|ode Kruis: „Veiligheidszoner oor burgers van Port Stanley PLO dringt vergeefs aan op staakt-het-vuren aus vertrekt teleurgesteld uit Argentinië Onlusten in twee Poolse steden Modernistische Fahd nieuwe heerser Saoedi-Arabië 'INTA PROBEERT VREDESOPROEP TE SMOREN ITENLAND tnam: Alle politieke fangenen mogen naar VS YORK Alle Vietnamezen die momen- n,f n heropvoedingskampen verblijven en daar ■--••beid verrichten, mogen naar de Vere- aten vertrekken. Dat heeft de Vietname- jnister van buitenlandse zaken, Nguyen co h, gisteren gezegd in een vraaggesprek voor merikaanse televisie. „Als Amerika ze wil >n, mogen ze allemaal vertrekken", aldus h De Verenigde Staten hebben al te ken- 1? gegeven elke maand duizend Vietnamese fke gevangenen op te willen opnemen. Vol- een onlangs gepresenteerd rapport van Am- International over Vietnam verblijven vauizenden Vietnamezen in heropvoed ings- ten. Voor velen is die gevangenschap het van banden, in het verleden, met de Ver- e Staten of het in 1975 omvergeworpen be- in Saigon. Honderden arrestaties in Soweto JOHANNESBURG Dc Zuida- frikaanse politie heeft gisteren meer dan 200 mensen aangehou den, onder wie zwarte vakbonds leden en journalisten, die hadden deelgenomen aan een herden kingsdienst voor een onlang bij een ongeval om het leven geko men zwarte vakbondsleider. De aanhoudingen werden verricht in Soweto. de zwarte woonstad bij Johannesburg, waar overmor gen precies zes jaar geleden meer dan 500 zwarten de dood vonden tijdens hevige gevechten met de oproerpolitie. Een reden voor de actie van de politie van gister avond is niet gegeven. Wiesenthal: Aanslag was mogelijk werk neo-nazi s WENEN De aanslag op het huis van nazi-jager Simon Wiesenthal en zijn Joods Documentatiecentrum in Wenen is waarschijnlijk het werk geweest van Oostenrijkse neo-nazi's. Volgens de politie van Wenen was de bom, die vrijdagavond laat grote schade aanrichtte aan Wiesenthals woning maar geen gewonden tot ge volg had, „krachtig maar van een voudige makelij". Volgens Wiesent hal is de aanslag onderdeel van de al jaren durende campagne van neo-nazi's tegen zijn persoon. Die campagne werd tot op heden vooral via extreem-rechtse kranten in Zuid-Duitsland en Oostenrijk ge voerd. MAANDAG 14 JUNI 1982 PAGINA 7 WARSCHAU Tussen aanhangers van de verboden Poolse vakbond Solidariteit en de politie hebben zich gisteren in Gdansk en Wroclaw korte incidenten voorgedeaan. Het was gisteren zes maan den geleden dat in Polen de noodtoestand uitgeroepen. Het persbureau PAP meldde dat „onverantwoordelijke groeperingen op straat onrust wilden stoken. De onrust ontstond na de zondagse kerkdiensten. Het persbureau beschuldigde „extremisten van Solidariteit" jongeren te hebben opge hitst. De politier ziou er snel in geslaagd zijn aan de rellen een eind te maken. In Poznan is een clandestiene commissie op gericht van Solidariteit. Eerder ontston den die al in Warschau. Gdansk en Kra- kau. Drie jonge Polen uit Wroclaw zijn zater dag met een klein eenmotorig vliegtuigje naar West-Berlijn gevlogen en hebben daar politiek asiel gevraagd. Paus Johannes Paulus II is hartelijk wel kom voor een tweede bezoek aan zijn ge boorteland Polen, maar het bewind moet het wel eerst met het Poolse episcopaat en het vaticaan eens worden over eendatum Normalisering van de toestand is de be langrijkste voorwaarde voor het bezoek van de paus, zo liet het persbureau PAP weten. De Poolse aarstbisschop Glemp had vorige week gesteld dat het bezoek hoe dan ook zou plaats moeten hebben. LEIDSE COULANT/ Simon Wiesenthal, wiens huis bij een bom aanslag ernstige schade opliep. RIAAD Kort voor zonsondergang is koning Khaled gisteren volgens de sobere riten van de puriteinse Wahabi-sekte van de islam begraven op de koninklijke begraafplaats buiten Riaad. De koning, al jaren hartpatiënt, was eerder op de dag overleden aan een hartaanval. De bevolking van Saoedi-Arabië heeft het be richt zonder grote opwinding ontvangen. Khaled besteeg in 1975 de troon, maar gezien zijn hartkwaal oe fende zijn halfbroer prins Fahd de dagelijkse macht uit. Deze is uitgeroepen tot de nieuwe koning van Saoed-Arabië. Hij wordt volgens de geldende regels tevens premier. Fahd heeft zich voortdurend ingespannen een bemiddelende rol te spelen bij conflicten in het Midden Oosten. Hij geldt als een vriend van het Westen, is voorstander van een gematigde olieprijspolitiek en staat achter de PLO van Arafat. De overleden koning Khaled werd in 1913 geboren. Hij volgde op 25 maart 1975 zijn vermoorde broer koning Feisal op. Koning Khaled was net als Feisal en Fahd een zoon van Saoed Ben Ab- del Aziz, de stichter van het koningshuis en vormgever van het huidige Saoedi-Arabië, dat naar hem ook werd vernoemd. In de Saoedische politiek speelt het machtsevenwicht tussen de verschillende clans van de koninklijke familie, tezamen iets meer dan tweeduizend personen tellend, een belangrijke rol. Ibn Saoed sloot veertien huwelijken met dochters van stamhoofden, waaruit zesendertig zonen werden geboren van wie er nu onge veer nog dertig in leven zijn. Dit stelsel van huwelijksverbinte nissen diende ter versteviging van zijn machtsbasis. Fahd wordt de vijfde koning van Saoedi-Arabië. Met hem komt voor het eerst sinds de stichting van het koninkrijk een lid van de Soedeyri-clan aan de macht. Deze clan die behalve Fahd nog zes broers telt, is voortgekomen uit het tweede huwelijk van Ibn Saoed, met Hossa, dochter van een belangrijk nomadenleider van de familie Soedeyri. Deze clan vertegenwoordigt de „mo dernistische stroming" in de Saoedische politiek. Als tegenwicht voor de modernisten is nu Emir Abdallah Ibn sticlflDEN BUENOS AI- Het Rode Kruis in het belegerde Port ley een „veiligheids- inrichten, waar de tie ;ers die zich nog in de a land-hoofdstad be- fenc en een goed heenko- kunnen zoeken wan de werkelijke slag Port Stanley begint, den en Buenos Aires jen het Rode Kruis voor toestemming ge- In Port Stanley zouden zich nog 600 van de oorspronkelijke 1.800 inwoners bevinden. De overigen zijn naar neder zettingen op het platte land gevlucht. Het verzoek van het Rode Kruis kwam na berichten, dat de onophoudelijke Britse be schietingen van de Argentijnse stellingen bij Port Stanley het leven hebben gekost aan twee vrouwelijke burgers. Twee an dere inwoners zouden gewond zijn geraakt. Deze beschietingen vormden vrijdagavond de inleiding tot de verdere Britse opmars naar Port Stanley. Zaterdagmorgen bleek dat Britse troepen (4.500 man) door de eerste Argentijn se verdedigingslinies waren heengebroken. Op minder dan tien kilometer van Port Stan ley zijn nu nieuwe posities in genomen, vanwaaruit een vol gende aanval wordt voorbe reid. De afgelopen dagen zou den zeker 400 Argentijnen zijn gevangengenomen, over aan tallen slachtoffers, zowel aan Argentijnse als aan Britse kant, is niets bekend. De Britse minister van defen sie John Nott maakte gister avond wel melding van slacht offers aan boord van Britse schepen. Op het fregat „Gla morgan" vielen zaterdag ne gen doden en zeventien ge wonden, toen het schip voor de kust van Port Stanley door Argentijnse granaten werd ge troffen. Bij de Argentijnse luchtaanvallen van begin vori ge week op Britse landings schepen ten zuiden van Port Stanley zijn 50 doden en 57 ge wonden gevallen, aldus Nott, die van vele kanten scherp is aangevallen over het dagen lang achterhouden van deze informatie. Intussen zijn in Argentinië ruim 1.100 soldaten aangeko men, die bij de Britse landing bij Port San Carlos en de op mars naar Port Stanly door de Engelsen waren gevangen ge nomen. Zij werden met Britse schepen naar Montevideo in Uruguay gebracht en daar overgedragen aan vertegen woordigers van het Rode Kruis en Argentijnse diploma ten. In Montevideo kwam gis- ■1 SNOS AIRES Te- j gesteld heeft paus Jo- rkm mes Paulus zaterdag- in md, eerder dan in de loeiing lag, zijn twee- -n agse bezoek aan Argen- ®j lie beëindigd. De paus volgens plan pas gis- wrgen weer naar 6 zijn teruggekeerd. stir Reos Argentijnse waar- icrs is de reden voor rvroegde vertrek de cherping van de vij- ilijkheden op de Falk- Eilanden geweest, de Engelsen het be- ■ond Port Stanley ver sterkten. Als officiële re den werd opgegeven dat de paus nog voor de ge bruikelijke zondagstoe spraak in het Vaticaan te rug wilde zijn. Ook de organisaties voor de mensenrechten in Argentinië hebben hun teleurstelling ge uit, omdat zij geen toegang kregen tot de paus en omdat deze de schending van de mensenrechten niet in zijn toespraken had gekritiseerd. Op zijn terugreis naar Rome verklaarde de paus dat hij met de militaire junta had gesproken over het lot van de vijftienduizend vermisten. De in het algemeen zeer be houdende, juntagetrouwe Argentijnse bisschoppen zou den op hun beurt teleurge steld zijn over het feit dat de paus zo weinig over Maria, de patrones van Argentinië, had gesproken en zo nadruk kelijk over de gevolgen van het Tweede Vaticaanse Con cilie. Ofschoon de paus door het volk massaal en met veel en thousiasme is ontvangen, viel het iedereen op dat hij in te genstelling tot in Groot-Brit- tatjnië, gesloten was en wei nig spontaan, zelfs bijzonder ernstig, vooral in aanwezig heid van de Argentijnse mili taire autoriteiten. De paus ontmoette de leider van de junta, president Leo- poldo Galtieri, vier maal. Over de kortstondige ge sprekken is niets meegedeeld Vijfhonderd familieleden van vermisten probeerden vrijdag tevergeefs een ver zoekschrift aan de paus te overhandigen. Zij werden door politietroepen uiteenge jaagd, waarbij een van hen werd gearresteerd. Het bezoek van de paus aan Argentinië heeft vooralsnog geen tastbare resultaten op geleverd, of het moest zijn dat radio en televisie het verspreiden van oorlogspro-, paganda staakte. Het hoogtepunt van het pau selijk bezoek was de misvie ring van zaterdag in het cen trum van Buenos Aires. An derhalf miljoen van de tien miljoen inwoners van deze stad kwamen daarvoor, op de been. De toespraak van de paus werd onderbroken toen hij zei dat ook de Engelse jeugd vrede wil en dat geen van beide volkeren oorlog wil en dat de jongeren elkaar de hand moesten reiken om zo een keten te vormen, die sterker is dan de kettingen van de oorlog. Dit gebeurde ook tijdens zijn afscheidsrede op het vlieg veld. De menigte eiste steeds fanatieker: „Wij wilen vre de". Dit ondanks de pogin gen van officiële zijde om via de luidsprekers deze oproep om te buigen in „Wij willen paus Johannes Paulus". En kele groepen zetten in „Wij willen dat onze soldaten te rugkeren." Onmiddellijk werden toen via luidsprekers religieuze liederen ten geho re gebracht. De paus reageer de niet op deze uitingen, die in Argentinië de laatste we ken steeds vaker te horen zijn. Wachten op redding Doodsangst spreekt uit de ogen van zes personeelsleden van een verzekeringskantoor in Detroit, als zij uit het raam van hun brandende kantoor op de 8e verdieping hangen en zien dat de ladder van de brandweer hen net niet bereikt. De brand, zo bleek later, was gesticht door een man die geen geld van de ver zekering kreeg uitgekeerd. Eerst rende hij schietend door het ge bouw rond. Daarbij werd een vrouw gedood en raakten vier mensen gewond. Even later stichtte hij brand, als gevolg waar van 34 mensen verwondingen opliepen. De zes mensen op de foto werden door de brandweer gered. is er Arafat (L), voorzitter hen de PLO, op weg naar zijn Ikwartier in Beiroet. Naast twee van zijn medewer- Aboe Wali (M) en Aboe 1091 (R). Achter Arafat loopt ijfwacht. Dit was de eerste sinds de Israëlische inva- "Jorige week zondag begon, _j.ï de PLO-voorzitter in het 1 wiiiH (baar verscheen. - k er: In Jeruzalem werd gis- dins 1 d00r ongeveer 2.000 Is- s gedemonstreerd tegen "Tsraëlische invaise in Liba- De demonstratie vond ts voor de ambtswoning premier Begin, waar op moment de regering in wekelijkse zitting bijeen De demonstranten droe- borden mee, waarop on- si.ocfneer stond: „Geen oorlog 24,m Libanon" en „Stop het 8331 dbad in Libanon". men, werd verbroken. 'Zen Israëlische woordvoerder bevestigde berichten uit Bei roet, dat Israëlische vliegtui gen steun hadden verleend aan de Israëlische artillerie die in vuurgevechten was gewik keld met Palestijnse guerrilla strijders. Het Israëlische op perbevel beschuldigde de Pa- lestijnen ervan het bestand te hebben geschonden. Volgens radiostations in Beiroet con centreerden de Israëlische bombardementen zich gisteren op Palestijnse stellingen in de even ten zuiden van Beiroet gelegen kustplaats Khalde. Aan het Israëlisch-Syrische front heerste ook gisteren rust. Daar zwijgen de wapens sinds vrijdag. Terwijl Israëlische troepen hun belegering van Beiroet voortzetten, wordt in Jeruza lem gezocht naar een politieke regeling van de kwestie Liba non. Premier Begin heeft gis teren de Amerikaanse afge zant voor het Midden-Oosten,' Philip Habib, een plan voorge legd dat een oplossing zou moeten bieden voor de huidige crisis in Libanon. Het Israëli sche plan zou uitgaan van een multinationale troepenmacht, die een buffer zou moeten vor men tussen Israël en de Pales- Habib wilde na afloop van zijn onderhoud met Begin geen commentaar geven. De woord voerder van de Israëlische premier zette echter uiteen op welke uitgangspunten de Is raëlische onderhandelingsposi tie zou zijn gebaseerd. Volgens hem kan op de volgende twee punten niets worden afgedon gen: Er komt een veiligheidszone van 40 tot 45 kilometer vanaf de Israëlische grens tot in Li banon. •De PLO mag zijn infrastruc tuur niet opnieuw opbouwen in de gebieden, die nu door de Israëlische zijn bezet. De Israëlische woordvoerder voegde eran toe dat Israël zich niet uit Libanon zou terug trekken als de voorgestelde veiligheidszone niet zou wor den ongesteld en als de PLO er niet van zou worden weer houden om terug te keren in de nu door Israël bezette ge bieden. Habib vertrekt op zeer korte termijn naar Damascus om daar de Israëlische voor waarden te bespreken. Pre mier Begin zou van plan zijn morgen naar de VS te ver- trekkken om met president Reagan de kwestie Libanon te bespreken. 4, De Verenigde Staten eisen niet dat Israël zich onmiddel lijk terugtrekt uit Libanon Dat heeft de minister van bui tenlandse zaken, Haig, giste ren gezegd. Israël moet zich „op den duur" terugtrekken, maar iedere terugtrekking moet „het geheel van buiten landse elementen" behelzen, aldus Haig. Daarmee zinspeel de hij op de aanwezigheid van Syrische troepen en de Pales tijnse guerrillastrijders. Israëli sche regeringsfunctionarissen zeiden dat terugtrekking van de ongeveer 30.000 Syrische militairen uit Libanon voor waarde is voor een Israëlische terugtrekking uit dat land. Israëlische militairen hebben gisteren in de stad Nabloes op de bezette westelijke Jordaan- oever opnieuw een Palestijn gedood. Twee raakten er ge wond. Dit gebeurde tijdens de monstraties tegen het israeli- sche optreden in Libanon. Een dag eerder hadden Israelsiche autorteiten de Universiteit van Bethlehem voor onbepaalde tijd gesloten. De buitengewone vergadering van de ministers van buiten landse zaken van de Arabische Liga, die gewijd zou worden aan de crisis in Libanon, is tot een nader vast te stellen da tum uitgesteld. Aanvakelijk had de conferentie afgelopen zaterdag al hebben moeten plaatsvinden. Nederlander omgekomen in Beiroet BEIROET De Nederlandse Henk Velders, die directeur-gene raal en vice-president was van de Chase Manhattan Bank in Beiroet, is afgelopen zaterdag om het leven gekomen toen zijn appartement getroffen werd door een raket. Dit hebben functio narissen van de Amerikaanse ambassade in Beiroet laten weten Velders was een van de 200 personen, die omkwamen tijdens de Israëlische bombardementen op Beiroet voordat tussen Israëli sche troepen en de PLO zaterdagavond om negen uur van kracht werd. Abdel Aziz aangewezen tot kroonprins en daarmee tot tweede man in het koninkrijk. Aziz, tevens oppperbevelhebber van de nationale garde, geldt als een vertegenwoordiger van de voor standers van een zuivere, niet verwaterde islamitische staat. Tot dusverre werd de tegenstelling tussen beide clans verzacht door de matigende invloed van koning Khaled. De spanningen tussen beide richtingen zijn erg groot. Zij kwamen levensgroot naar buiten toen orthodoxe islamieten in november 1979 overgingen tot de bezetting van de grote moskee van Mekka. Bij het neer slaan van de bezetting kwamen naar Schatting vierhonderd man om. Als gevolg van de olieprijsexplosie veranderde er na 1973 veel in het land. De vaart van de ontwikkeling was onstuitbaar, maar in de filosofie en stijl van bestuur van het handvol man nen dat een van 's werelds rijkste landen regeerde, kwam geen merkbare verandering. De plannen voor een raadgevende as semblee die na de bezetting in Mekka ontstonden, kwamen pas drie maanden geleden rond. teren ook een schip aan met 60 gewonde Britse soldaten. Later op de dag zijn zij naar Londen overgevlogen. In een interview met de Ita liaanse journaliste Oriana Fal- laci, dat zaterdag verscheen in de Londense Times, heeft de Argentijnse leider generaal Galtieri gezegd, dat zijn land, als het nodig is, ook wapens zal kopen van de Sovjet-Unie. „Op dit moment is dat niet het geval, maar als wij meer mili taire steun nodig hebben, dan zullen wij die van iedereen aanvaarden", aldus Galtieri. BEIROET/TEL AVIV De woordvoerder van het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken heeft vanochtend bevestigd, dat een verzoek om een be stand van de PLO in Bei roet afgelopen nacht aan Israël was gestuurd. Egyp te heeft hierbij bemid deld. De Israëlische minister van buitenlandse zaken, Sharon, is gisteravond in Oost-Beiroet geweest en heeft vervolgens de blokkade door Israëlische militairen van de strategisch belangrijke hoofdweg Beiroet- Damascus geïnspecteerd. Dit is door de Israëlische radio be kend gemaakt. Sharon sprak in Oost-Beiroet met de Liba nese rechts-christelijke leiders. „Zij bedankten hen voor de Is raëlische operatie tegen de Pa lestijnse Bverijdingsorganisatie PLO", aldus de Israèlsiche ra dio. Israëlische gevechtsvliegtui gen en artillerie hadden giste ren bombardementen uitge voerd op de Libanese hoofd stad, waarmee het Israëlisch- Palestijnse bestand, dat zate- ragavond was overeengeko- Koning Khaled

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7