wordt milieu- appening Je moet het gezien hebben om er over mee kunnen praten m tUIMTEVAARTTENTOONSTELLING IN PIETERSKERK Theater in Leidse hout aiii Gemeente kan buurtverenigingen niet aan onderkomen helpen 1 LEIDSE COURANT MAANDAG 14 JUNI 1982 PAGINA 3 In buurthuis 't Spoortje (Bemhardkade 40) wordt woensdagavond een informatieavond gehouden over de herin^plihgsplannen van de Sophiastraat. Het is be doeling de straat alleen toegankelijk te laten zijn voor buurt- en bestemmingsverkeer. Van half acht tot negen uur wordt gesproken over het gedeelte Maresingel- Alexanderstraat. Na negen uur komt het gedeelte Alexanderstraat- Os en Paardenlaan aan de orde. 9 9 Kinderfilm In het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45 wordt woensdag 16 juni de kinderfilm Onzichtbare Johnny" gedraaid. De film begint om half drie en gaat over Rags, de hond van Johnny, die achter een kat jaagt en in het laboratoriumi van een professor terechtkomt. De hond komt in het labo ratorium in aanraking met allerlei chemische stoffen en wordt onzichtbaar. Sophiastraat b0 EIDEN Voor de zesde iniaal was de nijvere bij ei inleiding voor het hou- echen van een zogenaamde ijenmarkt bij de Leidse SCJ terrewacht. Niet alleen •oge et aantal bezoekers werd gge zes jaar drastisch uitge- 1 gereid, ook de hoeveelheid deelnemende instellingen i organisaties zijn danig lëvolueerd. Daarmee is ob an een bijenmarkt nau welijks meer sprake. Wat onder deze naam georga niseerd wordt door de Leidse Imkervereniging is uitgegroeid tot een groot scheepse milieuhappening. Alles wat zich maar enigs zins kan beroepen op de na tuur en de oorspronkelijk heid, vond een plaatsje op de Leidse bijenmarkt. Een klei ne greep uit de bijna zestig deelnemers: de vereniging tot behoud van de Wadden zee, kaasmakers, het Staats bosbeheer, alternatieve boek winkels en eethuizen, de werkgroep Noordzee. paar tussendoor aandacht voor al les wat maar enigszins met de bij te maken heeft en tal van akrobaten, zangers en muzikanten. Eethuis Repel- steel bracht macro-biologi sche hapjes aan de man on der muzikale begeleiding van het koor van Rudolf Steiner school, de universi taire vakgroep Oekologie Veel Interesse was er voor de imkers. deed een doekje open over de bestrijding van insekten terwijl een aktivist opriep tot deelname aan een anti atoom-fietstocht. Wanneer de stormachtige ontwikkeling van de bijen markt zich doorzet, zal het terrein rond de Sterrewacht volgend jaar te klein blijken te zijn (helaas) om het in gro ten getale aanwezige publiek passend op te vangen. Zater dag al ontstonden er op de Sterrewachtlaan menselijke files waar de Donkersteeg op een willekeurige koopavond met recht jaloers op zou zijn. 1IDEN Staatssecreta- van Economische Za- n ir. W. Dik opent 3t Woensdagavond in gezel- hap van de Nederlandse itronaut Wubbo Ockels ruimtevaarttentoon- A( elling van Estec in de eidse Pieterskerk. Onder et motto „Tussen Hemel Aarde" zullen in de ieterskerk de laatste k vo ïufjes op ruimtevaart en daarbij behorende elektronica te zien zijn. Spektakel van de drie we ken durende tentoonstel ling is een in het Space lab zwevende astronaut, een adio-visuele creatie die „je gezien moet heb ben om er over mee te kunnen praten". Voor de derde keer organi seert Estec in Nederland haar jaarlijkse ruimtevaarttentoon stelling. Dit maal wat groter opgezet dan anders, omdat de in Noordwijk gevestigde orga nisatie Leiden als haar moe derstad beschouwt, maar ook omdat de pas gerestaureerde Pieterskerk een zee van ruim te bied. Estec gokt, dat zo'n 50.000 mensen de tentoonstel ling komen bezoeken. bou_ wers hebben het overigens niet gemakkelijk gehad met de inrichting van de expositie. De vloer van de kerk vertoont stevige oneffenheden en al de eerste dag stortte een met en kele raketonderdelen beladen Europese Arlane raket. Een model Is te zien in de Pieterskerk vorkheftruck door de vloer in een graf. Het uiteindelijke re sultaat van een science-fiction gebeuren in de eeuwenoude entourage, zal echter ruim te gen deze ongemakken opwe gen, verwachtten de organisa toren. Onder de bedrijven die mee werken zijn klinkende namen als Fokker, Hollandse Signaal Apparaten, Philips, Weten schappelijke Commissie voor Geofysica en ruimteonder zoek, maar ook tal van organi saties die zich in de amateur- sector met het heelal bezig houden. Pronkstukken zijn de in Europa gebouwde Ariane- raket, het ruimtelab Spacelab en een tussen de pilaren zwe vende kunstmaan op ware grootte. Deskundigen zullen vragen beantwoorden, terwijl bezoekers in staat worden ge steld met eigen hand zonnecel len te aktiveren of een ruimte vaartcomputer te bedienen. Videoshows draaien hun door lopende programma's en ge tracht zal worden beelden van de Russische sateliet „Hori zon" op te vangen. Daarnaast: een ruimtevaartguiz met voor de winnaar een ruwe diamant van zes karaat. En dit alles omlijst met synthesizer-mu- ziek van Klaus Schulze en Mi chael Jarré. De tentoonstelling is dagelijks geopend van 11-17 uur, op donderdagavond tot 22 uur, en duurt tot en met 4 juli. De toe gangsprijs bedraagt 4,50 gul den, een bedrag dat ten goede komt van de Stichting Pieters kerk. Lezingen Tijdens de tentoonstelling worden ook enkele lezingen gehouden. De lezingen, in po pulaire taal, worden op ver schillende donderdagavonden gehouden. Donderdag 17 juni spreekt om 20.30 uur Neder lands eerste astronaut dr. Wubbo J. Ockels van Europe an Space Agency over „Euro pa's spacelab en de space shuttle". Donderdag 24 juni spreekt om 19.30 uur prof. H.C. van der Hulst van de Leidse universiteit over „20 jaar Nederlandse ruimte vaart", om 20.15 uur spreekt ir. P. van Otterloo over „De IRAS sateliet" en om 21.00 uur spreekt dr. D. Baut van de universiteit van Groningen over „Sterrenkunde met IRAS: het koude heelal". Don derdag 1 juli spreekt om 20.00 uur prof. ir. S.A. Hemenius van ITC Enschede, over „Te- ledetektie, voor mij en voor u" en om 21.00 uur spreekt ten slotte drs. C.J. van der Ham van het KNMI in De Bilt over „Teledetectie, verkenning van de atmosfeer". Jaarlijks organiseert de werkgroep Openlucht Theater Leidse Hout een middag vol muziek en theater In Leiden's groot ste park. Hoewel de ge meenten Leiden en Oegst- geest het dit jaar voor wat betreft de financiële bijdra ge lieten afweten, zaten er zondagmiddag toch ruim 100 liefhebbers in de 'kuil' om te luisteren naar Cor van de Plas en te kijken naar poppenkastspel van Ben van Kempen (foto). Beide artiesten hadden zich bereid getoond voor minder dan hun normale gage te komen optreden. Hun bereidwilligheid werd beloond In de vorm van een enthousiast publiek. De Leidse Hout is een uit stekende locatie voor dit soort sociaal-culturele ge beurtenissen en het is op zich verwonderlijk dat er niet meer gebruik van wordt gemaakt. Italiaanse film In het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45 wordt morgen de Italiaanse film ..II misetro di Oberivald" van Antonioni gedraaid. In deze aangrijpende film wordt men geconfron teerd met de intriges aan een koninklijk hof. Droomwereld De Centrale Openbare Bibliotheek in Leiden houdt in samenwerking met kinderen van de zesde klas van de Banneuxschool uit Hazerswoude de tentoonstelling „Droomwereld". De tentoonstelling wordt gehouden van 14 juni tot 1 augustus en is op maandag, woensdag en donderdag van 10.00 tot 20.30 uur, op dinsdag en vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 13.00 uur geopend. Er zullen papier-maché vormen en te zien zijn en Japanse Haky en Tenga-achtige gedich ten te lezen zijn. Op deze manier wordt uitdrukking gegeven aan de droomwereld, zoals die door de kinde ren wordt beleefd. Beiaardconcert In de Stadhuistoren wordt morgen een beiaardconcert ge houden. Het concert begint om half acht en duurt tot half negen. Het concert wordt gehouden in het kader van het Holland Festival en wordt gegeven door Henk van Putten. Bij mooi weer kan vanaf de binnenplaats van het Stadhuis worden geluisterd en bij slecht weer in de hal van het Stadshuis. D'OUDE MORSCH TELEURGESTELD LEIDEN Binnen de ge meente Leiden heersen zeveel wensen en proble men op het terrein van huisvesting voor buurt verenigingen, dat de ge meente onmogelijk aan al deze wensen kan voldoen of alle problemen kan op lossen. De gemeente geeft daarom prioriteit aan de nieuwbouw van het Leid se Volkshuis en heeft het rijk verzocht de toegezeg de subsidie van bijna ze ven ton tot 1.4 miljoen te verhogen. Dit staat in het welzijns-accommodatie- plan dat het gemeentebe stuur onlangs uitbracht. De buurtvereniging d'Ou- de Morsch heeft in een re actie gesteld, dat de ge meente gedane beloften niet na komt. Het welzijnsaccommodatieplan is op verzoek van het ministe rie van CRM opgesteld om aan te geven voor welke wijken geld voor sociaal-culturele voorzieningen beschikbaar moet komen. De gemeente constateert, dat in alle stads- vernieuwingswijken in de bin nenstad een achterstand heerst. In deze wijken is een achttal buurt comité's aktief. „De roep vanuit deze instellin gen om een 'eigen gebouwtje' is zeer groot maar wij rekenen het niet tot onze taak hierin een aktief huisvestingsbeleid te voeren", zo schrijft de ge meente. „Een aktief huisves tingsbeleid zal alleen gevoerd worden met betrekking tot het buurt- en clubhuiswerk. Mochten zich mogelijkheden voordoen, dan kunnen buurt verenigingen ruimte tegen kostprijs huren". Daarom dringt de gemeente bij het mi nisterie vooralsnog alleen aan op vergoeding van de kosten van nieuwbouw van het Volkshuis. Het Leidse Volks huis heeft volgens de gemeen te een verzorgingsfunctie voor veel noordelijke binnenstads- wijken. Ook het oostelijke bin- nenstadsgebied (waar nu nog weinig op sociaal cultureel ge bied gebeurt) zou van het Volkshuis kunnen profiteren wanneer nieuwbouw op het ir. Drieseenplein wordt gereali seerd. De buurtvereniging d'Oude Morsch voelt zich door deze argumentatie in de kou gezet. De buurtvereniging, onderge bracht in het wachtlokaal van de voormalige Morspoortka- zerne, wijst erop dat in het verbeteringsplan voor d' Oude Morsch een bedrag van 350.000 gulden is opgenomen voor verbouwing van het wachtlo kaal. Ondertussen maken al zo'n tien instellingen van het gebouwtje gebruik. De buurt vereniging beklaagt zich ero ver, dat deze verbouwing, die volgens de laatste berichten een ton zou gaan kosten, niet in het het welzijns-accommo- datieplan is opgenomen. „Aan nieuwbouw van het Leidse Volkshuis hebben wij niets", zo stelt de buurtvereniging. „Wij zijn zeer tevreden met het wachtgebouw en hebben geen behoefte aan proffessio- nele ondersteuning". De buurtvereniging wijst ook op andere beloften, die de ge meente in het verleden zou hebben gedaan. „Buurtvoor zieningen voor Pancras-Oost en -West, Ververbuurt, Hoge- woerd en Noordvest werden in de verbeteringsplannen op genomen en goedgekeurd door de gemeenteraad. Van dit alles is niets terug te vinden in het accommodatieplan", aldus de teleurgestelde buurtvereni ging. Deze dringt er bij de ge meente op aan alsnog op zoek te gaan naar geld om deze buurtvoorzieningen te betalen. Vee gewonden bij ongeluk op A44 JEIDEN Een bejaard echtpaar uit Wasso aar raakte gistermiddag ernstig gewond bij en ongeluk op de A44. Man en vrouw, beiden 2 jaar oud, moesten naar het ziekenhuis ver berd worden. et ongeval gebeurde rond kwart voor vier ter /au o°6te van afslaS Haagsche Schouw. Door onbekende oorzaak kwamen twee achter kaar rijdende auto's met elkaar in botsing, eide auto's sloegen enkele malen over de kop n uiteindelijk in het talud naast de weg te be nden. De twee automobielen werden totaal ■rnield. Het bejaarde echtpaar reed in de jorste wagen. De bestuurder van de tweede jojjutö, een 37-jarige inwoonster van Leidschen- ita' a"1, k°n ongedeerd haar wrak verlaten. Het erkeer op de rijksweg heeft weinig hinder on- rvonden van het ongeluk. De politie leidde auto's korte tijd over één baan. Een van de vernielde voertuigen naast de rijksweg. De Tombe en Melse en Co mag bouwen LEIDEN Het accoutantskantoor De Tombe en Melse en Co. mag haar pand aan de Zoeter- woudsesingel 50 uitbreiden. De commissie voor de beroep- en de bezwaarschriften verklaarde vanmorgen een bezwaarschrift van omwonen den tegen de voorgestelde uitbreiding niet ont vankelijk. De uitbreidingsplannen van het kan toor dateren al uit 1978. Toen verleende het college van B en W een bouwvergunning. Het bezwaarschrift werd echter pas op 21 april dit jaar ingediend. Volgens de wet moet een be zwaarschrift binnen dertig dagen na het verle nen van de bouwvergunning worden ingediend of zo spoedig mogelijk. De omwonenden ondek- ten pas op 22 maart dit jaar het bestaan van de bouwvergunning. Volgens de commssie was dit verschil van bijna een maand strijdig met het beginsel van „zo spoedig mogelijk" en kon het bezwaarschrift dus niet in behandeling worden genomen. De uitbreiding van het pand beslaat vijftig vierkante meter. Kauwtjes doodgeslagen LEIDEN In een vijver in het park Muiderkring-Jan Luykenlaan zijn zaterdag avond dertig dode jonge kauw tjes (een kleine kraaiensoort) aangetroffen. Een dierenarts en de Dieren- hulpdienst waren niet in staat de juiste doodsoorzaak vast te stellen. Vermoed wordt, dat jeugdige buurtbewoner% de hulpeloze vogels uit hun nest hebben gehaald, met stokken dood hebben geslagen en in de vijver hebben gegooid. Vakan tiebezigheden Ook dit jaar organiseert het stedelijk comité vakantie bezigheden uitstapjes voor kinderen van 5 tot 12 jaar. Op het 14 dagen durende programma staan onder meer bezoeken aan zwembaden, bioscopen, Avifauna, Duin- rell, Drievliet en de Linnaeushof. De twee weken wor den volgemaakt met een bezoek aan een bosachtig ge bied. Het vertrek is elke dag om negen uur en de kin deren zijn om vijf uur terug. De kosten bedragen per kind 35gulden. Een kind, dat maar één week mee gaat, betaalt 20 gulden. Nadere inlichtingen en aanmeldin gen bij mevrouw Van Deventer, tel. 767726, mevrouw Vlootman, tel. 144551 en mevrouw Turk, tel. 214623.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3