honderden Alkemadenaren s Ja RÈGIOUOURINAAL Chef verkeer C. Bal jeu kwart eeuw in gemeentedienst Voor PieQePvedei. Braderie Oudshoornse kerk succesvol DOOR TEVEEL AAN REUKSTOF: Gaslucht verontrust 0 Ceidóa Sowumt Scheuren, rafels en barsten in wegen rond Leiden Barbeque Nieuwkoop liep uit voor viering van 700-jarig bestaan REGIO LEIDSE COURANT MAANDAG 14 JUNI 1982 PAGINA, Istb Funktioneren raads commissies ter discussie KOUDEKERK AAN DEN RIJN De commissie Perso nele, Bestuurlijke en Algeme ne Zaken (PBAZ) van Koude kerk buigt zich vanavond over de taakstelling van de ge meentelijke advies- en bij standscommissies. Het college pleit voor een inhoudelijke discussie hierover en zal even eens een informatiestuk sa menstellen over de ervaringen en resultaten opgedaan en be reikt met de Werkgroep Wel zijnsplanning en de Advies commissie Openbaar Onder wijs. Eerste prijs: lopen rond het veld HAZERSWOUDE - Het zal je toch maar gebeuren..,. Win je met je elftal een voetbaltoernooi voor families en moet je, samen met de teams die als nummer 2 en 3 eindigden, een ronde om het voetbalterrein hard lopen. Het vormde het slot van het familievoetbal toernooi, zaterdagavond georganiseerd op het complex van Bernardus te Ha- zerswoude-Rijndijk. In deze tijd van „inleveren" hadden de organisatoren besloten geen waardevolle prijzen be schikbaar te stellen en het meer te zoe ken in het alternatief werk. De familie De Jong werd winnaar van dit toer nooi, waaraan acht teams meededen, ten koste van de familie Van Wetten. De jongens van De Jong toonden zich beter in het strafschoppen benutten. De Boer werd derde en Out werd vierde. 12 mille voor parochiehuis Groenendijk HAZERSWOUDE De fancy fair die in het Groenendijks pa rochiehuis werd ge houden ten behoeve van het financieren' van het opknappen van dit gebouw, heeft aan het doel beant woord. Een bedrag van 12.200 kan in de kas worden gedepo neerd. De bruto-in- komsten bedroegen f 19.340. De nieuwe voorzitter Pieters spreekt de heer Kok (links) toe. Sigaren voor scheidende voorzitter VOORHOUT Een kist siga- ren en een houten voorzitters-, hamer versierd met droogbloe men. Dat ontving zaterdag avond de scheidende voorzit ter C. Kok van de Voorhoutse Oranjevereniging. De 72-jarige heer Kok legde zijn voorzitter schap na bijna 17 jaar neer. Dit gebeurde na afloop van een tocht voor 280 Voorhoutse bejaarden in Avifauna in Al phen. Opvolger van de heer Kok is de heer R. Pieters. ALKEMADE - Efoor een foutje van de Gasunie is zaterdag heel Alkemade in rep en roer geweest. De Gasunie had teveel reuk stof toegevoegd aan het aardgas, waardoor in hon derden woningen een doordringende gaslucht te ruiken was. Dit leverde een lawine aan klachten op bij het Energiebedrijf Rijnland, die voor distri butie van het gas zorgt. Vandaag zal de gaslucht geleidelijk minder wor den, omdat de Gasunie het gas met een teveel aan reukstof aan het verbran den is De fout is ontstaan bij het re- gelstation in Rijpwetering, van waaruit het Energiebedrijf het gas distribueert, en waar de Gasunie het aardgas deze keer met een te hoge dosering van de reukstof aanlevert Honderden verontruste bewo ners van Roelofarendsveen, Oude Wetering, Nieuwe Wete ring, Rijpwetering en Oud Ade belden de politie, de brand weer, gasfittersbedrijven en Energiebedrijf Rijnland. Het hele weekeinde waren tien medewerkers van het Energie bedrijf in touw om onregelma tigheden in de gastoevoer op te sporen. „Het lag voor de hand dat het alleen de reuk stof was, maar we hebben niet het risico genomen dat er er gens werkelijk iets aan de gastoevoer mankeerde", aldus de heer Zandbergen van het Energiebedrijf. Deze reukstof is expres aan het reukloze aardgas toege voegd om eventuele manke menten te kunnen opsporen. Nu echter was de dosering zo hoog dat zelfs bij de waak- vlammetjes van brandende geijsers een doordringende gaslucht werd waargenomen. Nadat zaterdag al de hele och tend gewerkt was om het de fect te verhelpen, besloot de Gasunie zaterdagmiddag om de afsluiters in onder meer Roelofarendsveen, maar ook in Hoofddorp en Leidschen- dam, te openen. Hierdoor kan het „gas-met-een-luchtje" naar buiten stromen en worden verbrand. Dit veroorzaakte in Alkemade een vijftien meter hoge vlam bij de afsluiter langs de Alkemadelaan tegen-t over het Industrieterrein. Vol gens woordvoerders van de brandweer was er geen sprake van een échte panieksituatie. „In dat geval zou het gas zijn afgesloten en zouden we met behulp van geluidswagens de bevolking in kennis gesteld hebben". Werknemers van het Energiebedrijf Rijnland blij ven het hele leidingennet con troleren. Verwacht wordt dat vandaag de gaslucht minder wordt, omdat het meeste dan verbrand zal zijn. Televisiestoring in Nieuwkoop NIEUWVEEN Door een stroomstoring hebben de inwo ners van Nieuwveen, Nieuw koop, Zevenhoven en Noorden gisteravond twee uur zonder beeld op de televisie gezeten. De storing ontstond tussen Nieuwveen en Ter Aar. Het beeld van de televisie viel daardoor tussen acht en tien uur weg. Inbraak in radiozaak NOORDWIJK Bij een in- braak in een radio-televisie- zaak aan de Prins Bernhard- straat zijn in de nacht van za terdag op zondag verschillende video-recorders buitgemaakt. De waarde hiervan wordt ge schat op 27.000 gulden. De da ders zijn via de werkplaats aan de achterzijde, waarvan zij een ruit forceerden, binnengeko- Vergeten Met de regelmaat van de klok staan er deze weken lij sten in de krant van jongeren, die met succes de een of andere opleiding hebben afgerond. En dat zijn er nogal wat. Niet verwonderlijk dus, dat er af en is een naam vergeten wordt. Uit Roelofarendsveen wordt gemeld, dat dat onlangs gebeurd is. Triest, maar waar. René Bakker mag zich sinds kort eigenaar van het MA VO-4 diploma noemen. Hij behaalde zijn „bul" aan de r.k. school voor MAVO „Johannes XXIII". En omdat wij vermoeden dat er hier en daar nog wel eens een ge slaagde vergeten zal worden (of dat aan de school ligt of aan de redactie laten we even in het midden) wordt René Bakket bij deze uitgeroepen tot de vertegenwoor diger van alle vergeten geslaagden. Flinkert De kunstenaar Henny Flinkert exposeert in Alphen op de zesde verdieping van Samson Uitgeverij, Stadhoudersplein 1, een serie van tien litho's en tien lino's, die met tekst zijn verwerkt tot een boek. De expositie duurt tot en met 16 juli en is op werkdagen geopend van 14.00 tot 16.30 uur. Reünie De Bostrenogroep van Scouting Noordwijkerhout be staat 29 juni alweer 25 jaar. De groep wil dit feit met een reünie voor alle oud-jeugdleden en oud-leiding vie ren op zaterdag 26 juni tussen half twee en vijf uur. De huidige leden zorgen voor een gastvrije ontvangst in het clubhuis aan de Brug. v.d. Weydenlaan 2c. Aan de reünie zijn geen kosten verbonden, maar in verband met de inkopen verzoekt het bestuur de reünisten zich nu al op te geven bij het secretariaat: Mevrouw Knep- pers, Wildlaan 24 in Noordwijkerhout. Doctorandus Een Lisser plaatsgenoot is „gestudeerd". De 23-jarige Leo Walraven is er namelijk in geslaagd aan de Amsterdamse universiteit zijn doctorandus-titel te behalen. De kersverse drs. in de economie heeft ook al een baan en wel bij een bankinstelling in Amsterdam. NOORDWIJK Briga dier C. Baljeu, chef van het stafbureau verkeer. zes jaar bij het „Wapen" er op zat, ging hij over naar het Noordwijkse korps gemeente politie. herdenkt morgen het feit ^1 Sp0ecjjg na z-n indiensttre- dat hij vijfentwintig jaar ding viel hij op door zijn be- geleden in dienst trad bij langstelling en inzicht op ver- het korps gemeentepolitie keerstechnisch gebied. Hij in Noordwijk. Ter gele- wer"d dan °°R ingedeeld bij de genheid van dit jubileum wordt hem in „Die Osse- t,e Door zelfstudie en het vol- wa" aan de Duinweg van gen van talrijke cursussen op vier tot zes uur een recep- specifieke gebieden van het tie aangeboden. verkeer, ontwikkelde Baljeu zich tot een deskundige bij uit- Baljeu is Delftenaar van af- stek. Tevens gaf hij blijk van komst. Op 19-jarige leeftijd praktisch inzicht, in het bij trad hij al« vrijwilliger in zonder waar het Noordwijkse dienst bij koninklijke Ma- verkeerssituaties betrof, rechaussee, waar hij onder Zijn kwaliteiten vonden er- meer op het vliegveld Valken- kenning door de latere benoe- burg gestationeerd is geweest, ming tot chef van het stafbu- In zijn vrije tijd studeerde hij reau verkeer en als zodanig voor het politiediploma en belast met de voorbereiding en toen zijn dienstverband van uitvoering van de politiever- keerstaken. Zo was het briga dier Baljeu, die bij het jaarlijk se bloemencorso en andere be langrijke manifestaties in de badplaats, zorgde voor een. perfecte organisatie. Grote verdiensten heeft briga- C. Baljeu. dier Baljeu zich verworven op het terrein van de verkeers- voorlichting. De schooljeugd en verenigingen hebben van deze gedegen instructie gepro fiteerd. Door al de jaren heen is de jubilaris een militant man gebleven. Het „Wapen", waar hij eens begon heeft een stem pel op hem gedrukt en dat is hij nooit meer kwijt geraakt. Ook buiten de politiedienst heeft Baljeu zich voor de Noordwijkse gemeenschap in gezet. Zo maakt hij al vele ja ren deel uit van de Harmonie kapel „Crescendo". In het be stuur bekleedt hij thans de voorzittersfunctie. Onder zijn leiding werden door „Crescen do" een reeks belangrijke akti- viteiten ontwikkeld. Verder vervult hij functies in de vroe gere Christelijke Politiebond, thans Christelijke Politie Fe deratie. Drie auto's op elkaar: één gewonde DE ZILK Drie auto's zijn zaterdagnacht op de kruising Zilkerduinweg-Hoogduinweg op elkaar gebotst na een voor- rangsfout. Daarbij raakte een 51-jarige inwoner van Zaan dam gewond. Hij moest in de Mariastichting in Haarlem worden opgenomen. De Zaandammer reed op de Hoogduinweg uit de richting Hille- gom en verleende geen voorrang aan een 47-jarige automobilist uit Noordwijkerhout, die op de Zilkerduinweg reed. De Zaan dammer sloeg door de botsing met zijn auto tegen de auto van een 35-jarige Amsterdamse, die op de Joppeweg reed. De eerste twee auto's werden totaal vernield en de Amsterdamse auto werd zwaar beschadigd. Vriendenstelen auto uit dank NOORDWIJK Twee „vrienden" hebben zaterdag avond na een examenfeest aan de Bosweg uit dank een krat bier en de auto van de heer des huizes gestolen. De twee Katwijkers konden op de Wil- helmina boulevard door de po litie worden aangehouden. Eén van hen, een 19-jarige mi litair die de auto bestuurde, bleek zwaar onder invloed, Dit setje mini schroevedraaiers, variërend in maat van 0,8 tot 3,8 mm, krijgt u toegestuurd als dank voor de moeite van het aanbrengen van een nieuwe abonnee. van de Leidse Courant Naam Adres Postcode/Plaats Betaald wor.dt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Stuur een schroevedraaierset naar: Naam Adres Plaats/Postcode. Telefoon Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, 2300 VB Leiden. J LEIDEN/DEN HAAG De Nederlandse vereni ging van wegenbouwers heeft een zwartboek over de situatie van de wegen uitgebracht. Daarin zijn gebreken en bijzonderhe den op talrijke wegen op gesomd. Dat zijn er nogal wat in de buurt van Lei den en Alphen. De we genbouwers constateerden scheuren, ribbels, craque- lé (barstjes zoals in aarde werk), gaten en ernstige( oneffenheden op vele plaatsen in de rijkswegen rondom Leiden. Een van de voorbeelden is rijksweg 4 en dan speciaal het deel tussen de Schipholtunnel en de aansluiting met de rijks weg 4. Gesignaleerd werden scheurvorming, een uitgere den deklaag van de rijbaan en craquelé. De rijksweg 4 zelf, op de oostelijke rijbaan tussen Leidschendam en Roelofa rendsveen, komt er in het rap port ook niet best vanaf. Ook daar vonden de wegenbouwers mankementen als rafeling, matige scheuren in de lengte en craquelé. Op een andere deel van de rijksweg 44, tussen de afslag naar de A 4 en de af slag Lisse werden ook ernstige scheurvorming en oneffenhe den in het lengtéprofiel gecon-, stateerd. De grote doorgaande weg door Roelofarendsveen, de Van Al kemadelaan is er ook niet al te best aan toe. Craquelé, ernstige scheuren in de lengte en dwars over de weg, ernstige oneffenheden en gaten zijn de ziektes waaraan deze weg lijdt. De Achthovenerweg van Hondsdijk via Leiderdorp naar Koudekerk vertoont volgens de deskundigen ook gaten en' ernstige oneffenheden. Tot slot de rijksweg 212 van Alphen naar Bodegraven. Deze weg wordt geteisterd door gebre ken als scheuren, gaten, mati ge spoorvorming en oneffen heden. Ter ere van het 200-jariï"(j"g laf bestaan van de Nedei lands-Amerikaanse be t trekkingen organiseert de American Foundation afgelopen zafcnng terdag een picknick op he terrein voor het WasstffL naarse raadhuis Paauw. De barbequelucht, die i, diep in Wassenaar te i i» e ken was, trok een pfci; honderd Amerikanen SS™/ een groot aantal Wassi naarders naar dit oper luchtfeest. In een aant stands waren typist gg Amerikaanse gerechte als hot dogs en hambu gers te koop. De country 1 western groep ,,The Phe: ter sant Pluckers" sloten hfPel feest 's avonds af. ff H chts NIEUWKOOP De start van de viering „Nieuwkoop - 700" trok zaterdag veel publiek. Vooral de braderie in Noorden stond volop in de belangstel ling en de kraampjes deden dan ook goede zaken, 's Och tends was er de officiële her denkingsceremonie, waarvoor vele gasten waren genodigd. Dit had plaats in café-restau rant Plaszicht. Bijzondere gast dat Nieuwkoop waarschijnlijk nog wel wat langer bestaat dan 700 jaar, maar dat de schriftelijke bewijzen terug- daarbij was de Commissaris 'gaan tot het jaar 1282. Dit is van de Koningin in Zuid-Hol- dan °°k de reden, dat Nieuw- land mr. Maarten Vrolijk. koop nu het zevende eeuw feest viert. Meer uitvoerig nog In zijn openingsspeech vertel- werd de historie van Nieuw- de de in toepasselijke oud-hol- koop beschreven door de heer landse kledij gestoken Nieuw- G. van der Most. Centrale fi- koopse burgemeester Seinstra, guur in de historie is Johann de Bruyn van Buyttewech die veel voor het dorp heeft bete kend. Een parallel met de historie van Nieuwkoop is te vinden in 's-Gravenhage, waar het hofje van Nieuwkoop - onlangs ge restaureerd en als complex van bejaardenwoninkjes in ge bruik - te vinden is. De regent van dit aan Nieuwkoop herin neren hoije, dat is nagelate door Johann de Bruijn Buyttewech en overeenkoi tig zijn wil door de famili wordt beheerd, bood aan bui gemeester Seinstra een fr; ets aan. In een geestige toespraak col stateerde de Commissaris val de Koningin, dat er tussen j inwoners van Nieuwkoi vroeger en nu toch wel ovel eenkomsten zijn te bespeurt Bestond de bevolking in 1 ger jaren uit een zigeunervoljl je, nu zijn het de forenzen r de toeristen die Nieuwkotf bevolken en die ook het „rel zen en trekken" in het blol hebben. Toch al geïmponeer door de fraaie klederdracht! van de Nieuwkoopers toon! de heer Vrolijk zich helemaf onder de indruk van de tel toongestelde poppen, die zoMJ in kleding als in houding J de gebruiksvoorwerpen die I bij zich droegen, de ambacht! symboliseerden die in Nieuvl koop werden uitgeoefend. Bijzonder humoristisch ook het opgevoerde cabare dat speciaal ook tot de conl missaris van de Koningin wl gericht en waarin men duid! lijk liet weten, dat Nieuwkocl niet ten prooi mag vallen aal gemeentelijke herindeling i dat Nieuwkoop ook Nieu\j koop moet blijven. u. mi l C ALPHEN AAN DEN RIJN De braderie rondom de Ouds hoornse kerk heeft netto 22.000 gulden opgebracht. Hoewel de opbrengst veel minder is dan vorig jaar (toen ruim 36.000 gulden), is organi sator J. S. Vroege toch erg te vreden over het bedrag. Vol gens de heer Vroege is de te ruggang te wijten aan het feit, dat er vorig jaar veel antiek en sieraden op de markt werd aangeboden. Maar de publieke belangstelling voor de rom melmarkt schatte hij minstens hetzelfde als vorig iaar. Over de bestemming van het geld kon nog niets konkreets worden gezegd. Inmiddels zijn de wapens en ornamenten in de gewelven van de kerk op nieuw geschilderd en waar no dig is het hout vernieuwd. Voor de schilders en restaura teurs betekende dit drie we ken werken op twaalf meter hoogte. Tijdens de markt kon den de bezoekers de gerestau reerde plafonds bewonderen. Binnenkort worden de hard- glazen voorzetramen, die de glas-in-loodramen moeten be schermen tegen uitlaatgassen en vandalisme aangebracht. Daarna zal de binnenkant van de kerk gestuct moeten wor den. Tevens worden dan de banken weer neergezet vol- kerkleden dankbaar zijn voor het tijdelijk gebruik van het gebouw „Onderweg", verheu gen zij zich op de eigen sfeer die een dienst in hun eigen kerk zal hebben. gens het zogenaamde oude Bij elkaar zal de restauratie bankenplan. Als men dan aan van de Oudshoornse kerk zo'n de buitenkant met het voeg- 5 miljoen gulden kosten. Van werk klaar is, kan de kerk dit geld is een gedeelte opge- weer in gebruik worden geno- bracht door het kerkgenoot- men. Volgens de heer Vroege schap, de rest kwam van Mo- is dit op 1 december. Dit bete- numentenzorg en instanties kent, dat de gemeente het zoals het Prins Bernhardfonds. kerstfeest weer in haar eigen Men hoopt genoeg geld over te kerk kan vieren Hoewel de houden om het zaaide naast He kerk, dat afgebroken was, te herbouwen en ook voor het herstel van de kosterswoning. De opening van de kerk moet een feestelijke gebeurtenis worden. Hiervoor is een spe ciale commissie in het leven geroepen. Gedacht wordt aan een officiële opening met een inwijdingsdienst, maar er staat ook een feestweek op het pro gramma. Ook is het de bedoe ling een expositie te houden van alle schilderijen, tekenin gen, etsen, beelden en foto's die van de kerk zijn gemaakt. Vernielingen in Katwijk ff i nser de si KATWIJK Bij het jongi rencentrum „De Schuit" zij in de nacht van vrijdag op z; terdag tien fietsen verniel terd door vier jongens die het een l kc trum niet in mochten. loni: Nadat het viertal de toegar 25 geweigerd was, werd verste* king gehaald. Vervolgei trachtte de uitgebreide groe. zich met geweld toegang to )Htc „De Schuit" te verschaffen ter Omdat die poging op niets uil gerr liep, gingen de jongeren ovf p tot het vernielen van de fiel isen' A-fi

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4