D'66 kiest voor CDA/PvdA maar sluit niemand uit frankrijk bevriest 9U PvdA: Bezuinigen en geen beloften met cijfertjes KOV VERDEELD OVER DUUR MIDDENSCHOOL onen en prijzen fassale toeloop op receptie van zilveren bisschop Simonis 2NNENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 14 JUNI 1982 PAGINA 5 kstbodes bestolen jSgLDOORN Drie Kodes in Apeldoorn zaterdag bestolen van met postzakken bela- fiets. Eerder deze t gebeurde dat met i andere collega's. Het in totaal om vele dui- ïen poststukken. De Idoornse politie houdt erop dat het de daders cheques en waardevol- apieren gaat. Opval- is nog, dat er nogal belastingbrieven ont- md werden. Dat kan de geadresseerden consequenties heb- aldus de politie. Massale vechtpartij van cafébezoekers UTRECHT Bij een massale vechtpartij tusssen de bezoekers van twee cafés, afge lopen zaterdagnacht in Utrecht, waaraan ongeveer zeventig mensen hebben deelge nomen, hebben twee personen messteken opgelopen. Een café-eigenaar die zijn ter rasstoelen uit de strijd wilde halen, kreeg een mes in de rug en een omstander die hem wilde helpen, liep een tien centime ter diepe snijwond in de hals op. Beiden zijn niet levensgevaarlijk gewond. De po litie arresteerde de 27-jarige messentrek ker nadat ze hem onder bedreiging van een pistool het mes afhandig had ge maakt. Twee anderen, een 18- en een 24- jarige, werden aangehouden wegens open lijke geweldpleging. Brand en nepbom tijdens betoging Palestijnen AMSTERDAM Tijdens de demon stratie afgelopen zaterdag van enke le duizenden mensen onder wie veel Palestijnen, in de Amsterdamse bin nenstad gericht tegen de inval van Israël in Libanon, hebben onbeken den brand gesticht in het kantoor van het Palestina Komitée. De helft van het kantoor is uitgebrand, de schade bedraagt enkele tienduizen den guldens. Een pakket dat voor het kantoor van de Israëlische lucht vaartmaatschappij El Al werd ge vonden, is door deskundigen van de explosieven opruimingsdienst „on schadelijk" gemaakt. Het bleek een wekker te zijn. Dochter Van Agt getrouwd WYCHEN Ca- rolien van Agt, de 22-jarige dochter van onze premier, is zaterdag in het huwelijk getreden met Rob Bloem, wachtmeester van de rijkspolitie in Wychen. Het hu welijk werd geslo ten in het gemeen tehuis van Wy chen. De kerkelij ke inzegening vond plaats in de kerk van de Heili ge Land Stichting. Man in cel overleden EINDHOVEN Een 38-jarige Eindhovenaar is zaterdag dood aangetroffen in een cel op het Eindhovense hoofdbureau van politie. De man is waarschijnlijk ge stikt doordat er vocht, moge lijk zijn eigen braaksel, in de longen terecht kwam. De man, die al zes keer zijn roes op het bureau had uitgeslapen, was zaterdag laveloos aangetroffen in een straat. In principe sluit de politie geen dronkaards in, maar worden zij overgedragen aan de zorg van familie of be kenden. In dit geval sloot men hem wel in,- omdat bekend was dat hij alleen woonde. Jongen gedood bij schietpartij AMSTERDAM <tf>e negentienjarige Rob Snij ders die vrijdagnacht in Amsterdam in het hoofd werd geschoten bij een schietpartij in een snackbar, is zaterdag in het ziekenhuis aan zijn verwondingen overleden. De jongen was be schoten vanuit een op de Amsteldijk passeren de auto. De kogel was echter bedoeld voor en kele andere jongelui in de snackbar. Zij hadden kort tevoren met de inzittenden van de auto ruzie gehad over een inhaalmanoeuvre. Vol gens de recherche was de auto daarna terugge keerd voor de wraakactie. Van de daders ont breekt nog elk spoor. Een 28-jarige man is zaterdagavond in Gronin gen door de politie in het bovenbeen geschoten toen hij enkele agenten met twee broodmessen bedreigde. De politie was te hulp groepen van wege een ruzie. Proefproces om zondagsmarkt BEVERWIJK De Beverwijkse politie heeft gisteren 20 processen-verbaal opge maakt tijdens een vlooienmarkt met 700 kraampjes, talloze standwerkers en ar tiesten. Deze markt mag alleen zaterdags geopend zijn. Organisator Van Kampen uit Schagen besloot een proefproces uit te lokken door de hallen van de groen ten- en bloemenveiling ook voor de zon dag af te huren. Van Kampen, die de sluiting op zondag met een kort geding wil aanvechten, beroept zich op een uit spraak van ex-minister André van der Louw (CRM) die onlangs verklaarde dat er zondagsmarkten moeten komen. Vol gens Van Kampen trekken er wekelijks tienduizenden Nederlanders over de grenzen om daar een zondagsmarkt te be zoeken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In het komende verkiezingsprogramma van de PvdA zal het nastreven van bezuinigingen een belangrijk element worden, zo is zaterdag gebleken tij dens een radio-interview met de komende lijsttrekker Den Uyl. Bezuinigen op de uitgaven van de overheid, bezuinigen in de sfeer van de sociale zekerheid en ook „een lang vol te houden" bezuinigingsbijdrage van loontrekkenden. Daarvan is niet los te maken, zo zei oud-minister Den Uyl, dat er goede afspraken met de werkgevers moeten komen, waar door de door de bezuinigingen ontstane rendementsverbeterin gen inderdaad in meer werk worden omgezet. De PvdA wil ook een ingrijpend programma van werktijdverkorting om daardoor meer banen te scheppen. Over deze zaken heeft de PvdA-top oriënterende gesprekken gevoerd met de drie vakcentrales FNV, CNV en MHP. Door tijdgebrek was het niet mogelijk ook vóór de opstelling van een verkiezingsprogram te rade te gaan bij de werkgeversorganisaties. Den Uyl zei voorts, dat er in het verkiezingsprogram ook zal worden gesproken over opschorting van de automatische prijs compensatie. Dit is echter alleen mogelijk, als na goed onder handelen blijkt, dat de overheid ter bescherming van de koopkracht bereid is daar een belastingverlaging tegenover te plaatsen en dat de werkgevers bereid zijn afspraken te maken over investeringen, herverdeling van werk en werktijdverkor ting. Wat betreft het tot dusver harde punt van de PvdA, dat de koopkracht van de minima onaangetast moet blijven, gaf Den Uyl te kennen, dat er meer zal moeten worden gekeken naar de mensen dan naar de uitkeringen, daarmee doelend op slechts een koopkrachtclaim voor de échte minima. In een eerder radiogesprek had oud-minister Marcel van Dam reeds gezegd, dat in het nieuwe verkiezingsprogram van de PvdA veel terug te vinden zal zijn van het vorige, maar dat er minder exactheden in zullen staan. Men wil wel prioriteiten stellen, maar niet net als voorheen „beloften met cijfertjes ach ter de komma" doen. Zeker zullen geen dingen worden beloofd, waarvan de berekeningen niet kloppen. „We moeten niet weer de ene wens op de andere stapelen, waarvan wij bij voorbaat weten dat ze niet te vervullen zijn," aldus Van Dam. Den Uyl zei, dat de PvdA de blokkades ten opzichte van andere partijen, met name de VVD, wil opheffen. Maar een coalitie van CDA/VVD/PvdA zag hij toch nog niet zitten. De PvdA zal ook geen voorkeurlijstjes voor regeringscombinaties opstellen. Even min zal worden uitgesproken, dat men onder geen beding zal willen meeregeren zonder D'66. „Eerst zal die partij naar de pro gressieve kant moeten terugkeren. Ze is nu overgestapt naar het bleke midden". UTRECHT De algemene vergadering van Katholie ke Onderwijs Vakorganisatie (KOV) is verdeeld over de duur van de middenschool. Het hoofdbestuur is voor vier jaar middenschool, een aantal leden voor drie of twee jaar. De vergadering heeft een beleidsnota voor '82-'84 vastgesteld die, behalve het universitaire, alle soorten onderwijs omvat. Uit gangspunt van de nota is het „funderend onderwijs", een stelsel van goed in elkaar overlopend onderwijs van vier tot 14 a 16 jaar. Het was voor het eerst dat de KOV zich duidelijk uitsprak voor een nieuw stelsel, waarin de bestaande types onderwijs na de basisschool samengaan. De KOV (50.000 leden) is het niet eens met minister Deetman. dat de leerlingen aan het eind de middenschool een min of meer bindend advies over de vervolgopleiding (middelbaar beroeps onderwijs, HAVO of Atheneum) moeten krijgen. Alle leerlingen moeten na de middenschool in principe toegang krijgen tot alle vervolgopleidingen, aldus het KOV. Ziekenfondsen zeggenovereenkomst fysiotherapeuten op UTRECHT De Vere niging van Nederlandse Ziekenfondsen (VNZ) heeft de ziekenfondsen geadviseerd, hun over eenkomsten met fysio therapeuten op te zeggen. De VNZ wil zo voorko men, dat het bestaande contract ook in 1983 moet worden toegepast als er geen overeenstemming over een nieuw contract wordt bereikt. Voor de overeenkomsten tussen ziekenfondsen en mede werkers geldt namelijk een opzegtermijn van zes maanden. „De huidige tariefstructuur laat te veel mogelijkheden open voor oneigenlijk gebruik, terwijl ze niet genoeg mogelijkheden biedt voor een goede controle door de ziekenfondsen. Zonnige perioden KNMI Een hogedrukge- bied, dat zich van IJsland naar de Britse eilanden uitstrekt breidt zich het komende et maal geleidelijk over onze om geving uit. In verband hier mee worden zonnige perioden verwacht en is het vrijwel overal droog. De wind wordt zwak, het blijft wel koel. Veel hoger dan ongeveer 17 graden komt de temperatuur morgen middag niet. De komende nacht daalt de temperatuur tot ongeveer 10 graden. In de va kantielanden rond de Middel landse zee handhaaft zich warm en zonnig zomerweer. Weersgesteldheid van gisteren Innsbruck Klagenfurl Kopenhagen ÏVALUATIE ALLEEN NIET VOLDOENDE Margriet in Canada Met een schep zand liet prinses Margriet vrijdag symbolisch de bouw van een hotel in de buurt van Vancouver van start gaan. Margriet maakt met haar echtgenoot Pieter van Vollenhoven een reis door haar geboorteland Canada. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Het hoofdbestuur van D'66 wil na de komende kamer verkiezingen het liefst deelnemen aan een rege ringscoalitie met CDA en PvdA. Een tweede keus is een kabinet samen met PvdA en VVD. Het uit spreken van deze voor keur betekent niet, dat bij voorbaat elke andere combinatie wordt uitge sloten, ook niet een coali tie van D'66 met CDA en VVD, al wordt dit voorna melijk als slechts een theoretische mogelijkheid gezien. Het hoofdbestuur heeft deze opvatting neergelegd in een ontwerp-resolutie, die het D'66-congres op 17 juli zal be handelen. Het vergaderde vrij dag en zaterdag in Soesterberg zeer langdurig over deze ont- werp-strategie-resolutie. Uit gesproken werd, dat samen werking met CDA en VVD in één kabinet na de verkiezin gen van 8 september alleen aanvaardbaar is, als de twee andere combinaties, waaraan de voorkeur wordt gegeven, onmogelijk zijn gebleken en als er voldoende waarborgen aanwezig zijn voor een pro gressief beleid zoals de Demo craten dit voorstaan. Het hoofdbestuur acht de moge lijkheid van zo'n progressief beleid met CDA en VVD sa men zeer gering. In politieke kringen spreekt men van een duidelijke koers wijziging van D'66, aangeno men dat de ledenvergadering met het standpunt van het hoofdbestuur instemt. Niet al leen is er geen sprake meer van een ban^oek tegen een politieke partij, bovendien is de zeer hechte band met de PvdA, die er voorheen abso luut bij zou moeten zijn, losser gemaakt. In kringen van D'66 verluidt, dat zowel de kamer fractie als de bewindslieden van D'66, inclusief minister Terlouw, zich in de ontwerp resolutie kunnen vinden. Ka merlid Ernst Bakker verklaar de zaterdag niettemin, dat een coalitie van D'66/CDA/VVD er niet moet komen. Hij zei, geen kamerlid te willen blij ven als zo'n combinatie tot stand zou komen. De kerngroep (partijraad) van de Politieke Partij Radicalen (PPR) heeft er zaterdag tijdens een vergadering in Utrecht bij het partijbestuur op aange- drongn, voor de komende ver kiezingen te streven naar lijst- verbindingen met andere pro gressieve partijen: met name met PvdA, PSP en CPN. min of meer officieel afgestapt van zijn beleid de ecconomie aan te zwengelen door extra overheidsuitgaven. Ook de Belgische regering neemt maatregelen die het ef fect van de wisselkoersveran deringen moeten versterken, zo heeft minister van finan ciën Willy de Clercq gisteren meegedeeld. Hij streeft ernaar de stijging van de overheids uitgaven binnen het inflatie percentage te houden. Het be leid van inkomensmatiging zal in 1983 en 1984 worden voort gezet, zo kondigde hij aan. In financiële kringen is men het erover eens dat het Europese Monetaire Stelsel (EMS) dat in 1979 werd ingesteld opnieuw in moeilijkheden zal komen als de Westeuropese landen hun inflatiepercentages niet op één lijn krijgen. De herschikking van de acht munten van het EMS (waar Griekenland en Groot-Brittan- nië niet aan deelnemen) is de zesde sinds het ontstaan van het stelsel. Vorig jaar oktober revalueerden de gulden en Duitse mark met 5,5 procent en devalueerden de lire en Franse franc met 3 procent. In fabruari van dit jaar deva lueerden de Belgische en Lu xemburgse franc met 8,5 pro cent en de Deense kroon met 3 procent. De laatste koerswijzi ging berokkende vooral de middenstand aan de Belgische grens schade, omdat Neder landse produkten plotseling aanmerkelijk duurder werden. De effecten van de jongste koerswijziging voor de Neder landse handel zal beperkt blij ven, zo meent minister Van der Stee. De koers van de gul den ten opzichte van de munt van onze belangrijkste han delspartner, West-Duitslarid, is niet veranderd. Slechts tien procent van de Nederlandse export gaat naar Frankrijk, dertig procent wordt in West- Duitsland afgezet. Een ander derde deel gaat naar landen buiten de EG en die zal van de revaluatie ook geen last heb ben. De laatste herschikking van de munten van het EMS had in Nederland een forse rente daling tot gevolg van dertien naar circa negen procent. Dr. Wim Duisenberg, president van de Nederlandsche Bank, zei gisteren niet wederom „zo'n klap" te verwachten. Hij meent dat de rente in ons land niet onder het percentage van de inflatie kan komen. Deze bedraagt momenteel zo'n zes procent. eer klachten over optreden Haagse politie lijk bevroedt waar de vreugde ligt in de boodschap die hij brengen moet Aan het slot van de enerver ende dag zei mgr. Simonis, dat hij, voor zover dat mogelijk is, persoonlijk zijn dank en er kentelijkheid wil betuigen aan de velen, die door hun aanwe zigheid en meeleven de jubi leumviering vorm gaven. Tij dens de receptie werden hem veel cadeaus aangeboden, als mede giften, die de bisschop bestemde voor restauratie van het nationale heiligdom in Brielle en voor de individuele noden van bisschoppen in de Derde Wereld. ep- i een onzer verslaggevers) JSSEL Het nut van tweede devaluatie van franse franc in minder negen maanden zal 'eo ral afhangen van de r,5e ersteunende maatre- in die premier Mauroy eren heeft aangekon- 1. Dit kan worden op- taakt uit de reacties tot dusver zijn verno- t van valutahandela- in de diverse financië- «ntra in West-Europa. iroy maakte bekend de lonen en prijzen taf 1 juli vier maanden t worden verhoogd. erd eba Franse premier zei dat zijn Z3 tring ernaar streeft om de 3 he atie voor oktober dit jaar 14 tot 10 procent te ver leren. Het Franse kabinet eft gisteren bovendien be- pt tot belastingverhoging, iiiniging op de overheids- iven en de sociale uitke- en tot 20 a 30 miljard iBMien beperking van de pl^rotif*an de geldomloop. De i jertllg van president Fran- LSS< Mitterrand is daarmee be; 15 St ibu try HAAG Vorig jaar >he« ben 402 personen of i haperingen in totaal 454 :hten ingediend over optreden van de igse politie. In 1980 iden 348 personen een cht in. de 454 klachten zijn er ns de politie 147 gegrond i84 ongegrond, terwijl in 23 1 illen twijfel bestaat. De meeste gegronde klachten be treffen onzorgvuldig optreden en onbeleefdheid. Vier keer is een klacht over door de politie gepleegde strafbare feiten ge grond verklaard en discrimi natie eenmaal. In een geval is een klacht gevolgd door straf rechtelijke veroordeling van een politie-ambtenaar, maar deze had op dat tijdstip al het corps verlaten. De Amsterdamse officier van justitie, mr. F. von Meijenfeldt vindt de huidige regeling voor de afhandeling van klachten tegen de politie in Amsterdam niet goed, onder meer omdat de politie de tegen haar ge richte klachten zelf onder zoekt. Hij sprak gisteravond op een forumdiscussie in de hoofdstad ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van het klachtenbureau politieoptre den in Amsterdam. N HAAG Een rij isen waaraan geen le scheen te komen m drie uur lang ble- ze gistermiddag de lerdamse Doelen bin- cer komen om bisschop onis te feliciteren met gJJ 25-jarig priesterjubi- gen n: vertegenwoordigers ;roe de parochies, pastores, ti >riteiten onder wie mi ff# er M. Gardeniers, de ui gemeesters A. Peper Rotterdam en F. ols van Den Haag, ^-fractievoorzitter R.Lubbers, en vele hon derden „gewone" gelovi gen uit het bisdom, maar soms ook van ver daarbui ten. De toeloop was zeer groot en het enthousiasme navenant. Om een handblessure te voor komen deed de jubilaris zijn bisschopsring maar even af. Een medewerker van De Doe len, toch wel gewend aan gro te groepen, stak zijn verbazing niet onder stoelen of banken: „Ik hoor nog wel eens, dat het met de Kerk op een einde loopt maar als ik dit zie dan krijg je toch wel de indruk van het tegendeel!" De receptie sloot direct aan op de pontificale Eucharistievie ring in de kathedraal aan de Mathenesserlaan, door de bis schop vol overtuiging het hoogtepunt van het feest ge noemd. De kerk was tot in de uiterste hoeken gevuld met fa milieleden van de bisschop, vertegenwoordigers van de pa rochies in het bisdom, de dio cesane medewerkers en paro chianen. Mgr. Simonis conce lebreerde de Eucharistie met zijn hulpbisschop mgr. drs. R Bar osb, de vicarissen dr. C. van Bockxmeer en J. Kwaai- taal, de benoemingenadviseur drs. S. van der Meer, mgr. N. van Ruijven e.n mgr. dr. J.Groot, die de bisschop heb ben begeleid op resp. het klein-en groot-seminarie, en de paters C. Marrevee scj en C. Veringmeier scj, die verbon den zijn aan de kathedrale kerk. Op het priesterkoor za ten als eregasten mgr. dr. B. Wüstenberg, pronuntius in Ne derland, en mgr. M.A. Jansen, de eerste bisschop van Rotter dam, die Adrianus Simonis 25 jaar geleden tot priester wijd de. Dankzegging In zijn openingswoord zei mgr. Simonis, dat hij deze Eucharis tieviering vooral wilde zien als het feest van de dankzegging voor geschonken genaden aan hem en aan zijn klasgenoten. „Een priester is een brenger van goed, van blijmakend nieuws. Hij is een vreugdebo de", zo zei drs. S. van der Meer, naaste medewerker van de bisschop in zijn preek. Voor priesters en leken, zo vervolgde drs. Van der Meer, kan het wel eens moeilijk zijn in zichzelf en in de priester de vreugdebode te herkennen. Omdat wij onze eigen blijde boodschap reeds lang zelf be paalden of omdat een priester bang is voor wat men van hem zal zeggen en soms zelf moei- flemeester F. Schols van Den Haag was met echtgenote en kinderen een van de i honderden die de jubilerende bisschop kwamen gelukwensen. In lange rijen wachten voor de bisschop

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5