullie je vermaken", zegt ze op een sensuele toon met haar wat kinderlijk, hoog stemmetje en als ze wat mannen op de eerste rij ondekt. „Oh, hello guys". In haar lange glitter jurk werkt ze een driekwar tier durende programma af, dat perfect is opgebouwd. Langzame nummers wisselen wat snellere songs af; It's My Turn, Touch Me In The Mor ning, No One Gets The Prize. Diana is een vakvrouw tot in haar tenen. Ze zegt de juiste dingen op het iuiste moment, geeft het publiek het gevoel er bij te horen. Als de zaallichten worden ontstoken roept ze: „Oh, ik wist niet dat jullie met zovelen gekomen zijn". Draagt een nummer op aan alle „knappe" mannen in de zaal, beweegt met haar heupen en toont al dansend haar slanke benen TT~t publiek vindt het prac tig. h dan komt het mo ment waa >p iedereen heeft gewacht Reach Out And Touch wordt door het orkest ingezet en de zaallichten gaan opnieuw aan Dat betekent dat Diana de zaal ingaat, zoals we dat al eerder op de televisie zagen gebeuren. Maar Diana Ross is bang. Er klinkt onze kerheid in haar stem als ze vraagt: „Blijf alsjeblieft zitten. Ik kom naar jullie toe, jullie hoeven niet naar mij te ko men. Als je het toch doet wor den de bewakers nerveus en dat willen we toch hé". De massa applaudiseert. Diana daalt het podium af, terwijl het publiek met de handen in de lucht van links naar rechts meezwaait op de tonen van de muziek. Het is een pracht ge zicht Een paar kleine meisjes, die Diana een bos rozen mo gen aanbieden, hebben de dag van hun leven, net als de al wat grijzende heer, die de mi crofoon van miss Ross krijgt om te laten horen dat hij niet kan zingen. „You're beauti ful", laat de zangeres weten, en geeft het publiek, dat aan haar lippen hangt, weer iets om op te reageren. Als de zaal lichten uit zijn, komt de goede oude tijd terug met Reflections en Stop In The Name Of Love. De eerste drie kwartier zijn omgevlogen. Na de pauze komen nieuwere nummers aan bod. Na twaalf minuten verlaat ze alweer het podium. Diana komt nog een paar keer terug (in andere kle ding) voor Work That Body en Why Do Fools Fall In Love. Er zitten lange pauze tussen de nummers waarbij de ster het publiek om meer laat smeken. Het lijkt alsof ze wil weten hoe loyaal de menigte is. Wordt er hard genoeg geklapt, dan kom ik nog 'n keer terug, anders niet. Het publiek blijkt die avond heel aanhankelijk. Aan de ovatie om meer lijkt geen einde te komen. Tevergeefs overigens want na anderhalf uur is het echt afgelopen. HANS PIËT Diana Ross: een vakvrouw tot in haar tenen. DEN HAAG Wie volgt wat de podiumkunsten zoal onder nemen, merkt dat er veel be hoefte bestaat aan klein en kort muziektheater, ook bij het publiek. Daarbij moet dan gebruik worden gemaakt van alle middelen, waarover het toneel vandaag de dag be schikt. Multimedia is immers het slagwoord. Het is intussen óók duidelijk, dat de schep pende en de uitvoerende kuns tenaars hiervoor nog niet de juiste formules hebben gevon den. Het zegt immers genoeg, dat bijvoorbeeld Louis An- driessen en Otto Ketting zulk muziektheater wilden maken, maar dat de „Matthetis Passie"» en „De Tijd" van eerstge noemde en de Oud-Egyptische liefdesliederen van de laatste wel heel goede muziek ople verden, maar muziek die pas tot volle gelding komt in con- certvorm, dus zonder het ken nelijk overbodige en storende toneel. Twee jaar geleden hebben de Nederlandse Operastichting, Gaudeamus, het Utrechts Or kest en het daar gevestigde Muziekcentrum met het Hol land Festival de handen ineen geslagen om toch aan goed, klein muziektheater te komen. Er werd op bescheiden wijze een internationale wedstrijd uitgeschreven. Nadat in de af gelopen winter één bekroonde inzending op een minder ge lukkige wijze was gepresen teerd, is dit stuk, nu gecombi neerd met een ander bekroond werkje, opnieuw en met beter resultaat uitgebracht. Zowel het Amerikaanse als het En gelse stuk brengen de toe schouwer-luisteraar naar de schuilhoeken van de menselij ke geest en het menselijk hart en dat is vaak treffend, maar ook heel dikwijls verwarrend. Het duidelijkst en het meest direkt werkt „het verraderlij ke hart" naar de gelijknamige vertelling van Poe. De aan kondiging spreekt van een „thriller voor tenor en orkest". Maar dat lijkt mij geen toepas selijke karakteristiek. Een psychiatrische patiënt beleeft opnieuw de door hem gepleeg de moord op de man met wie hij samenwoont, als hij de dok ter moet vertellen wat er is ge beurd. De Finse operazanger Matti Juhani maakt er een aangrijpende creatie van. Zijn gesproken en geacteerde ver haal, dat ondersteund wordt door een ensemble van zo'n vijftien musici, onderbreekt hij voor vier aria's, die telkens een lyrische uitbreiding zijn van iets wat hij net heeft ver teld. Tweemaal volgt het or kest de zanger, maar tweemaal „verslindt" het hem als het ware in een roes van verbaal en instrumentaal geluid. Deze verbeelding is, zoals het nu werd gepresenteerd, klein mu ziektheater op zijn best. Het zal wel de bedoeling zijn ge weest dat de electrische ver sterking van het relaas van de patiënt, diens verwarring be klemtoonde, maar het vermin derde helaas ook de verstaan baarheid. Veel gecompliceerder en in zijn compacte vorm ook scè- nisch te overdading om snel te, kunnen bevatten, zijn de „Spiegels van de waarheid", tussen 1973 en 1976 gemaakt door twee toenmalige studen ten van het Londense College of Music. Ze hebben het zich zelf en hun publiek niet ge makkelijk gemaakt. Een meisje is verliefd op een jonge kunstenaar, die hier wordt voorgesteld als pop idool. Deze jongeman echter is op zijn beurt verliefd op een andere jongen, een sportheld. Allen verkeren aan het eind van hun puberteit-in een chao tische periode. Het meisje pre senteert zich aan haar geliefde superstar als coloratuur-so praan, als jazz-zangeres en als ballerina, drie gedaanten van één en dezelfde persoon. Haar aangebedene belaagt zij met minnebrieven en -liederen, waarin zij zijn tragische le vensloop denkt te kunnen voorspellen. Een denkbeeldige loutering van de beminde mis lukt, en in een herrijzenis-scè- ne geeft de jazz-zangeres ui ting aan haar afkeer van de ri vaal. Was het meisje in haar onmogeliike liefde oprecht of zouden haar fantasieën een substituut voor liefde kunnen betekenen, zo vragen de dich teres en de componist zich af. Dit alles wordt niet alleen zichtbaar gemaakt met aktie en dans, soms van symbolische aard, altijd in groteske kos tuums en met acquisieten in een tunnel met duistere gewel ven en verder ook door mid del van film en fotografie. Het Circle Ensemble speelt daarbij muziek in het avant-garde-idi- oom uit de jaren zestig en ze ventig, afgewisseld met halve en hele jazz en aangevuld met een tape via twee kanalen. Het pakt de toeschouwer-luisteraar allemaal wel, maar het is_ voor Klein Muziektheater van de Noder- landae Operastichting. The Telltale Heart naar de nouvelle van Edgar Allarv Poe. Muziek van Daniël Kes- •ner. Muzikale leiding: Corneliu Dumbraveanu. Loden van het Utrechts Symfonie Orkest. Zanger en verteller: Matti Juhanit. Mirrors of the Truth naar gedichten van Claire van Kampen. Muziek van Ian McQueen. Muzikale leiding: Jo-» chem Slothouwer. Circle Ensemblo. The girls (Deborah Goody, Norma Winstone, Belinda Willemse), the superstar (Boudewijn Pleinea), his lover (Jan Peter Sonneveld). Chore ografie: Jan Linkens. Beide stukken in de regie van Jan Bouws en in de scenografische ont werpen van Barry Kay. HOT-Thea- ter, Den Haag. Volgende opvoerin gen in Amsterdam, Tent op Fran- kendael: 17, 18, 20, 23 en 25 juni. ruim een half uur te veel om te overzien, op te nemen en te verwerken. Dat doet afbreuk aan de uitwerking. Beide stukken zijn de moeite waard, maar vooral de „Mir rors" zouden winnen bij een eenvoudiger uitvoering van het gegeven en een beperking van de toegepaste middelen. JOHN KASANDER Geoffrey Douglas Madge speelt Opus Clavicembalisticum, een bijna vier uur durend werk voor pianosolo van Kaikhosru Shapiurji Sorabji. Muziekcentrum Vredenburg, Utrecht. UTRECHT Geoffrey Mad ge, de 41-jarige Australiër, die al meer dan tien jaar aan het Haagse Conservatorium het hedendaagse pianorepertoire doceert, heeft dit weekeinde zijn reputatie van modernis tisch alleskunner dubbel en dwars bevestigd. Met radio luisteraars via Hilversum 4, en na elven via Hilversum II, zijn een verrassend groot aantal, merendeels jonge toehoorders in het Muziekcentrum Vre denburg getuige geweest van een waarlijk uniek pianoreci tal. Het duurde van 's avonds 20 minuten over 8 tot kwart voor 1 in de nacht, slechts on derbroken door twee niet eens. zo lange pauzes. Het ging om een enkel pianowerk in drie delen en twaalf onderdelen waarvan het spelen bijna vier uur in beslag bleek te nemen. Rond het Opus Clavicembalis ticum van Sorabji heerst al lang een waas van geheimzin nigheid zoals trouwens rond de hele figuur van deze com ponist, die als een kluizenaar in Zuid-Engeland leeft en slechts zelden toestemming geeft om een van zijn werken in het openbaar tot klinken te brengen. Uit onvrede met de uitvoeringspraktijk en het concertbedrijf geeft hij soms ook nog moedwillig verkeerde informaties. Hij kan zich dat allemaal veroorloven want hij is de zoon van een rijke indus trieel, een zogenaamde Parsi, een volgeling van de Perzische leer van Zoroaster die in het Indiase Bombay werd geboren en die de Engelse nationaliteit bezat Zijn moeder was een Spaans-Siciliaanse operasop raan en van haar heeft de. componist goeddeels zijn talent en ook zijn eerste muziekles sen geschreven. Toen de jon gen, die aanvankelijk Leon Dudley heette, overging tot het vaderlijke Parsi-geloof, kreeg hij zijn huidige voorna men en de achternaam van zijn vader. Sorabji die enige symfonieën voor groot orkest en koor, et telijke pianoconcerten en pia nosonates en ook liederen en kamermuziek heeft geschre ven en verder twee boeken met heel intelligente opstellen over muziek op zijn naam heeft staan, hield zijn nu inte graal vertolkte Opus Clave- cembalisticum in 1930 zelf in Glasgow ten doop. Daarna is van het kolossale werk geen enkele uitvoering gegeven tot vrijdag j.l. toe. Het werk knoopt aan bij de Fantasia contrapuntistica van de eigenzinnige Duitse Italiaan Ferriccio Busoni, die de jonge componist na de Eerste We reldoorlog aanmoedigde. Deze deed alleen wat professionele harmonie- en contrapunt-stu dies maar bleef grotendeels autodidact. Hij schoolde zich zelf aan de meesters van de romantische nabloei zoals hij die bewonderde: Skrjabin en Rachmaninow, Reger en Ri chard Strauss, Debussy en Szymanowski, en ook Schön- berg. Telkens is dat ook in zijn Opus Clavicembalisticum ze ker te horen. Maar de muziek, geschreven op ten minste drie maar soms ook op zeven no tenbalken, heeft ook wel iets eigens, niet alleen doordat het hele bereik van de concert vleugel van bas over midden- register tot hoge diskant veel vaker dan normaal gelijktijdig wordt gebruikt, maar ook doordat er minder sprake is van thematische ontwikkeling dan wel van gestage uitbrei ding van het melodische en andere basismateriaal. Dit geldt voor de uitgesproken contrapuntische gedeelten maar ook voor de vrije gedeel ten zoals de series van 81 en 49 thema-variaties. De geschetste componeertrant stelt niet alleen aan de uit voerder maar ook aan de luis teraar extreem hoge eisen. Het valt niet mee zo lang zoveel concentratie op te brengen dat je enigermate volgt wat er zich in de notenlawine voltrekt. Een definitief oordeel over het geheel is na een enkele keer horen uiteraard onmogelijk, maar ik zou moeilijk kunnen beweren dat er in dit werk geen noot te veel staat en ik kan ook niet volhouden dat ik van het begin tot het eind werd meegesleept. Dit laatste betreft ook de uit voering. Ik ervaar de vertol kingen van Madge altijd als nogal maniakaal, als kramp achtig, natuurlijk niet perma nent maar toch veelal. In het algemeen is zijn spel, bij voort durend pedaalgebruik, sterk zwart-wit, bijna exclusief zacht of hard. Dat de missla gen in het derde deel talrijker werden dan in het begin, kan niemand hem in redelijkheid kwalijk nemen. Dit alles neemt niet weg dat groot res pect past voor deze krachttoer die de pianist dan ook in de kleine uurtjes een welverdien de ovatie opleverde. Uitvoe ringen in Londen en volgend jaar in Chicago schijnen vast te staan, evenals een plaatop name. JOHN KASANDER R.-k. Technische school „Don Bosco" Leiden: Edwin den Dopper; Marcel Gallert; Marcel van Glezen; Rlcardo Hoesenie; Peter Kupers; Alfred Ruitenbeek; Huseyin Ugur; Michael v.d. Bogaard; Peter van Dam; Philip Holawllder; Frans Kleer; Erwin Laanen; John Snik; John Baartwijk; Ronald Hollebeek; Wim Langezaal; Eric Mantel; Wilco Spek; Rik Chaudron; Ronald Groen; Wim Groen; Joep Teske; Hugo-Tom Koek; Mark Schol ten; Eddie Verhoosel; Peter Blok; Ronald van Velzen; Michel Boon; Paul Borst; Edwin Broekhulsen; René Langezaal; Kees Prins; Lucas Riethoven; Wlllom Slingerland; Wim Togelaar; Richard van Veen; Marcel Vonk. Noordwijk: Hans Hiep; Peter Hiep; Adriaan Kriek; Gerard Scheurwater. Voorechoten: Wim Rotleveel; Robert Spa don; Martin v.d. Ham; Richard RijsdIJk; Ed die van Meerkerk; Victor Janssen. Rijpwetering: Roy v.d. Wereld; Kees van Benten; Coen Hoogeveen; Rob Kraan. Lagere Agrarische Scli (Oegstgeest) A-nlveau: Den Haag: Richard Noordwijkerhout: Nico v.d. Bi Smit; Lelden: Arle Buurman. Klauw. Nicky Kooreman. Karei K wijk: Carolien Diepenhorst: Sasse derick van Gisteren, Irene Zonnevel: Ron Heyne; Diever; Henk Holeni schendam: Anton Hooymans Ceos van Klaveren; Nieuw-V« Lafeber; Noordwijk: Jaco Plug; Waj Johan Remmerswaal. Roelofare» Rob Rotteveel; Waddinxveen: Pets land; Voorschoten: Renè Zonnevele B-niveau: Leiden. Anita v. Houten, A John Vermeulen. Michèle We helm: Linda Pouw; Zoeterw Bakker; Rijnsburg: Frans Brussee; geest: Francien Burgerhout. Els va pen. Lies Opdam. Gerard Postma; dorp; Monique Burken. Henk Kanbie nlf Slikker; Noordwijk: Jacky van Duin,( F1 Meyerink. Eric Steenvoorden; Oer al Wim Cantarella; Rijpwetering: Leon vöorden; Wassenaar: Marian v.d Tom Wijfjes; Valkenburg (ZH): Ger por, Mey; Voorschoten: Esther Praag. 'cc C-niveau: Anita Alkemade. Diana A bël Jurgen v.d. Mark. Antolne Offi Platteel, Pieter Slewe. Wim v Katwijk: Gerrit-Jan Bothot. Wim Kale v. Paridon; Sassenhelm: Egbert Noordwijk: Johan v. Duijn; Warmoi [tl3 il he Egmond. Rino v. Schie; Lisa van ae Hoorn, Roel Jong; Llsserbroe 1 ny Kamp; Leiderdorp: José de Lana line de Tombe; Oud-Ade: Jan v.4 'p Oegstgeest: Kees v. Rijn; Wassena» flZ3 co Souman; Den Haag: Erik V* R.K. Pedagogische Academie „Mariahoevi Volledig bevoegd onderwijzer: Tor kom te Wassenaar; Wilma Blokland schendam; Ellen Boere te Alphen s Rijn; Marian Bos te 's-Gravenhagjt Bos te "s-Gravenhage; Tonny Bouw I "s-Gravenhage; Hanno van Dam te I I Peter Dolen te Leidschendam; Linda J i Eeden te Was Caroline van Geenen te Delft; I veld te Delft; Hetty Heemskerk te v.d. Heyden te Dellt; Noordwijkerhout: Kees Vo. wij*. Oegetgeeet: Fred Hoogervorst; Jeroen Kamsteeg; Khalid Boumlal; Theo v.d. Maat; Koos Stikkelorum; Mare v. Wijk; Adriaan v.d. Luyt; Hendrik v. Polanen. Roelofarendsveen: Marlijn v.d. Heijden; Henri Loos; Ferry Meulenhoff. Wetteneer: Sake Teeling; Peter Visser; Harry v. Wijk; Rob de Groot; Pieter Altorf. Leiderdorp: Waldo Voesenek; Dewanchand Mahadew; Rob Koster. Settenheim: André van Bladel. Hoogmade: Pierre Hoogenboom; Peter Oudshoorn. Leidschendam: Tom van Marwijk. Rijntburg: Kees de Mooy. De Koperwiek - Roelofarendsveen Ellne Akerboom; Yvonne Balkenende; Carta Borst; Miranda Bouwmeester; Rosalien v.d. Geest; Carola Hoek; Colinda Hoogenboom; Jolanda de Koning; Annelies Kuipers; Laura Nederstigt; Marjon Nuyten; Barry v.d. Pouw- Kraan; llonka Roos; Jolanda Straathof; Sim la Straathof; Marlötte Vaneman; Ellen van Veen; Marja v.d. Voorn; Joyce Vrage; Corl- ,d. Werf; Annette Wubben; Angelique Anita Daleman; Anita Faay; Jolanda Hoog enboom; Caroline Houtman; Corrle Hunte- lerslag; Berna de Jong; Mirjam Leuering; Mar|an Link; Els Los; Colinda Ludlage; The- ra v.d. Meer; Ottille Olyerhoek; Monique Schouten; Linda Schijff; Annette van Segge- len; Antoinette Siegers; Mary Termeulen; Lydia Turk; Miranda van Veen; Nelly Wes terwaal; Joke v.d. Zwet; Sandra v.d. Zwet. De beste resultaten werden bereikt door Yvonne Balkenende. Marjon Nuyten en Ma rietta Vaneman. Zij slaagden op het hoogste nlvo met een gemiddeld aantal punten van burg te Wassenaar; Christlm Den Haag; Rob Kuipers te Den I v.d. Laar te Leiderdorp; Manel Waddinxveen; Heieen Looma woude, Jacinta Luiten te Wi v.d. Meer te Roelofarendsvei kerk te Den Haag; Inge Nei Haag: Wouter Neerlngs te Den H; iburg te pel i Padder Schimmel te Delft, Lex Sedee ti Roodenrijs; Jelmer Siersema te i Stef van Soest te Leidschendam;~| Stolwijk te Hazerswoude; Pau Leidschendam: Bernadette van schendam; Ingrid Voermans ti dam; Anneke Vrijmoed te Delft: tl Katwijkse schipper verdronken ROTTERDAM/KATWIjf De 38-jarige stuurman 1 Duin uit Katwijk aan 1 zaterdag in de Rotterd Waalhaven om het levffl komen. De man werdjj aangetroffen in het dok. Hij was op bezof weest op een ander bij schip. De politie vermoetT de binnenschipper opl naar zijn boot zijn evenf heeft verloren. Lees ik hier dat 'n Rus zijn koningin kwijt is. Hoe kan dat nou? De Compagnio Carlo Colla e Figli is een vertegenwoordiger van het Italiaanse marionet tentheater. Het familiebedrijf past in een bizondere theatert raditie die stamt uit de zeven tiende eeuw, toen de gegoede burgerij zich dit spektakulaire poppenspel als huisvermaak liet voorschotelen. Via dit ge zelschap wordt die traditie nu met behulp van overheids steun in stand gehouden. „Prometeo" is een rekonstruk- tie van een voorstelling uit 1819, die ondermeer in samen werking met het Holland Fes tival tot stand kwam. Het is een mythologisch spel, dat het verhaal vertelt van Promet- heus, ofwel „De Wedergeboor te van het Menselijk Ras". Het is heel indrukwekkend om de groep aan het werk te zien: meer dan driehonderd schitterende poppen aan touw tjes in een miniatuurschouw burg die is opgebouwd op het toneel van de Koninklijke. De lijst van twee bij drie meter en daarachter een rij coulissen veroorzaken een dermate ster ke perspektivische verteke ning dat de poppen, die een hoogte hebben van zo'n tachtig centimeter, die indruk wek ken levensgroot te zijn. Ook in de veelheid aan effekten wordt geprobeerd de illusie door te zetten. Onweer, een sterrenhemel, zwermen vogels over het toneel, niets is onmo gelijk. Als de cyclopen bij Vul- Prometeo door de Compagnii rionetti8tica Carlo Colli o Figli J(j ziek door Utrechtse studenten, 11 ken o.a. van Beethoven, Haydn, end eini, Mozart. Koninklijke Sch n- burg. Herhaling vanavond en genavond. In coi canus een ketting smedei|^uj de ketting waarmee Proi Dui heus aan de Kaukasus gek fi ken wordt vliegen de ken letterlijk van het beeld af. Het was dit spektaku waar de voorstelling het moest hebben: de effektei verbijsterende techniek v mee de poppen bespeeld den, de schitterend beschil de dekors. Het stuk zelf veel minder interessant mythe interesseert ons lijks meer, van enige dr< sche spanning was geen ke. De kijkgewoonte van publiek uit het begin va:g vorige eeuw moet heel an geweest zijn, in ieder i - minder gericht op snelhei W spanning. Dit was meer aaneenschakeling van m beelden, als een plaatjesb en' een curiositeit uit het tor De muziek bij de voorst! EOni werd verzorgd door een k t ciaal door het Holland Fes [ran samengesteld orkest. Utrechtse studenten waren laas niet in staat om voldö kwaliteit op te brengen, geen behoorlijk stoorde.Iu VAN DE LANGKK r vei »teri uu

Leidse Courant | 1982 | | pagina 8