waardering Vakantie in Frankrijk en Italië goedkoper -)ok morgen nog volop werk jian olie op Kijkduins strand West-Beiroet afgesneden van de buitenwereld Taxichauffeurs in actie na dood van collega Siebelink an gulden an rente loen dalen AARDBEIEN EN VARKENSLEVER 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Maandag 14 juni 1982, 72e jaargang no. 2'ZL1-'3 Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes /0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal 57,35; jaar/217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers /0,75. Film over bewoners van het voormalige weeshuis Groenes- teijn te Den Haag op Ned. I om 19.00 uur. Om 20.20 uur zingt Annemarie Henselmans over lief en leed van de scho lier. Op Ned. II om 18.59 uur „Dieren in beweging" en om 22.00 uur tv-spel „Jackpot" over zwartwerker. Zonnige perioden en bijna overal droog. Minima rond 10, middagtemperatuur rond 17 graden. Weinig wind. Zon op 05.19, onder 22.01 uur. Scheveningen hoogwater 09.48 en 22.31 uur, laagwater 05.18 en 17.51 uur. merikanen betogen assaal tegen kernwapens 'W YORK Honderdduizenden mensen heb- n dit weekeinde in New York deelgenomen een demonstratie tegen kernwapens. Naar latting een half miljoen mensen liepen mee in stoet van het gebouw van de Verenigde Na waar een ontwapeningsconferentie aan de ig is, naar Central Park in New York. Minis- Weinberger van defensie verklaarde voor de ■visie de door de betogers geëiste bevriezing de kernwapens gevaarlijk te vinden en dat iassale demonstratie volgens sommigen de itste in de Amerikaanse geschiedenis geen randering in de Amerikaanse politiek zal ■ngen. „Als we nu de produktie van nieuwe pens staken, roepen we juist een nucleaire val over ons af." In Central Park sprak een van bekende Amerikanen, onder wie Or- Welles en Corretta King. BOMMEN NA OPENING WK MADRID De Baskische af scheidingsbeweging ETA heeft de opening van het WK voetbal len „begeleid" met de moord op een politieman in Baskenland en bomaanslagen op gebouwen in Madrid. Volgens de politie richt ten de bomaanslagen echter wei nig schade aan. Gisteravond, toen in Barcelona de openingswed strijd van het WK werd gespeeld, werd in San Sebastian een poli tieman op straat vermoord. Zo wel de bomaanslagen als de moord zouden het werk zijn van de ETA, die heeft aangekondigd het WK met geweld te zullen verstoren. AMSTERDAM/ROTTERDAM Taxichauffeurs uit Amsterdam en Rotterdam hebben, na het vinden van het lichaam van de vermiste Amsterdamse taxichauffer Jan Siebelink in een sloot in Monnic- kendam, hun collega herdacht. In Amsterdam kwamen gisteravond vijftig chauffeurs bijeen op het Museumplein, in Rotterdam blok keerden taxichauffeurs gedurende een uur de Maastunnel aan de noordzijde. Vannacht vervoerden zij gedurende een uur alleen in noodgevallen passagiers. De 28-jarige Jan Siebelink, werd sinds woensdagnacht vermist. Donderdagochtend werd zijn taxi, ontdaan van de taxi-aanduiding, op de Coentunnelweg staande ge houden door de Zaanse politie. Achter het stuur van de met bloed besmeurde wagen zat een 31-jarige Amsterdammer die volgens de po litie dronken was. In de taxi werd een bebloed mes aangetroffen. De man beweerde de auto leeg te heb ben gevonden in Oostzaan. De Amsterdammer is de afgelopen dagen uitvoerig verhoord. Dezer dagen heeft zich een hengelaar ge meld die verklaarde donderdag morgen omstreeks half vijf in de Wieringermeer een taxi te hebben gezien. Bij deze auto stond een man die hij in het schemerdonker niet goed kon zien, maar wiens spraak en kleding goed overeen kwamen met die van de gearres teerde Amsterdammer. Het lichaam van Siebelink, ge trouwd en vader van twee jonge kinderen, werd gevonden door een meisje dat gras voor haar konijn aan het snijden was. Het lijk heeft vermoedelijk sinds donderdagoch tend in de sloot gelegen. Sectie moet duidelijkheid geven over de doodsoorzaak. in een onzer verslaggevers) !N HAAG Vakantie Frankrijk en in minde- mate Italië wordt goed- iper, nu de valuta van :e landen ten opzichte n de gulden respectie- lijk tien en zeven pro nt goedkoper zijn ge- irden. Het bedrijfsleven een concurrentiena- eel van 2,3 procent on dervinden door de koers wijzigingen van de Euro pese valuta, maar daar staat tegenover dat de in flatie kan afnemen en het renteniveau waarschijnlijk zal dalen. Dit zei een vrij opgewekte minister mr. Fons van der Stee na afloop van een vergadering van^ de tien ministers van Financiën van de Europese Gemeen schap in Brussel. De mi nisters devalueerden za terdag de Franse franc en Italiaanse lire met respec tievelijk 5,75 en 2,75 pro cent, terwijl de Neder landse gulden en West- duitse mark ten opzichte van de overige valuta's met 4,25 procent werden opgewaardeerd. Een Franse franc kost nu nog maar 39 cent, voor 1000 Italiaanse lires moet iets minder dan 19 cent be taald worden, noemde Europese Mone taire Systeem werd nood zakelijk door de tegenge stelde economische ont wikkelingen in Europa. De geldontwaarding in Frankrijk en Italië is veel hoger dan in Nederland en West-Duitsland. Vol gens Van der Stee zal dit verschil in inflatie (in Frankrijk 14 procent) er voor kunnen zorgen dat het concurrentienadeel, binnen enkele maanden weer wordt weggenomen. Werkgeversvoorzitter Van Veen van het VNO zei gisteren evenwel dat de Nederlandse bedrijven het bij hun export van goede ren en diensten „extra moeilijk" krijgen. „Ik denk dat het een blijvend nadeel is", aldus Van Veen. Pagina: 5 Frankryk be vriest lonen en prijzen 'EK VAN HOLLAND- CIJKDUIN De olie- ert die gisteren de Zuid- 26/1 illandse stranden van H oek van Holland tot ijkduin ernstig vervuil- kan, ondanks inzet van aterieel en mankracht, g niet in zijn ge- iel worden verwijderd. Ook morgen moet eraan worden doorgewerkt. De olie, waarvan het nog niet zeker is of die afkomstig is van de vorige week maandag ter hoogte van Hoek van Holland lekgeraakte tanker „Katina", lag vanmorgen na het hoge water van vannacht tot aan de duinenrij en tot op een halve meter van de Kijkduinse strandtenten. Minder erg was de situatie op de stranden van Monster, 's Gravenzande en Hoek van Holland en de daartussen lig gende stranden. De olievervui ling beperkte zich daar tot ki lometerslange dunne slierten. Uiteindelijk bleken na de vloed van gistermiddag de stranden van Oud.dorp op Goeree-Overflakkee tot het Zuiderhavenhoofd van Sche veningen aangetast te zijn. Woordvoerders van Rijkswa terstaat en provinciale water staat meenden gisteren dat er nog geen sprake was van een noodsituatie. De olie is name lijk erg dik en „koekt" aan, wat het verwijderen makkelij ker maakt dan bij dunne, vloeibare olie. Van de aange spoelde olie zijn monsters ge nomen. ZWARE GEVECHTEN IN LIBANESE HOOFDSTAD BEIROET Israëlische troepen hebben West-Beiroet geheel van de buitenwereld afgesneden, nadat Israëlische tankeenhe den er gisteravond in waren geslaagd de zuidoostelijke buiten wijk Baabda te veroveren. Vanochtend maakten Israëlische mi litairen contact met de privelegertjes van de Libanese rechtse christenen ten noorden van Beiroet. In de Libanese hoofdstad wordt momenteel zwaar gevochten. Het Palestijnse-Israëlische bestand, dat zaterdagavond om negen uur was ingegaan, werd gisterochtend al weer verbroken. De gehele dag hebben Israëlische F-16s doelen in West-Beiroet ge bombardeerd. Hierbij vielen opnieuw veel doden en gewonden. Vanuit zee bestookten Israëlische kanonneerboten Palestijnse stellingen ten zuiden Beiroet. Israëlische grondtroepen slaagden er vervolgens gisteravond in door de Palestijnse linies ten zui den van de Libanese hoofdstad te breken. Volgens de Libanese krant An Nahar voerde de Israëlische mi nister van defensie, Sharon, gisteravond persoonlijk het com mando over een tankbrigade bij de verovering van Baabda, waar het presidentiële paleis is gelegen. De Libanese president Sarkis heeft gisteravond zijn regering in een spoedzitting bijeen geroepen, nadat Israëlische militairen Baabda waren binnenge trokken. De tien kabinetsministers lieten in een verklaring we ten, dat zij zich beraden over „de vorming van een sterke rege ring tot redding van het land". Volgens welingelichte kring in Beiroet zou een sterke militaire regering worden gevormd. Deze regering zou onder leiding komen te staan van de Libanese ge neraal Ahmad al-Hagg, bevelhebber van de huidige militaire politie. Deze regering zou de noodtoestand in Libanon afkondi gen en zou het leger vragen de gebieden te heroveren, die door de „buitenlandse troepen" worden gecontroleerd. Pagina 7: PLO vraagt vergeefs om een staakt-het-vuren. De tuinslang hielp niet meer Zelfs omwonenden kwamen zaterdag de Alphense brandweer te hulp. Staande op het dak van naburige garages probeerde men met tuinslangen het vuur te bedwingen in een opslag plaats van het doe-het zelf-centrum „De Specht" aan de Van Nesstraat. De pogingen waren tevergeefs: de opslagplaats en alle opgeslagen tuinhekjes werden verwoest. De brand on stond om elf uur. De oorzaak van de brand is niet bekend. De politie sluit brandstichting door baldadige jeugd niet uit. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. ADVERTENTIE Elke dinsdag en woensdag hebben we verse artikelen in de aanbieding. Halve kilo aardbeien, Varkenslever, 1 QQ 500 e sa»® 3^5liv/O albert heijn België verrast wereld kampioen BARCELONA De eerste ver rassing bij het WK voetbal in Spanje is al ge noteerd. België slaagde er met een in de niet te harde openings wedstrijd in we reldkampioen Argentinië te verslaan met 1- 0. De gouden treffer van de opmerkelijk kalme Belgen kwam in de 63e minuut van Erwin van den Bergh na een fraaie, gebogen voorzet van Frank Vercauteren. Argentinië stelde hevig teleur en was zo goed als kansloos. De grootste mogelijkheid vpor de titelverde diger ontstond uit een vrije trap van de allesbehalve imponerende Diego Maradona, die de bal tegen de onderkant van de lat mikte. Bij twee andere mogelijk heden was Jean Marie Pfaff de redder in het Belgi sche doel. België verdiende de zege volledig en had zelfs nog veel royaler afstand kunnen nemen als het iets zorgvuldiger met enkele ideale kansen was omge sprongen. Niettemin slaagden de volgelingen van bondscoach Guy Thijs erin als eerste land sinds 1962 in weer eens in een openingsduel te scoren. De twee Belgische hoofdrolspelers: doelpuntenma ker Van den Berg (links) en doelman Pfaff. Hockeysensatie Oranje AMSTELVEEN Met een flitsende show als besluit heeft het Nederlandse hockeyteam de Champions Trophy geprolongeerd. De formatie van coach Wim van Heumen, die vooraf allesbehalve favoriet was, versloeg Pakistan met liefst 7-2 en bleef mede door die sensationele zege ongeslagen. Onder de tiendui zend toeschouwers bevonden zich gisteren ook Ko ningin Beatrix en Prins Claus (zie foto), die na afloop aan de dolgelukkig spelers werden voorgesteld door Ties Kruize (links), die tegen Pakistan een hoofdrol vervulde. Corverdrie keer in actie MADRID - Charles Corver komt in de eerste ronde van het WK voetbal driemaal in actie. Nadat de Voor- burgse scheidsrechter al eerder was aangewezen voor de leiding van Engeland-Tsjecho-Slowakije op 20 juni in Bilbao werd hij voor het duel Hongarije-EI Salvador van morgen in Elche als grensrechter aangewezen. Op de 23e juni is Corver grensrechter bij Brazilie-Nieuw Zeeland in Sevilla. Paletti bekoopt debuut met dood MONTREAL De in de formule 1 debuterende Ita liaanse coureur Riccardo Paletti is gisteren omgeko men na een ongeluk bij de start van de Grote Prijs van Canada. Hij overleed aan zijn verwondingen in het ziekenhuis. De Fransman Didier Pironi bleef staan bij de start toen het groene licht werd gegeven omdat zijn Ferrari afsloeg. Pironi wenkte met zijn hand naar de achter hem opgestelde coureurs dat hij niet kon vertrekken, maar de Italiaan Riccardo Paletti reed met een snel heid van 170 kilometer tegen de Ferrari op. Pironi, voorzitter van de veiligheidscommissie van de coureurs, stapte direct uit en gaf opdrachten aan de toelopende reddingsdiensten. Voordat de klemzitten- de Paletti uit zijn wrak kon worden gehaald, vloog zijn bolide in brand. Het duurde een minuut voordat de coureur kon worden weggesleurd. Hartmassage redde aanvankelijk het leven van Paletti, die echter met le vensgevaarlijke brandwonden en beenletsel naar het ziekenhuis moest worden gebracht. Een uur later ver klaarde circuitdokter Scully dat de toestand van Pa letti ernstig maar stabiel was, maar daarna verernstig- de zijn toestand weer. Het stratencircuit van Montreal was vrijdag omge doopt in Gilles Villeneuve circuit, genoemd naar de enkele weken geleden omgekomen Canadese cou reur.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1