Hockeyteam schrijft historie Westduitsers houden traditie in stand Wagenaar jr. verrassen naar kampioenschap 2 3 (6)" ■JJ LEIDSE COUEAfT MAANDAG 14 JUNI 1982 PAGINfl B AMSTELVEEN Het ma ken van een voorspelling is eigenlijk een uiterst ge vaarlijke aangelegenheid. Want wie had immers kun nen verwachten dat het Nederlands hockeyteam de strijd om de Cham pions Trophy winnend zou afsluiten? Ook bonds coach Wim van Heumen niet, want hij dacht een week geleden nog aan een vierde plaats. Gisteren bleek dat Nederland op hockeygebied toch nog iets te zeggen heeft. In een rechtstreekse confrontatie met Pakistan leverde Oranje in het Wagener Stadion van Amstelveen een knappe prestatie door de wereldkampioen met de grootste nederlaag uit zijn geschiedenis te con fronteren: 7-2. Voor de gasten kwam dit verlies overigens keihard aan, want slechts een vierde klassering viel de Pakistani - bij wie vanaf dit moment niemand meer zeker is van een plaats in de selectie - ten deel. Opgetogen namen coach Van Heumen en zijn spelers de complimenten in ontvangst. Voor het eerst sinds 1973 - toen in hetzelfde stadion de wereldtitel werd veroverd - mocht Oranje op eigen bodem weer een succes vieren. Tien duizend toeschouwers (een re cord) zorgden bovendien nog eens voor een geweldige ambi ance. De hockeyers maakten er dankbaar gebruik van en als beloning kreeg het legioen een prima show voorgeschoteld. Bijna niets ging mis in het duel met de radeloze Pakistani, die er geen moment aan te pas kwamen. De Nederlandse eindoverwin-. ning heeft zeker een aantal' oorzaken. Allereerst - want dat moet echt gezegd - viel de te genstand behoorlijk tegen. Pa kistan leek bijvoorbeeld, naar mate het toernooi vorderde, totaal niet meer op de ploeg die in Bombay zo gemakkelijk wereldkampioen werd en ook West-Duitsland viel behoorlijk tegen. De Sovjet-Unie gaf aan wel beter te zijn gaan spelen, maar is er nog lang niet. Zater dag werd de ploeg door een matig spelend Nederlands elf tal nog naar een nederlaag van den Hartog en Jan Karei Jen- niskens hebben een prima toernooi achter de rug. De vleugelaanvallers hebben bo vendien het veld erg breed ge houden, waardoor er in het centrum van de aanval ruimte ontstond". Vol lof was Van Heumen ook over het optreden van doel man Pierre Hermans. „Hij heeft de strafcorners goed ver werkt. Ik heb behoefte aan een lichte keeper, die snel is". Van Heumen liet tevens doorsche meren dat tweede doelman Joost Claushuis zijn plaats in de selectie wel eens zou kun nen verliezen. De sluitpost van Klein Zwitserland houdt niet van uitlopen en bovendien is hij niet licht en snel. „Hij is een selectie-probleem", aldus Van Heumen, die in ieder geval nog een paar jaar bij de hockey- bond werkzaam zal zijn. Jongeren Tom van 't Hek heeft de tweede Nederlandse treffer gescoord en loopt juichend weg. India-Pakistan 5-4 (2-3). 10. Said Khan 0-1, 12. Quasim Zia 0-2, 16. Hassan Sardar 0-3. 25. Rajender Singh 1-3 (strafcorner). 32. Rajender Singh 2-3 (sc). 46. Rajender Singh (sc), 53. Hassan Sardar 3-4 (se), 58. Gurmail Singh 4-4 (sb), 59. Surinder Singh 5-4. Scheidsrechters: Steller (Wdl) en Pitt (Aus). Toeschouwers: 4500. India: James; Ranjender Singh, Top- no; Somaya, Carvaljo, Kumar; Fer nandez, Surinder Singh, Sjahid, Iqbal, Gurmail Singh. Pakistan: Moinuddin; Quasim Zia. Rashid; Amir, Siad Ahmed, Ishtlaq; Kalimullah, Manzoor jr. (Hanif Khan), Hassan Sardar, Said Kahn, Samiul- lah. NederlandSovjet-Unie 2-0 (1-0). 8. Bouwman (sc) 1-0, 41. Kruize (sc) 2-0. Scheidsrechters: Van Beneden (Bel) en Havelock (Mal). Toeschouwers: 6500. Nederland: Hermans; Van der Have; Steens. Van Asbeck, Diepeveen; Jen- niskens, Kruize. Den Hartog; Van Grimbergen, Bouwman, Van "t Hek. Sovjet-Unie: V. Plesjakov; Depoete- nov, Aira Pitian. N. Plesjakov, TsJI- gangirov; S. Plesjakov, Tsagovotnev, Mijasnikov; Mitsjoesnov (Gonsjartov), Klevtsov. Nisjepoerenko. West-Duitsland—Australië 2-2 (1-1). 22. Blöcher 1-0 (sc). 30. Charlesworlh 1-1 (sc), 39. Charlesworlh 1-2, 60. Caninenberg 2-2 (sc). Scheidsrech ters: Lathouwers en Riemersma (Ned). Toeschouwers: 3000. West-Duitsland: Frank; Peter; Bach- mann, Trump, Lange; Schmidt. Cani nenberg. Blocher; Hörter (Wlstuba), Dopp, Fried). Australië: Reid; Irvine, Davies; Bell, Smith, Kane; Browning (Francis), Charlesworlh; Walsh, Haselhurst, Australië-tndia 7-2 (2-2). Francis 1-0, 17. Charlesworlh 2-0, 18. Rajinder Singh 2-1, Fernandes 2-2, 39. Hasel hurst 3-2, 44. Davies 4-2 (sc). 51. Francis 5-2, 57 en 59. Davies 6-2, 7— 2 (sc). Scheidsrechters: Van Beneden (Bel) en Stelter (Wdl). Toeschouwers: 8000. Australië: Reld; Irvine, Davies; Bell, Smith, King; Francis. Charlesworth; Walse, Haselhurst. Leece. India: James; R. Slngh. Topno; So maya, Carvalho; Kumar, Fernandez, S. Singh, Shahid, iqbal. West->DuitslandSovjet-Unie 2-1 (2- 0). 3. Peter 1-0 (sc). 29. Hürter 2-0. Scheidsrechters: Hagels (Ned) en Ghaznavi (Pak). Toeschouwers: 8500. West-Duitsland: Frank; Peter, Bach- mann, Trump, Lange; Blöcher. Kani- nenberg, Schmidt; Hürter (Dopp), Fried. Wistuba (Segner). Sovjet-Unie: V. Plesjakov; Depoepa- tov, Araipityan, Beliakov, Zigangov; S. Plesjakov. Myasjnikov. Zagorodnev; Misjoerov (Gonsjarov), Klevjtsov, Nitsjoepoerenko. Nederland-Pakistan 7-2 (4-1). 4. Kruize (sc) 1-0, Van 'f Hek 2-0, 13. Kruize (sc) 3-0, 26. Bouwman 4-0, 33. Hassan Sardar 4-1, 39. Kruize 5-1 (sb), 54. Kruize 6-1 (sc). 59. Kruize (sc) 7-1, 69. Manzoor jr. 7-2. Toe schouwers: 10.000. Scheidsrechters: Gillet en Renaud (Fra). Nederland: Hermans; Van der Have; Steens, Van Asbeck, Diepeveen; Jen- niskens (Pierik), Kruize. Den Hartog; Van Grimbergen, Bouwman, Van 't Hek. Pakistan: Moinuddin; Manzoor sr, Quasim Zia; Rashid, Ayaz, Ishtlaq; Sherwanl, Manzoor jr. Hassan Sar dar, Hanif Kahn, Samiuilah. 2-0 gevoerd. India bleek een te wisselvallige formatie en dan resteert Australië nog. De ei landbewoners hebben een ploeg die gedurende een eve nement groeit en de hockey- bond liet Oranje dus keurig te gen dat land openen. De truc bleek achteraf zeer goed ge slaagd, want de „Aussies" ein digden wel als tweede. Trots Het zou te ver voeren de triomf van Nederland louter op de zwakheid van de tegenstan ders af te schuiven. Wim van Heumen wil daar ook zeker niet aan. Glimmend van trots („Dit is een historische over winning") wist hij het allemaal weer prima te vertellen. „De jongens hebben zeer gedisci plineerd gehockeyed. Ik was blij met de terugkeer van Ties Kruize. Tegen de Aziatische landen^eeft hij zeer goed ge speeld en vooral aan zijn lange bal hebben wij veel te danken gehad. Bovendien bleek ons middenveld ijzersterk. Arno Tom van 't Hek („Met zilver waren we ook al blij geweest"), die als linkerspits een uitste kend toernooi afwerkte, had zo zijn eigen ideeën over de winst. „Na het wereldkampioenschap van Bombay is een aantal ou dere spelers uit de ploeg ver dwenen. Dat is toch een goede zaak geweest. Zij hadden het allemaal al een keertje meege maakt. We hebben nu wat meer jongeren en die zijn be reid strijd te leveren. Boven dien werd na Bombay en het verlies van Klein Zwitserland in de Europa-Cupfinale veronder steld dat het Nederlandse hoc key op 2ijn retour was. We zijn vanuit een underdog-positie gestart en wilden bewijzen dat we er nog bij horen". Ook Roderik Bouwman, die de prijs van de beste speler van het toernooi in ontvangst mocht nemen (onterecht; hij was wel goed, maar niet de beste), heeft wel vertrouwen in het „nieuwe" Oranje. „De sféèr is prima in deze groep. Dat was ook tijdens de wed strijden te merken. De mensen kennen nu bovendien een naam als Jan Karei Jennis- kens. Door de tv-uitzendingen heeft hij bekendheid gekregen, maar in Bombay heeft hij ook al erg goed gespeeld. Ik ben blij dat de erkenning er nu in leder geval wel is". Onverwacht De sterkste wedstrijd van het toernooi werkte Nederland zeer zeker gisteren af. De winstpartijen tegen Australië en India baarden al opzien, Uitblinker Ties Kruize, die in de wedstrijd tegen Pal vijfmaal scoorde, is zeer blij met de trofee. prestaties te gen West-Duitsland en de Sov jet-Unie. De manier waarop de thuisploeg echter won van Pa kistan, dat een dag eerder in een geweldige wedstrijd ver rassend met 4-3 werd versla gen door India, was zeer on verwacht. Binnen een half uur had doelman Moinuddin van Pakistan, dat zonder de ge blesseerde vedette Kalimullah moest aantreden, vier ballen in zijn doel zien gaan. Onder de uitstekende leiding van het Franse scheidsrechterlijke duo Gillet/Renaud zorgden Ties Kruize (2), Van 't Hek en Rode- rik Bouwman met sublieme doeltreffende acties voor een ware sensatie. Na de pauze bewees Kruize nog eens dat de strafcorner een uitstekend wapen is. Hij verzilverde er twee en bracht ook nog een strafbal op zijn naam. Kruize, 'die samen met Davies van Australië met ne- gen treffers topscorer toernooi werd; „Ik ha zwaardere stick genon de eerste vier wedstrij< mijn percentage op 3 wist dat ik tegen Pakis ker het dubbele aantal scoren. Het werden er delijk vier van de vi gek". Terwijl de spelers zich bestuurskamer lieten hl was Wim van Heumen nog aan het nagenietei wijl hij ook een waarsc de vinger richting PakisjTf India wees. „De Aziatisc den zijn waarschijnlijk z schokken. Zij hebben h denveld slecht gebruil vendien weten ze nie met de corner om te gt zijn ook nog niet goetfï1 speeld op het snelle kun Ze moeten hun taktiek dj n rap gaan aanpassen, w»r i ders voorzie ik over eejde jaar de grootste probleii in DENNIS MUjlijl i d PRESTIGEVERLIES AMERIKA BIJ WK SPRINGEN DUBLIN De strijd tussen Amerika en Europa is, evenals vier jaar geleden in Aken, ook in het Ierse Dublin tijdens het wereld kampioenschap springen in het voordeel van Europa beslist. Destijds in Aken plaatste Mi chael Matz (nu dertiende na de voorlaatste dag) zich nog bij de laatste vier (hij eindigde pal voor Johan Heins als derde), maar nu waren het louter Eu ropeanen die doordrongen tot de finale, waarin de Westduit ser Norbert Koof zich uiteinde lijk de sterktste toonde. Met dit kampioenschap van de 26- jarige boerenzoon uit Düssel- dorf werd een traditie in stand gehouden. Sinds 1974 is een Westduitser wereldkampioen, terwijl Alwin Schockemöhle In 1976 ook Olympisch goud ver overde. Niet alleen Amerika leed pres tigeverlies, ook de Franse equipe kreeg een koude dou che in het toch al kille Dublin. Outsider Michel Robert kwalifi ceerde zich weliswaar met zijn viervoeter Ideal de la Haye voor de finale, maar de toprij- der Gilles Bertran de Balanda en vooral Frederic Cottier lie ten op het op de voorlaatste dag afweten. Voor de rond gang van zaterdag over twee manches hadden de Fransen zelfs goede kansen om zich met drie combinaties voor de eindstrijd te plaatsen. Eerst liet de to'en nog als derde gerang schikte Gilles Bertran de Ba landa het met Galoubet A af weten en in de tweede manche ging de koploper na twee on derdelen, Frederic Cottier met Flambeau C, volledig In de fout en zakte zelfs naar de zevende positie. Dat net niet kwalificeren van Galoubet A (vijfde na de voor laatste dag) was echter niet zo'n grote sensatie, omdat de viervoeter niet geheel rad aan de start verscheen. Galoubet blesseerde zich in maart in Dortmund en werd vervolgens weliswaar speciaal in Engeland behandeld met onderwater therapie, maar als het aan hoofd-veterinair, de Zwitser Heinz Gerber, had gelegen was de Franse hengst, die jaarlijks via kunstmatige inseminatie zo'n 90 merries dekt, niet door de keuring gekomen. Dat laat- stè gold niet alleen voor Ga loubet, maar ook Jet Rum van Michael Matz (einuitdelijk der tiende) en Gladstone van Hugo Simon (achttiende). Doorgesneden zenuw Om teleurstelling bij het talrij ke publiek te voorkomen, vond de jury het beter dat ook dat trio werd toegelaten voor het kampioenschap. Een vreemde beslissing, omdat de gezond heid van het paard daarmee op het spel werd gezet. Nog vreemder is de houding van de desbetreffende ruiters. Zij zet ten immers de carrière van hun beste paarden op het spel. Hugo Simon wordt trouwens toch argwanend gevolgd. Er wordt aangenomen dat hij het doorsnijden van de zenuw in de voorbenen heeft toegepast. Een weliswaar verboden han deling, die echter oogluikend wordt toegestaan. Opmerkelijk was het doordrin gen tot de laatste vier van de nieuwe wereldkampioen, de Westduitser Norbert Koof en de Ierse kapitein Garry Mullins. Laatstgenoemde komt in aan merking voor promotie tot ma joor, nu hij uit vrijwel kansloze positie (dertiende op de voor laatste dag) met het vroegere paard van de uit het leger ge stapte Con Power ook op de slotdag voor een Ierse inbreng zorgde. Koof leek in de eerste ronde van de landenwedstrijd (donderdag) zijn aspiraties te verspelen, maar bleef verder tot de finale zonder springfou- ten, zodat hij als tweede (de Brit Malcalm Pyrah was met zijn Towerlands Anglezarke nu de beste combinatie over drie dagen) de finale binnenstapte waarin iedereen weer met een schone lei begon. Na de eerste rondgang met de eigen paarden leek het een tweestrijd tussen Malcalm Py rah en Norbert Koof te wor den. Beiden bleven met res pectievelijk Anglezarke en Fire II foutloos, terwijl Michel Ro bert met Ideal de la Haye en kapitein Garry Mullins met Rockbarton op de derde hin dernis in de fout gingen. Die zelfde hindernis speelde ver volgens een hoofdrol. Norbert Koof bleef als enige zonder springfouten. Terwijl Malcalm Pyrah al in de tweede serie met Koofs paard dat ob stakel, de hindernisbomen, niet op de plaats liet. Pyrah liep nog twee fouten op, maar dat was alleen nog maar be langrijk voor de verdeling van zilver en brons, omdat ook Mullins en Robert niet onge schonden bleven in het 490 meter lange parcours met acht hindernissen en tien sprongen. Uiteindelijk moest een barrage de beslissing brengen omtrent de verdeling van de zilveren medaille. In die extra rondgang maakte Pyrah, nu weer met zijn eigen paard, geen fouten, terwijl Robert het na de drie sprong, waarbij Ideal de la Haye twee balken om de oren vlogen, wel geloofde. Mullins maakte met alle vier paarden een fout en moest zich derhal ve met een geldprijs van acht duizend gulden tevreden stel len. De Nederlanders moesten het met nog veel minder doen. Ook In de bij-rubrieken kon den Anton Ebben en Rob Eh- rens niet imponeren, hoewel zij wel een keer prijsreden (Ebben achtste en Ehrens tiende). Dat was de trieste Oranje-buit van een week paardesport op ni veau. HANS VAN DEN BERGHE WASSENAAR De toren hoge favoriet in het kampi oenschap Nederlandse paarden, de negenjarige Ossian, faalde gistermid dag op een druk bezocht Duindigt volkomen. Door een fout kon Jan Wage naar sr. met Ossian niet op tijd achter de startauto op zijn plaats zijn. Met een achterstand van zeker honderd meter begon Wa genaar nu aan het avon tuur, maar geen moment is Ossian verder dan de laat ste plaats geweest. De te leurstelling bij het publiek was groot. Maar trainer Jan Wagenaar had nóg een paard in de strijd. Dat was de zevenjarige hengst Robin Buitenzorg met de zoon van Wagenaar, de twintigjarige Jan. Hij ver sloeg op de streep Monty Buitenzorg met de Limbur ger Sjeng Hendrikx. Rieka Hanover werd derde voor Nanouk. Robin Buitenzorg is van huis uit een paard dat het uitste kend doet over de sprintaf stand. Wagenaar wilde met Robin Buitenzorg liever niet aan de start verschijnen. Te gen de eigenaar had de vak man uit Otterlo verteld dat hij liever een dag eerder In een sprlntkoers op Drachten wilde starten. Daar zou Robin Bui tenzorg de eerste prijs van vierduizend gulden niet zijn ontgaan. Maar eigenaar Cor- nelissen wilde toch liever in het kampioenschap van Nederland met Robin Buitenzorg aan de start verschijnen. Voor stal Wagenaar bracht dit de nodige problemen met zich mee. Jan Wagenaar: „Zelf moest ik natuurlijk achter Ossian plaats nemen. Mijn dochter Yvonne is dagelijks met Robin Buitenzorg in de weer. Met het paard kan ze lezen en schrijven. Maar op het ogenblik is ze met vakan tie. Er was geen andere oplos sing dan zoon Jantje. Hij heeft In de training of in de koers nog nooit achter Robin Buiten zorg op de sulky gezeten. Ro bin Buitenzorg was helemaal nieuw voor hem. Vooraf heb ben wij de koers wel even doorgenomen. De opdracht was proberen -in de kopgroep te komen en rustig te blijven zitten en pas bij het bruggetje (zo'n 300 meter voor de eind streep; red.) te gaan rijden. Hij heeft zich koelbloedig aan zijn opdracht gehouden, Het is een geweldige overwinning gewor den. Het is alleen jammer dat wij niet een en twee zijn ge worden. Met die uitslag hield ik echt wel een beetje rekening. Maar Ossian had het nu ge woon niet". Ook tevreden Achttienduizend gulden lever de de overwinning van Robin Buitenzorg op voor eigenaar Cornelissen. Pikeur Sjeng Hen drikx, met Monty Buitenzorg tweede, was ook tevreden. Bij na de hele race over 2600 me ter ging hij aan de leiding. „Voor de start dacht ik aan een tweede plaats in dit sterke veld. Maar toen Ossian niet voorin te vinden was dacht ik even aan winnen. Op de finish- foto kwam ik toch maar een hoofdje te kort", aldus Sjeng Hendrikx. Voor Aonne de Wrede was het gisteren op Duindigt een uit stekende dag. De noorderling, die enige maanden geleden in hoger beroep is gegaan na zijn schorsing van vijf jaar door de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport, boekte maar liefst drie overwinningen. Eerst won hij met Sara du Bois, daarna het supertrio met oud-derby winnaar IJranis ter Lune en tenslotte met Uwe. Supertriotip In supertrio 25, met wedmoge- lijkheden tot en met woensdag op de postkantoren en tot en met zaterdag op de wedstrijd- banen, komen veertien paar den aan de start. In het Stads park van Groningen is het voor zondagmiddag moeilijk een winnaar aan te wijzen. De paarden doen niet veel voor el kaar onder. De Hilversumse pi- actie met Upper Pril moet hier ondanks he tummer in het tweedt toch een belangrijke r< nen spelen. Upper Print uit de laatste tien startlgft liefst zes keer. De Noot e/ Guus Knijnenborg zal met Unio Fortuna ook vra' vergeefs maken. Het is stekend prestatie-paard ps In deze open draveri 1800 meter zijn onze f ki ten: Upper Prince (13). Fortuna (2) en Udet SI Onzq outsers: Utopia) (8), Ukkie (3) en Unit fj ARTHUR VAN RIJSWIJlSp TOl

Leidse Courant | 1982 | | pagina 16